O 't Zwaantje 2)azthui%en T N #ÖesT' 'Idma Groenvoorziening'nieuwe activiteit binnen 't Vaarderhoogt \d'Oude Enghei vü iiifoyans TUINADVIESCENTRUM 'tvaortlêriwogt -^2]NAio WOENSDAG 2OKTOBER 1985 SOESTER COURANT PAGINA 11 Ober Nieuwe richtlijnen kwijtscheldingsbeleid Aan Smitsweg: lekkage U woont in Soest en nog nooit in 't Zwaantje gedineerd? Politie lost 13 inbraken in Soest op Restaurant Ook voor een snelle en goed verzorgde lunch prins hendriklaan 1 soest tel. 02155-13807 WEEKMENU ƒ26.50 Stichting 'Spullenhulp' Veldweg 6, Soest, tel. 18730 5fu"«.Ur b<«f we us At kelt ^41nilie ajö meuue ^eeJe'h^As Open-weekvan 7 tot 11 oktober Basisschool en muziekschool komen bij elkaar kantoormachines Soester overleden tijdens kerkdienst Computer beveiligingen voor doe-het-zelvers Een houten regenton door Arie Wandelaar m Arie heeft, wanneer het zo te pas kwam, er nooit een geheim van gemaakt, dat ruim een halve eeuw ge leden zijn wieg in Den Haag stond. Sinds Koningin Beatrix en haar gezin er een woonvergunning kregen is Den Haag weer "De Residentie" geworden. Wie 'De Hofstad' uitsluitend in relatie ziet tot paleizen en ambassades spreekt en schrijft liever over 's-Gra- venhage. Arie houdt 't maar op Den Haag. Je verloochent met 'De Residentie', 'De Hofstad' en 's-Gravenhage zo ge makkelijk je jongensjaren die zich niet in een paleis op het Korte of Lange Voorhout afspeelden, maar in de grau we Transvaalbuurt. Vandaar, eens en voor altijd Den Haag. Den Haag, grootste dorp van Europa, bestond en bestaat uit zeer merkwaardige families. Deels eigen kweek, veelal ook import. Hagenezen, wonderlijk volkje van (om met Paul van Vliet te spreken) rangen en stan den. Anekdotische verhalen over een be paald slag Hagenaars, zij die spreken over 's-Gravenhage en De Hofstad, be rusten in negen van de tien gevallen op dè waarheid en niets dan de waarheid. Te 's-Gravenhage kon het, nog niet s zo heel lang geleden, gebeuren dat levrouw zus en me zo persoonlijk de ager belde, en onder strikte voor arden de navolgende bestelling atste: "Slager we krijgen vanavond Lsten, dus vandaag graag biefstuk de haas. Eén ons lijkt mij voldoen de, maar 't mag ook gerust iets minder zijn. Kunt u met de bestelling enige spoed betrachten? Dank u zeer." Afhankelijk van de slager, die me vrouw voor de bestelling had uitverko- waren er destijds twee uiteenlo pende reacties mogelijk, ager A. kende z'n pappenheimers en ef in de veronderstelling leven dat jele kleintjes een grote maakten. Ach- «raf kon mevrouw wel uit de rekening ken dat het voorrijden meer kost te van de bestelling. er B. keek anders tegen de be- elling aan. Zijn reactie: "In hoeveel ken had u de biefstuk gehad willen ebben, mevrouw?", luidde z'n eerste ag. Wanneer de cliënte na zo'n op- .erking dan nog niet wist hoe laat 't i vervolgde hij: "U zult met de be- elling enig geduld moeten etrachten, mevrouw. De bestelwagen s yol, er kan werkelijk niets meet* bij- Wanneer u er geen bezwaar tegen hééft stuur ik straks mijn bediende even bij u langs. Nee, u hoeft er niet voor thuis te blijven. Hij doet 't wel onder de deur door. Pardon, u bent van deze wijze van afleveren niet gediend. Tja, dan zal ik u, zeer tot mijn spijt, naar een collega moeten verwijzen. Dag, mevrouw." Kale kak, of mensen met bla, bla, bla, werd er na afloop van zo'n elefoongesprek door één partij emompeld. Sinds zijn komst in Soest heeft Arie tltijd verondersteld dat hij hier niet ver "K.K." zou uitglijden, ndere mensen - andere tijden - ander ef patroon. Dat is nu een voorbarige nclusie geweest. "K.K." is bepaald en symptoom dat zich, wat herken- ng betreft, uitsluitend tot 's-Graven- age beperkt. Haak 't maar even met hem mee. ndat Marie na enige tijd van zorg- ame, grootmoederlijke zuigelingen- ilp geen pap meer kon zien, kwam het orstel ter tafel uit een van de vele ►ortreffelijke Soester Chinezen te en. Weliswaar liep 't tegen het eind de maand, maar wat de bestellin gen betrof zouden we het boo.upje bij iet schuurtje houden. Geen loempia of dresseerde haaievinnen vooraf, een degelijke en smakelijke ifdmaaltijd. Op een mooie herfstavond waren we ;n in afwachting van de Tjop ioy, het kan ook Tjoi Tjop zijn ge- st, want bij een Chinees weet je 't ar nooit, toen bij het meest nabij ;elegen tafeltje een man en vrouw van evorderde leeftijd zich op een stoel éten zakken. Zo op 't eerste gezich een echtpaar. Hij begon met luide, zeer geaffecteer de stem de voorgeschoven spijskaart van kommentaar te voorzien. Zij luis terde, alsof ze 't verhaal al duizend keer gehoord had, en ontdooide toen haar een bij de prijs inbegrepen Vglimlach door de Chinese ober werd toegezonden. Een glimlach, die onder de wenkbrauw van de Chinees bleef hangen toen de order werd geplaatst. 7 "Een nasi rames gewoon", figuurzaag- de de ober op een bestelbon." Scheelt het nog in de prijs wanneer we van dat ene stokje saté geen gebruik maken?", informeerde de opdrachtgever. - Het scheelde niet. .5 Zonder glimlach dit keer plaatste de o- ber na enige tijd een bord "nasi rames gewoon" op tafel en verstrekte vervol gens bijbehorend gereedschap, zoals één lepel, één vork. één mes. "Smake lijk eten" klonk het niet helemaal op recht uit de mond van de voedselver- strekker. De voorstelling die daarna volgde le verde het volgende plaatje. Om j beurten stortte het hongerige paar zich op de inhoud van het bord. Wanneer mevrouw door een volle silo niet aan- J spreekbaar was, liet haar partner, zacht doch hoorbaar een boertje ont snappen, ten teken dat het zijn beurt weer was. In een mum van tijd verdwenen sliertjes vlees, bobbeltjes gehakt, witte rijst en aanverwante artikelen van het bord. "The bill, ober", decreteerde de man op het moment dat het bord voor de laatste keer onder zijn adamsappel vandaan was gehaald. Alvorens de schade op te maken informeerde de Chinees of 't gesmaakt had. "Redelijk, beste man", oordeelde de ar moedzaaier, en hij verhoogde de reke- In de vergadering van de raad van de gemeente Soest, d.d. 22 augustus 1985 is de notitie kwijtscheldings beleid aan de orde geweest. De ge meenteraad stemde ermee in dit beleid te verruimen. Dit blijft in principe beperkt tot de Afvalstof- genheffing en het Rioolrecht. Bij de vorige richtlijnen gold het uitgangspunt dat bij een (gezins) inkomen op het niveau van de bij standsnorm de gemeentelijke belastingen moeten kunnen worden betaald. Door de nu gehanteerde richtlijnen ontstaat ook voor dege nen die een (gezins)inkomen heb ben op het niveau van het mini mumloon, of iets daarboven, ce mogelijkheid tot het krijgen van gehele of gedeeltelijke afschrijving kwijtschelding). Degene die zich niet in staat acht - ook niet door middel van een be talingsregeling - een opgelegde aanslag te betalen, kan afschrijving aanvragen bij Burgemeester en Wethouders. Een formulier hier voor kan worden verkregen op het bureau belastingen van de gemeen tesecretarie gemeentehuishet gemeentelijk INFOrmatiecen- trum en de hulpsecretarie Soester- berg. Dit formulier bevat allerlei vragen over het inkomen, eventueel vermogen, burgerlijke staat en ge zinssamenstelling. Deze gegevens zijn nodig om het verzoek te kunnen beoordelen. Gekeken wordt wat iemands beta lingscapaciteit is dus wat men kan betalen naast de noodzakelijke kosten voor levensonderhoud). Daarbij wordt uitgegaan van het netto-besteedbaar (gezins)inkomen. Dit netto-inkomen wordt bepaald door wat de verzoek(st) er en zijn/ haar partner. Dit netto-inkomen wordt bepaald door wat de verzoekt st)er zijn/haar ontvangen aan: loon, salaris, pensioen, winst of sociale uitkeringen bijverdiensten, vakantiegeld en andere eenmalige uitkeringen alimentatie (ook voor de kin deren) en kinderbijslag. Daarbij wordt, binnen zekere gren zen, rekening gehouden met de vol gende uitgaven huur (exclusief verwarmings- en servicekosten hypotheekrente van de eigen woning premies voor ziektekostenver zekeringen (ook premies zieken fonds bijzondere kosten in verband met ziekte en/of invaliditeit. Voor het maximumbedrag van de huur of hypotheekrente waarmee rekening wordt gehouden, wordt in het algemeen aansluiting gezocht bij de voor de huursubsidie gelden de grens. Met aflossingen en rente betalingen van andere schulden wordt in de regel geen rekening gehouden. Het bedrag dat overblijft is het netto-besteedbaar (gezins) inko men. Men kan dan in beginsel voor afschrijving in aanmerking komen als dit netto-inkomen per maand lager is dan: i echtpaar of samenwonenden: ƒ1.320,- één-oudergezin1.165,- alleenstaande met eigen huis houding: ƒ860,- Deze bedragen worden voor kin deren die volledig worden onder houden verhoogd met: kinderen t/m 5 jaar: -100 per kind; kinderen van 6 t/m 12 jaar: 150,- per kind; kinderen van 13 t/m 15 jaar: 200,-per kind; kinderen van 16 jaar en ouder: 250,-per kind. De bedragen worden periodiek aangepast. In het algemeen wordt geen af schrijving verleend bij bezit van vermogen, waartoe ook de over waarde van een eigen huis wordt gerekend. (De overwaarde is de waarde van het huis, verminderd met de hypotheekschuld Voor mensen die 65 jaar en ouder zijn kan echter een bescheiden vermogen buiten beschouwing blijven echtparen: ƒ9.200,- alleenstaanden: ƒ4.600,- Daarnaast wordt in beginsel geen afschrijving verleend in een aantal gevallen, zoals (vermoeden van) onwil of het niet, onvolledig of onjuist verstrek ken van gegevens;* verwijtbaarheid van betalings- onmacht; te verwachten verbetering van de financiële omstandigheden; sterk wisselende inkomens. Ook wordt geen kwijtschelding ver leend wanneer wel aan andere schuldeisers wordt voldaan. Een uitzondering op deze regel kan zich voordoen als het netto-be steedbaar inkomen ook zonder die schuldaflossing ligt beneden de hier voor genoemde richtbedragen, mits die schuldaflossing van beperkte omvang is. Het hangt daarbij van de omstandigheden af hoe groot die omvang mag zijn. Bij de beoordeling van het verzoek om afschrijving zal het feit dat de belastingschuld reeds is betaald worden meegewogen. In het alge meen zal dat ertoe leiden dat geen afschrijving wordt verleend, omdat de betaling kennelijk niet onover- komenlijk is geweest. Heeft de betaling echter plaatsgevonden uiterlijk drie maanden voordat het verzoek om afschrijving is inge diend, dan zal de omstandigheden dat de schuld is betaald geen rol spelen bij de beoordeling. Men zal begrijpen dat het "afwegen van alle omstandigheden niet een voudig is. Een verzoek om afschrij ving kan niet alleen cijfermatig worden bekeken. Bovendien wordt met individuele omstandigheden rekening gehouden. De aange duide richtlijnen zijn dan ook geen strakke normen, maar geven al leen een aanwijzing. Wanneer er, na het lezen van deze kennisgeving, nog vragen zijn kan men voor de beantwoording daar van terecht bij het bureau belastin gen c.a. van de gemeentesecretarie, Steenhoffstraat 2-4 te Soest, telefoon 02155--93504 (geopend maandag tot en met vrijdag van 9 tot 12 uur Steunfonds Naast verruiming van het kwijt scheldingsbeleid is besloten tot het instellen van een steunfonds voor uitkeringen in zeer bijzondere om standigheden, waarin de Algemene l Bijstandswet niet voorziet. Verzoeken om een uitkering uit dit fonds worden individueel beoor deeld. Over uitkeringen wordt be slist door het College van Burge meester en Wethouders, na advies van de direkteur van de gemeente lijke sociale dienst. Het INFO-bulletin over het Kwijt scheldingsbeleid van de gemeente is ook verkrijgbaar in het gemeen telijk INFO-centrum aan de Steen hoffstraat. De politie werd vorige week gewaar schuwd door bewoners van de Smits- weg, omdat er water in hun flat stroom de. Bij onderzoek bleek dat de familie S, wonende op de vijfde etage, voor het naar bed gaan de wasmachine had aangezet. Omstreeks 03.30 uur werden zij gewekt door een benedenbuur man, die in zijn meterkast een ware waterval constateerde. Alle bewoners van de vierde etage tot aan de begane grond bleken overlast van het neer stromende water te hebben ondervon den. Nog nooit die voortreffelijke keuken geprobeerd o.l.v. onze chef-kok Joop Wesseling? Daar moet snel verandering in komen! Rademakerstraat 2 03463-1423 3769 BD Soesterberg ning met een vette fooi. Een kwartje. "Maar zoals wij vroeger op Java dineerden zullen we in Europa niet meer beleven." Nagestaard door de Chinees verlieten mevrouw en meneer het Oosterse eet huis. "Java" hoorden Marie en Arie de ober bij het afruimen denken. Hij kon er geen chocola van maken. Bij wijze van grapje veronderstelde Arie: "Die heeft in China op school niet goed opgelet toen de meester het over onze overzeese gebiedsdelen had." "K.K", zul je bedoelen", riep Marie met oprechte verontwaardiging. Achter de tap mompelde de ober tegen zijn collega iets dat op bla-bld leek. Maar het kan ook gewoon Chinees geweest zijn. Arie Wandelaar Met de aanhouding van drie jonge mannen uit Soest, de 19-jarige E. H., de 17-jarige G. M. C. en de 19-jarige E. E. v.d. B. heeft de politie klaarheid gebracht in een aantal inbraken die in de maanden juni en juli in Soest zijn gepleegd. De jongelui bekenden in totaal 13 inbraken: in een café aan de Soesterbergsestraat, een makelaars kantoor aan de Gallenkamp Pelsweg, een handelskantoor aan diezelfde straat, een pompstation aan de Birkstraat, een garagebedrijf aan de Soesterberg sestraat, de serviceflat "De Soester Duinen" aan de Soesterbergsestraat, een snackbar aan de Tamboerijn, een Chinees restaurant aan dezelfde straat, een restaurant aan de Soesterbergse straat, een bar aan de Nieuweweg, een bedrijf aan de Birkstraat, een snack bar aan de Kostverlorenweg en een manége aan de Bosstraat. Met ingang van 5 oktober a.s. start het bekende tuinadviescentrum 't Vaar derhoogt aan de Dorresteinweg een nieuwe vorm van samenwerking, die het bedrijf nog completer maakt dan het al was en waardoor de service van het bedrijf, onder de energieke leiding van de heer Van den Breemer, een nog hoger peil bereikt. Binnen de poorten van 't Vaarderhoogt is vanaf die datum ook het zelfstandige ho- viersbedrijf "Idma Groenvoorzie- ning" gevestigd, dat werkt vanuit een blokhut in de ideeëntuin van het cen trum. "Idma" staat voor Ido Stein en Mar jolein Huson, al sinds 1983 actief in het hoveniersvak en beiden in zekere zin afkomstig uit de "school" van de heer Van den Breemer. Ido Stein heeft er enige jaren gewerkt in de aanleg- ploeg (toen 't Vaarderhoogt zelf nog de aanleg van tuinen verzorgde) en Marjolein werkte er vanaf 1982 als al gemeen medewerkster, die zich al snel toelegde op de verkoop en de advise ring, met een duidelijke voorliefde voor het ontwerpen van tuinen. Ido en Marjolein, beiden in het bezit van het diploma Middelbare Tuinbouwschool, resp. in Utrecht en Hoorn behaald, brachten hun vakkennis en ervaring samen en begonnen hun eigen bedrijf. Al gauw nam het aantal klanten zo sterk toe dat Marjolein 't Vaarderhoogt moest verlaten. Beiden verwachten nu heel veel van deze unieke samenwer kingsvorm met het tuinadviescentrum. Vanuit de blokhut - gebouwd volgens een voor Nederland uniek systeem - verstrekt "Idma Groenvoorziening" alle informatie over het maken van ontwerpen, het aanleggen en/of onder houden van tuinen of andere groenvoor zieningen of delen van al bestaande tuinen. De werkzaamheden die Idma probleemloos kan uitvoeren lopen zeer uiteen: het maken van mooie, functio nele en exclusieve ontwerpen voor kleine- en grote tuinen, maar ook voor (zelfs heel kleine) oppervlakten, waarvan een goed geheel te maken is om er het hele jaar door van te genie ten, ook met gebruikmaking van het element water. "Idma" ontwerpt tui nen die werkelijk fascinerend zijn. Na het ontwerp kan men zelf de tuin aanleggen, maar dat eventueel ook aan "Idma" overlaten. Wie het geheel of gedeeltelijk in eigen hand wil hou den krijgt van "IdrrvaJ-' uitstekende ad viezen, waarbij rekening wordt ge- BAREETCAFE Middelwijkstraat 2 3764 CG Soest Tel. 02155-13331 t- van 26 sept. t/m 9 okt. Ardenner ham met meloen Gevulde kalfsborst of varkenshaas roomsaus Div. groenten Div. aardappelen Coupe d'Oude Enghe Iedere woensdagavond LIVE MUS1C Openingstijden: vrijdag 12.30 - 15.00 uur; zaterdag 11.00 - 14.00 uur. Ophalen: donderdagmorgen. Tel. kontakt: openings tijden en woensdagmorgen. Het stuk van de week: een prachtige zwarte antieke Underwood Standard Typewriter. Voor de liefhebber. U typt er zo mee weg. Moet wél iets meer kosten, maar is dat zeker waard. En verder: babykleertjes, kinderkle ren, een leuk kinderbedje en verder prima andere spullen, zoals een oude schommelbank voor in de tuin (iets opknappen), bankstellen, tafels, stoe len. Boekenwurmen opgelet: opening boe- kenhok! Kunstboeken, romans van hulsmeiden- tot professorenliteratuur, etc. etc. Foto: Goos van der Wilt houden met alle wensen van de klant, die op de juiste manier in het ontwerp worden verwerkt. Behalve ontwerp en aanleg houdt "Id ma Groenvoorziening" zich ook bezig met het onderhoud van tuinen en groen voorzieningen, eenmalig of regelma tig. Daardoor blijft de tuin mooi en worden de planten op het mo ment gesnoeid, waardoor ze telkens weer nieuw hout vormen en gezond blijven. Op die manier wordt voorko men dat ze zo uitbundig groeien dat ze na enkele jaren al gerooid moeten worden. Ook de bemesting van de tuin vindt op de meest effectieve manier plaats. Marjolein Huson en Ido Stein. Belangstellenden kunnen vanaf 5 okt- tober dus bij de blokhut in de ideeën- tuin van 't Vaarderhoogt terecht. "Id ma Groenvoorziening" start a.s. zater dag met een aantrekkelijk actie: de bezoekers ontdekken bij "Idma" een boom-vol-verrassingen. Ido Stein en Marjolein Huson zijn in het algemeen bij 't Vaarderhoogt te bereiken op vrijdagmiddag van 13.00 tot 17.00 uur en op zaterdag van 9.00 tot 17.00 uur. Daarnaast kan men "Id ma Groenvoorziening" bereiken op tel. 24582. Van 7 tot en met 11 oktober a.s. is er in het kader van Musica '85 (jaar van de muziek) een "Open Week" voor basis scholen en muziekscholen in het hele land. Doel van die week is de samen werking tussen basis- en muziekscho len te bevorderen. Dat gebeurt door leerlingen en docenten van beide scho len over en weer kennis te laten maken met eikaars bezigheden, door middel van een uitwisseling. Alle basisscholen hebben in dit kader een informatieboekje ontvangen, dat is samengesteld door de werkgroep "Open Week'Ook in de weken erna zijn vele aktiviteiten mogelijk. De muziekcon- sülenten zijn bereid scholen hierbij te ondersteunen. Voor de basisscholen in de regio Eem- land heeft de Regionale Muziekschool (RMA) een speciaal programma op gesteld. Scholen konden zich opgeven voor een viertal activiteiten en ze heb ben dat in groten getale enthousiast gedaan! Muziekschool naar basisschool Zo'n 1500 kinderen van verschillende basisscholen krijgen in die week een feestelijk optreden van de blokblazers of een les "muziek en beweging". Do centen van de RMA en de PaBo gaan hiervoor op pad. Basisschool naar muziekschool In dezelfde feestweek bezoeken zo.n 1000 basisschoolleerlingen de muziek school. Daar zal op twee ochtenden een "toetsenhappening" plaatsvinden met alle toetseninstrumenten, van clave- cimbel tot keyboard. Een speciaal feestprogramma waarin iedereen zingt, speelt en swingt! Tot slot is er op twee middagen een puzzeltocht in de muziekschool uitge zet. Een tocht vol muzikale verras singen met doe-, luister- en zoekop drachten. Kortom: Een feest voor iedereen! As ik ut het over de "maart", daan bedoelt ik doar op ze Soesders de markt meej. En niet de moand maart, waant daa's in ongze eige sproak weer "moart". Zo kaajje zien hoe haarstik- ke ingewikkeld ut Soesders in mekoar zit. Ik kaan nog wel un end vaarder goan met me kursus Soesders in t Gehannes, moar ik komt t'r op omdaa'k ut hebbe wouw over aaile maarte die we de leste tled op Soest hebbe. Eerst haawwe d'r moar eejn, die waas aaehter ut V.V.V.-huus. Moar die gong verploatse, of je kaan ok zeige: verkaampe noar de Weegreestroat in 't Veen. En toeng kwoame d'r stiekum an aaile kaangte telkus weer maarte bie, moar die heete aangders. Daat ben broaderieje, of ok welope doage. De leste weke baakte ze ut heulemoal bruun mettut broade, vin ik. Ik runde me eige rot om ut bie te houwe. Vaan de Noordpool noar de Zuudpool oftewel vaan 't Haart noar Haartje Zuud. In Overhees heerste ut ok en net zo op de Smitshof, en toeng nog us in de Winkel- kring. En overaal un troep volluk op de beejn, heul baar! Broaderie is geejn Soesders woord. Daa's Fraans, denk'. Toch is ut gewoon maart, moar daan met waat kaarmus t'r bie. Ajje d'r un bietje oardigheid en haandigheid in het, daan kaaje d'r vaan aallus groatus preuve en ete. Voak ok vaan daat butelaangdse spul, moar daa's heul niks veur ming, waant ut is nogaal us vaan daat hete krujeri- ge spul, en doar krieg ik ping in me mongd vaan en soms bloare op me tong. Vrogger haajje op Soest nog wellus mongd en klauwzeer bie de boere. Bie ut vee, bedoelt ik daan, moar daat haajje aal wel begrepe, denk'. Waawwe hier ok veul hebbe, daa's rommel. Je rommelt vaan de eejne rommelmaart noar de aangdere. Ik durruf ut niet eejns bute Soest te zeige ze zou we d'r omtrent waat vaan denke. Affing, ik vin ut aalemoal best en oar- dig, moar woarom ik t'r over schrief daat is om reje daa'k me eige aaf- vroagt woarom d'r toch aaltied zo'n troep loawoaj bie mot weze. Ik waas met de hongd an de Eem en doar kong 'k de winkelkring heure. En toeng ze an de Zuudpool an 't haartejoage woare kojje ut op de Neng nog verstoan. Me hongd moe'k in de bosse vaast hou we, aangders joagt-ie ut wild op, moar vaan de sportvelde komt un zooj deci- belle meziek en geschreeuw vaan wel un poar duzend waatt. Doar kaajje wel un kudde tiegers meej op hol joage. Ajje 't ming vroagt, daan mok zeige, geef ming moar de stilte ak in de pol der of in ut bos ben. En daan hek nog niks 'ezeid vaan de Neng. Op un end heet ik toch ok nog Hannes v. d. Neng. kantoor S—S.raans efficiency Telefoon02155-101 15 Copieërmachines Kasregisters Schrijfmachines Rekenmachines Microcumputers Dicteermachines Inbindapparatuur Plastificeermachines De 58-jarige heer W. Houtman van de Nieuweweg is j.1. zondagmorgen plot seling overleden tijdens het bijwonen van de dienst in de rooms-katholieke kerk aan de Willibrordusstraat in Soest- Zuid. De oorzaak was volgens de po litie een acute hartstilstand. Installatiebedrijf j. cornelisse bv. Tel. (02155)13014-12577 Voor de opvang van regenwater kunnen we gebruik maken van een metalen vat, een ton van kunst stof, of wat natuurlijk veel rustieker is, een echte houten ton. Een regenton bij huis is niet alleen rustiek, maar ook nuttig. We heeben namelijk regelmatig zacht water voor de planten voorhan den. Een metalen vat zal geschuurd, gemenied en afgelakt moeten worden en een kunststof exem plaar vereist helemaal geen onderhoud. Omdat de houten ton vanwege zijn uiterlijk toch nog altijd het meest geprefereerd wordt zal ik hier wat ver der op ingaan. Waar we mee moeten beginnen om lang plezier te hebben van een houten ton is; vanzelfsprekend een goede ton kopen! Dit is natuurlijk gemakkelijker gezegd dan gedaan, maar er zijn enkele punten waar we bij aanschaf goed op moeten letten. Er zijn houten tonnen te koop in vele maten en soorten, nieuw en gebruikt. De beste zijn gemaakt van eiken- eof kastanjehout. De prijzen variëren erg sterk en zijn afhankelijk van ondermeer de houtsoort; de inhoud en de mate van conservering waarin de leverancier de ton aflevert. Bij een goed gekuipt vat moeten de duigen gelijk liggen, dus niet uit steken. Ter kwaliteitscontrole kunnen we het beste het vat omdraaien en eens op de bodem slaan. Net als bij een trommel moet er duidelijk muziek in het vat zitten. Als we een dof geluid horen is er iets niet in orde. Of de ton niet gebroken is kunnen we het beste nagaan bij de vulstop op de buik van de ton. Hier breken duigen altijd het eerste. Om een ton goed te conserveren wordt de buitenkant eerst ge schuurd en daarna geïmpregneerd met een rot- werend middel. De stalen banden moeten ook wor den geschuurd, gemenied en geschilderd. Als de ton voor het eerst gevuld wordt nadat hij lange tijd op een droge plaats heeft gestaan, zal hij de eerste tijd Erik van Dorresteyn medewerker 't Vaarderhoogt lekken. We zullen de ton dan ook tot flink begint te lekken, dan wachten we enige tijd tot het hout gaat uitzetten en de duigen aaneensluiten. Hierna vullen we weer wat bij, net zolang tot de gehele ton water dicht is. Om kapot vriezen te voorkomen moet het vat 's winters worden geleegd. Een goede oplossing om het vat te overwinteren is het ondersteboven zetten op dezelfde plaats. Het hout droogt dan niet in. Bij het plaatsen van de regenton is het belang rijk er rekening mee te houden dat de ton geen di- rekt kontakt met de grond mag hebben. De houten bodem blijft in dat geval namelijek voortdurend vochtig en wordt dan zeer snel door schimmels of houtrot aangepast. Bovendien is het ook voor het aftappen van het verzamelde regenwater handiger als de ton wat hoger staat. Enkele bakstenen of tegels onder de ton of eventuele een zelfgemaakt bankje voldoen prima. Een regenton kan op meer dere manieren op de regenpijp worden aangesloten. De meest simpele oplossing is natuurlijk de pijp gewoon in te korten en in de ton te laten eindigen. Bij aanhoudende regen leidt dit echter tot een flin ke overstroming. Om dit te voorkomen kunnen we het overtollige water via een overlooppijpje dat we net onder de bovenrand van de ton aanbrengen af voeren naar de riool. Een nadeel van deze construk- tie is het feit dat het afkoppelen van de ton 's win ters niet of moeilijk uitvoerbaar is. Een goed alternatief is gelukkig tegenwoordig in de handel; de overloop automaat. De werking van deze automaat berust op het feit, dat het water niet door het midden van een pijp naar beneden valt, maar langs de buitenkant stroomt. Het water wordt via een opvangsok in de ton geleid tot deze vol is, dan stroomt het automatisch over naar het riool. Als we een kraantje aan deze automaat koppelen kunnen we de ton 's winters zonder problemen le gen en omkeren. Voor bij de verkopers/adviseurs op het tuincentrum.

Soester Courant | 1985 | | pagina 11