Ds.I door Scharen, naalden, knopen, spelden, garen en katoen voor vrouwen in Rwanda Kunstveiling bij Artishock matig succes Soester bloemsierkunstenaars Gerrit en Simone Post schreven boek over bloemschikken Dier enda gtentoonstelling in restaurant Groeneveld Interculturele Manifestatie 'Noord-Oost-zuid-west' A.;:: WEERD WOENSDAG 2 OKTOBER 1985 Ontsls Volksuniversiteit opent feestelijk met 'mensen en mode, door de eeuwen heen' SOESTER COURANT Samen-eet-groep in oprichting PAGINA 12 WOENS Rondwandeling langs de vijvers en beplanting aan de koningsweg Interessante buitenbeentjes in bollen en bijgoed Open avond filosofie groep 'Zelfwaarnemiiig' Soester makelaars redden kerkconcert 'Solche Opfer gefallen Gott wohl' Lucie de Zeeuw schrijft Derde Wereldgroep: Viering van de dag van de postzegel in Soest Zaterdag open huis'van 15.00 tot 17.00 uur HORLOGES Apart Bi-colour horloge Gun- metal met douple. Herenmodel f 295. - Damesmodel f 285. Geheel Gun- metal resp Z/Bk&r f 265. - f 255.- ook met zwarte wijzerplaat. Historische kleding Mathilde Dijker Papavoine Aanstaande zaterdag, 5 oktober, wordt in en rondom het Artishockgebouw (toegang Parallelweg) de Interculturele Manifestatie gehouden onder het motto: "Noord-Oost-Zuid-West". Diverse cultuurgroepen uit Soest nemen aan deze manifestatie deel en zij nodigen belangstellenden van harte uit die dag aanwezig te zijn en nader kennis te maken met de verschillende culturen en culturele achtergronden. Het evenement vindt plaats onder verantwoordelijkheid van het plaatselijk samenwerkingsverband minder heden. Het programma bestaat uit twee gedeelten: 's middags van 13.30 tot 17.00 uur; 's avonds van 19.00 uur tot 23.30 uur. Herman Joosten in zijn rol als vei lingmeester. Foto: Goos van der Wilt PARKET v.a. 16,95 p.m.2? bel vanavond Euron's Parket-infolijn 033-752295 De klusjesmi dag. Ik werk aan de Birl tegenover di oliemaatschi de kachel bi ik de slakke die naar buit twee oren aai Bertha, de m gezegd: Geu het vuur doo vrouw niet 1 anders, wan houten trap onmogelijk i met twee h: aan beide o je de lege 1 houdt, gaat li Het was kwi tot twaalf uu zelf in de ken - Ik wil niet het vuur doo - Dat besta U moet eer ladder. Tin heeft zelf tc is en te gevï vuur te bekli En ik liep w« 's Middags gemeentese zaterdagmii om de tuin te ruimen. 1 nu politiebu - Van de Bn hij me aan. De volgend' uur naar d( de stille mi gesneeuwd, dagsmorge Dat alleenwonenden het niet alleen ongezellig vinden om in hun eentje te eten, maar ook voor zichzelf te koken blijkt uit de vraag om een samen-eet -kook-groep: een beperkt groepje jon geren (want daar gaat het in dit geval om) die dagelijks wisselend koken en bij elkaar om de beurt eten. Dat maakt niet alleen het eten, maar ook het ko ken wat prettiger. Op dit moment zijn er twaalf jongeren (tussen 18-35 jaar) die zo'n eetgroep willen opzetten. De gedachten gaan uit naar nog twee of drie mensen die dit idee ook al jaren hebben, maar tot nu toe hun heil zoeken in cafetaria's of in wekenlang brood. Jongeren die zich door dit idee aange sproken voelen en zin hebben om mee te doen, wordt gevraagd contact op te nemen met de leiding van clubhuis "De Vangrail", vanwaaruit deze groep wordt opgezet. Het adres is: Nachte- gaalweg 8c, telefoon: 17615, (vragen naar Johan Baks Hervormt KONINKLIJKE MAATSCHAPPIJ TUINBOUW EN PLANTKUNDE Groei en Bloei organiseerd op 5 oktober a.s. een rondwandeling langs de vij vers en "oudste nieuwbouw-beplan- ting" van het Soesterveen aan de Koningsweg. Gids hierbij zal zijn de Heer L.A. Terlouw, adjunct directeur van de afdeling Groen en Recreatie van de Gemeente Soest. Het gebied rond de Koningsweg laat een zeer gevarieerd beeld zien van moerascypressen, wilgen en diverse soorten bladhoudende en bladverlie zende heesters. Deze tijd van het jaar is eigenlijk ideaal om een dergelijke wandeling te maken: er zit nog net genoeg blad aan de bomen en struiken om ze te kunnen herkennen, maar ze zijn tegelijkertijd transparant genoeg om het takkenstelsel en de knopvor- ming voor het volgende jaar te bewon deren. Ook krijgt u een goed beeld van d< omvang en het uiterlijk van een to: volle wasdom gekomen boomU wee: dan wat een dergelijk soort in Uw eiger, tuin zou kunnen gaan doen De Heer Ter?ouw is een deskundige op het gebied van bomen: hij zal l diverse bijzonderheden kunnen vertel len over de aanplant. Een van de fraaiste exemplaren in dit gebied is dt (ietwat exotische) trompetboom of ca talpa. Deze boom komt zeer laat ir, blad en veliest zijn blad relatief laat de moeite van het bekijken waard! De rondwandeling zal ruim een uur in beslag nemen en het verzamelpunt eo startpunt is het parkeerterrein van de "Open Hof ".Vertrektijd: 10.30 uur. Aan de rondwandeling zijn geen kosten verbonden. De Soester afdeling van de Koninklijke Maatschappij Tuinbouw en Plantkun de brengt in de lezing van dinsdag avond 8 oktober a.s. een voor dit jaargetijde aktueel onderwerpbloem bollen. Mevr. van der Zalm, kweekster van een exclusief assortiment bol- en knolgewassen, laat U op informele, persoonlijke wijze met dit onderwerp kennismaken. De welbekende soorten tulpen, narcis sen en hyacinten worden dit keer overgeslagen. Wel krijgen allerlei bo tanische soorten, de zogenaamde "Stinse"-flora en bolgewassen voor "moeilijke" plekjes extra aandacht. De tuinliefhebber, die het komend (voor) jaar eens iets anders dan anders de neus boven de grond wil zien uitsteken mag deze lezing niet missen Een groep van oorsprong niet inheem se maar wel al eeuwen in ons land voorkomende gewassen zijn de Stinse- planten. (een Stins of 'state is een versterkte Friese hofstede).Hiertoe behoren o.a. de bescheiden bosane- moon (anemone nemerosa) die met witte of met rose bloempjes onder een wat oudere, open bosbeplanting een gezellige toef kleur geeft. Daslook tal- nuhn ursinum) is ook heel geschikt om onder'heesters of in halfséhaduw*kleur te'brengen. "- Het grote geslacht sieruien (alliums) kent vele snelgroeiende en zich gemak kelijk vermeerderende soorten. Hun bloeitijd valt van eind voorjaar tot diep in de herfst. In boeketten en bloem- stukjes worden sieruien met succes verwerkt: ze hebben lange, vrij stevige stelen. Voor een hinderlijke uiengeur hoeft men niet bang te zijn. Een ander langstelig en stevig bolge was. dat het vooral goed doet in een wat "wilde" tuin of aan de rand van een vijver is de Camassia. Camassia bloeit in mei met prachtige, blauwe bloemen, waarvan de onderste aan de steel het eerst uitkomen. De voorjaars-bloeiende bollen kunnen nu worden geplant, Men kan de planttijd eventueel nog uitstellen tot eind no vember, wasardoor de bloei in hel voorjaar later zal plaatsvinden Bij een vroeg-invallende vorst kunnen dan wel problemen ontstaan, want de bollen moeten voor de winter goed geworteld zijn en helaas overleven nietgewortelde bollen zelden een vorst periode. Bij het planten kan men als vuistregel voor de diepte waarop de bollen ge plant moeten worden aanhouden: drie maal de hoogte van de bol plantdiep- te De planttijd voor de zomer- en najaarsbloeiers loopt van juni tot au gustus. De herfsttijlozen en de tuincy- claampjes staan hier en daar nog in bloei: een kleurige afsluiting van het zomerseizoen Mevr. van der Zalm wil graag uitge breid ingaan op de vragen, die vanuit het publiek komen. Haar ervaring waarborgt een deskundig antwoord! De lezing wordt gehouden in het Me disch Centrum aan de Nieuweweg (hoek Smitsweg) en begint om 20.00 uur. De toegang voor niet-leden bedraagt ƒ.3,- De filosofiegroep "Zelfwaarneming" houdt op dinsdag 8 oktober een "open avond". De groep doet een poging om antwoord te geven op vragen over het leven. Het leven, dat aanleiding is tot deze vragen. De avond zal gewijd zijn aan de begrippen 'zekerheid en zelf vertrouwen.' Na de pauze zal er gelegenheid zijn tot het stellen van vragen. Wie belang stelling heeft en wil luisteren naar mensen die gewend zijn over het leven en zichzelf na te denken, is van harte welkom. De avond wordt gehouden in het ver enigingshuis "de Zwaluw" tegenover de tennishal aan de Schrikslaan. De zaal is open om 8 uur, aanvang 8.30 uur. Entree 2,-. Informatie: Coby Philipoom, Veenbes straat 698, Soest, tel. 15483. Zondag 6 oktc schiedenis va; meente de O dag. In de d begint wordt vestigd als d< zichzelf is dat a hervormden i sinds het verti rig jaar een mist. Daarnaa worden van ei beurtenis, omi predikant van Land is, die i het ambt za wordt duidelij en de gerefo van "het Veer ven "samen oj Ds. Radstake in Soest komei echtgenote i Radstakes: Ht Voorlopig is di Steenhoffstrae maar er word huis in de buu Radstake wil wonen, om ook den in de gem< Vorige weel- genomen Heinkenszand, predikant wa deel uit van waartoe ooi bekend van de "De bevestig komt niet uit heeft een voor Radstake. "I tweeëneenhal van de geref vacant was. gereformeerd deed 't werk." De ervaringer ds. Radstaki hervormde ke zoeken erin t Land zou zi "Kerkrechteli tegen; als je bedienen bij gers bevestig' kerkeraad is gemoet gekon Groeiproce De hervormt werking in groeiproces v Radstake. kwestie van: op 't dorp. Nu formeerde do de hervormde Wat hem bew den formuleei "Ik kende het delen. Mijn v eerst in Zeeli Het meest aai toch wel dat kontakt hebt i Dat ds. Rads boren is een Radstake vei na de Waters toen hij drie gezin Radste Rotterdam, v schoolopleidii logie volgde li versiteit. Soest kenden dat de kerke leden het bei waren hiet r grootmoeder geboren." N; gaat om me\ seis. Haar moet ooit hoe zijn geweest. Onder auspiciën van de Nederlandse Bond van Filatelistenverenigingen wordt op 12 oktober in verschillende plaatsen in ons land, de "Dag van de Postzegel" gevierd. In het district Utrecht is de viering te Soest. De postzegelvereniging Eemland te Soest, heeft naar aanleiding van haar 15 jarige bestaan, de organisatie van deze dag op zich genomen. Dit houdt onder meer in, dat er een postzegeltentoonstelling gehouden wordt op 12 en 13 oktober 1985 in het nieuwe postkantoor aan de Nijver- heidsweg 17 te Soest. De toegang is gratis. Tijdens deze tentoonstelling zal er op zaterdagmiddag een ruilbeurs georga niseerd worden. Verder zijn er beide dagen enkele handelarenstands. Op beide dagen kunnen de speciale enve loppen van de "Dag van de Postzegel 1985" worden gekocht. De openingstijden zullen zijn12 okto ber van 12.00 uut tot 18.00 uur en 13 oktober van 10.00 uur tot 17.00 uur. Op de tentoonstelling zullen een aantal schitterende verzamelingen te zien zijn o.m. inzendingen van P.Z.V. Soest uit Duitsland. De tentoonstelling is gemakkelijk te bereiken middels een via alle toegangs wegen aangebrachte bewegwijzering. Voor al diegenen, die postzegels ver zamelen of denken hiermede te begin nen, een unieke gelegenheid om de kennis van de philatelie te verbreden of te ontwikkelen. Hoewel de Volksuniversiteit al weer een tijdje in haar nieuwe behuizing draait, was er nog geen gelegenheid om de nieuwe ruimte ook feestelijk in te wijden. Nu alle cursussen op gang zijn gekomen en men op het secretariaat even van een korte adempauze kan ge nieten, is die gelegenheid er wél. Daarom opent de Volksuniversiteit op vrijdag 11 oktober om 20.00 uur haar deuren met een wel zeer originele voor- dracht over 'Mensen en mode. door de eeuwen heen'. Spraakmaakster is dan: Mathilde Dijken-Papavoire, illustratief modete- kenares, die zich jarenlang heeft ver diept in de kostuumgeschiedenis. Zo'n 15 jaar geleden is zij begonnen met het aankleden van poppen in historische dracht. In de loop der jaren is deze hob by uitgegroeid tot een unieke collectie van 50 poppen, beroemd in heel Neder land. Mathilde exposeert regelmatig en reist met haar poppen het land door. Bovendien schreef ze een boek over kostuums in de periode 750-1929. Mode trends en leefgewoonten gaan vaak hand in hand. Mathilde heeft niet alleen een scherp oog voor de mo delijnen, maar ook voor de mensen er achter, en weet daar ook heel levendig over te vertellen. Een voorbeeld: de uitdrukking "op te grote voet leven", stamt uit de middel eeuwen, toen de rijken grote punten aan hun schoenen 'ieten maken. Droeg een gewone man uit het volk te grote pun ten, dan werd de goede man door het stadsbestuur op het matje geroepen en gesommeerd om belasting te betalen. Hij toonde zich immers rijk? Mathilde wil met haar lezingen geen diepzinnige verhalen vertellen, kom pleet met jaartallen of zo. Liever geeft zij elke pop een eigen, soms pikant, ver haal mee. Samen met veel leuke, maar ook leerzame anecdotes. Kortom, deze avond belooft veel boeiends maar ook gezelligs. Hij wordt officieel ingeleid door wethouder Menne in de grote zaal van de muziekschool. Kaarten voor de avond zijn gratis ver- krijgbaar op het V.U.-kantoor, ge opend op donderdag tussen 10.00 uur en 13.30 uur, Kerkplein 1. Gezien het be perkte aantal plaatsen doet u er goed aan de kaarten snel op te halen. Het hele programma spitste zich toe op het optreden van het Nederlands Motet en Madrigaalkoor o.l.v. Gerard Beem- ster uit Schagen. Helaas duurde het tot ver na de pauze alvorens de zangers en zangeressen uit de wachtkamer mochten treden. Jammer, want ik had dit koor graag meer willen horen zin gen. Dit Soester koor bestaat nu al veertig jaar en zij vragen jonge, nieuwe leden. De repetities worden ge houden op dinsdagavond in de bijzaal van de Emmakerk aan de Regentesse- laan te Soestdijk. Aanvang: acht uur. Naastenliefde In de Vluchtelingen"-cantate van Bach (1732) werden de rollen van ver teller, aanzegger en evangelist ("Sol che Opfer gefallen Gott wohl") uit stekend vertolkt door Mayke Suur- mond (sopraan), Simon Schouten (alt) en Bas Ramselaar (bas). Het vijftig leden tellende koor zong 218 maten en prees de Heer om zijn lankmoedigheid en rijkdom tegenover de arme, behoeftige mens die zich moet bezig houden met naastenliefde en lofprijzing. Een fraaie, oude legende die bewijst dat dit nog steeds geldt voor deze tijd waarin makelaars de opvoering van goede muziek moeten taxeren en assu- raderen. Niets nieuws onder de zon als men bedenkt dat Bach geen cent be taald kreeg van zijn markgraaf voor zijn zes Brandenburgse concerten, waarvan de vierde compositie deze middag werd uitgevoerd door het Nederlands Bach Ensemble onder leiding van de "zittende" dirigent Krijn Koetsveld. Een centrale rol was verder wegge legd voor de knappe clavecinist Jan Jansen die op zijn "huisorgel" vooral excelleerde in het orgelconcert opus 4 no. 6 van Handel, vlak na de pauze- Andere solisten waren Annemarie Jous- tra (blokfluit), Jolanthe Schaap (blok fluit) en Ronald Hoge veen (viool) Allen speelden gaaf en vakkundig; mis schien iets te glad en te routineus- Een wat ongelijksoortig concert dat een dankbaar publiek trok op deze zon nige zondagmiddag. Het is te hopen dat het laatste concert in de serie op 22 december doorgaat (Weihnachtsoratorium). Anders moet fle gemeente, die vorig jaar nog twee miljoen overhield, financieel maar wat bijspringen, vind ik. Soest kan niet zonder muziek. J.V. 7f Met voldoening laat Leidje Tomassen de zakken zien vol wol, katoen, knopen en naaigaren die Soester vrouwen en organisaties hebben verzameld voor de vrouwen in Rwanda. "Iedereen heeft wel ergens in de naaidoos niet gebruikt materiaal liggen. Wij willen nu nog een aantal sorbo-scharen (nieuw), naai- naalden, haak- en breinaalden (2Vz en 3) en knopspelden", aldus de voorzit ster van de Derde Wereldgroep in Soest. "Het gaat erg goed met ons project in Kurusumo. Binnenkort organiseert de Van der Huchtschool weer een fancy- fair en de Regentuuter en projectweek. Dagelijks komt er geld binnen. Dat is het resultaat van de laatste brand brief die Lucie de Zeeuw onlangs schreef naar haar achterban in Soest waarin zij liet weten dat haar vrouwen groep in Rwanda (Kurusumo) zit te springen om allerlei naaigaren en ma terialen om mee te handwerken. In oktober vertrekt een delegatie van de gereformeerde zending vanuit Hol land naar Rwanda. Die kan de spullen meenemen. De Derde Wereldgroep in Soest toog opnieuw aan het werk na de zomervakantie en het resultaat is verrassend. Maar er kan nog meer bij Bruggetje In haar keurig uitgetikte brieven houdt Lucie de Zeeuw Soest regelmatig op de hoogte van de vooruitgang van haar project. Omgekeerd wordt zij door Ton Elderenbosch voortdurend ingelicht over de activiteiten van het thuisfront. "Veel succes bij de VVD-vrouwen de dertigste", schrijft Lucie letterlijk, want ze weet dat de Derde Wereldgroep alle bijeenkomsten bezoekt waar be langstelling getoond wordt door de ge meentelijke ontwikkelingssamen werking, die sinds kort door burge meester Paul Scholten zelf wordt ge activeerd en gestimuleerd. Lucie de Zeeuw verhaalt hoe de mensen in Kurusumo de weg grasvrij maken als zij arriveert met haar gammele auto. "Een gevolg was wel, dat nu de vraag naar een bruggetje over het beekje naar voren komt. Afhankelijk van de breedte, soort grond, hoeveelheden water in de regentijd, kost zo'n brug getje al gauw drieduizend gulden." Verder schrijft ze: "De voetballers waren heel blij met de ballen, shirts, shorts, pompjes en fluitjes. Alleen waren er meer gegadigden dan kle dingstukken. Ik heb ze beloofd jullie te vragen of er zicht is op meer kleren, zodat er voor iedereen iets is en er geen reden voor onderlinge jaloezie kan ont staan. De afgelopen keren waren er 36, maar het moet zich nog stabiliseren, denk ik, het aantal. Voor het spelen met de leren bal heb ben ze eerst heel hard aan het aan staande voetbalveld gewerkt: bomen omhakken, mierenhopen weghalen, struiken uithalen, enz. Daarna kwam de vraag waar ze zouden spelen: op het nieuwe veld of weer daar voor het gebouwtje. Tot het laatste werd beslo ten, omdat lopen op het nieuwe veld heel zeer aan de blote voeten deed (korte, harde grassprieten). Hoe ze dit willen oplossen weet ik eigenlijk niet. Sommigen vroegen natuurlijk of ze ook schoenen zouden krijgen. De meesten hebben helemaal geen schoenen en lopen altijd op blote voeten. Zelfs het tientje dat plastic schoenen hier kos ten, kunnen ze zich niet veroorloven. En die dingen gaan natuurlijk betrek kelijk snel stuk", aldus Lucie de Zeeuw. Voor inlichtingen, giften in natura en geldelijke steun: Leidje Tomassen, Emmalaan 6, telefoon13452. Autoradio gestolen De heer M. H. B. uit Soest deed vorige week bij de politie aangifte van de dief stal van een autoradio ter waarde van 1350 gulden. Het apparaat is vermoede lijk ontvreemd tijdens de lunchpauze in het garagebedrijf van de heer B. aan de Birkstraat. Een hangslot bleek te zijn opengebroken. Algauw een misdaad... De politie hield in de nacht van maan dag op dinsdag op de Burgemeester Grothestraat bij een routinecontrole de 21-jarige automobilist W.W.V. uit Bus- sum aan. Hij bleek onder invloed van sterke drank te zijn, zoals werd vastge steld aan de hand van blaas- en bloed proef. Hij kreeg een rijverbod en een proces-verbaal. Er zullen niet veel Soesters zijn - en zeker niet als ze van bloemschikken houden - die nog nooit hebben gehoord van de bekende (zeg maar: befaamde) bloemsierkunstenaars Gerrit en Simo ne Post. Al een lange reeks van jaren geven zij cursussen bloemschikken. Dat gebeurt niet alleen vanuit hun fraai ingerichte huis aan de Noorder- weg, waar de versieringen hun liefde voor het vak dat tegelijkertijd hun hobby is duidelijk maken. Gerrit is al jaren leraar bloemsierkunst aan de School voor Bloemsierkunst en Tuinarchitec tuur in Naarden en Simone geeft ver der nog cursussen bloemschikken bij Artishock en bij het Baarnse "Groei en Bloei", waar ze wel 50 leerlingen heeft. Van hun beider hand verschijnt deze week een boekje met de niets aan dui delijkheid te wensen overlatende titel: "Bloemschikken stap voor stap, crea tieve schikkingen die iedereen kan ma ken." Het boek gaat 19,90 kosten en wordt uitgegeven in de bekende serie "Groenboekerij"; het zal naar verwachting medio oktober in de boek handel verkrijgbaar zijn. "Het is echt een boekje voor iedereen", vertellen Gerrit en Simone Post. "Het is geen hoogdravend verhaal en ook geen dor lesboekje, maar een "doe- boekje'." In dat opzicht wijkt het af van alle andere boeken die ooit over bloemschikken verschenen zijn. 'Kookboek' "Het wezenlijke verschil is dat het een boekje is om mee te werken, niet om op je gemak in een luie stoel eens door te bladeren. Het lijkt wat op een kookboek, zou je kunnen zeggen, in die zin dat eerst de ingrediënten wor den aangegeven en dat de 'bereiding' slechts een basis is, waarop de mensen zelf allerlei variaties kunnen toepas sen", aldus Gerrit Post. De indeling is daarop ook afgesteld: op elke linkerpagina een tekening die duidelijk maakt hoe een werk stuk wordt opgebouwd, op de rechter bladzijde een overzichtelijke verduide lijking van de werkwijze. De geplastifi ceerde kaft maakt het mogelijk het boekje te gebruiken waar het 't meest van pas zal komen: aan het aanrecht. "Bloemschikken stap voor stap" bevat 30 werkstukken en hun beschrijving. Het gaat er niet om dat de gebruikers de werkstukken exact nabootsen. "Nee", aldus Gerrit en Simone Post, "wij geven een manier aan, niet dé manier. De fantasie van de gebruiker wordt dus niet uitgesloten." Het boek is geen handleiding om de cursus te kunnen volgen, zo blijkt. "Bij onze cursussen streven we er al tijd naar dat de mensen materiaal ge bruiken uit de directe omgeving; wat ze aantreffen in het bos, langs de sloot kant, in het veld of jn hun eigen tuin. Maar het boekje ijrjoest ook geschikt zijn voor méyro^wf( Jansen t^mijjflpn in de stad woont'en .alleen matéria|i bij de bloemist kan krijgen. Hier in Soest zijn we wat dat betreft nu een maal heel erg verwend. Praktisch Daarnaast zijn de werkstukken ook be trekkelijk eenvoudig gehouden. "Het gaat niet om dure, exclusieve dingen. Het is een heel praktische handleiding voor het bloemschikken, zodat iedereen het onder de knie kan krijgen. Hoofdbestanddeel van het boek zijn de werktekeningen en de beschrijvingen, die zeer overzichtelijk zijn gehouden. Achtereenvolgens treft men aanbloe men, bladmateriaal, bijmateriaal, schaal keuze, basiskeuze, werkwijze en afwerking. Daaraan vooraf gaan een aantal inleidende hoofdstukjes over de geschiedenis van de bloemsier kunst, het gebruik van bloemen, lij nen, vormen en kleuren, de presen tatie, de verzorging van snijbloemen, droogbloemen, gereedschap en di verse stijlen. Ook komen de verschillen- Naar aanleiding van Dierendag wordt op 4 oktober a.s. in restaurant Groene veld een unieke dierendagtentoonstel ling georganiseerd in samenwerking met 't Galerijtje uit Hilversum. Deze tentoonstelling omvat een grootse collectie schilderijen, aquarellen, et sen en gravures, die alle het dier als middelpunt hebben. Er zijn schilderijen te zien van plm. 1800 tot heden van bekende Nederland se kunstenaars zoals Anton Mauve, Theo Goedvrind, Jozef Israels, Piet v. d. Bergh, Fr. Langeveld, J. v. Schooten, Willem Dooijewaard, H. G. Bokhorst, Roel Wildeboer en vele anderen. Ook te zien zijn schilderijen met dier- motieven uit de oude Münchener School, ooit tentoongesteld in "der Alte Pina- cothek" in Munchen. In dit illustere gezelschap bevindt zich ook een collectie werk van de jon ge Hilversumse kunstenares Margreet de Groot; van haar hangt er op deze tentoonstelling een verzameling vogel portretten, zo ontzettend fijn geschil derd, dat leek veertje zichtbaar is. Deze portretten worden dan ook met één haar van een penseel geschilderd, aan een schilderij zit vaak meer dan een maand werk. Geheel nieuw op het gebied van kunst is het hologram: een via laserlicht overgebrachte reproductie, iets zo onwaarschijnlijks dat men alleen kan begrijpen wat het is als men het ziet, wat dan ook de moeite waard is. Dit hologram hangt ook op de expositie. De tentoonstelling wordt gehouden van 4 oktober tot en met 29 oktober 1985 in restaurant Groeneveld, Amsterdam sestraatweg 42, Baarn. j Gerrit en Simone iHQSturn .negrmd/ri Foto: Goos van der Wilt de soorten ondergrond en de keuze van vazen of schalen aan de orde, evenals cadeauversieringen, tafelversieringen en geschenk-ideeën, bijvoorbeeld voor moederdag. "Het is echt afgestemd op de amateur, dus bruidsboeketten en grafwerken staan er niet in", aldus Simone Post. Het boek bevat ook foto's van de hand van Jan Loos uit Naaldwijk, een be kend bloemenfotograaf. De tekeningen zijn van de hand van Gerrit Post zelf. "We zijn er al met al wel zo'n twee jaar mee bezig geweest. We hebben heus wel eens gedacht: waar zijn we aan begonnen, want niemand realiseert zich wat er allemaal aan vast zit. Het zijn geen supergeweldige werkstuk ken, want je moet met alle gebruikers rekening houden. Daarom is meestal gekozen voor eenvoudig materiaal, waarvan na gebruik ook niet teveel overblijft." Zoals gezegd: het boekje staat geheel los van de cursussen die Gerrit en Si mone Post geven, al treft men natuur lijk er allerlei ook van de cursus be kende zaken in aan. "Natuurlijk zit er wel een beetje de weerslag van onze cursussen in, maar toch op een heel andere manier. Er zijn al heel wat boeken op dit gebied verschenen, maar dat zijn vaak boeken met mooie plaatjes, waar verder niet in te ont dekken valt hoe je de werkstukken maakt", aldus het schrijversechtpaar. "Bovendien, het gaat er niet om dat we nu eens laten zien wat voor moois wij kunnen makendan zou het er wel anders uitzien. Het ging ons erom dat de gebruikers een goeie instructie krij gen en dan zelf zien wat voor resul taten ze kunnen bereiken. Wat dat be treft is de filosofie dezelfde als in de cursussen." Het boekje wordt op zaterdag 5 oktober in een bijeenkomst voor genodigden officieel ten doop gehouden. Daarna is er in het huis aan de Noorderweg 33 "open huis" voor cursisten, oud cursisten en andere belangstellenden. Dat begint om 15.00 uur en duurt tot 17.00 uur. De laatste, makkelijk in het gehoor lig gende, hymne "Zalig zij, die met er barmen zich de nood van een ander aan trekken" kon als Soester volkslied eigenlijk best door de talrijke aanwe zigen zondagmiddag meegezongen worden. De negenendertigste cantate van J. S. Bach "Brich den Hungrigen dein Brot" was het sluitstuk van een twee uur durend concert in de Oude Kerk, in het kader van het Bachjaar 1985. De kunstveiling bij Artishock, die vrij dagavond plaatsvond in het Artishock gebouw aan de Steenhoffstraat, is een matig succes geworden. De ongeveer 55 kunstwerken - meest schilderijen, maar ook enkele "ruimtelijke objec ten" - die de leden van de vereniging onlangs hadden gemaakt in het kader van het project "Survival of the fit test" trok weliswaar redelijk veel be langstelling, al was die voor een goed deel afkomstig uit de eigen gelederen, maar veel van de werkstukken maak ten niet al te hoge prijzen. In een behoorlijk aantal gevallen moesten de stukken zelfs worden aangehouden, om dat de hoogste biedprijs de door de makers vastgestelde minimumprijs maar niet wilde halen. Veilingmeester Herman Joosten trok van doek tot doek en liet merken dat hij van tijd tot tijd ook "echte" kunstvei lingen moet hebben bijgewoond; het "eenmaal-andermaal-laatste maal" dat voortdurend uit zijn mond klonk, begeleid door een ferme dreun met zijn klomp op de vloer van de tentoonstel lingszaal, deed alleszins volleerd aan. Heel wat werkstukken gingen voor een weggeefprijsje van de hand; andere haalden verkoopprijzen van ruim bo ven de honderd gulden. In elk geval ging een aantal Artishockleden naar huis met het idee dat ze voor een prikje diverse kunstuitingen op de kop had den getikt. Omdat veel werk op papier was geschilderd is het nog maar de vraag of zij de eeuwen zullen trotse ren. De totale opbrengst van de veiling bedroeg circa 1700 gulden. Twee schil ders, Yvonne Hamaker en Hanna Joos ten, bestemden de opbrenst voor "Greenpeacè". Tien procent van de totale opbrengst bleef in de Artishock- kas, bestemd voor de aankoop van nieuwe materialen De inleider vertelde dat het concert bijna niet door was gegaan vanwege "onverwachte financiële problemen". Dankzij een extra bijdrage van drie Soester makelaars (Deelen, Smit en Van Wijk) kon het concert uitgevoerd worden zoals was voorgenomen. Alleen de cantate "La Solitude" werd vervangen door een duet van Handel "Langue, geme" waarin Mayke Suur- mond en Simon Schouten het verhaal vertelden van het "aangeschoten" duifje dat door de sopraan wel wat al te plastisch (hand in verband) werd uit gebeeld. Overigens blonk dit zangstuk uit door een feilloze techniek en een vibrerende afstemming op elkaar. FotoGoos van der Wilt

Soester Courant | 1985 | | pagina 12