Film van de week I <d|Lv SILVER STAR VIDEO RED HEAT en assurantiën Ds. Radstake: 'Dapper en gelovig doorwerken aan Samen-op-weg' Bij ons op Soest VIDEO TOP 10 SILVER STAR Dokter Borst: 'Het is tegenwoordig wel wat gemakkelijker om arts te zijn' PAGINA 1? - WOENSDAG 2 OKTOBER 1985 SOESTER COURANT PAGINA 13 de vijvers en ingsweg ntjes in bollen iavond ïfiegroep vaarneming' concert ott wohl' Ontslag Soestdijkse huisarts viert 25-jarig jubileum olheken - financieringen soest-tei. 02155-18049 Hervormde predikant wordt bevestigd door gereformeerde collega schl - begi •ijgt u een goed beeld van d, g en het uiterlijk van een to asdom gekomen boom: U weetl t een dergelijk soort In Uw eigen u kunnen gaan doen r Ter?ouw is een deskundige bied van bomen: hij zal Ül bijzonderheden kunnen vertelJ ïr de aanplant. Een van de' exemplaren in dit gebied is exotische) trompetboom of c Deze boom komt zeer laat in? veliest zijn blad relatief laat- f ite van het bekijken waard Iwandeling zal ruim een uur in! ïemen en het verzamelpunt en -j it is het parkeerterrein van de?j Jof" .Vertrektijd: 10.30 uur. S -ondwandeling zijn geen kosten' 3. rig jaai r mist. I)i worden beurten predika Land is het am wasardoor de bloei in hetfe later zal plaatsvinden, /roeg-invallende vorst kunnen fl problemen ontstaan, want def noeten voor de winter goed? ld zijn en helaas overleven! >rtelde bollen zelden een vorst- lanten kan men als vuistregel ^1 diepte waarop de bollen ge- I eten worden aanhouden: drie-l loogte van de bol plantdiep. I ttijd voor de zomer- loeiers loopt van juni tot au-1 'e herfsttijlozen en de tuincy-1 s staan hier en daar nog in n kleurige afsluiting van het I zoen n der Zalm wil graag uitge- lan op de vragen, die vanuit ek komen. Haar ervaring t een deskundig antwoord! wordt gehouden in het Me- rum aan de Nieuweweg (hoek en begint om 20.00 uur. De oor niet-leden bedraagt ƒ.3,- iegroep "Zelfwaarneming" insdag 8 oktober een "open e groep doet een poging om e geven op vragen over het leven, dat aanleiding is tot n. De avond zal gewijd zijn ïrippen 'zekerheid en zelf- 91 ze zal er gelegenheid zijn en van vragen. Wie belang- eft en wil luisteren naar gewend zijn over het leven na te denken, is van harte 'ordt gehouden in het ver- 3 "de Zwaluw" tegenover aan de Schrikslaan. oen om 8 uur, aanvang 8.30 Coby Philipoom, Veenbes- oest, tel. 15483. rramma spitste zich toe op van het Nederlands Motet- lkoor o.l.v. Gerard Beem- agen. Helaas duurde het pauze alvorens de zangers sen uit de wachtkamer 'en. Jammer, want ik had ig meer willen horen zin- ister koor bestaat nu al en zij vragen jonge, De repetities worden ge- nsdagavond in de bijzaal akerk aan de Regentesse- fjk. Aanvang: achtuur, fde :htelingen"-cantate van 'erden de rollen van ver- ger en evangelist ("Sol- f allen Gott wohl") uit- )lkt door Mayke Suur- n), Simon Schouten (alt) 'aar (bas). den tellende koor zong prees de Heer om zijn id en rijkdom tegenover 'oeftige mens die zich qden met naastenliefde 'de legende die bewijst sds geldt voor deze tijd iars de opvoering van noeten taxeren en assu- lieuws onder de zon als at Bach geen cent be- n zijn markgraaf voor denburgse concerten, erde compositie deze uitgevoerd door het ■ch Ensemble onder "zittende" dirigent >1 was verder wegge- ïappe clavecinist Jan jn "huisorgel" vooral vet orgelconcert opus iel, vlak na de pauze, 'aren Annemarie Jous- olanthe Schaap (blok- lo ge veen (viool), af en vakkundig; mis- lad en te routineus, ksoortig concert dat )liek trok op deze zon r at het laatste concert december doorgaat rium). Anders moet vorig jaar nog twee financieel maar wat k. ier muziek. Zondag 6 oktober a.s. wordt in de ge Schiedenis van de hervormde wijkge meente de Open Hof een bijzondere In de dienst die om 15.00 uur it wordt ds. H. J. J. Radstake be- gd als de nieuwe predikant. Op is dat al een heugüjk feit voor de gfervormden rond de Open Hof, die sinds het vertrek van ds. Jac. Smit vo rig jaar een voorganger hebben ge- Daarnaast echter mag gesproken m van een voor Soest unieke ge- nis, omdat het de gereformeerde ikant van de Open Hof, ds. Doeke is, die zijn collega Radstake in ambt zal bevestigen. Daarmee dt duidelijk dat het de hervormde de gereformeerde wijkgemeente "het Veen" ernst is met hun stre- "samen op weg" te gaan. Ds. Radstake (32 jaar) is vorige week IffiSoest komen wonen, samen met zijn itgenote en de beide jonge [dstakes: Hester (5) en Laurens (2). vrlopig is de "oude" pastorie aan de ïenhoffstraat nog hun domicilie, var er wordt hard gezocht naar een huis in de buurt van de Open Hof. Ds. idstake wil graag in "zijn" wijk inen, om ook in geografische zin mid- len in de gemeente te zijn. Igbrige week heeft hij afscheid lomen van het Zeeuwse ikenszand, waar hij sinds 1978 :dikant was. Heinkenszand maakt Jeel uit van de gemeente Borsele TOraartoe ook het dorp Borssele, Bekend van de kerncentrale, behoort). *;De bevestiging door mijn collega komt niet uit de lucht vallen, maar heeft een voorgeschiedenis," aldus ds. Radstake. "In Heinkenszand ben ik reeëneenhalf jaar consulent geweest in de gereformeerde kerk, die ook icant was. Officieel was er wel een ^reformeerde consulent, maar ik jed 't werk." te ervaringen in Heinkenszand hebben ds. Radstake ertoe gebracht de srvormde kerkeraad van Soest te ver teken erin te bewilligen dat het ds. id zou zijn die hem bevestigt, [erkrechtelijk is daar geen bezwaar Igen; als je doop en avondmaal mag ïdienen bij elkaar en ook ambtsdra- irs bevestigen, dan mag dit ook. De •rkeraad is er dan ook royaal aan te- ïmoet gekomen. Groeiproces De hervormd-gereformeerde samen werking in Heinkenszand was een groeiproces van zeven jaar, vertelt ds. Radstake. "Het was destijds ook een kwestie van: die vent kennen we hier op 't dorp. Nu is het trouwens de gere formeerde dominee die consulent is bij de hervormde kerk. Wat hem bewoog om predikant te wor den formuleert ds. Radstake als volgt: "Ik kende het vak, met alle voor- en na delen. Mijn vader was ook predikant, eerst in Zeeland, later in Rotterdam. Het meest aantrekkelijke was voor mij toch wel dat je in dit beroep zoveel kontakt hebt met mensen. Dat ds. Radstake in Rotterdam is ge boren is een toevalligheid. Het gezin Radstake verbleef daar als evacués, na de Watersnoodramp van 1953. Pas toen hij drie jaar was verhuisde het jezin Radstake ook werkelijk naar itterdam, waar hij zijn middelbare ïhoolopleiding volgde. De studie theo logie volgde later aan de Utrechtse uni versiteit. Soest kenden de Radstakes niet voor dat de kerkeraad enkele maanden ge leden het beroep uitbracht. "Nee, we iren hiet nooit geweest. Wel is de >tmoeder van mijn vrouw hier iboren." Navraag leert dat het hier gaat om mevrouw Van der Poort-Wis sels. Haar vader, de heer Wissels, moet ooit hoofd van een school in Soest zijn geweest. De eerste kennismaking met Soest is goed verlopen. "Het is vriendeijker dan ik dacht," aldus de nieuwe predi kant. "Als je het platteland gewend bent - Heinkenszand heer 4300 inwo ners - is de overgang naar Soest al heel wat. In zo'n dorpje is het vanzelfsprekend dat je elkaar op straat groet, maar het is me opgevallen dat dat hier ook gebeurt. De mensen maken gemakkelijk een praatje." Bewuste keus De keuze voor de Open Hof in Soest is een heel bewuste geweest, zo blijkt uit het vraaggesprek met ds. Radstake. "De samenwerking tussen hervormd en gereformeerd is daar van grote be tekenis. We hadden geen zin in een situ atie waarin hervormd en gerefor meerd elkaar helemaal niet zien. Wat ons ook aanspreekt was dat het een jon ge gemeente is. Ook Heinkenszand was dat: een groeikern met veel import en allerlei jonge mensen. Je blééf daar dopen!" Het aantrekkelijke van het predikant schap beschrijft ds. Radstake in nuch tere bewoordingen. "Het zit 'm vooral in het afwisselende: je bent voortdu rend met andere dingen bezig, van rouwbezoeken tot doopkontakten, van de eredienst tot allerlei vergaderingen. Daar binnen leg je natuurlijk wel ac centen. Zo moet je zeer zorgvuldig be zig zijn met schriftuitleg. Als je geen "praatjes" wilt verkopen moet je daar heel veel tijd aan besteden. Daarnaast is het van groot belang mensen met elkaar in gesprek te brengen over zaken van geloof en kerk-zijn. Daarbij is het niet de bedoeling dat je altijd maar zegt wat jij ervan vindt. Het kost me niet veel moeite om een avond vol te praten, maar in Heinkenszand zeiden ze wel eens'Zeg nou ook eens wat jij vindt". Je moet niet altijd zelf aan het woord willen zijn; dat begint voor mij al bij de cateschese." Natuurlijk ligt er voor de predikant een belangrijke taak in het leiden van die gesprekken, beaamt ds. Radstake. "Je geeft er wel richting aan, maar het is niet zo dat een predikant een soort be roepsgelovige is. Je deskundigheid ligt op theologisch terrein, dat valt ten minste te hopen..." Als gelovige heeft hij juist veel geleerd van mensen die theologisch niet geschoold waren: "Een stukje wijsheid, een houding van vertrouwen. In het pastoraat komt het er veel meer op aan dat er geluisterd wordt, dat mensen vertellen wat ze met zich meedragen. En om dan voort durend te zeggen wat jij ervan vindt of wat de kerk ervan zegt, dat is tamelijk onbevredigend." In dat verband vertelt ds. Radstake het klassieke grapje van de man die in een gesprek 90 procent van de tijd aan het woord is geweest en aan het eind voldaan op merkt: "Wat hebben we lekker ge praat." Geen grote woorden Rekening houden met de gewijzigde positie van de kerk houdt volgens ds. Radstake vooral in dat "grote woor den" vermeden moeten worden. "Ik denk dat het goed is als de kerk haar stem verheft, maar ze moet niet zeggen dat het zus of zo is. Het gaat er meer om de overwegingen voor te leg gen aan de gemeenteleden, met het verzoek er goed naar te luisteren. Hij vindt het geen nadeel dat de kerk minder invloed in de samenleving heeft, maar wel dat de kerk a priori ne gatief bekeken wordt. "Als je de tele visie mag geloven, dan zijn zowat alle predikanten wauwelaars of zeuren." "Gezag," aldus ds. Radstake, "is een kwestie van iets te zeggen hebben, en dan moet je maar helemaal afwachten of men het accepteert of niet. Maar dat is geen verschijnsel dat alleen de kerk treft. Kijk maar naar de politie." De nieuwe predikant is blij dat hij zijn beroep in deze tijd mag uitoefenen. "Ik zou me in de rol van de dominee-van- vroeger ook bepaald ongelukkig voelen." Het heeft overigens niet zo erg veel gescheeld of ds. Radstake was helemaal geen predikant geworden. Een tijd lang was hij leraar - tussen zijn studie en het begin van zijn predi kantenloopbaan in - in Amsterdam. Zijn echtgenote volgde in de hoofdstad de opleiding tot bibliothecaresse aan de Frederik Muller-academie en is in die functie nog werkzaam geweest in Goes. In Heinkenszand zat zij namens de kerk in het bestuur van de openbare bibliotheek. "Lesgeven was heel leuk en het was nog een hele stap om te be sluiten het ambt in te gaan. Maar ik had uiteindelijk de opleiding gedaan, en toen ik eenmaal predikant ben ge worden is het me ook zeer goed beval len." 'Spin in web' De kerk is een vrijwilligersorganisatie die zo soepel mogelijk moet lopen, aldus ds. Radstake. Zijn eigen rol daarin ziet hij als "een spin in een web' - een vergelijking die hij overigens niet te ver wil doortrekken. "Maar je hebt als enige vrijgestelde tussen alle vrij willigers meestal een goed overzicht; de draden komen bij jou samen." "Samen-op-weg, het herenigingspro ces tussen hervormde en gereformeer de kerken, heeft zijn enthousiaste in stemming. "Maar dat kan in de Open Hof natuurlijk niet los staan van het Samen-op-weg in heel Soest. Je kunt niet zeggen: we beginnen in de Open Hof alvast maar voor onszelf. Dat be tekent dat je er dapper en gelovig aan moet doorwerken en je niet door de structuren laten weerhouden, al moet je ook wachten op de achterhoede. Wat men plaatselijk samen kan doen moet ook samen gedaan wórden, vindt ds. Radstake, en dat zoveel mogelijk uitbreiden. "We moeten tegen elkaar zeggen: wat willen we? Als we de her eniging willen, wat belemmert ons dan nog? En dan moeten we systematisch aan het werk gaan. Dan loopt de ene wijkgemeente wel wat harder dan de andere maar dat geeft niet. We hoeven niet allemaal op hetzelfde tijdstip tot hereniging over te gaan Een goede samenwerking tussen de "Samen-op-weg-gangers" veronder stelt volgens ds. Radstake een ge degen aanpak. "Er moet dan een be leidsplan komen, waarbij ook de andere wijken betrokken worden. Je moet ook rekening houden met de Ge reformeerde Bonders (in Soest verte genwoordigd in de Ichthuskerkmaar aan de andere kant moeten zij ook re kening houden met de wijkgemeenten die al samenwerken." Ds. Radstake merkt in dat verband met nadruk op dat hij weliswaar een eigen visie heeft op "Samen-op-weg", maar de verhoudingen en gevoeligheden in Soest nog niet kent en zich daarom ont houdt van al te geprononceerde uit spraken. "Ik heb een visie. Die wil ik inbrengen, maar niet doordrukken." Waarheid Als predikant voelt hij als één van zijn eerste verantwoordelijkheden het "in derdaad bij elkaar houden van de club". "Ik heb de waarheid niet in pacht. Ook anderen hebben een stuk van de waarheid. Het probleem in de kerk is dat je met elkaar in gesprek moet blijven zonder de waarheid te verabsoluteren en to£h niet om de hete hangijzers heen gaan. Als je de tegen stellingen toedekt ben je ook verkeerd bezig." Hij heeft hoge verwachtingen van het collegiaal overleg en de samenwerking met de andere voorgangers in Soest, met name in het convent van pastores. "Het is jammer dat de oecumene een De klusjesman: "Het was op een zater dag. Ik werkte toen bij Van de Brandei aan de Birkstraat. Een groot huis tegenover de Veldweg. Hij had een oliemaatschappijtje en ik zorgde voor de kachel bij hem thuis. Dan haalde ik de slakken uit het vuur en bracht die naar buiten op een ijzeren bak met twee oren aan weerskanten. Bertha, de meid, had al eens tegen mij gezegd: Geurt, je mag niet meer met het vuur door de keuken. Dat wil me- vrouw niet hebben. Maar ik kon niet 'anders, want in de kelder stond een houten trap die zo steil was, dat je hem onmogelijk met een bak vuur, die je met twee handen vast moest houden aan beide oren, kon beklimmen. Als je de lege bak zo aan één oor vast houdt, gaat het wel. Het was kwart voor twaalf. Ik werkte tot twaalf uur. En daar stond mevrouw zelf in de keuken. Ik wil niet meer hebben, dat je met het vuur door de keuken loopt, zei ze. - Dat bestaat niet, mevrouw, zei ik. V U moet eens komen kijken naar die ladder. Timmerman van de Broek heeft zelf toegegeven, dat hij zo steil is en te gevaarlijk om met een bak vol vuur te beklimmen. En ik liep weg zonder gedachten, 's Middags werkte ik bij Batenburg, de gemeentesecretaris, in de tuin. Elke zaterdagmiddag ging ik bij hem langs om de tuin te verzorgen en de boel op te ruimen. Hij woonde in het huis wat nu politiebureau is. - Van de Brandei is hier geweest, sprak hij me aan. Je hebt zijn vrouw beledigd. De volgende morgen ging ik om zeven uur naar de vroegkerk. Zo noemen ze de stille mis. Die is gauw uit. Het had gesneeuwd. In dat geval moest ik zon dagsmorgens naar Van de Brandei om Jongeren hebben weinig tijd en aandacht voor oude mensen en de dingen die voorbijgaan. Zelden vragen moderne lieden aan een bejaarde man of vrouwwat deed U toenwat gebeurde er precies, hoe vindt Udat nou? In Bij ons op Soest" publiceert de Soester Courant verhalen van Soester burgers die niet zo jong meer zijn. Jan Visser loopt hen tegen het lijf, luistert geïnteres seerd en schrijft Kun relaas op. Vandaag: Geurt Sukel (92). - Hier heb je je centen en je hoeft niet meer te komen. Je hebt mijn vrouw beledigd. Ik kreeg zestien gulden voor de hele week en ik kon weer gaan. 's Avonds werd er gebeld en stond Bertha voor de deur. Of ik vanavond toch nog even voor de kachel wou zor gen. Ik zei: laat-ie dat zelf maar doen. Ik ben geen schuldenaar. - De volgende zaterdag riep Batenburg mij binnen. - Geurt, kom je even, dan krijg je een borrel. En daar zat Van de Brandei in de ka mer. Wat had hij de schurft in, dat Batenburg zo vriendelijk tegen mij was. Toen de moffen in Soest arriveerden, groef Van de Brandei een kuil en smeet al zijn wijnflessen stuk in het gat. Zo bang was hij voor de Duitsers. Ik moest met mijn gezin evacueren want hij kon mijn huishouden niet meer onderhouden, zei hij. In de oorlog heb ik nog eens die kuil weer open gemaakt en de kapotte fles sen weer opgegraven. Zo vond ik nog een gave fles met een halve liter bran dewijn. Ik lustte graag een borreltje. Ze zei den wel eens in de buurt: hij verzuipt de boel. Maar 2k heb nog nooit een hal ve cent van mijn loon besteed aan drank. Ik heb altijd alles afgedragen aan mijn vrouw. Voor het huishouden. Bij Hee remans ging ik wel eens flesjes spoelen en dan kreeg ik als beloning een glaasje. En ik had veel kameraden die altijd wel wat afschoven. Nooit heb ik mijn gezin tekort gedaan. Ik ben altijd goed voor ze geweest en daar zijn mijn jongens nog dankbaar voor." (wordt vervolgd) JAN VISSER het pad schoon te vegen en het paard te verzorgen. Om kwart voor negen stond ik bij de achterdeur die gesloten was. Ik moest aan de voordeur bellen. Ze deden open maar ze zeiden niks. Barst, dacht ik, en ik deed mijn werk. 's Middags om twaalf uur controleerde ik altijd het vuur in het kolenhok, maar het hek was dicht en ik moest weer bellen. Geen woord. Maandagmiddag kwam Notebaard, de boekhouder, bij me langs. Of ik even bij mijnheer wou komen. Ik ging er heen en ik zei: U hebt mij geroepen'? - Je bent ontslagen, sprak hij. - Dat had ik ook gedacht, antwoordde ik. Ds. H. J. J. Radstake. Foto: Herman van Dam beetje stagneert, al lopen de lijnen vandaag niet langs de grenzen van de bestaande kerken, maar er dwars doorheen. Over de dienst van aanstaande zondag wil ds. Radstake nog niet veel kwijt, ook niet over de tekst waarover hij gaan preken. "Dat is nog een verras sing. Wel is het zo dat we maar één schriftlezing doen. Collega Land en ik houden dan allebei een half preek je, zou je kunnen zeggen, zodat er lijn komt in het geheel van de dienst. Na de dienst in de Open Hof is er aan staande zondag gelegenheid om met het gezin Radstake kennis te maken. SYLVIA KRISTEL LINDA BLAIR Een donkere nacht is een perfekte dekmantel voor Oostduitse agenten om een overgelopen spionne uit West Duitsland te ontvoeren. Voor Christine (Linda Blair) het begin van een nachtmerrie; per toeval is zij getuige van de kidnapping en zij wordt eveneens meegevoerd naar de anonimiteit achter het ijzeren gordijn. Na uitputtende ondervragingen, gepaard met fysiek geweld, bekent Christine een misdaad, welke zij nimmer heeft begaan. Het vonnis - drie jaar gevangenisstraf - staat gelijk aan een enkele reis naar de hel. Niet alleen zijn de vrouwen het weerloos slachtoffer van de brute be wakers, maar ook van Sophie (Sylvia Kristel), die haar medegevange nen terroriseert en vernedert. En wie klaagt wordt zonder pardon in een isoleercel gesmeten. Christine's verloofde, een Amerikaanse officier, doet datgene, dat de CIA en de politici tot nu toe verzumden: hij organiseert een geniale overval op de streng bewaakte vrouwengevangenis. 6. Flashpoint 7. Dream scape 8. Lawrence of Arabïa 9. Little drummer girl 10. Red Dawn w 1. Police Academy 2. Dune 3. Once upon a time in the west 4. The Natural 5. Once upon a time in America Uitgerekend op de dag van zijn 63e ver jaardag - 10 oktober - is het 25 jaar geleden dat de bekende Soestdijkse huisarts dokter J. Borst zich in onze gemeente vestigde. In 1960 kwam hij naar Soest, waar hij aan de Talmalaan ging wonen en zijn praktijk ook uitoe fende. Later volgde de Paulus Potter- laan en sinds 1981 heeft Dokter Borst zijn praktijk gescheiden van zijn woon huis. Werken doet hij in de voormalige school aan de Prins Hendriklaan - samen met zijn associé dokter R. von Bartheld - wonen echter in Spakenburg waarheen het echtpaar Borst verhuis de na eerst nog een tijdje aan de Korte Bergstraat te hebben gewoond. Ondanks de - overigens geringe - geo grafische afstand tussen Spakenburg en Soest zijn de verbindingen met de patiënten in Soestdijk nauwelijks min der intensief dan vroeger, zo blijkt in een kort vraaggesprek met dokter Borst aan de vooravond van zijn jubi leum. Hij is er regelmatig te vinden, maar verdeelt zijri tijd ook over de pdlikliniek' vande Lichtenberg in Ameréfoört, waar'hij betrokken is bij de afdeling oncologie. Dokter Borst werd op 10 oktober 1922 in Zwolle geboren in een geslacht van steenbakkers. "Het lag dus niet zo voor de hand dat ik medicijnen ging stude ren, maar ik wilde het graag. In 1941 deed ik eindexamen HBS-B aan het Christelijk Lyceum in Zwolle, maar ik heb eerst een jaar gewerkt om geld te sparen, voordat ik kon gaan studeren." De studieplannen werden echter door de oorlog gedwarsboomd. "Ik weiger de de 'Ariër-verklaring' te tekenen, en dus kwam er helemaal niets meer van studeren. Als goed Nederlander, boven dien afkomstig uit een gereformeerd gezin, deed je dat gewoon niet,legt hij uit. Verzet Het mag dan ook geen verbazing wekken dat de student-in-spé verzeild raakte in het verzet en lid werd van de L.O.K.P,De Landelijke Organisatie voor Hulp aan Onderduikers en van de Knokploegen. Dokter Borst is dan ook drager van het verzetsherdenkings- kruis, dat hem door Prins Bernhard persoonlijk op Soestdijk is uitgereikt. In 1944 volgde de overgang naar de Binnenlandse Strijdkrachten (B.S.) onder leiding van Prins Bernhard. 'Je had in die jaren ook wel wat anders aan je hoofd dan de studie," aldus dok ter Borst. "Je was volop bezig met ge vaarlijke dingen, het onderbrengen van onderduikers, ook joden en ge strande piloten. Je rommelde met wapens op een manier die je je nu nauwelijks meer kunt voorstellen. Ik weet nog dat ik bij mijn moeder op zolder leerde schieten. Dan vroeg ik of ze even de stofzuiger wilde aanzetten, om liet geluid te dempen. Tegen het einde van de Tweede We reldoorlog nam de student Borst dienst in het leger en volgde hij in Engeland een opleiding tot officier. Die werd echter afgebroken omdat hij ziek werd, een periode die met onderbrekingen zo'n zeven jaar in beslag zou nemen, al was hij "tussen de bedrijven door" wel in staat zijn kandidaats medicijnen te halen. "In 1954 begon ik dus pas echt, aan de universiteit in Utrecht," aldus dokter Borst. Hij merkt overigens op dat de oorlogsjaren weliswaar een onuitwis bare indruk op hem hebben achterge laten, maar dat hij nog niet zo oud is dat hij altijd maar terugkijkt. "Ik kijk liever vooruit, ook al ben ik intussen natuurlijk wel wat ouder geworden. Dat medicijnen zijn vak zouden wor den is voor hem nooit aan twijfel onderhevig geweest. "Ik zou in elk geval niets anders hebben kunnen be denken. Het is dus gegaan zoals ik me dat destijds had voorgesteld," stelt hij niet ontevreden vast. Zijn echtgenote leerde hij in de oor logsjaren kennen. Het paar trouwde in 1955, enige jaren voordat dokter Borst afstudeerde, in 1959. Na eerst een jaar waarneming te hebben verricht vestig de het echtpaar Borst zich in Soest, aan de Talmalaan 37. "We hadden daar praktijk aan huis. In die tijd had een huisartsenvrouw een heel belangrijke functie want ze was tegelijk ook assisitente. Nu hebben alle artsen een eigen assisitente, maar dat was vroeger niet dikwijls het geval. Een mankementje aan de gezondheid van mevrouw Borst leidde er later mede toe dat de praktijk en het woon huis van elkaar werden gescheiden, al ging daaraan een jarenlange periode vooraf - aan de Paulus Potterlaan - waarin zij het "huisvrouwenbestaan" Q O O O c O o co 3 O Foto: Goos van der Wilt Dokter J. Borst. combineerde met het "assistente schap". Pas in de jaren tachtig veran derde dat definitief. Vier dagen verzuimd In al die 25 jaar is dokter Borst nauwelijks zelf ziek geweest. "Vier dagen heb ik verzuimd. Toen had ik een gebroken pols. Ik weet nog dat ik op het punt stond een bevalling te doen, toen thuis de dakgoot overliep.Ik zette de trap verkeerd neer en viel. Een collega heeft ut; bevalling van me moeten overnemen. Het bevalt het echtpaar Borst prima om in Spakenburg te wónen. "Het is tien minuten rijden door de polder, maar ik doe nu geen 'disutility' meer. Daarvoor is de afstand toch wat te groot. Met het klimaat in Spakenburg heeft het echtpaar Borst geen moeite. "Nee hoor, we gaan zelf doorgaans ook tweemaal per zondag naar de kerk. Hooguit komt het er niet van als we een zeilmarathon houden. Daar hebben we altijd veel plezier aan beleefd. Onze boot lag altijd al in Spakenburg. Zoals gezegdde banden met Soest zijn niet verbroken. "Ik ben hier nog drie van de vijf dagen. De andere dagen is dokter Von Bartheld er, met wie ik heel goed samenwerk." Volgens dokter Borst is de praktijk aan de Prins Hendriklaan een typische een-mans praktijk. "Ik ben nu 63, en over een aantal jaren loopt de overeenkomst met dokter Von Bartheld af. Ik weet nog niet wat ik dan zal gaan doen. Dat zien we wel als het zover is. Toen het echtpaar Borst zich een kwart eeuw geleden in Soest vestigde waren er lang niet zoveel huisartsen als nu. "Het waren er acht" (hij weet hun namen nog precies en noemt de artsen Rupert, Kuipers, Rip, Stroband, Van Dorssen seniore de jong overleden Ter- voert, Schutte en van Beurden)", nu zijn het er ongeveer veertien." 'Geen bezwaren' Dat hij in Soest terechtkwam is een gevolg van toevallige omstandigheden, legt hij uit. "Toen ik zou afstuderen gingen we op de fiets in de omgeving kijken. We stapten toen naar de direc teur van Gemeentewerken, zoals we dat ook in andere plaatsen hadden gedaan, en vroegen hem of ercvolgens hem nog groei in de gemeente zat. De heer Van Noessel, zo heette hij, was toen zeer enthousiast. Hij pakte een grote kaart en begon te vertellen: 'Hier komen 20.000 inwoners, daar 40.000, en zo komt Soest straks uit op 80.000 inwoners. Er zat dus muziek in. We hebben het trouwens heel netjes ge daan: aan alle artsen hier hebben we een brief gestuurd, waarin we schre ven dat we dachten dat er wel plaats zou zijn en dat we ons hier wilden vestigen, als ze er geen bezwaar tegen hadden. De een vond het een goed idee, de ander reageerde wat aarzelend, maar zo zijn we toch gestart. Dokter Borst heeft in de jaren daarna nooit enige "broodnijd" onder de Soes ter huisartsen kunnen constateren. Het echtpaar Borst bewoog zich in Soest niet uitsluitend op het afgebaken de terrein van de huisartsenpraktijk, althans mevrouw Borst niet, die des tijds - afgestudeerd aan de Nijenburgh (toen nog in Baarn) - evangeliste en predikantsassistente was. In de begin- Receptie voor dokter Borst Een comité uit de patiëntenkring van dokter Borst heeft het initiatief genomen om hem op 11 oktober een receptie en een fotoreportage aan te bieden ter gelegenheid van zijn 25- jarig huisartsen jubileum. Die vindt plaats in restaurant Van den Brink aan de Soesterbergsestraat, van 17.00 tot 18.00 uur. Wie een bijdrage wil leveren kan dat doen door een bedrag te storten op rekening 35.99.82.824 van de Rabobank te Soest (giro van de bank: 21.27.75) onder vermelding van: inzake J. Borst. jaren van hun huwelijk heeft ze in die functie ook gewerkt in Bilthoven, en later in Soest is zij nog enige jaren actief geweest bij de catechese in de Julianakerk. Mevrouw Borst raakte ook betrokken bij de milieuvereniging "Soestdijk geen Stankwijk", niet het minst door de eigen ervaringen van het artsenechtpaar, dat ook aan de Paulus Potterlaan al dikwijls werd geconfronteerd met de stank van het industrieterrein, met name van de firma Lindner. 'Borst fantaseert' "De milieuvereniging had de indruk dat zich in de omgeving nogal veront rustend veel kankergevallen voorde den en mijn vrouw vroeg mij destijds of ik daar wat aandacht aan wilde schenken. Ik ben toen mijn kaartsys teem nagegaan en heb een lijst ge maakt van alle gevallen waarin sprake was van kwaadaardige gezwellen, van af 1960. Daaruit bleek in de loop der jaren een onmiskenbare stijging, maar die constatering werd me niet in dank afgenomen. Ik schreef aan B. en W. wat ik had geconstateerd, maar ver bond daar geen consequenties aan. Wel vroeg ik of men ook bij andere artsen om zo'n lijst wilde vragen; één artsen praktijk kan immers niet maatgevend zijn. Het gemeentebestuur vroeg ad vies aan de inspecteur voor Volksge zondheid. Die stelde vast dat er geen sprake was van meer gevallen dan het gemiddelde in Nederland, met andere woorden'Borst fantaseert In dit verband spreekt dokter Borst wel zijn verwondering uit over het feit dat de firma Lindner een subsidie van 2,5 miljoen gulden heeft gekregen om voorzieningen te kunnen treffen tegen de uitstoot van gevaarlijke stoffen. "Ais alles in orde is, dan is dat toch merkwaardig? Het lijkt erop dat er toch iets aan de hand is geweest. Dokter Borst realiseert zich heel goed dat het ontstaan van kanker een heel gecompliceerd vraagstuk is. "Er is vrijwel nooit één factor, dus je moet erg voorzichtig zijn. We hebben ook nooit gezegd dat Lindner kanker ver oorzaakt... Bovendien: het is geen lo kaal probleem. De hele wereld is vergiftigd. Als je één liter afgewerkte olie in de grond laat lopen heb je al ik-weet-niet-hoeveel kubieke meters voorgoed bedorven... Ik had overigens gehoopt dat uit mijn lijstje juist zou blijken dat ik niet méér gevallen van kwaadaardige gezwellen had." Deze ervaringen hebben zeker een belangrijke rol gespeeld bij een andere werkzaamheid van Dokter Borst: in de polikliniek van de Lichtenberg is hij behulpzaam als begeleider van de patiënten van de oncologische afde ling, waar hij met de internistenmaat schap van de Lichtenberg samenwerkt op het gebied van behandeling en evaluatie van de therapie. Rol veranderd Uiteraard heeft dokter Borst in de afgelopen 25 jaar de gehele soms nogal spectaculaire ontwikkeling in de ge neeskunde van dichtbij meegemaakt. "Er zijn nu veel betere diagnostische mogelijkheden dan vroeger. Denk maar aan laboratoriumbepalingen, röntgenfoto's, etc." Maar vooral de rol van 'ie huisarts zelf is nogal veran derd, constateert de jubilaris. "De huisarts van vroeger was een andere dan die van nu. Als je licht bij hem zag branden mocht je aanbellen, dachten veel mensen. Dat is niet meer zo. Vroeger moest je altijd klaar staan, tegenwoordig wordt er veel nauwer samengewerkt met de andere artsen. Die zag je vroeger hooguit twee keer per jaar; nu is er elke maand een vergadering waar allerlei organisa torische zaken aan de orde komen, zoals de samenwerking met het kruis werk, het ziekenhuis, etc." De bereikbaarheid van de arts is weliswaar gebleven, aldus dokter Borst, maar de mensen hebben wel meer kans op een andere arts, "In de praktijk is dat ook geen groot bezwaar gebleken. De waarnemingen worden altijd netjes doorgegeven en de men- sen die in een noodsituatie verkeren zien graag een arts, wie het ook is." Dat in de moderne gezondheidszorg meer nadruk wordt gelegd op de eers- te-lijnszorg, vooral uit overwegingen van kostenbesparing, overtuigt hem niet erg. "Je kunt je afvragen in hoeverre die ontwikkeling echt effec tief zal zijn. Ik heb geen idee of bijvoor beeld de laboratoruimbepalingen een besparing zullen opleveren als ze door de huisartsen worden aangevraagd in plaats van door de specialisten." De Oelte Dat De Oelte definitief van de baan lijkt, zoals kort voor het vraaggesprek bekend is geworden, is ook voor Dokter Borst een teleurstelling. "Voor Soest is het verschrikkelijk jammer, vooral als Zonnegloren ophoudt te bestaan. Ne gentig procent van Soest gaat toch naar Zonnegloren als er iets aan de hand is. Ik geloof ook niet dat men in de Lichtenberg deze ontwikkeling met leedvermaak aanziet. Mijn vrouw en ik hebben overi gens wel gedacht dat het niet door zou gaan. We zeiden: je zult zien dat Zonnegloren dicht moet, en dat alleen Maarschalksbos blijft bestaan." Overi gens stelt dokter Borst vast dat tot 1963 - toen Zonnegloren pas een algemeen ziekenhuis werd - zowat iedereen naar Amersfoort ging voor een ziekenhuis opname. "De mensen uit Soest wilden eigenlijk niet naar Baarn, en nog niet. De relatie tussen arts en patiënt mag dan in de loop der tijden zijn veranderd, met name door de geringe beschikbaarheid door de eigen huisarts toch zijn de mensen in het algemeen zeer trouw aan hun arts. "Er zijn er maar weinig die naar een ander over stappen. De Nederlandse huisartsen praktijk is enorm stabiel. Als je dat bijvoorbeeld met Frankrijk vergelijkt: daar lopen ze zó van de een naar de ander," aldus dokter Borst. In de loop van kwart eeuw is vooral op preventief gebied veel vordering ge maakt op medisch gebied. "Er is vrijwel niemand meer met hoge bloed druk waar niets aan wordt gedaan. Dat is al een risicofactor minder. Of je daaruit mag afleiden dat de mensen gezonder worden is echter de vraag. Gemakkelijker Het is tegenwoordig wel wat gemakke lijker om huisarts te zijn dan vroeger, vindt dokter Borst. "Het gezin komt veel meer aan zijn trekken. Er zijn wel eens huwelijken aan kapot gegaan." Wat hij betreurt is wel dat de verlos- Kundige hulp van de huisarts de laatste jaren sterk is afgenomen. De meeste artsen hebben.dat afgestoten: het kost veel tijd en er zit veel aan vast. Ik vind dat jammer, want het geeft altijd een heel speciale band met je patiënten. Ik heb wel jaren gehad dat ik 60 bevallin gen deed. Dat is natuurlijk een vrese lijk leven, want het kwam dan toch vaak zo uit dat je een nacht kwijt was of een hele dag alle afspraken moest verzetten, zodat je hele organisatie in puin lag. Maar ik heb het altijd één van de leukste kanten van het huisarts-zijn gevonden..." Dokter Borst eindigt met te zeggen dat hij met genoegen werkt in zijn fijne praktijk, die zich uitstrekt tot in alle kringen van de Soester gemeenschap. Het jubileum wordt op vrijdag li oktober gevierd met een receptie in resteurant Van den Brink aan de Soesterbergsestraat, aangeboden door de patiënten, van 17.00 tot 19.00 uur.

Soester Courant | 1985 | | pagina 13