G//GH KJ Bm MENU speciaal Soester organisaties Bestuur laat 'De Melm' vallen Huurdersvereniging wil uitstel invoering vuilverzamelcontainers Boekje over Windhond voor burgemeester en dochter laatste molenaar Tijdelijk prijsvoordeel f600,- lbrilmodef Talenpraktikum Amersfoort sclioeiimker WOENSDAG 2 OKTOBER 1985 SOESTER COURANT PAGINA 3 EEN STRALENDE HERINNERING. Beocenter 7007 tot 31 oktober a.s. voor f 3699- Firma Schoemaker INTENSIVE CRASH COURSES hotel heidepark iTT-ï bilthoven JU Laatste nieuws: Bang&Olufsen van Schoemaker TRAMEI STUDIEBEGELEIDING Studeren op de juiste plaats TELEFOON 02155 -170 89 'We staan met de rug tegen de muur' Bestuur neemt naam cultureel centrum in heroverweging Zie af van 'De Melm' Mariska Friele gaat naar Madras Juist een eer? Onverzekerde auto Brandje in kelderbox Inbraak Koningsweg Het fijne komt van Banketbakkerij VERKLEY Gevulde amandel ^speculaas Pact het vP Wat lezen en dan er Past net u. liki,en9 Als je ervan weer overheen blikken. i houdt staat het nog apart ook-Jij hebben er nog aardige variaties ut ervaring zeggen «maat" halve brilletje? Dat is t helemaa PER DIAPRINT B&OVHS met 3 jaar garantie1»», 2095.vsT Schoemaker [jg| SOEST Van Weedestraat 78. Tel. 02155-17253 ZUIDPROMENADE TELEFOON 12874 Engels, Duits, Frans, Spaans, Portugees, Italiaans, Nederlands één dag per week gedurende 7 of 10 weken of 2 of 3 weken full-time 033-729097 Ook kursussen van één of twee uur per week. van maandag t/rn vrijdag feestelijk 4 gangenmenu incl. 2 glazen wijn en 'n kopje koffie p.p. JunSteenluun 24 Telefoon 030-78 24 77 Zondags gesloten Volop parkeerruimte ®®®®®®®®®®®®®®®®®®®®®®®®®®®®®®®0®®®®®®®®®®®®®®®®®®® Kort voor het sluiten van deze editie, in de late uren van maandagavond, |j heeft voorzitter Wil Hildebrand van de stichting Wijkdienstencentrum Soesterveen, resp. de Stichting Cultureel Centrum (welke mondvol mo- g menteel nog het beste kan worden samengevat als "de oude stichting Ar- S tishock, sinds kort in de Borg") de bewoners van de Grote Melm en de j| vertegenwoordigers van de organisaties die zich tegen de naam "De Melm" j| verzetten, meegedeeld dat het bestuur afziet van deze omstreden naam. Als overweging achter dit besluit gaf Hildebrand o.m. te kennen dat het H bestuur de opgeroepen emoties bij veel mensen, die kennelijk diepe wor- g tels hebben, fout heeft inschat. "Wij betreuren dat", aldus Hildebrand, "ook en vooral met het oog op onze doelstelling om een cultureel centrum |j voor de héle Soester gemeenschap te zijn. We willen dan niet starten met een brok zeer bij een groot aantal mede-Soesters. Dat lijkt in elk geval niet verstandig. Onze bedoeling met de naam de Melm, om het nieuwe centrum 0 aan Soest te binden door juist déze naam, met zijn duidelijke symbolische lading, is niet goed gevallen. Wij vinden het geen schande om - alle be- zwaren gehoord hebbende - op onze keus terug te komen. Dat is juist een zaak van bestuurlijke wijsheid." U - Al met al is de "Melm" al de tweede naam voor het nieuwe centrum die schipbreuk heeft geleden. In een veel vroeger stadium is de keus al eens gevallen op "Burijn", een naam die door het uitlekken ervan ook schielijk werd ingeslikt. Het ziet ernaar uit dat wethouder Frans Kingma bij de 0 officiële opening op 11 oktober inderdaad tóch nog een geheim zal gaan onthullen... De Deense vomigevefs van beeld en geluid 'n klasse apparaat Van Weedestraat 80 Soest-Tel. 02155-10344 Op de vorige week gehouden ledenver gadering van de huurdersvereniging Soest/Soesterberg is vastgesteld dat overleg met bewoners van flatwonin gen niet is gevoerd. De invoering van de "IJZEREN BAK OP WIELEN" wordt door bewoners als een dictaat, gezien. Dhr. Pijl (vertegenwoordiger van de gemeentewas tijdens die vergadering aanwezig om vragen van huurders te beantwoorden. Uit de diskussie bleek dat huurders van flatwoningen niets te zeggen hebben over de invoering van de zg. vuilverzamelcontainer, terwijl dit overleg wel was bedongen in het raadsbesluit door de verantwoorde lijke volksvertegenwoordigers De huurdersvereniging Soest/Soester berg is zeer teleurgesteld over het feit dat zij het initiatief heeft moeten nemen om tot een gesprek met de gemeente te komen. Dat gesprek vond. plaats op 17 september en de enige conclusie die het bestuur daarna kon trekken was: "We staan met de rug tegen de muur". Tijdens de ledenver gadering, die door 45 personen werd bezocht, is een motie aangenomen die het bestuur opdraagt uitstel van plaat sing te bedingen, teneinde een behoor lijk overleg te kunnen voeren. Invoe ring van de vuilverzamelcontainers dient voor 1 januari a.s. te zijn gereali seerd. Niet alleen het invoeringsaspekt en het overleg kwamen aan de orde, maar ook werd duidelijk dat, als ieder over mini-of vuilverzamelcontainers be schikt, de zg. afvalstoffenheffing voor éénpersoonshuishoudens kan worden verhoogd naar het tarief voor meer- persoonshuishoudeneen verhoging - voor veel mensen van plm ƒ.20,-. Deze vermoedelijke tariefsverhoging staat nog los van de verhoging die voor iedereen op komst is: ƒ.15.-. De huurdersvereniging adviseerd met name flatbewoners te informeren naar de uitvoeringsplannen zoals die nu bestaan bij de gemeente, teneinde die plannen eventueel nog te kunne bij sturen. De huurdersvereniging Soest/Soester berg groeit snel. Vorige week was het ledental de 125 gepasseerd, nu Is dit al boven de 140. Informatie over het lidmaatschap is te krijgen bij W.Koe- voets, Gen.Winkelmanstraat 42 (Soesterberg), tel. 2962, of bij mevr. J.v.d. Poll, Colenso 10 (Soest) tel.17065. is dealer van B&O voor Soest. Kleuren TV video en stereo apparatuur van met driejaar garantie. HARTJE-ZUID Scherf De nieuwe naam van het Cultureel Creatief Centrum in het voormalige wijkcentrum de Borg, waar intussen de stichting Artishock - althans de voortzetting daarvan - haar intrek heeft genomen heeft de gemoederen in Soest in de afgelopen week zéér inten sief bezig gehouden. Het bestuur van de nieuwe stichting is bestookt met brieven van uiteenlopende Soester organisaties waarin sterk wordt aan gedrongen op wijziging van de naam "De Melm", die gekozen is voor het nieuwe centrum in Overhees. Krante- berichten over de naamgeving blij ken voor de nodige onrust te hebben ge zorgd, niet alleen bij de bewoners van de Melm (beter: de Grote en de Kleine Melm weg)maar ook bij instel lingen die sterke wortels hebben in de autochtone bevolking, zoals de His torische Vereniging, de VVV, de ABTB en het Groot Gaesbeeker Gilde. Maandagavond vond in wat nu nog voor het gemak de Borg wordt ge noemd een ontmoeting plaats tussen, woordvoerders van de verontruste groepen en het bestuur van de stichting Daarin werd intensief van gedachten gewisseld over de levende bezwaren en aangedrongen op heroverweging van de naamgeving. Het bestuur van de stichting verklaarde zich daar in prin cipe wel toe bereid. Overigens wees het bij monde van voorzitter Wil Hil debrand erop dat het bestuur de naam "De Melm" nimmer officieel naar bui ten had gebracht en dat Soest daarvan slechts kennis heeft kunnen nemen door al te voorbarige publikaties in de pers. Het gesprek van maandagavond ver liep in goede orde en een vriendelijke sfeer. Volgens mededelingen van de woordvoerders van de verontruste in stellingen werd van de zijde van het bestuur een verklaring voor de geko zen naam gegeven, waarin werd opge merkt dat de naam niet alleen leuk klinkt, maar juist de gedachte uitdrukt dat het nieuwe centrum een centrale plek voor heel Soest moet zijn. Men vroeg zich af of de bewoners van de "echte" Melm het juist niet als een eer konden zien dat het nieuwe centrum deze naam zou gaan dragen. De vertegenwoordigers van de ver ontruste groepen benadrukten echter een en andermaal dat zij het een uiterst ongelukkige keus vonden. Argumenten waren o.m. dat men het begrip Melm (letterlijk: doorwaadbare plaats in een rivier) niet moest verbinden aan een plek waar deze in het geheel niet thuishoort namelijk het Soesterveen (al zullen sommige bewoners van dit nogal drassige, gebied het misschien juist daarom nog niet zo'n weinig toe passelijke naam vinden). Maastricht, aldus de heer Van Doorn van de His torische Vereniging, kent ook maar één Vrijthof en Amsterdam maar één Krasnapolsky. De heer G. Schimmel, namens het Gilde sprekend, wees erop dat de ver ontruste groepen juridisch gezien geen "poot om op te staan" haden en dat het bestuur het recht heeft elke naam te kiezen die het wenste, maar dat de Melm nog altijd een historische plaats is. Hooguit zou men de naam geving in overweging kunnen nemen als de Eem intussen was gekanaliseerd en de beide "Melmen" niet meer be stonden. Hij deed alternatieve sugges ties: "het Veenhuus", of vernoeming naar Wijnand Top, oprichter van het waterschap Soesterveen al is er in de wijk Klaarwater al een straat naar hem genoemd). De heer Veen ondersteunde deze beto gen namens de boerenorganisatie ABTB en de heer Wijnands hield uit naam van de Melm-bewoners een pleidooi om Foto: Goos van der Wilt Bordjes De heer Van Os, vertegenwoordiger van de VW, bracht o.m. naar voren dat, wanneer het bestuur gedaan krijgt dat de bestaande Borg-bordjes (bij de diverse wegwijzers in Soest) veran derd zouden worden in Melm-bordjes, het logisch zou zijn dat de VW dan óók bordjes zou verlangen die naar de "echte" Melm verwezen. Zulke bordjes bestaan op dit moment niet. Andere suggesties die aan het bestuur werden voorgelegd waren onder meer: "De Veenbonk", de Veenderij" en "de Knol" (naar de traditionele aandui ding van de inwoners van Soest als "Soester Knollen" De heer W. W. van Roomen hield een hartstochtelijk pleidooi voor hand having van de naam de Borg, die ge tuigt van creativiteit, goed in het ge hoor ligt en voor bijna elke Soester plaatsbepalend is, maar bovendien slechts bij weinig Soesters negatieve associaties opwekt. De verschillende pleidooien van maan dagavond sluiten vrijwel aan bij de te neur van de eerder gezonden brieven. Ook werd opgemerkt dat juist een creatieve instelling als het centrum toch in staat had moeten zijn met een origineler naam naar voren te komen. Verder werd erop gewezen dat de be zwaren door zeer veel Soesters worden gedeeld, getuige de talrijke reacties van de leden van de diverse instellin gen in de afgelopen weken. "Het moet het bestuur toch duidelijk zijn gewor den dat grote groepen Soesters de nieuwe naam niet in dank zouden aan vaarden. Als men er dan toch aan vasthoudt, dan is men toch verkeerd bezig? Zeker als men zoekt naar een naam die het nieuwe centrum moet dragen als een instelling voor heel Soest?" Culturele armoede De heer Van Roomen besloot zijn bij drage in het gesprek nog met een ware hartekreet, waarin hij o.m. opmerkte dat de nieuwe naam eerder een uiting was van culturele armoede, gebrek aan historisch besef en minachting voor de plaatselijke situatie. Hij was blij met de vele reacties die de naam de Melm uitsluitend verbonden willen zien aan een plaats waar ze al eeuwen lang thuishoort. Voorzitter Wil Hildebrand deelde de verontruste Soesters mee dat er, staan de de bijeenkomst, geen beslissing genomen zou worden. Wel liet hij we ten dat het bestuur de naam serieus in heroverweging zou nemen. Als het toch "De Melm" zou blijven zouden de Melmbewoners dat als eersten te horen krijgen. Voorzitter P. de Bos merkte op dat het gemeentebestuur van Soest al eerder blijk had gegeven van zijn belangstel ling voor de plannen om de molen te herbouwen. "B. en W. vonden het des tijds een leuk idee, en dat is voor de stichting mede een stimulans geweest. Ook bleek de gemeente bereid het be stemmingsplan aan te passen. Hij vertelde verder dat de stichting met diverse instanties goede kontakten had opgebouwd, zoals het Arbeidsbu- bureau, de provincie en met Monumen tenzorg. De uitgave van een boekje stond al jaren op het programma als nevenactiviteit, waarin het historische monument dat de "Windhond" was en moet worden zou zijn vastgelegd. De heer De Bos wees erop dat het geen gemakkelijk taak is om de molen weer "overeind" te krijgen, maar dat de stichting vol vertrouwen door gaat op de ingeslagen weg. De schrijver van het boekje, de heer J. H. van Doorne, las op zijn beurt enkele anekdotische verhalen voor, die hem waren verteld door mevrouw Kui per-Smits, die met haar herinneringen één van de belangrijkste bijdragen had geleverd. Mevrouw Kuiper woont in Haarlem, maar was graag bereid gevonden de presentatie van het boekje bij te wonen. Samen met de auteur had zij destijds de plek van de molen be zocht en ok een kijkje genomen in het nog bestaande molenaarshuisje dat nu nog wordt bewoond door de familie Van Nimwegen. "Dan kunnen wij ook gemakkelijker bij de grote geldgevers terecht", aldus de heer De Bos. Burgemeester Scholten beloofde hem dat het gemeentebestuur nauw kontakt met de stichting zou onderhouden. "Het mooiste zou zijn als er dan op de Eng pok weer koren zou groeien, of is dat al te nostalgisch? De heer De Bos antwoordde dat het inderdaad de bedoeling is dat de Wind hond te zijner tijd weer meel gaat produceren. In vol bedrijf moet er in Windhond-voorzitter P. de Bos overhandigt burgemeester Scholten het boekje. de molen zeker weer een goede boter ham voor een molenaar te verdienen zijn, en er zijn al bij voorbaat positieve kontakten gelegd met bakkers. In elk geval is het niet de bedoeling dat de molen als café wordt geëxploiteerd, al is de stichting daarvoor al wel een aan bod gedaan. Mariska is in Nederland aangesloten bij de charismatische beweging en is zeer enthousiast over haar ervaringen in Taizé. Via de organisatie "Jongeren op Weg", die in Nederland allerlei activiteiten op dit gebied organiseert, heeft zij diverse kontakten gelegd. Een en ander leidt ertoe dat Mariska in december naar Madras wil gaan, waar een grote bijeenkomst wordt gehouden van jongeren uit allerlei godsdienstige milieus, christenen zowel als moslims. De bijeenkomst daar vindt plaats van 27 december tot 1 januari. "Een Taizé op een veel grotere schaal," aldus Mariska, die graag bereid is meer informatie te geven aan jongeren die eventueel belangstelling heben voor deze onderneming. Mariska Friele is te bereiken op de Gouden Ploeg 20, tel. 19107. Mariska Friele. Op de Albert Cuyplaan hield de politie vorige week de 30-jarige R. D. uit Soest aan, omdat zijn wagen niet verzekerd bleek te zijn. Tevens werd proces-ver baal opgemaakt omdat men in de auto een wapenstok aantrof. De brandweer en de politie werden vorige week gewaarschuwd wegens een brandje in een kelderbox aan de Smitsweg. De brandweer was met twee wagens ter plaatse. Een kinder wagen, enkele kasten, luxaflex, een hoeveelheid hout en diverse andere goederen gingen verloren. Bij een inbraak in het bedrijfspand van de firma Lindner aan de Konings weg is vorige week een geldkistje met een bedrag van ca. 4600 gulden buitge maakt. De daders kwamen het pand binnen door het forceren van een deur. Het geldkistje stond in een safé, die werd opengebroken. De heer D. R. deed aangifte bij de politie. voor 100 gram VAN WEEDESTRAAT 76 Foto: Herman van Dam De heer Van Doorne verraste de burge meester en mevrouw Kuiper met een scherf van de molensteen van de hou ten molen die op de plek van de Wind hond moet hebben gestaan vóórdat de ze in de 18e eeuw werd gebouwd. De exacte plaats van de Windhond zelf is niet meer te vinden, maar wel heeft men bij bodemonderzoek de stukge slagen molensteen van de eerste molen teruggevonden. Waarom deze steen ooit is vernield is een raadsel, aldus de auteur. De scherven waren echter opgeraapt en nu door huisvlijt bewerkt tot een "presse papier" met inscriptie. De steen is van basalt - een soort po reuze lava - afkomstig uit Zuid-Duits land, en vertoont nog de zgn. "billen" (groeven). Burgemeester Scholten merkte korte toespraak op dat molens - vroe ger een "primaire voorziening" -altijd zeer tot de verbeelding hebben ge sproken. Het streven om dit symbool van vroeger tijden te herbouwen ver dient volgens hem de steun van de ge hele bevolking. Hij sprak de wens uit dat velen het boekje zouden aanschaf fen. "Het gemeentebestuur volgt uw inspanningen met veel interesse en wil de plannen positief benaderen. De financiële kant daarvan is echter weer een ander verhaal, maar we zijn graag bereid tot hulp waar en voor zover dat mogelijk is." De heer Scholten wees er overigens op dat de stichting niet moet denken dat zij er is als het benodigde geld is verzameld en vertelde dat hij zelf eens getuige was geweest van de feestelijke herbouw van een molen, die bij de laatste werkzaamheden instortte"Het is geen eenvoudige weg, dat voorspel ik u", aldus de burgemeester. "Maar als u de mensen om de Windhond weet te verenigen zal het waarachtig wel gaan. En als de Haagse deuren niet open willen vindt u ons aan uw zijde met hopelijk de juiste sleutel en een beetje olie." Voorzitter De Bos merkte daarop rea gerend op dat de provincie een belang rijke "pot" voor projecten als "de Windhond" heeft. Er zijn mogelijkhe den, mits de gemeente ook iets doet. Mariska Friele uit Soest heeft het plan om in december a.s. naar Madras in India te gaan. Dat voornemen volgt uit de bezoeken die Mariska [26] vorig jaar bracht aan de protestantse kloos tergemeenschap van Taizé in Frank rijk, waar zij gebedendiensten mee maakte met allerlei groepen van jon geren uit diverse landen. Ook werd daar gesproken over het geloof en de manier waarop je dat kunt uitdragen. Verder nam zij deel aan een soortgelij ke bijeenkomst in Keulen. De vertegenwoordigers van de Melm-bewoners en de verontruste Soester organisaties, na afloop van het gesprek met het bestuur. ervoor te zorgen dat er geen verkeers chaos zou optreden als mensen in Soest, vragend naar de Melm, verschillende kanten zouden worden opgestuurd. Bijna het voltallige College van B. en W. - burgemeester Scholten en de wet houders Plomp, Menne en Kingma - was vorige week aanwezig bij de of ficiële aanbieding van het boekje 'Dei stenen reus op de Zoester Engh", dat; door de stichting De Windhond is uit gegeven. Burgemeester Scholten en mevrouw C. Kuiper-Smits, oudste doch ter van de laatste molenaar die op "De Windhond" zijn bedrijf uitoefen de, kregen beiden een exemplaar uit handen van stichtingsvoorzitter P. de Bos. Ook was er voor beiden een bijzon der souvenir: een scherf van de molen steen van (waarschijnlijk) de houten korenmolen die vóór De Windhond op de hoek van Molenstraat en Molenweg moet hebben gestaan. De steen is bij opgravingen in stukken en brokken tevoorschijn gekomen.

Soester Courant | 1985 | | pagina 3