Natuur O) Nabij 'Ome Jan' van der Meij na ruim 45 jaren 'drager' af rok ding Bij ons op Soest J^GINA.,j WOENSDAG 9 OKTOBER 1985 SOESTER COURANT PAGINA 13 gde actie t Lagan oerderij e Teugel' harrie toonen assurantiën Rondzendverkeer Herfstverschijnselen Afrika-manifestatie van provinciale agrarische organisaties Ierse Hoogvenen op Kasteel Groeneveld af*-;.., Theater-Agenda 'De Speeldoos' Kaartverkoop 02154-18050 In 'De Speeldoos Boeiend 'Kaart' avondje Recht-toe, recht-aan humor in De Speeldoos 'Een trouwring mag niet knellen' Eén dag Open Huis voor amateuristische kamermuziek rme behoefte aan ij.,.. worden. DeomgJl oor haar dan ook vi^l zijn verschillende ter„ peerd, waarvan Réml* mgrijkste zijn 1 n de film zit hem h, a„ nvoud, waarmee Rohm, e verhouding schetst hij een minder cliché I 'kmg voor ogen. Voor m, vachten"18 kent Duur. ïden, cjp en 65 4 •The times of Harve, y medagen van de "»av ay-pride", regie RobeJi is Princes". Geen groot een uiterst aangenamt 1 tyGatlif. Empire de la Passion" |J d van een film die heei 9 >mt. Regie Niglsha 9 rock - tel. 02155-19577 146, Soest a: Pieter Henke tel. I i de heer De Bock uit de koppelprijs en de ste buitenlandse inzen- Lterdag op het terrein ide De Savornin Loh- gehouden bazar/markt ts aan de verwachtin- I was gehoopt op een 0,.-; het werd tenslotte aftrek van de bekende e baat uitgaan blijft er over om naar Ierland ;onnetje dat de aktivi- Plaatsvonden bescheen ?oed. En toen rond de de voorzitter van de '.C. onderwijs in Soest chèque toespraak >n het feest beginnen, e plaatsvonden heeft u ie kunnen lezen. Het sen gezellige sfeer en an velen was om zes aankant", ie en het schoolteam ien bedanken die er ie actie een sukses is tel. 18136. eten door iedereen eft. Dit alles tegen Niet vergeten je op int je hebt: ook van- at groente eruit ko- •,r: vanaf 13.30 uur eiten op de boerde- an 4 tot en met 12 n je komen doen? se verjaardagen die e gaan dierenmas- kan je vanmiddag ien in het muziek- len. Je mag altijd kijken. En natuur- er koekjes bakken, iddag afgelopen. omdat het deze is beginnen we al e toneelgroep. We verhaal maken, keer. Gaan ons nken en dan nog ichter elkaar spe- cor. Om 16.00 uur an we weer naar it in de herfstva- erochtend gewoon 11.30 uur kunt u s terecht. voor vanmiddag ,eel spannend ver- hertellen hier lek- Dan is het veel ie middag komt lag beginnen we eren van 4 tot en ien kijken. Na af- ing gaan we ook spelletjes spelen, n is het vast al- jd om naar huis oente komen ko- e tuin. Op dins dag zijn we open En op donder- 0 uur. Voor een pt u een heerlijk it u eens kijken al deden. ste kinderen wel laf maandag l4 Daarom heb- ere openingstij- leen deze week, ■n 13.30 uur en ur. Verder wor- at meer uitge- >rdt er voor die verrassing be- je nogwel. IA "Waarom ik ermee opgehouden ben? Ach, ik kreeg er eigenlijk ineens ge noeg van. De jongeren doen het tegen woordig allemaal veel anders; ze hebben veel meer commentaar en hier en daar ook wel eens wat minder eer bied. Maar vooral omdat ik voelde dat ik wat minder werd; ik ben natuurlijk al lang niet meer een van de jongsten. En dan kun je beter zelf stoppen dan dat ze zeggen: hou er nou maar eens mee op. Wat dat betreft heb ik liever de eer aan mezelf gehouden. Dat zegt de heer J. van der Meij (72) - voor veel Soesters bekender als "Ome Jan" - die vorige maand na een dienst verband van ruim 45 jaar zijn werk zaamheden als drager bij de Gooische Uitvaart Verzorging (G.U.V.) heeft beëindigd. Vorige week werd hij uit geluid met een feestelijke receptie in het Hilversumse hoofdkantoor - een uitzondering voor dragers die, zoals de heer Van der Meij, niet in vaste dienst zijn geweest, maar die voor hem als oudste drager graag werd gemaakt. Het "werkgebied" van de heer V.d. Meij strekte zich in al die jaren uit over het gehele Gooi en het Eemland. "Van Amersfoort tot Muiderberg", zo als hij zelf uitlegt. Als drager heeft hij naar schatting in al die jaren wel zo'n 15.000 overledenen naar hun laatste rustplaats helpen brengen. "Soms wa ren er vijf op een dag. Ik heb wel eens een maand gehad met 78 begrafenis- sen!" Daaruit valt al af te leiden dat hij het soms bijzonder druk moet hebben gehad met deze "bijbaan", die hij uit oefende naast een bloemenzaak aan de Nieuwe weg (gecombineerd met de verkoop van bloemen bij Zonnegloren, waarvan nog heel wat inwoners van Soest hem zullen kennen) en later met het koster schap van de Wilhelmina- kerk, inclusief het beheer van De Rank, die hij voor een groot deel zelf heeft helpen "opbouwen", samen met zijn vrouw en kinderen. Die namen vaak zijn taak over als vader V.d. Meij zelf niet beschikbaar was in verband met een begrafenis. mzegger ihalve drager - in de beginjaren al tijd met acht man, later met zes man en de laatste jaren wordt er altijd ge- 'werkt met een karretje waarop de lijkkist wordt vervoerd - heeft de heer Van der Meij in vroeger jaren ook ge werkt als "aanzegger". "Dan ging je in de buurt vertellen dat die-of-die was overleden, altijd in een zwart pak en fmet een hoge hoed op. Vroeger vertel de je dan je verhaal aan de deur, la ter bezorgde je een briefje waar het in stond. Dat de heer Van der Meij de bloemen- zaak verwisselde voor het koster schap, nu zo'n 25 jaar geleden, had vooral te maken met het feit dat hij het wat kalmer aan moest gaan doen. "Maar ik kwam van de regen in de drup, want als koster kreeg ik het eigenlijk nog veel drukker. "Vandaar dat vrouw en kinderen dikwijls moesten bijspringen. Het is de jongste zoon van het echtpaar Van der Meij die het kosterschap zo'n 14 jaar geleden overnam. De drager ging vroeger meestal op de fiets naar het sterfhuis toe. "Ik heb wel eens een lekke band gehad, maar toen kon ik gelukkig meefietsen met een col lega; ik moest wel voorop zitten, op de lastdrager, want hij had zo'n bestel- fiets." Tot zijn taken behoorde in de begin jaren ook het zgn. "zitten"het aanwe zig zijn bij het rouwbezoek in het sterf huis, een gebruik dat inmiddels niet meer bestaat. De opmerkingen "Pa is begraven" en "Pa is zitten" hebben in de loop der jaren voor heel wat misverstand en hilariteit gezorgd. Op de vraag hoe hij dit werk al die jaren heeft kunnen doen, terwijl het toch één aaneenschakeling van ellende moet zijn geweest, antwoordt "ome Jan""Dat is natuurlijk wel zo, maar ik deed het graag, al kan ik eigenlijk niet verklaren waarom. Het was je vak, uiteraard, en op den duur werd je daar erg nuchter in. Maar ook in het begin had ik er geen problemen mee. Ik weet niet wat voor raar mens ik ben..." Zijn uiteenlopende werkzaamheden brachten met zich mee dat hij nogal snel moest kunnen omschakelen. "Ja, dan kwam je van een begrafe nis en moest je direct door naar een bruiloft. Dat kostte wel eens moeite - gelukkig wel, anders zou je wel hele maal afgestompt zijn. Maar het is me ook wel eens gebeurd dat ik van een begrafenis kwam en niet eens meer wist of het nu een man of een vrouw was geweest." verzekeringen - hypotheken - financieringen klarinet 14-3766 gt soest - tel. 02155-1 8049 Etiquette Een belangrijk aspect van het drager schap is dat er hoge eisen worden ge steld aan iemands optreden. Ome Jan: "Ik ben, al zeg ik het zelf, altijd een keurige drager geweest. Sommige col lega's maakten nog wel eens geintjes onder elkaar, maar ik vind dat je het decorum altijd moet ophouden. Ik hou erg van etiquette. In de kerk zie ik de ambtsdragers ook nog graag in het zwarte pak, maar dat is allemaal anders geworden. Ik weet wel: 't zit niet in de kleding, maar er is al zoveel verloren gegaan. Er is in de loop van bijna een halve eeuw ook op het gebied van begrafenis sen veel veranderd, beaamt de heer Van der Meij. "Het is allemaal wat onpersoonlijker, zakelijker geworden, geloof ik. De mensen willen een over ledene ook dikwijls niet meer thuis hebben. Dat zie je vaak, dan moet-ie zo snel mogelijk het huis uit, naar Zon negloren bijvoorbeeld. En er wordt te genwoordig ook lang niet meer zoveel gehuild als vroeger." Dat hij in dit vak terecht kwam ver klaart de heer Van der Meij als volgt. "De uitvoerder, dat was toen nog de heer Westering van de G.U.V.vroeg destijds aan de dominee - z'n naam wil me nu niet te binnen schieten - of hij nog een goeie drager voor hem wist op Soest. De dominee zei: Daar zit-ie, naar mij wijzend, en zo is 't gekomen. Al was de heer Van der Meij niet in vaste dienst, hij liet nooit verstek gaan. "Ik zei nooit nee en ben nooit thuis gebleven. De mensen konden altijd op me rekenen." Makkelijker De mensen zijn harder geworden, vindt hij. "Het lijkt wel of ze tegenwoordig makkelijker doodgaan. Ik zelf denk nog wel eens: ja, waar zou ik nou terechtkomen..." Echt beziggehouden met z'n eigen begrafenis heeft de heer Van der Meij zich overigens niet. "Ik denk alleen wel eens na over welke psalm er gezongen zou moeten worden." In al die jaren is veel lief en leed - en voor leed - niet voor de heer Van der Meij verborgen gebleven. "Maar de laatste tijd, zeg maar zo'n 15 jaar, kwamen we niet meer aan het sterfhuis, maar alleen nog op het kerk hof. Daar zie je het verdriet nauwe lijks." De heer Van der Meij heeft zonder veel problemen afscheid genomen van zijn "vak". "Ik heb het al die tijd graag gedaan, maar nu taal ik er niet meer naar. Ik word een dagje ouder, en dat kan ik merken. Ik kan dag en nacht slapen. Dan is het goed om er mee op te houden." Zoon des huizes voor inbreker aangezien De politie werd in de nacht van zater dag op zondag gewaarschuwd door de familie De Z. aan de Dorresteinweg. Men had bij de woning een inbreker ge hoord die nog aanwezig moest zijn. De politie nam ter plaatse poolshoogte. De heer des huizes wees op een auto, waarin zich de verdachte moest be vinden. De politie haalde de bestuurder uit dei auto en groot was de verbazing toen deze de zoon des huizes bleek te zijn. Hij was onverwacht thuisgeko men en had geprobeerd de deur open te krijgen. Dat was echter niet gelukt, zodat hij in de auto was blijven zitten. Jongeren hebben weinig tijd en aandacht voor oude mensen en de dingen die voorbijgaan. Zelden vragen moderne lieden aan een bejaarde man of vrouw: wat deed U toenwat gebeurde er precieshoe vindt U dat nou In Bij ons op Soest" publiceert de Soester Courant verhalen van Soester burgers die niet zo jong meer zijn. Jan Visser loopt hen tegen het lijf, luistert geïnteres seerd en schrijft hun relaas op. Vandaag:de heer K. H. Meinecke <69) De filatelist: "Als het postkantoor te- t postkantoor 1 genover paleis Soestdijk opgeheven Is, blijft die ouwerwetse brievenbus staan. Wist u dat deze prachtige brie venbus de enige in Nederland is met een groene kleur, alleen omdat Konin gin Emma zo'n hekel had aan rood? Dit is één van de bijzonderheden die de heer J. A. Geleijnse vermeldt in zijn artikel over de postgeschiedenis van Soest vanaf 1 mei 1848. Dat artikel staat in de tentoonstellings catalogus die wordt uitgebracht op "De Dag van de Postzegel", zaterdag 12 (en 13) oktober in het PTT-gebouw aan de Nijverheids weg 17. Ik ben niet het oudste lid van de postze gelvereniging "Eemland", maar wel de oudste in dienstjaren bij het be stuur. Op tienjarige leeftijd begon ik met postzegels sparen. Mijn opa had mij op dat idee gebracht. Ik verzamelde "de hele wereld", dat ging toen zo. Je leerde dat postzegels een watermerk hadden en met wasbenzine op een zwarte ondergrond kon je die mooi te voorschijn toveren. Tot wan hoop van mijn moeder, want die kon niet tegen de wasbenzinelucht. Wij woonden in Duitsland net over de grens. In 1929 verhuisden mijn ouders naar dit huis aan de Soesterbergse- Btraat, ik woon er nog en ben helemaal ngeburgerd. Vroeger bestond de "hele wereld-catalogus" uit één boekje, te- enwoordlg verschijnt elk jaar over dit onderwerp alleen al een boekwerk in zeven delen! Het ouwerwetse "ruilen" komt steeds minder voor, nu is kopen en verkopen gebruikelijk. Later specialiseerde ik mij in Neder land en de Overzeese Gebiedsdelen, West-Europa en Israël. Als motief koos Ik het Verenigd Europa. Sinds 1956 ver schijnt er jaarlijks een serie over het thema Europese gedachte. Als kind leerde je via de postzegels veel van aardrijkskunde, geschiedenis en de diverse valuta's van landen. Dat is machtig interessant. Nu fascineert mij de internationale relaties die deze hobby schept. Een postzegel is het visi tekaartje van een land, hoe is het daar, hoe zijn de mensen. Als twee filatelisten elkaar ontmoeten, hebben ze altijd een goed contact. Eén van onze leden moest met zijn vrouw om gezondheidsredenen naar Polen. Daar bleek de arts in het sanatorium een verzamelaar te zijn. En zo ont stond via deze twee mensen een kle- dinginzamelingsactie voor Polen. Vroeger spaarde je alleen "landen" en vóór 1914 werd alleen de beeldenaar van het staatshoofd op een postzegel afgedrukt. Nu is vooral het "motief- verzamelen ingeburgerd. Men verzamelt bloemen, flora en fauna, aardrijkskunde, sporten, ruimtevaart, muziek, etc. Er zijn arabische staten die in Londen nieuwe series met motieven laten drukken en die zegels bereiken nooit het eigen land, maar worden meteen doorverkocht aan verzamelaars. Als "land" zou niemand ze kopen. Soms hecht je aan een postzegel. Ooit heb ik Baltische zegels geruild en daar zit een herinnering aan vast van verle den tijd. Die zegels verkoop je niet. Philatellca Vóór de Tweede Wereldoorlog was Ik lid van de Finse correspondentieclub "Suomi" en ik had contact met verza melaars tot in Amerika toe. Door de oorlog ging dat over. Pas in 1952 kwam ik door een folder in aanra king met de Nederlandse Vereniging van Postzegelverzamelaars (1884). In 1956 werd ik lid van de plaatselijke af deling van "Philatelica" en in 1964 werd ik hoofd van het Tondzendverkeer wat ik overnam van mevrouw Spoel- stra. Op 14 november 1969 werd de postze gelvereniging "Eemland" opgericht. Er zijn in Nederland 150 verenigingen en wij hebben alleen al 790 leden ver spreid over het hele land en zelfs in het buitenland. Het contact onderhouden we via ons blad "Eemvizier". Ik verzamel niet zoveel meer, omdat ik dagelijks in beslag wordt genomen door mijn werk als bestuurslid van de postzegelvereniging. Ik organiseer nog steeds het rondzend verkeer en dat houdt in dat de leden, verdeeld in 44 secties en buitensecties, in staat worden gesteld via postzegel- boekjes hun verzameling aan te vullen, c.q. te completeren en hun doubletten- materiaal aan elkaar aan te bieden. Die organisatie is perfect door de fan tastische samenwerking van onze leden en geschiedt door het hele land met vrijwillige koeriers die de boekjes ophalen en terugbrengen. Tot op Vlie land toe En daar komt geen postzegel aan te pas." Jan Visser IVN Eemland, vereniging ter bevordering van het natuur- en milieubesef. Afdeling van het landelijk Instituut voor Natuurbeschermingseducatie IVN. Thema maandelijkse IVN natuurwan deling, afd. Eemland. Datum: 13 okto ber a.s. Startpunt: Achter Restaurant De Korte Duinen (Avia) aan de Birk- straat. Tijd: 14.00 uur. Duur: V/2 uur. Herfstverschijnselen Ja, die kennen we allemaal. De blade ren aan de bomen worden geel, ze val len af. En dan, na de eerste regenbuien op dat veelkleurige tapijt, ligt er eerv modderige brij onder de bomen. Dan weten we het allemaalde herfst is ge komen, de winter is in volle aantocht. Nog korte tijd en de kale takken steken als staketsels tegen de winterse luch ten af. De herfst en winter, een trieste tijd. Maar is dat wel zo? Hebt u weieens ge zien dat die boom, waar de bladeren vanaf vallen, al weer boordevol nieuwe bladknoppen zit, als het ware al weer klaar is voor het Volgende voorjaar? De herfst is de tijd van de veranderin gen. De natuur maakt zich op voor de grote rust. De voorbereidingen voor de winter zijn talrijk. De trekvogels zijn al of gaan naar het zuiden. Bijna alle planten hebben genoeg zaad en vruch ten geproduceerd voor de eigen ver meerdering en om als voedsel te die-, nen voor veel dieren. Voedsel voor di rect, maar ook voor de voorraadvor- ming, de wintervoorraad van eekhoorn en vlaamse gaai bijvoorbeeld. Veel is op zijn retouw. De groene blade ren, waarin op wonderbare wijze voed sel voor de bomen is gemaakt, hebben hun werk gedaan en vallen af. Maar andere organismen gaan juist nu tot grote aktiviteit over. Onder de kale bo men en op vele andere plaatsen zien we paddestoelen. Paddestoelen leven van rottende stoffen, in hoofdzaak plant aardig afval. Soms echter ook van le vende planten of van dierlijke uitwerp selen. Het eigenlijke leven van de pad destoel is in de regel onzichtbaar. In de grond, in hout of in een andere voe dingsbodem. Wat we te zien krijgen is het vruchtlichaam, door ons aangeduid met "paddestoel". Daarin zitten miljoenen sporen, die zorgdragen voor de vermeerdering van deze zwam. In de grond, of in het andere substraat, zit de eigenlijke plant, de zwam, die steeds groter wordt en veelal vanuit een centrum kringsgewijs groeit. Van daar dat we b.v. in grasland de duidelijk herkenbare heksenkringen kunnen zien. De paddestoel levert een zeer nood zakelijke bijdrage aan het hergebruik (recycling) in de natuur. Een welko me, voorzover ze saprofiet is, d.w.z. leeft van rottende en vergane planten delen. Minder welkom, vaak zelfs ge vreesd, is de zwam, die parasitair leeft op levende bomen en heesters. Ze zijn in staat hun gastheer na korte of langere tijd te doden. De dennemoor- der, de tonderzwam en de honingzwam hebben een trieste reputatie op dit ge bied. Niet alleen de zwammen leveren hun bijdrage aan de recycling. Ook talloze verschillende kleine levende wezens. Is het u al eens opgevallen hoeveel strui ken en kleine bomen in september en oktober besvormige vruchten dragen? Voedsel voor de vogels. Natuurlijk. Maar daardoor ook de mogelijkheid tot transport voor het zaad van die planten en bomen. In de bes zit n.1. een pit of soms ook vele pitjes. En dat zijn de zaadjes van de plant. Voor de versprei ding van dit zaad zijn de vogels even belangrijk als de insekten voor de be stuiving. Naast deze verspreidingsme thode kennen we, net als bij de bestui ving, ook de verspreiding door de wind. Voor de vogelwereld zijn deze bes vruchten zo belangrijk, omdat ze in de winter ook de eters van zacht voedsel voer bieden. Er zijn n.1. heel wat vogels die geen zaad aankunnen. Er zijn niet veel bloeiende planten meer, nu alles zich voorbereidt op de komende winterrust. De meeste bloe men vinden we in deze tijd op weilan den, die eerder werden gemaaid of af gegraasd. En dat heeft een goede, na tuurlijke reden, want veel planten, die geen kans kregen vruchten te dragen bloeien steeds weer opnieuw. Daarom vinden we in de herfst vaak nog boter bloemen en andere soorten die nor maal veel vroeger in het jaar bloeien. Daarnaast zijn er natuurlijk soorten die van nature het hele jaar door bloei en, onder gunstige omstandigheden, b.v. de rode dovenetel, het herderstas je en het madeliefje. Het aantal echte herfstbloeiers is echter klein, begrijpe lijk. Er is immers meestal niet vol doende tijd om nog tot vruchtvorming te komen voor het te koud wordt. Tot de typische vruchtdragers van dit jaargetijde behoren natuurlijk wel de kegeldragers, dennen en sparren. Ie der soort van deze bomen en struiken heeft zijn eigen "denneappel", het is de moeite waard om eens op de verschil len te letten. Dan hebben we natuurlijk nog de eiken, de beuken en de kastan jes, die behalve zaad voor de volgende generatie ook voedsel produceren voor de dieren in het bos. Neen, we zijn niet klaar met vast te stellen: Herfst is dood tij. Er is veel te zien. We noemden nu slechts een paar zaken. Er zijn er natuurlijk veel meer. die onze aandacht vragen. Wat denkt u van de varens en de mossen b.v.? Wereldvoedseldag 1985 Op zaterdag 12 oktober hopen enkele honderden leden van de drie landbouw organisaties, plattelands-vrouwen organisaties en agrarische jongeren organisaties in de provincie Utrecht el kaar te ontmoeten in de Utrechtse Groente- en Fruitveiling. In het kader van Wereldvoedseldag 1985 zijn op de ze Utrechtse manifestatie veel activi teiten te beleven, die alle te maken hebben met de Derde Wereld. Vooral Afrika staat centraal met een tentoonstelling van gebruiksvoorwer pen, demonstraties van oude tradities, koken en het draaien van een vijftiental! korte films. De Afrika-manifestatie zal om 10.00 uur worden geopend door mrs. Nyoni, oprichtster en voorzitster van een plat telandsontwikkelingsorganisatie in Zimbabwe. E. G. Pissé zal Afrikaanse muziekinstrumenten demonstreren en muziek ten gehore brengen. Er is te vens een expositie van tekeningen over de Derde Wereld, gemaakt door kinde ren van Utrechtse basisscholen. Daar naast is een actuele foto-reportage van leven, werken en wonen van de bevol king in Soedan te bezichtigen. Op 12 oktober zal ook een daadwerke lijk begin worden gemaakt met directe hulp aan een landbouwproject in Gha na. Aan alle leden van Utrechtse plat telandsvrouwenorganisaties is nl. ge vraagd om iets mee te nemen uit de schuur, de linnenkast of de keuken. De scholen en dus de kinderen in Utrecht is gevraagd ook mee te doen om de kinderen in Afrika te helpen. Gevraagd is om schriften en ballpoints mee te nemen. De inzamelingsactie is opgezet in nauwe samenwerking met de Stichting Hori zon. De stichting zal op het veilingter rein een grote container plaatsen, waarin de meegebrachte materialen door de bezoekers gedeponeerd kunnen worden. Tevens zal de bezoekers om een financiële bijdrage worden ge vraagd voor de kosten van verscheping van deze container. Wanneer de contai ner vol is, zal deze zo spoedig mogelijk naar het West-afrikaanse Ghana worden verscheept. De (particuliere) Stichting Horizon be staat uit vrijwilligers. Deze stichting heeft de afgelopen jaren met succes in Ghana via de kerkelijke organisaties en met medewerking van de Ghanese Overheid, samen met de plaatselijke bevolking, een aantal projecten opge zet. De Afrika-manifestatie is voor ieder een gratis toegankelijk, dus ook het niet-agrarische deel van de bevolking in de provincie, en vooral ook de kinde ren, zijn van harte welkom op zaterdag 12 oktober vanaf 10.00 uur in de Utrechtse Groente- en Fruitveiling. Hoogvenen behoren tot de meest be dreigde ecosystemen in West-Europa. Vrijwel alle Europese landen hebben in het verleden hun hoogvenen zo goed als geheel ontgonnen. Ook in Nederland zijn hoogvenen bijna geheel verdwenen. Wat er in ons land nog aan hoogveen overbleef, zijn slechts enkele sterk be schadigde restanten van voorheen uit gestrekte veenterreinen. Momenteel worden er door diverse na tuurbeschermingsinstanties en het Staatsbosbeheer ingrijpende en kost bare maatregelen getroffen om deze hoogveenresten voor zover mogelijk te herstellen in hun oorspronkelijke staat. De belangstelling voor het beheer en behoud van hoogveengebieden neemt de laatste jaren sterk toe. Op zondag 13 oktober 1985 zullen op Kasteel Groeneveld te Baarn enkele voordrachten gehouden worden over het behoud en beheer van hoogvenen in Ierland en in Nederland. Aanvang 14.00 uur. Gesproken zal worden door dr. Tony Whilde (direkteur van het Corrib Con- servation Centre te Ierland) en door drs. Matthijs Schouten (voorzitter van de Stichting tot Behoud van de Ierse Venen). Tegelijkertijd zullen op Kas teel Groeneveld aquarellen van Sacha van Duim tentoongesteld worden. Deze aquarellen vormen de basis van een boek dat in oktober zal uitkomen en waarvan de opbrengst ten goede zal komen aan het behoud van hoogvenen in Ierland. In Ierland - het veenland bij uitstek - komen de laatste geheel onaangetaste hoogvenen van West-Europa voor. Deze gebieden dreigen op het moment door ontwatering en vergraving verlo ren te gaan. Zo besteedt het ene land grote sommen geld aan het herstel van hoogveenrestanten, terwijl het andere land kosten noch moeite spaart om zijn laatste oorspronkelijke venen te ont ginnen. Het kan voor zowel Ierland als Neder land van wezenlijk belang zijn op dit gebied van eikaars ervaringen en be leid kennis te nemen. De nog onaange taste venen in Ierland kunnen allerlei informatie leveren die van belang is voor het herstel en het beheer van hoogveenreservaten in Nederland. Omgekeerd kan de situatie met betrek king tot het hoogveenbehoud in Neder land een belangrijk aanknopingspunt vormen voor het beleid inzake veenbe- scherming zoals dat nu langzaam in Ierland ontwikkeld wordt. Inlichtingen: Kasteel Groeneveld, Groeneveld 2, 3744 ML Baarn, tel. 02154-20446. Donderdag 10 oktober PURPER 4, een splinternieuw programma van de steeds meer op de voor grond tredende cabaretgroep Purper, (aanvang 20.00 uur) Zaterdag 12 oktober: (jeugdvoorstelling) DE VOGELS GEVLOGEN, een verhaal over gevangen dieren die hun vrij heid herwinnen. Presentatie: Francine Abbing en Martijn van Haaien (aanvang 14.00 uur) Woensdag 16 oktober: Speciale voorstelling voor de jeugd (aanvang 14.00 uur. Vrijdag 18 oktober: "ANTON HUYG KOMT NOOIT MEER THUIS", een programma van cabaret "De frisse jongens", waarover De Volkskrant schreef: "Niet al leen technisch ongelooflijk knap, maar zeker ook ontroerend raak." (aan vang 20.30 uur) Donderdag IA oktober: "JAN rap EN Z'N MAAT", toneelstuk naar het boek van Yvonne Keuls m.m.v. Liesbeth List, Johnny Kraaikamp, Bart Römer, Dorijn Curvers, Wiek Ederveen e.v.a. Maatschappij gericht theater, geschreven met gevoel voor humor en sfeer, direkt en aangrijpend zonder een moment moraliserend te zijn (aanvang 20.00 uur.) De titel van het programma "Een liedje en een praatje met Caroline Kaart", roept buiten het theater iets op dat averechts en irritant zou kunnen werken. Is dat wellicht er de oorzaak van geweest dat de Baarnse Speeldoos donderdag j.1., bij wijze van uitzonde ring, nu eens niet volledig was uitver kocht? Wie 't weet mag het zeggen, zeker is dat de wegblijvers een bijzon der boeiend "KAART"-avondje heb ben gemist. Het nieuwe theaterprogramma van Caroline Kaart, waarvan de eerste voorstelling voor Baarn was gereser veerd, kent een ijzersterke formule. Ovaties, bravogeroep, bloemen en een langdurig applaus vielen Caroline Kaart en haar begeleider Co van der Heide Wijma dan ook ten deel. Terecht, want met een scala van lied jes en liederen, onderhoudende tussen teksten en het zowel technisch als virtuoze pianospel van de piano-solist ontstond een harmonisch geheel zon der één enkele dissonant. Gezongen melodieën uit opera's, oude volksliedjes uit Nederland, Engeland, Schotland en Ierland, bekende songs uit musicals en operettes waren de belangrijkste ingrediënten voor een artistiek muziekaal brouwsel dat door Caroline Kaart op vocaal knappe en allercharmantste wijze werd gepresen teerd. Voeg daar nog aan toe dat de Speeldoos in acoustisch opzicht ook voor dit soort theateroptredens de kwalificatie uitmuntend krijgt uitge- Caroline Kaart. reikt en het hoog niveau van de avond is verklaard. Inhoudelijk sluit "Een liedje en een praatje met Caroline Kaart" aan bij een vrij algemene trend in dit soort programma's: ophalen van herinne ringen waarbij in dit geval Caroline's overleden echtgenoot, de acteur-zanger Hans Kaart, heel centraal stond. Het riep een sfeer van persoonlijke intimi teit met de zaal op, waardoor het kon gebeuren dat één simpel uitnodigend gebaar van haar kant voor de zaal voldoende was om zich tijdens het zingen van Léhar's Vilja-lied als ach tergrondkoor te laten horen. Caroline Kaart, een alleskunner, en niet uitsluitend in vocaal opzicht. In haar nieuwe theaterprogramma vie ren zangkunst en goede smaak gedu rende bijna twee uur feest. LR. Opnieuw trok de Baarnse Speeldoos vorige week een uitverkocht huis. Het Baarnse' en Soester publiek toonde dit keer"belangstelling voor "feën. trouw ring mag niet knellen", een produktie van John Lanting's Theater van de Lach. Geen toneel voor mensen die, wanneer er biefstuk op het menu staat uitslui tend het haasje willen consumeren, daarentegen wel aantrekkingskracht uitoefenend op liefhebbers van een dege lijke Hollandse biefstuk. De laatste categorie wordt sinds jaar en dag met recht-toe, recht-aan humor door John Lanting's Theater van de Lach met lachen - gieren - brullen op afroep bediend. In het seizoen '85 - '86 moet "Een trouwring mag niet knel len" daarvoor zorgen. De basis-- ingrediënten voor de nieuwste klucht zijn als volgt samengesteld. Een jonge dame verhuurt tegen een te hoge prijs een appartement aan een kunstschil der, die wel over een adellijke titel, maar niet over geld beschikt. Zijn vriendin, een aantrekkelijk fotomodel, stelt alles in het werk om aan de nodige financiële middelen te komen. Zij ver huurt het appartement van de schilder aan een gefortuneerde zakenman, die zijn dochter met de adellijke schilder wil zien trouwen om reden van "zij wordt barones, ik lever het geld". De ijdele kwast ontmoet in het door hem gehuurde appartement een Spaanse schone en een door het uitzendbureau gestuurde hulp-in-de-huishouding. Een meisje uit de provincie dat strenge instructies heeft zich niet met heren in te laten. In dit onwaarschijnlijke gegeven dra ven de schilder (John Lanting) en het meisje van het uitzendbureau (Teuntje de Klerk) tijdens een bijna drie uur durende voorstelling op en af en bepa len met reeksen bepaald niet subtiele humor het sukses van de voorstelling. Een tweetal met een indrukwekkende hoeveelheid theaterbagage, hoe men ook tegen de uitwerking die aan deze klucht gegeven wordt aankijkt. Met uitzondering van Flip Heeneman als de Jolm Lanting en Teuntje de Klerk. gefortuneerde papa schieten de overi gen spijtig genoeg tekort. Niet zo verwonderlijk overigens, want de mogelijkheden die de auteur van het stuk biedt zijn nagenoeg uitsluitend op John Lanting en Teuntje de Klerk afgestemd. Zij zijn het dan ook, die op een wijze die in dit genre veel waardering verdient, het Theater van de Lach opnieuw herkenbaar te maken. Een goedlachs publiek heeft aan "Een trouwring mag niet knellen" een koste lijk avondje-uit overgehouden, en dat is nu precies wat Lanting en de zijnen met dit soort produkties voor ogen staan. Pretentieloze, soms platvloerse humor, thuishorend bij een publiek dat voor een avondje alle zorgen eens wil vergeten. Op basis van dit recept werden spelers en speelsters met een ovationeel ap plaus voor het resultaat beloond. Blijft over de vraag of de consument van de Hollandse biefstuk ooit nog eens op het haasje zullen overstappen. Waarschijnlijk niet, omdat wat vorm, inhoud en uitvoering van toneel betreft smaken zullen blijven verschillen. Mag 't? Lr. Initiatief Baarnse Muziekkring en Kasteel Groeneveld Dat de samenwerking tussen de Baarn se Muziekkring en de leiding van Kas teel Groeneveld goed en vruchtbaar werkt, is al meerdere malen bewezen. Zonder de spontane medewerking van "het kasteel" zou een aantal plannen en ideeën van de Baarnse Muziekkring nooit zijn verwezenlijkt; omgekeerd konden diverse goede plannen die door Groeneveld werden aangedragen op het gebied van de kamermuziek gestal te krijgen door de gespecialiseerde kennis die op dit gebied in het bestuur van de Muziekkring aanwezig is. Eén van de voorbeelden daarvan is het ééndaags Groeneveld Jeugdorkest, dat de jeugd jaarlijks op le Pinksterdag uit het hele land bij elkaar brengt om één dag gezamenlijk onder deskundige lei ding te repeteren en te musiceren. Het succes daarvan is aanleiding ge weest tot het verzoek om iets derge lijks ook eens te organiseren voor de volwassen kamermuziekspeler in en semble-verband. op basis van amateu ristische muziekbeoefening. Onnodig te zeggen dat dit laatste niets te maken heeft met een kwalitatieve beoordeling Menigmaal immers hebben we ama teurs horen musiceren die de toets van de kritiek met hun beroeps-collegae ruimschoots konden doorstaan. Ondanks de gigantische organisatie die daarvoor nodig is zal zo'n amateurdag worden georganiseerd en wel op zondag 2 maart 1986. Amateurensem bles worden uitgenodigd die dag in de verschillende zalen van Kasteel Groe neveld een concert te verzorgen van een nader te bepalen lengte. De bedoeling is een "open huis", waar ook het publiek vrij kan rondlopen, of naar het concert van zijn of haar keuze kan gaan luisteren. Let wel: Het is géén concours met vóórselecties, ronden, beoordelingen en juryrapporten, maar een dag onbekommerd musiceren, om daarvan anderen, als zij dat willen, mee te laten genieten. Het zullen veelal gevestigde of voor die gelegenheid samengestelde ensembles zijn, maar instuderen dient thuis te ge schieden daar is die dag geen gelegen heid voor. Vanaf heden is de aanmelding openge steld bij het secretariaat van de Baarn se Muziekkring: Prof. F. Andrealaan 35, 3741 EJ Baarn (tel. 02154-14562) of bij de receptie van Kasteel Groene veld, Groeneveld 2, 3744 ML Baarn Rel. 02154-20446). Na aanmelding wordt een inschrijfformulier toegezon den.

Soester Courant | 1985 | | pagina 13