ca rÜDER KOSTUUMS REGENJASSEN L'Met het oog op Hartie-Zuid'.J Grote Mazda-show bij 'De Soester' wordt compleet familie-spektakel Commissie ABZ wil concrete maatregelen tegen overmatig drankgebruik 'Houd je presentatie jong en je prijsbeleid doorzichtig! OKTOBER-AANBIEDING: TEXTIËLREINIGEHS Dakwerken ^^Aïl WOENSDAG 9 OKTOBER 1985 SOESTER COURANT PAGINA 15 Blust. Schep manier van s mogelijk. Wij r dit verrassen, bluffend Volgende week donderdag^ vrijdag en zaterdag: Automobilisten slaags nuiiU*,. SOEST TELEFOON *4302 Installatiebedrijf j. cornelisse bv. Tel. (02155) 13014-12577 .®®®<s>®®®®®®®®®®®®®®®®®®®®®®®®®®®®®®®®®®®®®®®®®®®®®®®®®®®®®®®®®®®®®®®®®®®®®®®®®® In wekelijkse afleveringen introcuceert de Soester Courant de winkeliers van 'Hartje-Zuid* onder welke vlag zich zowel de 'oude' winkeliers van de Soesterbergsestraat e.o. als de 'nieuwe' van de Zuidpromenade ge zamenlijk scharen - nader bij het lezerspubliek. Dat gebeurt onder het motto: "Met het oog op Hartje-Zuid". De verschillende winkels passeren daarbij in een willekeurige volgorde de revue. Aflevering 20: Sporthuis Eb Kareisen B.V., Soesterbergsestraat 3 HARTJE-ZUID maar dat concrete voorstellen moeilijk zijn. "Zo eenvoudig als het lijkt is het niet," aldus Scholten. Hij zei dat het een moeilijke zaak is wanneer clubhuizen oi andere instellingen afhankelijk zijn van de barinkomsten. Hij realiseerde zich dat de gemeente in deze een voorbeeldfunctie heeft, maar sprak zich toch uit tegen volledige drooglegging bij openbare bij eenkomsten. Matiging vond hij meer op zijn plaats. Hij verzocht de commissieleden over het probleem van het overmatige drank gebruik nader van gedachten te wisse len met de fracties en de partijen. "Het heeft allemaal pas effect als een breed gedeelte van de bevolking het steunt, heb ik van een politieambtenaar gehoord. Zo is het ook gegaan met het roken. Ineens was er een doorbraak," aldus de burgemeester. Hij vroeg te vens of de politieke partijen het bespro ken probleem mee willen nemen in de verkiezingsprogramma's. Krijger en Verheus zegden dit toe. De politie heeft proces-verbaal opge maakt tegen de 45-jarige R. W. uit Soest nadat deze tijdens een "onder houd" met een medeweggebruiker had uitgehaald en de ander, B. B. uit Soest, een kapotte bril en een gescheurde bovenlip had bezorgd. Een en ander was het gevolg van het feit dat W. op de Beukenlaan bij het inhalen B. sneed. Deze werd boos, en wilde, gestopt bij een pompstation van W. eens horen waarom dat gebeurde. Inbraak in Artishock In het afgelopen weekeinde zijn uit het Artishockgebouw aan de Steenhoff- straat 20 flessen sterke drank, een ver sterker, twee luidsprekers, een draai tafel, een sleutelbos en een kunstwerk van de Soester Meindert Rasker buit gemaakt. Het schilderij maakte deel uit van een expositie in de grote zaal De dader moet via het dak het gebouw zijn binnengekomen. R. M. deed aan gifte bij de politie. Jassen gestolen M. M. uit Soest ontdekte in het week einde dat hem tijdens een bezoek aan een café aan de Bosstraat zijn jas ontstolen was. De schade bedraagt ca. 200 gulden. Hij deed aangifte bij de politie. Ook van mej. C. P. uit Soest verdween een jas ter waarde van 170 gulden, uit dezelfde horeca-gelegenheid. Volgende week - om precies te zijn op donderdag 17, vrijdag 18 en zaterdag 19 oktober - is het bekende autobedrijf "De Soester" aan de Kostverlorenweg (hoek Laanstraat-Beckeringhstraat) het middelpunt van een aantal evene menten die in meer dan één opzicht de aandacht van het Soester publiek naar deze gerenommeerde Mazda-ga rage zal trekken. De familie Karwoc zik, al met al zo om en nabij de 30 jaar actief in het autovak, organi seert dan een grootse Mazda-show, waar de hele scala van modellen dat op het ogenblik leverbaar is, wordt gepresenteerd. Dat gebeurt in een uiterst feestelijke ..entourage. Niet alleen de fraaie show room van het bedrijf vormt daarvoor het onderkomen, want op de parkeer plaats naast het bedrijf verrijst die •dagen een levensgrote tent, waarin het ^nodige te zien, te horen en te beleven valt. De show beperkt zich namelijk niet tot de - op zichzelf al indrukwekkende - presentatie van de Mazda's (ook be drijfsauto's), maar geeft tevens een lijkje op de andere activiteiten die in de familiekring van de Karwocziks orden ontwikkeld. Dat is niet zo ver- Wonderlijk als men bedenkt dat vader en moeder Karwoczik de vreugde ken nen van een talrijk nageslacht: tien nderen, om precies te zijn negen [dochters en een zoon, van wie er een Qink aantal direct of indirect betrok ken zijn bij het bedrijf en anders in- 'ussen een zelfstandig bedrijf op poten Rebben gezet dat tijdens de grote izda-show zichzelf ook op een uiterst Attractieve manier kan presenteren. Familie-spektakel I; Toen de heer en mevrouw Karwoczik .elkaar door de oorlog ontmoetten - de beer J. W. Karwoczik is van Poolse geboorte en is bij de bevrijding van Nederland, waaraan door een Poolse brigade aan geallieerde zijde is bij gedragen, hier gebleven - hebben ze waarschijnlijk niet gedacht dat die ont moeting nog eens zou kunnen leiden tot een familie-spektakel als dat van volgende week. "Een zakelijke familie aangelegenheden". benadrukt mevrouw J. A. Karwoczik overigens in dat verband. In elk geval dragen alle Karwocziks een steentje bij aan het gebeuren. Be- l halve vader en moeder Karwoczik zijn alle kinderen er op een of andere ma nier bij betrokken, al dan niet met hun levenspartners: Gertrud, Karla, Lia, Jorg (de enige zoon), Lucille, Nancy, j Karin, Brigitte, Conny en Bianca zul- len allen op een of andere manier acte de presence geven. Dat het overigens niet allemaal familie is wordt dui delijk uit het feit dat ook John Smit, al 17 jaar medewerker van "De Soes ter", zijn partij zal meeblazen. I Andere deelnemers aan de show zijn I Jan van Zal - gehuwd met oudste doell ij ter Gertrud - die jarenlang ook bij "De Soester" heeft gewerkt maar nog I niet zo lang geleden zijn eigen bedrijf aan het Weteringpad is gestart, waar- in hij zich vooral bezig houdt met het herstellen van autoschade - wel een activiteit die in zékere zin in het ver lengde ligt van het garagebedrijf dus. Van Zal Autoschade is bovendien ge specialiseerd in auto-accessoires als j: spoilers, grillesets, striping, spat- i bordverbreders, etc. maar vooral in "open daken" van superieure kwali- j teit, van een eenvoudig klapdak tot het allerbeste schuif dak. Open dak ['Daar hoeven de autobezitters echt t niet voor uit'benadrukt Jan van Zal, die open daken aanbrengt niet Heen voor particulieren, maar ook in opdracht van diverse autobedrijven. In dat verband noemt hij de gerenom meerde open daken van de firma Ver- neulen Hollandia, een naam op dit 'gebied. De eerste Mazda-koper die vol- I gende week zijn handtekening zet krijgt van Autoschadebedrijf Jan van Zal een compleet open dak gratis aan- geboden. Salade Ook een andere Karwoczik-spruit speelt een belangrijke rol tijdens de Mazda- show. Dat is Lia, getrouwd met Bert v.d. Broek, van de in Soest uitstekend bekend staande snackbar 't Hoekje - direct naast "De Soester" gevestigd. Namens 't Hoekje wordt elke bezoeker die tijdens de show een Mazda aan schaft een heerlijke salade aangebo den en alleen daarom al zou men kun nen besluiten één van de Mazda's die "De Soester" presenteert te kopen! Make-up Karla Karwoczik, de bekende schoon heidsspecialiste van de gelijknamige studio aan de Burgemeester Grothe- straat zal indirect aanwezig zijn. Haar zusje Brigitte - erkend "visagiste" ver zorgt vrijdagmiddag en zaterdag een gratis make-up behandeling voor de bezoekende dames, met produkten van het bekende huis "Shiseido" (net als de Mazda van Japanse herkomst dus). Zwaardvechten Daarnaast is nog een Karwoczik recht streeks bij de organisatie betrokken: Lucille, net als haar moeder dagelijks te vinden op het kantoor. Haar echt genoot, Reinout de Bruin, heeft een sportschool in Baarn, waar met name de Koreaanse vechtsport Tae-Kwon-Do wordt beoefend. Aanvankelijk was het de bedoeling dat het team van de sport school zaterdag een demonstratie zou geven, maar dat kan door verplich tingen elders helaas niet doorgaan. Daarvoor in de plaats komt nu een demonstratie van "Kendo", (Japans zwaardvechtenop zaterdagmiddag om 13.30 en 15.00 uur. Ook zoon Jorg Karwoczik speelt - sa men met John Smit - een belangrijke rol in het hele gebeuren. Jorg is werk zaam in de werkplaats en als de voor tekenen niet bedriegen zal hij de ver moedelijk opvolger zijn, die het bedrijf te zijner tijd zal gaan leiden. Vader houdt zich bezig met de verkoop en de ook aan het bedrijf verbonden auto rijschool, terwijl moeder Karwoczik zichzelf omschrijft als een "Jantje-van -Alles""Ik werk op het kantoor en in de verkoop, maar ook bij de pomp. En verder houd ik de jongens natuur lijk een beetje in de gaten." Hechte familie Ook de andere Karwoczik-spruiten springen regelmatig bij in het bedrijf, en dat zal tijdens de komende show niet anders wezen. "We hebben altijd een hele steun aan elkaar; we vormen met elkaar ook echt een hechte fa milie", aldus mevrouw Karwoczik. Zo'n 30 jaar geleden begon het alle maal aan de Smitsweg, in een loods die op de hoek van de Weegbreestraat het begin vormde van wat later zou uit groeien tot een bloeiend autobedrijf. "We hebben altijd hard moeten wer ken, maar dat hindert niet", aldus de heer en mevrouw Karwoczik. In de beginjaren legden de Karwocziks zich vooral toe op reparaties; in 1963 volg de de verhuizing naar de Kostverloren weg, waar de werkplaats werd ge vestigd tegen het oude huis aan. In 1972 werd daar de schitterende show room bijgebouwd, die voor die tijd uniek was. Het publiek kon rechtstreeks een blik op de auto's werpen, omdat een muurtje ontbrak. "Dat was destijds heel bijzonder", aldus mevrouw Kar woczik In eerste instantie was de heer Kar woczik dealer voor het (Oostduitse) inmiddels verdwenen automerk Wart- burg. De invoer daarvan werd later stopgezet, maar inmiddels waren de Karwocziks al overgeschakeld op de Mazda, de Japanse auto die de Europese markt in de afgelopen jaren stormenderhand heeft veroverd. "We waren misschien wel de eerste Mazda- dealer van Nederland. Van hun keuze voor de Mazda hebben de Karwocziks nooit spijt gehad. "Het is een zeer bedrijfszekere auto, waar weinig reparaties aan moeten gebeu ren. Het zijn echt rustgevende wagens, De familie Karwoczik - althans het deel dat rechtstreeks betrokken is bij het evenement van volgende week: vader en moeder Karwoczik, de doch ters Lia, Gertrud, Lucille, zoon Jorg, schoonzoon Jan van Zal en John Smit. compleet uitgerust. We zijn erg te vreden met dit merk, en onze klanten kring ook. Dat hebben we in de loop der jaren wel kunnen merken", aldus de heer en mevrouw Karwoczik. "De Soes ter" verricht overigens ook reparaties aan alle andere automerken en heeft daarnaast ook een flinke voorraad aan uitstekende occasions van uiteenlo pende merken. Meer dan 35 modellen Mazda zullen tijdens de show te zien zijn. Ook zijn er lichte bedrijfsauto's en Mazda fa briceert zelfs zware vrachtauto's, die "De Soester" op bestelling kan leve ren. Praktisch alle modellen zijn uit voorraad leverbaar. 'Huwelijk' De bekende Mazda-slogan "Ga een op windend huwelijk aan met een Mazda", Waar het allemaal begon: "De Soes ter" zo'n 25 jaar geleden aan de Smits- weg. 'Voorlichting alleen niet voldoende Het gemeentebestuur moet met concre te voorstellen komen over de bestrijding van overmatig drankgebruik. Dat lieten de voorzitters van bijna alle fracties in de gemeenteraad (Jan van Garderen van SGP/GPV/RPF was afwezig) maandagavond aan burgemeester mr. Paul Scholten weten. Aanleiding voor het verzoek was een brief van het be stuur van de Algemene Nederlandse Drankbestrijders Organisatie (ANDO). In die brief geeft de ANDO een paar suggesties hoe het drankgebruik in Ne derland zou kunnen worden aangepakt. Men denkt daarbij onder meer aan het verbieden van alcoholreclame op de radio en televisie, alcoholvrije recepties in openbare gelegenheden en het ver dwijnen van sterke drank bij school- wedstrijden en sportevenementen, als mede het stopzetten van distributie van alcoholische dranken in andere zaken dan de slijterij. B. en W. geven in hun antwoordbrief niet aan welke maatregelen zij willen gaan nemen. Wel schrijft het College "Zoals het zich op dit moment laat aan zien zal het gemeentelijk beleid zich in hoofdzaak richten op het geven respectievelijk het doen geven van voor lichting via de scholen, sport- en welzijnsorganisaties, al dan niet in overleg met en/of samen met de regio nale basisgezondheidsdienst, het RIAGG en het C.A.D. Een ander be langrijk punt betreft de toepassing van de Drank- en Horecawet met daaraan verbonden de problematiek van het pa- racommercialisme. Met dat laatste wordt bedoeld op gele genheden die het financieel niet meer zouden redden wanneer de barinkom sten zouden teruglopen als gevolg van een alcoholverbod. Voorbeelden daar van zijn De Borg en De Molensoos, twee gebouwen die direct of indirect onder beheer van de gemeente zijn. Burgemeester Scholten zei tijdens de vergadering van de commissie Algeme ne Bestuurszaken dat reeds overleg heeft plaatsgevonden met de commissie Volksgezondheid. "Duidelijk is dat pien nog niet voldoende inzicht in de zaak heeft. Men tast nog in het duister. Men voelt wel dat er iets aan de hand is, maar de zaak vereist nadere bestude ring en eventuele actie," aldus Scholten, die zei dat de vorige week verschenen nota van de rijksoverheid over drankge bruik mogelijk als handvat kan dienen voor plaatselijk beleid. Doekje voor het bloeden Raymond van Gelder (PvdA) meende toch dat het College in zijn antwoord suggereert dat er maatregelen worden genomen. "Ik heb de indruk dat we ons vaag bewust zijn van de problematiek, maar niet dat we bezig zijn met de op lossing daarvan. Het antwoord is een doekje voor het bloeden. Er blijkt niet uit dat we ons er serieus 'mee bezighouden. Jan Visser (Prog. Soest) vroeg of een onderzoek kon worden ingesteld naar de situatie op scholen, sportvelden en der gelijke. Bert Krijger (VVD) was het eens met de burgemeester dat men o.a. door voorlichting het overmatige drankgebruik moet tegengaan. Daarbij meende hij dat in gelegenheden, die in relatie staan met de gemeente, condi ties gesteld moeten worden aan het drankgebruik, met behulp van de Drank- en Horecawet.. Kees Verheus (CDA) waarschuwde ervoor dat men niet te makkelijk zegt: "Jongens, drink maar wat meer, zodat jullie het finan cieel kunnen redden Neks Blommers (VVD) dacht aan een strenge controle bij de sluitingstijden van horeca-bedrijven, omdat dan veel jeugdigen onder invloed van alco hol verkeren. Voorlichting alleen lijkt haar geen voldoende maatregel om het probleem aan te pakken. Geen drooglegging Burgemeester Scholten stelde dat er in derdaad iets gedaan moet worden, speelt tijdens de show een belangrijke rol. Elke Mazda-koper krijgt een gratis bruidstaart aangeboden, want wie zich eenmaal verslingert aan een Mazda doet dat waarschijnlijk voor de rest van zijn leven. "We hebben nu nog klanten van de eerste jaren", weet mevrouw Karwoczik te vertellen. De bezoekers van de show krijgen een programma voorgeschoteld dat klinkt als een klok. Uiteraard is er een drankje en een hapje, maken de bezoekers ken nis met de al genoemde make-up ver zorging en krijgen Mazda-kopers een bruidstaart, een salade en de eerste van hen een gratis open dak, maar er is nog veel meer: videofilms over Ja pan, tekenfilms voor de kinderen (die natuurlijk ook allemaal een aardige attentie meekrijgen), een bruidsboe ketje in mini-formaat, donderdagmid dag en zaterdag is er de tekenaar Geld- meyer, die op verzoek een fraai portret tekent, een gratis inspectie van de tec- tylbehandeling, waarbij dit aspect van de auto-duurzaamheid onder de loep wordt genomen. "De Soester" werkt daarvoor samen met het bekende tectyl- merkBlueyel. Dan is er ook nog een aardige prijs vraag: Er zal een grote fles staan, gevuld met dubbeltjes, kwartjes, gul dens en rijksdaalders. De bezoekers kunnen raden naar het totaalbedrag. Onder de deelnemers die 't dichtste bij het echte bedrag uitkomen worden drie prijzen verloot: een draagbare radio, een Mazda-jas, en een Mazda- paraplu. "De Soester" doet wat voor het publiek, zo blijkt. "We hebben in de loop der ja ren een goede naam opgebouw", aldus de heer en mevrouw Karwoczik. "We noemen ons dan ook zonder overdrij ving een autobedrijf waar de klant nog wordt gewaardeerd en de service een begrip is. We kiezen heel bewust voor een persoonlijke benadering, en daar krijgen we van de klantenkring fijne reacties op. Niemand voelt zich hier een nummer." Wie zich daarvan opnieuw of voor het eerst wil overtuigen moet volgende week bijzondere aandacht schenken aan de advertentie van "De Soester" in deze krant, maar vooral ook een kijkje gaan nemen tijdens de show, volgende week donderdag, vrijdag en zaterdag bij het bedrijf op de hoek van de Laanstraat-Beckeringhstraat en de Kostverlorenweg. Teleurstelling is uit gesloten! Toen Eb Kareisen (66), ooit een geducht lange-afstandrijder op de gladde ijzers en trotse bezitter van twee Elfsteden- kruisjes, meer dan veertig jaar gele den welwillend begon met het gratis slijpen van schaatsen voor familiele den, vrienden en kennissen, zal hij ze ker niet hebben kunnen vermoeden dat deze in de hobbysfeer bewezen diensten in feite de eerste stappen waren op een weg, die in de loop der jaren zou leiden naar de voordeur van een sportpaleis je. Want die benaming mag best wel gebezigd worden voor het per dato 'op de kop' van de Soesterbergsestraat door zoons Jaap (36) en Elbert-Jan (31) gerunde Sporthuis Eb Kareisen. Ontelbare zicht- en tastbare bewijzen van een gespecialiseerde know-how verschaffen de rondbenende bezoeker evenveel bevestigingen van het feit, dat hobby en werk - in dit geval aktieve sportbeoefening en het drijven van een sportzaak - een logische tweeëenheid vormen. Het sportieve element in deze kombinatie, de eigen aktieve vrije tijdsbesteding en dan nog wel in meer dere takken van sport, zorgt voor de levering van de technische kennis, die onontbeerlijk is voor de tenuitvoerbren ging van het tweede aspekt: de keuze van het juiste produkt. Jaap en Elbert-Jan hebben er, in na volging van vader Eb, een sport van gemaakt om de keuze van ieder nieuw produkt mede van door henzelf of door bevriende sportrelaties 'in the field' opgedane ervaringen te doen afhan gen. Te oordelen naar het in het oog springende resultaat zou, in sportter- men denkend, gezegd kunnen worden: "Zo te zien een succesvol trainings schema!" Van 'Hard gaat ie' tot Hoe hard slaat ie?' In het keukentje achter de zaak, bij koffie onbeperkt, dragen Eb, Jaap en Elbert-Jan, herhaaldelijk wegflitsend naar winkel en telefoon, om beurten de alinea's aan voor de Karelsen-story. Eb: "'Als jongen ging ik er al hard tegenaan, toen ik met mijn vrienden van de wielerclub 'Hard gaat ie' op een terrein 'achter de Zoete' aan de Koninginnelaan, in mijn vrije avond uurtjes metertje na metertje uitgroef voor de aanleg van een wielerbaan. En Eb bleef er hard tegenaan gaan. Toen hij van een hobbyistische 'schaat- sensliep' promoveerde tot een profes sionele scharenslijper en toen hij in 1956 zijn part-time job opgaf en in moeders voorkamer aan de Kostver lorenweg helemaal voor zichzelf be gon. Ook toen hij in 1963 aan de Ko ninginnelaan zijn eerste échte sport zaak opende en niet minder in 1968 toen er een tweede (grotere) zaak aan de Soesterbergestraat bijkwam en de Koninginnelaan als filiaal ging fungeren. Tijdens de op 6 september j.1. gehou den 8e Hartje-Zuid-Braderie mocht iedereen er op de stoep voor Sport huis Kareisen eveneens hard tegenaan gaan, toen het erom ging een aange speelde tennisbal met de grootst moge lijke kracht te retourneren. De hardste service kon uiteraard slechts voor één persoon, en dat was niet de Burge meester van Soest, weggelegd zijn. Jaap: "De béste service van Soest en omstreken is echter wél voor iedereen weggelegd! Die van Sporthuis Karei sen!" Het zit in de familie Jaap en Elbert-Jan kwamen beiden op 16-jarige leeftijd in dienst bij vader. Elbert-Jan hierover: "Het was hele maal niet mijn bedoeling om in de zaak te komen. Ik had net mijn LTS-diploma op zak en was serieus aan het naden ken over mijn toekomstige richting, toen Jaap door roekeloosheid van an deren door een ongeluk werd getroffen en voor langere tijd uitgeschakeld bleek te zijn. Ik ben toen, zo goed en zo kwaad als het ging, ingevallen en (lachend) klaarblijkelijk ben ik al doende een beetje opgevallen, want toen ik op een gegeven ogenblik wel wilde blijven, mocht het zowaar ook nog!" Jaap: "Je fietst wel niet, maar we vormen toch wel een aardig koppel De beide broers hebben niet stilge zeten. Dank zij gedegen opleidingen, op zowel vaktechnisch als handelstech nisch terrein, bezitten zij de kennis die voor een goede verdeling van de om vangrijke taken vereist is. Jaap neemt het leeuwedeel van de in koop voor zijn rekening en is tevens organisator en administrateur. Een en ander met gebruikmaking van eigen tijdse hulpmiddelen, hetgeen wil zeg gen dat de automatisering ook hier zijn entree heeft gemaakt. Elbert-Jan heeft een hele kluif aan de verkoop, de winkelinrichting, de presentatie en het stukje inkoop dat Jaap nog voor hem heeft overgelaten. Het bloed kruipt waar het niet gaan kan! Beiden weten zij zich nog steeds geruggesteund door grondlegger Eb, die bijna altijd in de buurt is, onver moeid en als de beste doorgaat met schaatsenslijpen en die letterlijk alles afweet van het repareren van voet ballen. Moeder Janny die vanaf de startstreep heeft 'meegetandemd" is vaak in de winkel en hetzelfde geldt voor de echtgenoten van Jaap en El bert-Jan, Nel en Marjan. Sport ver broedert. Eb, Janny, Jaap, Nel, El bert-Jan en Marjan vinden dat extraatje aardig meegenomen. Maar nodig is het niet. De eendracht zit gewoon in de familie Specialiseren Met grote voldoening, waarin (gepaste) trots doorklinkt, berichten Jaap en Elbert-Jan dat hun vanaf het begin der tachtiger jaren successievelijk in vele sportdisciplines ingevoerde speciali satie thans een zodanig niveau heeft bereikt, dat van een volledige invulling mag worden gesproken. Dat de schaats sport in dit rijtje voorkomt is volko men begrijpelijk. Want evenals vader Eb is ook Jaap een verwoed schaat senrijder en het Elfstedenkruis- je 1985 behoort tot zijn trofeeën. Ten nis, een sport die zowel door Jaap als door Elbert-Jan wordt bedreven, staat hoog in het vaandel geschreven en de voetbalsport is van oudsher in de aan dacht geweest. Eb vertelt graag en met nostalgie over die vervlogen da gen. "Ik begon met voetballen in de Feyenoordkleuren. Dat was in de kersvers opgerichte voetbalclub 'Soest- dijk', het latere 'SEC'. Tot mijn vijfen dertigste speelde ik vijftien jaar achter een in het eerste van SEC. Pas op vijf tigjarige leeftijd nam ik voorgoed af scheid van de grasmat." Schaatsen, tennissen, voetballerij. Doch dat is lang niet alles. Perfektionistische aandacht kregen tevens, om de mo menteel meest populaire sporten maar even te noemen: hockey, wintersport (ski- en langlauf uitrustingenatle tiek, loopsporten (joggen en trimmen) en de racketsporten badminton en squash. De specialisatie is echter ook en vooral gericht op de service na de verkoop: de technische nazorg. Voor het opnieuw bespannen van ten nisrackets werd onlangs een revolu tionaire, elektronisch werkende ma chine aangeschaft. Het machinepark omvat apparaten voor het slijpen, repareren of opnieuw conditioneren van schaatsen, schoeisel, ski's e.d., hetgeen tevens betekent dat een tot in de kleinste details gekompleteerd onderdelenmagazijn wordt aangehou den. De kritische fabrikant van de 'Salomon'-skischoenen heeft het ser- vice-beleid van Sporthuis Kareisen hoog ingeschat. Een dealer-overeen komst was, hiervan het gevolg! Doch wijsheid komt niet van Salomon aleen! Vele op schoeiselgebied over bekende merken, zoals Adidas, Lotto, Puma, Nike en Quick, zijn eveneens voorhanden. "Nu we ons toch met het noemen van namen bezighouden", aldus Elbert-Jan, "laten we dan in de sector vrijetijdskleding Levi, Lois en Wrangier niet vergeten. En wat denk je van onze voorraad sportkleding? Nagenoeg elke veld- of zaalsporter vindt zijn clubtenue in onze rekken. Inderdaad een indrukwekkend service plaatje, dat echter nog steeds niet kompleet blijkt te zijn. Ruilen zonder huilen Elbert-Jan: "Kinderen groeien snel. Wat dit jaar voor hen gekocht wordt, is volgend jaar nog goed, maar wél te klein! De spulletjes liggen in de kast! Soms klikt de kennismaking met een nieuwe sport niet zo goed. De spulletjes verdwijnen in de kast! Een andere keer is het enthousiasme juist erg groot. Men stelt dan hogere eisen, kbopt een andere uitrusting en de 'oude' spullen belanden achter in de kast. Doodzonde, want in de meeste van deze en andere gevallen is er spra ke van nog zeer goed bruikbare of zelfs nog nagenoeg nieuwe kleding en uitrustingsstukken. Jaap vervolgens: "We hebben hier over nagedacht. In feite gaat het toch om kapitaalvernietiging in de privé- sfeer. In nauwe samenwerking met Auto Smeeing hebben we het passende antwoord gevonden in dé vorm van een beurs, die we eenmaal per jaar in de sporthal van Smeeing organiseren. Het idee is aangeslagen, want de resul taten zijn verrassend gebleken en de belangstelling is nog steeds groeiende. In november a.s. is het weer zover. Ik raad aspirant-kopers en verkopers serieus aan om zich voor nadere in formatie met ons in verbinding te stel len. Want ik ben van mening, dat rui len zonder huilen een aantrekkelijke handelstransaktie vormt." Elbert-Jan, overnemend: "Schrijf ook mog even op dat het huren van ski's in de wintersportgebieden beslist niet goed koper is! Integendeel zelfs! Maar af gezien daarvan is het evenmin ver standig. Laat men er thuis toch alle tijd voor nemen om de zaakjes goed voor te bereiden. Wij passen en meten, geven de juiste adviezen en op het va kantie-adres kan men de lange latten meteen onderbinden." Jong en doorzichtig Het is en blijft spijtig (en onbegrijpe lijk!), dat tot dusverre geen toestem ming werd verleend om de winkel vloer, door het weghalen van een in pandige muur, op een simpele wijze te vergroten. Met nieuwe rekken, vi trines, paskamers en veel vindingrijk heid heeft Elbert-Jan de beschikbare ruimte nu dan maar herverkaveld. Het resultaat mag gezien worden! Dui delijk valt ineens op dat Sporthuis Kareisen ook sportprijzen in zijn ver koopassortiment voert: bekers, me dailles, linten, vaantjes. Het antwoord op de vraag, welke maat staven kenmerkend zijn voor het ver koopbeleid, geeft Jaap prompt en nadrukkelijk"Wij blijven jong in onze presentatie, d.w.z. wij spelen onmid dellijk in op nieuwe stromingen in de sport. Komt de golfsport uit de elitaire sfeer? Waait het 'american football' eindelijk over uit de States? Gebeurt hetzelfde met het allernieuwste en razendsnelle 'racketball?' Wij zijn en blijven alert en zullen op het juiste ogenblik weten te schakelen. Bij dit alles blijft ons prijsbeleid doorzichtig. Geen poespas, geen dubbele-bodems] geen opzichtig naar beneden geschroef de adviesprijzen. Gewoon prijs is prijs. En die prijs is altijd konkurrerend Buiten lopend op de in het zonlicht badende Soesterbergsestraat, klinken de laatste woorden nog na in onze oren en bedenken wij, dat dit belangrijke stukje 'Hartje-Zuid', ook wel 'de kop' genoemd, het hoofd er bijzonder goed bij houdt met sportieve zakenlieden van het kaliber Kareisen, Kareisen en Kareisen.

Soester Courant | 1985 | | pagina 15