1 ET PHILDAR MAAK JE MODE (JL8 m ^1 198 110 98 189 198 625 698 225 220 250 Indoor-Flora Design legt zich toe op hydro-cultuur voor interieurs Kledingbeurs 1985 in Open Hof Vrijwilligers Vakature Bank (^Qjeham TUINADVIESCENTRUM tvaeu-deHwotit PAGINAÏ1 WOENSDAG 9 OKTOBER 1985 SOESTER COURANT PAGINA 17 au n akt rst egen las iler s a's 1TEAO wm 'si nc Een vreemd verlangen Commodore De IBM compatible PC! Nieuw bedrijf in tuincentrum Vaarderhoogt Anja's Wolspeciaalzaak V. V.B. verwacht veel belangstelling Open Dag bij de 'Paardenkamp' HET WITTE HUIS STRAK EN STRALEND P. Stalenhoef autoschade 12 oktober: Ruilbeurs en bollenmarkt voor doe-het-zelvers Onze zomerse zithoek Ït maken bekend dat van I 1985 in het ProvincieVan ,alileilaan 15 te Uw 1 meente Soest, ter inzaoe 1 en het ontwerp-besluit >lge de Verordenino i mmg provincie Utrecht rortcentrum "Eldorado" eergelegenheid, het on. i ten en het voorhanden ip het perceel kadastraal I 3, nr. 8227 (Bosstraat 77) l et verlenen van deze ont 1985 schriftelijk worden deputeerde staten van tostbus 18.100,3501 CC enen, kunnen verzoeken steld om hun bezwaren staan van de Commissie Utrecht. i, rpenk. WAREN Brij hts iO gram NOTEN oor rika stuk oor muon 0.7UTCR door Arie v Wandelaar Omdat de zomer tegenwoordig begint wanneer een mens met het terugzetten van de klok aan wintertijd dient te den-, ken, was er een dag of tien geleden al-. Ie aanleiding de fiets van stal te halen teneinde voor koude maanden wat ozon te hamsteren. Een gedachte die Arie met vele Soester ingezetenen deelde, waardoor het er veel van weghad dat de zomervakantie '85 op 1 oktober j.1. was begonnen. Na een uurtje tussen de wielen te hebben doorgebracht parkeerde hij zijn fiets tegen een boom en kreeg als bewijs, dat het najaar ook iets te melden had, een kastanje op zijn hoofd. Hij mompelde iets van wat krijgen we nou", en plaatste zich vervolgens» op een houten bankje. Naast hem zat een oude man met gesloten ogen van de oktoberaanbie- ding te genieten, onderwijl met een vinger krulletjes draaiend in een uit bundige grijze haardos.Toen hij Arie naast zich ontdekte staakte hij het ongewone permanenten wees naar een vlucht vogels die omtrekkende bewe gingen maakte. "Het zijn net mensen", merkte hij op. "Ze weten niet wat ze willen. Vandaag blijven ze thuis, morgen willen ze weg".Zijn hand streek de mooie krul len op zijn hoofd glad. "Als ik die vogels zo op een afstand bekijk dan kan ik jaloers worden", liet hij Arie weten. Nou is Arie niets menselijks vreemd, dus ook jalouzie niet, maar die geldt toch niet een club vogels die er met veel kabaal blijk van geeft 't niet met elkaar eens te kunnen worden. De oude man had door dat de aangesprokene niet helemaal begreep waar hij het over had. "We willen", verduidelijkte hij,"toch allemaal iets anders dan ons gegeven is". Arie kon met de stelling van het baasje meevoelen. Had hij er zelf destijds niet van gedroomd nog eens een wereldberoemd dirigent te zijn. Had hij in zijn jongensjaren met twee verschrikkelijke afstandschoten Ne derland soms niet in de hel van Deurne van België laten winnen, om vervol gens van zijn moeder te vernemen dat het zeven uur was, tijd om op te staan en naar de kerk te gaan. Om echter ooit nog eens als kanariepiet dan wel spreeuw rond te fladderen had hem zelfs in zijn dromen nooit kunnen bekoren. "Begrijp me goed", vervolgde de man, "ik heb 't niet over de levensduur van die vogels. Misschien liggen ze er wel eerder onder dan U en ik. Waar het mij om gaat is dat het me zo lekker lijkt een levenlang van bovenaf de mens heid beneden te zien vliegen. Nooit last van kou krijgen, want dan ben je met z'n allen al naar het zuiden vertrokken om te kijken hoe 't er daar bij staat". Twee kleine musjes kwamen ons gezel schap houden. Ze behoorden kennelijk niet tot het gezelschap dat inmiddels hoog boven onze hoofden richting Be- nidorm of omgeving vertrokken was. De spreker haalde uit zijn fietstas een rol biscuits en begon met het voederen van zijn bevederde kleine vriendjes. Andere vogels landden in de omgeving van de lekkernij. Groot verdrong klein. Met snavels en veren werden rake tikken uitgedeeld. "Lijken ze op mensen of niet?", stelde de gulle gever vast. "Alleen zij zijn in' het voordeel. Geen gedonder van met mes en vork eten. Heeft U een postduif, of laten we zeggen een ekster wel eens met een servet zijn mond zien afve gen? Nou, ben je dan bevoorrecht of niet?" "Heeft U nog voorkeur voor andere dieren?" informeerde Arie op een toon alsof hij volledig met de verlangens en conclusies van de oude man instemde. "Giraffe zou mij ook wel lijken. Dan kijk je ook over alles en iedereen heen. Maar ja, dat is voor ons soort mensen toch niet weggelegd". De oude man maakte aanstalten om op te krassen. "Begrijpt U mij goed meneer, ik ben niet ontevreden hoor, maar iets te wensen blijft er, ook al ben je zoals ik 75 jaar, toch altijd over. Hij stapte op zijn fiets en koos voor de richting van een heuveltje. Waarschijnlijk om het hogerop te zoe ken. ARIE WANDELAAR KURKPARKET ».a. 11,00 p. mi? bel vanavond Euron's Parket-infolijn 033-752295 CDe nieuwe Commodore met standaard 256 Kb geheugen, inclusief toetsenbord en monochrome high- comndon resolution monitor. PC 10:2 diskettestations. 320/360 Kb f 5.695,-excl. BTW PC 20: diskettestation 360 Kb en lx 10 Mb harddisk, f 9.150, - excl. BTW. Advisie te Soest, Showroom en parkeren achter ons pand Vredehof straat 13. Tel. 02155-11434, ook voor Software. b&ks mmMemmm iMHI "Indoor Flora Design, specialisten in interieurbeplanting". Zo introduceert zich deze week een nieuw bedrijf in Soest onder leiding van de jonge Soes ter Marco Wijnmaalen. Het bedrijf is - hoewel volkomen zelfstandig - op een bijzondere manier verbonden aan het bekende tuinadviescentrum 't Vaarderhoogt aan de Dorresteinweg, al was het alleen maar omdat de show room is ingericht in de grote planten kas van het centrum, waar de jonge ondernemer elke zaterdag van 8.00 uur 's morgens tot 17.00 uur 's middags be reikbaar is om voorlichting te geven en afspraken te maken. Ook anderszins bestaat er een uitste kende relatie tussen Indoor-Flora De sign en 't Vaarderhoogt, omdat een aantal werkzaamheden gecombineerd worden uitgevoerd, zoals op het gebied van de inkoop van planten. "Ik ben eigenlijk een soort hovenier- voor-binnen", aldus Marco Wijnmaa len. "Indoor-Flora Design is gespecia liseerd in het aanleggen en verzorgen van plantenbakken, met name voor grote kantoren, bedrijven en instel lingen. "Wij adviseren en stellen de klanten een beplantingsschema voor, bijvoorbeeld in de entreehallen of de kantoren zelf. Daarnaast bouwen we ook waterpartijen en kunnen we aller lei attributen leveren. Er is een hele scala van mogelijkheden op dit ge bied." Oervorm Indoor-Flora Design heeft zich in het bijzonder toegelegd op de hydro-cul- tuur, waarbij planten uitstekend kun nen groeien zonder dat de eigenaars er dagelijks kopzorg over behoeven te hebben. De ontwikkelingen in de plan tenteelt hebben deze oer-vorm - "Vroe ger groeiden alle planten op en in het water" weer helemaal teruggebracht en Indoor-Flora Design speelt in op deze laatste trend. Hydro-cultuur is een uitkomst voor bij voorbeeld bedrijven, waar men toch sterk hecht aan een verzorgd interieur, maar waarin niemand zich werkelijk geroepen voelt om dagelijks de zorg voor de planten op zich te nemen, met als gevolg dat "ouderwetse" planten bakken vaak een zieltogend bestaan lijden. Bij hydro-cultuur is het voldoen de de plant of plantenbak eens in de zoveel tijd van water te voorzien. Marco Wijnmaalen onderscheidt daar in overigens twee vormen. De eerste is een "watergeef-systeem", waarbij de plant nog wel in de potgrond staat (semi-hydri-cultuur), met een reser voir onderin. De echte hydro-cultuur volstaat alleen met water, dat wordt opgeslagen tussen bruine korrels. Vrijwel alle gangbare planten zijn tegenwoordig ook in hydro-cultuuruit voering te leveren. "De praktijk leert dat 99 procent van de klachten over planten te maken heeft met het water geven. Daar is de hydro-cultuur een uitstekende op lossing voor. Aan een watermeter kan men simpel aflezen wanneer en hoe veel water er moet worden gegeven, en meer omkijken heb je er dan eigen lijk niet naar." Onderhoud Dat laatste geldt zeker als men het onderhoud van de plantenbakken ook overlaat aan Indoor Flora Design. Marco Wijnmaalen werkt daarvoor met een abonnementensysteem, waarbij hij eenmaal per vier weken (voor de hydro-cultuur) of eenmaal per drie weken (semi-hydro-cultuur) water komt geven en de planten ook ander zins verzorgt. Daarbij geeft hij garan tie op het behoud van de platen, be halve natuurlijk in gevallen waarin de planten worden beschadigd, bijvoor beeld vorstschade, omdat men 's win ters de verwarming uitdraait, of omdat men schadelijke stoffen in de bak de poneert. Legendarisch zijn in dat ver band restjes koffie, etc. die door heel wat mensen maar bij de planten wor den gekieperd. Ook is het mogelijk een onderhouds- overeenkomst af te sluiten voor verzor ging per kwartaal (water geven is daar dan niet bij inbegrepen). Dan vindt er ook uitgebreide controle plaats op eventuele ziekten en wordt indien no dig snoei werk etc. verricht. Marco Wijnmaalen richt zich in eerste instantie vooral op de "grotere" klan ten, al zijn particulieren die belang stelling hebben uiteraard ook welkom. In de showroom bij 't Vaarderhoogt kan men op de meest uitgebreide ma nier kennis maken met alles wat er op dit gebied te koop is, en dat is heel wat. Voor particulieren is er bijvoorbeeld een "juniorprogramma", bestaande uit de kleine potjes en plantjes, die het prima zullen doen als cadeau-ar tikelen en relatiegeschenken. In opmars De hydro-cultuur, waarin Marco zich de laatste jaren bijzonder heeft be kwaamd, is in het buitenlang al veel langer in opmars. "In Duitsland, Oos tenrijk en Zwitserland zie je in kantoren nauwelijks iets anders meer. Hier komt het langzamer op gang." Toch voorspelt hij voor deze opmerkelijke groeiwijze een grootse toekomst. "Het heeft in alle opzichten veel voordelen de plant neemt water op naar behoefte en er bevindt zich altijd veel meer zuur stof onderin de pot. De wortels verrotten nooit, zodat de duurzaamheid van de planten, al zijn zeiets duurder, enorm toeneemt." Ook voor de aanleg van plantenbakken is Indoor-Flora 'Design het aangewe zen adres, bijvoorbeeld voor water partijen, compleet met watervalletjes, borrelcylinders, maar ook allerlei versieringen die een plantenbak nog aantrekkelijker kunnen maken. Daar naast zijn er allerlei hulpmiddel zoals groeilicht-armaturen etc. De showroom, die op zaterdag 5 okto ber officeel openging, geeft behalve veel informatie ook een beeld van wat Marco Wijnmaalen. er op dit gebied mogelijk is: "We ma ken hier ook mooie arrangementen, niet de allerduurste of de meest ex clusieve, want het gaat niet in de eerste plaats om bloemsierkunst als bruids werk etc., maar wel om een mooie groene plantenbak met de zekerheid van succes." Marco Wijnmaalen is behalve op zater dag bij 't Vaarderhoogt (tel. 12883) doorgaans bereikbaar op zijn zaken- adres: Weegbreestraat 539, tel. 24800. Op zaterdag 12 oktober wordt in de showroom van Indoor-Flora Design op 't Vaarderhoogt een demonstratie ge geven van wat met hydro-cultuur alle maal kan worden bereikt, in samen werking met de firma Luwasa uit Zwit serland, een van de belangrijkste le veranciers op dit gebied. M DE NEDERLANDSE PHILDAR-DETAILLISTEN CREËERDEN VOOR U EEN PRACHTIG HERFST-WINTERALBUM VERKRIJGBAAR IN ELKE PHILDAR-ZAAK VOOR 1,95 TE KOOP BIJ: ZUIDPROMENADE 2 TELEFOON 10421 Mensen, laten we er dit jaar weer iets bijzonders van maken. Dus weer extra goed in de kasten kijken naar, gedra gen kleding, want op donderdag 24 ok tober staan de dueren van de Open Hof, Veenbesstraat hoek Dalweg, weer open voor de jaarlijkse kledingaktie. De opbrengst is dit jaar bestemd voor het Werklozen projekt Soest "Werk en de Kerk". Het inzamelen van de gebruikte kle ding gaat nu weer draaien. Dusheeft u nog goede gebruikte kleding en wilt u die beschikbaar stellen voor het goede doel, stopt u het dan even in een zak en geef het af bij één van onderstaande adressen: PARKET v.a.16,95 p.m.2? bel vanavond Euron's Parket-infolijn 033-752295 Op vrijdag 11 oktober zal de officiële opening plaatsvinden van het Creatief Centrum aan de Willaertstraat 49,. Gezien de grote belangstelling tijdens de "Kijkdag" op 11 september mag verwacht worden dat ook nu weer velen nieuwsgierig zullen zijn naar het nieuwe onderkomen van het creativi teitscentrum. Terwijl de Vrijwilligers Vakature Bank alweer ruim een maand met succes in het nieuwe centrum aktief is en ve len in deze periode een leuke baan kon aanbieden, zullen de medewerkers van de VVB ook bij de officiële opening aanwezig zijn om belangstellenden van advies te dienen. Vakatures Jongerenwerkster gevraagd t.b.v. meisjesclub. Buitenlandse meisjes op een prettige manier kennis laten ma ken met onze cultuur d.m.v. praten en leuke dingen uoeu i4»/böt>) Medewerksters gezocht t.b.v ge- zinsbezoeken aan buitenlandse gezin nen. Deskundige begeleiding is aan wezig tijdens eerste bezoeken (11/610) Gevraagd: medewerksters t.b.v. organisatorische werkzaamheden van de St. Vrouwen voor Vrouwen. Mee helpen en meedenken binnen werk groepen (8/616) Amateur-symfonie-orkest heeft piaats voor een groot aantal musici (3/612). Wilt u ervaring opdoen, zoekt u gezel ligheid, legt u graag kontakten of bent u moe van het thuis zitten, laat u niet weerhouden om eens bij de Vrijwil ligers Vakature Bank aan de Willaert straat 49 binnen te lopen. Vast en zeker is er een vakature te vinden is. De VVB is geopend op maandag, dinsdag en donderdag: 10.00-12.30 en 13.30-15.30 uur. Tel. 12630. W. Kerkhof, Titus Brandsmastraat 6, tel. 21650; D. Land, Gerrit v. d. Veenstraat 117, tel. 20666 D. Tak, Kamperfoeliestraat 10, tel. 16362 T. de Vries, Speenkruidstraat 33, tel. 17063 H. Weenink, Valeriaanstraat 98, tel. 19816 P. v. d. Leer, Willaertstraat 32, tel. 10672 P. J. Kareisen, Smitswegö, tel. 16438 J. Buning, Turfstreek 39, tel. 15496 A. v. d. Herik, Draailier 8, tel. 20920 M. Vossestein, Bazuin 1. G. v. d. Meulen, Eigendomweg 7, tel. 10583 Mevr. Kok, Stadhouderslaan 74, tel. 14149 S. de Jong, Hobbemalaan 9, tel. 14132 G. v. Barneveld, Nieuwstraat 19, tel. 24250 J. Slijm, Groen v. Prinstererstrat 14, tel. 11387 Mevr. Hospes, Julianalaan6, tel. 16701 G. W. Kuiper, Beetzlaan 78, tel. 14206 Tj. Kooistra, Hartweg7, tel. 22995 F. Lenten, Beckeringstraat 46, tel. 19300 Fam. v. d. Weijden, Schoonderbeek- laan 1, tel. 16812 Mevr. Renselaar, Koninginnelaan 78, tel. 16563 Mevr. Mirck, Nassaulaan 4, tel. 15592 B. Kuus, Heideweg 58, te. 13257 Fam. Lambrechts, Bartilottilaan 29, tel. 15520 Fam. Deelen, Van Lenneplaan 4, tel. 17251 Fam. Scholten, Middelwijkstraat 28, tel. 12336 Fam. v.d. Kraats, Birkstraat 60, tel. 19955. Fam. Katee, Steenhoffstraat 42. Fam. Akkerman, Lange Brinkweg 42. Fam Overduin, Bosstraat 5, tel. 14841 Fam. Verrips, Eikenlaan 77, tel. 21752 Open Hof ta giyecekler satisi 24 Ekim Persembe giinü saat 10 dan - 16.30 da arasi Veenbesstraat'in Köse- sindeki kiüsede az kulamlmis gamasir- lar cok ucuza satiacaktir. Gelip sizlerde görmek istermisiniz? Satislardan elde edilen paralaria issis insan kurs verilecektir. Zaterdag 12 oktober, llf.00 uur: De stichting "De Paardenkamp", het nationale rusthuis voor paarden aan de Birkstraat in Soest, houdt aanstaande zaterdag 12 oktober weer een Open Dag. Aanvang 14.00 uur. Opnieuw worden twee gasten op feestelijke wijze ingehaaldhet manege- paard "Scarlett", 21 jaar, uit Capelle a. d. IJssel en het rijpaard "Anouch- ka", 24 jaar, uit IJmuiden. Zij nemen de plaatsen in van de twee paarden die in de loop van de zomer zijn overledenSunbeamdie op 21 juli op de leeftijd van 23 jaar overleed aan een hartaanval, en "Tiras", die op 9 augustus stierf aan een onge neeslijk gezwel, op de leeftijd van 24 jaar. De bezoekers van de Open Dag kunnen ook een blik werpen op de prachtig gerestaureerde hooiberg, die al zeker zo'n honderd jaar oud is. De kap werd langzamerhand onbruikbaar en gevaarlijk te bedienen. Er worden te genwoordig geen nieuwe hooibergen meer gebouwd, omdat het gras wordt ingekuild. Het oude ambacht dreigt verloren te gaan, maar het is de Paar denkamp na lang zoeken gelukt toch een bouwer te vinden. Welkom in Hotel, Café, Restaurant, Motel in Soest Ook gelegenheid voor bruiloften en partijen Birkstraat 138 3768 HN Soest Telefoon (033) 17147- 14140 Telex 79479 nl U kunt kiezen: een nieuwe auto voor de deur of dezelfde in een andere kleur. Tel. 18600-Soest hetkenmeik tooi Tikwerk KONINKLIJKE MAATSCHAPPIJ TUINBOUW EN PLANTKUNDE Op zaterdag 12 oktober zal van 10.00 tot 12.00 uur op het terrein van de Gemeen tekwekerij aan de Molenstraat weer de najaarsbeurs worden gehouden. Ook is er een bescheiden markt met twee specialiteiten op tuingebied: een kraam met heel bijzondere bol- en knolgewassen en een kraam waar men kan zien hoe een unieke meststof wordt geproduceerdwormenmest. Plantenruilbeurs Dit is de gelegenheid bij uitstek om een ander met overtollige tuinplanten of kamerplanten blij te maken. De "spel regels" zijn eenvoudig: Men neemt mee: zakjes, dozen of potjes met daar in overtollig zaad, zaailingen van vaste planten of van tweejarigen, gescheur de delen van vaste planten, stekken van kamerplanten (of te groot gewor den kamerplanten), bodembedekkers, knollen en bollen, kruidenplanten etc. Het materiaal wordt ingeleverd op de tafel, waarbij het voor de organisato ren plezierig is als e.e.a. voorzien is van naam, bloeitijd en kleur. De mede werkers kunnen hierbij zonodig be hulpzaam zijn. Vervolgens gaat men bij het door ande ren meegebrachte materiaal kijken of er iets van zijn gading bij is. Bollenkraam Dit keer eens wat anders dan de beken de tulpen en narcissen! De specialiteit van de gaste op deze ruilbeurs is een uitgebreid assortiment sier-uien (al- lium). Maar ook scilla, camassia, bota nische narcissen en tulpen (kortstelig en kleinbioemig), ornithogalum (vo- gelmelk) fritillaria (keizerskroon), kievitsbloem en nog vele andere soor ten en variëteiten zijn aanwezig. Deze bollen komen direct van de kwekerij; de kans op uitdroging of beschadiging is nihil Regenwormen als mestproducenten Wel eens gehoord van wormenmest? Het blijkt dat deze nuttige dieren in staat zijn allerlei materiaal van orga nische oorsprong via hun spijsverte ringskanaal dusdanig te bewerken dat er een uitermate geschikte, zeer milieu vriendelijke meststof ontstaat,. Men kan zaterdag zelf zien hoe deze dieren dit precies tot stand brengen. De mest is volkomen reukloos, heeft een korre lige vorm en kan worden toegepast zowel in de tuin als binnenshuis. Tot ziens a.s. zaterdag! Zelf groente kweken: gezond en voordelig! Nog enkele plaatsen vrij op de Groei en Bloei-cursus welke start op donderdag 24 oktober a.s. in de Gemeentekwekerij aan de Molenstraat. In 5 avonden zal een scala van mogelijkheden voor eigen teelt van groenten en besstruiken/klein- fruit besproken worden. U wordt geïn formeerd over de laatste ontwik kelingen op dit gebied want de cur susleider is de heer W. Tromp, direc teur van het Tuinbouw-onderwijscen- trum te Utrecht. Onderwerpen zijn o.a. - bodembewerking en bemesting met compost - teeltplan maken met z.g. vruchtwisse ling om ziekten en plagen te voorkomen - behandeling van groentegewassen - kweken van kleinfruit en bessenstrui- ken Veurige week kwaam Ik laangest ut roadhuus en doar sting me toch un hieskroan! Heul baar, zo'n hoog ding haa'k nog nooit 'ezien. Ut staat om trent un gaat in de wolke as die d'r woare, moar 't waas zo moar un straak blauwe lucht, dus daat liep nog goed aaf. 'k Waas haarstikke benieuwd waat of daat noeng weer mo9. Eerst doch ik daazze ut gemeengtehuus wouwe op- lichte, moar toeng kwoame d'r opeejns twee vraachtwoages met lege be- raakke an en met die kroan wiere die dinge as un veertje deur de lucht over ut ketoor vaan de sportstichting 'ehese. Je wis gewoon niet waat of daajje zaag! Ik denk daattut de nieuwe waarkploatse veur de kwietscheld- aamtenoare moste weze. Ze zoate d'r nog niet in, zaag ik wel. Jaammer, aangders haadde ze un froaj uutzicht 'ehaad over ut baraakkekaamp aach- ter ongs roadhuus. Ze haadde ok maak- keluk kenne zien woar ze kwietschelde moste, moar daa's overdreven - zo hoog gong ut ok weer niet, moar ik von vaan wel. Affing, 't heule skwoadrun is behouwe 'elaangd aachter ut roadhuus, waant ut waas dus niet mistig, 't Stoat aachter ongs gementehuus aal zo haarstikke vol met die houte ketore, daajje d'r verdwoalt ajje geejn plaattegrongd bie je het. Ajje d'r mot weze kaajje beter eerst bie ut Info un gids goan hoale. Aallenig de trouwkeet houwe ze nog ap- paart, moar daat zaal ok niet laang meer zo blieve. Die bouwe ze ok nog wel in. Ajje daan zit te trouwe kaajje heul niet meer noar bute kieke. Je mot toch je trouwkoets in de goate kenne houwe. Ze gaappe vaandoag de daag aallus! De Melm niet! Daat zaat de Artishok- kers niet glaad. Daat liep nog goed aaf veur Soest, en doar ben'k blie meej. Waat zouw de Borg noeng veur un noam kriege? Ik heurde aal proate over ut "Toppunt" om reje daat de Wij nand Toploan doar in de buurt legt. 't Is in aalle gevaal dichterbie daan de Melm. Vin'k wel paassend bedaacht. Waart zou we jullie zeige vaan de "Oel- ite"? Ut ziekenhuus an de Proangraacht goat niet deur en zo houwe we daan toch aaltied nog un oardig andenke an de plaanne. Ik vin ut baar jaammer veur ongze baarregemeester. Die is t'r toch zo drok meej 'eweest, daattie d'r omtrent zelluf in kwaam te leige met keelklaachte vaan aal ut proate. Ajje 't ming vroagt, daan mok zeige daawwe blie motte weze daattut plie- siebero deurgoat. Daan hewwe toch nog waat om trots op te weze. Hannes v. d. Neng. Itnnlnnr Steenhoffstraat 13 kuiiujui 3764 BH Soest effilieiKV Telefoon 02155-1 01 15 Voor uw complete KANTOORINRICHTING Bureau's Stoelen Computermeubelen Printertafels Het cursusgeld bedraagt voor leden van Groei en Bloei 47.50 en voor niet-leden f 55,-. Opgave en nadere informatie bij me vrouw A. Mees, tel. 03463-3279. Erik van Dorresteyn ff medewerker 't Vaarderhoogt isfcisï?',: Het zal menige lezer wellicht vreemd voorkomen om in de beginnende herfst te gaan schrijven over een zomerse zithoek, maar bij nadere beschouwing valt dit echt wel mee. Het is juist een pracht mo ment om eens even stil te staan bij een eventuele aanleg van een zithoek in de tuin of een verandering van een bestaande zitplek. Het seizoen waarin we de tuin overhoop kunnen halen breekt nu aan en de pe riode waarin we konden constateren wat wel of niet beviel aan onze tuin hebben we zojuist achter de rug. Bij het bepalen van een verharde zitplek in onze tuin zijn we vaak op zoek naar een mogelijkheid er een plekje met een eigen sfeer van te maken. Bij het terras van de woning is dit lang niet altijd een eenvoudige zaak, omdat er nog zoveel contact met het huis is; de tuin moet hier nog beginnen. Een zithoek midden in de tuin en daarmee ook één geheel vormend geeft al direkt meer sfeer en zitgenot. Na tuurlijk is het mogelijk gewoon een plekje temidden van de beplanting te verharden, maar als we meer van een zithoek verlangen en enige moeite willen nemen is de aanleg van een zitkuil wel een veel fraaiere oplossing. Vooral in kleinere tuinen zullen de noodzakelijk aan te brengen hoogteverschillen voor de zitkuilaanleg de tuin interessanter maken, mits de zitkuil niet in overdreven proporties wordt aangelegd. In ons vrij winderige land geeft een zitkuil met op de wind kant een wandje of windkerende beplanting ons wat sneller beschutting. Bovendien geeft het een gevoel van beslotenheid, privacy. De wanden van een zitkuil kunnen indien zij vol doende dik zijn, prima dienst doen als zitplaats. Be langrijk is het voor we overgaan tot de aanleg van een dergelijke verdieping goed na te gaan hoe het met de grondwaterstand van de bodem gesteld is. Vooral in de lagere gebieden van ons land, dus daar waar het grondwater vrij dicht onder het maaiveld is of kan komen, is het aanleggen van een dieper zitgedeelte zonder extra voorzieningen zoals drainage af te raden. Waar slecht doorlatende grond is wordt onder de bestrating een dikke laag vulzand (15-30 cm) aangebracht voor een goede wateraf voer. De diepte van een zitkuil kan varieren van minimaal 15 cm tot maximaal 60 cm dit. Dieper mag natuur lijk altijd, maar in de praktijk worden wanden hoger dan 60 cm als onprettig ervaren. Als de wanden als zitmogelijkheid moeten gaan fungeren is 45 cm de meest ideale hoogte. In principe kunnen eigenlijk alle materialen die grondwerend werken dienst doen als wand van een zitkuil. We kunnen hierbij denken aan bijv. pallisadepalen, mimibiels, spoorbiels, gemetselde muurtjes van oude klinkers, metselstenen of natuur- keien, houten planken of betonnen U-elementen. Ieder materiaal heeft zijn eigen verwerkingsmetho de en ieder materiaal geeft een ander aanzicht. -In een wat strak aangelegde tuin zal een betonnen U- element of een biel goed op zijn plaats zijn. In tuinen met losse of ronde vormen is het leuk werken met kinderkoppen, stapelwanden van oude handvormklinkers of pallisadehout. Het plaveisel dat we op de bodem van de zitkuil toepassen kan van alles zijn. Belangrijk is het, een materiaal te gebruiken dat in harmonie is met het gebruikte wandkeringsmateriaal. Voor informatie en advies omtrent deze materie kunnen we altijd terecht bij de verkopers/adviseurs op het tuincen trum.

Soester Courant | 1985 | | pagina 17