80-Jarige volop bezig met modernisering Rabobank Coöperatief, dat betekent dat we alles samen doen Dubbel féést bij de Rabobank Uitnodiging OPEN HUIS Uitnodiging OPEN HUIS Rabobank 9 Rabobank Geldzaken in Soest van 1905 tot en met 1985 Het gemak van een bankrekening WOENSDAG 9 OKTOBER 1985 SOESTER COURANT PAGINA 7 J. R. van Poppeten, voorzitter van het Bestuur: Geen pijn voor de premie afkomt Van de bank naar Postgiro (en andersom) De verbouwers van de Rabobank Uw club in de computer voor het woensdag 23 oktober as. Hoofdkantoor, Kerkplein 9. U bent welkom tussen 17.00 en 20.00 uur. voor het donderdag 31 oktober a.s. Kantoor Soest-Zuid, Soesterbergsestraat 14. U bent welkom tussen 17.00 en 20.00 uur. •ff? ii •ï.r ï-.v Wie tachtig jaar wordt mag wijs worden genoemd. Heeft tenminste veel erva ring en kan de toekomst niet inkijken zonder eerst terug te blikken. Het feest varken heeft stapels foto's en plakboeken, kan verhalen vertellen over hoe goed het vroeger was, zit vol anecdotes en heeft veel vrienden en kennissen. Wie tachtig is hoeft niet stoffig te zijn, evenmin gerimpeld, maar kan er daarente gen zeer fris uitzien. Wie verjaart geeft ook een feestje en tracteert op lekkers en steekt de vlag uit. Er zijn ook tachtigjarigen die zich enthousiast storten op modernisering. Niet omdat al het voorbije niet goed zou zijn geweest, zeker niet, maar wel omdat stilstand achteruitgang betekent. Zo'n jarige in Soest heet Rabobank. Vanaf 1905 vakkundig bezig met geld en de wijde wereld daaromheen, jubileert zij op precies 30 december 1985 en zit ze tegelijkertijd middenin een pakket interieur-herzieningen dat niet mis is. Een deel ervan is thans gereali seerd, het andere deel vindt in 1986 plaats. Wat dat betreft is de bank nog niet ja rig. Maar verder zijn alle kenmerken van een krasse, maar oh zo jeugdige jubilaris volop aanwezig. 30 December I Zij is echt jarig op 30 december. Dan I wordt ze tachtig. Met veel fantasie, maar vooral met veel documentatie- materiaal zijn we in staat ons te ver plaatsen naar Soest in 1905. Ze hadden de eeuwwisseling maar net achter de financiële ruggen. Toen is het begon nen. Waar blijft de tijd! Je wilt weten i wie op het idee kwam en waarom. Daar heb je dan archieven voor. Han diger is het als je de Soester Courant pakt van maart 1981, want toen vierden ze het 75-jarig jubileum en er zijn vast t nog zeer veel mensen die zich dat haarscherp herinneren. De bank is er i altijd geweest voor en door "eigen" Soesters. Het was de kassier van het Kerkplein die in 1981 in een komische voordracht tijdens één van de vele fees- r telijkheden nauwkeurig signaleerde dat daar nauwelijks nog sprake van was. De heer W. Butzelaar voerde in redelijk Soester dialect een één-akter op, die de volgende strofen oplevert V.d. Bremer was 44 jaar in dienst van de bank, waarvan 42 jaar als directeur. Hilhorst denkt hem dat niet na te doen. "Dat hoeft ook niet, je kunt niet alles hebben. Ik maak - vak-technisch ge zien - een prachtige tijd mee. Zeker ook voor wat de groei van de bank betreft. Ik zie het allemaal zó ranzendsnel aan mij voorbijtrekken; je hebt geen tijd om ook maar éven om te kijken. De ene verbouwing na de andere, hoewel de laatste renovatie toch al weer acht jaar geleden is. Die van het Kerkplein. Toen zetten we er een compleet nieuw gebouw tegenaan. We hebben daarna intern nog wat correcties aangebracht en dit; jaar kwam opnieuw een geheel nieuwe indeling tot stand'. i}e voort schrijdende automatisering is daar de bet aan. We hebben er veel goede reac ties op gekregen. Als die straks na de verbouwing in Soest-Zuid net zo zijn, mag Van Keken ook niet mopperen. Dhr. W. Gr. Hilhorst, directeur Tachtig jaar financieel lief en leed. Hilhorst wil er in vogelvlucht wel even met ons doorheen Eén pond boter voor 35 cent Schamelheid was troef in 1905. Sappe len was het voor de Soester boer. Die moest op de markt voor een pondje boter genoegen nemen met een .ver- - Bestuur Anno 1965 '"k heb ze niet allemaal in m'n kop, die toen en wat later, nauw verbonden waren aan de Boerenleenbankde Wantenaren, de Van de Bremers met één of met twee e's of eeën, de Van 't Kloosters, de Van Roomens, de Hil- horsten, de Hartmannen, Hofslotten, Logtensteinen, Kuipers en Kuyers... Allemaal mensen die toen niet konden weten dat na 75 jaar een groep bieme- kaar zou zitten, om noeng vanavond dit heuglik feit te vieren en dat over 75 dit heuglik feit te vieren en dat over 75 jaar die generatie zou zeggen dat de warkers aan de bank in de jaren tach tig onder anderen een Beugelaar uit Laren, een Luyben uit Zierikzee, Ku- yer uit Laren, Jansen uit Baarn, Van Keken uit Zeist, Van der Kooi uit Am sterdam, Moons uit Hilversum, Dijk stra uit Ermelo, Veldkamp uit Amers foort, Kastelijn uit Utrecht en Varen- kamp van de Eembrug, ?ich bewust dienden te zijn dat zij Soester zijn ge worden en opgenomen in de gemeen schap van ons dorp om niet alleen te warken voor de bank, maar de arbeids vreugde te ondervinden die ook zijn stempel zal achterlaten in hun eigen gezinnen..." Dat klinkt bijna aandoenlijk, maar het schildert de betrokkenheid van iedereen bij het "wark" dat de bank dagelijks verricht, treffend. Een Rabobank is anders, heeft iets van een familie die niet wars is van nieuwkomers, ja zelfs toestaat dat die de leiding op zich ne men van een bedrijf dat haar kom-af nimmer heeft verloochend. Met elkaar, voor elkaar, zonder winst-oogmerk, maar wel met degelijke reserves, die hun mannetje staan. Die voor een stevig stuk zekerheid zorgen binnen één grote bloeiende financiële organi satie in Nederland: de Rabobank. Hilhorst, écht Soest Wat men ook mag smalen om import, de directeur van de Rabobank in Soest is nog 'n échte. Maar dat geldt voor vele anderen toch ook nog. W. G. Hil horst, sinds 1978 directeur van de Coöperatieve Raiffeisenbank Soest, W. A., volgde de heer F. S. I. Knaapen op, die op zijn beurt de heer C. v.d. Bremer als voorganger had. De heer Volgend jaar gaan er nog 2 kantoren onder het mes en is onze bank op alle adressen rechtstreeks vanaf de balies aangesloten op de computer. Werkt niet alleen snellerhet is ook veel nauw keuriger en daar kan niemand iets op tegen hebben." Het is duidelijk dat de heer Hilhorst gewend is vooruit te kijken "Ja", be aamt 'ie, "het 75-jarig jubileum ligt nog vers in mijn geheugen. Ik ga er vanuit dat dat bij velen het geval is en ik vind dat je niet iedere vijf jaar diep in de archieven dient te duiken om de gemeente voor te houden hoe gezellig en armoedig het vroeger was. Maar je komt er natuurlijk niet hele maal onderuit. De jeugd blijft komen en die wil wéten. Ze zal nauwelijks wakker liggen van het eerste kantoor aan de Steenhoffstraat, want daar zwaaide de eerste deur open, niet op het adres aan het huidige Kerkplein. De statutaire naam luidde ook toen Coöperatieve Boerenleenbank "Soest" en het was ene notaris Jonkheer Wil lem Eugène Bosch van Amelisweerd die de oprichting regelde in "De Gou den Ploeg", een vermaard bruin café dat we nog niet zo gek lang kwijt zijn. De laatste 5 jaar Sinds het 75-jarig feest in 1980 heeft er niemand bij de Rabobank-organisatie stil gezeten. De ontwikkelingen zijn in versneld tempo doorgegaan. Er kwam in Soest een nieuw buurt-winkelcentrum bij, in O verhees, en prompt opende de Rabobank ook daar en bijkantoor, het vierde. Er kwam een nieuw Spaarbank- beleid. Landelijk overigens, bij alle Rabobanken, maar het werk dat ermee gemoeid was, was zeer ingrijpend en heeft menig overuurtje gekost. Men heeft het legertje spaarvormen dat er was, terug gebracht tot vier hoofd vormen, waaruit een ieder die op zijn eigen manier wil sparen, snel en duide lijk kan kiezen. Men splitste verder de werkzaamheden bij de bank op twee hoofdtakenparticulieren en bedrijven. Men gaat het zogeheten "Geïntegreer de Relatiebeheer" invoeren, hetgeen wil zeggen dat een cliënt altijd bij één "eigen" bankadviseur terecht kan voor alle diensten die de bank te bieden heeft. Voor de bedrijvensector heet die meneer of mevrouw een "account manager". U hoeft dus niet meer van kUSoDrifsvanSS dë reizenafdeling naar de verzekerings- koqpprijs van 05 cent. Akkoord, hetwa- ^deU5g en de spaara(deling en de leen- afdeling te lopen. Alles ligt in één hand. Werkt prima is de ervaring en het geeft het bankzaken-doen een zeer persoon lijk cachet. En 'last but not least' is er veel tijd en geld gestoken in de be nadering van de Jeugd-Jongerenmarkt. De Toekomst die straks gaat studeren, op kamers gaat wonen en meer met de bank moeten gaan doen dan alleen maar sparen en af en toe een reisje maken. De jongeren tussen 16 en 19 jaar zijn een uitermate belangrijke doelgroep voor de bank en ze doet erg haar best om te bewijzen dat ze de jeugd veel te bieden heeft. Het is op een rij een indrukwekkend aantal projec ten dat in de laatste vijf jaren van start is gegaan. Men is druk doende die za ken te optimaliseren. De heer Hilhorst wil zeker nog één belangrijke informa tie kwijt: "In Soest kunnen wij bogen op een penetratiegraad van 54%". Hij signaleert ons onbegrip en legt snel uit: "dat wil zeggen, dat 54% van de bevolking op de een of andere manier iets met ons doet, groot, klein, veel of weinig. Wij vinden dat best een goed rapportcijfer, maar er kan nog fiks wat polijstwerk op het rooster worden ge zet. We moeten vooral verdiepen, weet u, de cliënt ervan overtuigen dat we meer te bieden hebben dan vaak wordt verondersteld. Taak voor uw krant, meneer! Wij heb ben steeds volop nieuws." Aan enthou siasme ontbreekt het de Rabobank mensen zeker niet. In welk kantoor je ook komt, je ontmoet een hecht team van vakkundige mensen, vriendelijke mensen ook. Echt waar. Wij hebben begrepen dat 46% van de Soesters dat als "nieuw" moeten uitvinden. Toch nog een schone taak voor Hilhorst en zijn crew! Op naar de 100! rèn andere centen1, maar als je bei dat een "daggelder" voor een hele lange dag hard werken maar zestig centjes beurde, dan is het niet moei lijk uit te rekenen dat de boter bij de vis duur werd betaald! En wie de no tulen leest van een vergadering waar in het ophanden zijnde 40-jarige jubileum van de bank aan de orde kwam, leert dat het "eventueel, indien mogelijk, in de bedoeling lag om alle leden kof fie met gebak, een sigaar en twee con sumptiebonnen voor bier en limonade" te offreren. Of het ook is doorgegaan staat nergens vermeld. Een beetje verderop in deze eeuw wordt gewag ge maakt van de overwegingen die er zijn om een inbraakvrije brandkast aan te schaffen. Die zal er best wel gekomen zijn. De heer Hilhorst draait het plak- selboek in onze richting en laat een spandoek lezen dat werd gemaakt ter gelegenheid van het 50-jarig jubileum 'De Spaarbank is de schakel tussen ar beid en welvaart" en wie zal dat tegen spreken? In de jaren zestig werden nieuwe spaarders bij de bank aange trokken door een spaarpremie van 2,50 in het vooruitzicht te stellen. Dat is inmiddels 7,50 geworden Het plakboek staat letterlijk bol van de anecdotes, feiten en verhalen en het zou een volledige editie van de krant vergen u er kond van te doen. De vraag is of het zin heeft zo uitgebreid om te kijken. Al lezend komt je wél tot de slotsom dat de doorbraak in de groei van de bank ergens eind van de zesti ger jaren plaatsgevonden. Dat klopt ook wel, want omstreeks die tijd werd het lenen binnen het bankwezen op spectaculaire wijze gepopulariseerd door de introductie van de zgn. Per soonlijke lening, terwijl niet erg lang daarna de grote ommezwaai naar de girale salarisbetalingen - i.p.v. het con tante geld in het bekende loonzakje - werd ingeluid. Daardoor nam - na een wat schoorvoetende start - het aantal nieuwe privé-rekeningen een ongekend grote vlucht en al met al kwam de bank als financiële instelling met rasse schreden in de richting van het grote publiek. Begin 1970 begon men met de verkoop van Reizen en ook dat is nu de gewoonste zaak van de wereld. De Rabobank in Soest heeft daar allemaal goed op ingespeeld. De kantoren kre gen grote bevoegdheden en gedroegen zich als volwaardige service-kantoren, waar je in principe 'voor alles terecht kon. De bank "om de hoek" is overal een complete bank en dat mag jè op zijn minst erg handig noemen. Als je het woord "bestuur" ergens leest, denk je meteen aan een vereniging. Misschien leggen velen niet direct het verband tussen een vereniging en een bank. "En toch moet je dat bij de Rabobank wel doen", zegt de heer J. R. van Poppelen, voorzitter van de Rabobank in Soest. "Het geldt voor alle Rabobanken in Nederland, het zijn er meer dan 900, die met elkaar voor een kantorennet van ruim drieduizend vestigingen zorgen. Elke bank is een zelfstandige vereni ging met een eigen Bestuur en een Raad van Toezicht. De naam zegt het al: het laatstgenoemde college heeft voornamelijk een controlerende opdracht en wel naar het Bestuur toe, dat op haar beurt zorgt dat de directeur van de bank allle faciliteiten krijgt die het hem mogelijk maken het uitgestippelde beleid zo ef- fektief mogelijk uit te voeren. Dat klinkt allemaal nogal deftig, maar zo zit het bij ons wel in elkaar. Het werkt heel democratisch en de werkwijze heeft als grote voordeel dat deze kan worden afgestemd op de behoeften die er zijn in het eigen werkgebied. Je kunt razendsnel inspelen op de markt en de lijnen zijn zeer kort." Er valt weinig op af te dingen lijkt het. Van Poppelen kijkt en praat gedecideerd en maakt de indruk de bestuurlijke touwtjes van zijn bancaire vereniging stevig in handen te hebben. Evenwicht De heer Van Poppelen legt graag uit wat het betekent om "autonome" bank te zijn. "Wij zijn goeddeels geheel zelf standig. Natuurlijk passen we binnen die ene grote landelijke coöperatieve organisatie die vanuit Utrecht en Eind hoven wordt geleid, en hebben we bin nen die structuren onze bindende af spraken, maar het plaatselijke beleid, de manier waarop wij onze zaken doen, wordt in eigen kring bepaald. Langs de weg van overleg, waarbij de leden een belangrijke rol spelen." Op onze vraag wie die leden precies zijn is het ant woord: "iedere particulier die dat wil, kan lid worden, maar hóeft het niet; ieder bedrijf dat bij ons een krediet afsluit moet het worden. Die regel is overigens nog niet zo oud, want vroe ger gold het "moeten" lid worden ook voor particulieren die geld bij ons leen den. Maar door dat automatisme leef de dat lid-zijn niet. Wie het nu wil wor den voelt zich vanzelf meer betrokken bij de bank en dat bevordert dat samen doen, het overleggen met elkaar. Dat zorgt voor het juiste evenwicht. In al les. De dagelijkse gang van zaken wordt ook bij de Rabobank onder de volledige verantwoordelijkheid van de directeur ten uitvoer gebracht. De heer Van Poppelen: "de heer Hilhorst is onze steun en toeverlaat. Hij en al zijn mannen en vrouwen staan in de voor ste linies. Zij ervaren de praktijk en hun stem is naast die van de leden van het allergrootste belang. Er wordt re gelmatig vergaderd, bijna altijd in de avonduren, want het Bestuur en de Raad van Toezicht bestaan uit leden die allemaal overdag een eigen, andere taak uitoefenen, en natuurlijk is er eens per jaar onze ledenvergadering, die bij ons vooral de laatste jaren zeer goed wordt bezocht. Daar wordt ook stevig gediscussieerd en wij hebben als Be stuur maar haarfijn uit te leggen waar de bank mee bezig is en er wordt mee gedacht over de toekomst. Een goeie zaak." Het is duidelijk dat de voorzit ter van deze bank op niet mis te ver stane wijze zijn steentje bijdraagt aan de verdere uitbouw van zijn tachtig jarige Rabobank. Toekomst Bij elke verjaardag of jubileum kan de visie op morgen niet uitblijven. Ook de heer Van Poppelen is het aan zijn stand verplicht verder te kijken dan de fees- teljke dagen in het jaar 1985. De voor zitter heeft daar - uiteraard - geen en kele moeite mee: "Een prachtig voor beeld is de automatisering waarmee we bezig zijn. Daar zijn in de laatste jaarvergadering nogal wat vragen over geweest. En terecht denk ik. Je komt als moderne bank niet onder het hoofdstuk "Computer" uit en als je mee wilt blijven draaien heb je maar te gaan. Dat betekent in dit geval verbouwen, want de operatie is hele maal gericht op meer en betere service aan de cliënt, met name aan de balie. Sneller en efficiënter worden alle kas- posten straks verwerkt. We draaien op het hoofdkantoor al een tijdje proef en het ziet er veelbelovend uit. Soest- Zuid is nu aan de beurt en volgend jaar worden de Koninginnelaan en de Smits- weg in een nieuw baliejasje gestoken. Ons kantoor in Overhees is al direct bij de inrichting in 1983 voorbereid op het nieuwe systeem. De verbouwingen zijn allemaal zeer rationeel opgezet. De kashal wordt er zelfs gezelliger op en we houden ons verre van luxe. De klant moet zich thuis voelen. Het moet zijn of haar Rabobank blijven. Er wordt veel aan dacht geschonken aan de privacy; je moet gemakkelijk met elkaar kunnen praten zonder dat anderen je daarbij op je handen kijken. Daar is aan ge dacht. Ook het rijt je-vormen proberen we uit te bannen. Dat zal wel niet hele maal lukken, want druk is druk en dat los je niet op door naast elkaar te gaan Uw Rabobank adviseur 'Dat betalen ga^t toch wel heel wat ge makkelijker ddn vroeger'^ constateer de de man, die zojuist een flink stapeltje acceptgiro's op de balie had gelegd met het verzoek om de bedragen van zijn privérekening over te maken. 'Ik her inner me nog dat ik met een portemon nee vol geld iedere maand allerlei lo ketjes af moest om gas, licht en water, de huur en een heleboel andere zaken te betalen. Maar ja, in die tijd kreeg ik mijn salaris ook nog contant, in zo'n bruin loonzakje.' Op een moment waarop er in Neder land bijna evenveel privé-rekeningen zijn als landgenoten, lijken dit ontboe zemingen uit een ver verleden. Toch is het echt nog maar nauwelijks twintig jaar geleden dat de meeste mensen al leen met contant geld omgingen en naast het gemak ook de veiligheid (er hoeven geen grote geldbedragen in huis te zijn) van de privé-rekening misten. Sindsdien is er veel veranderd en niet alleen op het gebied van betalen. Vrij wel iedereen maakt nu wel op één of meer manieren gebruik van het uitge breide dienstenpakket van de bank. Ze sparen er, sluiten er een hypotheek af, laten zich adviseren over verzekerin gen, boeken een vakantiereis, enzo voort. Bij al die diensten is een goede voorlichting waardevol. Een persoon- -TldÏÏV, Tj rr lijk gesprek is het middel voor een ad vies op maat, maar voor algemene in formatie willen wij graag ook andere kanalen benutten. Daarom zijn wij bij zonder blij met de mogelijkheid die dit blad ons biedt om via deze kolommen regelmatig voorlichting te geven over bancaire aangelegenheden. En over persoonlijk advies gesproken: de cliënt die zo opgetogen Was over het gemak van zijn privé-rekening, heb ik een tip kunnen geven om regelmatige betalingen nog gemakkelijker te laten verlopen. 'U kunt energiebedrijven en een groot aantal andere instellingen en onderne mingen machtigen om hun nota auto matisch van uw bankrekening te laten afboeken. Dat bespaart u administratie- werk en u kunt niet vergeten om op tijd te betalen. En als u het met een bepaal de afboeking niet eens bent, is ook dat geen probleem. Als u de bank een sein tje geeft, wordt de betaling onmiddel lijk teruggedraaid.' Als we het toch over veranderingen hebben, denk ik zeker ook aan de auto matisering. De bank wordt bij de dienst verlening steeds meer ondersteund door computers. Dank zij moderne tech nieken kunnen wij de cliënt nog beter van dienst zijn, overigens zonder dat dit ten koste gaat van de persoonlijke contacten. Premiewoning gekocht? Gefeliciteerd. Want wat is er mooier dan een gloed nieuw huis waaraan het Rijk ook nog een steentje bijdraagt? Maar houdt u er dan wel rekening mee, dat u de premie pas ontvangt wanneer u een jaar in uw nieuwe woning woont. Oh, u had dat geld in uw hele financiering wel meegere kend? De oplossing is dan, dat u de premie voorfinanciert. Heel wat instellingen doen dat niet tegen hypotheek rente-tarief, maar tegen een rente-tarief, dt geldt voor consumptief krediet. Dat scheelt een flink bedrag, dat tot zo'n vierhonderd gulden per jaar kan oplopen! Als u uw hypotheek bij de Rabobank afsluit, voorkomt u dat. Want bij deze bank beschouwt men de voorfinancie ring als een stukje service bij de hypo theek. Vandaar dat die voorfinancie ring gewoon tegen hypotheekrente-ni veau gaat. Geen pijnlijden dus voor de premie af komt. Dhr. J. R. van Poppelen, voorzitter staan in plaats van achter elkaar, maar u begrijpt wat ik bedoel?". We begrijpen het best. Ook de verbouwin gen en de stap naar verdere automa tisering zijn door het Bestuur en Raad van Toezicht nauwkeurig voorbereid. Er is over vergaderd, er konden vra gen over worden gesteld, suggesties waren mogelijk, er is nauwkeurig ge budgetteerd en de projecten zijn meer dan één keer en met alle betrokkenen van alle kanten goed bekeken. "We zijn er voor de klant, dat blijft voorop staan, bij alles wat we ondernemen". En dat gebeurt bij de Rabobanken op coöpera tieve manier: samen en zo democra tisch mogelijk. Bankgiro en Postgiro zijn in de prak tijk identiek. U kunt ze doorelkaarheen gebruiken. Dagelijks krijgen we daar vragen over. Wie met een acceptgirokaart van de Postgiro iets moet betalen denkt vaak dat dat dan niet via haar of zijn bank rekening kan lopen. Het gaat juist zeer eenvoudig. U vult de acceptgirokaart in. ondertekent deze, scheurt de "souce" eraf en stuurt de kaart naar de bank. Deze beschouwt die toezending als betalingsopdracht. Uw betaling wordt zoals gebruikelijk van uw saldo afgeschreven. Zo kunt u ook zelf per bankgiroformu lier een betalingsopdracht uitschrijven richting een postgironummer. Op de plaats waar u gewend bent het bank nummer te schrijven noteert u nu het postgironummer met daarvoor de let ter P als Blokletter. Klaar. De rest gaat dan weer als vanzelf. ^Yjeivan Postgiro naar bankgiro moet overschrijven doet precies hetzelfde; in plaats van het postgironummer vult u het postgironummer van de betref fende bank in en het bankgironummer van degeen aan wie u iets moet betalen. Vergeet dus vooral het postgironummer van de betreffende bank niet. Zonder dat werkt het niet. Snel en efficiënt werd er aangepakt door twee teams "verbouwers". Het hoofd kantoor onderging alleen een interieur- ingreep, kantoor Soest-Zuid kreeg er ook uitwendig een ander gezicht door. Bestuur en Directie dankt allen voor het perfect uitgevoerde werk. Hoofdkantoor Bouwbwdrijf E. A. van den Hengel B.V., Soest Architektenburo Peters, Soest Electrotechnisch Ontwerp- en Installa tiebureau Frans Bosman B.V., Soest Schilders- en afwerkingsbedrijf J. Mul der, Soest Brouwer Systeembouw B.V., Soest Konstruktieburo Krabbendam-Boer- koelB.V., Zeist Megatherm warmte- en luchttechniek B.V., Hilversum Wijnands Woonmode B.V., Soest Bijkantoor Soest-Zuid Bouwbedrijf Jan Smeeing B.V., Soest Electrotechnisch Ontwerp- en Installa tiebureau Frans Bosman B.V., Soest Schildersbedrijf Jansen, Soest Technisch Buro Installatie Service B.V., Soest Loodgieters- en Verwarmingsbedrijf G. v. d. Pol B.V.Soest Architektenburo Peters, Soest Konstruktieburo Krabbendam-Boer- koelB.V., Zeist Wijnands Woonmode B.V., Soest Goed nieuws voor de secretaris en de penningmeester: er staat een compu ter voor hen klaar. Veel van het tijdrovende administra tieve verenigingswerk kan worden ge automatiseerd. Wat er dan overblijft is het echte organiseren en besturen en het o zo moeilijke enthousiasmeren van alle mensen die bij de vereniging of club betrokken zijn. De meeste verenigingen zullen zich wel geen computer kunnen veroorloven. Dat is ook niet nodig. De Rabobank Computerdiensten b.v. heeft sinds kort een unieke service voor verenigingen op allerlei gebied. De ledenadministratie en de contribu tie-inning kunnen tegenwoordig via de computer lopen. In de praktijk kan dat betekenen dat de penningmeester de centjes via automatische incasso of acceptgiro's vanzelf op zijn rekening krijgt. En dat andere bestuursleden verlost worden van het eindeloos snuf felen in kaartenbakken en ledenlijsten om bijvoorbeeld elftallen samen te stellen, leden van een bepaalde leef tijdscategorie te selecteren of gege vens voor subsidie-aanvragen samen te stellen. Zelfs het verenigingsblad kan nu mak kelijker worden verspreid: de compu ter levert desgewenst adressen op plaketiketten af. De penningmeester zal kunnen begrij pen dat deze service van de bank niet gratis is. De kosten worden echter zo laag moge lijk gehouden. Bij de Rabobank ligt de folder: "Uw ledenadministratie en hoe de Rabobank u daarbij kan helpen" klaar. geld en goede raad geld en goede raad

Soester Courant | 1985 | | pagina 7