c t Zwaantje tl L MC DE ^Qjehannesl Kinderrestaurant 'De Vrije Teugel' ook leuk voor volwassenen! Hoofdprijs Hartje-Zuid loterij voor echtpaar Hagelen Interessante voorlichtingsavond over babyvoeding van a.s. Soester diëtisten TUIN-ADVIESCENTRUM 'tvaarcleriwogt WOENSDAG 16 OKTOBER 1985 SOESTER COURANT PAGINA 13 voor doe-het-zelvers Ook voor een snelle en goed verzorgde lunch hendriklaan 1 soest tel. 02155-13807 Licht- en Krachtinstallaties ^ÖESt' Mag het ook eens iets anders zijn? Instructiefilm Een schaduw over water in Brandweerkazerne kantoor efficiency Hydrocultuur in opmars Huurdersvereniging geschokt over uitlatingen directeur Gemeentewerken Maandagavond, in De Vijverhof: Foto: Goog van dor Wilt Erik van Dorresteyn medewerker 't Vaarderhoogt Restaurant Installatiebedrijf j. cornelisse bv. BLJ1 Tel. (02155)13014-12577 door Arie Wandelaar m Sommige problemen in de politiek zijn ingewikkeld. Je komt za als staatsbur ger in Den Haag en Soest tegen. Mensen, zoals bijvoorbeeld Arie, snappen weinig van miljoenennota's en gemeentebe grotingen. Soms heeft Arie de indruk, dat de dames en heren die er voor zijn ingehuurd te oordelen en het aan de kie zers duidelijk te maken, ook wel eens de indruk wekken niet te weten waar ze het over hebben. Deze veronderstelling kan natuurlijk op een misverstand be rusten. Laten we het daarom maar op 'dommigheid van een eenvoudige ziel houden. Een enkele keer lijken de zaken zo een voudig, dat een kind bij wijze van spre ken de was kan doen. Het zijn de ogen- likken dat ook Arie zich geroepen voelt arover iets te zeggen. Deze week is aartoe in "Rondje Soest" alle aan- iding. Een dag of wat geleden vond er in de emeenteraad een gedachtenwisseling laats over het welvaarts- en werke- oosheidsverschijnselalcohol. Aan- eiding tot de gevoerde discussie een van de A.N.D.O., de algemene Neder- ■ndse drankbestrijdingsorganisatie ntvangen brief. Daarin geeft de A.N.D.O. een aantal suggesties hoe het vermatig drankgebruik in Nederland et kans op sukses zou kunnen worden ~ngepakt. [Nou moet niemand er bij Arie mee aan komen dat dit op Soest niet van toepas sing is. Bij de negen miljoen Nederlan ders die regelmatig een, dan wel meer dere glaasjes drinken ontbreken zijn dorpsgenoten niet, en het lijkt onwaar schijnlijk dat geen enkele Soester deel uitmaakt van de circa 800.000 landge noten die dagelijks goed voor een fles zijn. Alle aanleiding dus om de A.N.D.O.- brief serieus te nemen. Tijdens de be handeling ervan liet burgemeester Scholten weten dat het alcoholprobleem in Soest de aandacht heeft van de com missie Volksgezondheid. Gezien de ernst van het onderwerp een gerust stellende mededeling, ware het niet dat de burgemeester er nog een aantal op merkingen aan toevoegde. "Duidelijk blijkt", liet hij weten, "dat men niet voldoende zicht op de zaak heeft. Men tast nog in het duister. Men voelt wel dat er iets aan de hand is, maar de zaak vereist nadere bestude ring en eventuele actie." Raymond "lulkoek" van Gelder dacht tijdens deze raadsvergadering bepaald niet helder toen hij uitriep: "Ik heb de indruk dat we ons vaag bewust zijn van de proble matiek", om, daarna wakker gewor den, te vervolgen met "maar ik heb niet de indruk dat we bezig zijn met de op lossing daarvan." Mevrouw Blommers vond dat de kinderbedtijd strenger moet worden aangepakt. Volgens haar verkeren veel jongelui tegen sluitings tijd onder invloed. Ze bepleitte stren gere controle op de sluitingstijden. Jan Visser duwde het probleem het café uit. Hij vroeg of een onderzoek kan worden ingesteld naar de situatie op scholen en sportvelden. Zo deed iedereen zijn zeg je, behalve de afwezige Jan van Garde ren, maar ook van hem zou niemand gehoord hebben dat we er nog maar eentje extra moeten nemen. Samenvattend: De'één tast in het duis ter, de ander is zich vaag bewust van de problematiek, een derde roept de politie te hulp, weer een ander vraagt om een onderzoek waarvan de uitslag voorspel baar is. Jawel, de fabeltjeskrant is terug. Ook in Soest. Nergens heeft Arie in de samenvatten de krantenverslagen gelezen dat jong en oud te veel drinken en de bezorgd heid voor het alcoholgebruik door vol wassenen tenminste even groot dient te zijn. Mag Arie voor hen die in het duister tasten, of vaagheid, onderscheiden een kaarsje aansteken? Er is op zijn toenmalige middelbare school ooit eens een dokter geweest die toelichting kwam geven waar de ouders van Arie's generatie niet aan waren toe gekomen. Dat was voor die tijd buiten gewoon progressief. Niets vaags meer. Heerlijk helder zogezegd. Daaraan moest Arie denken toen hij las, dat ge regelde en ongeregelde innemers zich uitspraken over de alcoholproblematiek. Het deed hem denken aan de slijter die hem komt vertellen hoe verkeerd het is om sherry, wijn, brandwijn en cognac te bestellen. Johan Cruijff horen zeggen dat je beter niet naar Ajax kunt gaan, omdat je in het stadion de kans loopt een bierblikje op het hoofd te krijgen. Verwarrende, twijfelachtige, hypo criete uitspraken. Natuurlijk overdrijft Arie met de ver gelijkingen. Ze zijn echter in alle op rechtheid bedoeld om de eventuele mist te laten optrekken en zicht te krijgen op een werkelijkheid die vandaag speelt. Alcoholvrije recepties, het verdwijnen van sterke drank bij schoolwedstrijden en in sportkantines zou een eerste aan zet tot de bestrijding van overmatig al coholgebruik kunnen zijn en recht doen aan de oneerlijke concurrentie die slij ters en horeca-mensen ondervinden. Geen vondst van Arie, maar nuchtere taal van o.a. de A.N.D.O., mensen die weten waarover ze spreken, en dit met gezag doen. Zij tasten wat de oplossing betreft al lerminst in het duister, weten dat er wel degelijk verslaving is of dreigt. Zij kun nen eventuele studies over dit onder werp overslaan, omdat ze, niet zelden met schade en schande, hun lessen heb ben geleerd. Zij kunnen, ook wat Soest betreft, de werkelijke hulpverleners zijn. "Ik heb wel eens leukere stukjes van je gelezen. En dat voor een niet geheel onthouder", liet Marie weten toen ze dit "Rondje Soest" had doorgenomen. Kan best zijn dat Marie gelijk heeft, maar mag het misschien ook eens iets anders wezen? ARIE WANDELAAR EKSKLUSIEVE NAJAARSKOUEKTfE (CHIWITT, SEELER M. BRITT etc.) Amersfoort, Krommsstraat 9 tel. 033-621900 Geruimte tijd geleden zijn in Soest, met name in Molenschot en het gebied De Korte Duinen, opnamen gemaakt voor de brandweer-instructiefilm "Een schaduw over water". Veel Soester ingezetenen hebben aan deze instructiefilm meegewerkt. De ondertitel van de film, die moet dienen als instructiefilm voor de werkers in bejaardenoorden, heet "veiligheid be jaardenoorden". Om de medewerkers aan de film de gelegenheid te geven de film te zien wordt zaterdag 26 oktober, 's morgens om 11.00 uur, de film aan de belangstellenden getoond. De toegang is gratis. De voorstelling vindt plaats in de brandweerkazerne, Lange Brink weg. Een paar dagen daarvoor, woensdagavond 23 oktober, krijgen om 8 uur in de brandweerkazerne de genodigden de film te zien. De bewoners van Molenschot krijgen die dag eveneens de film te bekijken. 't Goat de leste tied baar goed met Soest, doch ik. Ajje 't aallemoal zo leest en verneemt, daan zouw je om trent denke daawwe de moagere joare aachter ongs hebbe leige. De bezuni- gingsmoatregele hebbe de zoak un end vurt uut de prut 'eholpe. D'r kaan weer vaan aallus zo gaang goan. D'r komt un nieuw pliesiebero; ASrtishok het un nieuw kluphuus; we kriege vulluscontainers; de zaakke kriege de zaak; un erste uutrukwoage veur de brangdweer - 't kaan niet op, jonges! Aalenig de Oelte gong niet deur. Voortemee krieg ik nog ongtslaag bie de kraangt, waant dit ben aallemoal aaf'edoane zoake, woarmeej ik joare- laang het leige te hannese. As t'r niet doaluk weer roare dinge beure op Soest, waat mok daan? Moar we zitte nog niet zongder; wees moar niet baang. Zo hek ongderlest heure zeige daat de gemeengte ut Netuurbaad wil verkope. Zouw ut ongder de hoamer vaalle? As ze ut daan moar in eejn klaap verkope, daan vin'k ut best. Moar geejn ge- schaarrel met prutswaark. 't Mot niet zo uutkomme daat de eejn ut woater koopt en daatter weer un aangdere klaangt met de duuktore of de baad- meester an de hoal goat. De gaarderobe kajje veur ming paart wel als kleedkoamers an un modezoak vurtdoen; ze kleje zich toch aallemoal an de kaangt ut. Vrogger moch je niks zien, vaandoag de daag veuls te veul. Hiermeej wil ik moar effe woarschou- we, waant de gemeengtewaarke ver koopt ze omzet in vullus ok in gedeel tes. Zo ben de grote containers aal o- ver'egoan noar un Soesder boas. Gelukkig moar, zo blieft ut vullus te- mingste op Soest. 'k Zouw best us wille wete of ze d'r nog goodwill veur hebbe loate betoale. 'k Hettut noeng toch over zoake, loa 'k de gemeengte d'r effe op wieze daatter weer un poar paangde in de winkel- kring leeg komme. Is daat niks veur snaakbaarre? D'r kenne d'r ok wellus un poar vurt- goan, daan hewwe temingste waat op veurraod. D'r legt nog wel meer haangdel broak op Soest. Zouwe we de bibliotheek niet an de boekhaangdel kwiet kenne? En 't gaasbedrief an de lodgieters? En 't Infoketoor an ongze kraangt? Daan blieft ut ok laanger ope, waant doaro laas ik klaachte over. 't Is voak beweze daat gewone boaze veul zuniger waarke daan gemeengtes. De braangdweer en de pliesie houwe we veur ongs eige. Aangders hejje kaangs daazze veul duurder worre, waat toch op ze end ok weer goed zouw weze, ajje veult waa'k bedoelt. En weet je woar je ok kaangs op het? Daatter iemaangd in de road zeit daat dit aallemoal moar lulkoek is. Zukke woorde maajje heul niet zeige; die vaalle nute de begroting. An ajje 't ming vroagt, daan mok zei ge, hettut daan over "zwaamkoek" of "proatbeshuut", daa's beter Soesders, vindt Hannes v. d. Neng Steenhoffstraat 13 3764 BH Soest Telefoon 02155-10115 VERKOOP VAN OCCASIONS Schrijfmachines Rekenmachines Copieermachines Een dineetje voor twee, vier of negentig personen? En dat in een gemoedelijke ambiance op nog geen 10 minuten van uw huis? Hoe komt 't toch dat het zo ver lijkt van Soest naar Soesterberg. Jammer, want zo'n ritje is toch echt de moeite waard! Rademakerstraat 2 03463 -1423 3769 BD Soesterberg De Huurdersvereniging Soest/Soester berg heeft met verbazing kennis geno men van de uitlatingen van de direc teur Gemeentewerken, ir. S. H. Brune- kreef, tijdens de vergadering van de commissie Bedrijven van de gemeente. De heer Brunekreef hield de commis sieleden voor dat zijn dienst voldoende overleg had gevoerd. De huurders vereniging had reeds enkele weken ge leden geconstateerd dat dit overleg niet plaatsvond. "Overleg met de wo ningbouwvereniging kan zijn gevoerd maar met bewonersverenigingen van duplexwoningen en flatwoningen die niet onder de woningbouwvereniging vallen, heeft tot nu toe niet plaats gevonden. Er is niets meer of minder voorgesteld dan de keus tussen een grote of kleine afval-container, danwel een vuilverzamelcontainer", aldus de huurdersvereniging. "Dat het ondoenlijk is om met een mini-container door trappenhuizen te slepen, of 50 meter of meer met een vuilniszak te moeten sjouwen is vol gens de gemeente niet aan de orde." Volgens de Huurdersvereniging Soest/ Soesterberg is het nu tijd voor de dienst Gemeentewerken om echt te leren overleggen over moeilijke situaties. "Dat vraagt een klantgerichte houding, een houding die momenteel voor de gemeentewerken nog onbekend lijkt te zijn." Ook is het volgens de Huurdersver eniging Soest/Soesterberg niet moge lijk voor zowel eengezinswoningen als flats en appartementen eenzelfde huisvuilafvoer te hanteren. De mini- container is ongeschikt voor meer- gezinshuizen. De Huurdersvereni ging heeft inmiddels een brief gestuurd aan de fracties van de gemeenteraad, met het verzoek om uitstel van plaat sing van de vuilverzamelcontainers voor flatbewoners, echter tot op he den zonder resultaat. Wel zal de Huur dersvereniging gebruik maken van het door de VVD georganiseerde Open Huis op 21 oktober. De vereniging wil een behoorlijk over leg met gemeentewerken. "Zij zullen dan ook mensen moeten afvaardigen voor dat overleg, die ook in staat zijn dit overleg te kunnen voeren. De huur dersvereniging Soest/Soesterberg wil constructief meedenken en is op elk moment bereid om aan tafel te gaan zitten. Als gemeentewerken maar in staat is tot inhoudelijk over leg!" Ieder die informatie wenst kan zich richten tot het bestuur van de Huurders vereniging Soest/Soesterberg: W. H. M. Koevoets, tel. 03463-2962, of mevr. v.d. Poll. tel. 02155-17065. Het kweken van kamerplanten op hydrocultuur be gint langzamerhand uit de onbekendheid te geraken. Dat wordt ook hoog tijd, als we bekijken hoe ideaal dit plantenverzorgingssysteem is en wat een voordelen het biedt. Ik heb in deze wekelijkse groen-rubriek al eerder het onderwerp hydrocultuur besproken en doe dit nogmaals om iedere groenliefhebber aan te zetten eens met deze groei-methode kennis te maken. Hydrocultuur is de benaming voor het systeem, waarbij planten alleen op water (met daarin voe- dinsstoffenleven. Aarde komt er dus niet aan te pas. Hydrokorrels zorgen ervoor dat de planten houvast hebben. Dit zijn bij zeer hoge temperaturen gebakken kleikorrels die poreus zijn en daardoor gemakkelijk water opnemen en lucht doorlaten. Hierdoor krijgen wortels voldoende zuurstof. De planten staan dus met hun wortels in deze kleikorrels, de onderste centimeters in water met voedselop- lossing. Door het plaatsen van een watemiveaumeter op de bodem van de bak kunnen we precies aflezen of de plant water nodig heeft of nog niet. Teveel of te weinig water is er niet bij en vooral in de wat grotere bakken kunnen de planten wel 3 4 4 weken aan hun lot worden overgelaten. De planten nemen naar eigen behoefte water en voed sel op en dat is uiteraard optimaal. Terwijl "natte voeten" doorgaans slecht zijn voor een plant voelen "hydroplanten", door hun aangepaste wortelgestel er zich juist wel bij. De watemiveaumeter in de bak bevat een soort dobber, die met het waterniveau op en neer gaat. Er is een maximum en een minimum vulhoogte op de meter vermeld. Pas als de meter minimum aangeeft vullen we de bak bij tot het maximum. Naast water zijn voor een gezonde groei van hydroplanten, evenals bij in de grond gekweekte planten ook nog enkele andere factoren van groot belang. Genoeg licht is zo'n factor waar goed rekening mee moet worden gehouden. Planten voor een raam kennen weinig problemen, mits ze niet in de felle zon staan. Verder van het raam af kunnen een speciale "plantenlamp" en ook ver schillende soorten TL-buizen de oplossing bieden. Voor advies omtrent groeilicht kunnen we altijd te recht bij de plantenleverancier. Naast licht en water is voeding vanzelfsprekend van levensbelang voor de plant. Alles wat leeft en groeien moet, verbruikt voedsel. In de hydrocultuur is dit dus eveneens onmis baar. In hydrokorrels zitten totaal geen voedingsstof fen, zodat voedsel in het water van hydrobakken moet worden opgelost. Een veel toegepaste voeding is de zogenaamde ionenwisselaar (los of als patroon verkrijgbaar). Eenmaal toedienen is meestal genoeg voor zes maanden. Gewoon leidingwater is dan goed en schoonspoelen bij opnieuw "voeden" is niet nodig. Ook is hydroplanten voedsel in de handel, bestaande uit geconcentreerde voedingszouten, zowel in poeder- vorm als vloeistof. Een juiste dosering is belangrijk; een overdocering kan voor de planten fataal zijn. Bij dit voedsel moet de bak met regelmaat worden schoongespoeld (ééns per half jaar). Zowel regen als leidingwater is hiervoor te gebruiken. Verder is de temperatuur voor kamerplanten dus ook voor hydroplanten essentieel. Te warm of te koud is uit den boze. De gewenste temperatuur kan per plant verschillen. De plantenleverancier verstrekt hierom trent de nodige informatie. Tocht is vanzelfsprekend voor iedere plant funest. Nog even in het kort de voordelen van het kweken van planten op hydrocultuur, op een rijtje - Het watergeven wordt tot een minimum terugge bracht - Teveel of te weinig water geven is praktisch onmo gelijk, de waterstandmeter geeft dit aan. - Verpotten is vrijwel niet nodig. - Aarde kan verzuren, bij hydrokorrels is dit niet mo gelijk. - Hydroplanten zijn minder vatbaar voor ziektes en aantastingen. Sinds een jaar bestaat kinderrestau rant 'De Vrije Teugel' op het terrein van de gelijknamige kinderboerderij aan het Vederlaarpad. Dit unieke res taurant verdient wat meer bekendheid bij volwassenen. Want waar in Neder land kun je een volledige maaltijd eten die door kinderen bereid is? En dan ook nog voor een redelijke prijs? We We laten de volwassen begeleiders van het projekt aan het woord: Irene Goudriaan, Sonja van der Grift en Brenda Born zijn drie vrijwilligers op de kinderboerderij. "Vrijdagmiddag om half twee begint ons werk. We ko men dan op de kinderboerderij en krij gen te horen hoeveel kokers en eters deze keer meedoen. Kinderen die wil len koken en mensen die willen meeëten moeten zich namelijk voor 12.00 uur vrijdags opgeven, (tel. 18136). Wij weten dan precies wat we moeten in kopen. Die inkopen doen we voor 15.30 uur, want dan komen de kinderen. We drinken eerst een kopje thee met hen, praten wat en gaan dan om 16.00 uur beginnen met het koken. Dat be tekent dat we eerst uitleggen welke maaltijd we gaan bereiden. Het menu moet lekker zijn en gemakkelijk te ko ken. Anders betekent het toch dat volwassenen al het werk gaan doen", licht Irene toe. De kinderen moeten er ook iets van le ren: wat zit er allemaal in het eten; hoe maak je het schoon; wat is de kook tijd van verschillende gerechten, etc. De kinderen krijgen veel verantwoor delijkheid. Ze helpen mee met snij werk, het afwegen, het echte koken. Als het zover is helpen de kinderen met het serveren, het rondbrengen van de drankjes en het opruimen. Een extra leuke bijkomstigheid is het ver sieren van de tafels en het maken van de menukaarten. Het kinderrestaurant heeft nu eén sei zoen gedraaid en we mogen spreken van een sukses. Er zijn al veel verschil lende kinderen geweest die hielpen met koken en veel volwassenen die kwa men etc. Toch is er nog een misver standje: namelijk dat het kinderres taurant alleen voor kinderen geschikt, is. Dat is persé niet waar. Het heet kinderrestaurant omdat de kinderen koken en de sfeer in het restaurant afgestemd is op kinderen. Maar volwassenen mogen ervan mee genieten. Hoe gaat dat precies in zijn werk? Wel, opgaven voor het kinderrestau rant moeten dus voor 12.00 uur op de kinderboerderij binnen zijn. De kin deren die komen koken worden om 15.30 uur verwacht en beginnen uiter lijk 16.00 uur met koken. Om 18.00 uur is de maaltijd gereed en kunnen alle eters bediend worden. Ook de eters dienen zich voor 12.00 uur op te geven. En dat kan iedereen zijn: ouders van de kokers, maar ook familieleden of gewoon mensen die zin hebben om lek ker en goedkoop te komen eten. Na de maaltijd is er vaak nog een to neelstukje dat kinderen of mensen van de theatergroep van de kinderboerde rij opvoeren. Omstreeks 20.00 uur is het afgelopen. De mensen die het pro jekt begeleiden vertellen er zo smake lijk over dat het vast ook het komend jaar weer een groot sukses zal worden. Een idee misschien voor uw kinder partijtje? Wat zijn nu eigenlijk de kosten? Bren da zegt lachend: "Als mensen een goedkoper restaurant weten mogen ze voor niets komen eten! Kinderen die komen koken betalen slechts 2,50, inklusief de maaltijd (die altijd uit drie gangen bestaat) en eters betalen de kostprijs en een kleine vergoeding voor het servies en bestek. Dit betekent in de praktijk dat gasten ongeveer 5,50 per persoon betalen voor een heerlijke maaltijd. Kom daar ergens anders maar eens om. Ook de drankjes zijn niet duur, want ons kinderrestaurant werkt voor kinderprijzen! Heeft u interesse? Bel dan: 18136. Rest ons nog te vermelden dat steeds gevraagd wordt of enkele mensen zin hebben af te wassen, want daar heb ben de kokers geen puf meer in. En ten slotte blijft dit alles een vrijwilligers- projekt. En met 5 mensen afwassen is ook weer zo gebeurd. Een uniek projekt in Nederland, dat grote bekend heid gemeten moet'. Volop activiteit in het kinderrestau- rani 'De Vrije Teugel'. De hoofdprijs van de grote loterij tijdens de feestelijke braderie van Hartje-Zuid, ntussen alweer enkele we ken geleden, is vorige week overhan digd aan de enthousiaste winnaars, de heer en mevrouw Hagelen van de In- singerstraat. De prijs - een driegaagse geheel ver zorgde reis naar Parijs - werd hun vorige week overhandigd door de heer F. Gerritsen van Hartje-Zuid, bij reis bureau Gerth aan de Zuid-promenade vertegenwoordigd in de persoon van de heer A. Hovestad. Het afgelopen weekeinde hebben de heer en metwouw Hagelen al in de Franse hoofdstad doorgebracht. Ze waren er nooit eerder geweest, vertel den ze vorige week, dus die eerste kennismaking zal wel goed zijn beval len. Jonge ouders en zij die het binnenkort hopen te worden zijn volgende week maandagavond (21 oktober) bijzonder welkom in de zaal van het nieuwe dien stencentrum "De Vijverhof" aan de Klarinet in Overhees. Daar vindt na melijk een opmerkelijke bijeenkomst plaats, die geheel in het teken staat van de "babyvoeding", dat wil zeggen: voe ding voor kinderen in de leeftijd van 0 tot 1 jaar. De avond is een initiatief van twee jonge Soester diëtistes-in-opleiding, Willeke van Grol en Monique van den Heuvel. Beiden zijn virde-jaars student aan de Professor Kohnstammacade- mie in Amsterdam, de bekende "diëte- tiek"-opleiding, waar zij volgend jaar juni eindexamen hopen te doen. De bijeenkomst van maandagavond hangt daarmee ook voor een belangrijk deel samen, zo blijkt in een kort vraag gesprek. "Bij onze afstudeer-opdracht, zeg maar examenscriptie, hoort de organisatie van een voorlichtings avond voor minstens 20 mensen, maar onze interesse gaat nog wel iets verder. We willen er zelf ook graag achter ko men waar mensen mee zitten, welke vragen ze hebben en wat in het alge meen de problemen zijn bij de keuze van babyvoeding. Een aantal van die vragen komt maan dagavond direct al aan de orde, zoals - kies je voor borst- of flesvoeding? - moedermelk en PCB's: is borstvoe ding geven nog verantwoord? - wanneer is bijvoeding noodzakelijk en wat geef je dan? - alternatieve zuigelingenvoeding: een gezonde zaak? Onduidelijk Willeke en Monique zullen afwisselend aan het woord zijn en allerlei informa tie verstrekken waar jonge moeders (en vaders, want die spelen op dit ge bied tegenwoordig ook een niet te ver onachtzamen rol) wat aan hebben. "Veel jonge ouders weten toch vaak niet waar ze aan toe zijn. Het is soms zo onduidelijk wat je een baby nu precies moet geven, en dan worden ze ook nog bedolven onder de goedbedoelde maar niet altijd even deskundige adviezen van familie, buren, vrienden en beken den, zodat ze het spoor soms helemaal bijster raken." Er is op dit gebied dus best nog wat goede informatie en voorlichting no dig, vinden Willeke en Monique. "In november komt er een symposium over dit onderwerp, waar nieuwe éénduidige richtlijnen worden opge steld namens diverse organisaties, zoals het Voorlichtingsbureau voor de voeding en het Kruiswerk. Dat resul teert in een nieuwe brochure, en onze scriptie gaat daarover," aldus de beide diëtistes in spe, die al vier jaar lang da gelijks op en neer reizen naar Amster dam. Het is overigens niet de eerste activi teit die de beide Soester studentes sa men ondernemen. Vorig jaar hebben ze bijvoorbeeld al eens les gegeven op een basisschool in Nijkerk, in verband met een exmen-opdracht. Hun keuze voor de diëtisten-opleiding verklaren ze uit hun interesse voor voeding in het algemeen, voor medische problemen en vooral voor mensen. Geen 'afvaljuffrouw' "Als diëtiste word je vaak ten onrechte beschouwd als een soort "afvaljuf frouw", omdat de meeste mensen op diëet gaan om gewicht te verliezen, maar er komt wel wat meer bij kijken. Je hoort ook wel eens zeggen: "diabe- tiste", omdat je als diëtiste ook dik wijls te maken hebt met diabetes-(sui kerziekte -patiënten. In de opleiding - nog altijd grotendeels een dames-kwestie, al neemt het aantal heren langzaam maar zeker toe - krijgen ze heel wat te verstouwen op medisch en sociaal gebied; "Veel scheikunde natuurlijk, maar ook pa thologie, communicatieleer en natuur lijk diëetleer." Willeke en Monique kenden elkaar destijds alleen van ge zicht. en werken intussen als studentes prima samen. "We zien elkaar ook buiten de studie om." Als hun doelgroep voor maandagavond zien ze alle jonge ouders van Soest met kinderen in de leeftijd tot een jaar (het Monique v.d. Heuvel (l.) en Willeke van Grol. FotoHerman van Dam tijdstip waarop doorgaans wordt over gegaan van de babyvoeding tot het "met de pot meeëten"), en natuurlijk ook aanstaande ouders. Daarnaast is het onderwerp zeker ook interessant voor opa's en oma's en verder voor ie dereen die in de dagelijkse praktijk met baby's te maken heeft. De avond vormt een prima aanvulling op de vorige week gehouden Kraam- markt in het Medisch Centrum aan de Nieuweweg, waar allerlei informatie wordt verstrekt rondom zwangerschap en geboorte. Aan babyvoeding is daar wel wat aandacht besteed, maar maandagavond is er nog veel meer te horen, bijvoorbeeld over "alternatie ve" babyvoeding: macro-biotisch, an troposofisch of vegetarisch. De avond begint om 19.30 uur, is gratis toegankelijk en duurt tot ongeveer 21.30 uur. Voor onlichtingen kan men terecht bij Monique van den Heuvel, tel. 16027 en Willeke van Grol, tel. 20016 (na 18.00 uur).

Soester Courant | 1985 | | pagina 13