adama KRJE aaa VERSE KIPPEN 109° O?8 Cultureel Creatief Centrum heet voortaan 'C-drie' Inrichting woonwijken laat voor gehandicapten nog veel te wensen over Vorstelijke belangstelling voor jubilerende dokter Borst zo gezien BREIMACHINES ENGEBRUIKT 64e JAARGANG NO. 8 WOENSDAG 16 OKTOBER 1985 Wethouder Kingma onthult naam HANDEL OKTOBERMAAND ADAM AM AAN D Adama Herenmode bestaat 60 jaar. ROYAAL VOORDEEL-FEEST Elke vrijdag en zaterdag 60 GULDEN KORTING Deze week 60 gulden korting op een winterjas of wintercoat 18 en 19 oktober Dauwdruppels BOUWMARKT SHOWROOM KEUKENS, SANITAIR en TEGELS Veldweg 4 - Soest - Tel. 02155-14878 GRIEKSE DRUIVEN Honsbergen 2 stuks van 13.50 voor HONSBERGEN Berliner- leverworst Honsbergen Abonnement per halfjaar f 12,- Buiten Soest per half jaar f 24,- Losse nummers 65 ct Gecontr. opl. 8950 VERSCHIJNT IEDERE WOENSDAG Kantoor voor redactie en administratie Van Weedestraat 227 Postbus 57, 3760 AB Soest com Telefoon 02155-14152* Postgiro 126156 "C-drie" - dat is de nieuwe naam voor het Cultureel Creatief Centrum dat is ontstaan uit de samenvoeging van de stichting Artishock en het dorpshuis De Borg. Na alle strubbelingen rondom de naamgeving - tot vorige week zou het centrum de omstreden naam "De Melm" gaan krijgen - heeft het bestuur deze oude variant, die in een vroeg stadium al eens heeft geprijkt op het lijstje van mogelijkheden, gekozen. De Soester wethouder van cultuur, Frans Kingma (PvdA), overwon vrij dagmiddag zijn beweerde hoogte vrees door met de ladderwagen van de brandweer op te stijgen naar het dak van het gebouw aan de Willaertstraat, om de door de Soester kunstenaar Ton Paauw vorm gegeven naam te ontdoen van zijn verpakking. Daar mee was de opening van "C-drie" een historisch feit geworden. In de ontmoetingsruimte van de Borg (het blijft even wennen...) begroette voorzitter Wil Hildebrand van de stich ting met de nieuwe naam de talrijke genodigden, onder wie het vrijwel com plete College van Burgemeester en Wethouders, de meeste gemeente raadsleden, docenten, cursisten, amb tenaren en allerlei andere betrokke nen. "Tout Soest gaf acte de présence", zou men kunnen zeggen. Hildebrand ging nog even in op de ontstaansge schiedenis van het nieuwe centrum. Artishock maakte destijds een sterke bloeiperiode mee met meer dan 1100 cur sisten, een cultureel bedrijfje dat door een klein bestuur en een hecht team van medewerkers voorvarend overeind werd gehouden. Toch had men willen meedenken met de gemeente over de ingrijpende veranderingen die op doemden, niet uit het besef dat er een verkeerd beleid was gevoerd, maar uit het oprechte geloof dat culturele belangen niet strijdig hoeven te zijn met financiële belangen, aldus Hilde brand. Daarom had de stichting loyaal meegewerkt aan de veranderingen, die door de noodzaak tot bezuiniging op de gemeentelijke uitgaven moest plaats vinden, "zelfs met het risico dat we er zelf aan ten onder zouden gaan. Het ruimere belang moest zwaarder wegen. Hij sprak woorden van lof aan het adres van alle betrokkenen en hield zijn ge hoor voor dat men niet moest verwach ten dat het bestuur de ideeën al van vandaag op morgen in daden kan om zetten. "Daar is zeker een aanloop periode van twee jaar voor nodig." Etiket Hildebrand merkte verder op nog steeds verbaasd te zijn over het feit dat de keuze van de naam van het centrum zoveel mensen in rep en roer had ge bracht. "De naam is blijkbaar toch meer dan een etiket." In dat verband bracht hij naar voren dat ook "C-drie" meer dan een etiket is. "Het is niet alleen driemaal de C van het Cultureel Creatief Centrum, dat een trefpunt is van kunstzinnige vorming en re)crea tie, maar de som is meer dan de samen stellende delen en drukt eenheid en verbondenheid uit van cultuur en creativiteit, die in eikaars verlengde liggen en elkaar versterken." Ook wie alleen maar voor de bowling komt passeert toch de tentoonstelling in de ontmoetingsruimte, vandaar dat er ook een samenhang bestaat tussen re creatie en creativiteit." Ook op andere wijze is de naam C-drie goed gekozen, vond Hildebrand. "Na de A van Artishock en de B van de Borg is het nu de C van dit centrum. Het lijkt wel alsof het zo moest zijn. Zon der A en B zou er immers geen C zijn, al zijn de eerste intussen gepasseer de stations." Hij deed een beroep op alle aanwezigen ook de andere C's, die van collegialiteit en continuïteit, alle eer aan te doen en niet om te zien, ze ker niet in wrok, maar vooruit te kij ken. "Laten we er met z'n allen iets van maken, zodat we trots kunnen zijn op wat hier tot stand wordt ge bracht." Hij sprak speciale woorden van dank tot allen die bij de verhuizing en om vorming van het centrum een rol had den gespeeld. Daarna werd een frag ment vertoond van de videofilm die Frank de Melker heeft gemaakt van het landschapsproject op de Eng van Ton Paauw. Optimisten Cultuurwethouder Frans Kingma merkte in zijn toespraak op dat deze dag er zonder optimisten nooit geko men zou zijn. "De pessimisten waren aan het woord, de pessimisten waren aan het werk." Hij merkte op niet al leen trots te zijn op het nieuwe centrum, Vorige week is in de wijk Overhees, rondom het winkelcentrum aan de Tamboerijn, een onderzoek uitgevoerd naar de geschiktheid van de inrichting van de woonwijk met het oog op het deelnemen aan het verkeer door ge handicapten. Zij hebben het dikwijls niet gemakkelijk in de verschillende woonwijken van Soest. Pas in een laat stadium is het besef ontwaakt dat niet alleen de inrichting van de huizen, maar ook van de woonomgevin van groot be lang is voor bijvoorbeeld rolstoelge bruikers en visueel gehandicapten. In de wijk Overhees worden zes aange paste woningen bewoond door gehandi- Het onderzoek vond ook plaats in het winkelcentrum Overhees, met zijn hellinghaan overigens goed bereikbaar voor rolstoelgebruikers. FotoHerman van Dam capten. Eén van hen, Mar ja Gelder man. nam vorige week namens de Ge handicapten Adviesgroep Soest deel aan het onderzoek dat de heer D. van Boven van de afdeling Weg- en Water bouw van de dienst Gemeentewerken uitvoerde, samen met de dames A. Jor- na en G. J. Linde van de Vrouwen Ad viescommissie (VAC). Daaruit kwam een aantal knelpunten naar voren zoals ze in de praktijk worden ondervonden. Voor een spiegel, een ruit, dubbel glas enzovoort raakt U altijd met glasman VAN EDE accoord. Geef Jan maar ruim baan U hoort z'n claxon al gaan in een wip staat hij met glas bij voor de poort. Beckeringstraat 50 - Soest (werkplaats woonhuis) BEL 16055 Of 18429 EN WIJ KOMEN! (niet op jacks) herenmode Soesterbergsestrciat 51 Soest "Dat is heel wat anders dan ze inschat ten vanachter het tekenbord", aldus de heer Van Boven. Problemen zijn o.m. de goten in het midden van de woonerven in Overhees II, die voor rolstoelgebruikers vaak echte barrières blijken te zijn. Het feit dat de weg licht helt maakt het alle maal evenmin eenvoudiger, om over de problemen met het afrijden van de trottoirs voor het oversteken maar te zwijgen. Ook de schelpenpaden, die bij nat weer vaak drassig worden vor men belemmeringen voor gebruikers van rolstoelen. Het is de bedoeling dat er in de toe komst veel meer dan tot dusver het geval is geweest rekening wordt gehou den met de specifieke eisen die aan de woonomgeving door gehandicapten worden gesteld. Bij de aanleg van Overhees II-2 is dat al enigszins ge beurd en bij Overhees III en IV zal daar zeker op worden ingespeeld. Ook bij toekomstige reconstructie- werkzaamheden, o.m. aan de Van Weedestraat, worden de opgedane ervaringen betrokken. "We gaan van af nu veel beter kijken waar de logi sche plekken zijn om over te steken voor rolstoelgebruikers", aldus de heer Van Boven, al voegt hij er direct aan toe dat de gemeente momenteel geen geld beschikbaar heeft om bestaande situaties aan te pakken. Voorzieningen Er zijn landelijke normen voor het inrichten van de woonomgeving met name waar die voor de verschillende gehandicapten nogal eens zouden kun nen conflicteren. Zo vergen voorzie ningen voor rolstoelgebruikers vaak andere aanpassingen dan die voor vi sueel gehandicapten. Een voorbeeld zijn de zgn. rubber reflextegels, die voor blinden gemakkelijk te herkennen zijn maar voor rolstoelgebruikers geen extra belemmering vormen. De ooit met enthousiasme begroete woonerven zijn inmiddels in de prak tijk lang niet zo aantrekkelijk gebleken als destijds leek. In de nieuwe woon wijken, zoals Overhees II-2 en Over hees III, heeft men dan ook gekozen voor een andere oplossing", aldus de heer Van Boven. "Daar is gekozen voor het 30-kilometergebied. Wooner ven blijken duur te zijn en in de dage lijkse praktijk niet erg te bevallen." Een voorbeeld van hoe het wel moet is aan te treffen in Overhees II-2, bijvoor beeld Klarinet en Spinet. Daar bestaat de erfafscheiding uit tonronde verhar dingen en is er een "suggestiestrook" aangebracht in een andere kleur be strating, echter op hetzelfde niveau. Voor met name rolstoelgebruikers is dat een hele verbetering. maar meer nog op de mensen die de realisering ervan hadden mogelijk ge maakt, in het bijzonder bestuurslid en "bouwpastor" Marijke Weidema en directeur Ernst Dienaar. Kingma stond nog even stil bij de pijn lijker aspecten van het gezondma- kingsproces dat tot de realisering van het nieuwe centrum heeft geleid. "Dat is een amputatieproces geweest voor een aantal personeelsleden, waarvan we een verliesgevoel overhouden en dat ons des te bewuster moet doen wa ken voor de gezondheid van de rest van het lichaam. Kingma constateerde: "Voor je het weet word je hier actief. Creativiteit bevordert niet alleen het individuele leven, maar stimuleert het leven van de hele gemeenschap." Hij wenste be stuur en medewerkers van harte geluk en bood een klok aan waarvoor van de bestuursleden nog de nodige creati viteit gevergd gaat worden, omdat de cijfers niet op de gebruikelijke plaat sen bevestigd waren. De Soester Boeredansgroep deelde vervolgens glaasjes "Kruukje Melm" uit en de genodigden konden het ge bouw van onder tot boven bekijken. 'S Avonds volgde een gezellige feest avond met optredens van "The Melle- mers", een gelegenhëidsorkest met louter Soester jazz-musici, en van de docente Aad Dekker als clown en Ren- ze Ferwerda als chansonnier. Naar mate de avond vorderde bleek de bar de meest gezochte plek in het gebouw te zijn. 'Hoogtepunt'voor wethouder Frans Kingma: de onthulling van de naam van het nieuwe centrum. FotoGoos van der Wilt "C-drie" prijkt sinds vrijdag j.1. op de gevel van het Cultureel Creatief Centrum in Overhees. Niet alle toe schouwers bij de onthulling hadden onmiddellijk in de gaten wat er precies te lezen was, in de nogal "hakerige" lettervormen waar mee Ton Paauw de naam gestal te had gegeven. Een enkel omstander vroeg zich - tot vreugde van althans sómmige raadsleden onder het publiek - hardop af of er soms CDA op de gevel kwam te staan. Een ander kwam, de staketsels ziende, tot de conclusie dat er een soort oorlogje op het dak van het gebouw moet hebben gewoed. Ton Paauw heeft de naam van het nieuwe centrum overigens in rekordtempo moeten maken. Nauwelijks anderhalve week stond hem ter beschikking. Het smeed werk voor de letters werd verricht door de bekende Soester siersmid Rein Tupker. Niemand minder dan prinses Juiiana en prins Bernhard waren vrijdag j.1. de hoge gasten tijdens de zeer drukke receptie ter gelegenheid van het 25-jarig ju bileum van dokter Borst, de "huisdokter" van Soestdijk. Vele honderden pa tiënten en andere belangstellenden kwamen dokter Borst en zijn echtgenote hun gelukwensen aanbieden. Niet alleen in het restaurant Van den Brink aan de Soesterbergsestraat, maar ook buiten de deur vormde zich een lange rij van mensen die het echtpaar Borst de hand kwam drukken. De receptie werd het echtpaar aange boden door een comité uit de patiën ten. Ook een fotoreportage van de ont vangst en een zilveren envelop met een "verrassing" behoorden tot de cadeaus die werden aangeboden door mevrouw A. A. Nagtegaal-Bijlsma. In een korte speech wees mevrouw Nagtegaal erop dat dokter Borst 25 jaar lang lief en leed met zijn patiën ten had gedeeld. "U bent een dokter met een warm hart, niet een man van veel woorden, maar wél een die op de juiste manier en op het juiste moment handelt. Dat geeft de patiënten rust in deze harde wereld. Mevrouw Nagtegaal merkte op dat de patiënten een grenzenloos vertrouwen in de dokter hebben en dat deze recep tie bedoeld was om van de dankbaar heid daarvoor te getuigen. Zij hoopte dat dokter en mevrouw Borst nog vele jaren zouden kunnen werken voor hun medemensen en wenste hun van harte gezondheid en Gods zegen toe in hun verdere leven. Bewondering Namens de collega-huisartsen, die met hun echtgenotes 25 bossen chrysanten meebrachten, sprak dokter A. W. Cha- vannes enkele woorden. Hij noemde dokter Borst een huisarts in hart en nieren, die ook van de collega's bewon dering afdwong door zijn manier van optreden. "U bent allereerst een meester in het uitstralen van rust en vertrouwen", al dus dokter Chavannes, die uit eigen er varing verhaalde. "Ik heb eens stom van bewondering staan kijken hoe jij met een magistraal gebaar een doosje Prinses Juiiana - achter haar, half zichtbaar, prins Bernhard - was een van de velen die het echtpaar Borst kwamen feliciteren. FotoGoos van der Wilt uit je dokterstas haalde en op weerga loos elegante wijze een pilletje nam, om dat vervolgens met charmante zelfverzekerdheid de patiënt de mond in de praten." Hij noemde zijn collega Borst "een goede, stijlvolle dokter", die terecht dankbaarheid en respect verdient van patiënten en collega' s De receptie werd bezocht door vele honderden patiënten en andere belang stellenden, onder wie oud-burgemees ter baron Bentinck en zijn echtgenote en een flink aantal specialisten van Zonnegloren. door Gerard Paul Vastgeplakt op een versleten kantoor stoel heeft hij wel vaak met de ge dachte gespeeld om naar een andere baan te solliciteren, maar nooit echt de moed gehad om zich te onttrekken aan de altijd terugkerende maandagoch tend, even onvermijdelijk gevolgd door een reeds van het week-end doortrok ken vrijdagmiddag, met altijd door de zelfde aankomst- en vertrektijden. Nu genoot hij zichtbaar van de grote belangstelling die talrijke collega's voor zijn jubileum aan de dag legden. Als vrijgezel met weinig familie en veel weggetrouwde vrienden was hij niet verwend met feestjes, maar nu stonden ze voor hem in de rij. De een na de ander zei iets aardigs, felici teerde hem en overhandigde cadeau tjes. Nu werd zijn collegialiteit publie kelijk geprezen, zijn doorzettingsver mogen geroemd, terwijl hij nooit gewe ten had daarvan ook maar iets in huis te hebben. Hij probeerde zich goed te concentreren op wat er gezegd werd, uit vrees dat hem in de roes van de re ceptie iets zou ontgaan. Het liefste zou hij een paar dingen willen opschrijven. Wat stom dat hij nou geen bandrecor- dertje neergezet had. Op momenten dat hij zich weer eens overlopen voelde door jonge, daadkrachtige collega's zou hij dan nog eens kunnen horen wat ze nu allemaal tegen hem zeiden. De chef van zijn chef staat hem zelfs een zekere vorm van levenswijsheid toe te dichten. Het kan niet op vandaag. Zijn gefrustreerde ziel dronk het op als een onverzorgde plant, die al te lang water heeft moeten ontberen en plompverlo ren in een voorjaarsregentje gezet werd. Cactussen - kant oor plan ten bij uitstek - kunnen lange tijd zonder wa ter, maar als de regen eenmaal op het uitgedroogde land valt, bloeit de woes tijn. Zelfs zijn direkte chef die nog nooit, zelf maar per ongeluk, een waarderend woord voor de voeten van de thans ge noeglijk glimmende jubilaris had laten vallen, wilde niet voor zijn superieuren onderdoen en haalde een groot aantal bij dergelijke evenementen passende cliché's onderuit de kast. Een en al oor dreigde de jubilaris on der zo veel lof te bezwijken. Overrom peld door zó veel van wat hij zó lang had moeten ontberen, was zijn dank woord even kort als stuntelig. Drup pelsgewijs gedoseerd zou deze plasre gen hem vijfentwintig stuks goede jaren bezorgd hebberi. Ree doodgereden Op de Biltseweg heeft een Baarnse automobilist vorige week een ree aan gereden. Het dier stak in het nachte lijk duister plotseling de weg over, met voor hem fatale gevolgen. De auto van de Baarnaar liep zware schade op. as VOORALUWKADO'S ZUID-PROMENADE 11 - TEL. 1 0098 Lees (op pag. 6) hoe een Peters-taxatie u handen vol geld bespaart. 4| Peters bv, *Km voor wonen in de groene zone. Alle topmerken zoals: Toyota Passap Brother Singer Knlttax Emplcal Inruil en financiering mogelijk NAAIMACHINECENTRUM MIDDEN-NEDERLAND GEBR. MATTI Eigen reparatiedienst Nachtegaalstraat 9 (achter de Stadsschouwburg) Utrecht - 030-340909 Nieuwe collectie Exclusieve damesmode. Byoux/Horlogerie. Leder- accessoires. Schoenen cn Lingerie. ZUID PROMENADE 5 SOEST TEL 243 I 4 Alleen donderdag Alleen donderdag Alleen donderdag 100 GRAM voor KETTING FORMULIEREN in elke samenstelling en uitvoering. Onze specialiteit: o.a. levering kleine oplagen - korte levertijden. Drukkerij Smit B.V. Postbus 57 - 3760 AB Soest Vanadiumweg6 3812 PZ Amersfoort Telefoon 033-18747

Soester Courant | 1985 | | pagina 1