WOOt umsticks 798 64! 22! 198 375 298I 369 G lerlijke illkuiken: 98 825 De Ster Kindermode fraaie zaak na ingrijpende verbouwing Tabaksspeciaalzaak Van Kleef na ingrijpende verbouwing heropend Europa vergrijst TUIN-ADVIESCENTRUM 't i/aarUeriwoCft _£agin/ WOENSDAG 23 OKTOBER 1985 fantastische pJ 'troostprijzen' 7t in één van de i win m Doe eei 't ballonnen SOESTER COURANT PAGINA 13 &OES'ï Alles Weten - TELEFOON 1R inder ;n lelegengQj ol ÏUX in iin iten- OGISTERIJ schuim onbons Stijlvol karakter bleef behouden Vrijwilligers Vakature Bank VVB krijgt stichtingsvorm VOOR DAMES EN HEREN orchol aarmode HET WITTE HUIS Leuke part-time baan voor representatieve jonge vrouw op modern, actief makelaarskantoor Peters bv VllüdWlH voor doe-het-zelvers Waarom een tuinarchitekt? door Ane Wandelaar I. iaken of neerd a j nder zout) voor Ogram De inhoud van dit "Rondje Soest" zou nimmer op papier zijn gezet, wanneer een vage kennis uit een zeer grijs verleden deze week niet bij de Wande laars aan de bel getrokken had. Zonder voorafgaande aankondiging stond hij op de stoep. Geheel onverwacht dus. Uit de lucht' komen vallen. Een baardig gebrild mannetje met een slecht aangebrachte haarimplantatie, en een stem als een bronzen klok. "Ken je me nog?", informeerde hij. Arie wist nergens van en nodigde hem uit daaraan bij een kop koffie iets te doen. De hernieuwde kennismaking die volg de maakte duidelijk dat het hier een opopervlakkige kennis betrof, met wie Arie in zijn vrijgezellenbestaan met enige regelmaat tien over rood ge speeld had. Hij stelde voor op herha lingsoefening te gaan, aangezien hij zich met aanhang na zijn VUT in een aardig stulpje te Soest gevestigd had. In een beetje lacherige sfeer werden herinneringen opgehaald en oude koei en op het droge gebracht. Marie volgde de uitwisseling met grote interesse. Logisch, want ze leeft in de veron derstelling dat Arie wat zijn vrijge zellenbestaan betreft bepaald geen open boek is, hetgeen een volstrekt juiste conclusie kan worden genoemd. Op het moment dat Arie ernstig over woog een tweede fles wijn met zijn gezelschap soldaat te maken in formeerde de nieuwkomer of er in Soest mogelijkheden waren om ama- teurtoneel te beoefenen. ^^er'Heeft U daar dan belangstelling voor?", wilde Marie weten. "Lijkt mij leuk. Met Arie heb ik er nog nooit over gesproken, maar ik loop al jaren met het plan me bij een toneelvereniging aan te sluiten, of er met kennissen en Wvrienden eentje op te richten." Een r-opmerking die op de kermis de kwalifi catie een schot in de roos" zou krijgen. De ongenode gast, zich steeds meer op zijn gemak voelend adviseer de: "Goed idee mevrouw, maar dan moet U uw man thuis laten. Met hem er bij kan het nooit iets worden". Met deze opmerking had hij een overgevoe lige snaar geraakt. Marie wilde er het fijne van weten, vulde de glazen nog ;ns bij (een werkje dat doorgaans 'oor Arie is gereserveerd), ging er 'oor zitten en had iets in haar houding van laat maar komen. Zonder Arie •toestemming te vragen dook hij in een stukje treurige geschiedenis en nam de voorstelling een aanvang. "In 1955", aldus begon zijn verhaal", reed ik één dag voor de uitvoering van onze toneel vereniging met mijn spinternieuwe kever tegen een boom. Ziekenhuis in, en dus uitgeschakeld voor de voor stelling waarin ik een rol had. In een mooi kostuumstuk speelde ik een klei ne rol als ridder. Rolkennis kwam er niet aan te pas. Het was meer blikkerig opkomen en afgaan, daarbij iets afge ven of in ontvangst nemen. Toch zat de regisseur er goed mee onthand dat ik tussen de lakens lag. Hoe ik op het idee kon komen weet ik nog niet, maar ik was 't die toen heb voorgesteld Arie mijn rol te laten spelen. Waar of niet Arie?", wilde hij weten.Omdat een ontkenning uitbleef kon hij, na enig spraakwater tot zich te hebben geno men zijn verhaal vervolgen. "De ellen de zat 'm in het stalen costuum en de drager er van. Arie dus. Het zat hem te krap. Zijn kop paste niet in de helm, eigenlijk was er niks op maat gemaakt. In het eerste bedrijf moest hij iets van een oorkonde opbrengen. Toen hij in actie kwam kon hij letterlijk geen poot verzetten". Een hinnekend lachje on derbrak voor slechts enkele ogenblik ken het verhaal. "Hoe liep 't af?", vroeg Marie met meer dan gewone belang stelling. "Hoe het afliep", gierde de verteller. "Ik ben er niet bijgeweest, maar het verhaal dat ik van mijn vrouw hoorde heeft wel bijgedragen tot het genezingsproces. Als we 't er nog wel eens over hebben komt ze nog niet bij van het lachen". Arie deed het voorstel de verdere verslaggeving voor zijn rekening te nemen, welk voorstel door Marie van de hand werd gewezen. "Laat meneer nou doorgaan. Hij kan zo smakelijk vertellen". Arie wenste op dat moment dat de spreker voor een of ander spoedgeval nogmaals in het ziekenhuis zou worden opgenomen. Evenwel gezond van lijf en leden ging hij verder. "Uw man, zo heb ik het tenminste van Rietje mijn vrouw ge hoord, kon zich in dat kostuum dus niet voortbewegen. Hij schijnt zich aan een van de toneelgordijnen te hebben vast-1 geklampt, en vervolgens met gordijn en al kletterend tegen de planken gestort. Kunt U het zich voorstellen? Toen het doek werd neergelaten heb ben ze hem als een plank moeten afvoeren. Er is geloof ik nog een smid of loodgieter aan te pas moeten komen om hem uit zijn ontzette harnas te bevrijden. Ziet U het voor U?" Dat zag Marie. Tussen een niet te stuiten slappe lach informeerde ze bij Arie of het echt zo was gegaan. "Erg hè", liét ze weten, om vervolgens met de vraag:"Zoiets maak je zeker maar één keer in je leven mee?" nog meer onheil op te roepen. De in Arie's ogen langzamer hand tot fielt uitgegroeide verteller rook zijn kans. "Nou, er zijn uit die tijd nog een paar komische verhalen over uw man in omloop. Jullie moeten samen maar eens gauw bij ons langs komen. Goeie, ouwe tijd, als er een maal over begint te spreken, raak je er niet over uitgepraat". Hij nam af scheid en deed Arie de toezegging dat het geen dertig jaar meer zou duren alvorens de volgende ontmoeting zou plaatsvinden. "Een leuke man", oor deelde Marie toen we aan de afwas waren begonnen. "Dat je me dat ver haal nooit verteld hebt.Waarom eigen lijk niet?" "Omdat mij vroeger is geleerd dat alles te weten een mens niet gelukkig maakt", ketste Arie met ingehouden verontwaardiging terug. De nacht, die op het voor Arie ontluis terende verhaal volgde, was ontrustig. Arie droomde op bezoek te zijn in het ziekenhuis en belangstelling te hebben voor iemand met wie hij nog wat af te rekenen had. Een wat rusteloze droom, die naar het leek onophoudelijk door gelach werd onderbroken. Dar laatste kan ook verbeelding geweest zijn. Arie Wandelaar "Vroeger was het een beetje een pij penla; nu is alles veel ruimer en overzichtelijker geworden en voor de consument dus ook een stuk prettiger". Dat zegt de heer A.Hilhorst, directeur van "De Ster" Kindermode (en van de andere Ster-vestigingen aan de Van Weedestraat) over het nieuwe inte rieur van de bekende zaak in kinder- en baby-kleding aan de Van Weedestraat 8, dat onlangs een ingrijpende wijzi ging heeft ondergaan. Voor de buiten kant staan ook nog veranderingen op stapel, maar het zal nog wel een jaartje aanlopen voordat het zo ver is. In het pand waarin in voorbije tijden juwelier Voskuil zijn zaak had begon de familie Hilhorst zo'n jaar of tien geleden de speciale zaak voor de jeugd van 0 tot 15 jaar. "De Ster" is trouwens van oorsprong een winkel voor baby- kleding en bijbehorende artikelen. Zo'n twintig jaar geleden begon de heer Hilhorst met zijn zaak aan de over kant, waar toen nog alles onder één dak was gebracht. Na tien jaar werd het "kindergoed" apart onderge bracht, en nog weer enige jaren later volgde de vestiging - eveneens aan de overkant van de straat - van de spe ciaalzaak voor lingerie en voor huis- houdtextiel, onder de namen Livera en Linette. Het assortiment van de Ster Kindermo de is in de loop der jaren uitgegroeid tot een groot en aantrekkelijk aanbod op dit specifieke gebied. "Van goed koop tot duur," aldus de heer Hilhorst. "Voor wat betreft de confectie zitten we aardig in de middenklasse". De collectie omvat behalve de gebrui kelijke modieuze kinderkleding - tot vijftien jaar kleden kinderen zich toch algemeen wat anders dan boven die leeftijd - zoals jassen, truien, sweat- shirts.T-shirts etc. ook veel combinatie mogelijkheden. Bekende merkartike len zijn bijvoorbeeld die van Esprit, Baber Farber, Pointer. New Man, Asorba etcetera. De nieuwe kleuren kobalt, emerald en fuchsia zijn bij de Foto: Goos van der Wilt Het interieur van de verbouwde kindermodezaak. Ster uiteraard sterk vertegenwoor digd. De Ster Kindermode staat onder de dagelijkse leiding van Mariska Hil horst geen directe familie). De zaak is door de recente verbouwing met enige tientallen vierkante méters gegroeid, maar vooral "optisch" ruimer gewor- den.Daardoor komt de collectie veel beter tot haar recht, aldus de familie Hilhorst. Dat geldt ook voor de baby-kleding en de vele leuke "baby artikelen ".zoals schoentjes, knuffelbeesten en al die andere dingen - tot de complete baby- uitzet toe - die nodig zijn om nieuwe wereldburgers aan te kleden". Wie zich daarvan wil overtuigen moet beslist een bezoekje brengen aan de Kindermodezaak aan de Van Weede straat. Met een gezellige receptie op vrijdag avond en een feestelijke heropening op zaterdag is vorige week de ongeveer tienjarige geschiedenis van de'bekende tabaksspeciaalzaak Van Kleef aan de Van Weedestraat 86 een nieuwe fase in gegaan. De zaak is, vooral inwendig, na een grondige verbouwing opvallend van aanzien veranderd, waarbij echter het stijlvolle karakter behouden is geble ven. De inrichting voldoet weer optimaal aan de eisen van deze tijd, maar de sfeer van de van oudsher ge renommeerde zaak is in alle opzichten gehandhaafd. De verbouwing, die al met al ongeveer een week in beslag heeft genomen, heeft er in elk geval voor gezorgd dat de winkel veel ruimer oogt en dat de diverse tabaksartikelen op zeer over zichtelijke wijze zijn uitgestald. Het assortiment zelf heeft overigens geen noemenswaardige verandering onder gaan. Nog altijd is "Van Kleef" een echte speciaalzaak, dat wil zeggen dat er nauwelijks bij-artikelen worden ver kocht, zoals bijvoorbeeld speelgoed en lectuur, al zijn de ochtendkranten er ook te koop. Het speciale karakter blijkt met name in de zorg die bij Van Kleef - om pre cies te zijn de heer Louk van Kleef en zijn echtgenote Leny van Kleef-Jansen - wordt besteed aan de verschillende produkten die men in een zaak van deze allure tegenkomt. Het exclusieve karakter komt bovendien tot uitdruk king in de produkten zelf. Zo is Van Kleef de zaak waar men moet zijn voor de "betere sigaar", zoals die van Haje- nius uit Amsterdam of De Graaff uit Den Haag, die hun eigen sigaren laten maken en die slechts na een zorgvul dige selektieproces leveren aan de "wederverkopers", waarvan Van Kleef er een is. Exclusiviteit Die exclusiviteit wordt verder onder streept doordat Van Kleef is aangeslo ten bij de vereniging van 120sigaren winkeliers die onder de naam "Compae- nen" zorgt voor kwaliteitsbewaking en het imago van de betere tabakszaak bevordert. De "Compaenen "-winke liers voeren dan ook een eigen serie sigaren, die bij de fijnproevers - als men daarvan bij rokers kan spreken - grote waardering geniet. Van Kleef heeft daarnaast een assorti ment Havana- en Brasil-sigaren, die een zeer speciale behandeling vergen. Beide soorten zijn gemaakt van "vers" tabaksblad en moeten daarom bij de juiste temperatuur en luchtvochtigheid worden bewaard. Van Kleef is daarom uitgerust met een speciale vitrine voor deze sigaren met hun speciale aroma, dat wordt veroorzaakt door bodem- en klimaatsomstandigheden in de landen van herkomst. De sigaren be staan dan ook niet uit melanges, maar zijn samengesteld uit hele bladeren. "Er is een duidelijke tendens naar de betere sigaar," aldus de heer Van Kleef. Tot zijn vreugde heeft hij kun nen vaststellen dat, waar de landelijke omzet van sigaren daalde is, deze trend zich niet voordoet in de zaak aan de Van Weedestraat. "Er is meer aan dacht voor het stijlvolle, sfeervolle as pect van het roken van sigaren. Tegen woordig gaan ook weer heel wat jonge re mensen over op sigaren." De na druk is daarbij steeds meer komen te liggen op de ongematteerde soorten, waarin overigens veel meer soorten en modellen verkrijgbaar zijn dan vroe ger. De gematteerde "bolknak" lijkt op de terugweg te zijn. De zorg die bij een tabaksspeciaalzaak aam Ue aigcu^n v%.,: u uesieed strekt zich uiteraard ook uit over de andere produkten, zoals sigaretten, de pijpta- bek, de shag, en zelfs de pruimtabak en de snuiftabak, waarvan Van Kleef nog altijd een overigens niet grote hoeveel heid weet af te zetten aan wat oudere inwoners van Soest. Van Kleef heeft daarnaast ook een naam op te houden voor wat betreft de verschillende "at tributen" en bij-artikelen, zoals ta bakspotten, pijpen, tabakszakken en allerlei andere zaken. Genoemd moet ook worden dat Van Kleef één van de acht zaken is die in Nederland de exclusieve Cartiers-aanstekers ver koopt. Geschiedenis De geschiedenis van de zaak laat zich in het kort als volgt beschrijven. Op hetzelfde adres waren in vroeger jaren ook al tabakszaken gevestigd; bekende namen zijn Boks, Nieberg en Jansen. Die laatste naam legt direct al de ver binding met de huidige eigenaars, want de moeder van Leny van Kleef, mevrouw Jansen, nam de zaak destijds over van de firma Nieberg. Later open de zij ook een zaak aan de Steenhoff- straat, waar Leny's zuster Lucy nu de scepter zwaait. De grondlegster van de zaak opende vervolgens zelf een zaak in Baarn, naast bakker Kuiper in de Laanstraat, die later weer werd overgenomen door een oom en tante van Leny van Kleef. Op haar beurt nam zij deze zaak drie jaar geleden weer over, zodat zij haar meeste tijd doorbrengt in Baarn en de dagelijkse gang van zaken aan de Van Weedestraat wordt bepaald door haar echtgenoot Louk, van huis uit leraar tekenen en handvaardigheid, die zich echter in de loop der jaren zeer wel thuis is gaan voelen in de zaak. In de afgelopen jaren is er aan de in richting van de zaak niet veel gewij zigd. "In elk geval nooit zo rigoureus als nu," aldus Louk en Leny van Kleef. Het "portiek" dat de winkel tot vorige week nog kenmerkte is met de verbou wing verdwenen, zodat de zaak inder daad ruimer is geworden. Het winkel- meubilair is uitgevoerd in mahoniehout en de stoffering is gehou den in smaakvolle grijstinten. De grote kasten met allerlei deurtjes en laatjes zijn eveneens verdwenen, zodat alles nu op zeer overzichtelijke wijze is uit gestald. Met name de pijprokers kun nen - al zijn ze per definitie "snuffe laars", aldus de heer en mevrouw Van Kleef - nu in één oogopslag hun favorie te merk kiezen. Enkele oude attributen zijn overigens in het interieur geble ven. De vaste klantenkring van Van Kleef - waartoe overigens ook een aantal gere nommeerde restaurants in de regio FotoGoos van der Wilt Louk en Leny van Kleef in het nieuwe interieur van hun tabaksspe ciaalzaak aan de Van Weedestraat. behoort - zal met instemming kennis nemen van de resultaten van deze in grijpende verbouwing; daaraan valt niet te twijfelen. Nu de drukte rond de officiële opening en ingebruikneming van "C-drie" achter de rug is kunnen de dagelijkse werkzaamheden ook voor de Vrijwilli gers Vakature Bank worden voortge zet. Zo is binnenkort de oprichting te verwachten van de Stichting Vrijwilli gers Vakature Bank Soest. Voorberei dingen om tot deze rechtsvorm over te gaan zijn reeds in een afsluitend sta dium. Naar buiten toe zal men nauwe lijks iets van deze verandering merken; de werkomstandigheden in tern daarentegen zullen zeker aan strakker reglementen worden gebon den. In de berichtgeving komt de VVB binnenkort met name terug op de sa menstelling van het bestuur van de Stichting Vrijwilligers Vakature Bank. Vakatures Vrijwilligers gevraagd om eenmaal per veertien dagen een kind (zwaarge- handicapt en in rolstoeléén middag te bezoeken of wat nog prettiger is het kind meenemen. Ook een wandelingetje wordt door het kind als zeer aangenaam ervaren 11/611 Voor het bezorgen van warme maal tijden bij ouderen worden enkele vrij willigers m/v met rijbewijs gevraagd (12/609); Manege zoekt kontakt met vrijwillige m/v om te assisteren bij het geven van paard- en ponylessen aan gehandicapten (9/622) Voor de opvang van kinderen van buitenlandse vrouwen worden enkele vrjwilligers gezocht 11/603 Voor bovenstaande en andere vakatures kunt u zich ops maandag, dinsdag en donderdag van 10.00-12.00 uur en van 13.30-15.30 uur wenden tot de Vrijwilligers Vakature Bank, "C- drie", Willaertstraat 49, tel. 12630. Voor dames en heren BEETZLAAN 74 - SOEST - TEL 02155-13990 DORPSSTRAAT 54 - PUTTEN - TEL. 03418-57485 Volgens recente gegevens van het Eu ropees Bureau voor de Statistiek is de Europese bevolking aan het vergrijzen en loopt in vrijwel alle lidstaten het ge boortecijfer terug. Ook in 1983, het laatste jaar waarover gegevens be schikbaar zijn, was het aantal kinde ren onder de vijftien jaar weer lager dan het jaar daarvoor. Deze evolutie is al een aantal jaren aan de gang en als men de toekomstige Ge meenschap van twaalf bekijkt - dus Welkom in Hotel, Café, Restaurant, Motel in Soest Ook gelegenheid voor bruiloften en partijen Birkstraat 138 - 3768 HN Soest Telefoon (033) 17147* -14140 Telex 79479 nl Diefstal uit auto De heer E. B. uit Soest meldde de poli tie vorige week de diefstal van een zonnebril uit zijn auto, die geparkeerd stond aan de Soesterbergsestraat. De dader heeft vermoedelijk gebruik ge maakt van een valse sleutel, want spo ren van braak werden niet aangetrof fen. Stereo- apparatuur gestolen uit 'De Vrije Teugel' Onbekende daders hebben vorige week ingebroken in de kinderboerderij "De Vrije Teugel" aan het Vedelaarpad. Zij maakten een stereo-toren en een mengpaneel buit met een gezamen lijke waarde van ca. 1750 gulden. De heer L. v.d. B. deed aangifte bij de politie. Het vermoeden bestaat dat de daders zich hebben laten insluiten. met Spanje en Portugal die volgend jaar toetreden - dan is het alleen Portu gal waar het aantal kinderen onder de vijftien jaar een stijgende lijn ver toont. In Ierland zijn de min-vijftienjarigen in verhouding het meest talrijk. Zij vertegenwoordigen 30% van de bevol king tegen slechts 25,9% in Portugal en ongeveer 20% in de huidige Gemeen schap van Tien. In Duitsland zijn de min-vijftienjarigen het minst talrijk, slechts 16,2% van de bevolking. Voor de andere lidstaten zijn de cijfers als volgt: Luxemburg 18%, Denemarken 19,2%, België 19,4%, Verenigd Konink rijk 19,8%, Nederland 20,7%, Iatlië 21%, Griekenland 21,5%, Frankrijk 21,7% en Spanje 24,4%. Maar over het algemeen schijnt het aandeel van de boven 65-jarigen in de totale bevolking in 1983 in de meeste van de twaalf landen, waarover het onderzoek zich uitstrekte, niet te stij gen. Nederland, Denemarken en Span je vormen hierop de uitzondering. Een algemene lijn valt er echter niet te trekken. In de helft van de landen neemt het aantal mensen van boven de 65 sedert geruime tijd af. In de andere EG-landen blijft het aantal van jaar tot jaar ongeveer gelijk. Het Verenigd Koninkrijk telt in ver houding de meeste 65-plussers, maar liefst 15% vanhet totaal van de bevol king. In Portugal is dit maar 10,5%. In het Europa van de Tien vormen de 65- plussers ongeveer 14% van de bevol king. Maar gelukkig discrimineert de ooie vaar niet in Europa, want de verhou ding mannen/vrouwen verandert niet. In 1983 was 51,3% van de Europeanen van het vrouwelijk geslacht. Evenals in het geheel van de Gemeenschap zijn vrouwen in de individuele lidstaten in de meerderheid. Maar hier ook weer een uitzondering en wel Ierland waar er meer mannen zijn. De dames zijn het sterktst vertegenwoordigd in Por tugal en Duitsland met respectievelijk 52,5% en 52,2%. Installatiebedrijf j. comelisse bv. Computer beveiligingen Tel. (02155)13014-12577 Indien je een uitstekende taalvaardigheid en administratieve aanleg hebt, kunt typen en graag met mensen omgaat dan hebben wij voor jou een afwisselende baan op ons makelaarskantoor te Soest voor 5 middagen van half twee tot half zes, ter assistentie van de bestaande bezetting. Havo- of gelijkwaardige opleiding én ruime administratieve ervaring vereist. Schrijf even een korte brief met foto aan Makelaardij Peters B.V., Birkstraat 87, 3768 HD Soest en je kunt rekenen op een spoedige reactie. Makelaardij o.g. voor wonen in de groene zone Birkstraat 87, 3768 HD Soest Veurige week waas ik un daag vurt 'eweest en toen'k 's oaves in 't donker aachterom binne wouw komme knaal- de ik teuge un groot ding an. 'k Schrok me te baarste, en toeng zaag ik daa'k teuge un soort anhaangwoage waas op 'edreund. Temingste, daat doch ik eerst, moar met beter kieke zaag ik daattut de nieuwe vulluscontainer waas. Veur de schrik kreeg ik vaan de vrouw eerst un baakkie leut en toeng nog eejn. De vollegunde maarrege ben 'k de nieuwe vergoarbaak moar us bie daag- licht goan bekieke. Waat un gevoarte! Haad daat niet un bietje kleinder ken- ne weze? Of is dit un staangdoard moat? Bie de anvoaring in 't duuster haa'k nog haalf en haalf un poar wiele 'ezien en ik meengde ok nog un nummerbord te ongtdekke. De wiele zoate d'r ver deed wel an, moar 't nummer waas zongder bord en 't waas precies me huusnummer. Daat waas ok toevaal- lig! An de binnekaangt vaan ut deksel kojje leze daajje d'r kraangte ongde- rin mos leige om de bojem beter schoon te houwe. Daat wouw ik daan moar doaluk meteejn doeng, moar zo diep kong 'k niet duke en me aarme woare te kort. Ik kong de bojem heul niet hoale. Ik zaag 'm wel, moar daat waas un end weg. Doar hejje un minitraappie veur nodig. In zo'n ding kaajje effe waat kwiet weze! Wullie hebbe nooit zo veul vullus, waant we benne zunig met vurt gooie vaan spulle. Awwe die trailer in eejn moand vol zulle kriege, daan moewe heul waat rotzooi meer moake. Taach- tig kilo goat'r in. En ajje zo'n oplegger vol heb, daan hejje um nog niet zo eejn- tweej-drie an de stroat. Daat wordt wel vier-vief-zes, denk'. En as je huus un bietje hoog leit, daan maag je'd'r wel un haangdrem an moake, waant ajje um op gaang het met volle loading, daan houw je um niet doaluk weer ho Over un poar weke is aal ut blaad vaan de bome aaf, moar op Soest zietut voor- temee in de wingter nog greujn laangst de stroat as ut ophoaldaag is. Vrogger haajje bie ongs op feestdoage aaltied ringsteke met versierde boe- resjeze. Daat kuwwe noeng best us doeng met de containers. D'r kaan maakkeluk zaat un persoon in de baak stoan en die steekt daan ring. Eerste pries un echte minicontainer as aas baak. De containter wordt niet je eigendom, moar blieft vaan de gemeengte. Daat stoat 'r ok op! S..U.L.O., en dat be tekent: Soesder Uut leejn Ongding. Wullie maagge 'm lene, zaa'k moar zeige. En waat of daat goat koste wete we nog niet op bede. In de supermaarte lees je wellus: drie boale, eejn betoale. As 't bie de gemeengte voortemee moar niet net aangderstom wordt: eejn moal hoale, drie moal betoale, waant d'r zulle wel meer mingse as wullie weze woar die moar eejn keer in de moand leeg 'emoakt mot worre. Ajje 't ming vroagt, daan mok zeige daawwe d'r wel an zalle wenne. Toeng de plaastic zaakke kwoame bewwe ok wekelaang an 't jaammere 'eweest, moar effe loater heur je niks meer. Én 't waas weer un daankboar ongder- werp veur HANNES VAN DE NENG kantoor effirieiKV Steenhoffstraat 13 3764 BH Soest Telefoon 02155-1 0115 VERHUUR VAN Schrijfmachines Rekenmachines Telefoonbeantwoorders Inbindapparatuur Overheadprojectoren Plastificeermachines Inbraak Varenstraat Bij een inbraak in de woning van de heer H. B. aan de Varenstraat zijn vorige week twee videorecorders ont vreemd. De dader moet de woning zijn binnengekomen via een bovenlicht. Benzine gestolen De heer G- B. van 't E. uit Soest deed in het weekeinde bij de politie aangifte van de diefstal van 25 liter benzine uit de tank van zijn auto. De wagen stond geparkeerd aan de Obrechtstraat. Erik van Dorresteyn medewerker 't Vaarderhoogt Als we een huis laten bouwen, schakelen we altijd een architekt in. Dit is een heel logische zaak als je bedenkt wat er tegenwoordig allemaal bij komt kijken, voordat een huis voldoet aan allerlei vastge stelde normen. Bovendien willen we graag een huis zien verrijzen, dat estetisch verantwoord is. De ar chitekt is volop thuis in deze materie en smeedt het een en ander dan ook aaneen tot een harmonieus geheel. Het is echter heel verwonderlijk dat voor het ont werpen en aanleggen van de tuin nog altijd spora disch gebruik gemaakt wordt van de tuinarchitekt. Al lijkt het op het eerste gezicht niet zo, in werkelijk heid is een goed opgebouwde tuin ook een complex, geheel afhankelijk van erg veel factoren. Alleen een tuinarchitekt kan in één keer een goed doordachte tuint ontwerpen, waarin op basis van de wensen van de opdrachtgever alle tuinelementen optimaal tot hun recht komen. Hiermee zou veel te leurstelling kunnen worden voorkomen. Natuurlijk zijn er ook veel tuinliefhebbers/doe-het-zelvers, die als eindresultaat van hun zwoegen een fraaie tuin bezitten. Dit gaat echter vaak gepaard met de nodige schade en schande...; iedere pland stelt bij voorbeeld zo zijn eisen aan bodem, licht en vochtom- standigheden. Planten die een verkeerde stand plaats krijgen toegewezen gaan vaak een langzame maar zekere dood tegemoet. Een gewas dat een zon nige standplaats in niet al te vochtige grond wenst zal het op een schaduwrijke plek met vochtige grond zeker niet doen en omgekeerd. Ook moet er terdege met wind rekening gehouden worden. Windgevoe lige planten zullen op een winderige tochtige plaats al snel terziele gaan. Heel belangrijk is hoé een plant zich ontwikkelt, wordt hij 1 of 6 meter hoog, groeit hij breed uit of blijft het gewas smal. Een te hoge boom of struik op de voorgrond ont neemt het zicht op de rest van de tuin. Verder is het wenselijk dat er een goed evenwicht ontstaat tussen bladhoudende en bladverliezende planten; een tuin met voornamelijk bladverliezende planten geeft in de winter een zeer troosteloze indruk. Een tuinarchi- tekt(e) houdt bij het opstellen van zijn (haar) be plantingsplan rekening met al dit soort zaken; er wordt om te beginnen bekeken hoe de voedingstoe stand en de structuur van de tuingrond zijn. In samenhang hiermee wordt er altijd een bemestings advies gegeven en zal er soms een enigszins aangepaste beplanting nodig zijn. In een goed beplantingsplan wordt verder aandacht besteed aan zon/schaduwwensen, kleurencombina ties, verschillen in bloeitijd, hoogte en bladkleur. Niet alleen wat de toepassing van plantmateriaLen betreft kan een goed advies veel geld en teleur stelling besparen. Ook in de dode materialen zoals klinkers, tegels en allerhande houtmaterialen is erg veel te doen. Het overgrote aanbod maakt een juiste keuze vaak moeilijk. Naast de kwaliteitsverschillen, die lang niet iedere tuinamateur onderkent, is er ook nog het feit dat lang niet alle materialen te combi neren zijn. Een tuinarchitekt(e) stemt in zijn/haar ontwerpen het gebruik van levende en dode mate rialen op elkaar af, waardoor een harmonieuze tuin ontstaat, waarin het geld wat we aan de tuin besteden optimaal besteed is.

Soester Courant | 1985 | | pagina 13