40jaar Schoemaker service in Soest. JVCDE BESTE KEUS MAARWÈL MET BOSE LUIDSPREKERS! lancedoet i kwaad. (Slijterij/wijnhandel Ben van der Linden viert komende weken dubbel jubileum Soester huisarts Paul Walter loopt zondag de Marathon van New York WOENSDAG 23 OKTOBER 1985SOESTER COURANTPAGINA 9 4.25 325 198 WORST 150 175 BOSE UIT DE USA 5 JAAR GARANTIE 0® Al 40 jaar kopen duizenden Soesters bij Schoemaker. Zij maakten Schoemaker tot de grootste elektro- speciaalzaak van Soest. Zij vergelijken kwaliteit, vakmanschap, service én prijs en kiezen voor zekerheid. Voordeel waar het kan, zekerheid waar het moet! i/nnr allp 7pkprhpiril van weedestraat 7® voor aiie zenerneill. TEL-7253 (Technische Di SOEST (Technische Dienst 10344*) Resp. 75 en 50 jaar feestelijk vooraan in Soest per 500 gram p :keuken GGEOPEND - en fabrikaat) Links: fraai geruit kolbert. Trui met exclusie ve sluiting, van zuiver scheerwol. Corduroy broek. Rechts: unconstructed, dus lekker soepel vallend, over- sized pak van zui ver scheerwol. n> U kunt dit fantastische midi-systeem van JVC al kopen vanaf 1699,-. Met "normale" boxen krijgt u plaatje 1. Maar de JVC-set kan véél meer, in combinatie met Bose luidsprekers, zie plaatje 2. Maximaal plezier met stereo in de héle kamer. Er zijn reeds Bose boxen bij Schoemaker voor 279.- Directf Ref lecting Audio Systems scliociiuikci HET VERSCHIL TRUIEN - dappen u alvast unt rijden vanaf BTW af fabriek, exkl. Wijzigingen voorbe- jaar fabrieksgarantie Jitbreiding met 2e en 6 Jaar carrosserie esten van binnenuit. De komende weken zullen bij de twee zaken van de in Soest wijd en zijd be kende slijterij/wijnhandel Ben van der Linden - zowel aan de Burgemeester Grothestraat in Soestdijk als aan de Soesterbergsestraat in Soest-Zuid - in het teken staan van een opmerkelijk dubbel jubileum, dat aan het "vocht* minnend" publiek van Soest zeker niet ongemerkt voorbij zal gaan. De Van der Lindens gedenken dit jaar respec tievelijk het 75-jarig bestaan van de zaak in Soestdijk en het 50-jarig be staan van de zaak in Soest-Zuid. De officiële data liggen al weer enige tijd terug: 10 april 1910 was de datum waarop "grootvader" Jan van der Lin den destijds startte, en een kwart eeuw en een paar maanden later was het zijn zoon Ben (nu wel maar toen nog niet aangeduid als Ben Senior) die aan de Soesterbergsestraat het filiaal begon: 24 augustus 1935, nadat hij enkele da gen tevoren was getrouwd. De grondlegger van de firma had een fabriek - nog altijd staat het pand, com pleet met de machines, achter de slij terij aan de Burgemeester Grothestraat - met de doorluchtige naam "Electri- sche Mineraalwater Fabriek", waar limonade werd gemaakt en ook de fles sen bier Amstel) werden afgevuld. V.l.n.r. Corry van Schalkwijk, Elly van der Linden, Ben van der Linden Sr. en Ben van der Linden Jr. Dat gebeurde aanvankelijk nog min of meer met de hand, omdat het bier in grote vaten van de brouwerij naar Baarn werd vervoerd - met een vracht boot - waarna ze met paard en wagen naar Soest werden overgebracht. De gazeuses van Van der Linden hadden al snel een uitstekende reputatie. Met de handkar en de transportfiets wer den de produkten verder verspreid over de verschillende afnemers. "Dat deden mijn vader en ik allebei, en ook Henk Ruier", herinnert Ben van der Linden Sr. zich. Nog altijd is er in het familiebezit een aantal fraaie syphons met de opdruk van de "Electrische Mineraalwater Fabriek", al zijn ze intussen een zeld zame curiositeit. De Van der Lindens keken een aantal jaren geleden verrast op toen iemand aan de deur kwam met een syphon, die hij op de antiekmarkt in Parijs had gekocht 'De Tramhalte' De eerste jaren van het bedrijf aan de Burgemeester Grothestraat werd het gezicht naar buiten voor een groot deel bepaald door het café, dat onder de naam "De Tramhalte" de passanten en passagiers lokte van de paarden tram, die destijds langs deze route naar Baarn reed. "De Tramhalte" lag direct aan de plaats waar een dubbel spoor het mogelijk maakte om van tram te wisselen, en heel wat dorstige reizigers moeten zich in die jaren heb ben overgegeven aan de lafenissen van de firma Van der Linden. De remise was destijds gevestigd tegenover de Oude Kerk en bij "De Tramhalte" be vond zich de laatste wisselplaats voor Baarn. De Burgemeester Grothestraat moet in die jaren nog vol met bomen hebben gestaan. In het begin van de jaren dertig volgde een volgende mijlpaal in de ontwikke ling van het familiebedrijf: de defini tieve keuze voor een slijterij in plaats van een café, en daarmee was de eer ste stap genomen op een weg die in latere jaren tot grote successen zou voeren. Na het overlijden van grootvader Jan van der Linden, in 1947, verdeelde het echtpaar van de tweede generatie zijn tijd zoveel mogelijk over de beide za ken. Ben van der Linden zette het be drijf voort, later bijgestaan door doch ter Corry en in de loop der jaren von den ook de zoon Ben junior en Toon hun plaats in de zaak. Nog altijd zijn het Corry (van Schalkwijk) en Ben van der Linden Jr. die de Soestdijkse zaak leiden en is het Toon die, samen met zijn vrouw Nolly, de naam Van der Linden in Soest-Zuid hoog houdt. Vader Ben van der Linden is nog altijd zeer actief op de achtergrond aanwe zig en verdeelt zijn tijd zo'n beetje over beide zaken. Sinds 1973 is de zaak een vennootschap onder firma (v.o.f), waarin beide zaken overigens zelfstan dig opereren, al wordt er op de meeste terreinen uiteraard intensief samenge werkt. Grote vlucht Namen in de eerste tientallen jaren vooral de verkoop van bier, gedistil leerd en limonades in allerlei soorten verreweg de belangrijkste plaats in, in later jaren nam de verkoop van wijn zo'n grote vlucht dat het accent ook daar voor een belangrijk deel kwam te liggen. V.l.n.r. Nolly, Ben Sr. en Toon van der Linden. FotoGoos van der Wilt Een opvallend kenmerk van de Van der Linden-zaken is dat ze door de ja ren heen gestadig zijn blijven groeien, niet alleen in ruimte, maar vooral ook in omzet. De wijn speelde zo'n grote rol dat de zonen Ben en Toon zich door middel van een gedegen opleiding met recht wijnkenners bij uitnemendheid mochten gaan noemen en heel wat in woners van Soest hebben van hun des kundigheden in de loop der jaren goed gebruik gemaakt. Met veel enthousiasme legden zij zich toe op een nieuwe activiteit: het zelf importeren van wijnen uit Frankrijk en Duitsland. Ook nemen zij deel in een aantal organisaties die in de "wijn- wereld" een belangrijke rol spelen, zoals de Pinor-groep, waarbij slijterijen en wijnhandels in heel Nederland zijn aangesloten, die gezamenlijk inkopen en ook met een gezamenlijke promotie campagne regelmatig de "markt" be werken. Toch is er ook ruimte voor een meer persoonlijke aanpak, waarin een stukje eigen beleid naar voren komt. Zo is Ben junior (Soestdijk) aangesloten bij de Nederlandsche Wijnkring, terwijl Toon Soest-Zuidzich heeft aangeslo ten bij het Wijndomein. Beide clubs presenteren zich aan het publiek met feestelijke aanbiedingen. Een gezamenlijke activiteit van Ben Jr. en Toon is weer de deelname aan het Nederlandse Wijnpaspoort, waarin allerlei nuttige informatie wordt gege ven over de wijnen, compleet met over zichten van de beste jaren en de ver schillende kwalificaties. Daarbij wordt elke maand een andere wijn gepresen teerd tegen een aantrekkelijke prijs. Kruukje Melm Wat niet onvermeld mag blijven is een van de specialiteiten van de Van der Linden-zaken. Het al veel bezongen "Kruukje Melm", dat inmiddels een legendarische klank heeft gekregen. Het wordt nog altijd gemaakt naar een oud (geheim) recept, dat al vanaf de beginjaren vrijwel onveranderd is gebleven. De bekende Soester kruiden bitter werd opnieuw met veel succes gelanceerd halverweg de jaren zeven tig, ter gelegenheid van de grote win kelmanifestatie op de Eng en is sinds dien niet meer weg te denken geweest uit het grote assortiment bij Van der Linden. Evenmin ongenoemd mag blijven de jon ge jenever onder eigen merk, die zich al jaren in een stevige belangstelling mag verheugen. Nog een belangrijk aspect van de slij terij/wijnhandel is het grote assorti ment in buitenlands gedistilleerd. Ook de geschenkverpakkingen - in elke gewenste vorm - mogen niet ongenoemd blijven. Op het gebied van relatiege schenken hebben de Van- der Lindens een naam opgebouw die klinkt als een klok. Behalve wijnen en andere dran ken worden daarin ook allerlei delica tessen verwerkt, zodat met recht ge sproken kan worden van "totaal-pak ketten". Bij het naderen van de feeste lijke laatste maand van het jaar zullen Het café de "Tramhalte", voorlo per van de slijterij aan de Burgemees ter Grothestraat. heel wat Soesters dat opnieuw gewaar worden. In beide zaken, zowel in Soestdijk als in Soest-Zuid, is daarmee de kous ove rigens niet af. De Van der Lindens begeven zich zeer actief op het ter rein van de groothandel in bier, wijnen en gedistilleerd. Op die manier bedient Van der Linden ook de horeca in Soest en omgeving, maar ook kantines van sportvereniging etc. Dat is al met al een arbeidsintensief werk, maar vormt een belangrijk deel van de omzet. Dat de Van der Lindens daarnaast allemaal zeer actief zijn in het kleur rijke Soester verenigingsleven mag bekend worden verondersteld. 'Still going strong' "Still going strong" - het zijn woorden die voor de Van der Lindens lijken te zijn bedacht. Zij zijn dan ook vast van plan op de ingeslagen weg door te gaan, vooral omdat de naam Van der Linden in Soest synoniem is aan een stuk ver trouwen. De Van der Lindens - vader Ben van der Linden senior, dochter Corry van Schalkwijk (met haar zonen Marco en Frank, die evenals Luc Ankoné aller lei hand- en spandiensten verrichten), zoon Ben van der Linden junior en zijn vrouw Elly, zoon Toon van der Linden en zijn vrouw Nolly in Soest-Zuid - nemen in Soest een belangrijke plaats in. Daarom willen zij het dubbele jubi leumjaar niet voorbij laten gaan zon der dat het publiek daarvan iets heeft kunnen merken. Gedurende drie we ken - vanaf 23 oktober tot en met 9 november - zal er dan ook duchtig aan de weg worden getimmerd, met aller lei "scherpe" aanbiedingen. In de eerste week ontvangt iedere klant bo vendien een leuke attentie. Een bezoek aan de florerende slijterij/wijnhandel Ben van der Linden is in de komende periode dan ook beslist aan te raden! Affiches tegen kruisraketten door tegenstanders beplakt Bewoners van de Waldeck Pyrmont- laan ontdekten in het afgelopen week einde dat de affiches tegen de plaat sing van kruisraketten, die zij op een bord of achter hun raam hadden op gehangen, door kennelijke tegenstan ders waren beplakt met kreten als "Kruisraketten Ja" en NAVO-stickers. Volgens een van hen kan het karweitje niet zijn geklaard door baldadige jeugd, maar moeten volwassenen aan het werk zijn geweest. Inbraak Bartoiottilaan Bij een inbraak in de woning van de familie B. aan de Bartoiottilaan heeft de dader o.m. een hoeveelheid antiek zilver en een aantal sieraden buitge maakt. Hij kwam het huis binnen door met een schroevedraaier een keuken raam te forceren. Grootste hardloop-wedstrijd ter wereld De Marathon van New York - met zo'n 20.000 deelnemers de grootste ter wereld - dat is de bestemming van de Soester huis arts Paul Walter (46) als hij aanstaande vrijdag in het vliegtuig stapt. Op zondag 27 oktober vindt in de Amerikaanse me tropool één van de belangrijkste sportieve evenementen van het jaar plaats, die voor elke atleet een droom is, te vergelijken met de Tour de France voor wielrenners. Al maanden is Paul Walter in training voor deze misschien wel grootste uitda ging in zijn sportieve carrière, in een jaar waarin hij toch al de nodige prestaties op atletiek-gebied heeft geleverd. Bekend is zijn deelneming aan de Elfstedentocht, in februari van dit jaar, waarvoor hij zijn vakantie in Oostenrijk afbrak, spoorslags naar Nederland terugreisde en zonder in de tussentijd geslapen te hebben 's mor gens om half zes aan de start verscheen, om de Elfstedentocht vervolgens nog he lemaal uit te rijden ook Verder deed hij dit jaar mee aan de kwart-triathlon van AV Pijnenburg waarin hij als tweede in zijn leeftijdsca tegorie eindigde en nam hij - als lid van de Rotaryclub Soest/Baarn - deel aan de We reldkampioenschappen voor Rotarians, die in het Belgische Herenthals ("het Mekka van de wielersport"werd georga niseerd, o.a. op initiatief van oud-wereld kampioen Rik van Looy. Daarnaast was hij present bij de Nederlandse Kampioen schappen tijdrijden voor medici en para medici, wat inhield dt hij 40 kilometer moetst fietsen "tegen 't horloge", waarbij hij ook een uitstekende prestatie leverde. Opmerkelijke prestaties Al eerder vestigde Paul Walter de aan dacht op zich door - zeker gezien zijn leef tijd en zijn drukke artsenpraktijk, waar voor hij zich 100% inzet - opmerkelijke sportieve prestaties. Paul Walter heeft o.m. gevoetbald, gehockeyd en getennist en onderscheidde zich vorig jaar nog bij de z.g. Zeil-triathlon in Drimmelen: ach tereenvolgens 3 uur zeilen, 1 uur hardlo pen, 3 uur zeilen, 1 uur fietsen en nog weer eens 3 uur zeilen. Zijn "geheim"(?is dat hij élke avond - hoe laat 't ook is, als het nodig is zelfs in het holst van de nacht - traint met fietsen en hardlopen. En nu staat de wereldberoemde Mara thon van New York op het programma, overigens een tamelijk kostbare zaak. Ge lukkig heeft Paul Walter zich kunnen ver zekeren van de medewerking van een sponsor - Trans World Airlines (TWA) - zodat in elk geval de vliegreis heen en weer naar Amerika gewaarborgd is. Hij maakt de reis overigens niet alleen. In zijn gezelschap bevindt zich ook de Soes ter René Wisman, evenmin een onbeken de op hardloop-gebied, die óók tijdens zijn zakenreizen die hem over de gehele we reld voeren - consequent iedere dag 10 ki lometer traint, waar hij ook is. Sneeuwschuiver Tijdens een verblijf in het Chinese Sjang hai deed hij dat onlangs ook, maar de grote menigte in de straten van deze meer dan overbevolkte stad belemmerde hem er eens goed de loop in te zetten. Dat probleem loste hij - zo wil het verhaal - met verblufffende vindingrijkheid op door voor een halve dag een taxi met sneeuwschuiver te huren, die tussen de mensenmassa's voor hem ruim baan maakte... Derde in het gezelschap is de Soester Harry Balk. die in de eerste plaats mee gaat als coach en soigneur, maar boven dien de verslaggeving verzorgt voor de AVRO-radio, die in het programma "De zondag-AVRO-avondshow" van Ruud ter Weijden (Hilversum 1. tussen 20.00 en 23.00 uur) aandacht aan het evenement zal besteden. Harry Balk is free lance- radioproduces, o.a. van het programma "Met het oog op morgen" en in Soest ook bekend als medewerker aan de AROS, de "ziekenomroep" die o.m. uitzendingen verzorgt in Zonnegloren. Minister Winsemius De Soesters keren volgende week woens dag weer in Nederland terug. Tijdens het verblijf in de Verenigde Staten vinden zij onderdak in Rye, op korte afstand van New York, in het huis van de heer Toon Deyters. Burgemeester Paul Scholten is een oude studievriend van Deyters en speelde daardoor een succesvolle bemid delende rol. Ook minister Pieter Winse mius (Volkshuisvesting, Ruimtelijke Or dening en Milieubeheer) is een oud-studie genoot van de heren Scholten en Deyters en bovendien een bekend atleet, en het zal dan ook niemand verbazen dat de minister van VROM zelf ook in New York van de partij zal zijn. Heel wat sportieve Soesters zullen met grote belangstelling de prestaties vol gen van deze Soester équipe op de Ma rathon (42.195 meter lang), die al met al toch wel zo'n drieëneenhalf uur in beslag zal nemen, en waarin ook grote namen op atletiekgebied - o.a. Gerard Nijboer - tot het deelnemersveld beho ren. Golf van vernielingen aan auto's in Soest Onbekende daders hebben vorige week in Soest, met name in de wijk Over- hees I, een golf van vernielingen aan geparkeerde auto's aangericht. De politie werd als het ware overstroomd met meldingen van grote- en kleine schade, waarvan aangifte werd ge daan. Mevrouw C. van D. van het Luy- tenaarpad meldde de diefstal van een benzinedop en een antenne. De heer P. v.d. L. van de Van der Weyöen- straat; en de heer C. G., eveneens van de Van der Weydenstraat, meldden afgebroken antennes. E. V. van'het Vedelaarpad constateerde vernielin gen van diverse onderdelen van zijn wagen en ook J. A. V. van de Willaert- straat zag zijn antenne afgebroken. R. B. van het Pijperpad miste even eens een antenne en van G. W. aan de Weegbreestraat werd de motorkap bekrast, een schadepost van ca 500 gulden. Andere meldingen kwamen van de Klaarwaterweg, waar de spoiler en een ruitenwisser van de auto van G. v.d. B. werden afgebroken, en van F. v!d! K., die een antenne miste en zag dat zijn spoiler was omgebogen. Van de auto van J. V. aan de Weegbreestraat verdwenen twee antennes en ook van de wagen van L. B., wonende aan de Wiardi Beckmanstraat verdween zo'n apparaat. De auto van S. K. van de Weegbreestraat werd bekrast en ook hier werd de antennen afgebroken Tenslotte ontdekte M. C. M. dat-het portierslot van zijn wagen aan de Prins Hendriklaan was geforceerd en dat de- autoradio was weggenomen.

Soester Courant | 1985 | | pagina 9