Belangrijk bericht aan alle spaarders HOGE BELONING PatentRekening 'Soestand' in C-drie: onderhoudend en veelbelovend 'De essentie van schrijven is toekomst maken' Bil ONS OP SOEST vereniging L WOENSDAG 3ÖQKTORFrTqq^~ SOESTER COURANT PAGINA 13 harrie toonen assurantiën Max Dendermonde in C drie Drie weken 'C-drie' een veelbelovende start! Feestmuts m -A STRAKEN STRALEND P. Stalenhoef autoschade Nieuw vande ttondsspaarbank_ Dagelijks opvraagbaar Twee keer rente Stijgende rente Bovendien extra premie De Bondsspaarbank doet altijd meer 3l/4% 3/4% 3/4% V/4% 4/2% 3/2% 1/2% 5 4 P/4% 5/4% bondsspaarbank Theater-agenda 'De speeldoos' 'Jan Rap en z'n maat", Filmhuis: 'Het Rijk van de Passie' IMH CDrie Het college van B. w. schrijft op blz 41 en 42 van de Nota van Aanbtemng bl] de gemeentelijke begroting ibrI over het nieuwe cultureel, creatlSf een trum: "Wij hopen dat de som der delen (stichting Artishock en de Borg) ta dê nieuwe situatie meer zal biedeS dan ta de oude situatie werd aangeboden Het bestuur van het centrum heeft de ambitie om een cultureel en creatief aanbod van voorzieningen te bieden zowel actief als receptief Met name de receptieve activiteiten luiden een nieuwe ontwikkeling in De start van het nieuwe centrum heb ben wij als veelbelovend ervaren Er is thans een goede wisselwerking met andere instellingen. Wij streven er naar te komen tot een goede afstemming van activiteiten welke door het nieuwe centrum en door andere instellingen worden verzorgd Met name denken wij hierbij aan de activiteiten van de vereniging "Arti shock". De ervaringen welke in het nieuwe centrum worden opgedaan zul len mede de grondslag leggen voor de continuïteit van het beleid. Omdat het geheel min of meer nieuw is achten wij het van belang de vinger aan de pols te houden. Teneinde niet voor onaan gename verrassingen te worden ge- plaats, stellen wij ons voor tussentijdse rapportages over het gevoerde beleid en de financiële uitkomsten hiervan geregeld met de raadscommisie wel zijn te bespreking." Tot zover de aan biedingsbrief van het college. Vignet Het nieuwe vignet boven deze rubriek is ontworpen door de Soester kunste naar TON PAAUW. Het wordt even eens gebruikt als briefhoofd en zal fun geren als logo van het Soester CCC aan de Willaertstraat. Literair Max Dendermonde (66) uit Amerika zal vrijdagmiddag 8 november a.s. van vier tot zes uur zijn boeken signeren bij boekhandel v.d. Ven aan de Zuid promenade. Om acht uur bespreekt Jan Visser met geïnteresseerde bezoe kers enkele gedichten van de acteur in C Drie. Daarna begint om half negen LITERAIR in samenwerking met de Gemeentebibliotheek. Zie elders in dit blad. Kunstreizen Definitief wordt nu een Kunstreis voorbereid in augustus 1986 naar Tur kije met deskundige toelichting en ver zorging langs interessante steden van dit prachtige land. Wanneer veertig deelnemers zich opgeven gaat de reis door. In samenwerking met de V.U. in Amsterdam. Verder staan reizen op het programma naar Londen en Parijs. Zaterdag a.s. vertrekken twee volgeboekte bussen naar Brussel voor een bezoek aan Belgische musea. C drie organiseert deze kunstreizen samen met de Hof in Amersfoort. Huismeester Henny van de Brink uit Baarn is sinds 1 september de opvolger van Artishocks conciërge Jan Overeem. Als huismees ter heeft Henny de verantwoordelijk heid voor de huishoudelijke en tech nische aspecten in het nieuwe cultureel, creatief centrum van Soest. Dat be valt hem uitstekend, want reeds bij zijn watersportvereniging in Baarn heeft hij de ervaring opgedaan met het indelen van werk, het omgaan met mensen en de verantwoordelijkheden die ingebakken zijn bij een goed lopen de organisatie waar zoveel bezoekers en deelnemers bij betrokken zijn. Zijn vader verkocht vroeger kerstbo men aan de Beukenlaan en Henny is een geboren Soester. Oorspronkelijk komt hij uit de bouwwereld, maar door een lichamelijk ongemak kon hij dit zware werk niet meer aan. De werksfeer en de omgang met do centen en cursisten in C-drie bevallen hem uitstekend. Hij is een liefhebber van schilderkunst, bezocht tentoonstel lingen in de Vaart (Hilversum) en was als geïnteresseerde steeds aanwezig bij de openingsfestiviteiten van het Soester CCC. Vooral het jazz-café op zondagmiddag en het concert van buurtinstrumenten spraken hem aan. Hij assisteerde Jan Heerkens bij het filmdraaien, verzorgt de bowlingba nen en kan uitstekend opschieten met de overige stafleden. "Veel vrienden en kennissen in Eem- land hebben mij op de persfoto's her kend toen ik op het dak de letters van de Borg verwijderde. Soms merk ik niet eens dat ik lange dagen maak en kom ik veel te laat thuis. Ik werk hier heel zelfstandig en ik heb het uitste kend naar mi jn zin C-drie kan zijn handen dichtknijpen met deze medewerker, die het fijn vindt in teamverband vanaf het prille begin betrokken te zijn bij de bouw van dit unieke centrum. Landschapskunst Het landschapsproject van Ton Paauw heeft een gedaantewisseling onder gaan. De borden zijn nu rood, blauw of geel getint. Daarvoor liepen de borden van wit naar blauw. Beeld van Eemland Zesentwintig deelnemers doen mee aan de expositie van zondagsschilders "Beeld van Eemland". Dagelijks gra tis te bezichtigen. Nog tot eind novem- ver. Een catalogus is aanwezig. Visie Vertoog Bestuurslid Els Verlaan houdt op zon dag 24 november a.s. om half elf 's mor gens een lezing over naïeven en zon dagsschilders. Soestand Na*een succesvolle start de vorige week vrijdag organiseert C-drie op donderdag 9 januari 1986 een nieuwe aflevering van deze praatshow Dan zal de vroegere "Nieuwjaarsre ceptie" in ere worden hersteld waarbij vraaggesprekken worden gehouden met prominente Soesters uit het cul turele, maatschappelijke en politieke wereldje van dit dorpde toestand in Soest. Met veel muziek en verrassende interviews. Actueel en boeiend. Pro Memorie Het adres van C-drie is Willaertstraat 49, postcode 3766 CD in Soest. Tele foon 18456 of 22188. Brieven, berichten, etc. aan postbus 347, postcode 3760 AH in Soest. Bank relatie Rabo: 3599.37497. Postgiro. 212775 tnv Rabo Soes. Ingeschreven bij de Kamer van Koophandel, Amers foort onder nummer S188015. verzekeringen - hypotheken - financieringen klarinet 14 3766 gt soest - tel. 02155-1 8049 Soestand", de nieuwe praatshow over de stand van zaken op cultureel, maat schappelijk en politiek gebied in Soest, beleefde vrijdagavond j.1. in "C-drie" een veelbelovende doop. Niet alleen door het voor Soester begrippen grote aantal belangstellenden - ca. 80 - dat op deze "nieuwigheid" van het cul turele centrum was afgekomen, maar zeker ook door de kwaliteit van het geboden programma. Wie in Soest op welk terrein dan ook maar enigs- zins "meeleeft" kwam dan ook volop aan zijn of haar trekken tijdens deze door Jan Visser uitstekend voorbe reide avond. Misschien was er zelfs iets teveel van het goede, zodat het programma nogal uitliep. Soestand beleefde zijn vuurdoop als min of meer afsluitende activiteit van de openingsweken van "C-drie". Het echte staartje wordt gevormd door de literaire avond met niemand min der dan Max Dendermonde ("De wereld gaat aan vlijt ten onder") op 8 novem ber. Soestand moest het - terecht - heb ben van meer plaatselijke coryfeeën, zoals natuurbeschermer Chris Uiter- wijk, die een niet helemaal in zijn voor deel beslechte confrontatie aanging met de Baarnse wethouder Siem Tee ling, die was uitgenodigd voor het tus sen Soest en Baarn nogal delicate ge schil over het Bremeentje. Teeling zette op zakelijke wijze zijn ar gumenten op een rijtje, waar Uiter- wijk soms zijn toevlucht nam tot ge- emtioneerde betogen. In elk geval kwam vast te staan dat Baarn vrij goede argumenten hanteert om Soest aan de eenmaal gedane belofte tot mede werking aan de doortrekking van het pad ten behoeve van fietsers en wan delaars te houden. Met name zijn verwijzing naar de rijks weg en de spoorbaan, waardoor het karakter van het landschap toch al is aangetast, klonk alleszin redelijk. Stilte of onrust? Uiterwijk wees erop dat de bevolking in de loop der jaren meer waarde was gaan hechten aan behoud van de wei nige natuur in de omgeving. Hij noem de het gebied het enige stiltegebied dat Soest-nog had, maar Teeling wees erop dat het juist als onrustgebied beschreven staat in het streekplan. Voor Chris Uiterwijk stond vast dat er in Soest echter al te veel moois naar de knoppen is gegaan. Het programma werd op welluidende wijze onderbroken door optredens van de Soester tenor Charles Gabriël (Jan Visser: "en dan te bedenken dat een man met zó'n stem hier gewoon om de hoek woont!"), geassisteerd door pianist Huib Doyer. Gabriël kreeg voor zijn vertolkingen een zeer verdiend en enthousiast ap plaus. "Bij ons op Soest" was het motto - ontleend aan Vissers rubriek in deze krant - waaronder een andere bekende Soester op de voorgrond trad: Piet Ekel, gevierd acteur, opgegroeid in de Kerkebuurt en een rasverteller die met het grootste gemak en veel humor herinneringen ophaalde aan zijn kleur rijke loopbaan en zijn leven in Soest. Ekel was, op aangeven van Jan Visser, goed voor een aantal opmerkelijke uit spraken. Over het culturele klimaat in Soest: "De mensen die hier alleen maar slapen voelen niks voor Soest omdat ze er niet werken, en voor de plaats waar ze werken voelen ze ook niks omdat ze er niet wonen. Over het gebruik van historische Soes ter namen: "Ik vind het heel erg dat de Drie Ringen nu de naam van een galerie in Soestdijk is, die huist in een pand dat ook al historische naam heeft: het Anna Paulownahuis. Het is net als met de Melmop die manier wordt de historische waarde ontkracht. Het moest verboden worden. Lendewater Ekel vertelde ook over zijn optreden als "Bart van de Melm" in het legen darische programma "Negen heit de klok" en oogstte opnieuw applaus met zijn impersonificatie van Prins Bernhard, waarmee hij jaren geleden opzien had gebaard: "Iedereen schrok zich 't lende water en het werd doodstil, maar toen koningin Juliana er om moest lachen deed iedereen mee. Ekel besloot zijn bijdrage aan het pro gramma met een ode aan de Oudheid kamer, de Historische Vereniging en de stichting tot herbouw van "De Wind hond", onder het motto: "Werken aan morgen is denken aan gisteren." Samen met de voorzitter van de His torische Vereniging, A. J. van den Dijs- sel, leverde hij commentaar bij een aantal dia's van de historische Kerke buurt, een onderdeel dat aanvankelijk als pauzeprogramma stond aange kondigd, maar de bezoekers aan de stoel gekleefd hield. Na de pauze, waarin men kennis kon nemen van de plannen die Karin Gons, een Soester architectuurstudente aan de Eindhovense TH, heeft ontwikkeld voor de overkapping van het Openlucht theater en voor een bioscoop in Soest- Zuid, volgde de forumdiscussie over het onderwerp "Gemeente en Ontwik kelingssamenwerking", waarover men elders in deze krant kan lezen. Nieuwsjaarsreceptie Duidelijk was in elk geval dat "Soestand" om een herhaling vraagt. Dat gebeurt ook, zoals Jan Visser annonceerde. Op 9 januari volgt de tweede aflevering, waarin de verkiezingen van het komen de voorjaar centraal staan. Tevens vindt dan de renaissance plaats van de traditionele Nieuwsjaarsreceptie, die in de bezuinigingsstormen van de afgelopen jaren een zachte dood is ge storven. Inbraak Burg. Grothestraat In de vooravond van vrijdag zag een in woonster van Soest, die over de Burg. Grothestraat liep, in het kantoor van de firma Van R. bij het passeren twee mannen wegduiken. Zij waarschuwde de politie. Deze stelde ter plaatse een onderzoek in en ontdekte dat er was in gebroken. De achterdeur was gefor ceerd maar van de mannen was geen spoor meer te vinden. Uit een slaapka mer op de bovenverdieping bleken di verse sieraden te zijn verdwenen. In het kantoor werden twee kasten open gebroken. De heer J. G. van R. deed later aangifte van de inbraak. Nadat hij 's middags bij boekhandel v. d. Ven (Zuidpromonade) zijn boeken heeft gesigneerd, leest de Nederlandse auteur Max Dendermonde (Woonach tig in Amerika) voor uit zijn omvang rijke oeuvre in het programma "Literair" van het nieuwe cultureel creatief centrum C-drie, in samen werking met de Gemeentebibliotheek, op vrijdag 8 november om 20.30 uur precies. Willaertstraat 49 Soest (Over- hees). Het accent hierbij ligt op zijn boek "Uit Mexico ben ik gevlucht" en op zijn poëzie. Een half uur van te voren zal Jan Visser enkele gedichten van hem met geïnteresseerde bezoekers bespreken: om acht uur dus. Max Dendermonde (66) begon zijn schrijversloopbaan voor de Tweede Wereldoorlog, als leerling-journalist bij het Groninger Dagblad, waar hij filmrecensies schreef, korte verhalen en reportages,o.a. overeen zwerftocht als straatmuzikant door Vlaanderen, waar hij Felix Timmermans leerde kennen. Ondertussen studeerde hij voor onder wijzer aan de Groningse Kweekschool. Nog voor het eindexamen publiceerde hij zijn eerste bundel gedichten: "Tij delijk isolement". Hij ontving in zijn begintijd vooral veel steun van Ed Hoornik en van Reinold Kuipers, die later een van zijn uitgevers zou wor den. In snel tempo verschenen bij Querido "Water en Brood" (gedichten),"Bruin rood en groen", een novelle, en de kleine roman "God in de toren". In 1954 werd Dendermonde met één slag populair door zijn roman "De wereld gaat aan vlijt ten onder". In 1985 staat de 25ste druk op stapel. Het succes van dit boek verbijsterde Den dermonde aanvankelijk dusdanig, dat hij besloot niet gauw meer een derge lijk en science-fictionachtig boek te schrijven. Zijn volgende romans "De dagen zijn geteld" en "De deur op een kier", die dichter bij de werkelijkheid stonden, vonden eveneens een groot lezerspubliek. Zijn grootste roman "Een blauwe maandag op aarde" verscheen in 1965. Dit boek, dat Dendermonde toen als zijn beste beschouwde, kreeg niet de aan dacht waarop hij had gehoopt. Dendermonde was in die jaren veel blijven reizen. In 1962 cumuleerden moeilijkheden met de drank in een situatie waarin alleen een kuur uitweg bood. Max Dendermonde is sindsdien geheelonthouder, hoewel verre van principieel, want hij misgunt het een ander niet. Zelf zegt hij dat de absti nentie hem de mooiste jaren van zijn 0 Max Dendermonde leven heeft bezored tot dusver, en dat hij er meer levensmoed door heeft gekregen. Na vier jaar Canada, Guatemala, Me xico en de Verenigde Staten, besloot hij in 1979 in Sarasoto, in de staat Florida, te gaan wonen. Snel op elkaar volgden nieuwe uitgaven: het bibliofiele ge dichtenbundeltje "Ben je daar nog?", toen "De lijsters van de laatste lente" (verhalen), beide in 1982 gepubliceerd, en de kleine roman "Uit Mexico ben ik gevlucht, mevrouw, gevlucht" en een bundel met 101 sonnetten "Ik geef jou een gedicht of wat" (beide verschenen in 1983). Een nieuwe bundel met 102 sonnetten "Ga mee op een enkele reis" is inmid dels bij Manteau verschenen. Max Dendermondes eerstvolgende roman "De bekentenis van Beth Nobbe" ver schijnt voorjaar '86. Bij Elsevier ver scheen "Zuiderzee", dood water, nieuw leven, foto's Kees Scherer. Zelf heeft Dendermonde het gevoel, dat hij nog met zijn eigenlijke werk moet beginnen. Hij werd geboren in Winschoten op 17 juni 1919. "Ik weet daar uiteraard niets meer van", zegt hij, "zoals van zoveel dingen niet: Groningen, de Kweekschool, het radio werk, het hoort thuis in vergeten le vens. Dat ik een slecht geheugen heb, beschouw ik als een zegen. Herhaalde lijk ben ik het vestaan opnieuw begon nen, dan hier, dan daar, in het land van morgen. Want wat is de essentie van schrijven? Toekomst maken!". In de afgelopen drie weken heeft het nieuwe cultureel creatief centrum C- drie zich aan de Soester bevolking ge presenteerd,. Natuurlijk hadden vele cursisten al eerder de weg naar het ^jiieuwe gebouw aan. de Willaertstraat gevonden, maar Vanaf 11 oktober kon ook de belangstellende Soester, die geen cursus volgt of die niet bowlt, een kijkje in C-drie gaan nemen. Het openingsprogramma bood een ge varieerde staalkaart van aktiviteiten die men ook in de toekomst in C-drie kan verwachten: moderne dansmuziek, bewegingstheater, poppentheater voor kinderen, modern toneel, film, oude muziek, jazz en als noviteit een cul tuur-politieke praatshow. Een pro gramma kortom waarvoor men in an dere plaatsen in de rij zou moeten staan om binnen te komen. Dat was hier in Soest nog niet het ge val. Onwennig en aarzelend kwam de toeloop van het publiek op gang. Op- Jongeren hebben weinig tijd en aandacht voor oude mensen en de dingen die voorbijgaan. Zelden vragen moderne lieden aan een bejaarde man of vrouw: wat deed U toen, wat gebeurde er-precies, hoe vindt U dat nou! In Bij ons op Soest" publiceert de Soester Courant verhalen van Soester burgers die niet zo jong meer zijn. Jan Visser loopt hen tegen het lijf, luistert geïnteresseerd en schrijft hun relaas op. vandaag: de heer M. J. Hilhorst (89) De kruidenier: "Ik ben geboren op de Bunt, aan de Oude Utrechtseweg in Soest-Zuid. De Bunt was in de vorige eeuw niet zo'n welvarende buurt als nu. Er stonden daggeldershuisjes en er woonden gewone arbeiders, beste men sen maar wel arm. We hadden een grote tuin met boeren kool en 's avonds huppelden de ko nijntjes het bos uit in de richting van de woningen. Dan pakte opa zijn ge weer en zette het raam open. Schrik ken jullie niet, riep hij en wij deden onze oren dicht. Dan schoot hij vanuit het keukenraam een paar konijntjes dood en verkocht ze om zondags een stukje spek in de pan te hebben. Vader werkte op het paleis waar hij bomen tot planken moest zagen. Kraan- zagen heet dat. Hij verdiende er negen gulden mee en daar ging een gulden huur af. Wij als kinderen zaten op de Boni- faciusschool, een heel eind lopen vanaf Soest-Zuid. "Daar komt de Bunt", zei meester Bruning, het hoofd van de school, als we met een heel stel tegelijk bij school arriveerden met onze hoe pels en op klompen. Er waren toen vier onderwijzers. Eén van hen, meester Pieper, is later hoofd van de Maria- school geworden. Na schooltijd hadden mijn broers en ik een krantenwijk. De kranten haalden we op bij station Soestdijk waar ze met de trein mee kwamen. Broer Jan bezorgde het dagblad hele maal tot aan de Grote Melm bij Piet van Roomen waar hij altijd een boter ham kreeg. Die boterham bewaarde mijn broer tot we elkaar tegenkwamen onder het kleine spoortunneltje aan de Lange Brink. Dan brak hij de snee brood doormidden en gaf mij de helft. We hadden natuurlijk altijd honger, want je was pas om zeven uur thuis en het duurde lang voor je wat te eten kreeg. Broer Kees belde soms aan bij bakker Kalveen en vroeg om iets lekkers. De gene die open deed, ging naar binnen om wat te halen en Kees rende onder- tussen naar ons toe en riep: ik krieg- et, ik krieg-et! Aan het Kerkpad woonde een mevrouw en die had elke avond hetzelfde zin netje: Goeieavond, dank je wel, dag jongetje. Ik vergeet het nooit: goeie avond, dank je wel, dag jongetje. Moeder is vierenveertig jaar gewor den. Ze had toen zeven kinderen, de oudste was elf en de jongste was twee. Ik was de derde in de rij. In 1910 zocht vader na de lagere school meteen werk voor me. Half oktober kreeg ik een baan op een boerderij aan het Kerkpau bij de gebroeders Logten- stein, met kost en inwoning. Ik ver diende veertig gulden voor het hele jaar. Dat is tachtig cent in de week en ik werkte dus nog twee weken voor niks in het jaar. In het tweede jaar werd het loon verhoogd tot vijfentwintig gulden per jaar. Vader was blij een kostganger minder te hebben. Melkhit Boerenwerk is zwaar werk. 's Mor gens vroeg begon het met melken. Om kwart over drie riep de boer: Marinus, ik heb me verslapen! Als veertienjarige stond ik te dorsen op de deel met zulke knuppels. En in de maat! Met blaren op mijn handen. Ik heb ook nog bij Overgoor, de melk boer, gewerkt. Vader zei: Tinus, mor gen kun je beginnen met de melkkar. Ik protesteerde, want ik wist niet hoe de melkwijk in elkaar zat en waar precies de klanten woonden. De hit weet het wel, was het antwoord, waar het beest stil staat daar moet je zijn. In 1916 moest ik iii dienst bij de cavale rie van het eerste regiment huzaren tot 11 november 1918. Na mijn demo bilisatie kreeg ik een baan bij de Utrech- se Waterleiding Maatschappij: graaf werk en buizen leggen, 's Morgens om zeven uur op en op de fiets naar Utrecht. We werkten tot zaterdags twaalf uur. Omdat ik trouwplannen had in 1920, kocht ik een huisje aan de Beukenlaan van kolenboer Willem Sukel. Maar toen kon ik bij mijn schoonvader in de winkel beginnen. Ik wilde wel wat anders. Hij had een kruidenierszaak aan de Nieuwstraat. Daar heb ik drieëndertig jaar in gezeten. In die tijd waren we open tot 's avonds tien uur. Daarna nam mijn zoon het over en die doet het nu ook al weer éénendertig jaar. Kijk, die winkel is het, daar aan de overkant. In 1950 is de zaak verbouwd. Mijn vrouw is ook een geboren Soester- se. Wij zijn gehuwd op 10 augustus 1921. In zo'n tentwagen van Grift, met een paard ervoor. Volgend jaar zijn we vijfenzestig jaar getrouwd. En dan zet ik de hele dag deze pet op (haalt papieren hoofddeksel uit zijn binnen zak - JV). Deze feestmuts (in de vorm van een luchtschip, oranje kleur, met opschrift ZEPPELIN) had ik op tij dens een vliegfeest op Soesterberg. Op dat feest heb ik op 19 september 1919 mijn vrouw leren kennen." JAN VISSER vallend was niet het aantal mensen, maar wel dat het telkens anderen wa ren, zodat al met al zo'n kleine 400 Soesters één of meer evenementen heeft bijgewoond. Hoogtepunt Het hoogtepunt van de openingsmani festatie lag ongetwijfeld op donderdag 17 oktober, toen Josée Ruiter met haar collega's van toneelgroep "Zeno" op trad in het toneelstuk "Eurydice" van de bekende auteur Jean Anouilh. Adem loos keken zo'n zeventig mensen 2 uur lang (zonder pauze) naar de spe lers die zich tussen hen in, voor en ach ter hen bevonden. Na afloop bleef ieder een achter om met de spelers en de regisseur over de gebeurtenis na te praten. In de gezellige witte café-ruimte ont spon zich toen een dialoog tussen de aanwezigen, die duidelijk maakte dat er zich niet zomaar een toneelvoorstel ling had afgespeeld, maar dat zowel spelers als publiek met elkaar een creatieve ontmoeting waren aange gaan die verder doorwerkte dan alleen tijdens het spelen en kijken. Iets derge lijks zal de mensen die C-drie leiden wel voor oog hebben gestaan, toen zij de beleidsformule voor het nieuwe centrum bedachten. Als ook in de toekomst het publiek kan worden uitgedaagd de eigen creativi teit op een dergelijke wijze bij het cul turele programma in te zetten - en de samenstelling van dat programma is daarvoor van enorm belang - dan is er voor Soest inderdaad sprake van een culturele aanwinst. In ieder geval maakt het uitermate nieuwsgierig naar de verdere ontwikkelingen binnen C-drie. Inbrekers maken rookwaren buit Bij een inbraak in een supermarkt aan het Nieuwerhoekplein hebben de onbekende daders een grote hoeveel heid shag en sigaretten ontvreemd. Zij kwamen het pand binnen door het forceren van de toegangsdeur en roof den vervolgens het sigarettenrek bij de kassa leeg. De waarde van de buit be draagt 4000 a 6000 gulden. A. W. van H. deed aangifte bij de politie. Inbraak Parallelweg Bij een inbraak in het pand van druk kerij K. aan de Parallelweg heeft de onbekende dader een tuner-versterker gestolen. Hij kwam het pand binnen door het forceren van een raam. P. K. deed aangifte bij de politie. Uw auto beschadigd? Wij lossen dit probleemloos op! 1 e Heeserlaantje 2 Tel. 18600 - Soest bet kenmerk voor vakwerk Sparen is voor velen dè manier om geld achter de hand te houden. Een reke ning met hoge rente zonder opname beperking is de meest aantrekkelijke spaarvorm. De Patentrekening van de Bondsspaarbank is dan ideaal. Op elk gewenst moment kunt u zon der opnamekosten of opzegtermijnen uw spaargeld en rente opnemen. Bij de Patentrekening ontvangt u de rente twee keer per jaar, op 1 juni en op 1 december. De Patentrekening geeft u een basis rente en in de meeste gevallen ook een extra premierente. Hoe hoger uw saldo is op 1 juni of 1 december, hoe hoger de rentepercentages worden. Is uw saldo op 1 juni of 1 december minimaal f2.500,-, f 5.000,- of f10.000,- dan ontvangt u naast de basisrente in de daarop volgende periode van een half jaar ook een extra premierente. In onder- v staande tabel ziet u hoe de basis- rente en de premierente van de Patentrekening zijn. Rekeningsoort Minimumsaldo Basisrcntc* Prcmierentc* Totaal rente* Patentbasis Patent 1 f 2.500,- Patent 2 f 5.000,- Patent 3 f 10.000,- ★Rentewijzigingen voorbehouden. Soest: Van Weedestraat 5. Tel. 16600 - Smitsweg 18 spaarbank hoek Nieuweweg, Tel 19525 - Soesterbergsestraat 32,Tel 18016 - Tamboerijn 23, Tel. 23280 Kaartverkoop 02154-18050 Donderdag 31 oktober (20.00 uur) Jan Blaaser in en met 'klapstoel' Zondag 3 november (16.00 uur) Umbellifera, close harmony vocal group Vrijdag 8 november (20.00 uur) Toneelstuk "Nacht Moeder" met Linda van Dijck en Ann Hasekamp Vrijdag 15 november (20.30 uur) Theaterprogramma Miel Cools indrukwekkend eigentijds toneel "Jan Rap en z'n maat" is een moderne toneelklassieker. Alleen daarom al was het bordje "uitverkocht" donder dagavond j.1. in de Baarnse Speeldoos terecht. In dit hedendaagse drama, gebaseerd op het gelijknamige boek van Yvonne Keuls, staan jonge men sen, balancerend op de rand van de zelfkant, centraal. De auteur kiest in dit stuk partij voor jongelui, die in onze welvaartmaatschappij de hardste klappen krijgen. "Jan Rap en z'n maat" schreeuwt op een beklemmen de, maar vooral integere wijze, pijn, uit. Daaraan wordt in een zeer funktio- neel décor, met verrassende scène wisselingen gestalte gegeven door een 12-tal actrices en acteurs. Bijna drie uur lang vraagt dit heden daagse drama begrip voor mensen, die bijna letterlijk van de straat zijn opge raapt, in een opvangcentrum terecht komen. "Jan Rap en z'n maat" is een razend knap theaterstuk, waarin alle uitvoerenden gelijke kansen krijgen. In deze voorstelling, regie Jo Dua, werden alle mogelijkheden benut om te schockeren, te amuseren, te ontroeren. De ruim vijf minuten durende ovatie aan het slot accentueerde treffend de wisselwerking van voor- en achter het voetlicht. Een onvergetelijk toneel- gebeuren, waarbij de uitgeschreeuwde pijn van deze tijd het langst zal na klinken. Lr. "Meneer Zoet" sprankelend toneel voor de kleinere jeugd In de kleine zaal van De Speeldoos speelde het kindertheater Kras, zater dag j.1. het stuk "meneer Zoet". Meneer Zoet is het prototype van de vroegere kruidenier, die voor zijn klan ten altijd heel behulpzaam is. Hij houdt netjes de deur voor hen open en aan vaard al hun hebbelijkheden, maar ook hun onhebbelijkheden. Dan komt hij met een nieuw produkt in de winkel, hij gaat "spekjes" ver kopen, die hij op een opvallende plaats op de toonbank etaleert. Zijn vaste klanten, de postbode, de freule, zijn kakelende buurvrouw, die het altijd zo goed met hem meent, kunnen de ver leiding niet weerstaan en doen zich te goed aan de inhoud van de spekjes- fles. Snelheidscontrole Nieuweweg De politie hield vorige week op de Nieuweweg een controle op de naleving van de maximumsnelheid. Twaalf au tomobilisten werden bekeurd. De top lag op 84 kilometer. Donderdag 31 oktober, 21.00uur: Deze week is er weer een klassieke Ja panse film in het filmhuis te zien. "Klassiek" slaat ditmaal niet op de ou derdom van de film, maar op het feit dat het één van de betere films is van Nagisha Oshima, die naast Akira Ku- rosawa met recht de belangrijkste Ja panse regisseur van de afgelopen 25 jaar genoemd kan worden. "L'Empoire de la passion" is een zeer fraai in beeld gebrachte mengeling van spookverhaal en hartstochtelijke lief desgeschiedenis, verteld als een zeer aardig sprookje. De film gaat over de grote liefde tussen Seki en Toyoji welke tot het einde toe onverminderd sterk blijft. Hun liefde wordt hun ondergang en redding, maar is tegelijk ook hun houvast om de hel waarin zij leven te overwinnen. Een schoonheid van een film, die heel sterk overkomt. Aanvang: 21.00 uur. Entree5,-/leden, cjp en 65 4,.. Agenda: 7 november "Dr. Strange- love" - Regie: Stanley Kubrlck. 14 november "Ah Ying" - Regie: Fong Yuk Ping. 21 november "Under Fire" - Regie: Roger Spottiswoode. 28 november "Kaos" - Regie: Gebroe ders Taviani. Als meneer Zoet daar achter komt, draait hij als een blad aan de boom om en verandert in een persoon, die het nooit meer pikt. Alles krijgt een happy end, als meneer Zoet een cadeau aangeboden krijgt van zijn vroegere plaaggeesten. De volle zaal. waarvan ook de tafeltjes aan de zijkant en de vloer voor het podium nog bezet waren, genoot van de malle typetjes. Vooral de duffe meneer Zoet werd zeer treffend uitgebeeld, en sprak de luidruchtig meelevende kinderen zeer aan. Alles bijeen een middagje kinder theater, dat een heroptreden beslist verdient.

Soester Courant | 1985 | | pagina 13