KftJE Vixper 'WÈtzo gezien Restauratie Enghenbergje begonnen Tariefsverhoging voor minicontainers gaat niet door CollegeCDA-voorstel voor mortuarium niet verantwoord Soest trekt drie ton uit voor bodemsanering 64e JAARGANG NO. 10 WOENSDAG 30 OKTOBER 1985 WITLOF BOUWMARKT SHOWROOM KEUKENS, SANITAIR en TEGELS Veldweg 4 - Soest - Tel. 02155-14878 KIWIFRUIT Kas- chrysanten Honsbergen Honsbergen Honsbergen Honsbergen VOORDEEL inCORDUROY KETTING FORMULIEREN Drukkerij Smit B.V. HANDEL HAM LAPPEN BOEREN LEVERWORST fó.K door Gerard Paul Hondsdol Auto uit verkeer genomen Spuiten met 'Roundup' hervat VVD-fractie maakt reuzenzwaai: Niet zolang Zonnegloren opbaar mogelijkheid biedt V 0 l Oudemans r'VVD-avond over containers was geen politieke Schoorsteenbrandje Sint Theresiastraat bijeenkomst' 0 Bert Krijger (VVD). Donderdag, vrijdag en zaterdag KILO KILO Donderdag, vrijdag en zaterdag 5 voor De echte vitamine C ZIE ONZE ADVERTENTIE MODE ZUID PROMENADE 12 SOEST-ZUID in elke samenstelling en uitvoering. Onze specialiteit: o.a. levering kleine oplagen korte levertijden. Postbus 57 - 3760 AB Soest Vanadiumweg 6 3812 PZ Amersfoort Telefoon 033-18747 Beckeringstraat 50 - Soest (werkplaats woonhuis) BEL 1 6055 Of 1 84 29 EN WIJ KOMEN! Gebeunhaas aan ramen draait uit op een flop heel vaak is de straf dan een bloedende top. Uw ruiten bestellen VAN EDE snel bellen die glasman voorkomt dan het bloed en de strop! mmm VOOR AL UW KADO'S ZUID-PROMENADE 11 - TEL. 10098 Lees (op pag. 6) hoe een Peters-taxatie u handenvol geld bespaart. Peters bv, voor wonen in de groene zone. Donderdag, vrijdag en zaterdag Donderdag, vrijdag en zaterdag 500 gram van 4.98 voor Telefoon 02155-14152* Er was eens een stadje waar bijna net zo veel mensen als honden waren. In sommige huizen woonden zelfs meer honden dan mensen. Dat kwam door dat de hond des huizes weinig van gezinsplanning wist en de heer van het zelfde huis zich daar niet om bekom merde. Als vrije hond zet je dan, als de tijd daar rijp voor is, de bloemetjes buiten. Het baasje van de reu vond dat je de natuur maar gewoon zijn gang moest laten gaan. De eigenaar van de zwangere teef vond het daarentegen helemaal niet meer zo vanzelfsprekend als het eenmaal zo ver gekomen was. Waar moest hij in vredesnaam met al die jonge honden naar toe? Vrijwel iedereen bezat al een exemplaar en wie geen hond had, ondervond er zo veel overlast van dat hij er niet naar taalde ook een veestapel aan te leggen. Het gevaar om in de schaars verlich te straten onderuit te gaan was levens gevaarlijk groot en niet zelden las je in de plaatselijke courant over been breuken en heupfracturen, veroor zaakt door achtergelaten hopen stront. Sommigen droegen dit gelaten, ande ren en niet in het minst de van honden verstoken kaste, werden boos en ke ken er de foutpoepers zelf op aan. Dat was wel niet eerlijk, maar toch heel goed te begrijpen. Op zekere dag kocht een van de laatste hondloze bewoners van het stadje een blikje hapklare brokken en een honderiem, verwonderd nagestaard door de neringdoende winkelier die deze klant nog niet eerder had mogen bedienen. De eerste hond die nog voor zijn afgang en de daarop aansluitende graafwerkzaamheden, de tuin van onze nieuwe brokkenbezitter onveilig wilde maken, draafde verheugd op het smakelijke hondevoer af. De hondelok ker echter, die er langer mee wilde doen, vatte de hond van een ongekend merk nog voordat hij een hap gegeten had hij de halsband, haakte de riem daaraan vast en wandelde met zijn vondeling naar de veldwachter. De eerlijke vinder deed vervolgens offi cieel aangifte en de dienaar der wet perste het verhaal met onwennige vin gers in een proces-verbaal. Toen dat na veel heen en weer gepraat gelukt was, ontdeed de aanbrenger de hond van zijn riem en liet de verbouwereerde agent samen met de nu weer levens lustig rondhollende hond, op het bureau achter. Ook de andere honden die hem die dag bezochten, gingen dezelfde weg. Daags daarna ving hij het dub bele aantal en nog een dag later stond het breeduit in de krant. Toen was er geen houden meer aan. Alle bazen van ongewenst zwangere teven brach ten de loslopende, vermoedelijke vaders naar het bureau van de veld wachter en uit wraak vingen de ont eigende bazen op hun beurt de aan staande moeders, die hun jongen nu op het politiebureau wierpen. Tuinie rende huisvaders pakten de ruïnerende viervoeters even enthousiast bij hun nekvel als wandelende en joggende burgers en binnen een paar weken zag je geen hond meer op straat. "Toch maar goed dat er politie is" zeiden de mensen tegen elkaar toen de rust was weergekeerd. Alleen de men sen die hun huisdier altijd goed in de hand gehouden hadden, waren over gebleven. En dat waren er maar zo weinig dat niemand er last van had. Postgiro 126156 Op de Laanstraat hield de politie vori ge week de bestuurder van een auto staande, omdat zijn wagen een aantal gebreken vertoonde. De auto werd voor technisch onderzoek naar het bu reau gebracht. Daar deed de eigenaar, de 25-jarige K.N. van S. uit Nijkerk, af stand van het voertuig, dat naar de sloper gaat. Van S. kreeg een proces-verbaal. "Dit is een zaak die nog veel ernstiger is dan de kwestie van de invoering van de minicontainer. Daar moeten we ons grote zorgen om maken. Ik heb niet de indruk dat de wethouder die zorgen deelt". Dat merkte Jan Visser (Progressief Soest) vorige week in de raadsverga dering op waar hij het College een aantal kritische vragen voorlegde over de in opspraak geraakte manier warop personeel van Gemeentewerken is omgegaan met het prunus-bestrij dingsmiddel "Roundup" in de Soester bossen. Visser nodigde wethouder Ou demans en de ambtenaren uit om samen met hem zaterdagmorgen op de fiets te stappen voor een excursie langs de "spuitplaatsen". nu het College het beloofde 'uitstapje" almaar had opge schoven. Wethouder Hans Oudemans (WD) gaf desgevraagd toe dat perso neel van "Groen en Recreatie" inmid dels weer begonnen was met het mid del, nadat het gebruik ervan enige weken achterwege was gelaten, han gende het onderzoek. Dat is echter gebeurd in overleg en in overeenstem ming met de Algemene Inspectiedienst AID. Oudemans zei dat hij de overwe gingen van de AID voor het proces-ver baal dat deze instelling tegen de ge meente Soest heeft opgemaakt niet kende. Wel was er inmiddels een af spraak gemaakt voor de "excursie", waarvoor raadsleden en de pers zijn uitgenodigd. Deze zou gisteren (dins dagmiddag) plaatsvinden. Kantoor voor redactie en administratie Van Weedestraat 227 Postbus 57, 3760 AB Soest Abonnement per halfjaar f 12,- Buiten Soest per half jaar f 24,- Losse nummers 65 ct. Gecontr. opl. 8950 VERSCHIJNT IEDERE WOENSDAG Het College van Burgemeester en Wet houders vindt fiet niet verantwoord een mortuarium te realiseren op of bij de algemene begraafplaats aan de Veld weg. De CDA-fractie had hiertoe in juni een voorstel ingediend, maar het College acht exploitatie van een op- baarplaats niet haalbaar zolang het ziekenhuis Zonnegloren over een der gelijke voorziening beschikt. Dat is ook de mening van de begrafenisonderne mers in Soest, waarmee B. en W. een gesprek hebben gehad. Van de opbaarmogelijkheid in Zonne gloren maken zij veelvuldig gebruik. Gezien het aantal begrafenissen in Soest en Soesterberg zijn zij van oor deel dat er geen econnomisch draag vlak aanwezig is voor een nieuw mor tuarium bij de begraafplaats aan de Veldweg. Het College deelt het standpunt van de begrafenisondernemers ten aanzien van het mortuarium, omdat zij als di recte gebruikers van een eventuele nieuwe voorziening kunnen worden be schouwd en derhalve rechtstreeks be trokken zouden zijn bij de exploitatie. Renovatie In het gesprek met het College hebben de begrafenisondernemers wel gepleit voor een renovatie en uitbreiding van de bestaande aula aan de Veldweg. Met name is om een uitbreiding van de stoelencapaciteit gevraagd. Voor de renovatie heeft de gemeenteraad in september zijn goedkeuring gegeven aan een krediet van 44.000 gulden. Met dat geld zal het interieur van de aula worden verbeterd. Men is inmiddels met die werkzaamheden begonnen. Voor de uitbreiding van de stoelen capaciteit is nog geen krediet, en vol gens het College is daar ook geen ruim te voor; "Een en ander is alleen moge lijk door het huidige gebouw te vergro ten met een zij-uitbouw, waardoor de zitcapaciteit kan worden uitgebreid met 30 tot 40 stoelen". De kosten van zo'n uitbouw worden glo baal geraamd op 100.000 gulden. Behal ve het feit dat voor een dergelijke in vestering geen dekkingsmiddelen aan wezig zijn, meent het College er beter aan te doen om voorlopig de zij-uit bouw niet te realiseren. Investeringslijst Mocht Zonnegloren ooit nog opgaan in De Oelte, dan is een zelfstandig func tionerend mortuarium pas denkbaar, vindt het College. Het is wel bereid om de uitbreiding van de aula als beleidsvoornemen in de toe komst op de investeringslijst te plaat sen. Dit in verband met de behoefte, waarin de uitbreiding voorziet. "Indien de ontwikkelingen daartoe aanleiding geven kan zonodig worden besloten de investering te benutten voor de realise ring van een zelfstandig functionerend mortuarium," aldus het College. Evenals in de jaren dertig verricht de ROB eerst een onderzoek in de heuvel, die de laatste jaren nauwelijks meer opviel in de omgeving.. Daarna zullen mensen van de dienst Gemeentewer ken de directe omgeving onder handen nemen, waarbij het pad dat naar dit oudste monument van Soest leidt wordt opgeknapt. FotoHerman van Dam De Enghenbergsteeg die van de Mo lenweg/ Kolonieweg naar de Molen straat loopt - wordt ook omgelegd, zodat de toegankelijkheid van de graf heuvel verbeterd wordt. Er komen straks ook een zitbankje en een informatiebord te staan. (PvdA) merkte op een groot gevoel van tevredenheid te hebben, nadat hij het verhaal van de WD had aangehoord. Inkeer "De WD is kennelijk tot inkeer geko men. Dat is dan mede door ons dram men bewerkstelligd", aldus Van Gel der, die het bezuinigingskampioenschap van de VVD afdeed met de opmerking dat het College gezamenlijk verant woordelijk is voor de financiële posi tie van de gemeente. "De bezuinigin gen waren geen doelstelling. Wij heb ben steeds geprobeerd bij alle bezui nigingen zoveel mogelijk van het ta kenpakket van de gemeente overeind te houden." Als er al kampioenschap pen te behalen waren, dan was de PvdA kampioen in het "met de be schikbare middelen zoveel mogelijk voor de burgers doen", aldus Van Gel der, die de "claim" van de WD niet fraai vond. Het College trok zich vervolgens terug voor beraad. Na hervatting van de vergadering merkte wethouder Jan Menne (CDA) op dat het de WD niet paste om de eer van de bezuinigingen voor zich op te eisen. Hij liet weten dat het College teleurgesteld was over het feit dat de afspraken in juni over de koppeling, waar toen nog een meer derheid voor was, nu werden uitgehold. "Het heeft nu geen zin meer het voor stel te verdedigen. Wij nemen het dus terug." Wel vond hij dat er nu een gat van zo'n 100.000 gulden in de begroting viel en hij nodigde de raad uit daar voor alternatieven aan te dragen. Vooral van de VVD viel hem het verzet tegen de tariefsverhoging tegen. Voor de opstelling van CDA en PvdA had hij waardering, omdat deze consequent waren gebleven. Menne verweet ook Jan Visser een ommezwaai te hebben gemaakt, maar van diverse kanten werd hij erop gewezen dat Visser juist niets had gezegd. "Dat heeft hij me persoonlijk verteld", probeerde Menne zich eruit te redden. Visser verbrak zijn stilzwijgen op dat moment en wees erop dat hij conse quent tegen elke verhoging van de lasten voor de burger is, nu de gemeen te weer in een riante financiële positie verkeert. Hij toonde zich verheugd over de kennelijk grote invloed die hij in persoonlijke ontmoetingen met de wethouder had. Geen gat Adriaan Pothuizen (D'66) en Kees Ver- heus (CDA) wezen de suggestie van de wethouder om als raad het gat van 100.000 gulden te dichten van de hand. Pothuizen: "Ik zie helemaal geen gat, alleen een iets lagere berg." Verheus constateerde ook dat het overschot wat minder groot werd en wilde - "in ver band met de politieke duidelijkheid" - nog graag horen of de WD-wethouders aan het begin van de raadsvergadering op de hoogte waren geweest van de plotselinge koersverandering van de eigen fractie. Na enig aandringen ant woordde wethouder Plomp dat hij en zijn collega Oudemans tevoren op de hoogte waren gesteld. Wethouder Menne probeerde nog uit te leggen dat het niet doorgaan van de tariefsverhoging "in meerjarenper spectief" toch een gat zou opleveren, maar hij kreeg geen steun. Politie en brandweer werden vorige week gealarmeerd wegens een schoor steenbrandje in het huis van de familie S. aan de Sint Theresiastraat. De pijp bleek vlam te hebben gevat. Door er varing wijs geworden -vorig jaar was de schoorsteen ook al een keer in brand gevlogen - bluste de heer S. het vuur in de haard met zand. De brandweer nam de brandende pijp voor haar rekening en maakte de schoorsteen schóón. 0 Vorige week is een begin gemaakt met de restauratiewerkzaamheden aan het Enghenbergje, de 4000 jaar oude - dus prehistorische grafheuvel op het hoogste punt van de Eng. De werk zaamheden worden uitgevoerd onder leiding van de Rijksdienst voor Oud heidkundig Bodemonderzoek (ROB). De VVD-informatieavond over de pro blematiek van de vuilverzamelcontai- ners bij de flats en duplex woningen, die vorig week in "De Soester Duinen" werd gehouden, was geen politieke bijeenkomst, maar een avond waar technische informatie werd uitgewis seld over een door de gemeenteraad genomen besluit. Dat is een heel verschil. Daarom is het optreden van de directeur van Gemeentewerken tij dens deze bijeenkomst ook geen be zwaar. Dat is de mening van het College van Burgemeester en Wethou ders, zoals die door wethouder Hans Oudemans [WD] werd vertolkt, nadat PvdA-fractievoorzitter Raymond van Gelder daarover vorige week aan het begin van de raadsvergadering kri tische vragen had gesteld. Van Gelder merkte op dat het initiatief van de VVD, na een storm van com mentaar uit de bevolking, vreemd was overgekomen en dat daarmee werd on derstreept dat het besluit tot invoering van de mini-container overhaast was genomen, en dat de voorlichting van de zijde'van het gemeentebestuur onvol doende was geweest. De wethouder hield staande dat het overleg met bewoners in het algemeen goed was gevoerd. "Dat hebben wij uit de reacties niet kunnen afleiden, aldus Van Gelder, die de wethouder het advies meegaf nog eens goed na te gaan of alle problemen wel waren opgelost. "Er is nog altijd een continue stroom van klachten en irritaties". Van Gelder vond het antwoord van Oudemans over de rol van de directeur van Gemeentewerken onbevredigend. "U loopt zo het risico dat hij in een positie komt waarin zijn rol in de politieke sfeer wordt getrokken. U onderschat de problematiek als u zijn opmerkingen alleen beschouwt als een louter technisch verhaal. De invoering van de containers is een politieke omstreden kwestie geweest, waarin de kleinst mogelijke meerderheid het won van de grootst mogelijke minderheid. Het had ook kunnen uitlopen op een protestdemonstratie; gelukkig waren er maar weinig mensen". Nog dit jaar zal gestart worden met de sanering van de bodem bij Chemco, het bedrijf aan de De Beaufortlaan in Soestduinen. Realisering van sane ringsprojecten bij Randstad (Eiken laan), de Engeldaalweg en Cojabé zijn afhankelijk van de prioriteitenstelling, in relatie tot het beschikbare budget. De verantwoordelijkheid ligt hiervoor primair bij het provinciaal bestuur. Dit is zeker nadat het bodemsanerings programma van de provincie Utrecht voor 1986 is vastgesteld. Een aantal projecten loopt vertraging op omdat de financiële middelen beperkt zijn. Voor de gemeente Soest staan in elk geval enkele nadere onderzoeken op het pro gramma. Dat geldt voor de stortplaat sen Beijer en Kok aan de Beukenlaan en aan het zogenaamde ARMA-terrein en de stortplaats Domeinen in Soester berg. Voor wat betreft de kosten van de bo demsanering betaalt de gemeente Soest per geval 100.000 gulden. Daarboven moet de gemeente op draaien voor 10% van de meerkosten. Als de veroorzaker van de verontreini ging te achterhalen is, kan deze wor den aangeslagen voor de kosten. De ge meente Soest stelt mementeel alles in het werk om die invordering(en) te la ten plaatsvinden. Het College van B. en W. stelt de ge meenteraad voor om een krediet te vo teren ter grootte van het gemeentelijk aandeel in de kosten van de drie ge noemde nadere onderzoeken alsmede de sanering van het project Chemco. De provincie schat het gemeentelijk aandeel in Chemco op 200.000 gulden. Dit houdt in dat de totale saneringskos- ten 1,1 miljoen gulden bedragen. Hier bij is geen rekening gehouden met het aandeel in de kosten dat het bedrijf zelf voor haar rekening wenst te nemen. De onderzoekkosten voor het porject ARMA worden begroot op 75.000 gul den, terwijl men voor de stortplaatsen Beijer en Kok en van Domeinen 10.000 gulden per geval nodig denkt te heb- den. In totaal gaat het wat betreft de gemeente om een bedrag van 295.000 gulden. Nieuwe collectie Exclusieve damesmode, Byoux/Horlogerie. Leder- accessoires, Schoenen en Lingerie ZUID PROMENADE 5 SOEST TEL 24314 De verhoging van het tarief van de af valstoffenheffing van 6,72 per jaar, in verband met de invoering van de mini- containers, is van de baan. De WD- fractie in de gemeenteraad van Soest zorgde vorige week tijdens de gemeen teraadsvergadering voor een complete verrassing door zich tegen de verho ging, waarvoor zij in de afgelopen maanden met klem had gepleit, uit te spreken. Daarmee kreeg het voorstel van B. en W. geen enkele steun meer in de raad en besloot het College nood gedwongen het voorstel in te trekken. De plotselinge koerswijziging van de WD kwam volstrekt onverwacht, niet alleen voor de andere raadsfracties, maar kennelijk ook voor den deel van het College, dat zich enigszins onthutst terugtrok tijdens een bijna twintig mi nuten durende schorsing. Voor de aanvang van de gemeente raadsvergadering leek het voorstel nog aanleiding te geven tot allerlei specu laties. In juni besloot de raad met 14 tegen 12 stemmen tot de invoering van de containers. Vóór waren toen de complete VVD-fractie (met uitzonde ring van Ankie Nolen, Jan Visser (Pro gressief Soest) en Jan van Garderen (SGP/GPV/RPF). Visser had al eerder duidelijk gemaakt dat er voor hem geen sprake was van een "dubbelbesluit" (waarbij de ver hoging van het tarief voor de burgers gekoppeld zou zijn aan het besluit om de containers in te voerenZonder de steun van Nolen, Visser of Van Gar deren zou de VVD dus een gevoelige nederlaag hebben kunnen lijden. Kampioen Als motivering voor de plotselinge li berale reuzenzwaai noemde Bert Krijger met name de gunstige finan ciële positie van de gemeente, die een verhoging op dit moment niet nood zakelijk maakt. Dat kan de gemeente zich veroorloven door de uitkomsten van de bezuinigingsoperaties, waarvan de VVD de "Weinig plezierige rol van kampioen-bezuiniger" heeft gespeeld. Krijger bood de college-partners CDA en PvdA zijn excuses aan voor het feit dat de WD tijdelijk afstand neemt van de gemaakte afspraken bij de vorming van het College, waarin was vastge legd dat er voor alles zou worden ge streefd naar het kostendekkend maken van de tarieven voor de burgers. De WD was volgens Krijger nogal on der de indruk gekomen van de klachten van de flatbewoners tijdens het open huis van de WD. De besparing die voor de burgers moet plaatsvinden door de invoering van de containers (ze kopen immers geen plastic zakken meer) rechtvaardigt weliswaar een verhoging met 6,72, maar die besparing vindt niet overal in dezelfde mate plaats. Een gedif ferentieerde heffing is de VVD niet haalbaar gebleken; de kosten daarvan zouden hoger zijn dan de opbrengst. Vandaar dat de WD nu verder maar helemaal van de verhoging wilde af zien. Te dol "Verbazingwekkend" noemde CDA- fractieleider Kees Verheus de opstel ling van de VVD. "De WD heeft ken nelijk een open huis nodig om te ont dekken dat het, gelet op de financiën van de gemeente, te dol is om de ver hoging toe te passen." Verheus wees erop dat het CDA consequent was ge weest en in juni tegen de containers had gestemd en nu ook tegen de verho ging van het tarief zou stemmen. "CDA, PvdA en D'66 betoogden in juni dat het voorstel onvoldragen was, en dat werd toen door het College en de WD in alle toonaarden ontkend. Verheus stelde vast dat de voorlichting kennelijk had gehaperd, nu ook de VVD via het open huis tot de conclusie: was gekomen dat de verhoging niet moest doorgaan. Hij wilde ook nog wel eens weten waarom de KOMO-zak- ken, die destijds waren ingevoerd om dat ze zo goed "afbreekbaar" waren, nu plotseling niet meer deugden. Jan van Garderen (SGP) merkte op nog altijd voor verhoging van het ta rief te zijn, maar gezien de financiële positie van de gemeente daarvan af te zien. Hij betwistte Krijger overigens het recht om de VVD af te schilderen als de bezuinigingskampioen. Adriaan Pothuizen (D'66) liet niet zon der sarcasme weten dat hij het "ge degen betoog van de VVD-fractie- voorzitter met bewondering had ge volgd". Jan Visser (Prog. Soest) hield zich muisstil en Raymond van Gelder 0 Wethouder Hans Oudemans (VVD). WD-fractievoorzitter Bert Krijger reageerde daarop nog met de stelling dat het elk raadslid vrij stond zich te informeren bij direct betrokkenen over allerlei kwesties. "Dat geldt ook als het tien raadleden tegelijk zijn". Hij noem de het verder heel correct dat de directeur van GW toelichting heeft gegeven in een kwestie die kennelijk nogal wat misverstanden heeft opgele verd.

Soester Courant | 1985 | | pagina 1