Mtojjn jaCmijn Winkelcentrum in 'Hartje-Zuid' bestaat 1 jaar Politiek Soest voelt best wat voor ontwikkelingssamenwerking, maar hoe...? 'Maatschappelijk werk is in Soest nog veel te weinig bekend' Muurschildering voor Kinderboerderij WOENSDAG 30 OKTOBER 1985 SOESTER COURANT PAGINA; Proficiat! Interessante forumdiscussie in 'C-drie' Tuin- en rotsplanten voor liefhebbers Ook de prijs is 'Magie Noire'... f24,95. CMD nam afscheid van maatschappelijk werkster Jelleke Harkema BLOEMENHUIS KAAPS VIOOI1.— KALANCHOË 1.— Bos KASCHRYSANTEN 2.50 Morgen, 31 oktober 1985. is het precies een jaar geleden dat in "Hartje-Zuid" vanaf de Vondellaan tot aan de Birkt uitbundige feestelijkheden rondom de opening van het nieuwe winkelcentrum losbarstten. De "Zuidpromeneurs" die zich toen broederlijk met hun al vele jaren in Soest-Zuid gevestigde kollega's onder de "Hartje-Zuid"-vlag ver eenden, hebben inmiddels alle ontbre kende puntjes op de i gezet en de ge achte clientèle is reeds lang gewend aan de nieuwe verschijningsvorm van het plein, waar ooit de vertrouwde bussen van Tensen af en aan reden. De 21 rondom de knusse pleintjes ge groepeerde zaken hebben het er in het eerste jaar van hun nieuwe be staan goed van afgebracht. Voortdu rend hebben zij, samen met hun 'oude re' kollega's, de aandacht van Koning Klant levendig weten te houden door het op touw zetten van evenementen en feestelijkheden in "Hartje-Zuid"- verband dan wel door middel van in dividuele akties en aanbiedingen. Adempauze Geeft deze verjaardag geen aanleiding om een klein feestje te bouwen? Met de zo succesvol verlopen 8e Hartje- Zuid-Braderie nog vers in het geheu gen en de al weer voor de deur staan de Sint-Nicolaas- en Kerstviering in de aandacht, heeft de promotie-kom missie gemeend om een adempauze in te moeten lassen. Dit wil echter geenszins zeggen dat de oprechte in dividualist niet zelf leuke dingen voor de mensen zou kunnen of mogen be denken. Dat gebeurt dan ook zeker! Jasper, Jasmijn, Van Essen De heer Scholten van Bloemenhuis Vrijwel alle in de Soester gemeente raad vertegenwoordigde politieke groe peringen zijn het eens over de vraag of er voor het gemeentebestuur een taak is weggelegd op het gebied van de ont wikkelingssamenwerking. Dat bleek vrijdagavond in het nieuwe culturele centrum "C-drie", waar onder leiding van burgemeester Paul Schoten - zelf pleitbezorger van gemeentelijke in spaningen op dit gebied - afgevaardig den van de gehele politieke scala van Soest over dit thema discussieerden. Over de manier waarop de gemeente lijke betrokkenheid vorm zou moeten krijgen lopen de meningen - zoals ver wacht mocht worden naar goed Neder lands en dus ook Soester gebruik - nog al uiteen. NeksBlommers (WD), Ans Greefhorst (CDA), Lydia Meijer (PvdA), Adriaan Pothuizen (D'66), Leidje Tomassen (Progressief Soest) en Wiebe Meilof (SGP/GPV/RPF. met de nadruk op het GPV) gaven er blijk van zich be hoorlijk in de materie te hebben ver diept, zeker nadat een aantal van hen onlangs in Veldhoven een studiecon gres over hetzelfde onderwerp had meegemaakt. Burgemeester Scholten wees er in zijn inleiding op dat al zo'n 200 gemeënten eigen initiatieven op dit terrein hadden ontplooid. Hij stelde vast dat dit in Soest nog niet het geval is, maar dat steeds meer mensen in onze gemeente zich voor deze zaken gaan interesseren. "Het gaat er nu niet om direct al standpunten vast te leggen van de raad of de fracties, maar om een persoonlijke gedachtenwisseling, waarin we het onderwerp aftasten. Op de vraag of de gemeente überhaupt wel een taak heeft op het terrein van de ontwikkelingssamenwerking ant woordden de meeste forumleden zon der meer bevestigend. Ans Greefhorst noemde in dat verband allereerst voor lichting en bewustwording liefst aan de hand van een concreet project. Lydia Meijer onderschreef dat en benadrukte dat de gemeente zelfs een eigen ver antwoordelijkheid draagt, terwijl Adriaan Pothuizen wees op het feit dat de schaal van belang is. "Op gemeen telijk niveau kan het minder abstract zijn dan op rijksniveau. Neks Blommers deed de uitspraak dat de gemeente een opvoedende taak heeft, zeker op het gebied van de bewust wording. Hele gemeenschap Leidje Tomassen benadrukte dat ont wikkelingssamenwerking op dit niveau een zaak van de hele gemeenschap zou moeten zijn en dat daarom de ge meente zo'n voorname rol kan spelen, ook in het steunen van groepen en in stellingen die zich op een of andere manier al bezighouden met deze vorm van internationale solidariteit. Alleen Wiebe Meilof leek niet erg over tuigd te zijn van de noodzaak van een gemeentelijk optreden. Hij wees erop dat er in Nederland al diverse instan ties, elk met hun eigen identiteit, werk zaam zijn, die hun achterban gemak kelijker kunnen motiveren dan de ge meente ooit zal kunnen. Burgemeester Scholten constateerde desondanks grote eensgezindheid bij de deelnemers. Die bleken aanzienlijk méér van mening te verschillen over het antwoord op de vraag hoe de af stemming van het eventuele gemeen telijke beleid op particuliere initiatie ven zou moeten plaatsvinden. Volgens Neks Blommers moet de gemeente met zelf initiatieven nemen, maar goed inspelen op het particulier initiatief. Ans Greefhorst somde op wat er in Soest al gebeurt: De Derde Wereld- groep, de kerken, Unicef, vrouwen organisaties, allemaal zijn ze op hun manier bezig met een stukje ontwik- kelngssamenwerking. Zij vond het denkbaar dat de gemeente daarop in speelt door het beschikbaar stellen van ambtelijke ondersteuning of ruimte, eventueel ook het verdubbelen van de opbrengst van een bepaalde actie. "Er zijn legio mogelijkheden." Ook het bevorderen van de deskundigheid van de mensen die de ontwikkelingssamen werking moeten uitdragen leek haar een goede mogelijkheid. Leidje Tomassen zou graag zien dat de gemeente zelf ook een actief beleid zou voeren, maar Neks Blommers was van mening dat de gemeente niet zelf zou moeten doen wat andere organi saties veel beter kunnen. "Of je daar als gemeente dan eventueel middelen voor beschikbaar moet stellen is een ander punt." Voortrekkersrol Adriaan Pothuizen bleek niet zo be ducht voor het gevaar dat de gemeente «artij zou kiezen voor "concurreren de" initiatieven. Lydia Meijer wilde Hiet kiezen tussen de gemeente en het particulier initiatief als het gaat om de "voortrekkersrol". "Ik denk dat het een kwestie van èn-èn is. Het maakt niet uit waar het initiatief vandaan komt, als de gemeente zelf ook maar wat doet." Leidje Tomassen bepleitte een actief gebruik door de gemeente van de des kundigheid van anderen. "Op die ma nie kun je instellingen activeren, bij voorbeeld scholen, die een waardevol le rol kunnen spelen bij de fondsvor ming." Burgemeester Scholten constateerde dat er eerst behoefte is aan een deugde lijke inventarisatie van alle particu liere activiteiten, en stelde de vraag of de gemeente daarnaast nog iets meer zou kunnen doen. Lydia Meijer vond dat de zaak te belangrijk was om al leen aan particulieren over te laten en Adriaan Pothuizen wees erop dat de gemeente zelf een eigen deskundigheid kon inbrengen, bijvoorbeeld de tech nische bekwaamheden, verzameld in de dienst Gemeentewerken. "Al be doel ik niet dat we nu meteen maar een ingenieur moeten uitzenden." Ans Greefhorst vond het belangrijk dat de diverse Soester instellingen eerst op één lijn zouden komen te zitten en Wiebe Meilof waarschuwde tegen al te krampachtig zoeken naar een project voor de gezamenlijke inspan ningen van zoveel uiteenlopende in stellingen. "Dat zou onnatuurlijk zijn." Burgemeester Scholten stelde vast dat de concurrentie niet aangewakkerd zou mogen worden. "Het samen be zig zijn voor één project bevordert de eensgezindheid en kan leiden tot succes." Ook de zaal liet zich niet onbetuigd. De heer Engelse pleitte voor de inscha keling van de deskundigheid van Ge meentewerken, "bijvoorbeeld iemand met ervaring op het gebied van vuil nisverwerking", wat de zaal tot hilari teit bracht, gezien de actuele proble matiek in Soest. Unicef bij WV? Mevrouw Rademaker bracht naar vo ren dat de gemeente nu al een actieve rol kan spelen. Zij wees _erop dat het VW-kantoor vroeger een verkoop punt van Unicef- artikelen was, maar dat daaraan door de bezuinigingen een eind was gemaakt. "Wij zouden graag weer een hoekje in het kantoor heb ben." Burgemeester Scholten reageer de: "Die concrete vraag nemen we al vast mee." Chris Uiterwijk pleitte voor het Rwan- da-project van de Derde Werelderoen als een uitstekend object van gezamen lijke inspanning van allerlei Soester geledingen, maar Wiebe Meilof liet we ten dat hij zich beter thuisvoelde bij de activiteiten van zijn eigen kerke lijke groep. "Daar heb ik veel meer binding mee dan met andere instellin gen in Soest." Adriaan Pothuizen onderschreef de noodzaak van een inventarisatie, al leen al om tot objectieve afwegingen te komen. Evenals Ans Greefhorst rea geerde hij positief op het verzoek van mevrouw Rademaker. Ans Greefhorst: 'Dit is een vorm van heel directe hulp." Neks Blommers vond het wel verleide lijk om het Rwanda-project te kiezen, maar achtte het nog te vroeg om één project met name te kiezen boven even tuele andere. Burgemeester Scholten merkte op dat het heel wel mogelijk zou zijn de ver- Het forum in C-driev.l.n.r. Leidje Tomassen, Lydia Meijer, Ans Greef horst, burgemeester Scholten, Neks Blommers, Adriaan Pothuizen en Wie be Meilof. schillende groepen die zich met diver se vormen van ontwikkelingssamen werking in Soest bezighouden om de tafel te krijgen en tot afspraken te komen. "Wij kunnen een oproep doen aan alle groepen om zich te melden voor het aftasten van de mogelijk heden." Leidje Tomassen was ervan over tuigd dat het zou lukken één gezamen lijk project te vinden waarin heel Soest zich zou kunnen vinden en geloofde niet in concurrentiestrijd. Lydia Meijer steunde het pleidooi voor het Rwanda-project, omdat het al door een zeer brede groep Soesters wordt gesteund en omdat er iemand uit Soest (Lucie de Zeeuw) bij betrokken is. "Als dit is afgerond kan er een nieuw project worden gekozen." Begrotingspost? Leo van den Berg deed vanuit de zaal de suggestie een post op de begroting uit te trekken voor activiteiten op dit gebied. Jan van Esseveld stelde in dat verband voor de winsten van het gas bedrijf zo'n bestemming te geven. Ans Greefhorst merkte echter op dat het voor zo'n stap nog veel te vroeg was. 'Zover zijn we nog lang niet. Leidje Tomassen en Lydia Meijer haastten zich echter te verklaren dat hun partijen daar alles voor voelden, maar burgemeester Scholten greep in en onderstreepte nog eens dat uitspra ken in dit forum op persoonlijke titel werden gedaan, en niet bindend zouden zijn voor de politieke groepen die de deelnemers vertegenwoordigden. "Die vraag komt echt wel een keer aan de orde, hoe dan ook. Maar een echte 'jumelage' kan pas in een veel later stadium. Dan moet eerst een keuze worden gemaakt voor een project, waarmee dan op natuurlijke wijze een band moet groeien. Adriaan Pothuizen stelde vast dat de wethouder van Financiën nog in de raadsvergadering van de vorige dag had opgemerkt dat alles toch vooral in meerjarenperspectief gezien moest worden. "We kunnen de boodschap in elk geval meenemen. Ik zie daar wel iets taakstellends in." Burgemeester Scholten rondde de dis cussie af door op te merken dat de "ti ming" van het forum interessant was, omdat over een paar weken de algeme ne beschouwingen in de gemeenteraad worden gehouden en alle politieke partijen inmiddels in de weer zijn met de vaststelling van de verkiezingspro gramma's. "Wat er inzit zal er dan wel uitkomen, en dan is de bevolking aan het woord." Hij merkte op dat hij hoopvol gestemd was over de doorwerking van de dis cussie en besloot met een oproep tot de toehoorders om de projecten waarmee men bezig is te melden bij de forum deelnemers, al haakte Lydia Meijer daar ad rem op in door te stellen dat daar nu juist alvast een mooie taak voor het gemeentebestuur zou zijn. Burgemeester Scholten reageerde daar zuinigjes op door te zeggen dat het vooralsnog al zinvol was dat de politici een goede kijk op de zaak krijgen. "Dan komt het later vanzelf wel op het gemeentehuis Wanneer hoog in de alpen de sneeuw begint te smelten steken de alpenplan- ten hun bloemen naar het zonlicht. Wie ooit een alpenland in het voorjaar heeft bezocht zal het schouwspel van een bloeiende alpenweide niet gauw vergeten. Wie zou zo'n stukje vakan tieherinnering niet in eigen tuin willen realiseren? Voor de liefhebber van rotsplanten (of: alpineplan ten) organiseert Groei en Bloei van de Koninklijke Maatschap pij Tuinbouw en Plantkunde dinsdag avond 5 november a.s. een lezing. De heer Van Beusekom, zelf een en thousiast "alpinist" laat u aan de hand van dia's, die vrijwel allemaal in eigen tuin genomen zijn, een aantal bekende en onbekende vaste planten en rots planten zien. Alpenplanten zijn echte buitenbeentjes. In hun oorspronkelijke milieu zijn ze gedurende een groot deel van het jaar bedekt met sneeuw en ijs. Zodra de temperatuur gaat oplopen en de invloed van de zon zich doet gelden barsten ze uit in een overdaad van kleurige bloemen. Het is niet gering wat deze planten presenterenze groeien onder de meest barre omstandigheden op vaak arme grond en moeten in een relatief korte tijd bloeien, vrucht dragen en zich weer voorbereiden op een lang ver blijf onder de sneeuw. In het Neder landse klimaat kunnen deze planten uitstekend gedijen. Rotsplanten hebben in het algemeen een voorkeur voor grond die wat kalk bevat, maar men kan met een neutrale grond van start gaan. Het effect van een rotstuin staat of valt met de wijze waarop de niveau verschillen zijn aangebracht. Het is echt niet nodig om grote brokken na tuursteen of maaskeien aan te slepen stapelmuurtjes kunnen ook worden ge maakt van sloopstenen. Behalve alpenplanten krijgt u ook een aantal bijzondere, in vorm of kleur afwijkende vaste planten te zien. Een van de laatste trends is het "tui nieren op kleur" of op specialiteit. Zo'n specialiteit kan b.v. een witbloe iende Hosta zijn, of een witte Rud- beckia. De lezing wordt gegeven in de boven zaal van het Medisch Centrum aan de Nieuweweg (hoek Smitsweg) aanvang 5 november om 20.00 uur. Ook niet- leden van Groei en Bloei zijn welkom tegen een vergoeding van ƒ3,-. Jasmijn is van mening dat een verjaar dag wis en waarachtig feestelijk moet worden gevierd en wie kan een bloe mist daarin ongelijk geven? Het ver dient ongetwijfeld aanbeveling om maar eens even te gaan vaststellen, wat de heer Scholten dezer dagen on der feestelijk verstaat. Loopt U daarna even binnen bij Jasper Mode. Daar schijnt iets aardigs met Corduroy-broeken aan de hand te zijn. En een kijkje bij de specialisten van Van Essen Optiek, die uit hoofde van hun vak toch al een hele goed kijk op allerlei dingen hebben, is zeker ook de moeite waard. Vooral als U een nieuwe bril nodig heeft! De jarige winkelcentrum is een on vervreemdbaar stukje "Hartje-Zuid" geworden. Mogen er nog vele jaren in goede kommerciële gezondheid volgen! Proficiat! Magie Noire;.,. is Sen sueel is mySÈerieus. Magie Noiréis avontuur lijk,,, is verleiding. Magie Nare rau de toi- lette is er nu in een 30 ml sprayflacon en zelfs de prijs is zwarte kunst.. PARFUMERIE VAN AMERONGEN Soesterbergsestraat 55 Soest - Tel. 12639 Vorige week vond bij het Centrum voor Maatschappelijke Dienstverlening (CMD) aan de Burgemeester Grothe- straat het afscheid plaats van Jelleke Harkema, maatschappelijk werkster, die gedurende een periode van negen jaar mede het gezicht van het maat schappelijk werk in Soest heeft be paald. Per 1 november verruilt ze haar functie - die zij sinds de totstandko ming van het gezondheidscentrum "De Bundeling" in Soest-Zuid groten deels daar uitvoerde - voor een soortge lijke bij het Regionaal Instituut voor Ambulante Gezondheidszorg (RIAGG) in Amersfoort. In haar "Soester" jaren is Jelleke Har kema vooral betrokken geraakt bij de gezins- en echtparenproblematiek. Dat zal bij het RIAGG overigens niet veel anders zijn, al zijn de "gevalien" bij deze tweede-lijns-organisatie in het algemeen zwaarder en langduriger dan men doorgaans in het typische eer- ste-lijns maatschappelijk werk bij het CMD tegenkomt. "Daar kom ik in aan raking met mensen die al langer en vaker zijn vastgelopen en van wie het duidelijk is dat je daar niet met een aantal gesprekken uitkomt", aldus Jel leke. Na haar opleiding aan de Sociale Aca demie volgde zij een voortgezette op leiding, speciaal gericht op de "gezins behandeling", die haar in staat stelde zich verder te verdiepen in de speciale problematiek die in de gezinnen speelt. "Gezinnen" is overigens een wat mis leidende term. De samenleving heeft in toenemende mate te maken gekre gen met andere "leefvormen"; in het jargon wordt dan ook meer gespro ken van "systemen" waarin men functioneert, en dat geldt voor bijvoor beeld alleenstaanden evenzeer als voor mensen in de traditionele gezins vorm. Anders dan bij het CDM is er bij het RIAGG sprake van een "multi-dis- ciplinaire aanpak", Jelleke gaat in Amersfoort deel uitmaken van een team, waarin verder een psycholoog, een sociaal-psychiatrisch verpleegkun dige, een psychiater en nog twee ande re maatschappelijk werkers deelne men. "De invalshoeken worden daar door vergroot. De problemen worden van verschillende kanten bekeken en ook het aantal oplossingsmogelijkhe den neemt daardoor toe", aldus Jelle ke. Uitdaging Haar ervaring met de "systeem-ge richte benadering", zoals die wordt toegepast in het werk in Soest, hoopt ze ook in haar nieuwe werkkring ten volle te benutten. "Het is een uitdaging om te bekijken in hoeverre zo'n bena dering gehanteerd kan worden bij de Politie zoekt getuigen van aanrijding op Peter v. d. Breemerweg De politie van Soest is op zoek naar twee vermoedelijke getuigen van een aanrijding die zich vorige week vrij dagmorgen omstreeks 08.45 uur heeft voorgedaan op de Peter van den Bree merweg, tussen de Hooiweg en de Fer- dinand Huycklaan. Uit de richting Amersfoort reed een auto, bestuurd door de 19-jarige C.L.H. uit Amersfoort, naar Soest. Op de Peter van den Breemerweg botste deze auto tegen de bromfiets van H.B. (22) uit Soest, die in de richting Amersfoort reed. Een van de betrokkenen beweer de dat op het moment van de aanrij ding twee fietsende meisjes eveneens op de Peter van den Breemerweg moeten hebben gereden. De ander ont kent dat. Het gaat bij de meisjes ver moedelijk om scholieren van ca. 16 jaar oud. De politie zou hen graag ho ren. Kater ergerlijk mishandeld Mevrouw E. J.G.K. van de Nieuwstraat deed in het weekeinde bij de politie aangifte van een ergerlijk geval van dierenmishandeling. Een nog onbeken de dader bleek van haar kater alle nagels te hebben uitgetrokken en bo vendien was het beestje gewond aan zijn onderkaak. Antenne afgebroken De heer H. W. van M. uit Soest meld de de politie vorige week dat vandalen de antenne van zijn autoradio hadden afgebroken. De wagen stond gepar keerd aan de Haverweerd. BLOEMEN HUIS BESTAAT 1 JAAR! Daarom 3 speciale feestaanbiedingen Elke dag aanvoer van verse bloemen en planten rechtstreeks van de veilingen. Zuidpromenade 9, Tel.: 02155 -16877, Soest y Foto: Herman van Dam 'zwaardere' gevallen. Je kijkt verder dan alleen naar de individuele cliënt, betrekt daar ook z'n omgeving bij en de manier waarop hij daarin functio neert. Dat is dikwijls heel bepalend voor iemands problemen." Jellék verlaat het CMD niet omdat zij op het werk in Soest uitgekeken zou zijn. "Het is meer een kwestie van het verdiepen van je eigen deskundigheid. Wil je verder gaan met deze systeem theoretische benadering, dan moet je overstappen naar de tweede-lijns hulp verlening. Die vind je alleen in de gro tere plaatsen." Jelleke heeft in de jaren bij het CMD van dichtbij de veranderingen meege maakt die het maatschappelijk werk in Soest, althans organisatorisch, niet onberoerd hebben gelaten. "Er is veel veranderd. We zaten destijds nog in het Anna Paulownahuis. Het aantal maatschappelijk werkers is in die ja ren niet af nauwelijks gegroeid, maar de instelling zelf is wel veel groter ge worden." In dat verband wijst ze met name op de uitbreiding met een direc tie en een staf, tijdens het vraagge sprek vertegenwoordigd door Nel van Dijk, staffunctionaris bij het CMD voor de maatschappelijk-werk-"poot" (de gezinszorg is de andere). Regenten-structuur In de beginjaren waren de maatschap pelijk werkers zelf naast het uitvoeren de werk belast met allerlei voorberei dende en voorwaardenscheppende taken. Dat is in de nieuwe opzet, die er kwam na een niet zonder pijn en moeite verlopen democratiseringspro ces in Soest en de niet minder ingrijp pende fusie met het maatschappelijk werk in Baarn en Eemnes, gelukkig anders geworden. "In Baarn had je te maken met wat je zou kunnen noe men 'regentenstructuur'. In Soest had den we dat al achter de rug", aldus Jelleke. De organisatie draait nu uitstekend, aldus Nel van Dijk. "Er is een betere organisatorische structuur, waardoor de zes maatschappelijk werkers in Soest (die samen 4,5 formatieplaats bezetten) in duidelijk grotere rust hun eigenlijke werk kunnen doen. In haar jaren bij het CMD heeft Jelleke ook een belangrijke bijdrage geleverd aan de totstandkoming van het ge zondheidscentrum in Soest-Zuid, dat vorig jaar onder de naam "De Bunde ling" van start is gegaan. "Dat bracht ook een andere organisatie binnen het team van maatschappelijk werkers met zich mee. Verder waren we nauw betrokken bij de statuten, de detache ringsovereenkomst en de subsidie-aan vragen bij het ministerie van WVC. Voor het maatschappelijk werk bete kende de samenwerking met de kruis vereniging en de huisartsen in het ge zondheidscentrum een belangrijke ver betering. "Je kunt efficiënter wer ken en je raakt ook sneller betrokken bij de problematiek, waarmee in eer ste instantie de andere hulpverleners in aanraking komen. Dat werkt an ders, veel beter, dan in de situatie waarin ieder nog onder zijn eigen dak werkt. Een huisarts zal dan minder snel geneigd zijn het maatschappelijk werk bij zijn behandeling te betrek ken." 9 Onder leiding van "meester" Han Timmer hebben de leerlingen van groep 7 van de Openbare Basisschool Overhees (Willaertstraat) vorige week een waar kunst-stukje verricht door de muren van de oude stal van de Kinder boerderij "De Vrije Teugel" aan het Vedelaarpad van fraaie beschilderin gen te voorzien. De stal heeft een andere ingang gekre gen sinds de peuterspeelzaal 't Kwet- ternest onlangs zijn intrek nam in het geheel verbouwde voorste deel van de stal. Tegelijk daarmee kreeg de stal een flinke opknapbeurt. De leerlingen van "Overhees" maak ten dankbaar gebruik van de adviezen van directeur Leo van den Berg van de Foto: Goos van der Wilt Kinderboerderij. De motieven bleven helemaal in de sfeervooral dieren, planten, bloemen, en insekten bedekken nu de wanden. De ingang is beschil derd als een grote paddestoel: rood met witte stippen. Jelleke Harkema (r) en Nel van Dij}: Onbekendheid De samenwerking in de eerste lijns hulps is er juist op gericht om te voor komen dat cliënten al te snel in de tweede-lijns zorg terecht komen, zoals het RIAGG. Juist de betrekkelijke onbekendheid bij de andere hulpverleners en de soms volstrekte onbekendheid bij het "pu bliek" vormt één van de problemen waarop het maatschappelijk werk, ook in Soest, voortdurend stuit. "Ons werk is in het algemeen nog veel te weinig bekend. Te weinig mensen, die op een of andere manier in de problemen terecht zijn gekomen, weten van ons bestaan af, laat staan dat ze het idee hebben dat ze ook echt geholpen kun nen worden", aldus Jelleke en Nel. Dat betekent overigens niet dat er nauwelijks mensen op het maatschap pelijk werk in Soest afkomen. De actie radius van het maatschappelijk werk is volgens landelijke cijfers 1 procent van de bevolking, in Soest dus 400 men sen. "We zitten daar in Soest zwaar overheen", aldus Nel van Dijk, met 633 'cliënt-systemen' - met excuses voor het jargon - waarbij in feite 909 mensen betrokken waren. Een verschil waarin de 'efficiëncy' van de systeemgerichte benadering duide lijk wordt: "Door bij de benadering van een cliënt zijn omgeving, bijvoor beeld het gezin, te betrekken, voor kóm je ook dat er later eventueel andere gezinsleden uit de boot vallen, die op hun beurt weer hulp nodig heb- ben, ,Qp. die manier werk je dus ook preventief", merkt Jellek op. Nel van Dijk vült aan: "Dat is ook de kracht van de eerste-lijns zorg. Je bent zo snel mogelijk en zo dichtbij mogelijk beschikbaar." Er is sprake van een bepaalde "beeld vorming" bij het maatschappelijk werk, niet alleen van buiten naar bin nen, maar ook van binnen naar buiten. "Onbekendheid met ons werk brengt ook met zich mee dat we maar een vaag inzicht hebben in de behoefte aan hulpverlening die er is. Zodoende be vind je je al gauw in de situatie dat je zegt: dit zal wel zijn wat Soest nodig heeft, maar dat is dan niet meer dan een indruk. Een uitzondering is de groep buitenlanders in Soest, waar mee goede kontakten zijn opgebouwd. Daardoor is het ook mogelijk geworden prioriteiten te stellen en op die manier tot een veel gerichter hulpaanbod te komen. Dan wordt er van de hulp ook veel beter gebruik gemaakt en komen er minder mensen in de problemen. Extra geld Evenals een aantal andere gemeenten is Soest aangewezen als "concentratie gemeente" voor het maatschappelijk werk onder buitenlanders, omdat hier meer dan twee procent van de be volking uit buitenlanders bestaat. Dat betekent dat er extra geld beschik baar wordt gesteld door het rijk. Het is nog niet helemaal duidelijk hoe dat besteed gaat worden. De stichting Vrouwen voor Vrouwen claimt daar van een portie, maar ook het maat schappelijk werk kan het geld goed gebruiken. Voor het overige onderscheidt het al gemeen maatschappelijk werk in Soest zich niet spectaculair van andere plaatsen, is de ervaring van Nel van Dijk. "Ik kan het niet met cijfers sta ven, maar je kunt misschien wel zeg gen dat - door het vrij grote aantal jonge gezirmen hier - de gezinsproble- matiek vrij prominent is. Veel minder telt hier bijvoorbeeld de speciale werk- loosheidsproblematiekdie in ons cliëntenbestand dan ook laag aanwezig is. Landelijk gezien zit meer dan 50 procent in die hoek, bij ons is dat nog geen dertig procent. Cijfers In het jaarverslag van het CMD is een staatje opgenomen dat een vrij duidelijk beeld geeft van de problemen die men bij het maatschappelijk werk in Soest tegenkomt. De problematiek is weergegeven in drie categorieën: materiële problemen, relatieproble men en persoonlijke problemen. In de eerste categorie worden de vol gende probleemsoorten onderschei den: financiën (10%); huisvesting (14,3%); arbeid (6,2%); gezondheid (2,4%); echtscheiding (10%) en de omgangsregeling", die in 4,4% voor problemen zorgt. Bij de relatieproblematiek staan de volgende cijfers genoteerd: relatie tot partner (17,7%); relatie ouder-kinde- ren (14,5%)relatie tot anderen (5,2%). Bij de persoonlijke problematiek gel den de volgende cijfers: eenzaamheid (1.8%), identiteit (11,2%); cultuurver schil (1,2%) en psychische problemen (2.2%). Het grootste stuk problematiek waar mee het algemeen maatschappelijk werk in aanraking komt wordt ge vormd door de materiële problemen (48%). De relatieproblemen speelt in 37 4% van de gevallen de belangrijkste rol en de persoonlijke problemen doen dat in 15,2%.

Soester Courant | 1985 | | pagina 8