O 't Zwaantje ^baxtliuifien Japanse onderwijzers op excursie Bouwbedrijf Van der Grift koopt 'Eltheto' ^O/eharn TUIN-ADVIESCENTRUM 't vaanlerfiocQt WOENSDAG 30 OKTOBER 1985 SOESTER COURANT PAGINA 9 SOES^ De Soester "i Hulk Van Dam Super breidkeigen merk 'Super' uit met 40 nieuwe artikelen Geef Jantje Beton leef - en speelruimte Schilderijen van Rudi Polderman in 'De Bereklauw' Vrijwilligers Vakature Bank Aktieve bemiddeling Ook voor een snelle en goed verzorgde lunch prins hendriklaan 1 soest tel. 02155-13807 Hervormd wijkcentrum wijkt voor winkels en woningen Dakwerken voor doe-het-zelvers Bessenpraat deel I door Arie Wandelaar Fantastisch! Wat een geschenk! Alle Soesters hebben, of krijgen er, een huisgenoot bij. Zonder dat wie van ons er om heeft gevraagd werd hij vorige week op de stoep van de voordeur ge plaatst. DE SOESTER HULK. Uit een foldertje van de gemeente Soest hadden we al begrepen dat er deze maand een verrassing op komst zou zijn, maar van zo'n gorilla had nie mand durven dromen. Onze Hulk heet SULO, althans die naam hebben de gulle gevers met een rood-wit randje op zijn voorgevel ge plaatst. Marie is er werkelijk helemaal weg van. De eerste dag dat het groene monster moest worden uitgelaten zat ze voor het raam met iets van vertedering op de gespierde mannen van de gemeen tereiniging te wachten, de kolossale wagen was nog niet in zicht of ze was verdwenen. "Ik ga SULO-tje even uitlaten Arie," klonk het vanuit de gang. Even later werd SULO van zijn last verlost via een wandeling door gang en keuken weer op zijn plekje in de tuin gezet. Het is dat het kreng twee wielen als on derdanen heeft, anders zou Arie van daag nog een giro voor de hondenbelas ting uitschrijven. Met de komst van SULO, de Hulk, heeft de tweedracht in een best redelijk huwelijk toegeslagen. Marie prijst de schenkers ongeveer de hemel in (bij wijze van spreken dan) en roemt de inventiviteit van de hoog ste gezagsdragers in Soest. Ze vindt Hulk's kleur fraai aangepast aan de groenstrook die zo karakteris tiek voor Soest is. Verder heeft ze uit gevonden dat het gedrocht op maat ge maakt is voor a.s. ondernemers, die in de zomermaanden met schepijs hun kost willen verdienen, en in tijd van nood dienst kan doen als wasmand. Ook opperde ze de gedachte dat de komst van deze uit zijn krachten ge groeide mini-container wellicht mede is bedoeld ter compensatie van omge waaide en omgehakte bómen. Sinds ze er is achtergekomen dat ook een deksel twee kanten heeft is er een verkoeling in haar aanvankelijk en thousiasme opgetreden. - Vandaag heeft ze de binnenkant van het deksel aan een studie onderworpen. In een ietwat ontredderde toestand kwam ze daarna bij Arie (alsof hij het allemaal bedacht heeft) verhaal halen. "Als ik de voorschriften lees dan lijkt 't of heel Soest gestoord is. Moet je horen Arie. Artikel 1: Plaats de container op de trottoirrand voor uw woning. Zouden ze echt van de veronderstelling uitgaan dat in SULO tijdens ophaal dag in de boom ga hangen." Arie zweeg. "En dit. Artikel 2. Al het vuil moet IN de container. Voor wat voor viespeu ken zien ze ons eigenlijk aan. Nou vraag ik je." Arie bleef luisteren. "Let op mijn woorden, straks krijg je nog een gemeentelijke verzekeringspo lis voor mini-containers, want volgens artikel 4 zijn wij, die nooit om SULO- tje gevraagd hebben, aansprakelijk voor beschadigingen en diefstal." Arie adviseerde Marie d'r koffie niet koud te laten worden. Er was echter geen houden aan. "Ik geloof dat ik voor de Kerst maar een weegschaal vraagt, want SULO- tje mag op ophaaldag niet zwaarder dan 80 kg wegen. Ik kan jou nog niet eens meegeven." Arie droeg de oplossing aan. "Dan doe je net als de kaasboer of de slager die aan hun klanten vragen: Mag het een onsje meer zijn?" "Wat zeg je hiervan?", vervolgde Marie. "Artikel 7. Verzamel oud papier voor scholen of verenigingen; echter een oude krant op de bodem voorkomt ver vuiling. SULO-tje slikt liever geen kranten, glas en heel wat andere hap jes lust ie ook niet, het is net of je een pak koffie koopt en thuisgekomen op de verpakking leest: de inhoud is niet ge schikt om er heet dan wel warm water aan toe de voegen. En dan die oude krant op de bodem om vervuiling te voorkomen. Zou een nieuwe krant op de bodem soms vuil aantrekken?" De algemene beschouwingen kostte de inhoud van een volle pot koffie. Marie had het laatste woord. "Weet je," zo liet ze Arie weten, "de manier waarop heel Soest wordt verplicht van de mini-container gebruik te makeni doet mij een beetje denken aan het begin van de Chinese revolutie, of Rus land en de Oostbloklanden. Daar wordt er ongeveer ook zo voor je gedacht en gehandeld. Je hebt alleen maar te slikken." Marie's vergelijking was een zee die Arie veel te hoog ging. Omstandig dééd hij een uiteenzetting over de democratische besluitvorming die aan het gebruik van de. Hulk vooraf was gegaan. Marie was 't er, uiteraard, niet mee eens en citeerde Raymond van Gelder die vorige week in de gemeenteraad met betrekking tot de verhoogde kos ten schijnt te hebben geroepen "De gewone man mag het gelag weer betalen." Opnieuw laaide de discussie op totdat Arie een passend antwoord tot besluit had. "Het verschil tussen daar en Soest is dat je er hier nog een kritisch stukje over mag schrijven." "Nog wel," verzuchtte Marie. Als steeds het laatste woord. ARIE WANDELAAR Motorjas gestolen R. R. van R. uit Soest deed deze week bij de politie aangifte van de diefstal van zijn leren motorjas. Het kleding stuk was ontvreemd uit het Artishock- gebouw aan de Steenhoffstraat. De schade bedraagt ca. 250 gulden'. Jack gestolen J. P. H. uit Soest deed maandag j.1. bij de politie aangifte van de diefstal van zijn winterjack uit de kleedruimte van de tennisbaan aan de Schrikslaan. De waarde van het kledingstuk bedraagt 99 gulden. De heer Van Doorn van Van Dam Su per, één van de zelfstandige onderne mers aangesloten bij Super Club 199, introduceert op 30 oktober a.s 40 nieu we Super-artikelen. Deze uitbreiding van het Supermerk met o.a. rookworst, dieetmargarine, chocoladerepen, shampoo, dames ver band e.d. brengt het totaal aantal op een kleine 40 artikelen. Stuk voor stuk dagelijkse gebruiksar tikelen zoals koffie, thee, bier tot en met was- en schoonmaakmiddelen. Een inmiddels ook bij de klanten ver trouwd merk van een hoogwaardige kwaliteit en met een gunstige prijs in vergelijking met de bekende merkarti kelen, aldus de heer Van Doorn. Ook de nieuwe artikelen zijn voorzien van gratis 5 cents-spaarzegels. Daar mee kunnen de klanten sparen voor gratis leuke kado-artikelen uit de Su- perkadoshop. Juist nu de feestdagen weer in aan tocht zijn, kan je zien dat deze spaar mogelijkheid goed aanslaat, zo zegt de heer Van Doorn. De nieuwe, aktieve aanpak van de Su per Club 199 winkels, met vertrouwde kwaliteit en service gecombineerd met zo'n uniek eigen merk, zorgde voor vele positieve reakties van de klanten. De uitbreiding met deze 40 nieuwe pro ducten, zal dan ook zeker enthousiast ontvangen worden. In de week van 30 oktober kunnen de klanten zelf de proef op de som nemen. De warme rookworst staat dan in de winkel gepresenteerd om gekeurd te worden. Ja, de slogan "Het Supermerk kwali teit waar ik persoonlijk achter sta", geldt eveneens voor deze nieuwe serie, sluit de heer Van Doorn op passende wijze af. Van 4 tot 10 november a.s. wordt in het record aantal van ruim 850 plaatsen van ons land de nationale jeugdcollecte gehouden, beter bekend als de jaarlijk se actie van Jantje Beton, terwijl op za terdag 9 november bovendien een straatcollecte wordt gehouden. Er wordt in Soest gecollecteerd door 150 collectanten van Stichting Peuter speelzalen Soest/Soesterberg, de Sher pa's van Don Bosco, jeugdgroep Soes ter Bowling Bond, Stichting Stimulans. Het gaat bij de actie van Jantje Beton om geld voor het jeugdwerk in ons land. Voor speeltuinen, kinderboerde rijen, clubhuizen, speel-o-theken en jeugdverenigingen, voor nieuwe moge lijkheden en nieuwe voorzieningen. Voor kinderen die in de verdrukking dreigen te komen, in oude en nieuwe woonwijken, in de stad en op het platte land. Gevaar en onveiligheid, integratie van gehandicapte en gezonde kinderen en het grote-gebrek aan veilige en eigen tijdse speelvoorzieningen en club huizen zijn dit verband problemen die veel aandacht krijgen. De plaatselijke jeugd- en jongeren groepen die aan de collecte meedoen kunnen 50% van de opbrengst direkt bestemmen voor de aanschaf van nieuw spel- en kampeermateriaal, voor een nieuwe geluidsinstallatie of voor de noodzakelijke vernieuwing van inventaris. De andere helft wordt door het Natio naal Jeugd Fonds gebruikt voor finan ciële ondersteuning van allerlei zinvol le projecten ten behoeve van de jeugd in ons land. Uit de opbrengst van de komende na tionale jeugdcollecte wil het Nationaal Jeugd Fonds ruim 150 projekten finan cieren. In het bestedingsplan zijn 30 jeugdac- commodaties opgenomen, 20 speel voorzieningen, 3 kinderboerderijen en 'n aantal speel-o-theken en peuter speelzalen. Komt u niemand met een collectebus of intekenlijst tegen, dan zijn giften ook van harte welkom op girorekening 1247, t.n.v. Nationaal Jeugd Fonds, Utrecht. Gun de jeugd een gulle gift en geef Jantje Beton leef- en speelruimte. Tot en met vrijdag 22 november is in het kunstwinkeltje "De Bereklauw", Steenhoffstraat 63 in Soest, een ten toonstelling te zien van een zevental schilderijen van de bekende Haagse schilder Rudi Polder. Rudi Polder schilderde en tekende landschappen en portretten, tot 1962 fi guratief, daarna abstraherend. In 1950 vertrok Rudi Polder naar Frankrijk, werkte een tijdje in Zweden en ontwik kelde zijn "blondisme" als een geheel eigen schilderkunst, die steeds etheri- Na aanrijding doorgereden Mevrouw J.F.W. uit Soest meldde de politie vorige week dat haar auto op de Kerkstraat was aangereden door een onbekende medeweggebruiker. Haar wagen kreeg een flinke deuk in het por tier. De heer W.H. die z'n auto had gepar keerd op het terrein bij VVZ aan de Eemweg, ontdekte dat een onbekende automobilist er tegenaan was gebotst. De linker achterzijde werd bescha digd. De her B.J.M. v. d. L. tenslotte, die zijn auto had geparkeerd aan de Beukenlaan, meldde de politie dat een buitenspiegel ws afgereden en de zij kant was beschadigd. scher lijkt te worden. Uit zijn werk blijkt, dat hij geobse deerd wordt door het zonlicht als symbool van het oneindige. Het licht beheerst zijn onderwerp en zijn palet, dat zo blond van toon is, dat de Franse kritiek zijn schilderkunst "biondisme" noemde. Toch is het Rudi bolder niet om het uiterlijke effect van zachte gele, blauwe of groene tinten te doen. Hij is geen schilder van het zuivere licht zoals de luministen van destijds. En ook geen impressionist als Monet. Het blijkt b.v. uit de manier waarop hij het licht door middel van een verf structuur tastbaar probeert te maken. Het lukt hem niet altijd dezelfde inten siteit te bereiken. De openingstijden van "De Bere klauw" zijn dinsdag t/m vrijdag van 10.00-12.00 uur en van 14.00-18.00 uur, zaterdag van 10.00-18.00 uur. Rood-licht overtreders bekeurd De politie hield vorige week dinsdag morgen tijdens de ochtendspits controle bij diverse verkeerslichten in Soest. Zes automobilisten werden be keurd, omdt ze de stoplichten negeer den. Het komt nogal eens voor dt een vrij williger (ster) bij de VVB binnenstapt in de verwachting daar onmiddellijk een pasklare vakature te vinden, waar mee hij of zij meteen aan de slag kan. De praktijk is echter vaak anders. Soms moet men een keuze maken uit het aanbod dat op dat moment voor handen is, maar het komt ook voor dat men ondanks het uitgebreide bestand toch niet kan slagen. In dat geval wil de WB aktief bemiddelen; wanneer de baan waarvoor men belangstelling T- U woont in Soest en nog nooit in 't Zwaantje gedineerd? Nog nooit die voortreffelijke keuken geprobeerd o.l.v. onze chef-kok Joop Wesseling? Daar moet snel verandering in komen! Rademakerstraat 2 03463 -1423 3769 BD Soesterberg heeft beschikbaar komt krijgt men be richt. Omdat het regelmatig voorkomt dat in geschrevenen niet of moeilijk bereik baar zijn, is het raadzaam in kontakt te blijven met de VVB. De slogan "Laat eens iets van je horen" is niet alleen op telefoonabonnees van toepassing. Hebt u veel vrije tijd of bent u werk loos, dat is er natuurlijk gelegenheid genoeg om gedurende de openingstij den op maandag, dinsdag en donderag van 10.00-12.30 uur en van 13.30-15.30 uur binnen te wandelen. De VVB is te vinden in het creatief centrum met de nieuwe naam "C-drie", Willaertstraat 49, tel. 12630. Vacatures Er heeft zich tot nu toe nog geen tuinman opgegeven om het zware tuin onderhoud op zich te nemen rond de peuterspeelzalen in Soest (8/610) Gastheer of gastvrouw in diensten centrum voor de oudere mens (2/610) Gevraagd: medewerksters t.b.v. or ganisatorische werkzaamheden van de St. Vrouwen voor Vrouwen. O.a. mee helpen en meedenken binnen werk groepen (8/616); Jongerenwerkster gevraagd t.b.v. meisjesclub om buitenlandse meisjes op een prettige manier kennis te laten maken met onze cultuur d.m.v. praten en leuke dingen doen (3/636) t Welke vrijwilliger m/v wil assistentie verlenen bij het geven van paardrijlessen aan gehandkapten (9/622); Medische vereniging voor vredes vraagstukken vraagt vrijwilliger m/v ter assistentie bij public-relations akti- viteiten in de regio Amersfoort 10/84) Ter assistentie van de leiding kan de Kinderboerderij nog een aantal vrijwilligers m/v een leuke job aan bieden (5/603) Instituut in Soest roept de medewer king in van enkele vrijwilligers m/v om moeilijk lerende jongeren van 6 tot 20 jaar te begeleiden (3/630) Veilig Verkeer Nederland kan nog een groot aantal medewerkers m/v voor diverse aktiviteiten plaatsen. Er is tevens een vakature beschikbaar binnen het bestuur van WN (1/620) Hockey-vereniging in Soest zoekt vrijwilligers om klein onderhoud te verrichten in en om het clubhuis. De vrijwilliger wordt tevens belast met het trekken van de lijnen op de velden vóór de wedstrijden (4/605). Restaurant Negentien onderwijzers en onderwij zeressen en twee mensen van een edu catief administratiecentrum uit Japan verblijven onder begeleiding van een reisleider en een tolk momenteel in Soest. Tijdens dit vierdaagse bezoek verdiepen zij zich in onze schoolstruc tuur door onder meer een kijkje te nemen in enkele Soester scholen. Maandag begon de excursie in de open bare basisschool Overhees aan de Wil- laerstraat. Wethouder drs. J. Menne van onderwijs lichtte daar met behulp van schooldirecteur G. de Jong de Ja panners puntsgewijs in over het Neder landse onderwijsstelsel. Geen van de 21 Japanse onderwijsmen sen bleek bij machte de conversatie in het Engels te voeren. Menne's op merking in zijn welkomstwoord dat het voor hem als bezitter van ene Japanse auto een eer was om de bezoekers te mogen begroeten, ontlokte dan ook geen reac tie van de 'klas'. Wel werden er driftig aantekeningen gemaakt wanneer de tolk haar werk deed. Na de inleiding, die ongeveer een half uur in beslag nam, ging de groep voor een rondleiding het schoolgebouw in Overhees door. In iedere klas werden talloze foto's geschoten door de 'stude rende onderwijzers'. De Japanners zijn afkomstig van Aki- ta, een district met 1.270.000 inwoners in het noordoosten van het land. Ze ver tegenwoordigen het basisonderwijs en het middelbare- en hoger onderwijs. Na het bezoek aan de openbare basis school Overhees legden de Japanners gisteren een bezoek af aan de scholen gemeenschap Eemland. Voor vandaag staat een bezoek aan het Chr. Collegë Griftland aan de Noorderweg op het pro- Wethouder Menne begroet de Japan se delegatie. FotoGoos van der Wilt gramma. Tussen de bedrijven door worden de Japanse gasten, die in Het Witte Huis logeren, bezig gehouden met een toe ristisch programma, samengesteld door de plaatselijke VW. Donderdagavond vindt op uitnodiging van de Japanners een afscheidsdiner plaats. Vrijdag keren de Japanners weer huis waarts. Rijverbod Op de Birkstraat hield de politie in het weekeinde de 23-jarige S.W.S. uit Soest aan. Hij legde de blaastest af en kreeg een rijverbod. Het bekende Soester bouwbedrijf G. W. van der Grift. B.V. wordt de nieuwe eigenaar van "Eltheto", het gebouw aan het Drift je in Soest-Zuid, direct achter het nieuwe winkelcentrum aan de Zuidpromenade. Onlangs is een voorlopig koopcontract gesloten tus sen Van der Grift en de wijkvereniging "De Kerkebuurt", eigenares van "El theto" sinds de oprichting ervan in 1935, nu precies een halve eeuw gele den. Het voornemen van de heer Van der Grift is het gebouw af te breken en op nagenoeg dezelfde plaats een winkel pand te bouwen. Het grootste deel van de bijbehorende grond - totaal zo'n 4700 vierkante meter - ligt langs de Schoutenkampweg en leent zich uit stekend voor woningbouw. Over de precieze invulling daarvan is nog niets bekend. Met de verkoop en de naderende sloop komt een einde aan een opmerkelijk stukje geschiedenis. Dat blijkt ook uit de woorden van ds. P. Kloek, emeritus predikant van de Oude Kerk en voor zitter van "De Kerkebuurt", die altijd een wijkvereniging met een heel bij zonder karakter is geweest. Dat valt bijvoorbeeld af te lezen uit de doelstel ling, die als volgt luidt: "In de kerke lijke wijk Soest-Zuid het onderlinge verband der kerkleden te versterken" en "de verdieping van het geestelijk leven". In een later stadium verdween de toegevoegde doelstelling "in het al gemeen de uitbreiding van Gods Ko ninkrijk". "Eltheto" is een naam waarmee de meeste Soesters in de loop der jaren niet goed raad hebben geweten. De (Griekse) term in een werkwoords vorm en betekent "het kome", name lijk het Koninkrijk uit de tweede bede van het "Onze Vader". In tegenstelling tot wat de gewone Soester er meestal van maakte, die het woord uitsprak met de nadruk op de middelste letter greep, behoort het te worden uitge sproken met de klemtoon op de eerste lettergreep: éltheto. Ds. Kloek is er overigens allerminst rouwig om dat de naam mét het gebouw uit Soest ver dwijnt. "Het is altijd een idiote naam pest aan de Oude Kerk", vertelt hij. "Het gebouw was verre van doelmatig en bovendienbegon de kerk, met de uitbreiding van Soest-Zuid, steeds meer excentrisch te liggen. Men wilde dus een steunpunt in Zuid en stichtte uit voorzorg een eigen vereniging, De Kerkebuurt, waarvan overigens alleen hervormden lid konden worden." Vanaf de stichting vormde "Eltheto" het middelpunt van een soms bruisend kerkelijk leven in Soest-Zuid. Velerlei activiteiten vonden er onderdak. "Er zijn in het verleden vaak wilde plannen gesmeed; zelfs is er ooit een voorstel geweest om er een soort open restaurant van te maken", aldus ds. Kloek. De bloeitijd van Eltheto is te dateren in de jaren vijftig, toen de populaire ds. Van Krugten predikant van her vormd Soest-Zuid was. Door de ont wikkelingen op kerkelijk terrein werd de Oude Kerk steeds meer een wijk- kerk, waardoor echter de grote af stand tussen de kerk en het wijkge- bouw als zeer bezwaarlijk werd erva ren. "Er was alleen een kerkeraads- kamer. Kindernevendiensten waren onmogelijk. Er is dan ook jaren gezocht naar een gebouw in de buurt van de kerk," aldus ds. Kloek. Drie jaar geleden werd dat verlangen vervuld door de aankoop van "De Deel", waarmee een bedrag van ruim 300.000 gulden was gemoeid. De wijkvereni ging "De Kerkebuurt" is nooit eigena res van dat gebouw geworden, maar kon de kerkvoogdij wel de garantie geven dat het gebouw betaald kon wor den. De te verwachten opbrengst van de verkoop van Eltheto rechtvaardig de die verzekering, temeer daar er veel belangstelling van "buitenstaan ders" was voor het zeer gunstig ge legen terrein in het hartje van Soest- Zuid. Toen al wierp de realisering van het winkelcentrum haar schaduwen voor uit en de eerste plannenmakers boden zelfs een bedrag van een miljoen gul den, weet ds. Kloek te vertellen. "Toen die plannen niet doorgingen - er was al een koopcontract getekend en 20 procent van het verkoopbedrag (190.000 gulden) was al betaald - hebben we gezegd: laten we eerst maar eens af wachten hoe het allemaal zal lopen. We konden er zeker van zijn dat het ge bouw en het terrein geld genoeg zouden opbrengen." Met de verkoop aan de firma Van der Grift - bedragen worden nu niet ge noemd - wordt de historie van Eltheto definitief afgerond. Sinds de ingebruik neming van De Deel vonden er nog maar weinig kerkelijke activiteiten plaats en de verhuur voor andere doel einden is altijd bescheiden gebleven. Toch herinnert Eltheto velen in Soest aan volop activiteit; niet alleen het al genoemde jeugdwerk, maar ook ca techisatie, vrouwenclubs, de bejaar densociëteit en tal van andere kringen, ■clubs en organisaties hebben er on derdak gehad. Betrekkelijk recent was Eltheto de plaats waar christenen en moslims elkaar ontmoetten en in de ja- Daat ha'k wel 'edaacht - heule stukke in ongze kraangt over de vulluscontai- ners. En doar deej ik ok nog us an meej in me Gehannes, dus daat kwaam mooi uut. Daa's gewoon un gevaal vaan soa- mewaarking. Eejndraacht moakt maacht, zz'k moar zeige, moar ok vullus en daat mot ok weer vurt. En of daat noeng in grieze zaakke if greujne baakke goat, awwe ut moar kwiet roake. Moar 't leste woord zaal d'r nog wel niet over 'evaalle weze, denk'. Ze ben d'r zellufs aal weer over an 't ore waas- se 'eweest, sting in de Soesder. We hebbe nogaal us ore te waasse op Soest, ajje daat zo leest. Ongderlest waas de ateletiekklup vaan Pijnenburg an 't ore waasse bie de gemeengte, in verbaangd mettut touwtrekke over containers die as kleedlokaal moste diene. Die wore daan zeker nog groter as de vulluscontainers. 'k Snaap aach- teraaf niet woarom d'r zoveul toe- staangde over woare, waant touwtrek ke beurt toch ommers ok bie de sport? Met ongze nieuwe vullusbaakke is d'r niet zo laang an 'etrokke. Daat gong met un noodgaang. 't Liekt wel of in eejn week ut heule greujne woage- paark is thuus bezorgd. Veurige week zaag ik veur 't eerst de baakkepoa- roade laangest de stroat stoan. 'k Hettum ok in de rie op de stoep 'ezet, en ik mot eerluk zeige dattie haarstik- ke goed reej. Moar doar mok wel bie vertelle daatter niet veul in zaat. Ik wouw effe kieke hoe vol of-tie wel waas, moar toeng mos ik eerst de vaar- rekieker d'r bie hoale, dus daan weetje ut wel! 't Is daa'k de vullusaamtenoare niet teleur wouw stelle, aangders haa'k nog un moandje 'espoard; daat kon maakkeluk zaat. D'r waas un roadslid daat zee daat de mingse in de flats meej moste betoale veur de eigenoare vaan huze met tune. Haarstikke bedaankt, meneer, as daat zouw kunne, daan groag! De gewone maan mos ut gelaag betaole. Daat ben wullie ok en we betoale aal zoveul veur 't gelaach vaan un aangder, dus zo zie je weer, ik zee ut aal: Eejndraacht moakt maacht. Je kaan niet aalus veur je eige houwe, ok geejn vullus, en vullus is overaal vullus. Ze baadde ut ok aal over verzoamel- containers. Daat hejje aaltied doaluk in ongs laangd. Zo gauw aster iets in de belaangstelling roakt, daan krieje ver- zoameloars. Hobbyisten zaa'k moar zeige. En d'r waas ok aal un ope huus veur containers. Ik 's oaves an de stroat kieke, moer mooi niks te zien. ïAjje 't ming vroagt, daan mok zeige, daa'k ut best oardig zouw vingde: un optocht met containers met P.V.O. veurop. Eerste uutvoering vaan de Vullusmaars in Fies groot, waant ik blief ut moar un grote baak vingde, ajje veult waa'k bedoelt. Hannes v. d. Neng knntnnr Steenhoffstraat 13 3764 BH Soest eftnencvl Telefoon 02155-10115 VERKOOP VAN: Datasafes Inbouivkluizen Kluizen Brandkasten Installatiebedrijf j. cornelisse bv. Tel.(02155)13014-12577 ren vijftig zond NCRV-radio regel matig kerkdiensten uit, die in Elthoto werden gehouden. Voor de versterking van het onder linge verband der kerkleden en de ver dieping van het geestelijk leven is het gebouw niet meer nodig, en ook de uit breiding van Gods Koninkrijk lijkt niet ding van Gods Koninkrijk lijkt niet in de eerste plaats afhankelijk van het behoud van het karakteristieke ge bouw, dat binnen afzienbare tijd onder de slopershamer zal vallen. Toch is het opnieuw een stukje Soest dat ver loren gaat. 'Eltheto" heeft in de laatste halve eeuw een belangrijke functie vervuld voor het hervormd kerkelijk leven in Soest- Zuid. Jarenlang heeft het er gegonsd van de activiteiten. Het is in de derti ger jaren vooral dominee Van Schaick geweest die de stoot tot de oprichting van het gebouw heeft gegeven. Deze predikant - ook als de "vogeltjes dominee", samen met een andere be roemde Soester, Rinke Tolman, zeer actief in de vogelbescherming - behoor de destijds tot de zgn. "ethische rich ting" in de Hervormde Kerk, weet ds. Kloek te vertellen. In de dertiger jaren woedde in de kerk de richtingenstrijd, die ook Soest niet voorbijging. Uit vrees voor een zekere overvleugeling door met name de Gereformeerde Bond werd besloten tot het stichten van een eigen centrum in Soest-Zuid, naast de Oude Kerk. De Oude Kerk was, in die jaren nog een echte dorpskerk (de geografische wijk- indeling van de hervormde gemeente dateert van de jaren vijftig) en had zelf geen wijkgebouw. De activiteiten vonden plaats in het koor van de kerk, dat was afgetimmerd, zodat er een zol der was ontstaan, die als vergader ruimte dienst deed. Daar beneden was een soort bergplaats, "een fietsenhok", aldus Ds. Kloek, die in dit verband ook spreekt van een "verknoeide katho lieke kerk". "Sommige predikanten hadden echt de Erik van Dorresteyn medewerker 't Vaarderhoogt Het is herfst, de bladeren van de bomen beginnen hier en daar al flink te kleuren, het weer begint te veranderen, de daglengte neemt af en we zien weer allerlei prachtige herfstvruchten om ons heen aan bomen en struiken. Deze vruchten of bessen be palen in sterke mate het gezicht van de tuin in dit jaargetijde tot vaak ver in de winter. Veel tuinen zijn echter vrij besarm in deze tijd, doordat er bij de aanleg van de tuin geen of weinig rekening ge houden is met de aanplant van gewassen die bes- dragend zijn. Dit is heel jammer, want besvruch- ',en geven kleur, zijn decoratief en trekken allerlei /ogels aan, waardoor de tuin er een dimensie bij- mjgt. Nu is natuurlijk de grote vraag, welke bes- planten geschikt zijn in welke tuin en op welke standplaats. Om hier wat meer duidelijkheid in te scheppen zal ik op wat dankbare besdragers eens dieper ingaan. Jm te beginnen bij een dwerg onder de besplanten zien we "Gaultheria procumbens" of bergthee zoals zijn dagelijkse roepnaam luidt. Het is een laag- blljvend wintergroen struikje (10-15 cm hoog) met een vrij langzame brede uitgroei. In de zomer bloeit het plantje met kleine witte kelkjes die na de bevruchting uitgroeien tot grote felrode bessen die de gehele winter de plant blijven sieren. Het bodembedekkende struikje wenst een humeuze grond op een zonnige of halfbeschaduwde plek in de tuin. Het vooraf doorwerken van potgrond of be meste tuinaarde wordt beloond met een goede ge zonde groei. Iets hoger en grover van groei is Gaul theria shallon met dikke zwarte bessen, waardoor de plant lang niet zo opvalt als zijn roodgekleurde familielid. Dit struikje wordt echter veel minder vaak op kwekerijen en tuincentra aangeboden. Beide berg theesoorten hebben een hekel aan een grond die voortdurend nat is. Een ander klein struikje dat zeker voor bezitters van een kleine tuin de moeite waard is, heet Skimmia japonica "Reeveesiana". Het is eveneens wintergroen en bereikt na jaren een hoogte van zo'n 50-75 cm. De plant bloeit in mei met witte bloempluimpjes waarna beszetting volgt. Rond augustus kleuren de bessen langzaam naar felrood, waarna de vruchten de tuin nog lange tijd (wel tot april/mei kunnen opfleuren. Alleen in stren ge winters krijgen vogels trek in deze bessen; in normale winters blijkt de bes niet smakelijk genoeg. Vrij bekend is inmiddels Pernettya of parelbes, die zijn bekendheid dankt aan de grote glimmende parelachtige bessen, in wit rose en rode tinten. Het groenblijvende heestertje dat zo'n 50-75 cm hoogte wordt is tweehuizig, zodat we voor een goede be zetting planten van beiderlei kunnen moeten aan- j planten. Zowel de mannelijke als vrouwelijke I exemplaren bloeien in de zomer met kleine witte belletjes die na bevruchting bij de vrouwelijke plant uitgroeien tot de kleurige herfstvruchten.! Belangrijk is het dat we bij de aanplant van pareljj besstruikjes flink tuinturf door de bodem mengen! en dat we de mannelijke planten niet ai te ver vaf de vrouwelijke planten verwijderd zetten. Eej mooie plantafstand is zo'n 50-75 cm. Volgende we« meer over besheesters die in deze tijd volop klei geven en tevens veilig geplant kunnen worden

Soester Courant | 1985 | | pagina 9