(ENS artÊ 1995.- ■vereniging EUKENS cïOudeEnghe j i. BIJ ONS OP SOEST De Nieuwe Volvo 480 ES PAGINA 12 WOENSDAG 6 NOVEMRFR 1985 SOESTER COURANT TEGELS s igen showroom- in met hoge PAGINA 13 Tentoonstelling in Groeneveld Het landschap in abstracte vormen Max Dendermonde signeert nieuwste boek bij boekhandel Van de Ven Film 'Kramer versus Kramer' in 'C-drie' Hard gaat-ie 'De Speeldoos' exclusief voor lezers Soester Courant Theater-agenda 'De Speeldoos' Jan Blaaser, Cabaretier op eenzame hoogte Umbellifera Close Harmony van het zuiverste water Filmhuis: 'Dr. Strangelove' Ben Joosten weer in Artishock 'Start Arti-cine' d en de appara- begrepen zijn. nspecialist weten ted dat de keuze en bladen heel Cultureel Creatief Centrum Pro memorie Het adres van C-drie is Willaertstraat 49, postcode 3760 AH in Soest. Literair Max Dendermonde leest vrijdagavond 8 november a.s. om half negen voor uit eigen werk. "Literair" wordt georga niseerd door C-drie in samenwerking met de Gemeentebibliotheek en Boek handel v.d. Ven. Ben half uur vantevo- ren bespreekt Jan Visser enkele ge dichten van de auteur, die in Amerika woont. Presentatie: NeUeke Streefkerk De toegangsprijs is erg laag gehouden, omdat dit de eerste literaire avond is inD-drie: ƒ2,50. Film Vrijdag wordt de vaste filmavond in C- drie. Vrijdagavond 8 november a.s. draait 's avonds om half elf: "Kramer Versus Kramer". Toegang: ƒ5,-. Visie Vertoog Els Verlaan houdt op zondagmorgen 24 november a.s. om half elf een lezing over naïeve schilderkunst en zondags schilders. De toegang is gratis. Beeld van Eemland Op 24 november, na bovenvermelde lezing, kunnen alle exposanten hun schilderij, tekening, etc. weer meene men. Deze tentoonstelling is tot dan toe nog dagelijks gratis te bezichtigen! Expositie Op zaterdagmiddag 30 november wordt een nieuwe tentoonstelling geopend. Zaterdag 11 januari wordt een expositie geopend van Werk van Cursisten. Zon dag 12 januari is het weer Kijkdag In C-drie. Jazz Elke derde zondag van de maand is er Jazz in C-drie. 's Middags om drie uur. Voor zondag 17 november bereidt Joop van Tol weer een bijzonder muziekfes tijn voor de jazzliefhebber. Toneel "Euridice" wordt wegens enorm suc ces nog een keer opgevoerd in C-drie op donderdag 30 januari 1986. Kunstreis Volgend jaar februari organiseren de Hof in Amersfoort en C-drie in Soest een kunstreis naar Londen. Nog vóór de paasvakantie wordt een lang weekend Parijs voorbereid. De cultuurreis (vlieg tuig en bus) naar Turkije van 25 augus tus tot 7 september gaat door als er minimaal veertig deelnemers zijn. Kosten: 1900 gulden, geheel verzorgd deskundige begeleiding. In samen werking met de Universiteit van Am sterdam. Tien deelnemers zijn al be kend. Witte Café Het Witte Café in C-drie is er niet alleen voor cursisten en bowlers, voor spor ters en expositiebezoekers, voor jazz liefhebbers en leeszaalbezoekers, maar de vorige week zaten enkele moeders er 's middags te breien, ter wijl hun kinderen in een cursus bezig waren. Zo bedoelen wij dat: het Witte Café is warm en gezellig de komende winter. Soestand Op donderdag 9 januari een nieuwe af levering van "Soestand", een praatshow over cultuur, maatschappij en politiek in Soest. Cees van Drongelen en Jan Visser interviewen prominente Soesters over het verkiezingsjaar 1986. Met imitaties van René van de Berg. HOUDEN. Goya: 'De slaap van de rede schept monsters'. Column "Ik ben meegeweest naar Brussel. In de bus vertelde de reisleider al dat Kunst politiek is. Bij Goya, die met verf en penseel vocht tegen de oorlog is dat duidelijk. Zijn grappigste schilderij vond ik "De Kokanjemast". Zijns ets "De slaap van de rede schept monsters!' (zie foto) dient als omslag van het boek van C. I. Dessaur (1984) "De droom der rede", dat het zelfbe wustzijn van de mensheid beschrijft zoals die verliep van de filosofen van de Oud-Indische cultuur tot die van de negentiende eeuw in het Westen. Lenen bij de Gemeentebibliotheek in C-drie! Het mooiste schilderij van de hele ten toonstelling "Europalia '05 Espana" vond ik "Dode Hond" (1962) van Anto- nio Lopez. Zijn "Grande peinture avec des aiguilles de pin" (1970) deed me denken aan de Soester bossen. Lekker gegeten in de Beenhouwers straat. Een leuke reis zo'n kunstreis. Alleen de voorbereidingsavond in De Hof mislukte. Een ongeïnspireerde in- leidSter en slechte dia's. De volgende keer ga ik weer mee. Stamgast". Buslijn Elke dag stopt lijn 70 uit Amersfoort (Soest-Zuid) elk uur (om één minuut voor half) bij C-drie. 's Avonds om ze ven minuten voor heel. De laatste bus rijdt orh zeven minuten voor twaalf weg richting Hilversum (Colenso Omgekeerd stopt lijn 70 uit Hilversum (Colenso) elke dag elke uur (vijf minu ten over half) bij C-drie. 's Avonds om acht minuten over heel. De laatste rijdt om acht minuten over elf richting Amersfoort (Soest-Zuid). Ook lijn 72 uit Baarn richting Amers foort stopt om vijf over heel bij het CCC van Soest. Verder stopt elk uur lijn 72 uit Baarn richting Amersfoort stopt om vijf over heel bij het CCC van Soest. Verder stopt elk uur lijn 72 uit Amers foort richting Baarn om één minuut voor heel en 's avonds vijf voor half bij C-drie. De aquarellen en grafiek van Aat van Dijk (50) uit Wijk bij Duurstede han gen in Kasteel Groeneveld te Baarn nog tot 15 december a.s. Over zijn tentoonstelling, die werd ge opend door Piet Steltman van NCRV's "Ja Natuurlijk" zegt de exposant "Ik probeer mijn liefde voor de natuur uit te dragen en mijn grafische voorkeur niet te verloochenen". Aat van Dijk is een typische landschaps schilder. Maar dan één die naar aan leiding van wat hij ziet, nieuwe, eigen interpretaties creëert. Doorgaans in de onherroepelijke, di recte aquareltechniek, maar ook met droge-naald-etsen waar versimpelen geboden is. Van Dijk werkt impressionistisch van uit natuurlijke, organische uitgangs punten. Hij beweegt zich in het grens gebied tussen het figuratieve en de ab stractie, bijt zich vast in zijn onder werpen, zoals bijvoorbeeld riet of bo men en registreert deze natuurgetrouw, waarna hij ze transformeert tot rit mische vormen, soms haast calligrafi- sche tekens. Het gaat Aat van Dijk daarbij meer om wat hij voelt, wat hij beleeft, dan om een exacte weergave. Hij holt zijn on derwerpen uit. Bedachtzaam, filoso fisch en ordenend. Geen ruimte latend aan het toeval. Experimenteert met toevoegen en weglaten. Zo ontstaan reeksen die dit proces laten zien. De schilder tracht daarbij met minder middelen meer uit te drukken. Met gro te aandacht voor kleur en structuur. En met bovendien volop ruimte voor de eigen interpretatie van de aanschou wer. Het aantrekkelijke van deze expositie is dat het begin èn het uiteindelijke resultaat, of beter gezegd, aanleiding en gevolg, naast elkaar worden getoond. In aan de natuur verwante, transpa rante aquarelkleuren en aardse inkt- tin ten. Zijn liefde voor de natuur daar bij duidelijk uitdragend en zijn gra fische voorkeur niet verloochend. De openingstijden zijn dinsdag, woens dag en vrijdag van tien tot vijf uur, zaterdag en zondag van twaalf tot vijf uur. Maandag en donderdag gesloten. J.V. Aanstaande vrijdag, 8 november, is de bekende Nederlandse (in Amerika wo nende) auteur Max Dendermonde te gast bij boekhandel Van de Ven aan de Zuidpromenade. Hij signeert daar exemplaren van zijn nieuwste boek "Zuiderzee - dood water, nieuw leven" dat hij samen met fotograaf Kees Sche- rer heeft gemaakt. Het boek verscheen onlangs bij Elsevier. Max Dendermonde is tussen 16.00 en 18.00 uur aanwezig in de boekhandel, 's Avonds is hij te gast in het nieuwe culturele centrum "C-drie", waar hij voorleest uit eigen werk tijdens de lite raire avond die "C-drie" in samenwer king met de bibliotheek heeft georgani seerd. "Zuiderzee - dood water, nieuw leven" is een gezamenlijke compositie van Dendermonde en Scherer, met geest drift gemaakt, vol schitterende foto's en waardevolle poëzie, alsmede een ou de legende, door Dendermonde her schreven. "Want legenden moeten ver anderen met de tijd mee, zoals ook onze kijk op de Zuiderzee is gewijzigd in de loop der jaren." Het boek is een mengeling van plei dooien om vast te leggen wat aan dat uitzonderlijke binnenwater voorgoed en eeuwig behouden moet worden, al dus Dendermonde, maar ook van de ei sen van een zich nog steeds verande rende natie. "Nederland - van de eer ste baksteen af tot de laatste boom toe - is een geheel door mensen gemaakt land, dat nog lang niet af is, en ook nooit af zal zijn." Het boek is dan ook een waardevol werk, waarin de samenstellers laten zien hoe rijk deze unieke binnenzee was aan levenskracht, inventiviteit en cul tuur, en nog steeds is. Terwijl de foto graaf zijn tocht maakt om de hele Zui derzee heen, volgt de schrijver hem op de voet, volgens de hink-stap-spring- methode. Daardoor is een globaal ge heel ontstaan, dat toch bont en boeiend BAR EETCAFE Middelwijkstraat 2 3764 CG Soest Tel. 02155-13331 DAGMENU voor ƒ11,50 vanaf 17.00 uur Woensdag 6 november Boerenkool met worst Donderdag 7 november Osselapje - Andijvie Vrijdag 8 november Kabeljouw, botersaus en worteltjes Maandag 11 november Roomschnitzel - Sperziebonen Dinsdag 12 november Bal gehakt - Rode kool Woensdag 13 november Stamppot zuurkool met spek en worst 9 Zaterdag en zondag is er geen 0 dagmenu. Op vrijdag 8 november is in "C-drie", het cultureel creatief centrum aan de Willaertstraat 49, de bekende film "Kramer versus Kramer" te zien. De film begint om 22.30 uur, dus op een ta melijk ongebruikelijk tijdstip. Dustin Hoffman speelt de rol van Ted Kramer, werkzaam bij een groot recla mebureau, die volledig in zijn werk op gaat. Daardoor is hij zich er niet van bewust dat zijn vrouw Joanna, ge speeld door de actrice Meryl Streep (bekend door o.a. Sophie's Choice), zich zeer ongelukkig is gaan voelen na de geboorte van hun kind Billy. Joanna probeert dit wel met Ted te bespreken, maar deze gaat te zeer in zijn carrière op. Uiteindelijk besluit Joanna, ten einde raad, weg te gaan wanneer Billy 6 jaar is. Zij neemt haar kind niet mee, omdat zij eerst haar gevoel van eigenwaarde terug wil vinden. Ted wordt nu opeens geconfronteerd met de zorg voor een kleine jongen. Dit leidt tot allerlei pro blemen met zijn werk. Wanneer hij ein delijk zijn draai gevonden heeft en veel van zijn zoon is gaan houden, komt Joanna, nu het haar beter gaat, naar zoon opeisen. "Kramer versus Kramer" is een prachtige, ontroerende film, die een goed tijdsbeeld geeft van relaties in de zeventiger jaren. Jongeren hebben weinig tijd en aandacht voor oude mensen en de dingen die voorbijgaan. Zelden vragen moderne lieden aan een bejaarde man of vrouw: wat deed U toen, wat gebeurde er precies, hoe vindt U dat nou! In Bij ons op Soestpubliceert de Soester Courant verhalen van Soester burgers die niet zo jong meer zijn. Jan Visser loopt hen tegen het lijf, luistert geïnteresseerd en schrijft hun relaas op. VandaagWill Iseger De dochter: "Vader was één meter ne gentig, voor die tijd een zeer grote man (zie foto). Met zijn streepjesbroek, bol hoed en medailles was hij een impone rende figuur in de Veenhuizerstraat. Hij organiseerde alle festiviteiten voor de buurtvereniging. En toen de straat een naam (Koninginnelaan) kreeg, lie pen zijn vier dochters voorop met een geborduurd schilderij. Wat erop stond weet ik niet meer. Aan het begin van de straat, wat toen nog een pad was met een sloot aan weerskanten, werd door de burgemeester die naast vader stond, het lint doorgeknipt. Hij was hoofd verpleger bij de Willem Amtszhoeve en in 1933 begon hij een taxibedrijf. Als wij achter in de auto mobiel zaten, mochten wij door het achterraampje de centjes geven aan de tolbaas in het tolhuis tegenover het Huis van Beckeringh, een rijke mijn heer die zijn naam schonk aan het Bos van Beckeringh. Daar begon de weg naar Utrecht en moest je tol betalen. Achter ons huis aan de Veenhuizer straat lag het Bos van Kasius, dat later moest wijken voor de huizenbouw In 't Hart. Van de Koninginnelaan tot aan de Hartweg liep een pad dwars door het bos. In het bos stond één boerderijtje van Willem van Breukelen, een dikke man, zodat het pad het paadje van dikke Willem werd genoemd. Op de hoek zat een winkeltje in huis houdelijke artikelen, later van Van de Broek. Als het feest was, werd de hele laan versierd. In de garage achter ons huis zaten we met alle kinderen uit de buurt duizende crêpepapieren rozen te ma ken. Dat kan ik nu nog. Tegenover de Korte Hartweg lag een boerderij met er achter een grasland, het weiland van de Zoete, waarin een wielerbaan was uitgegraven. Iedereen ging daar zondagsmiddags naar toe om naar het wielrennen te kijken. Aan de weg stond een bord met erop: "Hard gaat-ie". Zo heette de club. Meikevers We hadden in de laan een zangkoor van buurtkinderen. Vader deed veel voor de jeugd. Mijnheer Breij, de drogist, speelde piano. Naast zijn winkel werd in een zaaltje gerepeteerd, waarin nu van Woerkom zit. In 1934 voerden we een kinderoperette op. De uitvoering geschiedde in het bos van Beckeringh. "Goudmuiltje" heette de musical. Het eindigde zo: "Hiep, hiep, hiep, hoezee Zij gaan metd'englen mee, Goudmuiltje en de prins, hoezee, Gaan nu met de engelen vlug, Hoezee, hoezee, hoezee Naar Rodias terug. Vader was mede-oprichter van Esvac, dat nu SEC heet. Aan de Koninginne laan lag het Kermisterrein, waar elk jaar kermis werd gehouden in Soest. In de buurt liep een spiritusdrinker rond. Hij sliep ergens in een hooiberg. Aart de Bruin heette de man. Hij kon de r niet zeggen en at meikevers, met de schil eraf. Wij vroegen altijd aan hemwanneer zijn er weer meikevers, Aart? En dan antwoordde hij: als de blaadjes aan de beukebomen benne. Een andere bekende figuur in het straatbeeld van de Koninginnelaan was Korrelaar, de voddenboer. Hij kocht haze- en konijnevellen op. Gil lend liepen we weg, als hij naderde, want hij werd ons als boeman voorge houden. Als je ondeugend was, zei moe der: denk er om, ik geef je met Korre laar mee. Alleen dat schrikbeeld al, dat je werd meegenomen op zijn kar tussen al die beestevellen. Brr. Een eindje verder woonde boer Koe nen. Naast de deel was een kamertje waar het wemelde van de vliegen. Er lag oud brood te schimmelen, dat aan getast werd door de vliegen: krente- brood noemden we dat daarom. We vingen die vliegen in een jampot voor vader, die ermee ging vissen. De schilleboer heette Gart van Dijk van de Nieuwstraat. Op feestdagen mocht mijn zusje zijn paard lenen om als amazone mee te doen in de ruiter stoet. Als het regende wilde mijn zusje het paard binnen zetten in de bijkeuken. Ze hing aan zijn nek, duwde hen de dam op, om de knol door de deur te wringen. Ze droeg onder het rijden een bolhoed van vader waar ze kranten in stopte om te voorkomen dat het hoofddeksel over haar oren zakte. Toet 4 Om de hoek stond de wasserij van Kuijer (later Hafkamp). Daar loeide een paar keer per dag een toeter: "De toet van Kuijer". 's Morgens om acht uur ging de eerste toet. Dan moest je opstaan. Om twaalf uur wist moeder dat bij die toet de school uit ging. Om één uur begreep je het signaaleven naar huis en weer naar school. Om vijf uur ging de laatste hoornstoot en moest je thuis komen. Wanneer je te laat was, zei je: ik heb de toet van Kuijer niet gehoord. Je hele jeugd heb je op die toet gelet. Je leefde op de toet. De plek van die wasserij heet nu Bleek veld en dat vind ik een leuke naam. We maakten met z'n allen hutten van plan ken in de Veenhuizerstraat. En als de groentetuin geoogst werd, zaten we met een heel stel vóór het huis erwten te doppen of boontjes af te halen. Voor de weck. In de straat was een piepklein kruide nierswinkeltje van v. d. Linden waar je stroop moest halen in een kannetje. Daar stond de petroleum naast de kaas en de groene zeep lag naast de suiker. Aan de overkant (nu een gewoon woon huis) zat ook een kruidenierszaakje van Antje, Geertje en Willem van Es sen. Twee zusters en een broer, die op een bakfiets reed. Van Geertje kreeg je een snoepje en van Antje een vijg. Vóór de etalage ble ven we staan wachten en keken naar binnen wie er hielp. We wachten tot we zeker wisten geholpen te worden door Geertje. Dan kreeg je vast en zeker een snoepje en geen vijg." Jan Visser -IM -e Ml mm ■■fe-n. Topartiesten voor een "zacht" prijsje op 19 november. Dinsdagmiddag 19 november a.s., aanvang 14.30 uur, vindt in theater De Speeldoos te Baarn, een televisie-opname voor de TROS plaats van de klucht "Daar gaat de bruid". Medewerkenden o.a. Ina van Faassen, Lex Goudsmit, Allard v. d. Scheer, Rudi Falkenhage, Tony Huurdeman, Pieter Lutz e.v.a. Exclusief voor 60 -ers, mits geabonneerd op de Soester Courant, heeft de direktie van de Baarnse Speeldoos 50 toegangskaarten gereserveerd. Kaart verkoop vanaf woensdag 6 november tot en met zaterdag 9 november, da gelijks tussen 10.00 uur en 12.30 uur. Prijs per plaats, inclusief plaatsbe spreking ƒ5,-, tegen overlegging van de Soester Courant van 6 november '85. Wacht niet te lang, er zijn slechts 50 toegangsbewijzen voor deze eenmalige aanbieding beschikbaar. Tel. 02154-18050 Vrijdag 8 november 20.00 uur: "Nacht moeder" met Linda van Dijck en Ann Hasekamp (uitverkocht) Dinsdag 12 november 20.00 uur: Speelfilm'De nacht van Varennes' Donderdag 14 november 20.00 uur: Danskern met Revival programma Vrijdag 15 november 20.30 uur: De Belgische troubadour Miel Cools Dinsdag 19 november 14.30 uur: De klucht "Daar gaat de bruid" Vrijdag 22 november 20.00 uur: Theatershow Martine Bijl (uitverkocht) In een opnieuw uitverkochte Baarnse Speeldoos zat Jan Blaaser donderdag avond j.1. in en naast zijn "klapstoel". Een Amsterdamse volksjongen, die in en buiten zijn vak het hart op de goede plaats en vooral op de tong heeft. Een cabaretier uit een oude degelijke school met veel oprecht gevoel voor nostalgie, en spitse humor op vandaag afgestemd. Hij mijmert, filosofeert, grapt en grolt over toen en nu en alles wat er tussen ligt. Verstaat de niet geringe kunst mensen veel en smakelijk te laten lachen en tot een stilte te brengen, waarin men de spreekwoordelijke speld hoort vallen. Een cabaretier op eenzame hoogte. In ons land in zijn genre met niets en niemand te vergelijken. Onge compliceerde teksten bij soms gecom pliceerde onderwerpen. Niet helemaal complex-vrij. Vraag aan het publiek: "Wat heeft u nu voor de plaats betaald? Twintig gulden? Dat is geen geld. Voor dat bedrag heb ik de timmerman nog geen uur in huis." Het Speeldoospubliek toonde veel waarde ring voor de milde satiricus en woord kunstenaar, die met begeleider good old Ad Veen in een ruim twee uur du rende voorstelling eindelijk eens afre kende met de zo voor de hand liggende moralistische humor. Jan Blaaser, een verademing in bange tijden. Lr. Zondag 3 november trad in de Speel doos in Baarn de close harmonygroep Umbellifera op. In twee keer drie kwartier brachten zij een zeer gevarieerd programma van lichtvoetige zang. Het programma be vatte zowel middeleeuwse ballades als experimentele muziek. Vooral de ar rangementen waren zeer origineel. De muzikaliteit van de groep ligt op een zeer hoog peil. Slechts op de stemver deling zou iets aan te merken zijn. Daar zou wat meer evenwicht in kun nen komen door. de bezetting enigszins aan te passen. Er werd veel a cappella gezongen, hetgeen op een zeer muzi kale manier geschiedde. De stukken, die werden begeleid door de al zeven jaar deze groep begeleidende pia nist Hans Adolfse zorgden voor hoogte punten. Er werd ook nog gezorgd voor een solo-optredens door Jody van de Brink, de "A Capella" van de Manhat tan Transfer zeer ritmegevoelig wist te brengen. De experimentele stukken, de zoge naamde praatmuziek, zorgden voor hi lariteit in de goed gevulde zaal en voor veel bijval van de aanwezigen. Wederom raak in De Speeldoos. D.S. Aan de ontwikkeling van de Volvo 480 ES is meer dan 6 jaar gewerkt. Het is een compleet nieuw concept, ontworpen om de bestaande serie per sonenwagens verder uit te breiden. De Volvo 480 ES bevat een groot aantal technische innovaties, die opnieuw het bekende Volvo kwaliteits- en veilig heidsimago zullen versterken. De Volvo 480 ES wordt voor het eerst aan het publiek getoond op de auto tentoonstelling in Genève. In de loop van 1986 wordt de auto lever baar in een aantal Europese landen, waaronder Nederland. Carrosserie De Volvo 480 ES is een brede en lage 2- deurs auto met een zeer moderne en karakteristieke vormgeving. Via een grote glazen achterklep heeft men toe gang tot de bagageruimte. De wagen oogt compact (lengte 426 cm., breedte 171 cm. en hoogte 132 cm.), maar biedt ruimte aan 4 inzittenden en hun bagage. De 480 ES heeft een vloeiend verlopen de daklijn, waardoor een gunstige luchtweerstand is bereikt, zonder na delige gevolgen voor het comfort of de zijwindgevoeligheid. Techniek Voorwielaandrijving bleek de logische oplossing voor de constructie van deze compacte, ruime en comfortabele automobiel. Er is buitengewoon veel tijd en geld geïntevesteerd in de vervolmaking van het systeem voorwielaandrijving. Onderstel Datzelfde geldt voor andere onderde len van het onderstel, zoals de lichte - spoorconstante - achteras. De Volvo 480 ES heeft een uitstekend, neutraal weggedrag en een goed veer- comfort. Remsysteem Het diagonaal gescheiden remsysteem - schijfremmen met zwevende rem klauwen rondom - zorgt voor optimale en betrouwbare rem vertraging. Motor De 480 ES is uitgerust met een nieuw ontwikkelde viercilinder benzine motor, met een cilinderinhoud van 1.721 cm3. Deze is overdwars gemon teerd en vormt één geheel met de hand- geschakelde vijfversnellingsbak en de eindaandrijving. De motor werkt volgens het Heron- principe - de verbrandingsruimten zijn in de zuigers uitgespaard - en heeft een door een microprocessor gestuur de inspuiting en ontsteking. Het heeft een vermogen van 80 kW/ 109 DIN pk en een hoog koppel over een breed toerenbereik. Deze combinatie zorgt voor een maximum snelheid van meer dan 190 km/uur en een accele ratie van 0-100 km/uur in minder dan 10 seconden. Interieur en comfort Het ergonomische interieur is uiter mate luxe afgewerkt en biedt een hoog niveau van comfort. De Volvo 480 ES is buitengewoon compleet uitgevoerd. De Volvo 480 ES heeft veel doelmatige, speciaal ontwikkelde en geavanceerde electronica-toepassingen. De wagen is onder meer voorzien van een centrale schakeleenheid die 27 verschillende functies bedient, zoals diefstal alarm, centrale portiervergrendeling en bij voorbeeld een vertragingsschakelaar voor de interieurverlichting. Een speciaal ontwikkeld informatie centrum verschaft continu informatie omtrent vitale gegevens. Veiligheid Volvo heeft een sterke posite op het ge bied van veiligheidsvoorzieningen. Ook de nieuwe 480 ES voldoet ruim schoots aan alle internationale gestel de veiligheidseisen. Om aan de hoge eisen te voldoen zijn speciale veiligheidsvoorzieningen ingebouwd. Zo beschikt de 480 ES over een stalen veiligheidskooi-contructie, speciaal ontworpen kreukelzönes - die bots- krachten geleidelijk absorberen -, een rolbeugel in het dak en zijn in beide portieren twee verstevigingsbalken aangebracht. De robuuste bumpers kunnen zonder beschadiging een bot sing tot een snelheid van 8 km/uur verwerken. Kwaliteit Voor de carrosserie wordt gebruikt ge maakt van grote hoeveelheden met zink bekleed staal. Het lakwerk van de 480 ES wordt aangebracht in één van de beste en meest moderne lakstraten ter wereld, in de Volvo-fabriek in Born. De kwaliteit van een auto wordt mede bepaald door zijn geringe behoefte aan onderhoud. Bij de Volvo 480 ES zijn ge durende de eerste 100.000 km. slechts 10 onderhoudsuren nodig. Kleppen, ontsteking, brandstofinjectie en di verse aandrijfriemen hebben geduren de de eerste 80.000 km. in het geheel geen onderhoud nodig. Publiekspresentatie De Volvo 480 ES wordt op de auto tentoonstelling in Genève voor het eerst aan het publiek getoond. Levertijd In de loop van 1986 wordt de auto lever baar op de belangrijkste Europese markten. Catalogusprijs De catalogusprijs van de 480 ES is nog niet bekend, maar zal tussen de 40.000,- en 45.000,- komen te liggen. Donderdag 1 november, 21.00 um B-52 bommenwerpers zijn op weg naar hun Russische doelen. De gefrustreerde generaal Jack D. Ripper heeft daartoe opdracht gegeven. Wanneer de Amerikaansé president wil ingrijpen om deze fatale beslissing te korrigeren faalt het systeem. Na veel gepuzzel en eindeloze radiokontakten slaagt men er in op één na alle vlieg tuigen weer terug te roepen. Deze ene bommenwerper vliegt met zijn lading van 50 megaton recht op zijn doel af! Met de muziek van 'we'11 meet again, don't no where, don't know when', zijn we getuige van een door kern explosies ontstaan paddestoelenballet. Een schitterende ooriogssatire van re gisseur Stanley Kubrick met Peter Sellers en George Scott. Aanvang: 21,00 uur. Entree: 5,-/leden, cjpen65 ƒ4,-. Vrijdag 8 november, 20.30 uur: Een oude bekende komt weer naar Soest. Op vrijdag 8 november a.s. wordt na- mèlijk de tentoonstelling van Ben Joosten in Artishock geopend. Ben is één van de oprichters van Artishock en was van 1968 tot 1972 voorzitter van de vereniging. In die begintijd slaagde hij erin grote namen uit de kunstwereld naar Soest te halen, zoals M. C. Escher en Wessel Couzijn. Ben Joosten is een autodidact, die op zijn tweeëndertigste is gaan schilde ren, onder invloed van zijn huwelijk met een schilderes. Zijn eerste schil derij is dan ook op de huwelijksreis tot stand gekomen. Op de tentoonstelling zal werk te zien zijn van de afgelopen twintig jaar. Daar Ben de onderwerpen voor zijn olieverfschilderijen en aquarellen altijd uit zijn directe omgeving haalt, spreekt het vanzelf dat een aantal beelden uit Soest en omgeving te zien is. Maar ook de Antwerpse haven, familieportretten en interieurs hebben altijd Ben's aandacht getrokken. Ben Joosten schildert naar de werke lijkheid. Dat wil echter niet zeggen dat hij het nodig vindt alles exact weer te geven, als dat het eindresultaat ten goede komt. "Dan kun je net zo goed een foto maken'zegt hij De tentoonstelling beslaat, zoals ge zegd, een periode van twintig jaar. Daar waren periodes bij dat hij heel intensief schilderde, maar ook periodes dat hij vrijwel niets deed. Er valt wel een bepaalde ontwikkeling te signale ren: het werk wordt steeds intenser en de soberheid ervan neemt toe. De expositie wordt op 8 november 20.30 uur geopend in het Artishock- gebouw aan de Steenhoffstraat 46. Zondag 17 november: Arti-cine is de naam die de leden van Arti-Skoop geven aan hun nieuwe werk groep. Deze werkgroep wordt het zusje van Arti-Skoop, die films gaat verto nen voor jongeren in de leeftijd van 10 tot 14 jaar. Het ligt in de bedoeling van de werk groep om elke derde zondag van de maand een film te vertonen die door de jongeren zelf gekozen wordt. Op de eerste filmmiddag wordt door middel van een groot bord het aanbod jeugd films bekend gemaakt. De aanwezigen kunnen dan zelf hun keuze maken door een kruisje te zetten achter de naam van de film die zij graag willen zien. De films die het meest gehonoreerd worden zullen de aankomende maan den te zien zijn in Arti-Cine. De werkgroep Arti-Cine bestaat uit zeven personen die de verantwoorde lijkheid dragen voor het middagpro gramma. Mochten jongeren zich inte resseren om actief in de werkgroep deel te nemen, dan kunnen zij op 17 november de nodige informatie krij gen. De werkzaamheden die elke maand verricht moeten worden zijn o.a. films draaien, toegangskaarten verkopen, stoelen klaar zetten, affiches maken etc. Het is een goede zaak dat jongeren voor een niet al te hoge prijs films kunnen gaan zien waar zij anders voor naar Amersfoort, Hilversum of Utrecht zouden moeten gaan. Ook hoopt de werk groep dat een aantal jonge mensen zich meldt voor de werkzaamheden die ver richt moeten worden. Een greep uit het aanbod van films is o.a. Close-Encounters, Ghostbusters, Gremlins, Karate Kid. Voor de eerste Arti-Cine is de film Be- veriy Hills Cop georganiseerd. Houdt dus de datum 17 november goed in de gaten en... de lokatie is nog steeds het Artishockgebouw Steenhoffstraat 46 Soest. Je kunt nu al plaatsen reserve ren tel. 02155-19037/19577.

Soester Courant | 1985 | | pagina 13