KRJE cidcima ALLES WAT GOED STA Al HANGT BI) ADAMA. i'zo gezien Eekhoorn hulzenkrant Haal'm! Herstructurering bij Foxboro Nederland N.V. hullut Proces-verbaal voor 7 overtredingen van wettelijke voorschriften bij 'Roundup' Commodore ,64e JAARGANG NO. 11 WOENSDAG 6 NOVEMBER 1985 BOUWMARKT REORGANISATIE OPRUIMING Mozaïekmatjes - Wandtegels - Sanitair Wastafels - Baden - Hout, diverse maten Veldweg 4 - Soest - Tel. 02155-14878 auto smeeing Slagers leverworst Magere runder lappen STOOF PEREN Honsbergen Honsbergen Honsbergen Honsbergen GLAS TTW^TT1T\T1 Beckeringstraat50 - Soest I/li R! L ||L (werkplaats woonhuis) HANDEL YlUlLl/L BEELSM1Eer De nieuwe is uit! Peters bv Roomboter cent De IBM compatible PC! GROTE WINTERSPORT RUILMARKT'85 herenmode door GerardPau Vanaf 11 november geen plastic vuilniszakken meer! JILSANDER Videofilm 'onthullender' dan excursie De regels... j v De Algemene Inspectiedienst (AID) van het Ministerie van Landbouw heeft begin september op eigen initiatief een onderzoek ingesteld naar de naleving van de wettelijke gebruiksvoorschrif ten van het prunusbestrijdingsmiddel Roundup door medewerkers van Ge meentewerken van Soest. Bij dat on derzoek, dat op 10 september plaats vond, constateerde de AID zeven con crete overtredingen van die voorschrif ten. Dat gebeurde op "heterdaad". Er werd proces-verbaal opgemaakt en de officier van justitie in Utrecht be paalt of en in welke mate de gemeente Soest daarvoor zal worden vervolgd. De overtredingen betreffen met name het bespuiten van bomen, planten en bodem vegetatie die niet bespoten had mogen worden (vruchtdragende braam struiken, eiken en beuken etc.) of het bespuiten van de prunus op een hoogte die de wettelijke grenzen verre over schreed (1.50 meter) of onder loofbomen. l^e heer J. L. Vos van de AID deelde dit vorige week na afloop van de excur sie die de leden van de commissies Be drijven en Milieubeheer maakten on der leiding van wethouder Oudemans, in tegenwoordigheid van de heren Bru- nekreef, directeur van Gemeentewer ken, de heer A. la Rivière van Staats bosbeheer en anderen, onder wie com missaris van politie J. K. Adema. Voor de bijeenkomst had het* gezel schap (met enige vertraging door een lekke band van één van de brandweer busjes) een uitstapje gemaakt langs een aantal plaatsen in de Soester bos sen. waar ook volgens Gemeentewer ken fouten waren gemaakt met de toe passing van Roundup. Het gezelschap kreeg o.m. op het Soester Hoogt, de Vlasakkers, de Monnikenbosweg en aan de Zoom plekken te zien waarvan het duidelijk was dat er nogal royaal met het middel was omgesprongen. Ook was er een kleine demonstratie van het spuiten zelf, vanaf een wagen tje met een tank, waaruit dit keer overi gens schoon water spoot. De deelnemers aan de excursie kregen bij monde van de heer Brunekreef en La Rivière in het algemeen ge ruststellende mededelingen, waaruit de indruk ontstond dat het allemaal zo'n vaart niet liep. Andere plekken Onthullend, zo niet onthutsend, werkte daarna de door de politie gemaakte videofilm, die merendeels andere plek ken in het bos liet zien, veel ernstiger aantastingen toonde en waarbij uit het begeleidende commentaar van een politieman pijnlijk duidelijk aan de dag trad dat er veel onzorgvuldiger met Roundup was gespoten dan tij dens de excursie was beweerd. "Ze hebben als brandweermannen in het bos staan spuiten", was één van de opmerkingen van de politieman, of: "Hier is aïlés dood, maar geen prunus te bekennen." Uit het commentaar en de beelden kwam de indruk naar voren dat het personeel van Gemeen tewerken allerminst zorgvuldig en zonder veel kennis van zaken aan het werk zou zijn geweest. De heer La Rivière toonde zich na de vertoning uiterst verontwaardigd over het zijns inziens zeer subjectieve ka rakter van de video-opnamen. "Er' zijn honderd andere doodsoorzaken te noemen. Als ik u vertelde dat we hier de gevolgen van zure regen te zien hebben gekregen, gelooft u dat ook", hïeld hij zijn gehoor voor, dat "de film steeds stiller had zitten bekijken. Onthutst Toen het licht weer opging reageerden sommige aanwezigen dan ook onthutst. Ans Greefhorst (CDA): "Dit hebben we vanmiddag niet te zien gekregen. Op mijn vraag of er ook andere vege tatie is bespoten is ontkennend ge antwoord, maar nu heb ik de indruk dat het halve bos is doodgespoten. Jan Visser (Progressief Soest) toonde zich uiterst verbolgen over het oordeel van de heer La Rivière. "Ik vind het schandalig dat u deze film in twijfel trekt." Hij reageerde woedend op de kritiek van La Rivière en wees erop dat de betrokken politieman al dertig Alleen donderdag 500 GRAM voor slechts KETTING FORMULIEREN in elke samenstelling en uitvoering. Onze specialiteit: o.a. levering kleine oplagen - korte levertijden. Drukkerij Smit B.V. Postbus 57 - 3760 AB Soest Vanadiumweg6 3812 PZ Amersfoort Telefoon 033-1 8747 Alleen donderdag Alleen donderdag Makelaardij o.g. voor wonen in de groene zone Abonnement per halfjaar 712,- Buiten Soest per halfjaar f24,- Losse nummers 65 ct. Gecontr. opl. 8950 VERSCHIJNT IEDERE WOENSDAG Alleen donderdag Bij aankoop van 500 gram KAAS (naar keuze) PAKJE Koningsweg 14 Soest -Tel 02155 -13227 TOEGANG GRATIS (geen inschrijfgeld - 10% ruilmarktcommissie) COe nieuwe Commodore met m standaard 256 Kb geheugen, inclusief toetsenbord en monochrome high- commodore resolution monitor. PC 10 2 diskettestations. 320/360 Kb. f 5.695,-excl. BTW. PC 20: diskettestation 360 Kb en lx 10 Mb harddisk, f 9.150,-excl BTW Advisie te Soest, showroom en parkeren achter ons pand Vredehofstraat 13 Tel 02155-11434, ook voor Software KONINGSWEG 14 Soest ZATERDAG 16 november tussen 10.00 en 16.00 uur SKI'S SKISCHOENEN SKIKLEDING SCHAATSEN Inbrengen goederen van woensdag 6 november tot en met vrijdag 15 novem ber 1985 bij: sparthJsi I i ED.K3rEl5Eriby soest Soesterbergsestraat 3 Tijdens ruilmarkt 16-11-85 bij: Kantoor voor redactie j en administratie Van Weedestraat 227 Postbus 57, 3760 AB Soest Telefoon 02155-14152' Postgiro 126156 Een trillende kamervloer en grom mende vrachtwagens roepen herinne ringen op aan mijn jeugdjaren toen stedebouwkundigen onze polder om vormden tot de steenwoestijn Om moord bij Rotterdam. De aan de veen- plassen ontworstelde slappe grond deugde bijna nergens voor, zeker niet voor een stadsuitbreidingsplan. Toen de schier eindeloze sliert zandauto's onze huizen op hun grondvesten deden trillen, konden we onze ogen nauwe lijks geloven. Eenvoudige boeren schud den hun hoofd over die zandrace; het zware zand zou wel even stand hou den, maar daarna met alles wat er op stond extra snel in de bagger ver dwijnen. De tijd stelde de verjaagde boeren en buitenlui in het gelijk, hun huizen en boerderijen kregen ze er niet mee terug. Maar dat is een ver haal apart. Nu echter scheen de zon en ontwaarde ik vanuit mijn slaapkamer een koorts achtige aktiviteit van mensen en ma chines. De achter ons huis liggende openbare bibliotheek was in de loop van de week met de grond gelijk ge maakt en zo te zien wilde men de zaak vóór de zondag netjes achterlaten. Dat stukje buurtvermaak wilde ik mij niet laten ontgaan en niet lang daarna stond ik met mijn handen in de zakken op het bouwterrein, waar ik kennis maakte met de lange arm van H. van Asch b.v. Aan het eind van deze rijd- bare en in alle richtingen beweegbare arm zit een grijper. Jan, zijn naam staat op het enorme gevaarte naast die van zijn baas, grijpt daarmee een betonnen vloerdeel ter grootte van een huiskamer, tilt die zo hoog mogelijk op en laat hem dan met een enorme dreun op de grond in stukken vallen, zelf in een wolk van steengruis op gaand. Jan graait met zijn grijper de stukken bij elkaar en lijkt daarbij zichzelf te willen begraven als hij met zijn kunstarm zo veel mogelijk naar zichzelf toetrekt. Met een sierlijke zwaai vliegt daarna de arm in het rond, stopt precies boven de gereedstaande auto en Jan laat voorzichtig zijn puin- zooi vallen, restanten er even uitschud dend. Als de wagen helemaal vol is verandert de grijper in een gevoelige hand die met de tederheid van een va der die zijn kind toedekt, de vracht in enkele boetserende bewegingen afrondt. Als het grove puin weg is harkt Jan zijn tuintje nog even aan en rijdt met onverwacht grote snelheid naar een ander deel van het terrein, waar zo juist een tweede vrachtauto arriveert. Rustig achteroverhangend, zijn sigaar recht vooruit, zet de machinist zijn bijna tweehonderdduizend gulden kosten de kunstgebit in de grond en kwakt een grote hap op de gereedstaande wagen. Als ook die gevuld en gladgestreken is sta ik opeens vlak bij hem. Ik zeg bewonderend dat ik hem een kunste naar vind. "Ach" zegt Jan 'Teder in zijn vak, hè". Hij schuift zijn hoedje achterover en scheurt er vandoor. Praatjes vullen geen gaatjes. Soesterbergsestraat 51 Soest De gemeentelijke reinigingsdienst neemt vanaf maandag 11 november geen plastic vuilniszakken meer mee. Alleen mini-containers worden op de afgesproken ophaaldag geledigd. Thans heeft men als overbrugging nog een speciale wagen laten rijden om plastic vuilniszakken mee te nemen. Alleen bij de flats waar straks verzamel containers komen, worden plastic zakken met huisvuil meegenomen. Wanneer er mensen zijn die nog niet over een mini-container beschikken, kunnen zij kontakt opnemen met de afdeling reiniging van de dienst ge meentewerken (tel. 93 643) en er wordt direkt een container bezorgd. Vanaf begin december kan men ook bij deze afdeling zijn wensen kenbaar ma ken om de grote mini-container om te ruilen tegen een kleine van 120 liter inhoud. Verder heeft men de mogelijkheid geschapen extra mini-containers voor particuliere huishoudens ter beschikking te stellen tegen een éénmalige vergoeding van de kostprijs van de container van 150 gulden. De container blijft echter eigendom van de gemeente. Men is verplicht elke week de mini-container aan de straat te zetten. Men mag en kan dit ook om de veertien dagen doen. Dat kan men zelf bepalen aan de hand van de hoeveelheid huisvuil die men in de container heeft ge daan. Foxboro Nederland N.V. te Soest, pro ducent van meet- en regeltechniek voor de procesindustrie, heeft het voor nemen om in 1986 en in 1987 haar pro- duktie van printplaten af te bouwen. In 1986 betreft dit de fabricage van printplaten voor de huidige Foxboro elektronische produkten. Over het voortzetten van de assemblage van de Auto tegen boom passagier gewond Bij een eenzijdig ongeval aan de Soes terbergsestraat raakte zaterdagmor gen de 2l-jarige B. A. uit Amsterdam gewond. Hij moest met een hersenschud ding in Zonnegloren worden opgeno men. Het ongeluk ontstond toen de'21- jarige bestuurder van de auto waarin A. meereed, de eveneens 21-jarige B. C. uit Frankrijk, in de bocht bij Zonne gloren de macht over het stuur verloor en tegen een boom botste. De bestuur der bleek onder invloed van alcohol te zijn. Hij moest blazen en legde aan het bureau de bloedproef af, waarmee hij een rijverbod en een proces-verbaal verdiende. bestaande lijn van Foxboro proces computers in het bedrijf in Soest zal op termijn een beslissing genomen wor den. De ontwikkeling van de markt voor grote en complexe meet- en regel systemen zal in belangrijke mate bepalen of voortzetting van de assem blage van de bestaande produkten in Soest rendabel is. Deze voorgenomen besluiten zijn het gevolg van de wereldwijde vraag naar de o.a. in Soest gefabriceerde produk ten en van de ontwikkeling van nieuwe geavanceerdefabricage-processen. De hoge investeringskosten die ge moeid zijn met geautomatiseerde fa bricage van produkten maken concen tratie van de fabricage in het moeder bedrijf in de Verenigde Staten nood zakelijk. Foxboro Nederland N.V. is het Euro pese centrum voor systeemontwerp, engineering en sorfware toepassingen ten behoeve van haar opdrachtgevers en zal deze belangrijke rol verder uitbou wen. De continuïteit van Foxboro Ne derland N.V. als leverancier van meet- en regeltechnische apparatuur en ser vices is hiermee gewaarborgd. De vakorganisaties en de medewer kers van Foxboro Nederland N.V. zijn op de hoogte gesteld van deze voorge nomen besluiten. Foxboro Nederland N.V. gevestigd se dert 1959 in Soest, onderdeel van The Foxboro Company in de U.S.A., heeft 560 medewerkers in dienst, waarvan er 38 werkzaam zijn in een verkoopkan toor voor de Nederlandse markt te Schiedam De omzet over 1984 bedroeg 190 mil joen gulden. Bath and Beauty Pure PARFUMERIE VAN AMERONGEN Soest Tel. 12639 Dat laten wij zo merken: McGregor Mondi' Arrow .„Prinqle-Kappa- man,aSDe"ch -Paul en Ska*- Torras - Descn K.shoes ^SXeDAbnrrochovntU- Schiesser TE HUUR: Gereedschappen - materialen en nog veel meer Verkeersmaatregel Birkstraat In verband met rioolwerkzaamhe den op de kruising Birkstraat/Eiken- laan/Ferdinand Huycklaan is tot en met maandag 11 november de Birk straat tussen de Vondellaan en de Soesterbergsestraat voor alle ver keer in beide richtingen afgesloten. Het verkeer van en naar Amersfoort zal in die periode van de Vondellaan en Soesterbergsestraat gebruik moeten maken. Spookrijder veroorzaakt problemen in Soesterberg Doordat hij in plaats van rechtsaf te slaan op de Amersfoortsestraat, ko mende vanuit de Banningstraat, linksaf sloeg en daarbij op de verkeerde rijbaan terecht kwam, heeft de 73-jarige auto mobilist G. H. uit Almelo vrijdagavond voor heel wat problemen gezorgd. Te gen het verkeer inrijdend moest hij verschillende auto's zien te ontwijken. De tegenliggers konden hem, op één uit zondering na, ontwijken maar raakten door deze manoeuvres met elkaar in botsing, zodat er nogal wat schade ont stond. De Almelose spookrijder kon pas bij de kruising met de Montgomery- weg worden klemgereden. Zijn auto was licht beschadigd. 9.00-17.00 uur houden wü OPEN HUIS Wij demonstreren de vele mogelijkheden van voorzetramen. Onder het genot van een kopje koffie, vertellen wij u alles over glas. Voor iedere bezoeker ligt er een leuke attentie klaar. Nieuwe collectie Exclusieve damesmode. Byoux/Horlogerie Leder- accessoires, Schoenen en Lingerie. ZUID PROMENADE 5 SOEST TEL 243 I 4 AMERSFOORT Industrieterrein de Isselt Vanadiumweg 19 Tel. (033) 633182 HILVERSUM Tel. (035) 41375 Het gezelschap bekijkt op het Soes ter Hoogt een van de plaatsen xvaar met Roundup gespoten is. Directeur S. H. Brunekreef van Ge meentewerken geeft uitleg. Foto: Herman van Dam jaar werkzaam is in de bossen van Soest en daarom geacht mag worden zeer wel te weten waarover hij praat. Wethouder Oudemans trachtte de op gelopen gemoederen te sussen, al be treurde hij het dat er in de videofilm zulke rechtstreekse conclusies werden getrokken. Hij merkte overigens op dat de politieman in kwestie een "ten dele deskundigheid" niet kon worden ont zegd. De heer Vos van de AID wees erop dat zijn "opsporingsdienst" zich uitslui tend had gebaseerd op eigen waarne mingen. De AID onderzoekt uitsluitend of de wettelijke gebruiksvoorschriften worden overtreden. Dat bleek zeven keer het geval te zijn. Daarna was het onderzoek gestaakt. Bewijs materi aal Uit de opmerkingen van commissaris Adema werd duidelijk dat de politie de film pas heeft gemaakt nadat de AID de overtredingen had geconsta teerd, zelfs tien dagen later. Reden van de opnamen was het feit dat van ge meentezijde in eerste instantie alles was ontkend. Het is de taak van de poli tie bewijsmateriaal te verzamelen, ze ker omdat er na enkele weken niets meer van de overtredingen te zien zou zijn geweest, aldus de heer Adema. Uit de discussie bleek verder dat de AID zelf tot onderzoek had besloten en de zaak verder aan het rollen heeft gebracht. De hier en daar gehoorde beschuldigingen aan het adres van de politie, als zou deze de dienst Gemeen tewerken een loer hebben willen draaien, werd daarmee feitelijk ontzenuwd. Commissaris Adema wees er verder op dat al in 1981 klachten over het on juist gebruik van Roundup aan Ge meentewerken waren doorgegeven, zonder dat daarop adequaat werd ge reageerd. De heer Brunekreef merk te daarover op dat TNO destijds in de bodemmonsters geen gif aange toond had. 'Verdachten' De heer Adema merkte nog op dat het even goed mogelijk was geweest op namen te maken op plaatsen waar al les in orde was, maar dat het daarom nu niet ging. Op de vraag van Arie van den Breemer (CDA), waarom er geen personeel van Gemeentewerken bij de opnamen aanwezig was geweest, ant woordde hij dat het bij de politie nu eenmaal niet gebruikelijk is om bij het verzamelen van gegevens over straf bare feiten de "verdachten" uit te nodigen. De heer Vos merkte nog op dat de AID zich niet baseert op de videofilm, maar op eigen waarnemingen. De opvolging van de gebruiksaanwijzing is geen zaak van de AID legde hij uit, en komt in het proces-verbaal dan ook niet aan de orde. Op persoonlijke titel wilde hij nog wel kwijt dat het hem raadzaam leek als de spuitvoorschrif- ten strikter worden toegepast. "Maar dat is verder een kwestie van bosbe heer, en dat is een zaak van het ge meentebestuur, niet van de AID. Dat is het pakkie-an van de politiek. Of de kwestie deze week in de commis sie Bedrijven nog aan de orde komt is een open vraag. Wethouder Oudemans deelde mee dat het rapport over de Roundup-zaak nog bij de politie is, voor eventueel commentaar van die kant. In het wettelijk gebruiksvoorschrift voor Roundup (glyfosaat) staat dat het middel uitsluitend is toegestaan o.m. in de bosbouw tegen Amerikaanse vo gelkers (Prunus serotina), mits niet op vruchtdragende bomen en struiken wordt gespoten en geen bramen of bosbessen worden geraakt. Tegen dit voorschrift heeft de AID zeven overtredingen in Soest geconstateerd, reden voor het proces-verbaal. In de gebruiksaanwijzing voor het middel (dat niet door de AID wordt ge toetst) staat bij de toepassing in de bosbouw o.m. - uitsluitend op één- a tweejarige loten die geen bessen dragen en niet ho ger zijn dan 1.50 meter; - alleen toepassen op kaalkapterreinen en onder wijdstaande oudere naald bomen - bramen en bosbessen mogen niet worden geraakt, ook moet bevochtiging van de niet-verhoute delen van andere gewenste soorten worden voorkomen. De videofilm van de politie legde vooral het niet naleven van deze gebruiks aanwijzing vast.

Soester Courant | 1985 | | pagina 1