Schoeman ^11 Soest 50 jaar geleden Zilveren erepenning van Soest voor A. D. Verstoep Veel kritiek op gebrekkige voorlichting door bibliotheekbestuur 8 November 1935 kom eens met Schoeman praten! TRUIEN! WOENSDAG 6 NOVEMBER 1985 SOESTER COURANT PAGINA 5 SOEST Kinderpostzegelactie 1985 DKW oldtimers in Dierenpark Amersfoort vraagt; uw aandacht voor Bestemmingsplan Smitsveen Bouwzaken Behandeling Begroting 1986 en Raadsvergadering Hinderwet Afscheid en jubileum gevierd met feestelijke receptie TRAMEI STUDIEBEGELEIDING Kwaliteit in studietijd! Over opheffing filiaal Soesterberg vrijetijdskleding Politie gaat optreden tegen verhoogde voorvorken bij bromfietsen VOOR DAMES EN HEREN RUBENSLAAN 80 Op 3e woonlaag, met aan voor- en achterzijde prettig, levendig uitzicht, perfecte, gedeeltelijk ver bouwde 3 kamerflat (voorheen 4) met ruime berging in de onder bouw. Entree, toilet, ruime hal, prach tige luxe verbouwde douche kamer met zeer fraai tegelwerk, grote woonkamer (op zuid), 2 slaapkamers beide uitkomend op balkon welke geheel af te sluiten is d.m.v. glazen wandpanelen, prachtige keuken met kookplaat en ingebouwde elektrische oven. Eetbar, bijkeuken met aansl, was machine en 2e in-uitgang. Aanvaarding: direkt. Koopsom: f 52.500,-. De verkoper neemt de tijdelijke extra servicekosten ad. f225,- voor eigen rekening. VAN GOYENLAAN 202 Een perfect onderhouden 3- kamerflat (voorheen 4) gele gen op de 3e woonlaag met ber ging. Het geheel is recentelijk geheel opnieuw gerenoveerd in lichtblauwe resp. witte pasteltin ten hetgeen een magnifieke sfeer geeft. Entree, toilet, hal. nieuwe douche cel, woonkamer, eetkamer, nieu we keuken, 2 slaapkamers, was ruimte. Servicekosten f175,-. Voorschot c.v. f r50,-. Vraagprijs f75.000,-k.k. STEENHOFFSTRAAT 54 Aan de doorgaande weg gele gen, ouderwets degelijk, doch geheel gemoderniseerde half- vrijstaand woonhuis. Indeling: entree, royale woon kamer met open haard, mooie parketvloer, keuken. 1e Verdie ping: 3 slaapkamers, moderne badkamer. Bergvliering. Tuin met een uiterst gunstige zon- ligging, carport. Het pand is geheel voorzien van gas-c.v., goed onderhouden. Opp. 2.39 are Vraagprijs f 159.000,- k.k. Oplevering: n.o.t.k. MARGRIETLAAN 14 Ruime hoekwoning met grote garage en schuur en diepe tuin op goede stand gelegen. Indeling: entree, hal, toilet, keu ken. Ruime woonkamer met open haard. Eerste verdieping: over loop, drie slaapkamers, douche kamer met douche, vaste wasta fel, tweede toilet. Tweede verdie ping: via vaste trap bereikbaar met overloop en een grote zol derkamer. Het pand is voorzien van gas centrale verwarming en verkeert in een goede staat van onder houd. Totaal grondoppervlak: 373 vier kante meter. Vraagprijs: f 172.500,-k.k. POSTWEG 50 Vriendelijk gelegen helft van een dubbele eengezinswoning met een grote zonnige achter tuin en schuurtje. Entree, voor- en achterkamer, moderne keuken, douche en toi let. 1e Verdieping: 2 slaapka mers, bergvliering met de moge lijkheid om kamers te creëren. Lokale gasverwarming. Aanvaarding: in overleg. Vraagprijs: f 132.500,- k.k. VALERIAANSTRAAT 26 Een zeer gunstig op de zon ge legen hoek drive-In woning met zeer royale tuin. Indeling: berging, zeer grote tuin kamer (in gebruik als kantoor). 1e Verdieping: L-vormige split- level woonkamer met open keu ken, vaste bar, toilet, berging met daarin c.v.-ketel. 2e Verdieping: 3 slaapkamers, badkamer met ligbad en 2e toilet. Het geheel verkeert in goede staat van onderhoud, en moet beslist van binnen bekeken wor den. Opgemerkt dient te worden dat de buitengewoon mooie open haard in de woonkamer aanwe zig is, zoals u die zelden in een drive-in woning zult aantreffen. Bezichtiging op afspraak. Vraagprijs: N.o.t.k. EIKENHORSTWEG 2 Riante helft van een dubbele villa (bouwjaar 1978) met prak tijkruimte, garage en een schit terend aangelegde vrije tuin, voorzien van gas-c.v. Indeling: hal met schoonmetsel- werkwanden, toilet, L-vormige woonkamer met open haard, plavuizenvloer en balkenplafond, royale keuken, leverd.: 3 slaap kamers waarvan 2 met v.w., bad kamer met ligbad, douche en v.w., app. 2e toilet. 2e verd.: 1 grote slaapkamer met veluxdak- raam, 1 kleinere slaapkamer met dakkapel, bergruimte, geheel betegelde droogruimte met dak kapel, grote spoelbak, c.v.-ketel. Indeling praktijkruimte (souter rain): hal (7 m2), wachtkamer (10 m2) met v.w.werkkamer (18 m2), royale behandel- of archief kamer met spoelbak. Vraagprijs: f390.000,- k.k. Door royaal gebruik van thermo pane en andere isolatie lage stookkosten. Makelaars in onroerende goederen leden NVM Het adres van Schoeman Makelaars is Middelwijkstraat 54, Soest Telefoon 02155-13539 b.g.g. 02155-12620 - 035-10335 Schoeman Makelaars heeft ook kantoren in Amersfoort, Leusden, Tiel en Veenendaal De kinderpostzegels komen er weer aan. Vanaf woensdag 13 november komen de kinderen langs om uw bestellingen voor kinderzegels en wens kaarten af te leveren en.,., af te rekenen. Doet u dat weer met een cheque of betaalkaart? Dat is makkelijker voor de kinderen. Heeft u nog niets besteld? Geen nood. Dan kunt u vanaf 13 november op het postkantoor terecht om uw kinderpostzegels en een uitgebreide collectie wenskaarten aan te schaffen. Het is al weer 10 jaar geleden dat DKW liefhebbers bij elkaar kwamen om een DKW-club op te richten. DKW staat voor Dampf Kraft Wagen, die de uit Denemarken komende ing. Rasmussen in 1916 ontwikkelde. Later gebruikte hij dezelfde afkorting ook voor de door hem ontwikkelde tweetakt motor, en zo ontstond in 1920 reeds een fiets met hulpmotor, waaruit in 1922 de produktie van een echte mo torfiets voortvloeide. Eerst in 1928 werd de eerste DKW auto op de markt gebracht. Dit eerste model was uitgevoerd met een 589 cc tweetakt motor en achterwiel aandrijving. Met het uitbrengen van de Fl, in 1931, de Front modellen met voorwielaan drijving, begon het grote sukses van DKW. Later volgden nog de typen F2, F5, F7 en F8, de bekende Meister klasse modellen. Na de oorlog produceerde Auto Union opnieuw DKW's. Zoals de 3 6, de AU 1000 en de Junior series met als laatste deDKWF102. Alle geproduceerde DKW modellen, zo wel auto's, motor- en bromfietsen, aangevuld met het komplete model len programma van Audi, zullen op zater dag 9 november 1985 in het Dierenpark Amersfoort, tentoon worden gesteld. Het dierenpark is geopend van 9.00 uur tot 17.00 uur, en voor de toegang gelden de normale toegangsprijzen. Vernielingen aan auto's De heer M. H. van V. meldde de politie vorige week dat onbekenden de motor kap van zijn auto hadden bekrast. Me vrouw M.J.E.R. deed melding van een soortgelijke vernieling. Beide wagens stonden op de parkeerplaats aan het Choristenpad. De burgemeester maakt, ter voldoe ning aan het bepaalde in artikel 23 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening, be kend, dat het ontwerp van het bestem mingsplan "Smitsveen", regelende de bestemming van gronden, gelegen in Soest, tussen de Nieuweweg, Dalweg, Koningsweg en ten westen van de Eigen domweg, met ingang van 4 november 1985 gedurende één maand ter gemeen tesecretarie, afdeling algemene zaken en stadsontwikkeling (geopend iedere werkdag van 9.00 tot 12.00 uur), alsme de in de plaatselijke bibliotheken en in het gemeentelijk informatiecentrum, Steenhoffstraat 9a (gedurende gebrui kelijke openingstijden) voor een ieder ter inzage ligt. Gedurende de termijn van tervisieleg- ging kan een ieder schriftelijk bij de gemeenteraad bezwaren tegen dit ont werp indienen. De burgemeester maakt bekend dat Burgemeester en Wethouders voorne mens zijn op daartoe strekkende ver zoeken met toepassing van het bepaal de in artikel 19 van de Wet op de Ruim telijke Ordening en artikel 50, lid 8 van de Woningwet, vergunning te verlenen t.b.v. 1. het bouwen van een showroom en werkplaats aan de Amersfoortse- straat 95a te Soesterberg 2. het vernieuwen,van een weekend woning op het perceel Birkstraat 118a te Soest; 3. het bouwen van een carport aan de Oude Tempellaan te Soesterberg. Tevens zijn Burgemeester en Wethou ders voornemens met toepassing van artikel 11 van de voorschriften be stemmingsplan "3e herziening bestem mingsplan Overhees" resp. artikel 10 van de voorschriften bestemmings plan "2e herziening bestemmingsplan Overhees" vergunning te verlenen ten behoeve van 1. het vergroten van een woonhuis op perceel Honingbij 26 te Soest; 2. het plaatsen van een dakkapel op het perceel Kornet 20 te Soest. Alvorens een definitieve beslissing zal worden genomen, is een ieder bevoegd binnen een termijn van twee weken, te rekenen vanaf 7 november 1985 even tuele bezwaren schriftelijk bij Burge meester en Wethouders in te dienen. De op deze verzoeken betrekking heb bende stukken liggen gedurende die zelfde termijn tijdens kantooruren (09.00 - 12.00 uur) ter gemeentesecre tarie, afdeling 1, ter inzage. De openbare behandeling van de Be groting 1986 vindt plaats op maandag 18 november vanaf 19.00 uur (algeme ne beschouwingen en antwoord College B. en W.) en op donderdag 21 novem ber vanaf 14.00 uur (onderbroken tus sen 17.30 en 18.30 uur). Aansluitend op de begrotingsvergadering van 21 november zal 's avonds de normale november-raad worden afgewerkt. In het gemeentelijk INFOrmatiecen- trum kan men boeken behorende bij de begroting 1986 inzien alsmede de raadsstukken. De agenda van de raad hangt op het publikatiebord van het INFOrmatiecentrum en ook bij de hulp secretarie Soesterberg. Telefonisch (22555) kan men ook informeren welke agendapunten aan de orde komen. Op het gemeentehuis (afd. I) en de bibliotheek aan de Albert Cuyplaan liggen ter inzage verzoeken om een oprichtings- cq. revisie cq. uitbreidings vergunning van: J. Mannessen, Beckeringhstraat 4 te Soest, voor de inrichting voor de op slag en verkoop van motorbrand stof op het perceel Beckeringhstraat 4 te Soest; T. van Rouwendaal, Nieuwstraat 13 te Soest, voor een antiroest- behandelingsstation annex auto wasserette en straalbedrijf op het fperceel Nijverheidsweg 11 te Soest; Distributiecentrum Food-express Int. B.V., Keulschevaart 10 te Breuke- len, voor een distributiecentrum voor levensmiddelen op het perceel Amersfoortsestraat (kad. gem. Soest, sectie E, nr. 2913 e.a.). Dit verzoek ligt ook in de hulpsecre tarie. Men kan gemotiveerde bezwaren tegen het verlenen van de vergunning schrif telijk bij het College van Burgemeester en Wethouders inbrengen gedurende één maand na datum van terinzage- legging van het verzoek d.d. 6 novem ber 1985. Gemotiveerde bezwaren kunnen mon deling in persoon of gemachtigde wor den ingebracht op de hierna genoemde zitting, waar gelegenheid wordt ge geven tot een gedachtenwisseling over de vraag tussen College, de aanvra ger en de overige aanwezigen. De openbare zittingen worden gehou den op woensdag 27 november om resp. 09.00, 09.30 en 10.00 uur in het gemeen tehuis. N.B. Alleen zij die tijdig (schriftelijk of mondeling) bezwaren hebben inge bracht tegen de aangevraagde be schikking kunnen later beroep instel len, tenzij wordt aangetoond dat men redelijkerwijs niet in staat is geweest (tijdig) bezwaren in te brengen. Indien de indiener van schriftelijke bezwaren daarom verzoekt, worden zijn per soonlijke gegevens niet bekendge maakt. Dit verzoek moet schriftelijk, tegelijkertijd met het bezwaarschrift, bij het College van B. en W. worden ingediend. Inbraak in 'Kruispunt' J. B. uit Soest deed in het weekeinde bij de politie aangifte van een inbraak in het clubhuis '"t Kruispunt" aan de Albert Cuyplaan. De onbekende daders hebben een wandklok, een schrijfma chine en twee naaimachines buitge maakt. Zij kwamen het gebouw binnen door aan de achterkant een ruit in te slaan. FotoHerman van Dam Onder grote belangstelling heeft de heer A. D. Verstoep, directeur-secreta ris van Gemeentewerken en adjunct- directeur Van het Grondbedrijf van de gemeente Soest, vorige week woens dagmiddag afscheid genomen van de gemeente die hij gedurende veertig jaar op verschillende plaatsen heeft gediend. Daarvoor, en voor zijn uiteen lopende verdiensten op andere terrei nen voor de gemeenschap van Soest, kreeg hij uit handen van burgemeester Scholten de zilveren erepenning van de* gemeente aangeboden. In totaal heeft de heer Verstoep 46 jaar in overheidsdienst gewerkt. De recep tie stond niet alleen in het teken van zijn afscheid - hij maakt gebruik van de vut-regeling - maar ook van het 40- jarig dienstjubileum bij de gemeente Soest. Wethouder drs. J. Th. Oudemans voerde als eerste spreker het woord, nadat de aanwezigen tevergeefs had den gewacht op de komst van een Su rinaamse gospelgroup, die de feeste lijke bijeenkomst in de Open Hof zou opluisteren. De wethouder memoreer de de indiensttreding van de heer Ver stoep op 1 november 1945 bij de afde ling financiën op de gemeentesecreta rie, in een periode die nog duidelijk het stempel van de bezettingsjaren droeg. In de tijd dat voor Soest nieuwe, ambi tieuze plannen werden ontwikkeld stapte de jubilaris over naar de dienst Gemeentewerken, in het bijzonder naar het grondbedrijf, waarbij de heer Verstoep een bijzondere rol speelde bij de vele aankopen van grond om al die plannen te kunnen realiseren. Volgens de wethouder is de heer Verstoep de verkopers altijd nuchter en zakelijk, maar ook menselijk tegemoet getre den. Zijn boerenafkomst moet hem in de kontakten met de Soester agrariërs ten goede zijn gekomen, al was het zeker niet altijd even gemakkelijk. De heer Oudemans schetste de jubila ris als een rustig, bedachtzaam mens, zonder luchtfietserijen of fantasieën, die vooral op de formele en juridische kan ten lette, en een grote toewijding en trouw jegens de gemeente aan de dag legde. Met name roemde hij Verstoeps aandeel in de ATB-bezuinigingsronde, waarin hij opnieuw zijn ijver en plichtsbetrachting demonstreerde Ook wees de wethouder op zijn verdien sten als ouderling in de Hervormde ge meente, zijn bestuurslidmaatschap van de vereniging voor prot. chr. on derwijs en zijn betrokkenheid bij het provinciale Rode Kruis. Verdiensten Namens het gemeentebestuur bood de heer Oudemans de jubilaris een came ra aan, waarna burgemeester Scholten met een kort woord de verdiensten van de heer Verstoep voor de gemeenschap van Soest onderstreepte en hem de ere penning overhandigde. Ir. S. H. Brunekreefdirecteur van Ge meentewerken, onderstreepte o.m. het prettige kontakt binnen het directie team van Gemeentewerken, waar de heer Verstoep de supervisie had over de afdelingen grondzaken, personeels zaken en interne zaken. Ook hij had woorden van lof voor de inzet van de heer Verstoep op alle ter reinen en voor de milde humor waar mee hij zich liet kennen. "U was een constante factor, een steunpilaar, vooral door uw goede geheugen en uw kennis en ervaring, die we nu helaas moeten missen." Hij bood de heer Ver stoep een flitser en andere foto-acces soires aan. Het inmiddels gearriveerde koor zong vervolgens een aantal geestelijke lie deren, waarna de heer J. M. Kruitwa gen, directeur van het Grondbedrijf, zijn scheidende adjunct toesprak. Ook hij roemde de kennis en ervaring van de heer Verstoep en de uitstekende sa menwerking. Hij onderstreepte de ge wichtige rol die de heer Verstoep heeft gespeeld bij de latere sanering van het Grondbedrijf en bij de ATB, Aanpak Toekomstig Beleid, een term die de heer Verstoep zelf had uitgevonden. Hij bood hem een groot woordenboek aan. Namens de medewerkers sprak de heer R. Vernhout de heer Verstoep in dichtvorm toe, waarin hij hem bedank te voor alles wat hij voor de overige personeelsleden al die tijd had bete kend. Zijn geschenk was een fors boek met de geschiedschrijving van de twin tigste eeuw. Melken De heer Hilgers sprak nog enkele woor den namens de personeelsvereniging en nadat het koor zich opnieuw had laten horen was het woord aan de heer Verstoep zelf. Hij vertelde zelf veel over zijn ambtelijke loopbaan, die des tijds in Polsbroek begon, waar hij na de Mulo als volontair op het gemeente huis kon gaan werken. Anekdotisch was zijn verslag van het sollicitatiege sprek met wethouder Hilhorst van Soest, die hem twee vragen had ge steld: ten eerste of hij een boerenzoon was en ten tweede of hij ook kon melken. Een belangrijk punt in zijn loopbaan bij de gemeente Soest was zijn over stap na 15 jaar van de secretarie naar gemeentewerken, door sommigen als "verraad" betiteld, maar een stap TELEFOON 02155 -170 89 Hoewel er aan het autonome besluit van het bibliotheekbestuur, om het filiaal in het Dorpshuis in Soesterberg op te heffen en in plaats daarvan een bibliobus te laten rijden, niet meer ge tornd schijnt te kunnen worden, namen de leden van de commissie Welzijn vorige week de gelegenheid te baat om hun kritiek op deze maatregel te spuien. Opmerkelijk was overigens dat wet houder Frans Kingma moest vertellen dat het gemeentebestuur formeel nog altijd geen bericht van het bibliotheek bestuur had ontvangen. Dat weerhield de leden er niet van zich soms fel uit te spreken. Met name Jan Visser (Progressief Soest) trok nogal van leer. "Ik ben ontzettend geschrok ken van deze plannen. We hebben nota bene drie raadsleden in het bestuur, maar die zitten er blijkbaar voor niks. Je zou toch verwachten dat die door geven wat het bestuur van plan is, maar nee hoor. Kingma, Van Brumme- len en, Nolen hebben alleen maar be stuurtje zitten spelen." Hij noemde de plannen een belediging voor Soesterberg. "Kijk, als je in een achterafwijk begint met een bibliobus, dan is dat prima, maar als er al een goede accommodatie staat, dan moet je die uit alle macht zien vast te hou den." Hij vond dat het bibliotheekbe stuur meer aan actieve ledenwerving had moeten doen en miste in de opstel ling van het bestuur vooral het "oude idealisme". Adriaan Pothuizen (D'66) stelde met verbazing vast dat in de begroting van de bibliotheek nog helemaal geen re kening was gehouden met de sluitings plannen. Hij had zich nogal gestoord aan de manier waarop Soesterberg op de hoogte was gesteld. Op zichzelf had hij geen grote bezwaren tegen de bus, zeker niet als daarmee ook Soest- Zuid weer bediend kan worden, al vond hij dat ook 't Hart wel in de vreugde van de bibliobus zou mogen delen. Slechte 'marketing' Pothuizen kapittelde de "marketing" van de bibliotheek in Soesterberg: "De bieb was altijd op ongelukkige tijden open. Ik zou ook wel wat meer in spanning hebben willen zien om de lezers vast te houden." Lydia Meyer (PvdA) vroeg zich af of Soesterberg er nu beter of slechter op zou worden. Ze geloofde niet dat de service vanuit de bibliobus hetzelfde zou kunnen blijven en maakte zich zor gen over de leeszaalfunctie, waarvoor nog een oplossing bedacht moet wor den. Ze stelde vast dat iedere bibliotheek die in plaats van een bibliobus een vast filiaal zou krijgen zou staan juichen. "Maar hiet is het blijkbaar precies andersom.1 Gijs van Brummelen (CDA) vond het - niet helemaal verwonderlijk - een goed en flexibel plan en verwachtte dat de gevolgen allemaal wel zouden meevallen. Ans Greefhorst, zijn fractiegenote, had zich vooral gestoord aan de gebrekkige voorlichting aan de bevolking en aan het gemeentebestuur. "Waren we maar eerder geïnformeerd, er blijken nu al stukken van mei te zijn waarin over deze plannen wordt gerept! Ze wees erop dat de brief van het bi bliotheekbestuur de bevolking van Soesterberg nogal in het verkeerde keelgat was geschoten en vroeg zich af hoe het nu verder moest met de leeszaal, de kopieermogelijkheden en allerlei informatie die in de bibliotheek te kringen is. Ook wilde ze nog weten of het waar is dat Soesterbergers een gulden extra moeten betalen als er een boek moet worden "aangevraagd". Frans Ribbink en Bert Krijger (beiden WD) konden zich wel vinden in de plannen. Te weinig druk Wethouder Frans Kingma stelde in de beantwoording vast dat er kennelijk te weinig druk was uitgeoefend op het bibliotheekbestuur om de commissie volledig te informeren. Bibliotheek-directeur A. Jacobs, sa men met bestuurslid mevrouw A. Punt- Floors in de vergadering aanwezig, merkte daarover op dat het bestuur nog niet was toegekomen aan die in formatie, omdat nog altijd geen op lossing voor de leeszaalfunctie was gevonden. Hij bracht naar voren dat de plannen te vroeg bij het publiek be kend waren geworden. "Toen het be sluit eenmaal genomen was hbben we het publiek ook zo spoedig mogelijk ingelicht. Hij liet verder weten dat de openings tijden van de bibliobus, die mogelijk een plaats krijgt aan het Dorpsplein, slechts met twee uur zouden worden teruggebracht naar twaalf uur. De bus komt twee dagen per week, 's middags en 's avonds, op zijn vaste plek te staan. Burgemeester Scholten overhandigt de heer Verstoep de zilveren erepen ning; links mevrouw Verstoep. waarvan de heer Verstoep nooit spijt kreeg. De hem toegezwaaide lof deed hem Rien Poortvliet citeren: "waar gaven zijn is ook een Gever". Bijzon der erkentelijk toonde hij zich voor de hem toegekende erepenning van Soest. "Die geeft deze dag een bijzondere glans," aldus de heer Verstoep. Hij be dankte vervolgens alle sprekers voor hun vriendelijke woorden en citeerde tenslotte een gedicht van Roland Holst en een vers uit het Liedboek voor de (met bloemmotief) verschillende kleuren v.Weedestr.59 tel.12424 Soest Kerken om duidelijk te maken vanuit welk perspectief hij zijn werk had mo gen verrichten. Onder de aanwezigen bevonden zich niet alleen collega's en oud-collega's van Gemeentewerken, maar ook het voltallig College van B. en W. Na het officiële deel volgde nog een drukke re ceptie. Wat de bromfiets betreft is er weer een nieuwe rage ontstaan: het verho gen van de voorvorken. In veel gevallen wordt de voorvork van het voer tuig verlengd door gebruik te maken van zogenaamde "bussen". Hierdoor ontstaat een wielbasisverandering en een verzwakking van de voorvork. Uit het vorenstaande blijkt dat een dergelijke bromfiets dan voorzien is van een veranderde stuurinrichting en geen goedgekeurde bromfiets meer is. Door de voorvork van de bromfiets te verhogen krijgt men buiten een wiel basisverandering, ook een verzwakking van de voorpoot, een verandering van de sprong en een toename van het torderen van de voorvork in zijn ge heel, in het bijzonder tijdens het remmen. De verzwakking van de voor poten ontstaat doordat er "bussen" op geschroefd of gelast worden. Door het in- of opsnijden van de schroefdraad of door het oplassen op de voor poten, wordt het materiaal verzwakt. Door de grotere lengte is de buig- stijfheid afgenomen terwijl de armlengte vanaf aanrakingsvlak band wegdek tot de poot-brug verbinding is toegenomen. Met andere woorden: de mogelijkheid moet niet uitgesloten worden dat op een gegeven moment de voorpoot juist tijdens het remmen of het over rijden van weg-oneffenheden, bij de onderste brugbevestiging afbreekt t.g.v. groter optredende momentkrachten. Doordat de voorvork verhoogd is zal ook de balhoofdshoek veranderen en daardoor de sprong alsmede de wielbasis toenemen. Gezien het feit dat bij het groter worden van de sprong de besturing van de bromfiets negatief wordt beïnvloed, is twijfelachtig of een veilig gebruik op de weg met zo'n vervoermiddel nog wel mogelijk is. De remankerplaat is aan één zijde van de voorpoot bevestigd, waardoor tijdens het remmen torsie in de voorpoot optreedt. Door de verhoogde voorvork toe te passen, zal de torsiekracht de langere voorpoot in zijn geheel meer laten verwrin gen. Aangezien daardoor tijdens het remmen een grotere verdraaiing van het wiel t.o.v. de lente-as van de bromfiets wordt veroorzaakt, wordt de besturing tijdens het remmen moeilijker. In de praktijk hebben zich met dergelijke veranderde bromfietsen ongevallen voorgedaan. Uit het vorenstaande blijkt dat een veranderde bromfiets niet meer vol doet aan de keuringseisen. De bromfiets is niet met een verhoogde voor vork gekeurd en de stuurinrichting van de bromfiets is ondeugdelijk als het gevaar bestaat dat één van de voorpoten af kan breken. De voorpoten maken immers deel uit van de stuurinrichting. Gezien het feit dat vooral de jeugd met dergelijke bromfietsen rijdt, waarbij dan meestal de brom fiets ook nog is opgevoerd, bestaat een grotere kans op een ongeval. De politie zal dan ook strenger gaan optreden tegen dergelijke overtredingen. Politie Soest, Afd. Verkeer HAARMODE BEETZLAAN 74 TEL. 02155-13990 Net een haartje beter Tooneelavond. Voor een stampvolle zaal gaf de R.K. Tooneelclub "Ons Genoegen" Zon dagavond in het St. Joseph-gebouw een uitvoering. Gespeeld werd "Heb ik mijn kind gedood?" een drama in 3 acten, naar Mo- rona's "Josien" van Frits van Duren. De fabrikant Harry Leyers heeft door losbandig leven de eertijds bloeiende zaak van zijn vader aan den rand van faillissement gebracht. Een geldschieter heeft zware hypotheken op fa briek en woonhuis en als het werkvolk staakt, omdat het weekloon niet be taald wordt, komt ook deze geldwolf hem in 't nauw drijven. Toin, zijn oud ste zoon en later ook Nol, het jongste zoontje, worden door het oproerige werkvolk uitgescholden. Alles met elkaar brengt de fabrikant tot wanhoop. Maar het tweede bedrijf toont, hoe de armoede gekomen is. Leyers is nu zelf werkman, en steeds erger aan de drank geraakt. Nol, het zwakke zoon tje, moet naar kantoor, en wordt daar door een bloedspuwing overvallen. Juist komt de vader, die wegens luiheid ontslagen is, dronken thuis. Maar geen hulp kan baten, de jongen sterft. De wanhoop van den vader brengt hem tot nadenken en hij zweert de drank af. Het stukje was zeer goed ingestudeerd. Vooral Harry Leyers en de huis knecht verdienen een extra woord van lof. Kinderkoor "Wij willen zingen". Zaterdagavond waren wij in de gelegenheid eens nader kennis te maken met het kinderkoor onder leiding van den heer Jan Bartelsman in Café "Sport" aan de Laanstraat. Als eigenaardigheid zij opgemerkt, dat het ditmaal geen uitvoering, doch een gewone repetitie was. In zijn voorwoord deelde de voorzitter mede, dat deze openbare repetitie georganiseerd was, omdat het kinderkoor ten onrechte tegenwerking ondervindt, hoewel het reeds 45 leden telt. Spr. wil daarom alle aanwezigen oproepen om propagandisten te worden voor de kinderafdeeling van "Wij willen zingen". De repetitie nam een aanvang. Eerst werd voortgegaan aan een eenvoudig Lenteliedje, daarna een begin gemaakt met een Voorjaarsliedje, door den dirigent op muziek gezet. Duidelijk is het, dat het koor goed in elkaar zit. Verwonderlijk snel kenden de kinderen hun partij, na enkele keeren afzon derlijk zingen werd het reeds tweestemmig geprobeerd. Daarom gaarne een woord van aanbeveling voor dit kinderkoor. Het repe teert 's Woensdagsmiddags in Café "Sport". Een beschaafd en eenvoudig koor. b Legwedstrijd. In de pluimveewereld worden ieder jaar nationale legwedstrijden gehou den. De vijfde legwedstrijd van de Rhode Island Redclub die verleden jaar 1 Nov. begon, heeft voor de deelnemers uit Soest en omgeving de volgende resultaten opgeleverd J. A. de Koning heeft 14 dieren ingeleverd, die resp. 132,137,118,93.141, 206, 102, 90,151, 242,134, 203,127 en 152 eieren legden. J. D. Steffens heeft 7 dieren ingezonden, die resp. 163, 168, 162, 232, 116, 195 en 222 eieren legden. Van de 168 dieren, die in totaal voor den legwedstrijd werden ingezonden, heeft een hen van den heer J. A. Koning uit Soest het hoogste aantal n.1. 242 eieren gelegd.

Soester Courant | 1985 | | pagina 5