T (Schmtemakenj d'OudeEnghel Soester schoonheidsspecialistes houden gezamenlijk Open Huis Meningen van lezers Het is nu tijd voor wintermantels Pracht collectie in soepele stoffen r cmoctvr Ton Paauw strijdt nog altijd voor het behoud van de Eng mm. WOENSDAG 6 NOVEMBER 1985 SOESTER COURANT PAGINA 9 Gemeentevoorlichter Ben van Os schreef straatnamenboek over Soest SOEST 'Vrije Vogels' heeft vogelparadijs Aanstaande zaterdag in 'Darthuizen' Gemeentetaken en 3e wereld Kinderboerderij 'De Vrije Teugel' GROEI BLOEI SOEST Gevraagdtuinen waarin gesnoeid mag worden De herfst saai? Kom nou Natuur CD Nabij Volgende week woensdag (13 no vember) vindt in de Oudheidkamer aan de Ferdinand Huycklaan een opmerkelijke gebeurtenis plaats. Het is de officiële presentatie van het boek "Geschiedenis en verkla- ring van de straatnamen in Soest", 3 een deel van de bij uitgeverij Kruse- man in Den Haag uitgebrachte serie onder de serietitel'De straat waar in wij wonen". Het boek over de Soester straatna men is geschreven door gemeente- voorlichter Ben J. van Os, tevens lid van de straatnamencommissie bovendien voorzitter van de I plaatselijke VW. Bovendien schreef Van Os al eerder boekjes over Soest en zijn geschiedenis, zodat hij zeker deskundig mag worden geacht. Voor wat de provincie Utrecht be treft is het boek het eerste van een reeks. In totaal verschenen er al zes soortgelijke boekwerken over de straatnamen van 's-Gravenhave, Naaldwijk, Papendrecht, Steenwijk en Delft. Voor Wassenaar en Heem stede staan momenteel ook boeken opstapel. De bijeenkomst in de Oudheidkamer begint om 15.00 uur. Dan krijgt burgemeester P Scholten het eerste exemplaar aangeboden. Geschiedenis en verklaring van de straatnamen in Vanaf de volgende dag kan men het boek bij de plaatselijke boekhandels van Van de Ven kopen. Het boek, dat geïllustreerd is met veel teke ningen en oude en nieuwe foto's, kost voorlopig nog 25 gulden. Na 1 januari 1986 gaat het 29,50 gulden kosten. De jonge vogelvereniging "De Vrije Vo gels' heeft vorige week met een feeste lijke opening door loco-burgemeeser Plomp en een geslaagde tentoonstel ling de ingebruikneming gevierd van liet nieuwe onderkomen van de ^vereniging in een aanbouw van de kin- derboerderij "De Vrije Teugel" aan het Vedelaarpad. '&e heer Plomp opende de nieuwe zaal, die door de le den met veel gevoel voor eendracht is bpgezet, door met een sikkel een kar tonnen deur te slopen, waarna de ten toonstelling kon beginnen. In zijn openingswoord wees voorzitter H. ten Hoed nog even op de voorge schiedenis. Hij bracht in herinnering dat de Vrije Vogels door de gedwongen Verhuizing uit de Borg (nu C-drie) eerst met de handen in het haar hadden [gezeten, maar gelukkig soelaas had den gevonden bij de kinderboerderij, zodat de vereniging kon blijven door werken in de wijk Overhees, waarin zij is ontstaan, zoals voorzitter Ten Hoed opmerkte. Een speciaal woord van dank gold dan ook Vrije-Teugeldirec- teur Leo van den Berg, die op zijn beurt de vereniging alle goeds wenste en een door hem zelf vervaardigd naambord overhandigde. De heer Ten Hoed bedankte vervolgens een lange rij van mensen die op een of andere manier hadden meegeholpen aan de realisering van het nieuwe on derkomen, waarna de heer Plomp zijn toespraak hield. Hij vergeleek de ver huizing met de vogeltrek in de herfst en bekende dat hij als jongeman een fana tiek verzamelaar van de vogelplaatjes uit de Verkade-albums was geweest. Hij had lof voor de inzet van de vogel vereniging en vond het een zeer goed idee om de jeugd erbij te betrekken. Daarna verrichtte de heer Plomp de of ficiële openingshandeling. Voor de tentoonstelling die vervolgens van start ging waren 307 vogels inge schreven, plus nog eens 43 kanaries die ook te koop waren. De prijsuitreiking had zondagmiddag plaats. De prijswinnaars zijn: Generaal-kam- pioen na loting (tropen, derby tropen, bastaard) de heer D. Bos; Pigmentka naries: de heer S. van Souren; Gras: de heer J. H. Antonis; B-vogel: de heer J. W. van Leeuwenkamp; C-vogel: de heer V. van Goor; Dameskampioen: mevrouw Van der Akker; Jeugdkam pioen J. Bos. Het bondskruis gaat naar de heer J. F. H. Jansen. BAREETCAFE Middelwijkstraat 2 3764 CG Soest Tel. 02155-13331 WEEKMENU ƒ26.50 van 7 nov. t/m 25 nov. Champignons Dordogne Hazepeper garni Perzik met preisselbeeren Spruiten Aardappelkroketjes Chipolatapudding Iedere woensdagavond LIVE MUSIC Aanrijding Dalweg/Beukenlaan Omdat de verkeerslichten knipperden was het de 62-jarige automobilist L. V. uit Nederhorst den Berg vorige week niet duidelijk dat hij voorrang moest verlenen aan de 40-jarige J. W. uit Soest, die op de Beukenlaan reed. Op het kruis punt met de Dalweg botsten beide auto's tegen elkaar. W. liep daarbij een hoofd wond op en moest zich onder dokters behandeling stellen. Inbraak Kerkstraat Een onbekende dader heeft in het weekeinde ingebroken in de woning van de familie Z. aan de Kerkstraat. Hij verdween met medeneming van video-apparatuur, geluidsapparatuur en een aantal chèques. Gezien het feit dat het pand momenteel wordt ver bouwd heeft het hem niet veel moeite gekost binnen te komen. U kunt nu Uw eerste rimpel tjes uitstellen met Specific Priority Energie Complex van Lancaster PAFUMERIE VAN AMERONGEN Soest Tel. 12639 Onbekend maakt onbemind is een ge zegde dat misschien ook wel een beetje geldt voor het werk van de schoon heidsspecialiste. Er wordt bijvoor beeld nogal eens gedacht dat je per3é iets aan je huid moet mankeren om een schoonheidssalon te bezoeken of dat een behandeling uitgesproken duur zou zijn. Om dergelijke onduidelijkhe den op te helderen organiseren de Soes ter schoonheidsspecialistes die zijn aangesloten bij de Algemene Neder landse Bond van Schoonheidsinstituten ANBOS op zaterdag 9 november a.s. een "Open Huis", waarin zij gezamen lijk over het voetlicht zullen treden. Ie dereen - ook mannen - is daar welkom. Ook voor de leeftijd gelden geen beper kingen, want met goede huidverzor ging kan men niet vroeg genoeg begin nen. De manifestatie - want zo mag het Open Huis best genoemd worden - is een uniek staaltje van samenwerking op het plaatselijk vlak. Elf Soester schoonheidsspecialistes hebben elkaar gevonden en presenteren zich op deze manier gezamenlijk aan hun eigen klantenkring, maar vooral aan het Soester publiek dat tot dusver de drem pel van de schoonheidssalon nog wat te hoog heeft gevonden. Bij het Open Huis in Darthuizen is die drempel helemaal afwezig en de schoonheidsspecialistes hopen en verwachten dan ook dat het publiek zich aanstaande zaterdag in groten getale op de hoogte komt stellen van de nieuwste ontwikkelingen op het gebied van lichaamsverzorging en schoonheidsbehandeling en de metho den en technieken die daarbij worden toegepast. De deelneemsters zijn: Liz de Jong ("Beauty Corner"); Anita Ansinger ("Pygmalion")Annelies Francken (salon Annelies") Maud v. d. Lek; Greet Broerze ("Queenie"); Josien van Dam. ("Studio Josien van Dam"); Wil de Graaf ("La Comtesse"), Yvon- ne Berlage, Els Pullens, Karla Kar- woczic ("Studio Karla Karwoczik") en Gerda Rosman ("Finishing Touch"). Gerda Rosman zal vooral actief zijn als lady speaker tijdens het Open Huis, die voor alle deelneemsters ook een bij zondere ervaring zal zijn. "We kennen elkaar nauwelijks," klinkt het. "En dan is deze vorm van samenwerking toch wel uniek." Het Open Huis is een plaatselijke mani festatie, die op zichzelf aansluit bij ini tiatieven van de ANBOS in tal van plaatsen van ons land. Er wordt, zonder enige verplichting, uitgebreid gedemonstreerd en zeer uitvoerig in formatie gegeven over alle zaken die met huidverzorging te maken hebben. Programma Het programma valt in twee delen uit een: het ochtendprogramma van 10.00 tot 14.00 uur, en het middagprogram ma dat in grote lijnen een herhaling is van het ochtendprogramma) van 14.00 tot 17.00 uur. De gezamenlijke Soester schoonheidsspecialistes wekken alle belangstellenden wel op zo vroeg mo gelijk te komen, om alle facetten van het werk met eigen ogen te aanschou wen. "Het is heel boeiend om het hele maal mee te maken," aldus Gerda Rosman en Karla Karwoczik. "Vooral voor al die mensen die het nog niet eer der hebben meegemaakt. De Soester schoonheidsspecialistes werken in Darthuizen eendrachtig sa men. Er staan vijf behandelstoelen op gesteld (één speciaal voor mannen) waaraan zij beurtelings hun werk zul len laten zien. De een assisteert daar bij de ander, en 's middags worden de rollen omgedraaid. Naast de stoelen is er ook een massagebank, waar voetre- flexzonemassage wordt gedemon streerd en alle vormen van ontharing. De bedoeling is dat er met modellen wordt gewerkt, maar als er ruimte in het programma is en er is belangstel ling van de zijde van het publiek, dan kunnen ook bezoekers en bezoeksters kennis maken met sommige behande lingen. 'Specialiteiten' Behalve de basisbehandeling, die in het algemeen - zij het met individuele va riaties - op hetzelfde neerkomt, demon streren de schoonheidsspecialistes op hun eigen "specialiteiten". Daarin ko men heel wat asepcten naar voren die bij het grote publiek nog lang niet be kend zijn, zoals kuurbehandelingen ("opkikkers voor de huid"), peeling (het verwijderen van dode opperhuid cellen) en allerlei aanvullende metho des, zoals kunstnagels opbrengen, elektrisch ontharen, etc. Ook de nieuw ste make-up lijnen zullen uiteraard de nodige aandacht krijgen en verder wordt er veel informatie verstrekt over de juiste manier om make-up zelf aan te brengen. Gerda Rosman zal als lady-speaker al le demonstraties voorzien van een dui delijke uitleg, zodat de bezoekers en bezoeksters (er wordt gerekend op be langstelling uit de hele regio) echt duidelijk inzicht krijgen in wat er allemaal wordt gedaan. Kwaliteit De schoonheidsspecialistes zijn alle maal lid van de ANBOS, en dat wil zeggen dat het publiek kan rekenen op kwaliteit. "We hebben met elkaar een naam hoog te houden, dus het publiek kan er zeker van zijn dat er bij ons niet gerommeld wordt." aldus Gerda Ros man en Karla Karwoczik. "Bij het pu bliek bestaat vaak nog het beeld dat een schoonheidsspecialiste ergens in een opkamertje op een tuinstoel werkt, maar wij willen duidelijk onze professionele aanpak laten zien en onze kennis en vaardigheden demonstre ren." Schoonheidsspecialiste is in de eerste plaats een dieiiai.veiiciiv.iiu uciuep, vin den zij. Vandaar ook dat het niet zo verrassend is dat elf zelfstandige on derneemsters nu de handen in elkaar De Soester ANBOS-schoonheids- specialistes die zich a.s. zaterdag in Darthuizen gezamenlijk presenteren. Op de foto ontbreekt "lady speaker" Gerda Rosman. slaan 'Als we elkaar al als concurren ten beschouwen, dan toch als positieve, stimulerende concurrenten." Met het Open Huis van a.s. zaterdag is het met de samenwerking niet afgelo pen, zo klinkt het. "We zullen dan wel vaker gezamenlijk initiatieven nemen naar het publiek toe, in welke vorm dan ook." De bezoekers van het Open Huis kunnen gratis binnenlopen en worden onthaald op een kopje koffie. Vervol gens kunnen zij kennismaken met de z.g. "basisbehandeling", die geen stan daard-behandeling is maar door elke specialiste een persoonlijke vorm krijgt. De basisbehandeling omvat o.m. het reinigen van de huis, massa ge, epileren, een maskertje en tenslot te de make-up. Ook andere zaken komen aan de orde, zoals verschillende "pakkingen", ont haring, peeling, demonstraties van de verschillende apparaten, wimpers ver ven en nog veel meer. Openbaring De kosten van het Open Huis worden door de samenwerkende schoonheids specialistes gezamenlijk gedragen. "Wij vinden dat-het dat waard is. We willen graag zo professioneel mogelijk naar buiten treden en laten zien dat we heel wat meer in huis hebben dan vaak wordt gedacht. Veel mensen denken im mers nog dat het met een beetje make- up en wat epileren wel zo'n beetje be keken is. Een nadere kennismaking is voor al die mensen dan ook vaak een complete openbaring. In dat verband wordt gewezen op bij voorbeeld adviezen ten aanzien van het gebruik van cosmetica, huidanalyse en diagnose etc., die voor een schoon heidsspecialiste nu eenmaal gemakke lijker te doen zijn dan bijvoorbeeld aan de toonbank van de drogist. "Dat voor komt ook een hoop teleurstellingen bij mensen die soms maar min of meer in het wilde weg allerlei produkten aan schaffen." Belangstellenden zijn aanstaande za terdag van harte welkom in de Park zaal van restaurant Darthuizen aan de Prins Hendriklaan. Spelregels: Alleen brieven van maxi maal 250 woorden, die betrekking hebben op Soest, worden geplaatst. Anonieme brieven of brieven onder pseudoniem worden geweigerd. De redaktie behoudt zich het recht voor brieven zonder opgaaf van re denen in te korten of te weigeren. Plaatsing houdt niet in dat de redak tie met de inhoud instemt. Naar aanleiding van het verslag in de Soester Courant over de relatie "Ge meente en Derde Wereld" wil ik graag even reageren. Ik heb namelijk in de forumdiscussie opgemerkt dat de gemeente een onder steunende taak kan hebben om de Der de-Wereldproblematiek, die een zaak is van onze gehele samenleving, dichter bij de bevolking te brengen. Vooral de scholen kunnen hier een be langrijke rol in spelen. Ik heb hier dus duidelijk bedoeld de voorlichting in het onderwijs, en niet de fondswerving. Nogmaals: willen wij iets veranderen ten goede in de positie van de Derde- Wereldlanden, dan is de voorlichting over de achtergronden en oorzaken van hun problemen van het grootste belang. Leidje Tomassen-Holsheimer Voorz. Derde-Wereldgroep Soest Vedelaarpad 53, tel. 18136. Donderdag 7 november, dierenmiddag: 15.30-17.30 uur, 4 t/m 12 jaar. Met de ezelkar de wijk door, pony, ezel en paardrijden, dierenhokken schoon maken en dierenpoppen maken van karton. Vrijdag 8 november: dolle dwaze middag. 15.30-17.30 uur, 4 t/m 12 jaar. Toneel, muziek en lekker met je han den bezig zijn en schminken. In het kinderrestaurant eten schoon maken, klaarmaken, menukaartjes plakken, tafel dekken, en het samen met je ouders opeten. Hiervoor moet je je wel opgeven. Zaterdag 9 november: van alles mid dag. 13.30-16.00 uur, 4 t/m 12 jaar. Je kunt je verjaardag komen vieren, koekjes bakken, muziek maken, tim meren en knutselen. Voor informatie tel. 181S6. Dinsdag 12 november: 15.30-16.00 uur, 8 t/m 12 jaar. De playbackshow laten we aan vrien den, ouders en bekenden zien. Kom kij ken en meedoen. Woensdag 13 november: Theatermiddag. 14.00-16.00 uur, 4 t/m 9 jaar. Vandaag komen clowntjes de boerderij bezoeken, en misschien wordt jij zelf ook wel een clowntje. Biologische tuin Openingstijden dinsdag, woensdag en donderdag 10.00-17.00 uur en vrijdag van 10.00-15.00 uur. Er is nog volop boerenkool en andijvie te koop voor een zacht prijsje. Autogereedschap gestolen Mevrouw C. v.d. H. uit Soest deed vo rige week bij de politie aangifte van de diefstal van een krik, een moersleutel en. een gereedschapstasje. De spullen waren ontvreemd uit haar auto, die ge parkeerd stond achter het VW-kantoor aan de Steenhoffstraat. Inbraak Soesterberg Bij een inbraak in de woning van de fa milie R. aan de Vliegtuiglaan in Soes terberg heeft de onbekende dader vorige week een videorecorder, een aantal credit cards, twee paspoorten en wat sieraden buitgemaakt. Hij kwam de woning binnen door het force ren van de achterdeur. KONINKLIJKE MAATSCHAPPIJ TUINBOUW EN PLANTKUNDE De snoeikring van Groei en Bloei is op zoek naar oefenobjecten, d.w.z. tuinen, waain bomen, struiken en heesters staan die gesnoeid mogen worden. Sinds haar ontstaan, zo'n twee jaar ge leden, hebben de leden van de kring hun snoei-ervaringen kunnen bijhou den in o.a. het van Gimborn Arboretum te Doorn. Daar kregen de grotere heesters en coniferen een grondige op knapbeurt. E.e.a. vond plaats onder de deskundige begeleiding van een leraar van de Tuinbouwschool te Utrecht. De snoeikring wil graag in contact ko men met bezitters van een wat grotere, oudere tuin. Als u uw tuin voor ons wilt openstellen wordt uw tuin in uw aanwe zigheid deskundig gesnoeid en wij houden onze ervaring bij. Het is beslist niet de bedoeling uw tuin een volledige opknapbeurt te geven. Wel geven we graag adviezen over on derhoud van de tuin, de bomen en de heesters. Heeft u interesse? Neemt u dan contact op met mevrouw Bleeksma, tel. 12413. Nu we het toch over snoeien hebben; is het niet jammer, dat het snoeimate- riaal meestal op de afvalhoop terecht komt? Van bijvoorbeeld een liguster, ribes of forsythia kunnen prima stek ken worden gemaakt! Op 28 november a.s wordt een "mini"- cursus gegeven over winterstekken en vermeerderen van houtgewassen. Deze cursus omvat één avond, waarin informatie gegeven wordt over stek- snijden en verzorgen van de stek, enten etc. U kunt nog inschrijven voor deze cursus, die gegeven wordt in de gemeentekwekerij aan de Molenstraat op 28 november van 20.00 tot 22.00 uur. De kosten bedragen voor de leden van Groei en Bloei 8,-. NIet-leden: 10,-. Inlichtingen en/of inschrijvingen bij mevrouw A. Mees, tel. 03463-3279. SOESTERBERGSESTRAAT 49A - SOEST HerbouwplanWinclhond 'vals sentiment' en 'onrealistisch' "Kunst lokt altijd iets uit, ook vanda lisme, maar dat is altijd maar een on dergeschikt aspect. Ik had eerlijk ge zegd rekening gehouden met veel ernsti ger vernielingen. Het is me ontzettend meegevallen." Dat zegt Ton Paauw, de Soester kunste naar die onlangs ter gelegenheid van de opening van C-drie het landschaps project op de Eng inrichtte, dat aller lei reacties opriep, van afwijzing tot bewondering. Vorige week heeft hij de palen met borden weer ontmanteld; de palen zijn doorgegeven aan Ge meentewerken, de borden bewaart Ton Paauw voorlopig in zijn "archief". "Mijn uitgangspunt was: aandacht vragen voor de Zuidereng, eigenlijk nog net als jaren geleden, toen we acties voerden tegen het Centrumplan. Tenslotte is het 't laatste stukje van dit unieke landschap met zijn vele verge zichten." Ton Paauw is van plan binnenkort - net als van de flatschilderingen langs de Dalweg - ook van het Eng-project an sichtkaarten te laten verschijnen. "Er zijn helemaal geen kaarten van de Eng, en we proberen (samen met Eg- bert de Rooij) op die kaarten de wat gezelliger kanten van Soest te laten zien." Gele waterverf Wat hem voor ogen heeft gestaan met het landschapsproject formuleert Ton Paauw als volgt: "Ik wil altijd graag visuele vormen veranderen. Met zo'n project wordt het verwachtingspatroon van de meeste mensen plotseling in grijpend veranderd. Dat lokt reactie uit. Als ik vandaag of morgen de Eem zou kleuren met onschadelijke gele waterverf, dan kun je erop rekenen dat er veel reacties komen, in elk geval veel meer dan een ondernemer in Amers foort, die er allerlei gif in gooit..." De normen liggen anders bij visuele waarneming, is zijn conclusie. Het grootste gevaar dat de nog reste rende Eng bedreigt omschrijft hij als het "Knabbel en Babbel": "Met mooi- praterij wordt er steeds weer een stukje van de Eng afgeknabbeld en zo wordt de buitenste lijn steeds smaller. Denk maar aan de Parklaan en de uitbrei ding van de begraafplaats aan de Veld weg." De Eng moet van Ton Paauw blijven zoals hij nu is. "De kerktoren is bij voorbeeld een markant punt. Daar moet je zelfs geen boom, hoe mooi ook, voor zetten, want dat verpest gelijk het hele vergezicht." Vals sentiment Opmerkelijk is in dat verband ook zijn afwijzende oordeel over de plannen tot herbouw van de korenmolen de Wind hond op de Eng, op de hoek van Molen straat en Molenweg. Ton Paauw ken schetst die plannen als "onrealistisch" en voorspruitend uit "vals sentiment". "Je stopt je energie in iets waar al helemaal niks meer van terug te vin den is. Als ik goed ben geïnformeerd hebben ze al wieken van een volstrekt andere molen klaarliggen, en van het gebouw zelf is nog nooit een steen terug gevonden. Ik heb begrepen dat de stich- tingskosten alleen al zo'n 400.000 gul den zijn, dat bedrag is nodig om sub sidie binnen te halen. De totale kosten bedragen dan waarschijnlijk wel zo'n anderhalf a twee miljoen. Dat is toch onzin? Ik vind zo'n plan net zo dwaas als het ombuigen van de Eem, zodat-ie door de Eng gaat stromen, of het aan kleden van een politieman als veld wachter." Onrealistisch, dat is zijn grootste be zwaar tegen de Windhondplannen. "Alle energie die in die actie wordt ge stopt is tevergeefs, zolang er op andere manieren nu nog allerlei stukken bin nen het gebied van de Eng worden be dreigd. Auto's vol kippestront De restauratie van de grafheuvel vindt hij een prima zaak, maar wat hem hoog zit is de maïs-monocultuur op de Eng. "Dat is niet bepaald mooi. Vroeger was er veel meer wisselbouw. Je kunt het geld voor de Windhond beter ge bruiken om de boeren een potje te ge ven om het voor hen rendabel te maken weer koren te laten groeien, en om iets aan de overbemesting te doen." Dat laatste is hem een doorn in het oog. "Ik heb er nu een paar dagen rondge zworven en kon m'n ogen niet geloven. Ze gooien er van alles neer, soms auto's vol met kippestront! Zijn scepsis over de herbouw van de Windhond wordt ook gevoed door het feit dat de gemeente Seost ook nog nooit een echte uitspraak heeft gedaan over deze plannen. "Er is geen sprake van een beschermd dorpsgezicht of zoiets, concrete stappen zijn er nog nooit gedaan. Alle bescherming van de Eng is nog altijd een zaak van par ticulier initiatief. Zijn vertrouwen in de autoriteiten is overigens nog altijd niet groot als het om de Eng gaat. "Er zijn zelfs plannen geweest om er een winkelcentrum op Hoogbouw op de Eng, volgens Ton Paauw 'een fatale vergissing'. Ton Paauw. Foto: Goos van der Wilt te zetten, compleet met roltrappen tegen de Eng op. Het klinkt absurd, en dat was het ook. Hij heeft wel waardering voor de men sen achter de Windhoud, legt hij uit, maar hij blijft het zondegeld vinden als de molen er ooit zou komen. "Met het geld kun je veel andere dingen corrigeren, zoals de fatale vergissing om Molenschot op de Eng te bouwen. Begrijp me goed, ik ga niet ijveren om Molenschot af te breken, maar als het ooit leeg komt te staan, dan moet het weg. Ton Paauw zou het realistischer vin den als er een echte wind-energiemo len zou verrijzen op de Eng, in plaats van de Windhond. "Dat brengt ten minste wat op." Hij wil echter niet de "eerste steen" naar de Stenen Reus op de Eng werpen, al realiseert hij zich wel dat hij een knuppel in het hoender hok gooit. "Ik ga geen campagne voe ren, maar zou mensen wel tot rede wil len brengen. Ik vind het ook een teken aan de wand dat ze niet willen zeggen hoeveel geld ze al bij elkaar hebben. Uitwijk: schadelijke effecten Behalve van de Windhond vreest Ton Paauw ook de schadelijke effecten van het nieuwe volkstuinencomplex 'De Uitwijk' op de Eng. "Al die éénruiters met sla-plantjes hebben ook niks te maken met het grootschalige, land schappelijke karakter van de Eng." De lokatie naast de gemeentekwekerij is volgens hem ook nogal ongelukkig gekozen: "Dat is nu net het enige punt waarin je de vergezichten naar het noorden en naar het zuiden met elkaar in kontakt brengt. Naast de Molen- soos heb je uitzicht over de Zuidereng, maar ook in de richting van Beuken dal, zodat het ene landschap met het andere in verbinding staat. De volks tuinen verstoren die oorspronkelijke formatie." Ton Paauw voert nog altijd een stukje strijd voor de Eng: "Tegen de auto riteit die niet ziet hoe mooi een lande lijk gebied kan zijn." Waarom hij zo veel op heeft met de Eng weet hij eigen lijk niet. "Ik ben nu eenmaal sterk be trokken omdat ik hier ben opgegroeid. Ik denk dat ik gewoon van Soest hou. Over het culturele klimaat van Soest is hij nog altijd niet optimistisch, on danks het feit dat hij de laatste jaren een duidelijk stempel op het uiterlijk van Soest heeft kunnen zetten. "Dat is hoogstens het gevolg van een verbe terde tolerantie, de dingen die je met beeldende kunst kunt uithalen. Dat wordt allemaal wel wat rijper. Het meest westelijke puntje van Soest Waar de spoorlijn uit Baarn aansluit op de lijn Amersfoort-Utrecht is vroeger afval gestort. Dat afval bevat ook grond uit andere streken van ons land. Daarop staan nu heel uiteenlopende soorten planten en bomen. Het gebied is beter bekend als de Zoom. Sinds enkele jaren heet de weg er naar toe Dolderseweg. Daarnaast ligt een hei- deterrein. Op de grens tussen het gemeentelijk bos en het landgoed Pijnenburg ligt een zandverstuiving. Een kleine, maar toch zeer de moeite waard. Achter de voormalige stortplaats "De Zoom" be gint het terrein van de Willem Arntz- stichting. Ook met een klein heideter- rein. Het "drie-landgoederenpunt" is beplant met naaldbomen. Het meest de zwarte den. Vrijwel nergens is op zo'n klein oppervlak zoveel verschillends te zien. Voor de IVN was dit aanleiding in dit schitterende gebied een natuurpad uit te zetten. De beschrijving ervan is te verkrijgen bij het VVV/Gemeentelijk Informatiecentrum. Met die beschrij ving in de hand kan men in ieder jaar getijde genieten van dit onbekende, maar rijke stukje Soest. Op 10 november (a.s. zondag) om 14.00 uur kan men er wandelen met IVN-gid- sen. Saai kunt u de herfst niet noemen. Zeker niet in zo'n gebied. Hoe bereikt u het vertrekpunt? Per fiets: Vanaf NS-station Soest-Zuid steekt u de Ossendamweg over. Links van de IVN Eemland, vereniging Ier bevordering van het natuur en milieubesef. Afdeling van hel landelijk Instituut voor Natuurbeschermingseducabe IVN. spoorlijn volgt u de Kastanjelaan. Deze gaat over in de Foekenlaan. Aan het ein de hiervan steekt u de spoorlijn over. Direkt na de overweg gaat u linksaf. De spoorlijn houdt u aan uw linker hand. Indien u zo uw weg blijft vervol gen, zult u zeker bij het vertrekpunt uitkomen. Per Auto De snelste route voor u isIndien u bij station Soestduinen bent. Dit ligt bij de overweg in de weg tussen Soest en Soesterberg. U dient komend vanaf het station de weg te volgen met de spoor lijn Amersfoort-Utrecht aan uw linker hand. Deze weg - De Beaufortlaan - rijdt u uit. Aan het einde slaat u rechts af, het Berkenlaantje in. Zodra u over de overweg de spoorlijn Soest-Utrecht bent, slaat u rechtsaf. U bent dan op de Dolderseweg, waar het vertrekpunt ligt. De beste energiebesparing Alles in de natuur "werkt" op zonne- energie. Met de zonne-energie worden mineralen en voedingszouten omgezet in plantenweefsel. Zo groeien planten en bomen. Daarvan kunnen dan weer insekten, vogels en zoogdieren leven. Dat alles gebeurt in het voorjaar en de zomer op heel grote schaal. Aan het eind van de zomer zijn er de meeste In- sekten, vogels en andere dieren. Als de zon niet zo hoog meer aan de hemel komt, wordt het niet zo warm meer. De winterkou staat voor de deur. Dieren en planten kunnen dit alles overleven als ze hierop voorbereid zijn. Ze moe ten zelf energie hebben opgeslagen in vet of in wortels en knollen. Of moeten kunnen leven van de energie in planten en vruchten. Met de energie uit de zo mer kom je de winter door. Insekten Voor de meeste mensen vallen alle "enge beestjes" hieronder. In de herfst kruipen en vliegen er meer ons huis binnen dan ons lief is. Meestal zijn dit de vrouwtjes. Die lastige muggen zijn altijd vrouwtjes. Zij hebben bloed van zoogdieren nodig voor de voortplanting. De mannetjes hebben hun vaste plaat sen om te "dansen". De afgelopen weken konden we veel oorwormen tegenkomen. Zo'n lange kever met een staart in de vorm van een tang. Ook dit zijn meestal vrouw tjes. Ook die zoeken een beschut plekje voor hun broed. Daarbij hebben ze het zeker niet op ons oor gemunt. Het moet een rustig plekje zijn in dood materi aal. Daar legt ze haar eitjes en sterft dan. Het moederlichaam vormt de eer ste maaltijd voor de larven. Ook deze zullen later weer het meest van plant aardig voedsel leven. De meest bekende insektenjager is de spin. Zelf geen insect. Een insect heeft immers niet meer dan zes poten. De spinnen hebben het erg druk. Bos en veld kunnen volhangen met spinneweb- ben. Webben in vele vormen. Daarmee vangen ze heel wat overbodig gewor den insekten. Vogels kijken... een sport A.s. zondag 10 november is de eerste wandeling in het kader van de tv-cur- sus Vogels kijken... een sport. De wandeling start om 9 uur en duurt l^é-2 uur. Vertrekpunt is het winkel centrum Overhees, waar voldoende parkeerruimte is. Per openbaar vervoer bereikbaar met lijn 72. Trek goed schoeisel aan en neem de verrekijker mee. Wellicht ook regenkleding. Nog vragen? Bel dan 20920 of 19205 in. Soest, de heer Van den Herik en de heer Flapper.

Soester Courant | 1985 | | pagina 9