I 1695 gulden voor top uqen Kerstdiner Dansant? 't Zwaantje q(3lehannesl Ti! TUIN-ADVIESCENTRUM 't vaatderhocgt VOENSDAG 13 NOVEMBER 1985 SOESTER COURANT -p4G//\/4 11. SOES^ Llereweer Selskip 'Frisk en Frij' Vrijwilligers Vakature Bank Installatiebedrijf j. cornelisse bv. Computer beveiligingen kantoor effirieray Steenhoffstraat 15 - Soest - Telefoon 02155-12132 Mosselen, wat zijn dat? voor doe-het-zelvers Braamschtigen in het voetlicht door Arie Wandelaar Omdat huize Wandelaar ongeveer al- 'ljd voor iedereen openstaat, gebeurt it met de regelmaat van een slok dat s aan min of meer toevallige passan- n, familie en eigen aanhang koffie, hee en andere dranken verstrekken. Zondagmorgen, toen moeder natuur de stakingsacties van brandweerlieden in t gehele land met regenwater tracht- i te breken, had Marie het koffie-ap- araat voor vier afleveringen gepro grammeerd. f'Ben je niet te zuinig?", informeerde Arie. I'lk verwacht geen aanloop," liet Harie weten. "Met dit weer ga je al- i de straat op als je hond aan een sa nitaire stop toe is." 5 schonk koffie in, bracht smakelijke, >e 't zelf koekjes op tafel en leverde het scrabblebord voor de 397e partij van de jaargang 1985. Harie begon niet onverdienstelijk. In i beurt opende ze met het woord kle- •en. Arie reageerde attent. Met de toevoe ging van het woordje weer ontstond de creatie "klerenweer", hetgeen won derlijk wel klopte met Pelleboer's pro- e voor deze rustdag. Voor het inhaken op de actualiteit kon Marie enige waardering opbrengen, in taalkundig opzicht tekende ze protest aan. i Bij de elfde herziene druk liet de steeds in omvang groeiende heer Van Dale weten dat klerenweer toegang tot de nederlandse woordenschat werd ver- t leend, zij het met de restrictie dat in goed Nederlands volstaan dient te wor den met een letter minder. Klere weer dus. Arie dacht nog een kans te maken door op te merken dat de laatst verschenen Van Dale barstens vol fouten zit, maar deze veronderstelling, goed onder bouwd met enkele saillante voorbeel den, werd met grote beslistheid van de hand gewezen. Het bleef klereweer. Na ruim een uur met letters gespeeld te hebben bleek Marie, wat de uitslag betrof met iets minder dan een lip- lengte gewonnen te hebben. Revanche, stelde Arie voor. Het kwam er niet van. Onder een para plu, die door regen en wind werd ge teisterd, kwamen de koppies van onze jongste dochter en haar toekomstige echtgenoot tevoorschijn. De eerste verklaart bij hoog en bij laag dat ze in haar funktie als directiesecre taresse onmisbaar is, haar koppelge- noot rondt zijn universitaire studie af, en is een techneut van het zuiverste wa ter, zij het met ideeën die in huize Wan delaar nogpléens discussies, uitlokken. Zo ook deze zondag. P Ter sprake kwam het onderwerp wer keloosheid en wat er in de visie van onze a.s. schoonzoon aan te doen zou zijn. Arie zal u niet vermoeien met zijn uit voerig betoog, maar tenminste één as pect is, gezien de curieuze en originele aanpak, het vermelden waard. De jongeman poneerde de stelling dat dit land tandartsen tekort zou komen wanneer deze hoorders, gaatjesvullers en kiezentrekkers de zaken wat com merciëler zouden aanpakken. Hij stelde daarbij neringdoende siga renwinkeliers, slagers en drankshops ten voorbeeld. "Waar?," wilde Arie weten, "vind je de slager die zijn klanten erop wijst dat vette riblappen en met spek omgeven carbonades bij veelvuldige consumptie een schadelijke invloed op de gezond heid kunnen hebben? In welke sigarenwinkel lees ik dat siga retten en sigaren gevaarlijke stoffen bevatten? En is er hier in Soest een middenstander met volledige vergun ning te vinden die een leverkwaal of nog erger in het vooruitzicht stelt?" Arie moest op deze vragen het ant woord schuldig blijven, maar wilde wel weten wat de relatie tussen deze vra gen en de werkeloosheid bij tandartsen was. "Ze doen het zichzelf aan," vervolgde de spreker. De wachtkamer van iede re tandarts hangt vol met affiches en adviezen waarbij gevraagd wordt vooral je tanden te poetsen en geen snoepgoed te eten. Dat is toch om wer keloosheid vragen. Als iedere tandarts een zak snoepgoed voor kinderen, en bonbons of borstplaat voor volwasse nen in zijn wachtkamer zou zetten, dan zouden er weer wachtlijsten voor pa tiënten komen." Marie onderbrak het breiwerk waaraan ze tijdens de uiteenzetting van haar a.s. schoonzoon begonnen was. 'Voel je je wel goed knul?" vroeg ze met iets van zorg en enige onrust in haar stem. Hij glimlachte alvorens zijn ontmaske ring toe te geven. "Zo'n bui heb ik al leen als 't zulk rot weer is als van daag," luide de uitleg. "Maak er maar klerenweer van," moe digde Arie aan. "Maar dan zonder n," stelde Marie nogmaals zegevierend vast. Arie Wandelaar Vrijdagavond 8 november j.1. vond in Hilversum van de Friese vereniging uit onze regio de tweede toneelavond van dit seizoen plaats. Het is verba zingwekkend dat op deze avonden zoveel bezoekers uit Soest aanwezig zijn, die ook afgelopen vrijdag weer enthousiast waren voor het programma. De toneelploeg van de zustervereni ging uit Amersfoort bracht het blijspel "Nimmcn mei it witte" van Piet de Vries voor het voetlicht. De groep uit Amersfoort staat altijd garant voor de vlotte wijze waarop zij, onder regie van Tom van Eek, de toe schouwers weten te boeien. Ook deze avond zijn zij daar weer volledig in ge- tevens vond op deze avond de officiële installatie plaats van de Jubileum Commissie die op zich heeft genomen het Jubileum dat in 1987 plaatsvindt, op te starten. Voor Soest heeft de heer J. S. Nota, te vens bekend als voorzitter van de Win keliersvereniging en eigenaar van "Brilcentrum" zitting in de commis sie. Vrijdag j.1. startte de heer Nota eenactie op om te komen tot een "Club van 100", t.w. 100 personen die het werk van de Commissie ondersteunen met de benodigde financiën om het Jubileum voor te bereiden. Een mini mum bijdrage van 100,- is hif -voor vereist kan ook in termijnen Het doel tijdens deze le actie-avond was, "in 10 minuten-10 leden" hetgeen tot verbazing in de zaal volledig slaag de. Deze eerste 10 leden worden op de Nieuwjaarsreceptie van 11 januari 1986 officiëel geïnstalleerd en gedecoreerd. Voor inlichtingen om lid te worden van deze club kunnen belangstellenden contact opnemen met de heer J. S. Nota, tel. 17120. Alle andere inlichtingen over de Friese Vereniging verschaft de heer J. Dijk stra, tel. 15942. VVB zoekt ouderen voor Gilde-gids-project Vorig jaar is aandacht gevraagd voor het z.g. Gilde-gids-project. Dit project is een voorbeeld van een initiatief waarin ouderen, pro-deo, hun kennis en ervaring aanbieden aan de plaatselijke bevolking. Het project is in 1984 in Am sterdam van start gegaan en heeft in middels veel (ook landelijke) publici teit gekregen. De belangstelling voor dit initiatief is groot en het is dan ook erg jammer dat vanuit de gemeente Soest destijds geen reaktie werd ontvangen. De VVB wil daarom nogmaals met name ouderen oproepen zich met de Vrijwilligers Vaka ture Bank in verbinding te stellen om over het Gilde-gids-project te worden geïnformeerd. Om tot een goede coör dinatie te komen zal kontakt worden gezocht met o.a. de ANBO. Behalve voor-bovenstaand project kan men zich voor onderstaande vak'atures eveneens vervoegen bij de Vrijwilli gers Vakature Bank, Willaertstraat 49. Openingstijden op maandag, dinsdag en donderdag van 10.00-12.30 en van 13.30-15.30 uur en op vrijdag van 11.00- 12.30 uur. Het telefoonnummer is 12630. Vakatures 9 Project alfabetisering en educatieve aktiviteiten zoekt vrijwilligers (sters) om docenten te helpen bij het geven van lessen Nederlands aan Turkse en Marokkaanse mannen in diverse ruim tes in Soest. Ten behoeve van Turkse en Marokkaanse vrouwen worden Ne derlandse en -naailessen georganiseerd in het gebouw van de stichting Vrouwen voor Vrouwen. Mensen die belangstelling hebben voor dit werk worden dringend uitgenodigd zich aan te melden als vrijwilliger. Onderwijs ervaring of ervaring in het werken met groepen is een prettige bijkomstigheid, maar niet noodzakelijk. Bij de de Vrijwilligers Vakature Bank is plaats voor een medewerker met administratieve ervaring en goede contactuele eigenschappen. Hij of zij dient bereid te zijn in teamverband te werken. C Tel. (02155) 13014-12577 Steenhoffstraat 13 3764 BH Soest Telefoon 02155-10115 COPIESERV1CE Vergroten Verkleinen Inbinden Plastificeren Wie speelt in Soest voor Sinterklaas dit jaar? Panasonic De Gouden Snaar TX-1985 Een aanbieding uit miljoenen. De TX-1985. Een vorstelijk kado van Panasonic te kijk bij De Gouden Snaar. De enige Panasonic-dealer van Soest. Vanwaar dit reuze aanbod? Wel, Panasonic heeft in juni ji. 100 miljoen KTV geproduceerd. En van dat feestelijke feit kunt u profiteren. Immers de TX-1985 is een toestel met een originele 56 cm Quintrix beeldbuis, 30 voorkeuze zenders, 99 kanalen, 10 voorpro- grammeerbare teletekstpagina's, infrarood afstandbediening en een prijs uit duizenden, Maar wees er gezwind bij want op is op! Voordat u van mosselen kunt genieten, is er heel wat werk verricht door mos selkwekers en mosselhandelaren. Het kweken begint bij het uitzaaien van het mosselzaad, dat zich op bepaalde plaat sen op de zeebodem vastzet. De stro ming in het water speelt daarbij na tuurlijk een belangrijke rol bij het op bepaalde plaatsen bijeenbrengen van de kleine mosseltjes. Samen vormen de mosseltjes hele 'matten" die de bo dem bedekken. Dat uitzaaien gebeurt in de Wadden zee en de Oosterschelde op de mossel percelen. Op deze percelen kunnen de mosselen 'opgroeien" tot halfwasmos selen. Deze worden daarna opgevist en weer uitgezet op andere percelen die rijk zijn aan plantaardig plankton waar de mosselen zich ontwikkelen tot volwassen mosselen. Overigens de con current van de mosselkweker op deze percelen is de zeester, deze is in staat de mossel open te trekken en op te eten. Nadat de volwassen mosselen zijn op gevist, worden ze door de mosselkwe kers op de veiling in Yerseke, de enige mosselveiling in Nederland, aan de mosselgroothandel aangeboden. Bij het opvissen van de volwassen mosse len, krijgen de mosselen veel zand en slib binnen. Om zand en slib uit de mosselen en de schelp te krijgen, wor- den de mosselen door de mosselhande laren op beschutte plaatsen in de Oos terschelde uitgezet. Hier krijgen de mosselen de gelegenheid weer tot rust te komen en zich weer van zand en slib te ontdoen. De mosselen worden bij hoog water uitgezet en bij laag water over de bodem verspreid. Een behoorlijk tijdrovende bezigheid, maar nodig om een zandvrije mossel te krij gen. De mosselhandelaren gebruiken deze 'verwaterplaatsen' ook als 'natte' pakhuizen. Steeds meer mosseleters in Nederland Onze zuiderburen, de Belgen, eten 5 maal zoveel mosselen als de Neder landers. Eigenlijk vreemd, als we be denken dat onze eigen provincie Zee land van ons land de grootste mossel producent ter wereld maakt, met een jaarlijkse omzet van 100 miljoen kilo. Verreweg de meeste mosselen worden geëxporteerd naar België en Frankrijk, maar de Nederlanders gaan de mossel steeds meer waarderen. Logisch, want mosselen zijn lekker en gezond en zoals eerder gezegd, nog ge zellig ook. Voor informatie kunt u terecht bij Hil- vis, Van Weedestraat. Restaurant Denkt (J aan ons Reserveringen: Prins Hendriklaan 1 - Soest - Telefoon 02155-13807 Inbraak Smitshof Een krantenloper ontdekte maandag morgen dat de achterdeur van de siga renwinkel van de firma V. d. G. aan de Smitshof open stond en waarschuwde de politie. Deze constateerde dat er in derdaad was ingebroken. Ontvreemd werden diverse merken sigaretten en tabak, alsmede 40 pennen, 40 aanste kers, ca. 1000 stripboekjes, agenda's en tassen. De waarde van de buit loopt in de tienduizenden guldens. Inbraak Van der Huchtschool Onbekende daders hebben in het week einde een inbraak gepleegd in de Van der Huchtschool aan de Libel in Over- hees. Zij forceerden een raam en scha kelden het alarm van het magazijn in de docentenkamer uit. De buit be stond uit een elektrische schrijfmachi ne, een cassetterecorder, een doos vul pennen, enkele niettangen en een re kenmachine. Bejaarde vrouw gewond na val De 70-jarige mevrouw A. B. M. van E. uit Soest moest vorige week per ambu lance naar Zonnegloren worden over gebracht, nadat zij op de Hartweg was ge vallen.. De vrouw liep daarbij een flinke hoofdwond op. Rijverbod voor Soester dame Op de Jachthuislaan trof de politie de 41-jarige mevrouw P. uit Soest aan in haar auto. Zij bleek geheel overstuur. De politie constateerde bovendien dat zij alcohol had gebruikt. Zij moest bla zen en kreeg een rijverbod. Hejje ok un girotje vaan de woaterlei- ding in de bus 'ehaad? Wullie wel! Kaaj- je zien, daatter toch aaltied ok nog eer- lukke mingse bestoan. We krege twoa- luf cengt terugbetoald en daat vin'k toch oardig. Ze haadde net zo goed bie d'r eige kenne denkeloamoar zitte, 't is de meujte niet woard, moar ze bleve eerluk, 'k Het doaluk op gebaak 'etraakteerd vaan die meevaaller. Zoiets mojje woardere en viere. We haadde zeker mingder woater 'ebruukt daan ze eerst daachte en daat kaan uutkomme. We ben un weekend niet in baad 'eweest om daawwe vurt woare. Toch knaap daazze zoiets toch merke. Op ut ketoor goat ut woater zeker deur de komputer. Bie de gemeengte Soest hebbe ze polle- tiek woater, zee de baadmeester. Ut Soesder Netuurbaad zaal verdrinke in polletiek voarwoater, docht ie. Ik wis heul nooit daawwe bei ongs in zuk woa ter moste zwemme. Ik doch aaltied daawwe in gewoon waarm en schoon woater zwomme. 't Waas un enkelde keer wellus kouwd as ut gaas niet wouw braangde, moar meestaai waas ut zo'n groad of 21 en daat mot ok waant an 't loket stoat die temperoatuur aal joare laang an'ekongdigd. We hebbe un baar mooi baad op Soest, doar kuwwe trots op weze. Iedere ploats het omtrent wel un zwembaad en ik ben in veul boaje naat 'eworde moar je het naargus zo de ruumte as bie ongs as 't niet druk is. In veul ploatse hejje ok nog un binne- baad. Voak nog zellufs in steje of dorpe met de helluft inwoonders as bie ongs. Wullie hebbe aallenig de Turf, moar ajje doar te woater roakt, daan bejje met tweej sloage an de aangdere kaangt en ajje net goed naat ben, mojje d'r aalweer uut. 't Netuurbaad ken volgend joar wel dub- beld zo duur koste veur un koaretje om te baaje. As ze ut baad verkope goan de prieze knaap omhoog. Zaa'k je us zeige woarom? Aaf'elope zomer kojje 's maar- regus tot omtrent haalluf tiejn veur niks groatus zwemme. En daat kojje ok ajje un aabbonnement haad. 'k Hettut nooit verklaapt, moar d'r woare d'r zaat die ut wiste en zo beurde ze niks. Daat deje ze wel met de fletse en autostaalling, doar mos je knaap veur betoale en daar waas ter meestaai 's maarregens nog niet eejns un bewoaker om op je traan- sport te paasse. Zo kaan 'k ut ok! Ze wille noeng bungoalows om ut woa ter bouwe. Daan maagge ze de kopers d'r wel op wiese, daazze an polletiek woater stoan en daa's gevoarluk woa ter. Ajje 't ming vroagt, daan mok zeige, doetter veur ongs volgend joar moar ge woon woater in. Daat zwemt nog scho ner. En ajje doarin duukt, zaak je ok niet zo diep ongder. Veur ming ok geejn extra veurzieninge. Geejn disko's en snaakbaarre, loawoai en petaat is ter aal zaat op Soest. Wullie zwemme gewoon un poar boantjes en daan goan we weer op huus op an. En gewoon zuver woater is ok veul goeje- koper daan polletiek waoter docht Hannes v. d. Neng Alle goede dingen in drieën. Een petit restaurant, een specialiteiten restaurant en een grote zaalruimte. En dat gecombineerd met een voortreffelijke keuken, dan kan er haast.niets mis gaan Rademakerstraat 2 03463 1423 3769 BD Soesterberg Erik van Dorresteyn medewerker 't Vaarderhoogt Vertegenwoordigers van de Rubus-familie genieten de laatste jaren weer veel meer populairiteit. Dit komt op de eerste plaats doordat het assortiment vruchtdragende bramen is verbeterd en uitgebreid, met name in de doornloze types. Niet alleen con sumptiebramen zijn echter voor de tuin interessant; er is ook een nog steeds groeiend aanbod in siervor- men die in veel particuliere tuinen hun toepassing zouden kunnen vinden. Om aan deze verschillende gezichten van de bramenfamilie wat meer bekend heid te geven, wil ik er deze week graag een aantal bespreken. De gewone bedoornde zwarte vruchtbraam kent ei genlijk iedereen, De plant komt veelvuldig in het wild voor in bermen, langs spoorlijnen etc. en draagt in de nazomer vrucht. De aanwezigheid van een flinke bedoorning heeft de ontwikkeling van ge cultiveerde vormen met grotere vruchten lange tijd in de weg gestaan. Er zijn al wel vrij lang enige rassen in de handel, waarvan "Himalaya" de beste grootvruchtige braam is, maar erg veel opgang hebben de stekelige planten nooit gemaakt. Sinds de opkomst van de doornloze braamrassen vanuit Amerika en Engeland is de interesse voor deze gezonde en heerlijke vrucht weer snel toegeno men. Naast het voordeel van een gemakkelijke kweekwijze met de hand- en kledingvriendelijke twijgen is de doornloze braam ook een sierlijke plant. Blad, bloem en vrucht zorgen er de hele zomer voor dat de plant het aanzien dik waard is. Vooral de kweek vorm "Thornless Evergreen" heeft opvallend fraai ingesneden blad en is ook, zoals de variëteitsnaam overigens al aangeeft wintergroen. Het is een krachtig groeiende braam, waarvan we in het voorjaar 4 a 5 goed gegroeide scheuten van ae voorafgaande zomer) aanbinden aan draad of leiden langs pergola, schutting o.d. Aan deze scheuten komen n.1. de vruchten; de oude scheuten die het vorige jaar gedragen hebben worden weggesnoeid. De vruchten van deze struik zijn glanzend zwart, smekelijk en stevig, waardoor ze goed houdbaar zijn en gemakkelijk te transporteren. De eerste vruch ten verschijnen rond eind augustus, waarna oogsten tot in oktober goed mogelijk is. Kortom een erg fijne braam zowel voor de fruitkweker als de parti culier. Een andere nog vrij nieuwe stekelloze braam is het ras "Thornfree'uit Amerika. Ook deze braam behoort tot één der beste doornloze rassen in het huidige assortiment. Het gewas heeft een krachtige en vooral gezonde groei. Wederom binden we 3 a 4 scheuten aan in het voorjaar en snoeien de rest weg. Deze braam rijpt in september en oktober en is zeer produktiefHet zijn grote, smakelijke aromatische vruchten, gemakke lijk te plukken en zoals alle bramen prima voor ver se consumptie, diepvries of andersoortige verwer king. Deze braam is eigenlijk voor iedereen in eigen tuin zonder veel moeite te telen. Een andere nieuweling uit de USA is de veriëteit "Black Satin", die qua groeikracht alle andere "doornloze" bramen overtreft. Dit ras verlangt verder dezelfde behandeling als voornoemde rassen. Een opvallend verschil met de rest bestaat uit het feit dat de eerste vruchten al reeds eind juli rijpen, waardoor dit ras steeds meer in trek raakt. De oogstperiode duurt tot oktober. 2x per week doorplukken is aan te raden. Volgende week meer over eetbare en sierbramen.

Soester Courant | 1985 | | pagina 11