Kies uw vrijheid bij Red Line KADO Belangrijk bericht aan alle spaarders HOGE BELONING PatentRekening Voorbereiding bepaalt succes wintersportreis Soesterbergse burger voelt zich ernstig benadeeld Bondig Discussie over per soonsr e gistr atie en privacy bondsspaarbank PAGINAtj I WOENSDAG 13 NÓVÈMBÈRi^T SOESTER COURANT PAGINA 15 Benno viert speelzaaljubileum met peuters ^oorlichtingsplan Mondhygiëne door GGD Eemland Vloerstandaards, wandbeugels of plafondpendels tijdelijk 3 jaar garantie Bang&Olufsen d Firma Schoemaker c STRAKEN STRALEND (Q) P. Stalenhoef fó autoschade 50 km snel op Koningsweg Aloha in Rest De Korte Duinen Gabriëllereisadviseuze Rabobank Soest vfzvtslt Protest tegen bebouwing "Ons Belang" Chris Uiterwijk organiseert voor het 4e jaar kleine boomplantdag "Nieuw van de, Dagelijks opvraagbaar Twee keer rente Stijgende rente Bovendien extra premie De Bondsspaarbank doet altijd meer 31/4% 3/4% 3'/4% V/4% 4/2% 3'/2% 1/2% 5 4 V/4% 5/4% Verzet tegen 'commissie van toezicht' Inspraak verkeersmaatregelen Eemstraat/ P. v.d. Breemerweg De clown 'Benno' uit Soest heeft vorige week donderdag en vrijdag alle peuterspeelzalen in Soest met een bezoekje vereerd. Dat gebeurde met het oog op de viering van het tO-jang jubileum van de Stichting Peuterspeelzalen. Benno wist de kinderen uitstekend te vermaken. Het jubileum werd FotoHerman van Dam verder gevierd met een reünie en receptie in 'Ukkepuk' aan de Duir veg, waar veel (oud)medewerkers, (oud) be stuursleden en andere belangstellenden elkaar in een fees telijke sfeer ontmoetten. De GGD Eemland heeft een Voorlich tingsplan Mondhygiëne ontwikkeld dat als alles goed gaat, vanaf 1 januari 1986 uitgevoerd wordt in de gemeenten Amersfoort, Baarn, Bunschoten, Eem- nes, Nijkerk en Soest. Het plan is ge richt op kinderen van de basisscholen in het gewest tussen 4 en 13 jaar. Het behelst de volgende activiteiten: - Algemene activiteiten op het gebied van de voorlichting zoals het in samen werking met de scholen ontwikkelen van voorlichtingsmateriaal en pro gramma's. - Groepsgewijze voorlichting en poets instructies. Dit zal in 4 keer een och tend in klassikaal verband gebeuren: 1 maal tijdens het kleuteronderwijs en in le, 3e en 6e klas van de lagere school. De bedoeling hiervan is om de kinderen verstandiger te leren eten en te komen tot een betere mondhygiëne. - Op sommige scholen zal groepsgewij ze fluoridespoeling worden toegepast. Dit geldt in principe voor die scholen die hieraan voorheen ook al hun mede werking verleenden. - Verder is het de bedoeling een op roep- en herinneringssysteem te ont wikkelen teneinde een regelmatig be zoek aan de tandarts te bevorderen. Hierop aansluitend zal zo spoedig mo gelijk getracht worden de individuele gebitstoestand en de behandelingen te registeren. Hiervoor zal medewerking gevraagd worden van de huistandarts. Op die manier wil men inzicht krijgen in de gebitstoestand van de kinderen, waardoor activiteiten meer op risico groepen gericht kunnen worden. Twee mondhygiënistes zullen vanaf 1 januari belast zijn met de uitvoering van het plan en zorgen voor het beno digde voorlichtingsmateriaal. Over de wijze van uitvoering zullen ze vooraf contact opnemen met de basisscholen in het gewest. De GGD Eemland heeft het Voorlichtingsplan Mondhygiëne opgesteld om het gat op te vullen dat ontstaan is door opheffing van de bei de Stichtingen voor Jeugdtandverzor- ging "Valleigemeenten" en '"t Gooi en Omstreken". De hierboven genoemde gemeenten hebben hun medewerking toegezegd aan de nieuwe opzet van tandheelkundige voorlichting en op voeding en het onderbrengen daarvan bij de GGD Eemland. Zij zijn bereid hiervoor in de begrotin gen voor 1986 een bedrag van 0,45 per inwoner te reserveren. Als de respectievelijke gemeenteraden het met deze begrotingsvoorstellen eens zijn kan het nieuwe Voorlichtings plan Mondhygiëne definitief van start in januari 1986. De revolutionaire Red Line speakers van Bang Olufsen geven u een geweldig stuk vrijheid. U kunt plaats en klank steeds weer aanpassen aan uw luisteromstandigheden en persoonlijke smaak. Van klassiek concert voor u alleen tot hard-rock party voor twintig tieners. Red Line luidsprekers klinken even goed laag op de grond, midden op de muur of hoog aan het plafond. Maak uw keus - en profiteer van ons aanbod: bij aankoop van een set Beovox RL 45, RL 60 of RL 140 krijgt u tot 31 december a.s. een set vloerstandaards, wandbeugels of in hoogte verstelbare plafondpendels kado. Het typenummer geeft de toelaatbare belasting in Watts aan. SOEST Van Weed?straat 78. Tel. 02155-17253 De kras van vandaag is de roest van morgen. Wij hebben de oplossing. ILX) 1e Heeserlaantje 2 Tel. 18600-Soest het kenmerfc root vakwerk Video-camera buit bij 'snelkraak' Een onbekende dader heeft vorige week met een z.g. "snelkraak" een video-camera kunnen stelen uit de eta lage van een foto-video-zaak aan de Zuidpromonade. Hij gooide met een trottoirtegel de ruit stuk en griste de camera weg. Een winkelier kon de po litie een signalement van de dader geven, die er met zijn auto ijlings van- doorging. Van de auto zijn echter geen merk en kenteken bekend. De politie heeft de zaak in onderzoek. Diefstal uit auto Uit de auto van de heer S. uit Hoeve laken, die het voertuig had neergezet op het parkeerterrein bij de hockey velden aan de Koningsweg, hebben onbekende daders de radio-cassettere corder gestolen. Zij forceerden een raam. De schade bedraagt zo'n 700 gulden. Inbraak Heuvelweg Bij een inbraak in de woning van de heer B. aan de Heuvelweg heeft de tot dusver onbekende dader een kleuren televisie, een aantal sieraden, een postzegel verzameling en een geld kistje met wat geld en chèques buitgemaakt. Dé inbraak vond plaats van zaterdag op zondag. Gestolen bromfiets teruggevonden F. B. uit Soest meldde de politie vorige week de diefstal van zijn bromfiets. Hij had het voertuig geparkeerd bij de sportzaal aan de Groen van Prinsterer- straat. Later werd de brommer terug gevonden aan de Schaepmanstraat. Er waren wel wat onderdelen verdwenen. Verkeerstellingen van de dienst ge meentewerken hebben uitgewezen dat op de Koningsweg van de 2800 geregis treerde voertuigen niet minder dan 1000 harder rijden dan de toegestane 50 kilo meter per uur. Om daar wat aan te doen en alvast vooruit te lopen op de komende re constructie van de Koningsweg, gaat de afdeling onderhoud wegen aan het begin van de Koningsweg ter hoog te van de Eigendomweg en Beckeringh- straat op de weg de cijfers "50 km" aanbrengen. Tevens worden op verschil lende kruispunten het rechthoekig bord "50 km" geplaatst. Hiermee hoopt men de automobilist te wijzen op de maxi male toegestane snelheid van 50 km per uur. Hawaii, een paradijselijke eilanden-' groep in de Pasific, smeltkroes van vele rassen en culturen; de mystiek van het Verre Oosten, oude inheemse gewoonten en toch Amerikaans, is de buitenlandse keuze van dit jaar in Res taurant De Korte Duinen aan de Birk- straat. In samenwerking met de Amerikaanse Ambassade, South Pacific Tours, Aloha Airlines en Döle ananas, is de di- rektie van de De Korte Duinen erin ge slaagd het restaurant in een exotische stijl om te toveren. Honolulu, Waikiki Beach, Pearl Har- bour; brede zandstranden, groene pal men, een bruisende branding, kleur rijke orchideeën, kortomHawaii no ka oiHawaii is het beste Van vrijdag 15 november tot en met zondag 1 december waant u zich bij restaurant De Korte Duinen op een ro mantisch eiland in de Stille Ocean en serveert men u op originele wijze di verse fameuze hawaiiaanse cocktails en gerechten. Een beginneling die voor het eerst op langlaufski's wil staan, heeft niets te zoeken in een oord dat zich vooral op het alpine-skiën richt. Een crack op de lange latten zal zich ongelukkig voelen in een dorp waar alleen enkele be ginnerspistes zijn aangelegd. En op welke bestemming voelt een echtpaar zich thuis waarvan de één gaat skiën, terwijl de ander zich beperkt tot win terse wandelingen? Elk van de honderden wintersportbe stemmingen heeft zijn eigen mogelijk heden en onmogelijkheden. Natuurlijk geven folders en reisgidsen enige in formatie, maar voor de meeste aspi rant-vakantiegangers blijft het moei lijk om op grond daarvan een keuze te maken. Gelukkig laat een toenemend aantal vakantiegangers ook hun wintersport trip door deskundigen regelen. Dat heb ik de afgelopen weken aan de reizen- balie van onze bank opnieuw duidelijk kunnen merken. Kennelijk ontdekken steeds meer mensen dat een goede reisadviseur precies weet welke be stemmingen met hun wintersportmo gelijkheden en aanvullende voorzie ningen aansluiten op de individuele wensen van al die wintersporters. Daarbij komt dat 'vakantie-doe-het- zelvers' die in het skihoogseizoen op de bonnefooi op pad gaan, het risico lopen in hun favoriete oord geen vrij bed meer te vinden. Dat steeds meer mensen hun winter- vakantie door deskundigen laten rege len, wordt ook veroorzaakt door ver anderingen in de wijze waarop men naar sneeuw en bergen trekt. Nog al tijd is de eigen auto een geliefd ver voermiddel bij de meer dan anderhalf miljoen Nederlanders die een buiten landse wintervakantie plannen, maar we zien een groeiende belangstelling voor buspendels en treinreizen. De bus is goedkoop (in veel gevallen goed koper dan de eigen auto) en biedt steeds meer comfort. Zo kunnen nu in veel bussen stoelen worden gereser veerd die meer gemak en meer (been) ruimte bieden. Ook de vorig jaar ge- introduceerde slaapbus, waarin 's avonds de stoelen tot stapelbedden worden omgebouwd, blijkt een schot in de roos. De trein is bezig zijn aandeel bij het toeristenvervoer terug te winnen nu de prijzen meer 'sporen' met die van andere vervoersmogelijkheden. Een voorwaarde om te kiezen voor bus, trein of eventueel vliegtuig is wel dat men op de bestemming alle voorzie ningen gemakkelijk kan bereiken zonder eigen vervoer. Een goede voorbereiding bepaalt voor een belangrijk deel het succes van een wintersportvakantie. Daarbij moet zeker niet alleen worden gedacht aan het 'materieel' (skies en eventueel de auto), maar zeker ook aan het voor bereiden van het lichaam op de te leveren inspanningen. Een goede con ditie en een cursus ski-gymnastiek vormen de basis voor een plezierige ski- of langlauf vakantie. Wie van zijn va kantie een echt sportief genoegen wil maken, mag voor deze training toch wel twee a drie maanden uittrekken. Deze en andere facetten van een goede voorbereiding worden belicht in het "Rabobank Wintersportboek '85/86", dat voor 18,50 bij ons verkrijgbaar is. Verder geeft het ruim 200 pagina's tellende boek een impressie van het geen de meest populaire wintersport oorden te bieden hebben. Wie nog geen keuze heeft gemaakt voor een bepaalde bestemming, kan na bestudering van de inhoud gerichter overleggen met de reisadviseur, die zeer gedetailleerde informatie tot zijn beschikking heeft. Voor vakantie gangers die al een reis gereserveerd hebben, levert het boek een extra bij drage aan de voorpret. Want wie komt niet in vakantiesferen door fraaie kleu renbeelden van skipistes en vakantie plaatsen en door wervende teksten over wintersportmogelijkheden en comfortabele verblijfsaccommodaties? "Teneinde raad klop ik bij u aan. Wilt u het college van burgemeester en wet houders bewegen ook aandacht te be steden aan mijn belangen en proble men", aldus de heer R. Blok van de Amerfoortsestraat aan de leden van de Raad der gemeente Soest in een brief waarin hij zijn beklag doet over de vergunningverlening van B. W. voor de bouw van een groot commercieel gebouw op het perceel van "Ons Be lang", dat onmiddellijk grenst aan zijn tuin. Op dit perceel is het bedrijf "Food Expres" uit Breukelen van plan een milieuvriendelijk distributie-centrum te stichten, dat werkgelegenheid biedt aan 120 personen en ongeveer zo groot is "als twee overdekte voetbalvelden (23.000 m2)", aldus de briefschrijver, die dagelijks werkzaam is als sport leraar. "Dit centrum is op verschillende pun ten in strijd met het ontwerp-bestem- mingsplan Amersfoortsestraat, zoals dat in de inspraak is behandeld. Bijna het hele terrein wordt bebouwd, ter wijl het ontwerpplan Amersfoortse straat een bebouwingspercentage toe laat van zestig procent. Voorts wordt de goothoogte met twee meter over schreden. Deze goothoogte is gerela teerd aan een voorgevel op het gebouw van "Möbell", schrijft de Soesterberg se buurman. De heer Blok vindt dat geen rekening wordt gehouden met zijn belang. Hij vreest dat het zonlicht hem niet meer zal bereiken, zijn bomen gevaar lopen en zijn woongenot wordt aangetast. "Ik zal namelijk nogal wat last onder vinden van dit centrum. Het circuit van de aan- en afrijdende vrachtauto's (combinaties) is direct langs mijn tuin gesitueerd. Waarom is het niet mogelijk dit verkeer langs de andere zijde van het gebouw te leiden? Dan heeft niemand er last van. Ik voel mij als burger ernstig benadeeld. Een be drijf van elders wordt alle faciliteiten gegeven ten koste van een particulier, wiens belangen blijkbaar niet meespelen." Anders wil de heer Blok een geluids wal als alternatief. Hij refereert aan het feit dat het auto-aantrekkende ver keer destijds voor B. W. een rol speelde bij de toestemming voor een tennishal (Beerenpoot) waartegen het college zoveel bezwaar had. Gisteravond vertelde wethouder G. Plomp (VVD), dat de Raad van State inmiddels een schorsingverzoek van de heer Blok tegen de bouw van het cen trum heeft afgewezen. "Hij kan nog bezwaar maken bij G.S. en bij de gemeente. Beide procedures lopen nog", aldus de wethouder in de vergadering van de commissie R.O. Niet in de maand maart, zoals dat landelijk gebeurt, maar in november, organiseert Chris Uiterwijk in Soest voor het vierde achtereenvolgende jaar, een kleine, bescheiden "Boom plantdag". Dit keer is een open ruim te, gelegen tussen de woningen aan de Turf streek, Wollegras en Zonnedauw, gekozen voor de aanplant van 37 bo men; een ruimte waarop ruim 50 wo ningen uitzicht hebben. De te planten bomen, o.a. Sierappel, Wilg en Populier, zijn vier en vijf jaar oud. Planten in het najaar is naar de mening van Uiterwijk en vele anderen, nog altijd de beste tijd voor dergelijke werkzaamheden. Aan deze boomplantdag nemen dit keer deel 10 zesde klassers van de volgende scholen: de Desmond Tutu- school aan de Molenstraat, de Minister de Visser, en de Savornin Lohman- school te Soest-Zuid en de Openbare Basisschool uit de wijk Overhees. Juist leerlingen van deze vier scholen zijn uitgenodigd omdat zij regelmatig medewerking Verlenen aan de diverse milieu-akties die Uiterwijk door het jaar heen organiseert. Uiterwijk: "Je moet de jeugd van tijd tot tijd met de neus op de natuur drukken en het planten van bomen is daarbij van groot belang. Dat geeft binding met de natuur en op latere leeftijd een herkenning en herinnering aan hun activiteit uit de jeugdjaren' Bomen kleden woonwijken aan en zui veren ae lucht. Omdat verschillende boomsoorten door elkaar worden ge groepeerd, geeft dat in het voorjaar, maar vooral in het najaar met de herfst tinten, een prachtig zicht. Daar is door de "groen-ontwerpers" van de gemeen te doelbewust naar gestreefd. Wethouder drs. J. Th. Oudemans zal samen met het hoofd van de gemeen telijke dienst "Groen en Recreatie", de heer P. G. Klandermans, de eerste boom voor zijn rekening nemen. Daarna volgen de kinderen, bijge staan door de vaklieden van eerder genoemde gemeentelijke dienst. Het programma ziet er woensdag '20 november, de boomplantdag, als volgt uit: 09.30 uur - verzamelen bij de in gang van het zogenoemde "hofje" hoek Wollegras. Planten van de 37 bomen. Daarna gezamenlijk naar de Openbare Basisschool aan de Willaertstraat waar een ruimte beschikbaar is. De jeugdige planters krijgen daar een herinneringslineaal en folders over bomen; beiden beschikbaar gesteld door de afdeling Boomplantdag van het Staatsbosbeheer. Voor de jongelui is er tevens een flesje Cola, beschikbaar gesteld door de Bot telmij. Het Gooi te Soest en een gevul de koek, inmiddels besteld bij bakker Van Brummelen uit de Kerkebuurt. De ochtend wordt besloten met de ver toning van een dia-serie van de Soester- bossen, opgenomen door Uiterwijk zelf. De bedoeling is volgend jaar dit "feest" in Soesterberg te organiseren. Sparen is voor velen dè manier om geld achter de hand te houden. Een reke ning met hoge rente zonder opname beperking is de meest aantrekkelijke spaarvorm. De Patentrekening van de Bondsspaarbank is dan ideaal. Op elk gewenst moment kunt u zon der opnamekosten ot' opzegtermijnen uw spaargeld en rente opnemen. Bij de Patentrekening ontvangt u de rente twee keer per jaar, op 1 juni en op 1 december. De Patentrekening geeft u een basis rente en in de meeste gevallen ook een extra premierente. Hoe hoger uw saldo is op 1 juni ot' 1 december, hoe hoger de rentepercentages worden. Is uw saldo op 1 juni ot' 1 december minimaal f2.500,-, f5.000,- of f 10.000,- dan ontvangt u naast de basisrente in de daarop volgende periode van een halfjaar ook een extra premierente. In onder staande tabel ziet u hoe de basis rente en de premierente van de Patentrekening zijn. Rekeningsoort Minimumsaldo Basisrente* Premierente* Totaal rente* Patentbasis Patent 1 f 2.500,- Patent 2 f 5.000,- Patent 3 t" 10.000,- Renten ijzigingen voorbehouden. Soest: Van Weedestraat 5, Tel. 16600 - Smitsweg 18 spaarbank hoek Nieuweweg.Tel 19525 - Soesterbergsestraat 32.Tel 18016 - Tamboerijn 23, Tel 23280. "Net als in de boeken van Anton Coo- len wordt het dorp dan in feite weer bestuurd door de dokter, de notaris en de dominee, als we dit soort con structies toepassen", aldus de christen democraat Arend Bolhuis vorige week in de commissievergadering ABZ, waar gediscussieerd werd over de verorde ning op de persoonsregistratie in de gemeente Soest. De woorden van Bolhuis sloegen op ar tikel 10 van de nieuwe verordening, waarin het College van B. W. een "onafhankelijke commissie van toe zicht" voorstelt die controle moet uit oefenen op de naleving van de veror dening en de vast te stellen reglemen ten. In de commissie van toezicht moet een notaris zitten, een automatiseringsdes kundige/accountant en een jurist, met ondersteuning van een ambtelijk secre taris. Kosten van de commissie: tien duizend gulden per jaar. "Eén en ander is te vergelijken met de positie van de verificateur ten opzich te van de Raad, College en ambtelijke diensten", aldus het voorstel van B. W. Daartegen verzette de heer Bolhuis zich fel. De uitleg achtte hij onjuist. Hij vindt alleen de betrokken wethouder verantwoordelijk voor de naleving van de verordening. Jan Visser van "Progressief Soest" vindt een betaalde commissie van des kundigen, aangesteld door B. W. zelf, helemaal niet zo "onafhankelijk" en meent dat de burgerij, waar het om gaat, zich niet vertegenwoordigd zal voelen in een dergelijke deskundigen commissie van toezicht. "Andere secto ren van het gemeentelijk beleid, hoe in gewikkeld ook, staan ook niet onder toezicht van aparte mensen", aldus Visser. Wet Burgemeester Paul Scholten lichtte toe dat steeds meer gebruik wordt ge maakt van moderne hulpmiddelen, computersysteem en informatievoor ziening. Dit vraagt om bescherming van de persoonlijke levenssfeer. In middels ligt hiervoor een Wet klaar bij de Tweede Kamer, die de privacy van Diefstal uit auto Dp aanwijzingen van een inwoner van Soest nam de politie zaterdagmiddag een kijkje bij een auto, die geparkeerd stond bij de hockeyvelden aan de Koningsweg. De wagen bleek te zijn opengebroken. Een getuige had wel een andere wagen zien wegrijden, maar had vergeten het kenteken te noteren. De politie zet het on derzoek voort. de burgers moet beschermen. Maar de invoering kan nog jaren duren. "Wij achten het desondanks van grote betekenis dat onze gemeentelijke administraties, waar soms zeer per soonlijke gegevens berusten, bescher ming krijgen op basis van een gemeen telijk verordening. Wij realiseren ons dat bij de invoering van de wettelijke regeling die verordening zal moeten worden ingetrokken, doch het belang bij het hebben van een goede regeling op dit punt op korte termijn heeft ons doen besluiten, door aansluiting te zoe ken bij het ontwerp van wet, een ge meentelijke regeling te ontwerpen." aldus het concept-raadsvoorstel. Sommige raadsleden suggereerden dat de Commissie van de Beroepschriften een uitstekend orgaan is voor de bur gers om bij in beroep te gaan, wan neer zij denken dat deze verordening niet goed werkt. Over het algemeen werd het voorstel van B. W. positief ontvangen in de commissie ABZ. Het College zal zich opnieuw buigen over de details en de opmerkingen van de commissieleden "meenemen". Wanneer een en ander in de raad komt is nog niet bekend. In het gebouw gemeentewerken wordt dinsdagavond 19 november om half acht een inspraakavond gehouden over de verkeerssituatie Kerkebuurt (Eem- straat/P. v.d. Breemerweg). Besproken zal worden het voorstel van burgemeester en wethouders om op de Eemstraat en P. v.d. Breemerweg, ge zien vanaf de Oude Kerk, éénrichtings verkeer in te stellen. Het betreft hier dan het gedeelte P. v.d. Breemerweg tussen de Kerkstraat en de Ferd. Huyck- laan. De maatregel geldt niet voor (bromfietsers en traktoren. Verder komt aan de orde de voorstel len om een wegversmalling op de Eem straat aan te leggen en een trottoir aan te leggen om het gebouw De Drie Ringen als een veilige voorziening voor de voetgangers in de Kerkebuurt. De verkeerssituatie Eemstraat/P.v.d. Breemerweg is een onderwerp dat al jaren sleept. Bewoners van de Kerke buurt hebben herhaaldelijk om een oplossing gevraagd voor de verkeers problemen in hun woonwijk. Verkeers problemen die vooral veroorzaakt wor den door het sluipverkeer.

Soester Courant | 1985 | | pagina 15