KRJE YBNEDE ME 1 VARKENS FRICANDEAU Kilo9?» O?8 Roundup-kwestie op 9 januari voor de rechter Vakopleiding geopend door voor de bouw in Soest minister De Koning Volgend jaar tegen de 100 ontslagen bij Foxboro gezien INLIJSTEN? GROTE WINTERSPORT RUILMARKT '85 autosmeeing Wateroverlast Overhees achter gesloten deuren BOUWMARKT REORGANISATIE OPRUIMING Mozaïekiriatjes - Wandtegels - Sanitair Wastafels - Baden - Hout, diverse maten Veldweg 4 - Soest - Tel. 02155-14878 GLAS HANDEL Invoering mini-container verloopt voorspoedig Winkelkring viert Sint Nicolaasfeest met jeugd van Soest Honsbergen HONSBERGEN Saksische leverworst Honsbergen Als het licht uitvalt JILSANDER PARFUMERIE VAN AMERONGEN [aard lobby KETTING FORMULIEREN De officier van justitie zal de gemeen te Soest inderdaad, zoals werd ver wacht, vervolgen ter zake van de over tredingen van de wettelijke gebruiks voorschriften voor het prunusbestrij dingsmiddel "Roundup". Dat deelde wethouder drs. J. Th. Oudemans (WD) woensdagavond mee in de vergadering van de commissie bedrijven. De zaak komt op 9 januari voor de rechter. Dat betekent dat B. EN W. over de justitiële kanten van de kwestie geen uitspraken zullen doen. Voor een goede oordeelsvorming wil het College wach ten op de dagvaarding van de officier. Het commentaar van de politie op het rapport van de dienst Gemeentewer ken is binnen, aldus de wethouder, en bovendien wil men een uitspraak van een "onafhankelijke derde" horen, voordat B. en W. zelf met een oordeel zullen komen. Over de verhouding tussen de politie en de dienst Gemeentewerken merkte de heer Oudemans op dat er op korte termijn moet worden gestreefd naar goede afspraken. Adriaan Pothuizen (D'66) hield de wet houder voor dat er over de beleidsma tige aspecten van de kwestie best ge sproken mocht worden, onafhanke lijk van het uiteindelijke oordeel van de rechter. Hij betreurde het dat B. en W. de stukken die daarop betrekking hebben nog niet naar buiten wil bren gen en deed de suggestie om als "on afhankelijke derde" eventueel Na tuurmonumenten in te schakelen. Arie van den Breemer (CDA) noemde in dat verband Staatsbosbeheer of Chris Uiterwijk, maar over de laatste sug gestie merkte de wethouder op: "Wij denken eerlijk gezegd aan een wat anderssoortige deskundigheid." Van den Breemer liet weten dat hij de hele Roundup-zaak maar een slepende kwestie vond. "Is dat dit alles wel waard? Er zijn zoveel kosten mee ge moeid." Adriaan Pothuizen reageer de daarop met de opmerking: "Zo'n uitspraak zou ik pas willen doen als ik echt alles weet Aan het lijntje Jan Visser (Progressief Soest) vond het maar merkwaardig dat B. en W. voor het bepalen van een standpunt "van alles erbij halen", behalve het oordeel van de commissie. 'U houdt ons nog steeds aan het lijntje. Het ad vies en de bijstand van deze commissie stelt u kennelijk niet op prijs, hier houdt u steeds de boot af." Over de opmerking met betrekking tot de relatie tussen politie en Gemeentewerken merkte Visser op: "Het is voor het eerst dat ik hoor zeggen dat dat toch een rol speelt. Nu breekt m'n klomp. Wat is er dan precies aan de hand? De wethouder ging daar niet op in en Wil v.d. Klink (WD) liet weten dat zijn klomp al lang gebroken was, om dat de commissie zich nu toch bezig ging houden met waarde-oordelen. Zo lang niet alles op tafel ligt is dat veel te moeilijk, ook al omdat justitiële en beleidsmatige aspecten niet duidelijk te scheiden zijn. Schandpaal Joop v.d. Brakel (PvdA) waarschuwde tegen het opkroppen van de hele kwes tie. "Ik heb de indruk dat er nu bepaal de mensen aan de schandpaal genageld Vernieling aan auto Mevrouw T. N. uit Soest meldde de po litie vorige week dat onbekende daders het slot van haar auto hadden gefor ceerd. De wagen stond geparkeerd aan de Veenbesstraat. KONINGSWEG 14 Soest ZATERDAG 16 november tussen 10.00 en 16.00 uur SKI'S SKISCHOENEN SKIKLEDING SCHAATSEN Inbrengen goederen ,van woensdag 6 november tot en met vrijdag 15 novem ber 1985 bij: hhutluÉi I I EbksrElSEnbv soest Soesterbergsestraat 3 Tijdens ruilmarkt 16-11-85 bij: Koningsweg 14 -Soest -Tel 02155-13227 TOEGANG GRATIS (geen inschrijfgeld - 10% ruilmarktcommissie) worden. En dat gebt-uidoor mensen die zelf nooit gewerkt hebben. Hij wilde wachten met uitspraken tot hij alles "op papier" heeft. "En dan is het voor mij nog een open vraag of we wel zullen oordelen. Waar ge werkt wordt, worden fouten gemaakt. Laten we maar liever vooruitkijken in plaats van achterom. Jan van Garderen (SGP/GPV/RPF) merkte nog op dat, ondanks alle fouten, er toch meer prunus is bestreden dan dat andere begroeiing was aange tast. De wethouder toonde zich blij met de woorden van Van den Brakel. "Zo is het, vooruitkijken is het belangrjkste. We moeten tenslotte verder." De minster van Sociale Zaken en Werkgelegenheid, drs. J. de Koning, heeft maandagmiddag de nieuwe leer lingwerkplaats van de Stichting Prak tijkopleiding Bouwbedrijven Gooi- en Vechtstreek aan de Grote Melmweg in Soest officieel geopend. De school is ge vestigd in het voormalige Procarge- bouw en biedt plaats aan 40 leerlingen, die er een gedegen vakopleiding krij gen. De minister zaagde machinaal een balk door, welke handeling er voor zorgde dat aan de rand het vignet van de nieuwe school werd onthuld. De plech tigheid vond plaats in aanwezigheid van een groot aantal genodigden uit de regionale bouwwereld en van burge meester P. Scholten en de wethouders G. Plomp en J. Menne van de gemeen te Soest. De genodigden werden verwelkomd door de heer F. M. Fennis, voorzitter van het Samenwerkingsverband dat de leerlingenwerkplaats beheert. Hij wees o.m. op de achtergrond van het initiatief tot het oprichten van derge lijke leerlingenwerkplaatsen, waarvan er al verscheidene zijn in het land. Gezamenlijk kunnen de aannemers de leerlingen een leerperiode van twee jaar aanbieden, die gevariëerd werk biedt en waar een speciaal aangestelde leermeester de jongelui de op school aangeleerde handvaardigheid op een hoger niveau brengt. De heer Fennis benadrukte het belang van een grote handvaardigheid, ook voor de betrok kenen zelf, in verband met hun kansen op de arbeidsmarkt. De heer L. A. van den Bos, voorzitter van de Stichting Vakopleiding Bouwbe drijf wees erop dat deze leerlingen- werkplaats er één van de 43 is, waar door Nederland als het ware geheel "bedekt" is. De samenwerkingsver banden kunnen de leerlingen garande ren dat de opleiding wordt voltooid en blijkt de oplossing de invloed van de conjunctuur op de vakopleiding te beteugelen, aldus de heer Van den Bos. Wel sprak hij er zijn verwondering over uit dat de opleiding niet de aan dacht van schoolverlaters krijgt die zij verdient. Het aantal "toetreders" tot het bouwvak loopt sterk terug: van 17.000 in 1981 naar 9.000 in 1985. Maar de bouw houdt behoefte aan goed ge schoolde jongeren. Hij hoopte opmeer aandacht voor het Lager Beroepson derwijs en de bouw-bedrijfstak. In het beleidsplan is de verwachting uitgesproken dat men 3.300 nieuwe toe treders voor een beroep in de bouw kan interesseren, en het is de vraag of er wel voldoende aanbod zal zijn om dat getal te halen. 'Schot in de roos' De heer M. W. H. van Meijel, directeur van het Nederlands Verbond van On dernemers in de Bouwnijverheid NVOB bepleitte vervolgens een struc turele bijdrage voor de vakopleiding, omdat deze vorm na twee jaar erva ring een schot in de roos is. De subsi dieregeling is van essentieel belang daarvoor. Hij pleitte er overigens voor de subsidie niet per leerling, maar per samenwerkingsverband toe te kennen. De heer Van Meijer sneed ook de con currentie van de vakopleiding met het Kort Middelbaar Beroepsonderwijs Het fenomeen van de besloten vergaderingen doet zich ook in het gemeen tebestuur van Soest steeds vaker voor. De argumentatie op grond waarvan bepaalde commissievergaderingen soms een besloten karaker wordt toe gekend is voor buitenstaanders doorgaans niet controleerbaar. Goed ge bruik is dat vergaderingen besloten zijn als er over personen wordt ge praat, en dat valt te respecteren. Het wordt echter wel merkwaardig als men een wethouder - in dit geval die van Openbare Werken, drs. J. Th. Oudemans (VVD) - als argument hoort gebruiken "dat er anders zoveel publiek op de tribune komt zitten, zodat de commissie niet meer in alle rust kan overleggen De wethouder deed deze uitspraak vorige week in de commissie Bedrijven, waar hij aankondigde dat het rapport over de wateroverlast in Overhees gereed was. Hij stelde voor daarover achter gesloten deuren te spreken. De protesten van Jan Visser (Prog. Soest) en Adriaan Pothuizen (D'66) mochten niet baten. De andere commissieleden maakten geen enkel be zwaar tegen het voorstel van de wethouder. Het rapport komt in de decem- bervergadering van de commissie op tafel, maar publiek en pers mogen er niet zij zijn. Openbaarheid van bestuur, wat was dat ook alweer? FotoHerman van Dam Lees (op pag. 6) hoe een Peters-taxatie u handen vol geld bespaart. Peters bv, «k voor wonen in de groene zone. Nieuwe collectie Exclusieve damesmode. Byoux/Horlogerie. Leder- accessoires. Schoenen en Lingerie. ZUID PROMENADE 5 SOEST TEL 24314 aan, dat zich naar zijn mening op een ander niveau beweegt. De heer W. de Jong van de Nieuwe Ver eniging Aannemers Grootbedrijf NIVAG pleitte ervoor de samenwer kingsverbanden niet in een keurslijf te dwingen maar te kiezen voor een gestroomlijnde organisatie. Minister De Koning tenslotte merkte op de uitnodiging graag te hebben an- vaard, omdat hier het beleid in praktijk wordt gebracht dat hem voor ogen staat. Hij wees erop dat de leer lingen hard aan het pand hebben ge werkt, daarmee de kreet "ze kunnen tegenwoordig geen hamer meer vast houden" logenstraffend. Hij wenste de leerlingen geluk met hun keuze voor een opleiding in de bouw, omdat er altijd behoefte zal blijven aan goede vaklieden. De minister deed een beroep op werk gevers en werknemers in de bouw om jongeren die de school verlaten ook een kans te geven. Hij ging in op de meer algemene aspecten van het leerling wezen en noemde wat cijfers: In okto ber waren er 107.000 schoolverlaters werkloos, tegenover 123.000 in oktober 1984, een daling van 12% tegenover een daling van 5% van de totale werkloos heid. De jeugdwerkplannen hebben dus effect, aldus de minister, al is er nog alle reden tot zorg. Dramatisch Aan het eind van de jaren '70 was er nog een tekort aan vaklieden in de bouw, maar daarna veranderde de si tuatie dramatisch. In 1983 bereikte de werkloosheid de ongekende hoogte van meer dan 107.000, al is zij sindsdien ge daald tot 73.400 eind september j.1. Eén Minister De Koning verricht de officiële openingshandeling onder het toeziend oog van de heer Fennis. van de verklaringen daarvoor is dat er minder jonge arbeidskrachten toestro men. Helaas mag er voor volgend jaar niet worden gerekend op een forse da ling van de werkloosheid in de bouw, aldus de minister, al zal er naar ver wachting na 19S6 wel een einde komen aan de afbraak van werkgelegenheid. Ondanks de werkloosheid zijn er toch hier en daar knelpunten op de arbeids markt, merkte de heer De Koning op. Er is een uiterste inspanning nodig van alle betrokkenen om daarin verande ring te brengen. Een goede vakoplei ding is daarbij een kwestie van vooruit zien, waarvoor een planmatige aanpak nodig is. "Het is een goede zaak dat de werkgevers gezamenlijk de opleiding van leerlingen ter hand nemen," aldus de minister, die erop wees dat de ver minderde aantrekkingskracht van de bouw voor leerlingen van het LBO wel eens blijvend zou kunnen zijn. Hij hoopte dat niet al te veel jongeren in de kaartenbakken van het arbeidsbureau zouden blijven staan omdat ze door hun leeftijd te duur zijn. "Dat zou niet ge tuigen van een verantwoorde kijk op de toekomst," aldus de heer De Koning. Hij wenste tenslotte de stichting en de leerlingen van harte geluk met de "aanwinst" van de nieuwe school. "Het moet een grote voldoening geven om te werken in een gebouw dat je met je collega-leerlingen zelf hebt ver bouwd tot wat het nu is. Ik hoop dat velen vanuit hier een vaste plaats in het arbeidsproces zullen vinden en zo kunnen bouwen aan een goede toe komst." Het open huis heeft voor velen bewezen dat tocht langs de ruiten kan worden genezen. Met fijn dubbel glas bemerkt u al ras bij VAN EDE behoeft u echt niets te vrezen. Beckeringstraat 50 - Soest (werkplaats woonhuis) BEL 16055 Of 184 29 EN WIJ KOMEN! 'Burgers mogen best 'n keertje overslaan' De directie van Gemeentewerken is in het algemeen zeer tevreden over de manier waarop de invoering van de mini-containers in Soest is verlopen. "We draaien nu zo'n drie, vier weken met het nieuwe systeem," aldus direc teur Brunekreef woensdagavond in de commissie Bedrijven, "en na wat aan loopproblemen kunnen we zeggen dat de zaak voorspoedig verloopt." Wel merkte hij op dat het vuil-aanbod sinds de invoering van de containers relatief zeer groot is. Het personeel van de reinigingsdienst heeft tot dusver nog wel eens moeten overwerken, omdat het lossen van de containers toch meer tijd vraagt dan aanvankelijk was voorzien. Gemeente werken beraadt zich nog op eventuele wijzigingen in het ophaalschema. De heer Brunekreef wees er overigens op dat het al heel wat scheelt als de burgers bijvoorbeeld maar één keer npr veertien dagen de container aan bieden. "De meeste mensen hebben nu wel een idee hoe vol hij wordt. Ik zou zeggen: sla gerust een keer over, als het mogelijk is. Met het weer van de laatste tijd is dat ook geen probleem, zodat de mensen geen last zullen hebben van luchtjes als ze de container veertien dagen bij zich houden." Praktische wenken De heer Brunekreef gaf nog een twee tal praktische wenken door. In de eer ste plaats om de containers met de handvatten naar de straatkant te zet ten zoals op de gebruiksaanwijzing wordt vermeld. "Maar het gaat dan niet om het handvat van het deksel, maar om het handvat dat boven de wie len zit! In de tweede plaats merkte hij op dat de burgers de container niet zo vol moeten laten worden dat het deksel niet meer dicht kan, omdat dan de in houd te vroeg naar buiten komt en de rommel alsnog op straat komt te lig- gen- Na de aankomst van Sint Nicolaas op zaterdag 23 november (14.00 uur bij station Soestdijk) organiseert de Winkelkring Van Weedestraat een groots Sint Nicolaasfeest in "C-drie" aan de Willaertstraat (vroeger De Borg) voor 250 kinderen uit heel Soest, in de leeftijd van 3 tot 8 jaar. Toegangs kaarten zijn a.s. vrijdag gratis af te halen bij het kantoor van de Soester Courant, Van Weedestraat 227.U moet het kind wel meebrengen.i Vanaf ca. 15.45 uur zijn deze kinderen hartelijk welkom in gebouw C-3 waar een feestelijk programma wacht, compleet met het optreden van het poppentheater "Oliebol". Na de optocht door Soest komen Sint Nicolaas en zijn Pieten ook in "C-drie" aan, samen met een heleboel kinderen die met versierde fietsen aan de intocht hebben meegedaan. Zij worden in "C-drie" o.m. ontvangen door Winkelkring-hostess Topi Penning. Al vanaf kwart voor één, dus ruimschoots voor de aankomst van de Goed heiligman op het station, zal de Winkelkring in het teken staan van het verblijf van de Sint. Zwarte Pieten van "De Springbokken" vermaken het publiek met hun akrobatische kapriolen en bezoeken de verschillende Win kelkring-winkels aan de Van Weedestraat en omgeving. Voor iedereen is er een aardigheidje in de vorm van een vlaggetje, dat gebruikt kan worden om Sint Nicolaas bij zijn intocht vrolijk toe te zwaaien. Ook nadat de Sint met zijn gevolg door de Van Weedestraat is ge trokken, op weg naar het grote feest in "C-drie", blijven de twaalf Spring- bok-Pieten in de Van Weedestraat aktief. In de loop van 1986 zullen tachtig tot hon derd werknemers van Foxboro Nederland n.v. hun baan verliezen. Dat is het gevolg van de afbouw van de productie van print- platen. Op deze afdeling werken veertig mensen. Door het uitslaande effect naar andere afdelingen in het bedrijf moeten nog eens veertig tot zestig mensen af vloeien. Een aantal van hen kan een an dere taakvervulling krijgen. Om hoeveel arbeidsplaatsen het daarbij gaat is niet bekend. De algemeen directeur van Fox boro, de heer J. Wallenburg heeft dat meegedeeld. De afbouw van de printplatenproductie gebeurt op last van het moederbedrijf in Amerika. The Foxboro Company. Dit naar aanleiding van de grote vraag naar de in Soest geproduceerde producten en van de ontwikkeling van nieuwe geavan ceerde fabricageprocessen. De hoge in vesteringen, die zijn gemoeid met geauto matiseerde fabricage maken een concen tratie hiervan in Amerika noodzakelijk, vindt het moederbedrijf. De directie van Foxboro Nederland en vertegenwoordigers van de industriebond FNV hebben inmiddels overleg met el kaar gehad. Volgens beide partijen vinden de besprekingen in een goed sfeer plaats. "Bij Foxboro spelen ze in ieder geval open kaart. Ze houden niets achter de kiezen en zetten de belangen van het personeel erg hoog. Ze kijken niet zo zeer naar de eco nomische noodzaak van het bedrijf, maar meer naar de belangen van de werkne mers in Soest. Het overleg vindt niet in een onvriendelijke sfeer plaats," zegt Wil Brand, districtsvoorzitter van de FNV. Hij stelt dat zijn vrees als zou het bedrijf in Soest ontmandeld worden, zijn ont zenuwd. De kernactiviteiten van Foxboro Soest blijven namelijk bestaan. Sociaal plan Op woensdag 20 november zullen beide partijen opnieuw rond de tafel gaan zitten. In de tussentijd zal de directie van Foxboro een sociaal plan opstellen. Tevens wordt bekeken hoeveel definitieve ontslagen er moeten vallen, en welke werknemers een andere taakstelling aan geboden kunnen krijgen. Op dit moment is nog teveel onduidelijkheid over alle feiten, die betrekking hebben op de afbouw van de printplatenproductie. Na 20 november zal de industriebond FNV ook overleg voeren met haar leden. Nu heeft dat nog geen zin, meent Wil Brand. Pas als duidelijk is wat de consequenties zijn van de afbouw en voor welke oplossin gen Foxboro kiest, wordt een vergadering met de werknemers belegd. Tot nu toe is slechts op globale basis de herstructurering binnen het bedrijf be sproken. Volgens algemeen directeur Wallenburg gaat het om ongeveer tachtig tot honderd man. De ontslagen worden voor 1 januari 1987 uitgesproken. In tegenstelling tot de printplatenproduc tie blijven de grote kerntaken van Foxbo ro wel voor Soest behouden. Dat betekent in de ogen van Wil Brand en de heer Wal lenburg dat het bedrijf op de langere ter mijn geen moeilijkheden hoeft te ver wachten. Foxboro Nederland is sinds 1959 in Soest gevestigd. Het bedrijf heeft 560 mensen in dienst, die meewerken aan de productie van meet- en regeltechniek voor de pro cesindustrie. Vorig jaar bedroeg de omzet van het bedrijf aan de Koningsweg hon derdnegentig miljoen gulden. Bomen bouwplaats politieburo gehandhaafd De afdeling Groen en Recreatie van de dienst gemeentewerken is op dit mo ment het bouwterrein van het nieuwe politieburo aan de Dalweg aan het kuisen op waardevolle bomen. Het gaat hier om beukebomen van onge veer 4 a 5 meter lengte. Een aantal bomen heeft men gemerkt, omdat ze op die plek blijven staan, terwijl een twintig beuken in een hoek van het terrein tijdelijk opgekuild wordt. Deze laatste bomen zullen na gereedkomen van het politieburo een definitieve standplaats op het terrein krijgen. Alleen donderdag SPAANSE PERS SINAASAPPELS 450 RODE GRAPEFRUITS 450 Alleen donderdag Alleen donderdag 200 gram slechts &.K door Gerard Paul Als je op de tast eindelijk een stompje verjaarde Kerstkaars hebt gevonden en op zoek naar een doosje lucifers over de kat struikelt, ondervind je de kwetsbaarheid van ons moderne sys teem aan den lijve. Als de verstoorde electriciteitsvoorziening bovendien rond etenstijd valt, kun je dat prakkie weliswaar bijlichten met nog zo'n stuk je kaars, maar zuurkool op een doodge wone maandagavond wordt daarmee toch echt geen diner bij candlelight. Het blijft tobben. Toen zo'n rampspoed ons onlangs over viel en zelfs de straatverlichting het liet afweten, was het juist een heel don kere avond. De hele buurt liep uit en iedereen zag de schuldige graaf machi nist druk in de weer met zijn helse machine, fel verlicht door sterke bouw lampen waarvoor hij zijn energie vei lig had gesteld. Zulke evenementen blijken uitstekend voor de buurtgeest. Meer soortgelijke ongemakken en de ontluikende verbroedering baart buurtverenigingen als in de tijd dat er nog geen televisie was. Nu dreef de kou ons echter snel naar binnen waar de koelkast stond te ontdooien en de cen trale verwarming de pijp aan Maarten had gegeven. Om koffie te zetten heb je weer een kaars nodig, maar de tijd dat je daarmee door de kerk liep ligt ver achter je, dus je denkt er geen moment aan dat zo'n ding door het branden vloeibaar wordt. Wanneer het kaarsvet als gloeiende lave op je handen in brandt kun je die koffie voorlopig wel vergeten. De open haard gaf weliswaar enig licht in de duisternis, maar voordat zo'n ding brandt... Met de voeten rond het open vuur vertelden we elkaar de ver halen van de dag, staarden we uitvoe rig in de vlammen en dronken wat glaasjes rode wijn. We wilden een sfeerverhogende grammofoonplaat op leggen, maar dat lukte niet. Er was nog steeds geen electriciteit. Die avond lagen we op tijd in bed. Ooit viel in heel New York het licht uit. De politie had die avond de handen vol om het feest van het vingervlugge gilde enigszins te beteugelen. Negen maanden later haalde heel New York opnieuw de wereldpers toen de burger lijke stand werd overspoeld door een onverwachte geboortegolf... Bath and Beauty Pure Soest Tel. 12639 16 november GRATIS bij HILVIS VISSPECIALIST c» VAN WEEDESTR. 149 TEL. 15288 GROTE SORTERING i200 modellen in hout en aluminium Snelle service onene Koninginnelaan 48 Soest 02155-12245 in elke samenstelling en uitvoering. Onze specialiteit: o.a. levering kleine oplagen korte levertijden. Drukkerij Smit B.V. Postbus 57 - 3760 AB Soest Vanadiumweg 6 3812 PZ Amersfoort Telefoon 033-18747 '"tyi

Soester Courant | 1985 | | pagina 1