SSOCN WEERGALOZE WEERGAVE IS SLECHTS 315 mm BREED EN DIEP. TECHNICS EN DE GOUDEN SNAARGEVEN DE TOON AAN! PCOB-Soest streeft naar belangenbehartiging ouderen Computer helpt vakantiegangers snel WOENSDAG 20 NOVEMBER 1985 SOESTER COURANT PAGINA 11 Oprichtingsvergadering 4 december in Honsbergen 3EIKO Gabriëlle, reisadviseuze Rabobank Soest, vertelt: Nieuwe noodkreet van Korte-Ossendambewoners Jje f25, U -TIEK' 0 MAAKT O i IiJ ierkter end zo'n tieken als Seiko, ■n, betekent r'ns vrijblij- iken in onze ;ite meer ANTAIR- JUWELIER aarn - Tel. 02154-1 5937 De oprichting van de afdeling Soest van de PCOB, de Protestants Christe lijke Ouderen Bond, waartoe een aan tal inwoners van Soest in augustus j.1. het initiatief namen, wordt binnenkort officieel een feit. Op woensdag 4 decem ber wordt de eerste algemene leden vergadering gehouden in de grote zaal van het dienstencentrum "Honsber gen" aan de Wiardi Beckmanstraat, aanvang 20.00 uur. Behalve de huishou delijke zaken die bij de start van de nieuwe afdeling aan de orde komen staat ook een interessante lezing op het programma. De voorzitter van het ge west Utrecht van de PCOB, de heer D. Dondorp, zal na de pauze spreken over het onderwerp: "Hoe blijven wij mee doen en meetellen?". De avond is toe gankelijk voor iedereen. De afdeling start met een voorlopig bestuur, waarin de initiatiefnemers zit ting hebben. Het zijn de heren K. Bu- walda, B. Meijer, G. Stam en J. A. Westdijk. Tijdens een ontmoeting met de pers gaven de heren Buwalda, Stam en Westdijk vorige week een korte toe lichting op hun initiatief. Twee factoren spelen een belangrijke rol in de vorming van een eigen Soester PCOB-afdeling: enerzijds de lande lijke ontwikkelingen met betrekking tot het ouderenbeleid, anderzijds de plaatselijke omstandigheden, vooral met het oog op de recente gebeurte nissen, zoals het wegvallen van het Federatieve Raad, die wordt opge volgd door een nieuwe stichting SOS waarin de ouderenbonden een belang rijke rol gaan spelen. Geen 'bejaardenbond' "Belangenbehartiging" is dan ook het eerste doel van de nieuwe afdeling, waarbij met name wordt gedacht aan de belangen van allen die 50 jaar en ouder zijn. "De PCOB is geen bejaar denbond", benadrukt de heer Buwal da. "Ook de 'jongere ouderen' behoren zeker tot onze doelgroep. Er is tegen woordig een vrij grote groep mensen die al vroeg - eerder dan met hun 65ste - buiten het arbeidsproces komen te staan. Ook hun belangen hebben we op het oog, evenals trouwens van de men sen die nog gewoon werken. Het feit dat het aantal ouderen in de samenleving in de komende jaren sterk zal toenemen vraagt, vooral in het licht van het regeringsbeleid, van de ouderen dat zij zich gezamenlijk sterk maken. "Eendracht maakt macht", aldus de heer Stam, "en je kunt beter te vroeg dan te laat beginnen met invloed uit oefenen op die terreinen die voor de ouderen van wezenlijk belang zijn." De PCOB richt zich vooralsnog niet op het organiseren van activiteiten in de "recreatieve" sfeer, zo blijkt. "Wij vinden dat de mensen daarvoor in Soest al uitstekend terecht kunnen bij de ANBO, die we geen concurrentie willen aandoen. Het gaat ons er niet om de mensen sjoelen te Veren. Wat we wel belangrijk vinden is de protestants- christelijke signatuur", aldus de ini tiatiefnemers. Samen met de zusterverenigingen ANBO (al langer bestaande in Soest) en KBO (ook onlangs opgericht) zal de PCOB afdeling Soest streven naar nau we samenwerking op plaatselijk vlak. Met name is daarin de nieuwe opzet van het ouderenwerk in de Stichting Ouderenwerk Soest van belang, de opvolgster van de in augustus na veel troebelen geliquideerde Federatieve Raad. COSBO De ouderenbonden werken op landelijk en provinciaal niveau al samen in de COSBO (Centraal Orgaan Samenwer kende Bonden van Ouderenen het ligt in de rede dat van deze "overkoepe lende" organisatie straks ook in Soest een plaatselijke vorm ontstaat, die namens de verschillende ouderenbon den deelneemt in de SOS en de nog op te richten Ouderenraad of Senioren raad. De afdeling Soest is één van de 150 plaatselijke PCOB-afdelingen. De lan delijke organisatie zelf bestaat inmid dels al zo'n 25 jaar en het aantal afde lingen neemt de laatste tijd snel toe "Er komen er bijna dagelijks bij", al dus de initiatiefnemers. "Er doen zich op dit gebied ook allerlei ontwikkelin gen voor, waarop je als oudere nu een maal niet individueel kunt inspelen. Het is goed om daarbij gezamenlijk de vinger aan de pols te houden en krachtig voor de belangen van ouderen op te komen. Het aantal ouderen neemt immers snel toe en de gemiddelde leeftijd wordt voortdurend hoger. De heer Stam vermeldt in dat verband een interessant detail. "Tien jaar ge leden was de gemiddelde leeftijd in Molenschot nog 72 jaar; dat is inmid dels 85 jaar geworden. Sneeuwbaleffect Tot dusver hebben zich via het lande lijk hoofdkantoor zo'n dertig adspirant- leden van de afdeling gemeld. "We hebben nog niet veel inzicht in het exacte aantal leden waarmee we straks van start kunnen gaan", aldus de heer Buwalda. "We hopen natuurlijk op een sneeuwbal-effect. Dat moet nog ko men, al weten we dat we een groot aan tal sympathisanten hebben." "Bijna drie maande geleden heb ik, namens de bewoners van de Korte Ossendam, Uw aandacht gevraagd voor de problematische verkeerssitua tie in de straat. Tot onze teleurstelling hebben wij tot op heden geen antwoord op deze noodkreet ontvangen". Dat schreef de heer H. J.I. Post aan het College van B W namens de bewo ners van de Korte Ossendam, die al in augustus met elkaar een brief onderte kenden waarin zij de aandacht van het gemeentebestuur vroegen voor de ver keerssituatie in deze woonstraat tussen De PCOB wil, zoals gezegd, de reeds langer bestaande ANBO-afdeling Soest geen concurrentie aandoen. Het is ook niet de bedoeling het protestants-chris telijk karakter van de PCOB zo te be nadrukken dat "andersdenkenden" er niet welkom zouden zijn. Het voorlopige bestuur mikt voorlopig wel op een flink aantal leden"In eerste instantie op ongeveer honderd. Belangstellenden kunnen kontakt op nemen met het kontakt-adres van de nieuwe afdeling, de heer K. Buwalda, Talmalaan 30, tel. 12571. Deze maand wasren enkele bewoners aanwezig op de publieke tribune van de commissievergadering Ruimtelijke Or dening, waar ze te horen kregen dat omstreeks januari de ambtenaren klaar zijn met hun rapport ove»- de de Ossendamweg en de Zuidpromenade. In hun nieuwe brief wijzen zij er op "dat de toestand niet langer aanvaard baar is" en verzoeken zij het College op korte termijn een besluit te nemen. Het liefste willen zij dat de bus niet meer door hun straat rijdt en dat de straat wordt ontlast van het zware vrachtver keer, dat dient ter bevoorrading van het winkelcentrum Soest-Zuid. Brandstichters actief op Industrieterrein De politie en de brandweer werden in de nacht van zaterdag op zondag ge waarschuwd omdat op het terrein van Lindner aan de Koningsweg een contai ner in brand stond. De brandweer blus te de vlammen. Enige tijd later bleken bij de firma Frejo aan de Dorrestein- weg ook enige pallets in brand te staan. De politie sluit niet uit dat dezelfde da der hierin de hand heeft gehad. verlichting. met Burda" boek, eden koek. eigen smaak. ;H geschenk! j] pen) Soest - Agassiz. urwerk. ld mtr. Jat 145 - Soest 1 02155-20670 .02154-15937 De afdeling Reizen van de Rabobank beschikt sinds kort over een recht streekse computerverbinding met een aantal reisorganisatie. Daardoor hoeven cliënten die een vakantie willen boeken niet meer te wachten, maar krijgen zij a la minute te horen of hun reis door kan gaan. Voorheen moest er steeds gebeld worden met de reis organisaties en daarbij waren wacht tijden van een kwartier bepaald geen uitzondering. Tijdsbesparing is overi gens slechts één van de voordelen die deze computerverbinding biedt. Veel mogelijkheden Het'kersverse systeem werkt erg een voudig. Zodra een cliënt weet naar welke bestemming zijn voorkeur uit gaat, wordt via de telefoon kontakt gezocht met de computer van de reis organisatie. Op een beeldscherm ver schijnen dan verschillende keuzemo gelijkheden. Behalve een reis boeken kan men dus ook vragen of een bepaal de reis nog vrij is. Wensen nauwkeurig opgeven Wanneer er wordt gekozen voor het boeken van een reis, vraagt de com puter eerst met welk vervoermiddel men gaat. Laten we nu als voorbeeld het vliegtuig nemen. Er verschijnen dan heel wat gegeven op het scherm. Onder andere de exacte vertrekdatum van de reis, de duur ervan, het tijdstip van vertrek ('s ochtends of 's middags), het kampertype, het aantal kamers en de verzorging (logies, ontbijt, halfpen- sion, volpension Is de vakantiereis nog mogelijk, dan kan er geboekt worden en bevestigt de computer meteen de vlucht, de vertrektijden en de hotelreservering. Daarna worden de namen van de rei zigers ingevuld en vindt de definitieve eking plaats. Laatste werk van de nputer is het zwart op wit zetten van de boeking. De reservering wordt door hem uitgetikt en de cliën krijgt belangrijke zaken als vluchtnummer en de betalingsgegevens keurig op een Snel alternatieven Als de gewenste reis "vol" zit - de com puter ziet dat onmiddellijk - dan komen er op het scherm meteen drie vlucht- of accommodatie-alternatieven. Moch ten die de cliënt niet zinnen, dan graaft de computer verder in zijn geheugen en geeft hij andere reizen op die naar dezelfde plaats of in ieder geval naar de onmiddellijke omgeving daarvan gaan. bjectieve informatie Behalve over directe verbindingen met ';erschillende grote reisorganisaties «schikt de afdeling Reizen van de Ra- jbbank over een rechtstreekse Viditel- ^Jerbinding met de computer van Toe- ristiek B.V. Deze steeds bekender wor- jfende organisatie zetelt in de kop van Noord-Holland en zet jaarlijks actuele en objectieve informatie naast de ge- jevens in de programma's van zo'n 40 reisorganisaties. Normaliter ver- jchijnt deze informatie in twee enorm Ikke boeken, maar sinds april worden de gegevens ook via de computer be schikbaar gesteld. Het systeem geniet ïiddels bekendheid onder de naam Toeristiek Online." electeren Pankzij "Toeristiek Online" kan de abobank op verzoek van een cliënt illoze karakteristieken van Reisbe- :emmingen en gegevens van arrange menten verstrekken. Dit beperkt zich niet tot de zomervakanties; ook over de wintervakanties heeft men straks een schat aan gegevens voorhanden. De cliënt geeft de wensen aan en op het beeldscherm verschijnen keurig op een rij de mogelijkheden met prij zen en bijbehorende reisorganisaties. Dat biedt dus tevens kansen voor nauwkeurige prijsvergelijkingen. Wat bijvoorbeeld ook mogelijk is met Toeristiek Online: een overzicht van alle campingvluchten, of een opgave van alternatieve vakantieplaatsen, In het laatste geval geeft de cliënt een bepaalde plaats als voorbeeld op. Op zijn verzoek geeft de computer ver- fcvolgens soortgelijke plaatsen op. Volledige informatie •eristiek Online biedt nóg meerder 'oeristiek Online biedt nog meerdere nogelijkheden. Zo kan de Rabobank binnen de kortste keren de meest ge detailleerde inlichtingen over vakantie plaatsen en accommodaties geven. Objectief en uitputtend. Afstanden, verbindingen, restaurants, sport- en spelmogelijkhedm, faciliteiten voor - kinderen, strandsoirt en -ligging, uit gaansmogelijkheden, druktepatroon alles verschijnt op verzoek op het beeid- scherm. Speciale aanbiedingen Eén van de nieuwste mogelijkheden die Toeristiek Online de vakantieganger biedt is een opsomming van aanbie dingen, last minute-reizen en de bij- behorende prijzen. De computer kan aanbiedingen op korte termijn (ver trek binnen nu en vier weken) en lan ger termijn (vertrek na vier weken) geven. De cliënt krijgt via het beeld scherm nogal wat voorgeschoteld: de accommodatie, de wijze van vervoer, de duur van de reis, de reisp^riode en naam van de reisorganisatie. Uiter aard komen ook de prijzen of bijbeho rende kortingen bij de aanbiedingen op het scherm te staan. Desgewenst drukt de computer deze gegevens zwart op wit af, zodat de cliënt het thuis nog eens kan nalezen. 315 mm. Kom even horen hoe 1986 klinkt. De komplete 315 serie van Technics is binnen. Schitterende hifi-sets met de mooiste maten. Echt, u weet niet wat u hoort. En dat geldt ook voor de prijzen. Op elke set krijgt u vijf procent klinkende korting. Er is al een Technics-set (2 x 20 Watt versterker, horizontale vliegwiel, volautomatische draaitafel, TAP element, Dolby B ruisonderdrukking, automatische bandsoortkeuze, 2-Weg Bass Reflex Speakers 60 Watt, direct connector) voor f 1299,-- Steenhoffstraat 15, Soest. Telefoon 02155-12132

Soester Courant | 1985 | | pagina 11