C Gezichtsscherpte gaat achteruit met de leeftijd Van kijkdoos tot kijkglas cTOudeEnghe j Advisie organiseert informatieweek voor adspirant- compütergebruikers \cTOude Enghex ^Qjehcmnos^ TUIN-ADVIESCENTRUM 't vaarderkoogt WOENSDAG 20 NOVEMBER 1985 SOESTER COURANT PAGINA 17 jOSDjty Een Man Alleen harrie toonen assurantiën Kijk uit ogentest van de ANWB Vrijwilligers Vakature Bank WB is vooral dienstverlenende instelling WEEKMENU 26.50 kantoor efficiency Installatiebedrijf j. cornelisse bv STEGAS Onderhoudscontract voor doe-het-zelvers Braamachtigen in het voetlicht (deel 2) door Arie Wandelaar Marie is weg. Weliswaar voor even. Maar toch. Haar reisdoel is Enschede, waar ze hoogst persoonlijk de vorderingen van onze kleinzoon Sebastiaan 10 maanden en 8 dagen oud) een dag of wat gaat bewonderen. Arie had zich vooraf, zonder daaraan enige ruchtbaarheid te geven, van het rijk-alleen-thuis 't een en ander voorgesteld. Een keer geen overleg waar we 's avonds wel of niet naar zullen kijken, geen goedbedoelde opmerkingen krijgen op het rookge drag, en omdat er niemand aanwezig is om tegenaan te praten de gelegenheid in één avond een boek uit te lezen. Omdat Marie geen vertrouwen stelde in het voorstel van haar compagnon zelf de voedselvoorziening tijdens haar afwezigheid te regelen, was in de ijskast een grote pan andijviestamppot achtergelaten. Genoeg voor een wees huis. Een etage hoger een andere pan waarin drie gezond uitziende ballen gehakt in het gestolde vet waren komen vast te zitten. Wat de warme hap betrof kon Arie de winter door. De eerste avond verliep wonderwel in alle opzichten vlekkeloos. Niets brand de aan, geen plasje melk dat overkook te, een complete Maarten 't Hart. uitgelezen. Televisie een snipperavond gegeven. Tegen middernacht met har telijke groeten het rimpelloze verloop van dag en avond telefonisch te En schede gemeld, vervolgens in een bed gestapt waarin ruimte over was. De volgende morgen stond Arie met iets van een menslievende stemming op, hetgeen hij tot uitdrukking bracht door zijn in Honsbergen gevestigde schoonmoeder telefonisch op te roepen het isolement te doorbreken en 's avonds bij hem een hapje te komen eten.Ze had er achteraf verstandiger aan gedaan hoofdpijn, griep desnoods gordelroos als exuus voor het niet accepteren van de uitnodiging aan te voeren. Veel ellende zou ons bespaard zijn gebleven. Dat deed ze niet, en dus was Arie in de namiddag van die dag op zoek naar smakelijke aanvullingen op de stamppot-andijvie met gehakt. Bij Hilvis een onsje gefileerde paling gehaald. "Niet in de koelkast", advi seerde een witgejaste jongeman. "De smaak gaat verloren, maar wel op een koele plaats bewaren". Elders in het dorp kocht Arie kunstmatig bewerkte uitlaatprodukten van een koe. Vanille en chocolade-vla als dessert. Om de overvolle ijskast te ontlasten wöfd het hoofddeksel van de groen Hulk benut als tijdelijk opvangcentrum. Tevreden stelde Arie vast dat een avond met zo'n menu niet stuk zou kunnen. Arie's schoonmoeder had zich voor het onver wachte smakelijke avondje uit opgetut alsof het een 6-gangen diner in het Amstel-hotel betrof. "Gezellig", luidde haar oordeelter wijl ze het zich in een luie stoel makkelijk maakte. "Wat eten we"? Arie maakte de inhoud van de pannen en de toegiften bekend, hetgeen voor kennisgeving werd aangenomen. Lepe lend in haar glaasje advocaat deed ze de aanbieding de voorbereiding van de maaltijd voor haar rekening te nemen. Een aanbod dat Arie met beslistheid van de hand wees. Wat hij die avond op tafel zou brengen was immers een fluitje van een cent. "We beginnen met paling op toost", stelde Arie in het vooruitzicht. "Niet te veel hoor", liet de gaste weten. "Wanneer je bijna 85 bent verdraagt je maag minder, en dan nog al dat andere eten". Het werd niet veel. Het werd niks. Arie tastte mis toen hij zijn onsje gefileerd van de in de tuin bij het keukenraam opgestelde Hulk wilde halen. Slechts de vet geworden verpak king bleef aan zijn hand kleven. Vlak voor zijn voeten nam een hem onbeken de poes miauwend de benen. De laf aard. Het verlies werd door de gedu peerde sportief opgevat, waarna Arie de vrijgevige toezegging deed dat Oma 't tegoed zou houden. "Zullen we dan nu maar aan de andijvie-stamp begin nen"?, luidde haar voorstel. Er viel niets te beginnen. Geen van de vier electrische kookpla ten had zin enige warmte uit te stralen. Met rake klappen trachtte Arie in hun onwillige houding verandering te brengen. Tevergeefs. "Is er iets"? riep Oma die nog over een uitstekend ge hoor beschikt. "Dat is het 'm juist, er is niets", schalde Arie terug. Telefonisch werd Enschede geconsulteerd. "Heb je de rekening van de PUEM wel be taald informeerde Marie. "Dacht je dat we hier met zaklantaarns aan tafel gaan?" klonk Arie's onvriendelijk antwoord. "De rekening is het dus niet" stelde Marie vast. "Wat zou het dan kunnen zijn"? "Daar bel ik je nou juist voor", probeerde Arie duidelijk te maken. "Laat maar. ik kom er wel uit". De grijze, oude vrouw haalde de scherpe kantjes er af. "Maak je maar niet ongerust hoog. Geniet maar, wij komen hier echt niet van de honger om". De afhaal-Chinees fungeejrde een uur later als invaller. Tussen twee happen rijst door liet Arie's schoonmoeder weten de Chinese oplossing al met al een geluk bij een ongeluk te vinden. "Hoezo"?, vroeg Arie. Ze glimlachte. "Andijvie, als kind kon ik het al niet door mijn keel krijgen, maar voor jou had ik het vanavond nog wellens willen proberen. Snap je"? ARIE WANDELAAR Bromfiets-onderdelen gestolen De heer M. v.d. B. van de Weegbree straat kwam in het weekeinde tot de ontdekking dat van zijn bromfiets een aantal onderdelen was gestolen. Het voertuig stond geparkeerd in de ge meenschappelijke berging van de flat aan de Weegbreestraat. Rijbroeken van waslijn gestolen Mevrouw S. v.d. L. uit Soest deed vori ge week bij de politie aangifte van de diefstal van vijf rijbroeken. De kleding stukken hingen aan de waslijn bij haar woning aan de Wieksloterweg. De waarde bedraagt ca. 800 gulden. Een paar jaar geleden kwam de ANWB met cijfers waaruit bleek dat bij de ge zichtsscherpte van de gemiddelde verkeersdeelnemer nogal wat vraag tekens konden worden gezet. 'Een op de vijf ziet niet scherp', was de con clusie die berustte op de resultaten van enige duizenden ogentesten. Onscherp zien en verkeersonveiligheid Nu bestaan er (nog) geen cijfers die een direct verband leggen tussen on scherp zien en betrokken raken bij een verkeersongeluk. Maar het zou te gek zijn om aan te nemen dat onscherp zien een gunstig effect zou hebben op de verkeersveiligheid. Reden genoeg om weer eens een groot aantal ogentest- resultaten onder de loep te nemen. De uitkomst was dezelfde: bijna 20% van de geteste personen scoorde onvol doende. Veel gegevens onderzocht Het aantal beschikbare ogentesten was met bijna 12.000 stuks ruim voldoende om toevallige afwijkingen uit te sluiten. Bij de ogentesten worden enige per soonlijke kenmerken van de deelne mers genoteerd, zoals het dragen van een bril of contactlenzen, leeftijd, ge slacht en dergelijk. Er is daarop ge zocht naar kenmerken die de aanwe zigheid van gezichtsonscherpte het beste konden verklaren. Ook Abraham ziet al onscher per! Leeftijd kwam uit de bus als de factor die het meest samenhangt met on scherp zien. Voor wie de 45 jaar gepasseerd is, wordt het kennelijk uitkijken: tussen de 55 en 60 jaar scoort al eenderde onvoldoende en dat percentage loopt daarna sterk op. Bril of contactlenzen vaak onvoldoende sterk Wie bril of contactlenzen draagt, houdt deze tijdens de ogentest op of in. We hebben in dat geval te maken met personen van wie de gezichtsscherpte al gecorrigeerd is. We zouden dan mo gen veronderstellen, dat deze mensen beter scoren. Vooral personen boven de 55 jaar sco ren met bril of lenzen slechter dan zon der. Daarvoor zijn twee redenen op te noe men. Men blijft te lang doorlopen met een oude bril omdat men nog steeds vertrouwt op de sterkte daarvan, ter wijl de gezichtsscherpte onder invloed van de leeftijd inmiddels verder is te ruggegaan. Actie Kijk Uit Onlangs is de Stichting Visus opgericht een initiatief om te komen tot betere voorlichting over het zien in zijn alge meenheid. Op 21 oktober j.1. tijdens een perscon ferentie presenteerde de ANWB de on derzoekresultaten en startte de Stich ting Visus de actie Kijk Uit. Op 16 ANWB-kantoren door het gehele land kunt u tot en met 31 maart 1986 gratis een ogentest laten afnemen. Op alle kantoren kunt u bovendien uw eigen gezichtsscherpte testen met een zogenaamde ringenposter. Daarnaast kunt u in deze periode bij de opticiëns die herkenbaar zijn aan een raamstic- ker, naar binnen lopen voor een gratis test van de gezichtsscherpte. De uit slag van de test verplicht u tot niets, maar is bedoeld om u een indruk te ge ven van uw kijkconditie. Als de uitslag van de ogentest voldoende is ontvangt u een sticker Ik Kijk Uit ter bevesti ging aan uw auto, motor of fiets. CBR eens met conclusies ANWB De ANWB is van mening, dat een test van het gezichtsvermogen onderdeel van het theoretisch rijexamen zou moeten uitmaken. Het Centraal Bureau Rijvaardigheidsbewijzen is het daar mee eens. Het CBR wil intussen op een aantal theorie-examencentra en het hoofd kantoor in Rijswijk de gelegenheid openen op vrijwillige basis aan een ogentest deel te nemen. Een gratis ogentest kunt u in onze om geving ondergaan t/m 21 maart, tussen 8.45 en 12.00 uur, op het ANWB-kantoor te Utrecht. Van Vollenhovenlaan 277- 279. verzekeringen - hypotheken - financieringen klarinet 14 - 3766 gt soest - tel. 02155-18049 Het verstand op nul, de blik op onein dig... Zo neemt 1 op de 5 mensen deel aan het verkeer. 20% ziet slechtBent u daar ook bij? Onder het toeziend oog van de Stichting "Veilig Verkeer Ne derland" en de ANWB stelt Bril Cen trum Nota alle weggebruikers van Soest - en daar bent u zeker bij - in de gelegenheid hun reactie - en gezichts vermogen te beproeven. Maak er gebruik van! De ogentest-apparatuur staat gratis tot uw beschikking. Begeleiding, service en advies zijn daarbij vanzelfsprekend en kosten u evenmin iets. Als bewijs van goed ge drag ontvangt u bovendien een officiële sticker. Genoeg redenen om een ver standig "kijkje" bij Bril Centrum Nota aan de Van Weedestraat in Soest te komen nemen. Voor uw veiligheid, uw zekerheid, uw gezondheid. Veilig ver keer begint bij scherp zien. Zeker weten Oh, kom 'r eens kijken Onder het motto van het aloude sprookje "Hans en Grietje" schrijft het jubilerende Bril Centrum Nota een kijkdoos-wedstrijd uit voor jong en oud. Een gezellig knip-, plak- en kleur- spektakel, waarbij het herfstweer ons uitnodigt om bij open haard familie spelletjes te doen. Deze kijkdoos-show duurt tot half de cember en de deelnemers worden aan trekkelijke prijzen voor de mooiste en origineelste kijkdozen in het vooruitzicht zicht gesteld. Inschrijfformulier eerst even afhalen bij de feest-vierende op tiekzaak in de winkelkring Van Weede straat. Vermeldenswaard is nog dat de makers en maaksters van de kijkdozen hun inzending terug krijgen. En nu maar aan de slag! Veel misverstanden over keuze van juiste brilleglas Nog altijd blijkt een groot aantal bril dragers niet op de hoogte te zijn van de vele oplossingen die de moderne oogop tiek voor kijkproblemen biedt. Vaak nemen mensen te gehaast een beslis sing die niet altijd de beste en de kom- fortabelste is. Vooral mensen met twee verschillende zichtproblemen kiezen niet altijd voor de beste oplossing. Ruim 30% van de Nederlandse bevolking heeft zowel moeite met het zien op korte als op lan gere afstand. Het grootste deel van die groep draagt afwisselend twee verschillende brillen. U herkent die mensen aan het voortdu rend wisselen van leesbril en verte- bril. Een kleiner deel van die groep draagt zogenaamde bifokaal-glazen, brilleglazen met twee verschillende lenzen erin, herkenbaar aan het zicht bare scheidingsstreepje, dat het lees- gedeelte van het glas begrenst. De komfortabele oplossing Voor die gehele groep is er een veel komfortabeler oplossing. Het multifo- kaalglas Varilux. Zonder verspringing van het beeld kan de brildrager vrij-uit zien op elke afstand. Dit komt doordat de lens op een hele speciale manier geslepen is. Het verte gedeelte van het glas loopt geleidelijk over in het leesgedeelte. Afwisselend veraf en dichtbij zien (en alle afstan den daar tusseninwordt zo weer heel gemakkelijk, zonder de hinderlijke "beeldsprong", zoals men die bij bifo- kale glazen nog altijd voor lief moet nemen. Informatie en demonstratie Het is overigens niet langer meer nodig dat brildragers half of niet geïnfor meerd tot de aanschaf van een bril overgaan. De Vakman-Opticiën is im mers de laatste jaren meer en meer in staat om de consument helder, objec tief en volledig voor te lichten. Het Franse oogoptische concern Essi- lor ontwikkelde in samenwerking met de opticien demonstratiemateriaal dat hem in staat stelt om samen met zijn cliën de meest geschikte correctiemo gelijkheid te kiezen. Bril Centrum Nota aan de Van Weede straat beschikt over dit demonstratie materiaal en zal u graag de verschil lende en voor u beste correctiemo- gelijkheden, zoals b.v. Varilux, laten zien en ervaren. Welkom in Hotel, Café, Restaurant, Motel HET WITTE HUIS in Soest Ook gelegenheid voor bruiloften en partijen Birkstraat 138 - 3768 HN Soest Telefoon (033) 17147» -14140 Telex 79479 nl Schoorsteenbrandje Omdat de allesbrander te heet werd brak in het weekeinde een schoorsteen brandje uit in de woning van de familie K. aan de Clemensstraat. De brand weer doofde het vuur. De oorzaak was vermoedelijk een te nauwe afvoerpijp. i BAREETCAFE Middelwijkstraat 2 3764 CG Soest Tel. 02155-13331 DAGMENU voor ƒ11,50 vanaf 17.00 uur Woensdag 20 november Duitse biefstuk, sla Donderdag 21 november Spareribs, frites Vrijdag 22 november Macaronischotel Maandag 23 november Holsteiner schnitzel, gest. lof Dinsdag 24 november Hamburger speciaal met tuinboontjes Woensdag 25 november Boerenkool met worst Zaterdag en zondag is er geen dagmenu. JE ZOU HET NIET DENKEN... maar ook bij PHILDAR hebben ze veel kado- ideeën Kadobonnen (bedrag zelf te bepalen) Breitassen Naaldenkokers Punnikklosjes Kousen en sokken Wolhouders Breiboeken (met vele modieuze patronen) en natuurlijk Heel veel breigarens ANJA'S WOL-SPECIAALZAAK Winkelcentrum Hartje-Zuid Soest - Tel. 10421 Voor mensen die (nog) niet op de hoog te zijn van de werkwijze van de Vrij willigers Vakature Bank willen we trachten hierover enige informatie te geven. Allereerst wordt bij de vrijwil liger geïnformeerd wat de bedoeling is van het bezoek. Veel mensen komen voor een eerste oriëntatie in het vrij- willgerswerk, anderen hebben al een richting gekozen en een kleine groep maakt het niet uit, als ze maar wat te doen hebben. We onderscheiden dus drie groepen. A. Mensen die zich willen oriënteren komen vaak voor een tweede keer terug bij de VVB of vinden vrijwilligerswerk via krant, wijkblad of in de eigen om geving. B. De mensen die voor zichzelf een willigerswerk, anderen hebben al een. sen en informatie aan de hand gedaan. C. Mensen die gr^ag iets willen doen in het vrijwilligerswerk maar eigen lijk niet weteu wat, met deze groep gaan we op zoek. Er wordt naar inte resses geïnformeerd, wat men in het verleden heeft gedaan, wat de hobby's zijn en waar men woont. Overigens is niemand verplicht informatie over zichzelf te verstrekken. De Vrijwilli gers Vakature Bank wil geen hulpver lenende, maar een dienstverlenende instelling zijn. De laatste groep vraagt de meest aan dacht en kan het minst geboden wor den. Om teleurstelling te voorkomen is het zaak niet te snel tot bemiddeling over te gaan. De kans dat men niet ge schikt wordt bevonden voor bepaald vrijwilligerswerk mag niet worden uit gesloten. Omdat elke Vakature Bank dikwijls te maken krijgt met moeilijk te bemiddelen vrijwilligers willen we daar in een volgend artikel nog eens op terug komen. Voor onderstaande vakatures willen we uw speciale aandacht vragen: Binnen het team van de Vrijwilligers Vakature Bank is plaats voor mede werker m/v om mee te draaien in alle voorkomende werkzaamheden. Bij voorkeur ouder iemand die gewend is met mensen om te gaan en genegen is als bestuurslid in de stichting te wor den opgenomen. Ook mensen die uit sluitend als bestuurslid in de stichting willen functioneren zijn welkom (10/603) Welke vrijwilliger m/v wil eenmaal per veertien dagen een zwaar gehandi capt kind één middag bezoeken of wat nog prettigers is het kind meenemen. Alles wordt met personeel van inter naat vooraf besproken (11/611) Medewerksters gevraagd t.b.v. ge- zinsbezoeken. Er is deskundige bege leiding aanwezig tijdens de eerste be zoeken. Het betreft gezinsbezoeken aan buitenlandse gezinnen (11/610) Vrijwilligers gevraagd om met oudere psychiatrische patiënten, waar van enkele in een rolstoel, een kontakt op te bouwen en bijv. te wandelen op het terrein van het centrum, te winke len of iets te gebruiken in de stad (11/57) Sociaal culturele stichting zoekt vrijwilligers m/v om behulpzaam te zijn bij uitvoerend werk t.b.v. het jeugd werk en kursuswerk. Jeugdwerk: spel letjes doen, handenarbeid, film, thema avonden, zwemmen, enz. Kursuswerk: talencursussen, kreativiteit, verga dertechniek, opkomen voor jezelf (3/635) Kinderboerderij heeft plaats voor een technische man t.b.v. de muziek en lichtinstallatie 3/634 Nachtreceptionist gevraagd bij de St. Kontakt der Kontinenten in Soester- berg. Het is een avond- en nachtfunctie incl. slapen, maaltijden, gedurende 7 dagen per week, in wisseldienst. Werk zaamheden bestaan uit o.a. op de recep tie of in de televisiezaal de zaak in de gaten houden, het opvangen van bin nengekomen groepen en deze de zalen/ bar/slaapkamers wijzen. Eventuele kandidaten dienen studerend te zijn, teneinde hier 's avonds hun tijd te vul len (3/629); Amnesty International zoekt vrij williger m/v om voorlichting te geven op scholen over het werk van A.I. Men moet lid zijn of worden van Amnesty International (3/628) Ter begeleiding van welpen, ka bouters, gidsen en verkenners worden enthousiaste vrijwilligers gevraagd bij Scouting-groepen in Soest en Amers foort (3/627). Bent u geïnteresseerd in bovenstaand vrijwilligerswerk of wilt u zich infor meren over wat er in ons bestand voorhanden is loop dan eens binnen bij de Vrijwilligers Vakature Bank, Wil- laertstraat 49. Openingstijden maan dag, dinsdag en donderdag van 10.00- 12.30 uur en 13.30-15.30 uur en vrijdags van 11.00-12.30 uur, tel. 12630. Het bekende Soester Automatiserings adviesbureau "Advisie" van de Vrede hofstraat 13 organiseert in de week van 25 tot en met 29 november een informa tieweek, speciaal bedoeld voor adspi- rant-computergebruikers. Advisie richt zich daarbij speciaal op de onder nemers van Soest, die geïnteresseerd zijn in kantoor-automatisering of zelfs overwegen binnenkort een computer aan te schaffen. De informatieweek duurt van maan dag tot en met vrijdag. Iedere geïnte resseerde is welkom om vrijblijvend een kijkje te komen nemen en zich te laten informeren over de gebruiksmo gelijkheden van de computer, een ver schijnsel dat ook in het land van de kleine en middelgrote ondernemers steeds meer veld wint. Het gaat daarbij niet om een show, waarbij wordt geprobeerd de potentië le klanten een computer "in de maag te splitsen", legt directeurLoek Bart van Advisie uit. "Je komt als ondernemer tegenwoordig óm in de aanbiedingen van de computerfirma's, die met aller lei prijsaanbiedingen werken. Dan lijkt alles te kunnen. Wij pakken het anders aan: geen stuntjes, maar eerlijke vrij blijvende informatie, ook voor de twij felaars. We doen dat vanuit de van ons bekende oplossingen-optiek, dat wil zeggen: we gaan met de bezoeker de mogelijkheden en onmogelijkheden na van een computer en kijken of hij er ook werkelijk wat aan heeft. Het gaat ons er niet om zoveel mogelijk 'kastjes' weg te zetten." Loek Bart van Advisie. Hilversum BAARN ALEIS SOESTDIJK Bilthoven ADVISIE Breedste informatie Bezoekers tijdens de week - men is altijd welkom, maar de mensen van Advisie krijgen graag tevoren even een telefoontje voor een afspraak - ontvan gen informatie over de computer in de breedste zin van het woord: van tekst verwerking, databanken, mailings tot complete communicatie-netwerken. "Er zijn allerlei pakketten denkbaar, van heel simpel tot zeer ingewikkeld," aldus de heer Bart. Tijdens de informatieweek staat het hele Advisie-pand ter beschikking van de bezoekers. Niet alleen de showroom speelt dus een centrale rol; de bezoe kers worden desgewenst ook geleid langs de mensen die werkelijk in de praktijk met de computer aan het werk zijn, en praten dus met de echte "gebruikers" Zo kunnen de bezoekers bijvoorbeeld van gedachten wisselen met een aantal dames die met de tekstverwerker in de weer zijn, maar ook - en dat is op z'n minst opmerkelijk - met een aantal register-accountants, die niet alleen alle inlichtingen verschaffen over de geautomatiseerde boekhouding, maar ook op andere terreinen zoals de calcu latietechniek, planning, budgettering: en de invoering van de automatisering in het kantoorgebeuren. "Dat zijn za ken die veel verder reiken, dan de boekhouding alleen," aldus de heer Bart, "maar die de gehele organisatie van een onderneming betreffen." Een gesprek met de mensen van Advi sie en de door hen "ingehuurde deskun digen" hoeft dan ook nadrukkelijk niet persé uit te lopen op een bestelling van een computer. "Welnee," aldus de heèr Bart, 'het zou net zo goed kunnen dat we tot de conclusie komen dat iemand voorlopig maar helemaal niet aan automatisering moet beginnen." Doodgegooid Wel staat voor hem vast dat veel potentiële computergebruikers door de bomen het bos nauwelijks meer kun nen onderscheiden. "Ze worden dood gegooid met aanbiedingen. Het is bij ons niet zo dat we een gesprekje aangaan en dan na afloop meteen een orderformulier onder hun neus duwen. De bedoeling is dat mensen werkelijk op de hoogte worden gebracht, zodat ze weten: in mijn buurt is een club die verstand heeft van automatisering. Als ze dan eenmaal zover zijn dat ze tot de conclusie komen dat het moment voor de aanschaf van een computer is aangebroken, dan hopen wij dat ze aan ons zullen denken. In de afgelopen weken heeft Advisie al een flink aantal ondernemers per brief en advertentie benaderd. Daaruit zijn al heel wat positieve reacties gevolgd. De heer Bart benadrukt dat ook de kleine "ondernemers" (winkeliers, kleinhandelaren, etc.) van harte wel kom zijn tijdens de informatieweek. "Het gaat ons vooral om ondernemers die met hun administratie in de clinch liggen of bijvoorbeeld best eens een mailing zouden willen uitsturen, maar daaraan nu niet toekomen omdat het zo'n gigantische klus is. Dat een onder neming "klein" is wil immers niet zeggen dat de organisatie daardoor ook simpel is." Niet schrikken Computers zijn volgens de heer Bart "hulpmiddelen" bij de bedrijfsvoe ring, waarvan de mensen niet behoe ven te schrikken. "Mits ze op een eerlijke manier worden geïnformeerd, zonder poespas of ingewikkelde verha len die alleen maar bedoeld zijn om ze zo snel mogelijk een computer aan te praten. Wij beginnen aan de andere kant: eerst kijken of er een computer nodig is, en pas als we tot de conclusie zijn gekomen dat dat inderdaad het geval is, kijken naar wat de beste oplossing is." Wie belangstelling heeft kan telefo nisch kontakt opnemen met Advisie tel. 11434 in Soest, of tijdens de infor matieweek gewoon even binnenlopen (al bestaat dan het risico dat de medewerkers van Advisie met andere bezoekers aan de praat zijn). Desge wenst kan met ook in de avonduren terecht. Een telefonische afspraak is daarvoor zeker aan te bevelen. BAREETCAFE Middelwijkstraat 2 3764 CG Soest Tel. 02155-13331 van 7 nov. t/m 25 nov. Champignons Dordogne Hazepeper garni Perzik met preisselbeeren Spruiten Aardappelkroketjes Chipolatapudding Iedere woensdagavond LIVE MUSIC Ze zeige wellus: "Je blief laache", en da's nog woar ok Zeker bie ongs op Soest. De ge me engte is veur ming de grootste angever en doar vaal ik daan op in. Zo laas ik noeng weer wat moois! "Wateroverlast Overhees achter geslo ten deuren" - en daat vin'k toch weer un goeje baak Wie houwt 'r noeng ze deure potdicht as ze huus omtrent ongder woater stoat? Daan gooi je toch doaluk aallus ope? Des te eerder hejje weer eb. Moar doar gong ut niet over, ze bedoelde daazze ut geproat over de woaterover- laast binneshuus wouwe houwe bie de gemeengte. Daa's daan verkeerd be- grepe. Jaammer, aangders haa'k nog un hoop flauwekul 'ewete. Moar ut blieft zo ok wel oardig, waant de wethouwer zee daattie niet zo veul pebiiek op de tribune wouw hebbe. Daan is daat un wethouwer van niet-opeboare waarke, zouw ik zeige. Ik doch daajje bie opeboare veurstel- linge juust veel pebiiek op de tribune mos hebbe. Doar ben toch tribunes veur! Waat hejje noeng an lege baanke ajje je eige stoat uut te slove veur je nummer? Zo krieje geejn opeboare haangd op mekoar en daat het un aar- tiest juust nodig, waant doar kriegt-ie waat vaan. Inspiroatie of un anmoedi- ging, zouw ik moar zeige. Daat applaus hettie nodig om vaarder te goan. Ik krieg weilus brieve vaan lezers, die waat schrieve over me stukkies en doar ben'k moar waat blie meej! Zo laag t'r ongderlest un brief in me bus vaan eejne Bertus uut de Palz. Die haad ut over de vulluscontainers. Hie zee daawwe d'r daankboar veur moste weze, waant as 't netuurbaad dicht gong, daan haawwe aaltied nog de con tainers om in te boaje. Bertus, jonge, mojje effe luustere: ik doch niet daattut zo'n voart zouw zwemme. Je het bie ming un tere snoar an 'estreke, moar 't zaal toch wel meej vaalle. Daat doen de containers toch ommers ok? Ze zitte haarstikke vol, zee de boas vaan gemeengtewaarke. Veul meer vullus daan met de plaastik zaakke. Kiek, daat vin'k aalweer un goeje! Ajje ming un limonoadeglaas geeft en je vroagt of ik un slokkie lus, zouw ik daan vroage om aalleenig de bojem vol te doen? Loa me nie laache... "Sloa moar us un keer over as de con tainer niet vol is," roajt de direkteur an. Zo'n graapjaas! Doar hejje 't aal, waa'k ongderlest zee. Geejn vullus- baak an de weg zette en toch betoale veur 't ophoale. An me neus; niet bie Hannes! Ajje ut ming vroagt daan mok zeige daa'k ut greujne baakbeest aaltied op de stoep zet, aal zitter ok moar eejn peuk in. 'k Hettum aal tweej kere haarstikke vol 'ehaad met blaad vaan de stroat, waant daa's ook vaan de ge meengte. Daa's openboar biaad en daat spit ik noeng niet meer ongder de grongd. Me heule tuun is omtrent aal blaad' Hannes v. d. Neng Steenhoffstraat 13 3764 BH Soest Telefoon 02155-101 15 KANTOORMACHINES Copieërmachines Kasregisters Schrijfmachines Rekenmachines Microcumputers Dicteermachines Inbindapparatuur Plastificeermachines Autobanden vernield De heer G. W. van de Laanstraat ont dekte vorige week dat onbekenden de banden van zijn auto hadden vernield. Onder drie van de vier banden werden spijkers aangetroffen. Ook was een ruitewisser omgebogen. Hij stelde de politie op de hoogte. Tel. (02155)13014-12577 Erik van Dorresteyn /V medewerker 't Vaarderhoogt h (ft1 In de vorige aflevering sprak ik reeds over een aan tal "doornloze" braamrassen die de aanplant van bramen in de particuliere tuin weer sterk aan popu lariteit hebben doen toenemen. Naast de echte braam, al of niet doornloos, zijn er echter nog meer braamachtigen die ik deze week graag de revue laat passeren. Om te beginnen eerst wat over de Pubus phoenicalasius ofwel Japanse wijnbes. Het is een krachtig groeiende struik die zo'n 1,5-2,5 meter hoog wordt. De plant heeft stevige later overhangende twijgen, dicht bezet met fijne roodachtige stekels. Het blad is lang toegespitst 3 tot 5 tallig en vrij don kergroen, aan de onderkant viltig wit. De bloemen verschijnen in vrij opopvallende bleekrose trossen; de vruchten daarentegen zijn opvallend helder oranje-rood en hebben een fris zoet-zure smaak. In de particuliere tuin is het een erg decoratieve lei- plant tegen schutting of muur. De Japanse wijnbes stelt weinig eisen aan de grond en standplaats. De "Thornless Loganberry" of "Loganbes" is een noviteit van de laatste jaren, een kruising tussen een framboos en een braam, ook wel onder de naam "klimmende framboos" in de handel. Het is een matig tot krachtig groeiende struik met lange ste- kelloze scheuten, die aangebonden moeten worden. De plant verlangt een goede beschutte standplaats. In juli rijpen de eerste vruchten afze zijn rood lang werpig en smaken voortreffelijk, maar zijn helaas vrij teer. In Engeland zijn ze vooral geliefd voor jam, diepvries en compote. Voor liefhebbers is de plant een interessante braam. Een derde braam achtige in deze aflevering is de framboos. Dit komt wellicht wat vreemd over bij menigeen, maar de framboos is toch een heus familielid van de braam en moet daarom in een adem met alle andere braamachtigen worden genoemd. De groei van frambozen mag als bekend worden verondersteld. De wilde framboos heeft een vrij kleine vrucht die fraai rood is en zeer zoet en aroma tisch smaakt. De wilde vorm is veelal wat beschei dener in groei dan de grootvruchtige tuinvormen. Enkele goede bekende tuinframbozen zijn "Glen Cova", "Malling Promise" en "Goldtraube". Dit zijn alle drie zomerrassen. Het ras "Goldtraube" draagt gele vruchten. Een goede herfst framboos is "Zeva Herbsternte". Bij het snoeien moeten we er bij frambozen rekening mee houden dat de zomer rassen op twééjarige stengels bloeien en vruchtdra- gen. Herfstframbozen dragen op het éénjarig hout zodat alle takken nadat het blad gevallen is bij de grond kunnen worden afgeknipt. Nu nog even wat aandacht voor de sierbramen, een categorie planten die in de komende jaren flink aan terrein zullen winnen. Een gewas dat in dit verband zeker voorop zal lopen is Rubus calycinoides, een bodembedekker met een stevige gedrongen groei wijze. De liggende stengels zijn zeer dicht met bla deren bezet, die op zich decoratief van structuur zijn. Het blad is van boven groen, van onder wit viltig. De witte bloemetjes zijn weinig opvallend. Later ver schijnen er wel helder-oranje vruchtjes die op het blad lijken te liggen. De plant verdraagt goed half schaduw en is goed toe te passen in rotstuin, heide- tuin en op kleine taluds e.d. Andere decoratieve sier- bramen zijn Rubus Tricolor met een hoogte tot 40 cm en Rubus beurgerii met zo'n 50 cm. Beide bladverliezend weliswaar maar prima bodembedekkend; grote oppervlakten groeien in korte tijd dicht. Ze verdragen goed schaduw en heb ben decoratieve takken voorzien van borstelharen.

Soester Courant | 1985 | | pagina 17