lgemene beschouwingen in de Soester gemeenteraad ¥jsf MENU speciaal MET HET OOG OP UW BRIL. KORTE DUINEN 60. lbrilmodef oonlasten burgers erlagen door lager gastarief Bezuinigingen ATB alsnog binnenhalen van Schoemaker scIiociiisiIhx Gemeentelijke subsidie woningen met lage huur Meer aandacht voor milieubeleid, kunst en ontwikkelingssamenwerking Eenmalige belastingverlaging van 10% voor onnodige bezuinigingen Algemene beschouwingen voortaan alleen in de krant WOENSDAG 20 NOVEMBER 1985 SOESTER COURANT PAGINA 3 Verheus CDA Krijger (VVD): Bang&Olufseniih Molensoos 186.000 subsidie geven Van Gelder PvdA Visser ProgSoest): Van Garderen SGP/GPV/RPF Raad verwerpt voorkeur voor vrouwelijke ambtenaren Pothuizen (D'66): Bij B&0 "Red Line"speakers nü standaards, beugels of pendels kado. Firma Schoemaker hotel heidepark c_h bilthoven De CDA-fractie in de Soester gemeen teraad is tevreden over de financiële positie van de gemeente, die gezond genoemd mag worden. Het tekort van de jaren 1980-1982 van bijna 4,5 miljoen gulden is omgebouwd tot een overschot in de jaren 1983-1985 van nagenoeg het zelfde bedrag. Niet alleen de bezuini gingen, ook de burgers hebben hun bij drage geleverd, aldus fractievoorzitter Kees Verheus maandagavond in zijn algemene beschouwingen. Voorzichtig heid in het beleid is dus een vereiste, vond hij, zijn verbazing uitsprekend over de voorstellen voor besteding van het incidenteel overschot 1985 aan elf zaken waarover zeer verschillend wordt gedacht. "Het is typerend dat de bezuinigingsinkt nauwelijks droog is, of de verlanglijstjes worden al weer opgemaakt." De woonlasten van de burgers kunnen worden verlaagd door het vastrecht tarief van het gas te verlagen, blijft het CDA van mening. De overwinst moet terug naar de gebruikers. "Nu worden in strijd met de afspraken re serves gevormd uit de zakken van onze burgers." Het tarief kan met 24 gulden per jaar omlaag, vindt het CDA. De fractie betreurt het achterwege laten van een evaluatie van het Colle ge-programma en wil dat per raads besluit wordt vastgelegd dat de raads leden ook in de nieuwe raadsperiode 20 procent van hun vergoeding zullen inleveren. Het CDA ontzegt het College niet het recht ideeën te ontwikkelen over de huisvesting van het gemeen telijk apparaat, maar laat alvast wel weten dat een nieuw gemeentehuis nu financieel niet haalbaar is. Daarom moet de nieuwe raad daar maar over spreken. Het voorstel om de ATB-operatie als geëindigd te beschouwen nu 93 procent van de beoogde ombuigingen gereali seerd is, stuit bij het CDA op proble men. Gelukkig kan er nu ook in Soester- berg weer gebouwd worden, stelt het CDA vast. Het legt zich neer bij de wens van de provincie om tot een al gemeen volkshuisvestingsplan te komen. Kritisch Op welzijnsgebied neemt het CDA een kritische positie in. De problemen rond het ouderenwerk duren veel te lang en ook de kwestie van de bibliotheek in Soesterberg zit de christendemocraten niet lekker. "Hier heeft het College de commissie Welzijn veel te laat inge licht en dan nog wel nadat daarom uit drukkelijk werd gevraagd." Waarde ring is er voor de betrokkenen bij "C-drie" wegens hun enorme inzet. Verbaasd is het CDA over het feit dat de begroting van de Sportstichting tij dens de behandeling in Financiën nog niet door de deelnemers was goedge keurd. Hebben die geen invloed? aldus Verheus. Bij de reorganisatie van het gemeentelijk apparaat moet ook de Sportstichting niet worden uitgezon derd, vond de fractievoorzitter, die in- plaats van de realisering van een honk- bal/softbal-accommodatie de voorkeur geeft aan de totstandkoming van een sporthal in Soesterberg, omdat daar veel meer behoefte aan is. Daarvoor moet de grond tegen een sterk geredu ceerde prijs worden overgedragen aan een particulier. "Wij zijn al vier jaar bezig en het resultaat is nog steeds nul." De VVD-fractie in de Soester gemeen teraad ziet niet veel heil in de plannen van het College om de operatie Aanpak Toekomstig Beleid (ATB) te beëindi gen. Immers, alle doelen zijn nog niet bereikt; met name politie en welzijn voldoen niet aan de bezuinigingen, op gelegd in 1984, aldus fractievoorzitter Bert Krijger in zijn algemene beschou wingen. Bij de politie is de bezuiniging afhankelijk gemaakt van extra uitke ringen van het rijk en men kan geen poging constateren om iets bij te dra gen aan de ombuigingen. Voor wel zijn geldt dat de bezuinigingsoperatie afhankelijk is gemaakt van de verhui zing van Artishock naar de Borg. Krijger vond dat er over de financiële positie van Soest niet te vroeg gejuicht moet worden, omdat de langere ter mijn niet zonder zorgen is. Het roos kleurige beeld is grotendeels bepaald door het uitblijven van investeringen. De raad is geen vangrail om tegen vallers op te ruimen (Dorpshuis, Kin derboerderij). "Als we de bezuinigingsdoeleinden realiseren, de collectieve uitgaven in de hand houden en doelmatig werken, kunnen lastenverhogingen achterwege blijven", aldus Krijger, die verder vond dat de Onroerend Goed Belasting verlaagd kon worden in het kader van de toegezegde tarievennota. Krijger wil van het College voorstellen in de voorjaarsnota 1986. De kosten van reorganisatie van het gemeentelijk apparaat moeten volgens Krijger binnen de bezuinigingsronde gevonden worden. "Daarna kun je ko men tot een kritisch bezien van de huisvesting. Niet eerder." Soest-Zuid Krijger pleitte verder voor versterking van de capaciteit op het gebied van Ruimtelijke Ordening, "om de vaart erin te houden" bij het maken van nieuwe bestemmingsplannen. Positief stond hij tegenover de plannen voor de reconstructie van de Rademakerstraat. De daarvoor al uitgetrokken 70.000 gul den kunnen, nu het geheel betaald kan worden uit het fonds Stadsuitleg, ten goede komen aan de verbetering van de verkeerssituatie in Soest-Zuid (Kor te Ossendam en omgeving winkelcen- De Deense wxmgevers van beeld en geluid S 'n klasse apparaat B&O VHS met 3 jaar garantie' 2095. Schoemaker is dealer van B&O voor Soest, w Kleuren TVy( <Qj video en V \p stereo- apparatuur van topklasse* met driejaar garantie. Van Weedestraat 80 Soest-Tel. 02155-103 44 trum), waarvoor 25.000 gulden veel te weinig is. De VVD dringt ook aan op maatrege len voor de "oversteekbaarheid" van de Koningsweg en de scholierenroutes bij Nieuwerhoekplein en Burg. Grothe- straat. Op het gebied van de huisvesting is een woonwensenonderzoek noodzake lijk. Er zal meer rekening gehouden moeten worden met kleine huishou dens, en alle nieuwe huizen moeten ge schikt zijn voor ouderenhuisvesting. De gemeente moet de particuliere wo ningbezitters stimuleren tot verbete ring van de woonomgeving. Naast kleinschalige projecten zijn ook grote re bouwstromen nodig. Een samen hangend programma van goedkope koopwoningen en huurwoningen is no dig. Proefproject Krijger vond ook dat Soest moet pro beren "proefproject te worden in het kader van de criminaliteits- en vanda lismebestrijding. De fractie zal de ont wikkelingen op het gebied van het Ouderenwerk kritisch gadeslaan en erop toezien dat de ouderen zelf iets in te brengen hebben. Een sporthal in Soesterberg moet er binnen afzienbare tijd komen. Binnen enkele maanden moet het College met een voorstel komen, vond Krijger. "Als het niet lukt door particulier ini tiatief, dan maar door de gemeente zelf." De VVD wil verder dat er meer geld beschikbaar komt voor een overdekt zwembadnu de privatisering van het Natuurbad dichterbij komt is daar ruimte voor. Verder willen de liberalen van het College horen wat de mogelijk heden zijn van een "milieuvriendelijke golfbaan" bij het Natuurbad. Volgens Krijger moeten er nu eindelijk ook eens goede werkafspraken komen over de rapportage aan de raad vanuit instellingen waarin de gemeente ver tegenwoordigd is (bibliotheek, sport stichting, etc.) "De raadsleden moeten terugkoppelen over de ontwikkelingen die de gemeente als totaal aangaan. De gemeente moet zichzelf gedragen als een goed huisvader, aldus besloot Krijger zijn beschouwing. "Het beleid zoals dat de laatste jaren is gevoerd moet worden doorgezet. Ieder voor zich had bepaalde zaken anders wil len doen, maar het gezamenlijk optre den heeft voor Soest geleid tot positieve toekomstverwachtingen. iln een brief aan de gemeenteraad hebben Burgemeester en Wethouders voorgesteld de Stichting Jongerencen trum Soest (De Molensoos aan de Molenstraat) een subsidie toe te ken nen van maximaal 186.015 gulden. Met dit bedrag blijft men binnen de raming van het in de ontwerp begroting 1986 opgenomen totaalbedrag van 190.005 gulden. In de toelichting schrijven Burgemees ter en Wethouders dat ze sinds april van dit jaar met het stichtingsbestuur in overleg zijn geweest om zich op de situatie te bezinnen gelet op de finan ciële en inhoudelijke ontwikkelingen bij de stichting. Het overleg met de stichting is inmiddels afgerond. Op basis van de bevindingen zijn B.en W. tot de conclusie gekomen dat een bedrag van 186.015 gulden aan subsidie kan worden voorgesteld. Met deze zienswijze kan de commissie welzijn zich verenigen. Burgemeester en Wethouders gaan ervan uit, dat de raad zich met het voorstel kan verenigen. Is dat niet het geval, dan is er gelegenheid om erover te discussiëren tijdens de begrotings behandeling op donderdag 21 novem ber. In dat geval krijgt de raad in december een afzonderlijk voorstel aangeboden. "Onze partners in het College stellen ons teleur waar het erom gaat om on danks bezuinigingen te werken aan de vormgeving van het beleid binnen de condities die de komende jaren gel den." Dat stelde de fractievoorzitter van de PvdA in de Soester gemeente raad, Raymond van Gelder, maandag avond tijdens de algemene beschou wingen. Er is bijvoorbeeld wel veel gebouwd in Soest, maar niet voor de groepen die uit eigen middelen niet aan een goede woning kunnen komen. De PvdA zal binnenkort met een initiatief voorstel komen voor een gezamenlijke subsidie op huurwoningen, zodat de hu ren voldoende laag kunnen blijven. Van Gelder hekelde de verlanglijstjes van de sportstichting om nieuwe en betere accommodaties ("alsof de bo men nog steeds tot de hemel groeien" en verwijst naar de successen van het particulier initiatief, met name de atletiekbaan. "Al krijg je dan de ge meente tegen je met kleine pesterijen en ordinaire ruzies. Van Gelder hield het College voor dat het niet zo trots moet zijn op het gi gantische overschot van 1983 en 1984. "Alsof de gemeente een onderneming is die gefeliciteerd moet worden met de behaalde winsten." Dat de gemeen te te elfder ure geen tarievennota uitbrengt verbaasde de PvdA. "Het zou toch een mooi sluitstuk van de bezuinigingsoperatie zijn geweest." Over de financiële positie van Soest merkte Van Gelder op dat deze riant is. "Onze rijkdom neemt met meer dan 2,1 miljoen gulden toe'." De PvdA voelt zich daardoor gesterkt in haar opstel ling tegen de sterke tariefsverhogingen die VVD en CDA steeds hebben bepleit. De kostendekkendheid van hinderwet vergunningen moet hoger worden, vindt de PvdA, en de begroting van Gemeen tewerken vereist een andere opstelling. Vrouwen Op het terrein van emancipatie hield Van Gelder een vurig pleidooi voor het bii voorkeur aanstellen van vrouwen in vakante functies. Hij was ook ver heugd over het feit dat er nu eindelijk vrouwen bij de Soester politie komen. Bij de automatisering van de politie moet erop gelet worden dat de hoogste prioriteit is dat de politieman meer op straat is. Vandalismebestrijding moet niet blijven steken bij de lagere scholen. Nodig zijn ook gerichte akties naar de oudere jeugd toe, bijvoorbeeld bij de sluitingstijden van cafés en voor wat betreft het drankmisbruik in sport kantines. Hoewel de PvdA akkoord is met de tij delijke aanstelling van een preventie ambtenaar bij de brandweer, moet de op handen zijnde reorganisatie van het gehele gemeentelijk apparaat worden afgewacht alvorens te besluiten tot een structurele aanstelling van zo'n ambte naar, aldus Van Gelder. Gemeentehuis Van Gelder had kritiek op het College- beleid met betrekking tot de huisves ting van het gemeentelijk apparaat. "Het spreekt ons niet aan. Het wordt gekenmerkt door adhoc-beslissingen en lijkt erop gericht een gemeentehuis op de E ng te realiseren Hij pleitte voor een gefaseerde nieuw bouw, waarbij Gemeentewerken wordt beschouwd als een onderdeel van het totaal en geen eigen gebouw nodig heeft. De PvdA gaat dan ook niet ak koord met de bestemming van reser ves voor de bouw van een nieuw ge meentehuis zonder een goed dekkings plan vanB. en W. Van Gelder besloot zijn beschouwing met een steek naar VVD en CDA. "In de nota van aanbieding geeft u aan dat het door het rijk gevoerde beleid oor zaak is van problemen waar wij in de komende jaren voor worden gesteld. Wij bevelen de WD- en CDA-wethou- ders van harte aan die gedachten in hun partij uit te dragen, zodat bij een ongewenste maar niet onmogelijke voortzetting van de huidige regerings coalitie duidelijk wordt dat er ook kri tiek binnen de eigen kring aanwezig is." 'Soest wordt slapend rijk, maar de fi nanciële situatie is omgekeerd even redig aan de kwaliteit van het bestaan bij ons op Soest." Dat stelde Jan Visser (Prog. Soest) maandagavond vast bij de algemene beschouwingen over de begroting 1986. Hij wees erop dat de gemeente ("dat ouwerwetse bedrijf dat binnenkort voor veel geld gereor ganiseerd wordt") volgend jaar een reserve heeft van niet minder dan 34,8 miljoen gulden en aan het eind van het jaar zelfs 36,4 miljoen. "U kunt ervan op aan dat wij het eens zijn met uw voorstel de ATB-bezuinigingsoperatie als geëindigd te beschouwen." Over de huisvesting van de gemeente merkte Visser op niet te denken aan een prestige-object, maar een goed functionerend kantoorgebouw waar de bevolking weer op één plaats terecht kan. Hij veronderstelde overigens dat het College wel eerder met een notitie zou komen over een nieuw gemeente- nuis aan met de al lang toegezegde notitie over de sportstichting, waarvan hij de begroting niet zou goedkeuren omdat het stuk niet in de raadscom missie is behandeld. Visser stelde dat de bezuinigingen in de welzijnssector hun wrange vruchten begonnen af te werpen. "De instel lingen zijn uitgeknepen en hebben geen mogelijkheden nieuwe wegen in te slaan. Men speelt op safe." Harde woorden sprak hij over de verdwijning van de bibliotheek in Soesterberg. "Een bibliobus is een belediging voor deze wijk." Visser hekelde ook de kwaliteit van het milieu in Soest, met name de versnip pering van milieuzaken over gemeen tewerken, secretarie en politie. Dat schreeuwt om onderlinge afstemming, aldus Visser. Rampzalig Hij noemde de Roundup-affaire "di dactisch rampzalig" voor de opvoe ding en bewustmaking van jonge men- De SGP/GPV/RPF-fractie in de Soester gemeenteraad maakt zich ernstige zor gen over het verdwijnen van elemen taire waarden en normen in de Soester gemeenschap. Dat bleek maandag avond uit de algemene beschouwingen van Jan van Garderen, de vertegen woordiger van deze partijen. Hij be perkte zijn terugblik niet alleen tot de afgelopen raadsperiode, maar greep zelfs terug naar veertig jaar geleden om duidelijk te maken welke veran deringen er intussen - niet tot zijn vreug de - hebben plaatsgevonden. "De welvaart is sterk toegenomen, maar ik betwijfel of het welzijn daar mee ook is verbeterd", aldus Van Gar deren. Hij noemde in dit verband het toenemend vandalisme, alcohol- en drugsgebruik, de afnemende zorg voor elkaar (nabuurhulp), de openlijke minachting en overtreding van wetten en verordeningen, de toename van de misdaad op kleine en grote schaal en de toenemende onveiligheid. Hij be pleitte herinvoering van het in 1978 afgeschafte ambtsgebed. Over de gunstige financiële positie van de gemeente merkte Van Garde ren op dat zich nu de gevolgen mani festeren van een niet-onderbouwd fi nancieel beleid op middellange ter mijn. "Wat moet de burger hiervan denken?, om maar te zwijgen van de instellingen die zwaar zijn getroffen door de bezuinigingen en de burgerij, die een zeer hoge Onroerend Goed Be lasting moet betalen. Genoegdoening Hij bepleitte een éénmalige belasting verlaging met tien procent ten laste van de algemene reserve, om de bur ger enigszins genoegdoening te geven voor de onnodig getroffen belasting maatregelen en bezuinigingen. Ver hoging van de tarieven tot het niveau van kostendekking is goed, mits er een verantwoord kwijtscheldingsbe- leid is en tegenover de extra dekkings middelen een verlaging van de OGB staat, aldus Van Garderen, die aan drong op verdergaande efficiëncy- maatregelen als vervolg op de ATB. De bouw van een nieuw gemeente huis moet worden meegewogen bij de andere nieuwe investeringen, waarin de raad de prioriteiten moet vaststel len. In het welzijnswerk moet de gebonden heid aan bijbelse normen weer uit gangspunt worden, aldus Van Garde-, ren, en bij gemeëtrtewerken moet wor den uitgegaan van een-krappe bezet ting, al moet bij piekbelasting dan werk worden uitbesteed. Hij was het ook eens met uitbreiding van de capa citeit op het gebied van Ruimtelijke Ordening. Van Garderen bepleitte voorts ver ruiming van de termijn tussen de toe zending van raadsstukken en de be handeling ervan in de commissies, evenals van de aanbieding van de be groting. "De meeste raadsleden moe ten het raadswerk naast hun normale dagtaak verrichten. Om alle stukken goed te bestuderen is meer tijd beslist noodzakelijk." Hij citeerde tenslotte burgemeester Des Tombe, die in 1945 had opgemerkt dat er meestal meer kritiek is op het geen men doet dan op hetgeen men na laat, en gaf de raad ook diens destijds uit gesproken zegenbede mee, "dat het u gegeven moge worden - onder Gods ze gen - veel goeds voor de gemeente Soest tot stand te brengen. Het College van B. en W. houdt bij het aanstellen van nieuwe ambtenaren een slag om de arm als het gaat om de benoeming van vrouwen. Momenteel zijn er nog veel meer mannen dan vrouwen werkzaam bij de gemeente, vooral in de hogere functies. De gemeente moet haar werkgelegenheid gelijkelijk toegankelijk maken voor geschikte mannen en vrouwen, vond de PvdA-fractie, die daarover een motie indiende. Daarin werd uitgespro ken dat er in selectie-procedures bij gebleken gelijkwaardigheid voor keur zou moeten worden gegeven aan vrouwen, tot een rechtvaardige verdeling was bereikt. Wethouder Oudemans van Personeelszaken (VVD) voelde weinig voor de motie die bij monde van Raymond van Gelder werd ingediend. "Je moet dat niet zo expliciet stellen. Het College vindt dat de beste man of vrouw moet worden aangesteld. Enige speelruimte is gewenst." Zijn collega Kingma (PvdA) was het daar niet meer eens. "Het kwaliteits argument is niet aan de orde. Dat is ook nooit besproken in het College. Uit emancipatie-oogpunt is de voorkeur voor vrouwen van groot belang. Kingma's opmerking riep verbazing op bij Verheus (CDA). "Dat komt nu opeens als een donderslag bij heldere hemel." Hij informeerde of er nu wel of niet een College-standpunt bestond. Van Gelder merkte nog op dat het niet zijn bedoeling was "slechte vrou- wen"(?) op de plaats van "goede mannen" neer te zetten, maar zijn motie werd met 13 tegen 12 stemmen (Ankie Nolen van de VVD werd op dat mo ment node gemist, maar zij was al vertrokken) verworpen. Voor stem,den de CDA-ers Strietman, Greefhorst, Bolhuis, Blom en Van den Breemer, Neks Blommers (VVD) en de fracties van PvdA, Progressief Soest en D'66). Adriaan Pothuizen, de vertegenwoor diger van D'66 in de Soester gemeen teraad, lanceerde maandagavond bij de algemene beschouwingen het voor stel om nu eindelijk eens van deze wat achterhaalde vorm van politieke stand punt-verkondiging af te komen. "Zes politieke partijen die een verhaal ma ken dat een deel van de tribune bijna twee uur vermaakt: niet het College, niet de pers, niet het publiek dat bij de verhalen meegeholpen heeft; voor hen is het alleen opletten of de voor dracht wel netjes verloopt." Pothuizen bedoelde dat de genoemden de beschouwingen allang kenden en dat het tijd werd om er uit het oog punt van efficiëncy maar eens mee op te houden. Volgend jaar kunnen de be schouwingen op vrijdag en zaterdag in de krant komen (de Soester Courant moet er maar een extra editie aan wij den, vond Pothuizen), en de complete teksten kunnen dan na het weekeinde in het INFO-centrum gelezen worden. De begrotingsvergadering zelf kan dan zonder de beschouwingen gelijk begin nen met de reactie van het College. "In tijd besparen we 1% a 2uur en de Soester burgers hebben de gelegenheid zich optimaal te informeren". Net als vorig jaar vond Pothuizen be klag over de financiële positie van de gemeente misplaatst. "Uit de Nota van Aanbieding stijgt de geur op van inspanning om van het gezonde beeld van onze financiën toch maar vooral de schaduwkant te tonen. Voor wie doet u die moeite?" Van de weerom stuit wekt het accent op de zonkant verwachtingen die niet gehonoreerd kunnen worden, stelde Pothuizen vast. Op de plaats rust Voor wat betreft de Aanpak Toekomstig Beleid en de bezuinigingen stelt D'66 zich op het standpunt dat er een "Per manente Staat van Heroverweging" moet komen, met tot nader order "op de plaats rust". Over ideeën voor een eenvoudig stadskantoor, "modulair opbouwbaar" wil de fractie wel met het College meedenken. "Als we een degelijk pand kunnen leasen of huren, nog beter, als het kostenplaatje maar niet verwoestend werkt op andere sec toren", aldus Pothuizen. De automatisering bij de politie zou moeten leiden tot "meer politië op straat" of meer voorlichting op scho len ter uitbreiding van het antivanda- lismeproject. Ook Soesterberg moet de vruchten plukken van de automatise ring bij de hulpsecretarie. Pothuizen kondigde samen met het CDA een voorstel aan voor passende verkeersmaatregelen rondom het winkelcentrum in Soest-Zuid. "Dat kan niet wachten tot na 1989". Bij de wo ningbouw heeft de gemeente de plicht te voorzien in een zo ruim mogelijk aanbod van woningen met een lage prijs. D'66 vindt de realisering van een sport hal in Soesterberg ook belangrijker dan een honkbal/softbal-accommoda- tie en verlangt van het College een duidelijke uitspraak dat het Natuurbad ook na verkoop ervan toegankelijk blijft voor de burgers van Soest op "om en nabij de huidige tarieven". Extra schade Over het milieubeleid was Pothuizen bepaald niet te spreken. Vooral het feit dat de wethouder de raadscom missie zo min mogelijk en zo laat mogelijk heeft geïnformeerd over de Roundup-affaire zat hem dwars. "Daar door is extra schade aangericht, zelfs aan personen. De meest zachte vast stelling is dat u een ongelukkige hand van opereren hebt in deze, waaraan u iets moet doen, en niet met de doof pot natuurlijk." Pothuizen pleitte verder voor een bos- beheersplan voor 1988, ook gericht op het behoud van de wezenskenmerken van de Lange Duinen. Op welzijnsge bied hekelde hij het feit dat de voorbe reiding van het beleid door het College soms al "explosief materiaal" aan droeg: bijvoorbeeld de bibliotheek Soesterberg. Pothuizen drong ook aan op een uit spraak van de gemeenteraad over ontwikkelingssamenwerking, die toch volgens allen een zorg van de gemeen te moet zijn. "Het punt moet een plaats krijgen in de portefeuille-verdeling, zodat een commissie erover kan advi seren. Dan ontstaat er zicht op hoe de raad zich meningen kan vormen." Hij pleitte voor maximaal gebruik van de in Soest voorhanden know-how op dit gebied. Kritiek had hij op het uitblijven van een aantal beleidsnota's al sprak hij uit dat het gemeentebestuur "met het College in een gewichtige rol") met succes orde op zaken heeft weten te stellen. Jammer vond hij het dat er geen milieubeleidsplan is en verder constateerde hij dat het met de voor lichting de afgelopen jaren eerder slechter dan beter is geworden. sen. "Dan kun je nog zoveel voorlich ting en milieu-educatie plegen als je maar wilt." Het jeugdbeleid moet vol gens hem beter worden, ook door het vandalismeproject te richten op de middelbare schooljeugd. In het kader daarvan vond hij een kop peling met het alcoholontmoedigings- beleid gewenst. Hij vroeg zich af of B. en W. de gevolgen van de "droogleg ging" bij instellingen en sportorgani saties zou willen dragen, aangezien de baropbrengsten van zo'n groot be lang zijn. Visser kraakte ook harde noten over het voorlichtingsbeleid van de gemeen te, niet alleen met betrekking tot de Roundup-affaire, maar ook aan o.m. de buitenlanders in Soest. "Progressief Soest" zal zich in de komende iaren blijven verzetten tegen militaire trans porten, atoomschuilkelders, Ameri kaanse militairen in Soesterberg, de vliegbasis en de kruisraketten. "Tegen een valse schijn van veiligheid", ci teerde Visser prins Irene. Kwaliteit Visser had verder ernstige kritiek op zaken die de kwaliteit van het bestaan raken maar die te weinig aandacht hebben gekregen: het milieubeleids plan (waarvoor hij een motie indien de), de controle op lozingen en stortin gen, de jeugdwerkloosheid, culturele minderheden, cultuurnota, emancipa tiebeleid, passepartout-systeem bij de sport, ouderenvraagstuk, sociale wo ningbouw, vrijwilligerswerk met be houd van uitkering, etc. "Allemaal onderwerpen die in de bezuinigingsdrift en de financiële schijngevechten tus sen VVD, CDA en PvdA zijn onderge sneeuwd." Visser diende tenslotte ook een motie in voor het voteren van een bedrag van 5000 gulden voor gemeentelijke activiteiten op het gebied van ontwik kelingssamenwerking, alsmede een motie over het opnieuw invoeren van de 1 procentsregeling voor de kunst bij nieuwbouw. Hawaii ontmoet de Korte Duinen in Soest van15nov.t/m1 dec. Van Blue Hawaii tot Luau RESTAURANT DE Birkstraat 108 Soest 02!55 - 13720 Namaak-rechercheur ingerekend Bewoners van de Weegbreestraat bel den vrijdagavond de politie omdat ze de man die zich aan hun deur vervoeg de en zich uitgaf voor rechercheur niet vertrouwden. Wat de namaak-speur- der, die duidelijk onder invloed van sterke drank was, precies wilde werd niet duidelijk. Zijn (echte) collega's namen hem mee naar het bureau, constateerden dat hij dronken was en zetten hem in een taxi naar huis. De man, W. J. P. uit Eemnes, kon daar zijn roes uitslapen. Dronken automobilist gepakt Op de Molenstraat hield de politie in het weekeinde de 20-jarige P. C. B. uit Soest aan, die door zijn rijgedrag de aandacht trok. Hij moest blazen en aan het bureau de bloedproef onder gaan. Hij kreeg een rijverbod en een proces-verbaal. 1*9 SOEST Van Weedestraat 78, Tel. 02155-17253 wnn moonHon t/m wriiHan van maandag t/m vrijdag feestelijk 4 gangenmenu incl. 2 glazen wijn en 'n kopje koffie pp- JiinSteenlaun 24 Telefoon 030-78 24 77 Zondags gesloten Volop parkeerruimte Bij Van Essen is een bril een kwestie van passen en meten Zuiver vakwerk met behulp van veijijnde apparatuur. Bij Van Essen kunt u rekenen op de deskundigheid van de gediplomeeide opticiën/optometrist. Die neemt de tijd voor u, adviseert u met smaak U hebt recht op die bekwame en persoonlijke begeleiding. Met het oog op uw bril. ZUIDPROMENADE TELEFOON 12874

Soester Courant | 1985 | | pagina 3