n! e §te vereniging in wij OUD BIJ ONS OP SOEST Kwaliteit Meningen van lezers 'Sintekraam 1985' kunst (nijverheids) markt in Artishock PAGINA 10 it meer! iens WOENSDAG 27 NOVEMBER 1985 SOESTER COURANT PAGINA 11 Soester Orkest Vereniging concerteerde een gevarieerd programma Soest op z'n smalst? Vrijdag 29 en zaterdag 30 november SPORTIEVE HERENKLEDING BETAALBAAR MODIEUS Vrijwilligers Vakature Bank V.V.B. biedt 'echt' vrijwilligerswerk raam Martine Bijl 'Personality' in nieuwe theatershow Dorpshuis Soesterberg streeft naar sluitende rekening 1985 Filmhuis: 'kaos' 9ib .siJigoqxo Cultureel Creatief Centrum Bestuur Dinsdagavond 19 november is het nieu we bestuur van "C-drie" geïnstalleerd. Wil Hildebrand werd unaniem geko zen als voorzitter. Marijke Weidema blijft voorlopig secretaris, Ans van Gelder is penningmeester en Jan Vis ser vice-voorzitter. De overige be stuursleden zijn: Bora Lensky, Els Ver laan en Geke Hulsbergen. De docenten zullen nog een afgevaar digde in het bestuur benoemen en men is op zoek naar een negende bestuurs lid. Maximaal mag het bestuur elf leden tellen. Wie zo'n functie ambieert, kan zich melden. Het bestuur vergadert opnieuw op dinsdagavond 17 december. Cursussen "C-drie" telt op dit moment 550 cur sisten. Dat zijn er meer dan vorig jaar gedurende het eerste seizoen. In janu ari zal een tentoonstelling worden ge organiseerd van het werk van cursis ten. Op zondag 12 januari organiseert het CCC een Open Dag voor het nieuwe cursusprogramma, dat vanaf 3 febru ari van start gaat. Steenhoffstraat 53 - Soest Tel. 02155-21433 Ruim 300 vrienden van de Soester Or kest Vereniging hebben donderdag avond j.1. in "de concertzaal" van de Petrus en Pauluskerk muzikaal ge noegen beleefd aan het najaarsconcert, dat de S.O.V., o.l.v. dirigent Dick Blokbergen, ten gehore bracht. Met uitzondering van één programma onderdeel, daarover straks meer, een romantisch concert. Het werd ontkurkt met Rossini's ouverture tot de opera "De Italiaanse in Algiers". Muziek die ook vandaag nog springlevend is, en WASO Morgenavond speelt Waso in de thea terzaal van het cultureel- creatief cen trum. Om half negen. Het Waso Quar- tet heeft een geluid en stijl die in Ne derland niet zo vaak te beluisteren valt. Naast de Reinhardt-swing spelen ze nog een muziek, die zijzelf "folklore" noemen, 't Is een melange van Spaan se, Oosteuropese klassieke invloeden met een stevige scheut zigeunermu- ziek. Zie de foto. Jazz De volgende jazz-middag in C-drie wordt georganiseerd op zondagmiddag 8 december in het Witte Café. Daarna weer op 19 januari en steeds om drie uur. Volksdansweekend Van zaterdagmiddag 30 november vier uur tot zondagmiddag 1 december vijf uur. Inlichtingen bij A. Eefting (21548) en W. Nolens 18837) Commissie Welzijnsplanning Deze belangrijke commissie komt in plenaire vergadering bijeen op donder dag 12 december om acht uur in C-drie. Deze avond zullen de nieuwe taakgroe pen worden geïnstalleerd en wordt de structuur van de commissie besproken. Expositie ^'Bomenu is het thema van de volgende expositie, die in C-drie wordt ingericht na de succesvolle tentoonstelling van zondagsschilders "Eemland in Beeld". Vanaf zaterdag a.s. exposeert in ons gebouw de komende zes weken de mar kante, vijfenzeventigjarige Soester kunstschilder Sebo Detmers, die de laatste twee jaar alleen maar opvallen de en gewone bomen rondom Soest heeft getekend en geschilderd. Een opmerkelijke tentoonstelling nu de Soester bossen zo in de belangstel ling staan. Tot 9 januari gratis te be zichtigen. Kindervoorstelling Op 15 december speelt "Rats" voor de kinderen. Gemeenteraad Enkele fractievoorzitters hebben maandagavond 19 november tijdens de openbare beraadslagingen over de be groting 1986 en paar woorden gewijd aan ons nieuwe cultureel- creatief cen trum "C-drie". Raymond van Gelder (PvdA) zei let terlijk: "Dankzij een fundamentele heroriëntatie zijn de welzijnsvoorzie ningen overeind gebleven, er zijn geen wezenlijke taken verdwenen en op sommige terreinen, zoals bijvoorbeeld in C-drie zijn de uitgangspunten voor verdere uitbouw en bloei als nooit te voren aanwezig. Kees Verheus (CDA): "Een woord van grote waardering voor bestuur, staf en docenten van het nieuwe cul tureel, creatief centrum "Drie C"(!) is zeker op zijn plaats. Met enorme in zet hebben zij gewerkt aan de ver huizing naar het nieuwe centrum. Later schrok hij er zelf van dat hij C-drie verwisselde met Drie C. Het is even wennen voor de heren politici. Adriaan Pothuizen (D'66) wil "C-drie tot een gezonde peuter opwerken." Dat is dan wederzijds. Donderdag kwam C-drie niet meer in de beschou wingen voor. Pro memorie Het telefoonnummer van ons centrum is nu definitief: 22188. Vergeet U het andere nummer maar. Wenskaarten Jo van Velsen uit Hilversum exposeert vanaf 1 december tot 9 januari zoge naamde "wenskaarten" in het Witte Café van C-drie. Zij maakt deze kaar ten (niet te koop) met behulp van aller lei materialen. Een aardig idee en een leuke suggesties om zelf, op kunstzin nige en creatieve wijZe, je eigen feli- citatiekaarten te maken. Hoe doe je dat, hoe ga je aan de gang, dat laat deze kleine tentoonstelling de bezoe kers zien. Dagelijks gratis te bezich tigen. Stamgast "Ik ga schilderen. Zondagmorgen dronk ik koffie om half elf in het Witte Café waar Els Verlaan een interessante le zing hield over naïeve schilderkunst en zondagsschilders. Allereerst was ik al verbaasd dat zo vroeg al dertig mensen bijeen waren om naar het overigens boeiende verhaal van de inleidster te luisteren. 'Tedere naïef is onbevan gen, onbeholpen, ontwapenend, werkt kinderlijk, weet niets en kan niets. Morgen koop ik verf en penselen. om een interpretatie vraagt waarin- vuurwerk hoorbaar is. Na een wat aar zelend mat begin zorgden bijdragen van hobo, dwarsfluit, pauken met de strijkers alsnog voor een zinderende finale, Rossini waardig. De hedendaagse componist Jan van Dijk componeerde met zijn Suite da sonqr nr. 3. een muziekstuk op maat gemaakt voor musicerende amateurs. In de tien delen telende suite kwamen in solistisch opzicht veel S.O.V.-ers met sukses aan bod. Of deze muziek van vandaag in staat is een concert publiek te boeien meen ik te mogen betwijfelen. Daarvoor is het te onher kenbaar en in compositorisch opzicht meer aan techniek dan aan melodie gekoppeld. De S.O.V. beleefde er in ieder geval een plezierig kwartiertje aan. Het gedeelte voor de pauze werd besloten met een uitvoering van Haydn's concert voor cello en orkest nr. 1 in D- dur. Daarin soleerde Hans de Wilde, voormalig eerste cellist van het Natio naal Jeugdorkest, op meer dan over tuigende wijze. Slechts in het rondo allegro werden de bedoelingen van de componist even geweld aangedaan. Wat er aan vooraf ging was van een muzikaliteit die met de kwalificatie uitmuntend kan worden gehonoreerd. Jammer dat de begeleiding van het S.O.V. in dit onderdeel van het pro gramma niet adequaat kan worden ge noemd. De attent leidende dirigent Dick Blokbergen kwam ogen en han den tekort om "zijn gevolg" tot een meer artistieke en verantwoorde aan pak te inspireren. Duidelijk werd, dat een aantal musici te veel aan de parti tuur vast zit, dan wel dat de oorzaak van de vlakke (lees voorzichtige, risi coloze) begeleiding moet worden ge zocht in de niet maximale repetitie mogelijkheden die aan het concert vooraf gingen. Hans de Wilde liet zich er niet door van de wijs brengen en bracht met zijn solistische hoofdrol, afgestemd op een zeer gevoelige opvatting, meerdere keren de muzikale zaken in een juiste balans. Na de pauze een uitvoering van Schu- bert's symphonie nr. 5 in B-dur. Naast zijn Unvollendete behoort deze sym phonie tot de populairste die de mu ziekliteratuur kent. Verrukkelijke luistermuziek, toegan kelijk voor iedereen, melodisch zeer fraai gespeeld, met het andante als onbetwistbaar hoogtepunt. Met deze uitvoering revancheerden Dick Blokbergen en de zijnen zich voor de kleine schoonheidsfoutjes van voor de pauze en was het ovationele slot applaus een terechte beloning voor een meestal boeiend maar in ieder ge val veelkleurig muzikaal najaarsboe ket. Lr. Paard in de tuin? De heer S. van de Goudwesp ontdekte vrijdagmiddag dat zijn tuin was omge ploegd. Uit de sporen was af te leiden dat er een paard aan de gang moest zijn geweest, maar van zo'n dier was geen spoor te beknnen. De politie heeft de zaak in onderzoek. Jongeren hebben weinig tijd en aandacht voor oude mensen en de dingen die voorbijgaan. Zelden vragen moderne Heden aan een bejaarde man of vrouw: wat deed U toen, wat gebeurde er precies, hoe vindt U dat nou! In "Bij ons op Soest" publiceert de Soester Courant verhalen van Soester burgers die niet zo jong meer zijn. Jan Visser loopt hen tegen het lijf, luistert geïnteresseerd en schrijft hun relaas op. Op 21 november 1985 hoop ik 90 jaar te worden U bent die dag van harte welkom bij mij thuis tot 17 00 uur Mw N, DE BEER-OVERMARS Wllhelmlnalaan 17 De lerares (een dag na haar verjaar dag): "Het was een fijne dag. Rijk eens hoeveel cadeaus ik heb gekregen. En al die bloemen en planten daar. Veel telefoontjes ja en veel post. Ze bel len nog steeds, omdat ik er gisteravond niet was. Toen hadden we met tweeën twintig mensen een diner in de Lage Vuursche. De meesten zijn op leeftijd en daarom wilde ik geen muziek. Ik heb geen behoefte meer aan spektakel. Ik heb die advertentie geplaatst, om dat ik het vervelend vond als men niet wist waar ik was. Nee, vreemden heb ben niet gereageerd. Gelukkig niet. Wel buren, oud-leerlingen en veel col lega's. Het leven is me hier in Soest niet mee gevallen. Je krijgt hier weinig kennis sen. In Amsterdam woont heel ander volk. Ik ondervind er nooit last. Ik loop er gewoon over straat en niemand doet me wat. Soest is een kleine plaats met een dorpsleven. Ik zeg niet, dat de mensen hier niet aardig zijn, maar aansluiting heb je niet. Eigenlijk ben ik alleen op de wereld. Ik heb geen familie meer. Ik trouwde pas in 1957. Toen was ik al tweeën zestig. Na tien jaar stierf mijn echt genoot. Ik heb daar niet lang plezier van gehad. Maar het was het mooiste deel van mijn leven. Mijn man en ik konden goed met elkaar opschieten. Zondag komt de familie met al het grut. Ik heb zeven stiefkinderen en een hele boel klein- en achterkleinkinderen waaronder twee tweelingen. Zesentwintig jaar ben ik in Amsterdam lerares Frans geweest. Ik gaf ook Ne derlands. Geschiedenis was mijn lieve lingsvak. Frans wordt hier genegeerd. Op den duur gaat het eruit. Het is een prachtige taal, er wordt wel voor ge streden, maar men kiest liever Duits of Engels. Ik ben vaak in Frankrijk geweest, een schitterend land. Ik lees nog elke week LE MONDE. Daarin klaagt president Mitterand over de slechte taalbeheersing van de Neder landse zakenlui. Ze proberen hun ken nis wel op te halen, maar als je de twintig gepasseerd bent, snap je van de onregelmatige werkwoorden de ballen niet. Dan kun je het wel verge ten. Die moet je als kind leren. Tegen woordig hebben ze van die vluchtige leesmethodes. Regels leren ze niet meer. Soms geef ik een bijles en dan merk je dat de kwaliteit van ons onder wijs achteruit gaat. Lubbers Kinderen moeten veel te jong naar school. Als ze nog zo klein zijn, heb ben ze de behoefte om zich uit te leven. En wat ik een hopeloze zaak vind: men stimuleert de beste leerlingen niet meer. Vroeger had Nederland een goe de naam wat onderwijs betreft, maar het is nu niks meer. De beste leerkrach ten verdwijnen dan ook. Ik ben rooms- katholiek, maar ik neem het Lubbers kwalijk, dat hij dat niet ziet. Hij mag een goede econoom zijn, maar hij houdt niet van ambtenaren en onderwijs gevenden. En ze doen ook te weinig voor oudere mensen. Ik heb gisteren niet alleen die heerlijke drankjes gekregen en die bonbons, maar ook deze nieuwe platen. Ik houd van klassieke muziek, daar luister ik veel naar. Handel is mijn lievelings componist. Zoals hij in de Messiah de komst van Christus precies volgens de tekst van de bijbel uitgebeeld heeft in muziek. Vroeger zong ik zelf. Ik had een goede altstem. Op kostschool zong ik in het koor. Een zuster adviseerde mij zang les te nemen. Maar als je geen primus interparis bent, verdien je niks. Toch heb ik spijt niet doorgezet te hebben. Zo kwam ik in het onderwijs terecht waarin ik volledig bevoegd wilde zijn. Ik heb hard gestudeerd voor mijn mid delbare akte Frans. Met leerlingen had je vroeger geen moeite. Als ze niet hun best deden, zakten ze. Dat volk was niet moeilijk. Ze waren op school om te leren en dat wisten ze. Tegenwoordig schijnen de leerlingen de baas te zijn. Ze worden verwend. Ik vind niet dat ze van de kinderen ma ken wat er van te maken is. Soms voel ik me eenzaam en alleen. Het ergste is dat ik de gewoonste din gen niet meer kan onthouden. Het be klijft niet meer. Dat is zielig. Maar ik heb mijn huishouden, ik bridge, ik houd van schilderkunst en ik lees elke week de Elsevier, 's Morgens lees ik de Volkskrant. Daarom zeggen ze dat ik socialistisch ben, maar zo links is die krant toch niet? Alleen Stoker vind ik niet leuk, te fel en niet echt leuk. Verder kom ik ner gens. Ik zeg wel eens: ik heb mijn be nen om te zitten. Trouwens waar moet je hier in Soest naar toe? Eigenlijk zou ik iedereen die hier gis teren was schriftelijk willen bedanken. Maar ik kan niet meer schrijven. Ik zou iedereen moeten bellen of weer een advertentie plaatsen. Wilt U in Uw artikel namens mij ieder een bedanken voor alles? Ik vind het aardig als U dat doet. Toen ik tachtig werd, zei iedereen dat ik wel negentig zou worden. Nu zeggen ze dat ik de honderd haal. Ik weet het niet." JAN VISSER Spelregels: Alleen brieven van maxi maal 250 woorden, die betrekking hebben op Soest, worden geplaatst. Anonieme brieven of brieven onder pseudoniem worden geweigerd. De redaktie behoudt zich het recht voor brieven zonder opgaaf van re denen in te korten of te weigeren. Plaatsing houdt niet in dat de redak tie met de inhoud instemt. Hoe broederlijk en eensgezind gingen Soest en Baarn aan tafel voor een ge zamenlijk ziekenhuis! Waar is die eens gezindheid nu plotseling gebleven als over een strookje grond van enkele meters breed en een paar honderd meters lang wordt gesproken? Al jaren ben ik een regelmatig polder bezoeker en geniet ik van de wisselen de jaargetijden en al wat daar mee sa menhangt. In de loop van de tijd heb ik gesproken met patrouillerende agen ten, met de milieupolitie en passanten. Ik denk dat - het zeer overzichtelijke poldergebied (je kunt je nergens verschuilen) geen vandalisme zal uitlokken, - excessen, zoals het storten van grof huisvuil aan de Amersfoortse kant van de A.P.Hilhorstweg niet voor zullen ko men: het is immers niet per auto be reikbaar! - het illegaal fietsen langs de spoorlijn - tot grote vreugde van de treinbestuur ders, die niet weten of de fietser mis schien levensmoe is - wordt voorkomen, - het gebied toegankelijk wordt voor polderliefhebbers, anderen zullen er al snel op uitgekeken zijn, deze zullen geen bedreiging voor het milieu vor men. Het milieu, die natuur waar we zo zui nig mee moeten zijn, wordt m.i. meer bedreigd door de beweiding, bemesting (overtollige gieriozing), de eisen van het polderschap en het jagen (laatst zelfs tweemaal binnen 10 dagen) Als U deze week door de polder fietst of loopt moet U eens opletten hoe alle sloten door de grijpgrage tanden van de tractoren 'kamerbreed' van de bo venste centimeters ontdaan zijn. Die laag ligt nu op hopen te wachten tot het wordt opgehaald. Diezelfde hoop bevat ontelbare levensvormen, insecten, plantjes, knolletjes, enz. Waar is de uit bundige pracht van de natuur van en kele weken gelegen gebleven? Het is onvoorstelbaar met hoeveel onbewuste hardnekkigheid, straks in het voorjaar, die enkele overgebleven exemplaren beginnen aan een nieuw leven, dat de Eempolder hopelijk weer zal bevolken. Dat jaarlijks terugkerende wonder, die bijna onbedwingbare levenskracht, dat moois is er voor ons allen die het zien willen. Laat dat dan ook mogelijk zijn! Laat dat Bremeentje maar komen. Het land daar is van de boeren, na tuurlijk! Maar het landschap is van ons allen, Soester of Baarnaar, van ons Nederlanders. Wim Velthuizen Koekoeksbloemlaan 14, Baarn Loslopende honden in de duinen prima, maar...! Even voorstellen, ik ben hardloopster én hondenliefhebster. Naar mijn weten een unieke combinatie want negen van de tien hardlopers haten honden, zeker als ze ook nog los rondlopen. Tot nu toe heb ik het altijd voor de dieren opgeno men. Zo van: "Ze voelen dat je bang bent en daarom gaan ze juist achter je aan, ze denken dat je kwaad wil, omdat je er zo hard aan komt rennen, zo'n beest beschermt zijn baas", etc. In het afgelopen weekeinde is mij ech ter wel iets overkomen wat mij. tot na denken heeft gestemd. Ik was bezig met een rustige looptraining. Vanaf huis liep ik naar de duinen om aldaar de voor iedere hardloper en ook hon denbezitter bekende blauwe palen te volgen. Bij de Sparrenlaan (het officië le begin van de routeliep ik het fiets pad op. Ik hoorde een bekende mijn naam roepen en keek naar rechts om te zien wie het was. Voordat ik het wist vloog ik door de lucht, landde op mijn hoofd vlak naast zo'n wit paaltje. In eerste instantie dus geluk dat ik niet óp het paaltje was geklapt. Wat was er gebeurd? Een behoorlijk uit de kluiten gewassen hond die daar heerlijk liep te dollen was, op het moment dat ik naar rechts keek, links uit de struiken ko men draven en vloog het fietspad over. Ik liep hard, hij nog harder en een bot sing kon niet uitblijven. Doordat de hond tegen mijn linkerbeen aanliep zit ik nu met een knie als een voetbal op de bank en heb alle tijd om dit stukje te schrijven. Vervelende bij komstigheid is dat dezelfde knie 3% jaar geleden ook al eens vrij ernstig ge blesseerd is geweest. De gevolgen zijn op dit moment nog niet helemaal dui delijk. Hopelijk valt het mee want ik ben e.en ontzettende sportfanaat en op mijn programma voor volgend jaar staat dan ook de hele triathlon van Al- mere. Ik moet er niet aan denken dat dit door een dom ongelukje een droom zal blijven. Nou, iedere dag naar de fy siotherapeute, overmorgen naar de specialist én vooral niet zwemmen, lopen of fietsen, niet naar mijn werk maar binnen zitten. Ik baal ontzettend. Wat ik nu eigenlijk wil zeggen met dit verhaal: mensen, prima als je liefst el ke dag je hond in de duinen of het bos laat hollen maar zorg toch a.u.b. dat u het dier onder controle hebt. Pas een beetje op als er een hardloper aan komt. Die heeft ook het recht om zich even uit te leven, ook al vindt u het maar een rare gewoonte. Laat uw hond uit de buurt van de fietspaden blijven (toen ik daar lag kwamen er ook nog twee wielrenners van Tempo langs, als de hond toen was komen aanstuiven dan...?) Heus ik ben gek op honden en ik zal het nog steeds voor ze opnemen binnen het hardloperslegioen, maar zet u me dan niet voor aap. O ja, nog even dit. Ik neem niemand iets kwalijk! A.u.b. hondenbezitters denk nog even aan dit verhaal als u straks weer met uw dier in de duinen wandelt. Let een beetje op. Hopelijk zult u mij er ook weer snel tegenkomen. Marieke Schreur Pijperpad 79, Soest Antenne vernield Mevrouw S.S. uit Soest meldde de poli tie vorige week dat een onbekende da der de antenne van haar auto had ver nield. De wagen stond geparkeerd aan het Scalmeijerpad. Als vanouds organiseert de vereni ging Artishock ook dit jaar weer een echte Sintekraam: een kleinschalig en daardoor buitengewoon gezellig ge beuren, waarmee kunst en kunstnij verheid ook in het Sinterklaas-ge beuren een plaats krijgen. Dat is althans de overtuiging van Riet Hop en Tonny Haars, die de Sinte kraam dit jaar op touw hebben gezet: "Waar het ons om gaat is dat de men sen leuke en originele kadootjes kun nen kopen, tegen redelijke prijzen. Op de Sintekraam kom je 'onbetaald- bare' kunst dan ook niet of nauwelijks tegen". Beiden benadrukken dat er een duidelijk verschil is met de jaar lijkse kunstmarkt bij Artishock. De opening van Sintekraam vindt plaats op vrijdag 29 novemver, om 19.00 uur. Jan Klaasen de Katrijn ko men dan uit de poppenkast om, samen met de aanwezige kinderen. Sinter klaas en Zwarte Piet te verwelkomen. De bezoekers bij de opening krijgen een glas warme bisschopwijn aange boden en voor de kinderen is er warme chocolademelk. Sintekraam telt ook dit jaar weer een groot aantal "kraampjes", (tegen de dertig) die voor de verandering staan, opgesteld in de filmzaal en de voorma lige balletzaal. Speciale aandacht is er Tassendief loopt tegen de lamp Toen mevrouw M.H.G. uit Soest zater dagavond aan het Roggeveld haar tas bij haar auto achterliet, om een automo bilist die niet weg kon komen te helpen aanduwen, ontdekte ze dat twee knapen op een bromfiets langsreden en de tas meenamen. Ze stelde zich in ver binding met de politie. Later meldde zich aan het bureau de 15-jarige R.V. uit Soest, die de tas kwam brengen met het verhaal dat hij die aan de Albert Cuyplaan had gevonden. De politie vond het een vreemd verhaal en omdat de jongeman ook voldeed aan het sig nalement van een van de daders werd hij nader ondervraagd. Daarop gaf hij toe dat hij samen met zijn vriend, de eveneens 15-jarige C.R., de tas had ge stolen. De ouders werden ingelicht en de jongelui zullen nader worden ver hoord. Inbraak Pelikaanweg Onbekende daders hebben zaterdag middag ingebroken in een huis aan de Pelikaanweg. Zij kwamen de woning binnen door het forceren van een raam. Het hele huis werd doorzocht, maar in eerste instantie kon niet wor den vastgesteld of en wat er weggenomen was. v. Weedestraat 7-9 - Soest Hoewel de Vrijwilligers Vakature Bank in 1982 is gestart met het doel werk lozen aan zinvol onbetaald werk te hel pen, is in de loop der jaren gebleken dat slechts een klein deel van deze groep zich bij de VVB voor een baan liet inschrijven. Het merendeel van de ingeschrevenen bestaat uit gepensio neerden, huisvrouwen en mensen die naast hun dagtaak er nog graag iets bij willen doen. Voor werklozen die vrezen dat hun uit kering is gevaar komt wanneer zij vrij willigerswerk gaan doen, willen we in het kort duidelijk maken welke proce dure wordt gevolgd nadat men is in geschreven. Heeft men door bemidde ling van de VVB en job gevonden, dan maakt men daar melding van bij de uitkeringsinstantie, bijv. de bedrijfs vereniging of de Soc. Dienst. Speciaal daarvoor ontworpen formulieren kun nen direkt worden ingevuld. Het vrijwilligerswerk dat zich in het V.V.B.-bestand bevindt is van te vo ren getoetst. Pas wanneer er sprake is van "echt" vrijwilligerswerk komt het in het bestand. Over het algemeen zal de uitkeringsinstantie er geen moeite mee hebben als men vrijwilligerswerk gaat doen. Heeft men over deze kwes tie vragen, dan worden deze graag door de medewerkers van de V.V.B. beantwoord. Vakatures In cultureel centrum C-drie is plaats voor een vrijwilliger m/v op di., do. en vr. van 10-16 uur. Taak: meedenken en uitvoeren van aktiviteiten op film-the ater-literatuur en tentoonstellingsge- bied (3/638); In cultureel centrum C-drie is tevens plaats voor een technicus die op de hoogte is van licht- en geluidsappara tuur in de theaterzaal (3/637) Voor het verrichten van o.a. tim merwerk zoekt Amnesty International een vrijwilliger (1/619) Gastvrouwen en gastheren gevraagd in bejaardencentra (12/610). Door omstandigheden kunnen slechts enkele vakatures worden gepubliceerd. Hun die snel aan de slag willen wordt geadviseerd even bij de Vrijwilligers Vakature Bank langs te komen, in het cultureel centrum C-drie aan de Wil- laertstraat 49. Openingstijden maan dag, dinsdag en donderdag van 10-12.30 en 13.30-15.30 uur. Ook op vrijdag kan men bij de V.V.B. terecht van 11.00-12.30 uur. Telefonische informatie wordt graag verstrekt on der nummer 12630, ook voor het opge ven van vakatures. Tonny Haars (l.) en Riet Hop, de organisatrices van de jaarlijkse Sinte kraam in Artishock. voor het Rwanda-project van de Derde Wereldgroep Soest, dat aller steun nog altijd heel goed kan gebruiken. Bij de stand worden produkten uit Rwanda verkocht. Anniek Rademaker verkoopt bij haar standje stukjes zeep; de opbrengst is bestemd voor Polen. Onder de overige deelnemers bevinden zich bekende en minder bekende na men, zoals Elfried Slangen (trolletjes, sieraden, etc.), Gerard Kuit (aquarel len en pentekeningen), Tineke Verbeek (diverse Sinterklaaskadootjes, poppen en speelgoed), Loes Broekhuyzen (o.a. antieke poppen), Grad Uiterwijk (wol len vesten), Ellen Cassée en Piet v.d. Velden (sieraden, kijkbakjes, tekenin gen), Anke Haars (o.a. papieren oor bellen) en de Lapidaristenclub, met een demonstratie van het verwerken van materialen tot sieraden. De openingstijden van Sintekraam in het Artishockgebouw, Steenhoffstraat 46, zijn: vrijdag 29 november: 19.00-22.00 uur; zaterdag 30 november: 10.00-22.00 uur. Dronken automobilist Op de Biltseweg hield de politie begin deze week de 43-jarige A. van G. uit Baarn aan, nadat zijn rijgedrag was opgevallen. Hij moest blazen en legde aan het bureau de bloedproef af. Hij kreeg een rijverbod en een proces-ver baal. Vele weken voor de Baarnse Speeldoos de deuren officieel geopend had was de nieuwe theatershow van Martine Bijl (impresariaat Lumen) besproken uit verkocht. Niet verwonderlijk. Haar eerste show kreeg alom juichende kri tieken. Haar incidenteel optreden via de kleurenbuis in huiskamers is, wat kijk- en waarderingscijfers betreft, altijd "bingo" voor programma-makers. Geen theaterdirektie die aan Martine in zakelijk opzicht een buil zal vallen. Vergeleken met haar eerste show is Martine een ietwat andere koers gaan varen. De vertolkster van verrukke lijke typetjes is in de nieuwe formule wat minder vrijblijvend geworden. Zij manifesteert zich nu in de eerste plaats als caberetière, die partij kiest, zonder altijd zelf nadrukkelijk partij te kiezen. In liedjes als "stel je voor", "groeten van het front" verwoordt ze kommen- taar op politiek en wapengeweld. Tek sten die aan duidelijkheid niets te wen sen overlaten. Desondanks zijn het de zwakste schakels in een overigens zeer gevarieerd, flitsend en dikwijls ver rassend programma. De onweerstaan bare uitstraling van Martine is merk baar aanwezig bij liedjes als "puppy song", "juffrouw Knoop", een zee van vrije tijd". Hoogtepunten in deze ruim twee uur durende show haar conféren ces. Stuk voor stuk juweeltjes met "Dromen" als uitschieters. Zonder typetjes geen Martine Bijl. Het publiek dat daarvoor kwam werd met "Petra" en "Kees" op voortreffelijke wijze be diend. De begeleidende musici: Pierre Biersma, Henk v.d. Molen, Charley Agenois en Louis Debij leverden top kwaliteit en hadden, me het ingenieuze décorontwerp van Herman van Elte- ren, een groot aandeel in het sukses van deze vlekkeloze try-out. Martine's tweede solo-show is er één met veel luister- en kijkplezier. Een gulden mid denweg tussen het goekope sukses en al te fijnzinnige humor, passend bij de grandeur van een artiste die in dit genre op eenzame hoogte staat. Lr. "Het moet ons van het hart dat sinds ons bestuur medio 1984 is aangetreden het nog niets heeft kunnen doen aan een werkelijke verbetering van het Dorpshuis om publiek aan te trekken. Alles wat wij tot nu toe hebben gedaan is te proberen met de beschikbare financiële middelen het achterstallige onderhoud in te halen en het Dorpshuis enigermate schoon te krijgen en te houden, alsmede de bar te kunnen blijven bezetten. Ons bestuur streeft er naar de rekening 1985 sluitend te ma ken". Dat schrijft het stichtingsbestuur van het Dorpshuis Soesterberg deze maand aan de Gemeenteraad in een begelei dende brief bij het exploitatieoverzicht over het tijdvak 1 januari tot en met 15 oktober 1985 van het Dorpshuis te Soesterberg. Vertoonde het exploitatie-overzicht van het eerste halfjaar 1985 een te ver wachten batig saldo van 1954 gulden, thans wordt een nadelig saldo van 512 gulden verwacht. De vrijgekomen ruimte van de tand arts is nog niet verhuurd, zo meldt de brief, en men waarschuwt het gemeen tebestuur dat de Stichting openbare bibliotheek contractueel verplicht is de huur tenminste tot 1 januari 1987 aan het Dorpshuis te betalen. Consequenties "Uitsluitend via de pers en bij monde van wethouder F.Kingsma hebben wij vernomen dat de Stichting Openbare Bibliotheek voornemens is het Dorps huis t.z.t. te verlaten. De eventuele consequenties hiervan kunnen wij nog niet overzien. In overleg met wethou der Kingma is vastgesteld dat t.a.v. het Jeugdwerk Soesterberg en de be zetting van de eventueel vrij te komen ruimte van de bibliotheek ons bestuur geen enkel plan kan ontwikkelen zo lang de Bibliotheek geen definitief besluit heeft genomen of het uit het Dorpshuis vertrekt en zo ja, wanneer. Met belangstelling zien wij het eerste officiële teken van de Bibliotheek om trent hun plannen tegemoet. Tijdens de begrotingsbehandeling deel de wethouder de gemeenteraad mee, dat hij geen onoverkomenlijke moei lijkheden verwacht met het Dorpshuis als de Bibliotheek verdwijnt en het Dorpshuis op een andere wijze gega randeerde inkomsten verwerft door verhuur van accommodatie aan bij- voorbeeldde hulpsecretarie en de poli- tie-hulppost. Video-camere gestolen Ten nadele van de firma Van E. is vorige week door onbekende daders een videocamera ontvreemd uit de zaak aan de Zuidpromenade. De scha de bedraagt ca. 4500 gulden. Martine Bijl in "Personality". Foto: Jan Swinkels Theater-agenda 'De Speeldoos' Kaartverkoop 02154-18050 Jules Hamel en Josine v. Dalsum in "Kinderen van een mindere God". Foto: Jan Swinkels Maandag 2 december: 20.00 uur Kinderen van een mindere God In verband met de overweldigende belangstelling voor de voorsteling "Kinderen van een mindere God" heeft De Speeldoos op maandag 2 december een extra voorstelling ingelast. Dit seizoen de laatste gelegenheid dit bij zondere toneelgebeuren in Baarn mee te maken. Vrijdag 13 december: 20.00 uur "Wilde Vaart", showprogramma Peter Faber Vrijdag20 december: 20.00 uur Laatste voorstelling One Man Show Henk Elsink. Donderdag 28 november om 21.00 uur: Wat op donderdag 13 juni j.1. nog niet lukte vanwege een bioscoopclaim is nu, donderdag 28 november, wel moge lijk: de vertoning van "Kaos" in Film huis Artishock aan de Steenhoffstraat 46 in Soest. "Kaos" is een schitterende vierluik waarin verhalen van Luigi Pirandello (Nobelprijs 1934) zijn verwerkt. Het verbindingsverhaal tussen de vier luiken laat zien hoe herders - de film speelt zich af in de vorige eeuw - op een ruige berg een raaf vangen, het beest een bel aanbinden en weer loslaten. Alle vier de verhalen spelen zich af op het platteland van Sicilië, waar de tijd lijkt te hebben stilgestaan. De hoofd personen zijn hardwerkende primitie ve mensen, ze staan dicht bij de natuur en leven volgens eeuwenoude tradi ties. Verder lijken de verhalen totaal los van elkaar te staan: "Altro Figlio" (De Andere Zoon) gaat over de tragi sche relatie tussen een moeder en haar zoons; "Mal di Luna" (Maanziekte) over een (on)gelukkige huwelijksrela tie; "La Giara" (De Kruik) een ko misch verhaal hoe een gebochelde sloe ber en zijn maten hun baas in de steek laten en tenslotte "Requiem" waar de machtsverhoudingen tussen rijke groot grondbezitters en arme boeren cen traal staan, in de epiloog, waarin de schrijver Pirandello zelf komt opdra ven, komen alle lijnen echter samen en wordt de boodschap van de Taviani's duidelijk. Misschien lijkt "Kaos" na wat hier boven is geschreven een wat 'moeilijke' film, maar dat is hij beslist niet. De Taviani's vertellen hun verhalen zo mooi, rustig, helder en vaak met zoveel humor, dat je drie uur ademloos blijft genieten. Aanvang: 21.00 uur. Entree: 5,-/leden, cjp en 65 4,-.

Soester Courant | 1985 | | pagina 11