'örd Hl Japonnen ,,.355 Mantels - Overjassen 5I5 atletiek \dVude Enghe\ SPLINTER EEMLAND B.V. Nieuw verschenen boeken voor lange avonden Rwanda-project bij 'De Regentuuter' BLIJ MET DE STOMERIJ 1 PVO trekt stampvolle 'Vijverhof' A-'. 'AGINA18 ïy- yypENSDAG 27 NOVËMBERTqqïï" SOESTER COURANT PAGINA 19 Zaterdag 21 december: Kerst /Rommelmarkt van AV Pijnenburg A.VPijnenburg crosst in Tilburg Winst voor landelijk Shotteam 'TAFELTENNIS DAMMEN Riante overwinning DVSB VISSEN Kerst-koppel viswedstrijd WEEKMENU j 26.50 Verkeerslichten Soest-Zuid worden vervangen Al 51 JAAR official dealer BAARN-SOEST Verplichte autokeuring bij onze APK bedrijven BEUKENLAAN 80 BSgB®" - SOEST EEMNESSERWEG16-22 - BAARN TEL 02155-12643 TEL 02154-15555 Tips voor de komende feestdagen Met raad en daad NOVEMBER-AANBIEDING: TEXTIELREINIGERS Raad akkoord met bespoediging verkeersmaatregelen Soest-Zuid Nieuwe verhalenbundel voor de jeugd Barna Voorde verdere aanleg van de atletiek akhommodatie, die geheel met eigen middelen en zoveel mogelijk met eigen mankracht wordt aangelegd, is nog steeds veel geld nodig. In navolging v3n het succes van vorig jaar organi- seert de Soester atletiekvereniging Pijnenburg daarom op zaterdag 21 de cember a.s. weer een grote kerst /rom melmarkt in de hal van bakker Ben Pademaker aan de Industrieweg/hoek Kostverlorenweg. Die hal zal die dag tussen 9.00 en 16.00 uur de grootste overdekte markt van Soest zijn. Voor het kerstgedeelte kunt u er te recht voor kerstartikelen om zelf kerst stukjes te maken, maar ook voor kant en klare kerststukjes. Kerstkaarten, getekend door Rien Poortvliet, zijn ruim voorradig, evenals kerstplaten met kerstliedjes gezongen door kinde ren, kers(t)verse kerstbomen, de dag te voren gekapt. Ditzelfde geldt ook voor een flinke hoeveelheid dennetak- Iten voor versiering en b.v. voor uw Kerststukjes. Voor het rommelmarkt-gedeelte is er inmiddels een flinke hoeveelheid goe deren binnengebracht. Er is een ruim aanbod in huishoudelijke artikelen, boeken, speelgoed, kleding, enz. enz. U Kunt er zelfs terecht voor een zeilboot, incl. tuigage! Alle elektrische artike len worden tevoren getest. kunt nog altijd spullen inleveren op de volgende adressen hm. Schlebaum, Eikenlaan 2; fam. Van Os, Middelwijkstraat 20; fa. Bois- sevainF. C. Kuyperstraat 9; fa. Van Zee, Ereprijsstraat 209; fam. MOl, Wil lem Speelmanhof 43 en fam. Van Dor- resteijn, Luytenaarpad 55. U kunt ook uw spullen laten ophalen. Bel even, na 19.00 uur, met René van Zee, tel. 11525. ÏÏLh n is °°k mogelijk: Iedere uur in d!h°,rgen tussen 1100 en 12-00 ker aan h fü bakker Ben Radetaa- verlor^ industrieweg/hoek Kost. rlorenweg, naast he' kerkhof. Met veel geweld startten zondag j.1. meer dan 350 deelnemers voor de Warandaloop te Tilburg. Veel valpar tijen in de beginfase zorgden al voor een eerste schifting. Door een snelle start bleef Gert de Ruygt hiervoor ge spaard. Hij ging met de snelsten voor de grote horde uit en liep zich gaande weg steeds beter in de wedstrijd, welke tot de zwaarst bezette van Nederland mag worden gerekend. Een prachtige 15e plaats bezette Gert aan het einde van de 7800 meter, waarvoor hij 24 min. en 5 sec. nodig had. Eef van den Brink, die daags daarvoor nog 18e werd in de Gouda-cross over 9.000 meter in een tijd van 32 min. en 2 sec., kwam hier heel ontspannen als 2e Soester over de finish. Hij werd 89e in 25 min. en 25 sec. Verder werd Paul van den Brink 96e in 25 min. en 45 sec., Joop van Leijenhorst 150e in 26 min. en 58 sec., Dirk Smit 105e in 26 min. en 10 sec. Ton Duits werd 23e in de veteranen- klassement in 27 min. en 3 sec. De twee deelnemende Soester dames Dinie van de Berg en Mieke Baars bestreden elkaar in de damescross over 3600 meter tot op de meet, het werd een ex equo op een 25 en 26e plaats. Ook al stond er niets meer op het spel, de winst van alle vier de landelijke Shotteams was toch een leuke afslui ting van de competitie. Het le heren team won in Hoogerheide met 8-2 van Hotak, terwijl het 2e herenteam met nog grotere cijfers het Larense Niké verpletterde. De beide landelijke Shot jeugdteams wonnen met 7-3 van res pectievelijk Treffers 1 en Rataplan 1. Heren: Hotak 1-Shot 1:2-8 Tegen het reeds gedegradeerde Hotak, dat bovendien haar sterkste speler moest missen heeft Shot 1 zonder moeite haar grootste overwinning van deze competitie kunnen boeken. Tot de pauze bleef het door verliespartijen van Berend Jonker en het dubbel nog redelijk spannend, daarna boekte Shot nog louter ruime winstpartijen. Zowel René Daselaar als Bart Lefel bleven ongeslagen. Shot 2-Niké 1:9-1 Wat normaal altijd een zeer geladen streekderby was werd nu door het ontbreken van enig belang een zeer slappe vertoning. De Shotspelers zet ten zich nog wel in om te winnen, iets M wat zeker niet van alle Larense spelers l 'gezegd kon worden. Het werd dan r ook terecht een monsterscore in het voordeel van Shot, waarbij alleen Ger- hard Busch een steekje liet vallen. Dirk Schuiling bleef ongeslagen, terwijl ook Bert van Velzen zijn eerste hat trick in de 3e Divisie scoorde. Huizen 2-Shot 3:3-7 Door de knappe winst van Shot in Huizen en het verlies van de concur rentie zijn de kampioenskansen voor Shot 3 nog niet helemaal verkeken. In Huizen blonk Eddy Gaytant uit met r drie overwinningen, won Arjan Schui- Üng twee partijen en kwam Edo Jan- l' sen één keer tot winst. i winst partijen, maakte met een score een sterke indruk. Rataplan 1-Shot 2: 3-7 In de laatste competitiewedstrijd kon het 2e jeugdteam én nog kampioen worden én nog op de laatste plaats eindigen, zo gering waren de verschil len. Door in St.Pancras van Rataplan te winnen eindigde Shot 2 uiteindelijk met drie teams op de gedeelde le plaats, waarbij Shot 2 het kampioen schap op onderling resultaat net miste. Overige uitslagen senioren Shot 4-Victoria 2:4-6, Shot 5-Metac 2:1-9, Shot 7-Buna 4:4-6,Shot 8-Foxboro 1:9-1, Huizen 10-Shot 9:5-5, de Hilt 3-Shot 10:5-5, Shot 11-Victoria 10:6-4, Shot 12-Poker Face 5:2-8, de Furs 3-Shot 14:4-6, Hoogerheide 6-Shot 15: 7-3. Overige uitslagen jeugd: Quick 3-Shot 3:0-10, Shot4-Bijmaat 1: 2-8, Shot 5-Buna 2:2-8, Niké 1-Shot 6:5-5, Shot 7-Huizen 11:9-1. H, Di Shot l Treffers 1: 7-3 Door de overwinning op de Treffers uit Roelofsarendsveen eindigde het le jeugdteam op de 3e plaats en dat mag zeker geen onverdienstelijk debuut in de landelijk B-klasse genoemd worden. I Vooral Aksel van Elteren, die ook zaterdag weer goed was voor drie Het eerste tiental van DVSB had maan dag Driebergen op bezoek in de Open Hof in Soest. DVSB dat met drie punten uit zeven wedstrijden nog lang niet uit de degradatie zone is, moest tegen Drienergen dat vijf punten had verza meld wel tot winst komen, anders ziet het er donker uit om in de hoofd klasse te blijven. Voor het eerst sinds zeven wedstrijden was het eerste tien tal op volledige sterkte. De spelers waren dus gebrand op een overwin ning. Na drie en half uur spelen waren met uitzondering van G.L. de Bruyn, die al vroeg verloren had, alle partijen nog volledig in evenwicht. Na een spannende slotfase wisten vier spelers hun partij in winst om te zetten. De overige vijf speelden remise, zodat de uitslag 13-7 was bereikt. Op zondag 22 december a.s. organi seert visclub "De Eemvissers" te Baarn en Kerst-koppel witviswedstrijd de Eem te Baarn. Verzamelen uiterlijk 08.00 uur bij het Kruispunt Bestevaer. Er zal gevist worden in twee sektoren van 09.00 tot 12.00 uur. Inschrijving is mogelijk tot 6 december U-s. door storting van 25,- per koppel ■net naam en woonplaats op bank nummer: 30.47.65.627 t.n.v. visclub "De Eemvissers" p/a Apolstraat 2, Baarn, of vanaf 16 tot en met 20 decem ber via het telefonisch antwoordappa raat van 18.00 tot 21.00 uur bij de heer A. Schipper te Baarn onder het num mer 02154-20479. Deelname geschiedt in volgorde van binnenkomst van de aanmelding. Geef u dus tijdig op. Dit voorkomt te leurstellingen. De prijsuitreiking wordt gehouden in bet Café-Restaurant "Eemlust" gele gen aan de Eem. BAREETCAFE j i Middelwijkstraat 2 J 3 3764 CG Soest Tel. 02155-13331 j van 25 nov. t/m 4 dec. Toastje zalm Entrecöte, pepersaus Diverse aardappelen J Diverse groenten Banane royal Iedere woensdagavond t LIVE MUS1C l#MI -„nioee van de firma Siemens begonnen Vandaag (woensdag) is een montag P s kruispunt Soesterbergse- met het vervangen var.de v^eersU=hten op De Uchten straat/Ossendamweg/Vondeliaan/uuae n[euwe paratuur. De werk- worden eruit gehaald en |alve week in beslag nemen, zaamheden zullen ongeveer^uid heden aanvankelijk pas over enkele De firma Siemens zou installatie de laatste tijd voortdurend ^™TrZT™e?l™£reerö kon worden, is de vervanging ver. DeTenwe instailatie is lichten reageren op het verkeersaanbod dajj^P de andPere zljde geen voordoet. Wachten v?°r h®1 veriedén gaan behoren. Voor deze voorzie- verkeer nadert, zal dus tot he extra krediet van 70.000 gulden, ning voteerde de gemeenteraad in juni een exi Titel: Oorlogskinderen Auteur: Roger Rosenblatt Uitgever: Hollandia Geen opwekkend boek. De titel geeft 't al aan. De Amerikaanse journalist auteur doet verslag van zijn gesprek ken met kinderen uit Noord-Ierland, Libanon, Israël, Cambodja en Vietnam. Een aangrijpend relaas, waarin de waanzin van elke oorlog, voor het wel zijn van welk volk dan ook, vanuit de visie van oorlogskinderen wordt aan getoond. Kinderen die opgroeiden in oorlogsgebieden en overleven in vluch telingenkampen. De meest onschul dige slachtoffers van iedere oorlog aan het woord. Een verslag van een wereld die in brand staat. Titel: Lena en de mannen Auteur: Carla Bogaards Uitgever: Novella Volgens de toelichtende tekst op de achterflap van "Lena en de mannen" zou deze bundel van de debuterende schrijfster Carla Boogaards in het bij zonder aantonen tot welke verrassende daden vrouwen dankzij hun kracht en slimheid het in schijnbaar hopeloze situaties redden. Een gegeven dat be kend is zolang de wereld bestaat. "Lena en de mannen" voegt daar in 25 meer onsmakelijke dan lezenswaar dige verhalen niets aan toe. Overbodi ge lectuur, tenzij U Lena wilt leren ken nen. Alsnog een leestip. Titel: De Vervloeking Auteur: Stephen King Uitgever: Bruna Wie een voorkeur heeft voor fiction en tijdens het lezen ook wil huiveren zal zeker wel eens een literaire ontmoeting hebben gehad met Stephen King. In het horrorgenre een meesterverteller. Onder het pseudoniem Richard Bach- man laat hij zijn lezers niet De Ver vloeking opnieuw griezelen. Het boek telt twee hoofdpersonen: Bill Halleck, een Amerikaanse advocaat in goede doen, die door eigen schuld bij een ver keersongeval een zigeurin dodelijk doet verongelukken. Begin van 253 pa gina's amusante en spannende ellende. Magische krachten in de achtervol ging, met een oude zigeuner onzicht baar in beeld. Smullen voor liefheb bers met voorkeur voor het klamme zweet tijden het lezen. Titel: De koopman van Prato Auteur: Iris Origo Uitgever: Contact In 1870 werd in het Italiaanse Prato het complete archief van een Toscaanse koopman gevonden. De daarin aange troffen brieven en documenten vorm den voor de Italiaanse schrijfster Iris Orgo de aanleiding een veertiende- eeuws geschreven portret van koop man Francesco di Marco Datini, zijn echtgenote, zijn familie te maken. Wie ook maar enigszins in geschiede nis is geïnteresseerd, met name de middeleeuwen, zal van dit boek nooit genoeg krijgen. De uitstekende ver taling door Koen van Gulik doet ner gens afbreuk aan de interessante toe lichting op brieven en documenten van die tijd. Een tijdsbeeld uit een zeer ver verleden met een aantal opmerkelijke TitelDe stad der vreugde Auteur: Dominique Lapierre Uitgever: Elsevier Met een aantal afleveringen in een lan delijk ochtendblad werd enige tijd ge leden reeds een voorproefje gegeven van "De stad der vreugde". Als ge heugensteuntje daarover het navolgen de: Een Franse priester, een arts, een verpleegster en een koelie, komen door een samenloop van omstandigheden in een, wat menselijk opzicht betreft, uit gemergeld Calcutta aan. Vanuit ver schillende beweegredenen, maar met eenzelfde doelstelling, proberen ze in deze armste wereldstad het eerste ge bod in praktijk te brengen. Met de schil dering van deze mensen, hun werk, hun opoffering opent de schrijfster een wereld van hoop en liefde. Wie daarin wil geloven moet "De stad der vreug de" bij Elsevier ontmoeten. Titel: De Mammoet Auteur: Midas Dekkers Uitgever: Contact Bioloog Midas Dekkers is van tenminste een miljoen Nederlanders een goede luister- en leesvriend. Regelmatig te beluisteren via radio waarbij hij voor leest uit zijn vier bundels die betrek king hebben op het gedrag van dieren. In De Mammoet passeren de in West- Europa meest bekende dieren de revue. Toegang alle leeftijden. Zijn 144 ge bundelde beesten spreken ieder een eigen taal, die Midas Dekkers in een vertaling met humor en cynisme aan de mensheid overbrengt. Een uitroep teken achter de prijs. Voor nog geen zeventien gulden dagelijks toegang tot de dierentuin van Midas Dekkers, waar dieren zich ook aan mensen ver gapen! Titel: De winnaar pakt alles Auteur: Dieter Wellershoff Uitgever: Manteau Een omvangrijke roman, inhoudelijk geheel afgestemd op het huidige tijds beeld. Worsteling van een beginnende ondernemer, die op weg naar sukses verstrikt raakt in vele zakelijke slan genkuilen. Problemen in de zakelijke en privé-sfeer wisselen elkaar pagina's vullend af en een einde in mineur. Dieter Wellershoff is een knap vertel ler. Tegelijkertijd dient te worden vast gesteld dat hij in "De Winnaar pakt alles "weinig te vertellen heeft, tenzij hij op lezers mikt die zich geen voor stelling kunnen maken van de tegen woordige zakenjungle. Titel: De eerste onder de gelijken Auteur: Jeffrey Archer Uitgever: Bruna Jeffrey Archer, auteur van Kane en Abel, vestigt opnieuw de aandacht op zich. De tegenwoordige vice-voorzitter van de Engelse Conservatieve Partij confronteert zijn lezers dit keer met een politieke thriller, die zich uiteraard afspeelt binnen de Engelse politiek. Het verhaal gaat over ambitieuze po litici die met vallen en opstaan de po litieke top willen bereiken. De weg er naar toe wordt nogal onfris afge schilderd, maar wanneer koning Char les III in 1992 besluit een nieuwe pre- mièr te benoemen dan zijn vier ambi tieuze nieuwkomers inmiddels uitge groeid tot door de. wol geverfde politici. Het is niet altijd even gemakkelijk om er achter te komen wanneer de schrij ver speelt met fiction en non-fiction. Schrijven in dit genre kan hij als geen ander. Een boek voor lezers die Enge land, soms tegen beter weten in, blij ven koesteren. TitelErop oï er onder Auteur: Jean v.d. Aa Uitgever: Novella Jean van der Aa kan, zonder al te diep te graven en tot duizelingwekkende hoogte te stijgen, in poëtisch opzicht aardige dingen doen. Zijn "Grafschrif ten" en ander klein werk getuigen daar van. Met "Erop of eronder" vermoedt zijn uitgever vrij-moedige verzen uit te geven die nog net door de beugel kunnen. Helaas een misverstand. Dit genre hoort bij een conferencier thuis die met slechte teksten zijn artistieke bestaan zonder sukses tracht te verlen gen. Poëzie geschreven door een ver late puber. Geen "Tip" dus. AVERS EN REVERS In een beschrij ving over penningen staat vaak AV. en REV. tussen de tekst. Wat betekenen die afkortingen? Antwoord: Av. is de afkorting van "avers" en dat is Frans voor de vóór zijde. Rev. is het afgekorte "revers," dat keerzijde betekent. ONWEERSVLIEGJES - Een enkele keer kom je buiten in een wolk kleine vliegjes terecht, die overal inkruipen en verschrikkelijk kriebelen. Wat zijn dat voor insekten en waar zitten ze die andere 364 dagen van het jaar? Antwoor: Die diertjes hebben in vrij wel elke streek van Nederland een ei gen naam. Trips, of tripsen heten ze of- ficiël, en thysanoptera onder de insek- tenkenners. Van de 3000 bekende soor ten komen er 132 in ons land voor. Als u ze maar een enkele dag ziet, bent u be ter af dan de boeren en tuinders die er 364 dagen last van hebben en ze n^is- schien 1 dag niet zien. Deze beestjes eten namelijk alles wat der plant is: soms bloemen, dan weer bladstrooisel of bladgrond, andere eten schimmels en rottende stoffen, maar de meeste huizen toch op levende planten. Vooral in de granen te velde zitten ze graag en van daaruit komen ze bij warm en drukkend weer wel eens bij miljoenen op de mensen af. Vandaar de bijnaam "onweersbeestjes." De Groninger noemt ze knuut, elders zijn het hooi- of donderdlertjes. U kunt ze verdrijven met de geur van alcohol, petroleum, terpentijn of met rook, en u kunt ook in het water gaan om ze kwijt te raken. De basisschool 'De Regentuuter" aan de Weegbreestraat ademde vorige week een internationale sfeer. Die was afkomstig van het project "Religie en traditie", waaraan de hele week aan dacht werd besteed in het kader van de lessen wereld-oriëntatie. Centraal stond het Rwanda-project van de Derde Wereldgroep Soest, die de bouw van een gemeenschapshuis in het plaatsje Rusumo heeft "geadop teerd". Op verschillende manieren werden de ca. 125 leerlingen van "De Regentuu ter" bij het thema betrokken: de kleu ters met mooie voorleesverhalen, de on derbouw met verschillende opdrachten en de bovenbouw met allerlei ideeën die de leerlingen zelf mochten aandragen. De Derde Wereldgroep had gezorgd voor een grote hoeveelheid informatie materiaal uit Rwanda, waarui duide lijk naar voren kwam hoe het leven in dit Afrikaanse land toegaat. Een en an der sloot ook goed aan op het qua natio naliteit nogal gemeleerde karakter van de Regentuuter-bevolking. Speelgoed-ruilmarkt Het project werd afesloten met o.m. een dia-vertoning, een expositie van de verschillende werkstukken en met een door de kinderen georganiseerde on derlinge speelgoed-ruilmarkt, waarvan de opbrengst aan het Rwanda-project ten goede kwam. Dat leverde behalve een echte leren voet bal - speciaal bedoeld voor de voetbal lende jongelui in Rusumo - ook nog het Leerlingen van de Regentuuter bekijken artikelen uit Rwanda, naar aanleiding van het project op school. aardige bedrag van ruim honderd gul den op. Ook andere Soester scholen zullen in de komende maanden de nodige aandacht schenken aan het Rwanda-project. In januari gaat de Van der Hucht IVO- Mavo (Valeriaanstraat) een project aan het werk van de Derde Wereldgroep wijden en in mei is het Chr. College Griftland (Noorderweg) aan de beurt. Op beide scholen zal in de lessen mon diale vorming het licht op het project vallen, met daaraan verbonden ook een of andere actie om het project financieel te ondersteunen. SOEST - TELEFOON 143«2 SSSSSSSii De Soester muziekvereniging PVO moet een flinke opsteker hebben gekre gen van het concert voor donateurs, vrienden en familie, dat j. I. zaterdag avond in de grote zaal van de 'Vijver hof' werd gegeven. De zaak zat stamp vol en zelfs op de etage was het dringen om een plekje te vinden. Alle afdelin gen traden voor het voetlicht: het or kest, de Eemlander Blaaskapel en na tuurlijk ook de showgroepen. Het op treden werd in het algemeen uitste kend gewaardeerd. Het publiek was dan ook onder de indruk van de mu zikale gevarieerdheid waarmee PVO voor de dag kwam: klassiek zowel als modern, van Tirolermuziek tot de Char leston en nog veel meer. Met dit con cert heeft PVO bewezen terecht nog steeds op populariteit in Soest te kun nen b Maar als het weer omslaat, zijn ze me teen verdwenen. POKDALIGE AARDAPPELS - Hierbij een aardappel met vlekken. Is die ziek? Antwoord: Dat zijn zg. pokken, een be schadiging van de schil door een on schuldig zwammetje. Dat organisme leeft in kalkrijke grond, dus: de pH van uw grond Is voor aardappels veel te hoog! U kunt de kwaal bestrijden door de planten een paar maal per week flink met water te besproeien als de grond droog is. De pokken komen vaak in droge zomers voor. Ook groenbe- mesting helpt. Zaal in september of ok tober winterroge en spit die in maart onder, vlak vóór u aardappelen poot. Dat verlaagt de pH en geeft wat blan kere aardappelen. Overigens beïn vloedt de kwaal de smaak niet. OPEN HAARD VERVEN - Met welke lak kan lk een open haard zwart hou den? Antwoord: Zowel bij de leveranciers van open haarden als bij de verfhandel kunt u spuitbussen met hittebestendige (mat)zwarte lak kopen. De adressen vindt u in de zg. gouden gids. De gemeenteraad is vorige week ak koord gegaan met een motie van Ries van Logtenstein (CDA) en Adriaan Pothuizen (D'66), waarin het College van B. en W. wordt uitgenodigd om "voor zover nodig" middelen te betrek ken uit het fonds Stadsuitleg voor het treffen van verkeersmaatregelen in en rondom het winkelcentrum Soest-Zuid. Daarvoor had het College noch in de begroting, noch in de plannings- en in vesteringslijst geld uitgetrokken, maar de raad steunde het voorstel van CDA en D'66, die niet wilden wachten tot 1989. In eerste instantie hadden Bert Krijger (WD) en wethouder Plomp laten we ten niet veel behoefte te hebben aan de motie, al waren ze het er "inhoudelijk" niet mee oneens. Door tussenkomst van Boinuis (CDA), die voorstelde de woorden "voor zover nodig" aan de uit spraak van de raad toe te voegen, bleek het College bereid de motie over te nemen. De raad ging eveneens akkoord met een andere motie die door Pothuizen was ingediend, namelijk voor een be drag van 75.000 gulden om maatrege len te nemen tegen het oprukkende duinzand aan de noordoostkant van de Lange Duinen. Het College had deze begrotingspost vooruit geschoven naar 1989, maar dat vond Pothuizen veel te lang duren, omdat ook van ambtelijke zijde al eens gewezen was op de drin gend noodzakelijke maatregelen. Het geld moet nu komen uit de Reserve Plantsoenonderhoud, al worden vooraf pogingen in het werk gesteld om van het rijk subsidie te verkrijgen. Lees je knetter 2': Vorig jaar startten de VARA en uit geverij Uniepers een vijfjarig lees promotieproject 'Lees je knetter' Doelstelling van het project is: kin deren van 9 tot 15 jaar in aanraking brengen met het werk van goede schrij vers - zowel kinderboekenauteurs als auteurs die gewoonlijk alleen voor vol wassenen schrijven - om zo een blijven de interesse voor lezen te wekken. Verhalenbundel 'Lees je knetter' Elk jaar verschijnt in het kader van het Lees je knetter-project een gelijk namige verhalenbundel. Dit keer met bijdragen van Tita TÖrnqvist, Trude de Jong, Haili Gür, Ethel Portnoy, Ver- onica Hazelhoff, Astric Roemer, Ted van Lieshout, Willem Capteyn, Jos Vandeloo, Stasia Cramer, Leonie Kooi ker, Marjan Berk, Willem Wilmink, Hans van de Waarsenburg en Sjoerd Kuyper. De jongste 'auteur' die aan het tweede Lees je knetter-boek heeft meegewerkt is de vijftienjarige Gerrie Hondius. Van de Zevenhonderd inzendingen die binnenkwamen naar aanleiding van een in het afgelopen jaar rond Lees je knetter georganiseerde verhalen- wedstrijd koos een jury -bestaande uit Veronica Hazelhoff, Trude de Jong en Sjoerd Kuyper - haar verhaal uit als het beste. Schrijf je knetter-boekje Elf andere verhalen en gedichten die de jury eveneens een bekroning waard vond, zijn gebundeld in een klein boekje "Schrijf je knetter", dat iedere koper van het tweede "Lees je knetter-boek" kado krijgt. Het boekje bevat tevens wetenswaardige tips voor het zelf schrij ven van een verhaal en een aankon diging voor een nieuwe verhalen- en gedichtenwedstrijd. Verhalenwedstrijd Ook rond het tweede Lees je knetter- boek organiseert de VARA in samen werking met Uniepers een Schrijf je knetter-wedstrijd. Lees-en-schrijf-gra- ge Kinderen tot 15 jaar kunnen tot 31 december 1985 een verhaal of gedicht aan de VARA (t.a.v. Schrijf je knetter, Postbus 175, 1200 AD Hilversum) in zenden. De winnaars worden in de Boe kenweek eind i maart) 1986 bekend gemaakt en het allerbeste verhaal of gedicht krijgt een plaatsje in "Lees je knetter 3." 'Lees/Schrijf-promotiepakket' en Schoolradio In samenwerking met de Stichting Ne derlandse Schoolradio werd rond Lees je knetter een 'lees/schrijf-promotie- pakket' samengesteld met twaalf les/ spel/werk-suggesties. Deze suggesties, geschreven door Joke Linders-Nouwens, waren te gebruiken in samenhang met vier schoolradioles- sen (uitgezonden op 4, 6, 11 en 13 sep tember), maar behouden ook los van de uitzendingen hun gebruikswaarde. 'Lees je knetter' blijft in het nieuwe kultureel informatief magazine, de KIK, van de Stichting Nederlandse School radio een vaste plek houden. Elke derde week van de maand wordt onder deze titel een vaste boekbesprekings rubriek uitgezonden.

Soester Courant | 1985 | | pagina 19