KRJE I R0CHAS Sint Nicolaas krijgt warm welkom in koud Soest CHANEL KUIKENBOUTEN Bolhuis: 'Verzwegen tonnen overwinst op gas verdwijnen in reserves' 'Roimdup-bomen inderdaad gekapt' INLIJSTEN? zogezien WOENSDAG 27 NOVEMBER 1985: PALING WORST BOUWMARKT REORGANISATIE OPRUIMING Mozaïekmatjes - Wandtegels - Sanitair Wastafels - Baden - Hout, diverse maten Veldweg 4 - Soest - Tel. 02155-14878 2 kilo van 17.- voor GOUD RENETTEN Honsbergen HONSBERGEN Honsbergen Stevige politieke discussie tussen CDA en PvdA PARFUMS CHRISTIAN DIOR PARFUMERIE VAN AMERONGEN PARFUMERIE VAN AMERONGEN Wethouder Oudemans geeft Jan Visser gelijk: JILSANDER PARFUMERIE VAN AMERONGEN 64e JAARGANG NO. 14 Vlooienmarkt PARFUMERIE VAN AMERONGEN Even uw aandacht voor de extra koopavonden Eigendomweg 80 Soest Alleen donderdag nu 100 gram voor Alleen donderdag Alleen donderdag per 2 kilo m Hele kist A95 12 kilo Zfm KETTING FORMULIEREN in elke samenstellingen uitvoering. Onze specialiteit: o.a. levering kleine oplagen - korte levertijden. Drukkerij Smit B.V. Postbus 57 - 3760 AB Soest Vanadiumweg 6 3812 PZ Amersfoort Telefoon 033-18747 Beckeringstraat 50 - Soest (werkplaats woonhuis) BEL 16055 Of 184 29 EN WIJ KOMEN! Burgemeester Scholten verwelkomt Sint Nikolaas op het bordes van het gemeentehuis. "Een melkkoetje, een verkapte vorm van belastingheffing" zo kwalificeerde het CDA-raadslid Bolhuis vorige week tijdens de begrotingsbehandeling de niet-geraamde (maar wel gemaakte) "overwinst" van het gemeentelijk Gas bedrijf, dat buiten het geraamde ba tig saldo (dit jaar 1,6 miljoen gulden) om in de gemeentekas verdwijnt. "De vraag is: wie betaalt dat?" aldus Bolhuis in een indringend betoog, waar in hij deze zaak aan de kaak stelde. Volgens hem verdwijnen deze "onbe kende" tonnen in de reserves en zor gen zij er mede voor dat de reserve positie van Soest momenteel weer zo sterk is. De gasprijs is dus hoger dan nodig is, vond de CDA-woordvoerder, en dat is in strijd met de afspraken die de di verse politieke partijen hebben ge maakt, ook bij de Collegevorming. Hij kwam met zijn betoog terug op de maandagavond tevoren nipt verwor pen motie van zijn fractievoorzitter Verheus, die gepleit had voor verla ging van het vastrechttarief. Bolhuis verweet de VVD dat zij niet met argu menten was gekomen ("die waren er ook niet") en vroeg zich af wat de liberale kiezer wel zou denken van dit stemgedrag van de VVD-fractie. In de richting van de PvdA maakte hij het verwijt dat zij weliswaar met ar gumenten had gepleit tegen het voor stel ("een ander doel"), maar daarbij uit het oog had verloren dat het hier ging om inkomsten waar helemaal geen uitgaven tegenover staan: ze vloeien rechtstreeks naar de reserve. Consumentenbond Bolhuis wees fijntjes op de scherpe commentaren van FNV en Consumen tenbond, die de gasprijspolitiek op ver schillende manieren hadden veroor deeld, en herinnerde eraan dat uitge rekend Ans van Gelder, de echtgenote van de huidige fractievoorzitter van de PvdA, lid van het hoofdbestuur van de Consumentenbond is. "U moet maar eens bij uw vrouw informeren hoet het zit", hield hij Van Gelder voor. Van Gelder vond dat Bolhuis onder scheid moest maken tussen zijn poli tiek functioneren en zijn huwelijksle ven "met een lid van het hoofdbestuur van de Consumentenbond dat ik betrek kelijk goed ken" en betoogde opnieuw dat de gemeente het geld dat zij nodig heeft ergens vandaan moet halen. Hij kaatste de bal terug naar Bolhuis door erop te wijzen dat het diens partij genoten in de regering waren, die de verantwoordelijkheid droegen voor de teruglopende inkomsten van de ge meente. "Die relatie kan u hier terecht verwijten, u niet mijn relatie met de Consumentenbond'aldus Van Gelder met stemverheffing. De PvdA-fractieleider merkte op dat zijn partij altijd heeft gepleit voor la gere woonlasten voor de burger, maar ook voor het op peil houden van de ge meenschappelijke voorzieningen. "Het gaat om de vraag aan welke burgers we hogere lasten opleggen om de laag ste inkomens te ontzien. Dat geeft een mogelijkheid om een eigen inkomens beleid te voeren, zolang uw partijgeno ten in Den Haag de zwakkeren in de samenleving onderuit halen, meneer Bolhuis!" Pleister Op die manier, aldus Van Gelder, kun nen zaken als de kinderboerderij en een overdekt zwembad worden betaald. "De winst van het gasbedrijf is een pleister op de wond die door het CDA aan de lagere inkomens wordt toege bracht." Bert Krijger (WD; mengde zich even eens in de discussie met de opmerking dat zijn vrouw gelukkig andere hobbies had. Hij wilde niet ingaan op de re geringsaspecten in het verhaal van Van Gelder. "We praten alleen over zaken die de gemeente aangaan." Hij wees op het nut van de algemene reserves, waarvan de raad de beste ding bepaalt. "Wij hebben niet de angst dat die wor den opgebruikt voor de bouw van een nieuw gemeentehuis", hield hij Bol huis voor. "Daar zijn we als raad zelf bij." Hij drong nogmaals aan op de spoedige totstandkoming van een ta- rievennota en weigerde zich verder door Bolhuis "uit de tent te laten lok ken' Bolhuis herhaalde zijn verhaal in een korte vraag aan het College'Waarom worden de tonnen extra-inkomsten van het Gasbedrijf verzwegen? Wethouder Hans Oudemans (WD) reageerde geprikkeld op deze vraag. "Ik heb ernstige bezwaren tegen het woord 'verzwegen? Volgens de wethouder is het meer een kwestie van "veilig begroten", en het is een goede zaak dat de baten van het gasbedrijf in de reserves vloeien. Het argument van het "melkkoetje" - dat bij de concentratie van nutsbedrijven gevaar loopt naar de provincie over te gaan, zoals Bolhuis vreesde - ging vol gens hem niet op. Bolhuis reageerde op het argument van het "veilig begroten" van de wet houder met de opmerking dat er dan kennelijk telkens zo behoedzaam werd geraamd dat er geen juist inzicht ont stond in de werkelijke inkomsten van het gasbedrijf. Inbreken De opvattingen van Van Gelder wees hij af"Het doet me denken aan Sinter klaas, die Zwarte Piet op weg stuurt om te gaan inbreken en alle burgers geld af te pakken, dat hij dan zelf met een groot gebaar teruggeeft. Volgens hem komt die "diefstal" het hardst aan bij de laagste inkomens. "U bewijst uw solidariteit verkeerd", hield hij Van Gelder voor, "want de laagstbetaalden worden het meest getroffen." Het veiligheidsargument van de wethouder verwierp hij met de woordeneen begroting behoort zo goed mogelijk te worden geraamd. Van Gelder, die opmerkte Bolhuis hoog te achten als een "bekwaam boekhou der", kwam de CD A-er in zoverre tege moet dat hij aankondigde 'een voorstel voor een betere raming van de gas- inkomsten wel te willen steunen, "al ga ik er de barricade niet voor op". Volgens hem kwam het CDA-pleidooi voor een ponds/pondsgewijze teruggaaf van de overwinst goeddeels terecht bij de inkomens die het best kunnen mis sen. Kadootje Over de "Sinterklazerij" van de PvdA merkte van Gelder op dat zowel CDA als PvdA een "kadootje" weggeven, alleen de vorm ervan verschilt. "U kiest voor teruggaaf, wij voor voorzieningen. Ik hoor nog wel van u welke voorzienin gen u wilt opofferen aan het door laten gaan van de teruggaaf. Wethouder Oudemans maakte nog maals bezwaren tegen de terminologie van Bolhuis. "Diefstal en inbreken vond hij geen passende woorden voor de manier waarop het gasbedrijf aan zijn inkomsten komt. "Er vindt een goede afrekening plaats via geijkte meters." De gehele CDA-fractie onthield ver volgens zijn goedkeuring aan de begro ting van het Gasbedrijf. Diefstal uit auto De heer F. H. W. deed vorige week aan gifte bij bij de politie van de diefstal van radio-cassetterecorder uit zijn auto, die hij had geparkeerd aan de Biltseweg. De dader had een ruit ver nield. Mevrouw M. A. R. uit Soest meldde de politie dat een onbekende dader een ruit van haar auto had vernield. Deze wagen stond op de picknickplaats bij de Foekenlaan. SOEST TEL. 12639 Tijdens de extra koopavonden voor elke klant een attentie! Lees (op pag. 6) hoe een Peters-taxatie u handen vol geld bespaart. Peters bv, voor wonen in de groene zone. SOEST TEL. 12639 De Roundup-affaire blijft de gemoe deren binnen en buiten het Soester ge meentebestuur intensief bezighouden. Dat bleek ook vorige week donderdag tijdens de begrotingsbehandeling in de gemeenteraad, waar wethouder Oudemans (WD) met een "persoon lijke verklaring'terugkwam op de op merkingen die Jan Visser (Prog. Soest) daar eerder aan had gewijd. Visser had toen gevraagd of het waar was dat de gemeente inmiddels de in de gewraakte videofilm van de politie gefilmde bomen, die bespoten zouden zijn met het bestrijdingsmiddel, ge kapt had. De wethouder had daar op gereageerd met de opmerking dat hem daarvan niets bekend was, en dat er nu eenmaal in het kader van de uitdunning altijd werd gekapt. Donderdagmiddag kwam de wethou der in zijn verklaring tot de conclusie dat Visser gelijk had. "De vraag over viel mij in eerste instantie", aldus de heer Oudemans, die kwestie dieper had laten uitzoeken. "Het kappen was reeds door de politie geconstateerd als een af wijking van het normale patroon' Vervolgens waren de wethouders, bur gemeester Scholten, commissaris Adema en bospolitieman Van Galen de bossen ingegaan, om zich op de hoogte te stellen van de omstandig heden op de plaatsen die in de film te zien waren. Pas vorige week heeft ook het betrok ken personeel van Groen en Recreatie de film gezien, deelde de wethouder mee, en daarop commentaar gegeven. ken zijn. "Of hij moet een crossfiets hebben gehad." Hij sprak tenslotte uit dat hij niet de indruk had "dat er iets was gebeurd dat niet door de beugel kan." Adriaan Pothuizen (D"66) verbaasde zich over de uitspraken van de wet houder, omdat de afspraak was dat er, zolang de rechter geen uitspraak heeft gedaan (9 januari) geen oordeel over de kwestie gegeven zou worden. Vol gens Pothuizen leek het daar nu wel op, zodat ook de raad zich zou mogen uitspreken. De wethouder bestreed dat en verweet Pothuizen de zaken door elkaar te gooien. Jan Visser merkte nog op dat alle be trokkenen het vreemd vinden dat het College nog altijd niets heeft gezegd, maar burgemeester Scholten wees hem terecht met de opmerking dat het Visser was die de kwestie aan de orde had gesteld, en niet het College. BATH AND BEAUTY PURE SOEST TEL. 12639 Nieuwe collectie Abonnement per halfjaar f 12,- Buiten Soest per half jaar f24,- Losse nummers 65 ct. Gecontr. opi. 8950 VERSCHIJNT IEDERE WOENSDAG Kantoor voor redactie en administratie Van Weedestraat 227 Postbus 57, 3760 AB Soest Telefoon 02155-14152* Postgiro 126156 door Gerant Paul De periode waarin de kinderen ons ver rasten met allerhande nutte en onnutte vondsten uit het grof huisvuil, ligt al enige tijd achter ons. Het ophaalsys- teem is gewijzigd en ik heb bovendien de indruk dat er minder wordt wegge gooid. Vooral bij mensen die moeilijk afstand doen puilen kelders en zolders hier en daar uit onder het motto: "Je weet maar nooit of je het niet nog eens kunt gebruiken; beter méé verlegen dan óm verlegen". Van mijn vader heb ik geleerd dat je in de meeste gevallen niet meer weet dat je het nog hebt of je kunt het niet vinden. Mocht dat na lang zoeken toch nog lukken dan is het ver roest of het past niet. Met deze wijze les in mijn achterhoofd zal er bij ons nooit noodgedwongen boeldag gehouden worden. Dat er in bijna elk huis wel iemand woont die daar anders over denkt, daar gaat het nu even niet om. Zo'n verkoopdag van overtollig huis raad lijkt de nieuwste trend te worden om nog in goede staat verkerende spul len van eigenaar te doen verwisselen. Vrienden van ons hadden na de verkoop van hun zomerhuisje een bijna complete inboedel over. Ais de jaar lijkse rommelmarkt van de Stichting Jeugdzorg in Soestdijk op zo'n moment nog ver in het verschiet ligt, dan kun je daar mooi mee in je maag zitten. Zij hebben de hele zaak aan de kant van de weg gezet en zijn er bij gaan zitten. Een grote kan koffie hield de stemming er in en deed tegelijkertijd zijn werk als klantenbindend element. Deze ma nier van zolderopruiming is een lof waardig particulier initiatief dat in onze wegwerpmaatschappij navolging verdient en jawel hoor, dit weekend is er in Soest-Zuid opnieuw een beschei den vlooienmarkt. Een "petit Marché aux puces" zoals zij het als rechtge aarde Francofielen onze Zuiderburen nazeggen. Net als de meeste mensen zijn ze er vlak voor hun verhuizing ach ter gekomen dat ze veel meer hadden dan ze zelf wisten of konden gebruiken. Met uitzondering van juist de vlooien, bieden ze de hele handel te koop aan. Je kunt het zo gek niet bedenken of het ligt er. De Winkel van Sinkel is er niks bij. Van een autobandpomp via kop en schotels tot een zware bankschroef toe. Toen ik er even aanwipte en alvast iets van mijn gading uit de boedel wilde plukken gihg dat feest echter mooi niet door. "Nee, hoor," zei hij "ik doe niets in de voorverkoop. Als je die frituurpan wil hebben dan zorg je maar dat je a.s. za terdag op tijd opstaat. Om elf uur ben je de eerste." En alsof ik niet blindelings zijn huis zou kunnen vinden zei hij met een dikke knipoog: "Je weet het, hè? Plasweg 58". Misschien is het toch niet helemaal toe vallig dat het in beide gevallen zaken mensen waren die de particuliere vlooienmarkt in Soest introduceerden. Het zal me niet verbazen als ze in een later stadium ook tredsetters genoemd gaan worden. SOEST TEL. 12639 Heel jong en half ouder Soest is zater dag uitgelopen voor de traditionele in tocht van Sint Nicolaas en zijn gevolg van Zwarte Pieten. Ondanks de vrij gu re weersomstandigheden bevolkten al ruim voor de aankomst van de Goed heiligman velen de Steenhoffstraat ter hoogte van het station Soestdijk en Gemeentehuis, in gespannen afwach ting van zijn aankomst met de stop trein van 14.00 uur uit de richting Utrecht. Tevoren verzamelden zich tegen de honderd jeugdige Soesters met hun fraai versierde fietsen bij het VVV- kantoor, waar een jury bestaande uit burgemeester P. Scholten, notaris H. Elferink en VVV-voorzitter B. van Os haar keurend ook over de versierselen zou laten gaan, teneinde daaruit drie prijswinnaars te kiezen. Een en ander ging niet zonder ongemakburgemees ter Scholten kwam namelijk in het ge heel niet opdagen, zodat de twee overi ge juryleden na enige aarzeling alvast zelf maar aan hun taak begonnen, later bijgestaan door loco-burgemeester G. Plomp, die de vacature-Scholten daar mee vulde. De burgemeester presenteerde zich tegen twee uur wel met het voltallige College op het bordes, waar hij de kin deren opwekte zich alvast warm te zin gen met zijn favoriete lied "Zie de maan schijnt door de bomen". Dat ge beurde met begeleiding van het mu ziekkorps van Bronswerk uit Amers foort, dat in complete bezetting aanwe zig was, met majorettes en al. Het duurde lang voor de oude bisschop zich door de menigte een weg had kun nen banen naar het bordes, waar de burgemeester constateerde dat hij nog nooit zoveel kinderen uit Soest bij el kaar had gezien. In zijn welkomst woord merkte de burgemeester op dat de Sint vorig jaar naar Soest- Zuid was uitgeweken, maar dat hij nu gelukkig weer op zijn schreden was te ruggekeerd. "Gelukkig, want hij hoort hier!", een uitspraak die door de ver zamelde jeugd met een duidelijk "ja" werd beantwoord. Letters Burgemeester Scholten stelde vervol gens vast dat er in Soest wat aan de hand was. "We spreken tegenwoordig niet meer in woorden, maar in letters. Crossfiets De heer Oude mans stelde nadrukkelijk dat er zijns inziens bij het kappen geen sprake was van het bewust verdoeze len van feiten en dat hij ervan overtuigd was dat het een kwestie van het nor male bosonderhoud was. Wel vroeg hij zich ai hoe Visser eerder op de hoogte kon zijn dan hij zelf, temeer daar de plaat sen waar bekapt is moeilijk te berei- Als voorbeelden noemde hij "C-drie" in plaats van De Borg, en "ABC", het plan voor de vestiging van een Albert Heyn/Blokker/C&A-filiaal op de plek van het gemeentehuis. Ook het welkom aan Sint Nicolaas werd in lettervorm gegoten: de burge meester overhandigde de Sint de zes letters van dat woord, zoals die in het kader van de winkeliers-actie momen teel in Soest worden verspreid. Na "Zie ginds komt de stoomboot" was het woord aan Sint Nicolaas zelf, die wees' op de vermoeiende reis die hij had gemaakt. Hij vond dat burgemees ter Scholten de mensen in Soest toch niet zo goed kende, want hij was vorig jaar op verzoek van de organisatoren naar Soest-Zuid afgereisd, niet op eigen initiatief. "Maar ik vergeef het hem graag, als de kinderen het maar naar hun zin hebben, want dan is het feest," aldus de grote Kindervriend. 'Jippie' Over de verschillende plannen in Soest merkte de Sint op dat er in Soest elk jaar wel weer wat verandert. Belang rijker leek de mededeling dat de kinde ren zaterdagavond al hun schoen mochten zetten. "Jippie!", klonk het enthousiaste antwoord. De telefoneer- pieten regelen een en ander wel met de vaders en de moeders, kondigde de Sint aan. De stoet, waarin ook ruiters van Eldo rado meereden en Sint Nicolaas werd vervoerd in een koets van stalhouderij Kraaij, zette zich vervolgens via de Van Weedestraat in beweging. Zwarte Pieten zorgden voor vermaak op straat, want de Winkelkring had zich verzekerd van hun akrobatische mede werking. De talrijde vlaggetjes waar mee de Winkelkring Sint Nicolaas liet begroeten zorgden voor een feestelijk gezicht. Al ver van tevoren stonden langs de route naar "C-drie" heel wat kinderen en hun vaders en moeders te kleumen totdat de stoet zou langskomen. Pas tegen vier uur arriveerde het geheel bij het culturele centrum, waar intussen al een groot aantal kinderen kon genie ten van een door de Winkelkring aan geboden poppenkastprogramma. Het werd een gezellige middag, vooral toen Sinterklaas zelf zijn opwachting maak te en het echte feest kon beginnen. Het was de Sint zelf die in "C-drie" de prijswinnaars bekend maakte van de versierde-fietsen-wedstrijd. Dat waren Sander Bouma, Nancy Buddingh en Li- sette v. d. Hoven. Zij kregen alle drie een fraaie kleurdoos. Do. Vr. Ma. Di. Wo. De Sint toas het middelpunt van het kinderfeest dat de Winkelkring in 'C-drie' organiseerde. Exclusieve damesmode. Byoux/Horiogerie. Leder- accessoires, Schoenen en Lingerie. ZUID PROMENADE 5 SOEST TEL 24314 Vernielingen aan auto's J. van Z. uit Soest deed vorige week bij de politie aangifte wegens vernieling. Onbekenden hadden de mobilofoon-an tenne van zijn auto afgebroken, die ge parkeerd stond aan de Di Lassostraat. De schade bedraagt ca. 70 gulden. Mevrouw D. van S. uit Soest meldde de politie de vernieling van haar achter licht. Haar auto stond aan de Van Wee destraat. GROTE SORTERING i. 200 modellen in hout en aluminium Snelle service Koninginnelaan 48 Soest 02155-12245 28 nov. van 19.00-21.00 uur 29 nov. tot 21.00 uur 2 dec. van 19.00-21.00 uur 3dec. van 19.00-21.00 uur 4 dec. tot 21.00 uur.

Soester Courant | 1985 | | pagina 1