vjory ©//©n computer/ i uon ©//©n computer/ o° inter CCI>CI Zilveren jubileum dameskoor 'St. Cecilia' 'Meer industrieterrein voor Soest absolute noodzaak' Kwaliteit onderwijs in Soest geen voorwerp van openbare discussie f4 9? Bejaarden, gehandicapten en hulpbehoevenden! SLUIT ELK PERSOONLIJK RISICO UIT! Elke vorm van hulp is GRATIS! SOFT WARE f 395° 45?° /49-° 59?° M9?° PAGINA 8 WOENSDAG 27 NOVEMBER 1985 SOESTER COURANT PAGINA 9 Wie Snelt er te hulp als u werkelijk in nood verkeert? Waarschijnlijk niemand, omdat u b.v. niemand meer kunt waarschuwen in uw nood! Redt uzelf via de draadloze drukknop, die u dag en nacht om de hals draagt. Een druk op de knop zet onmiddellijk (via de telefoon) de hulpverlening in gang. Deze alarmering werkt als een kettingreaktie en is nooit bezet. Het drukknopje kost (helaas) f25,- per maand, maar zorgt dan ook in de toekomst voor uw redding! Bel nog heden naar 14583 of schrijf naar de coördina trice, mevr. M. Kuiper, Korte Brinkweg 19, 3761 EB te Soest. Stel het niet uit, zorg nog vandaag voor uw hulp in nood! Voorzitter De Leur van Soester Zakenkring Provincie gaat illegaal stortgat aanpakken 'Coolmace' in Willem I /49oo VVD-kandidatenlijst nu definitief Ribbink schuift op, Nolen trekt zich terug SOESTER COURANT Bouwvakkers met WWV ten onrechte gekort Nog geen duidelijkheid over bibliotheekplannen Soesterberg Onduidelijk beleid over openbaar onderwijs Kursusoverzicht winter-voorjaar 1985-1986 Zondag j.1. vierde het dameskoor "St. Cecilia" van de Petrus en Pauluskerk te Soest, zijn vijfentwintigjarig be staan.Dit jubileum begon met een eu charistieviering in de Petrus en Pau luskerk. Tijdens deze viering zong het koor samen met het mannenkoor o.a. de Missa Brevis in C van W.A.Mozart. Het koor werd geleid door dirigent Gerard v. d. Schep en het orgel werd bespeeld door Henk de Ruig. Na de kerkdienst kwam het hele koor bijeen in restaurant "Darthuizen" voor een feestelijk ontbijt, waarna zes dames gehuldigd werden vanwege hun 25-jarig lidmaatschap. Het waren de da mes W. Bosboom, R. van Breukelen, G. Kool, A. van Logtenstijn, R. Roelofsen en I.van Schalkwijk. Uit handen van pastoor Buisman van de Petrus en Pauluskerk ontvingen zij een zilveren medaille, die door de Gregoriusvereniging, een vereniging die de kerkzang bevordert, voor deze S taande v.l.n.r. dirigent G. v.d. Schepop, mevr. R. v. Breukelenmej. I. van Schalkwijk, mevr. A. van Log- testijn en pastoor Buisman; zittend: mej. W. Bosboom, mevr. G. Kool, mej. R. Roelofsen. gelegenheid wordt verleend. Pastoor Buisman sprak de dames persoonlijk toe, dankte hen voor hun inzet en speldde hun de medaille op. Het mannenkoor zong de "zilveren dames" toe met een humoristische cantate, waarvan de tekst werd ge schreven door het koorlid Wout Bakke- nes en warvoor de muziek werd gecom poneerd door Henk de Ruig. Hierna volgde een geanimeerde recep tie, waarbij vertegenwoordigers van het parochiële leven, vertegenwoordi gers van andere kerkkoren en vele belangstellenden hun felicitaties kwamen aanbieden. Het is absoluut noodzakelijk dat de ge meente Soest over meer industrieter rein kan beschikken dan nu het geval is. Om dit te bereiken is de allergroot-' ste inspanning van de gemeente nodig. Dat zei de heer J. M. C. de Leur, voor zitter van de Soester Zakenkring, in de jaarrede die hij hield tijdens de jaarvergadering die vorige week in restaurant 't Zwaantje in Soesterberg werd gehouden. De heer De Leur deed ook een dringend beroep op de Kamer van Koophandel en Fabrieken Ëem- land om, in samenwerking met de ge meente en eventueel ook de hulp van de Soester Zakenkring, alles in het werk te stellen om alsnog in het nieuwe streekplan Utrecht-Oost nieuw be drijfsterrein opgenomen te krijgen. In het voorlopige streekplan is in Soest geen uitbreiding van bedrijfsterrein voorzien. In het plan gaat men er van uit dat op het terrein Nieuwe Gracht voldoende ruimte aanwezig is voor de toekomstige uitbreiding. De Zaken kring is echter van oordeel dat voor een gezonde ontwikkeling van de ge vestigde bedrijven de mogelijkheid om over meer terrein te beschikken absoluut noodzakelijk is. Ook dient vol gens de kring de mogelijkheid aanwe zig te zijn dat eventuele nieuwe bedrij ven zich in Soest vestigen wanneer dit in overeenstemming is met het beleid van de gemeente. De zinsnede 'alleen plaatselijk verzorgde bedrijven' in het voorlopige streekplan moet vervallen, vindt de kring. 'Afgezien van de moei lijkheid wat dit nu precies betekent, zijn wij van mening dat een dergelijke beperking volkomen onjuist is. Let wel dit zal ook voor het resterende deel van het industrieterrein gelden'aldus de heer De Leur. Onontbeerlijk De Soester Zakenkring is van oordeel dat een terrein aansluitend aan Nieuwe Gracht de meeste ideale plaats is voor de gewenste uitbreiding. Het bestuur is zich ervan bewust dat elke uitbreiding een stukje natuur aantast. Tezelfder tijd realiseert het zich echter ook, dat voor een evenwichtige groei van de welvaart bedrijven onontbeerlijk zijn. 'Bij het beginnen of uitbreiden van een bedrijf zijn er al obstakels ge noeg, en daar moet niet nog eens bij komen dat er geen grond beschikbaar of zeer moeilijk te verkrijgen is', aldus de heer De Leur. De Soester Zakenkring streeft naar een uitbreiding met ongeveer tien hectare. Dit terrein hoeft niet in één keer in z'n geheel tot ontwikkeling te worden gebracht, maar in fases van bijvoorbeeld"drie'tot vier hectare. Schone industrie Het kringbestuur is voorts van mening dat de provincie het gemeentebestuur meer ruimte moet geven met betrek king tot het vestiggingsbeleid. 'In Soest zal nimmer zware industrie verrijzen, het is duidelijk dat naar schone in dustrie gestreefd wordt. Wij denken aan bedrijven die bezig zijn met com puters, mechanisering, robottisering etc. Het is in de toekomst zeer wel denkbaar dat deze zich in Soest wil len vestigen, en dit moet dan ook mo gelijk zijn'. In de realisering van een bedrijfsver zamelgebouw, waarvoor die gemeen te een plan ontwikkelt, ziet de heer De Leur mogelijkheden voor een be tere huisvesting voor nu minder ideaal gevestigde bedrijven, en kansen voor geheel nieuwe bedrijven. 'Hier is een duidelijke kans op expansie aanwe zig. Waar moeten deze bedrijven naar toe wanneer straks geen industrie terrein meer aanwezig is?', aldus de heer De Leur. Knelpunten Door de uitvoering van het verkeers circulatieplan op het industrieterrein zijn na jaren veel knelpunten opgelost. Parkeermogelijkheden zijn verbeterd en waar mogelijk is tweerichtingsver keer ingevoerd. Hierdoor is de ver- keersdoorstroming sterk verbeterd. Helemaal ideaal zal het nog wel niet zijn, veronderstelt de Zakenkring- voorzitter. 'Twee belangrijke oorzaken daarvan zijn de ligging van het industrieter rein: niet geheel los van de woonwij ken, waardoor vrachtverkeer gebruik moet maken van wegen die aan deze gebieden grenzen of erdoorheen lopen. Dan is er het probleem van de laad- en losmogelijkheden bij de bedrijven. Er is niet altijd voldoende ruimte om dit op eigen terrein te doen, waardoor soms toch nog de weg wordt geblok keerd en de doorstroming belemmerd'. Toch is de situatie er volgens de heer De Leur enorm op vooruitgegaan. Tijdens de vergadering werd afscheid genomen van mr. B. van der Goen, die na een bestuurslidmaatschap van zeven jaar door drukke werkzaamhe den zijn functie ter beschikking moest stellen. Hij werd hartelijk uitgeluid door voorzitter De Leur en kreeg een cadeau. "Indien U aan deze aanschrijving geen gevolg geeft, zullen de gestorte afvalstoffen, met toepassing van arti kel 116 van de Provinciewet, in onze opdracht en op Uw kosten (voorlopig geschat op circa 17.000,- exclusief BTW en personeelskosten provinciale waterstaat Utrecht) worden verwij derd". Dat schrijven Gedeputeerde Staten van de provincie Utrecht aan de ge broeders J.H. enG.A.Beijer, die achter de woning Beukenlaan 15 een stort plaats exploiteren waar afvalstoffen worden gestort zoals bouw- en sloopaf val, oud huisraad en huisvuil. Dat is door een toezichthoudend ambtenaar van de provinciale waterstaat gecon stateerd. Zonder vergunning (art.33, eerste lid, van de Afvalstoffenwet) is het verboden een dergelijke stortplaats in gebruik te hebben. Binnen twee maanden moeten de afvalstoffen ver wijderd worden en worden afgevoerd naar het overlaadstation AVR in U- trecht of naar een legale stortplaats. Verder heeft de provincie geconsta teerd dat achter Beukenlaan 5 een overlaad- en sorteerinrichting is ge vestigd van de heer A.J.W. Beijer. Daarvoor moet binnen één maand een vergunning worden aangevraagd. "Wij wijzen U er met nadruk op dat indiening van de aanvraag niet behoeft te betekenen dat een vergunning, waaraan voorschriften ter bescher ming van het milieu worden verbon den, daadwerkelijk door ons zal wor den verleend". Een afschrift van de brief is verzonden aan B W te Soest en aan de commissaris van de gemeen tepolitie. De gebroeders Beijer kunnen tegen de schriftelijke waarschuwing tot toepassing van bestuursbedwang een gemotiveerd bezwaarschrift indie- De wethouder van Onderwijs, drs. Jan Menne (CDA), heeft vorige week ver ontwaardigd gereageerd op opmerkin gen van Jan Visser (Prog. Soest) en Lydia Meijer (PvdA), die kritische ge luiden lieten horen over de kwaliteit van het onderwijs in Soest. Hij verweet beide politici "onrust" te zaaien in onderwij skringen Visser had laten weten dat hij uit de resultaten van een test op de school waar hij lesgeeft ("Eemland") de "voorzichtige conclusie" had getrok ken dat de kwaliteit van het onderwijs ook in Soest de landelijke trend van achteruitgang volgt. Onder de eerste klassers die nog maar net op de school voor LBO waren bleken er van de 78 slechts 23 zonder meer geschikt voor het LBO. Vijf leerlingen bleken, aldus Visser, rijp te zijn voor het individueel technisch of huishoudonderwijs. "De overige 50 hebben in meerdere of mindere mate steun nodig bij taal en rekenen of bij beide", aldus Visser, die verder liet weten dat drie kinderen na zesjaar basisonderwijs nog geen klok konden kijen en terzijde opmerk te dat de leerlingen van de Baarnse basisscholen in het algemeen be ter scoorden dan die van de Soes ter lagere scholen. "Ik dring er bij; waarmee vooral kansarme kinderen het voortgezet onderwijs kunnen vol-; gen", verzocht Visser. 'Schrikbarend' Lydia Meijer haakte in op Vissers ver zoek en merkte op dat het met de lees- en taalvaardigheid op de lagere scho len "schrikbarend" gesteld was. Zij vroeg om een gedegen onderzoek, zo wel in het basis- als het voortgezet onderwijs, zo mogelijk met rijksgelden maar eventueel ook met middelen uit de gemeentekas. Zij bepleitte ook verruiming van de mogelijkheden om op de scholen meer aandacht te geven aan vredes- milieu- en cultuur-onderwijs, alsmede mondia le bewustwording, als constateerde zij dat de leerkrachten in het algemeen al zo zwaar belast zijn dat het moei lijk is om met concrete voorstellen te komen. Furieus Wethouder Menne reageerde furieus op de opmerkingen van Visser en Meijer. "U moet niet laten uitkomen alsof het onderwijs hier minder zou zijn dan elders. Dat doet ons onderwijs geen goed, en bovendien is het niet aangetoond. Daarom is het volstrekt onjuist om zulke dingen in het open baar te zeggen." ue wethouder hield de raadsleden voor er absoluut van overtuigd te zijn dat het met het onderwijs in Soest juist beter is gesteld dan elders. Hij wilde de kwestie, als die al ter sprake moet komen, eerst maar eens in de besloten heid van de commissie onderwijs be handelen. Visser ging daarmee akkoord. Lydia Meijer vond het echter maar vreemd dat ze haar ongerustheid niet in het openbaar mocht uitspreken. Ze wees erop dat diverse onderzoeken lande lijke publiciteit hadden gekregen. "Als de wethouder zegt dat Soest boven het gemiddelde zit, dan wil ik wel eens we ten of dat een feit is of een veronder stelling. Dat mag dan toch onderzocht worden?" Ronald de Lange, Remco van Over- beek en Bart-Jan Smit vormen de Soes ter groep Coolmace, die zaterdag avond optreedt in café Willem I aan de Koninginnelaan 27, na eerder met suc ces de try-out in De Herberg in Kamerik te hebben afgerond. De groep bestaat in de huidige formatie pas drie maan den; overigens maakt het drietal, al zo'n vijf jaar muziek, echter in een wis selende bezetting. pe naam Coolmace heeft de groep te danken aan het feit dat één van de bandleden zo gecharmeerd was van een plaatje van een koolmees, dat be sloten werd 'gewoon omdat het leuk klinkt") die naam aan de groep te ge ven, zij het "vertaaldin het Engels, want het oor wil ook wat. Coolmace speelt Nederlandstalige- muziek, maar - ook disco en "cNilized rock en roll en blitz-muziek"i zoals het trio het zelf noemt De groep heeft zich tot nu toe beperkt tot covers, al is het de bedoeling om in de toekomst (ook) eigen nummers te gaan spelen. "Maar tot nu toe zijn we een paar keer op schoolfeestjes ge vraagd en dan hoort de jeugd graag herkenbare nummers." Het optreden in Willem I, zaterdagavond om half tien, is voor Coolmace het eerste optre den voor een groter publiek. Daarna gaat de groep aan het werk om een eigen stijl te ontwikkelen, waarbij de gedachten uitgaan naar synthesizer- gerichte muziek, door het drietal zelf omschreven als symfonische disco. Ronald de Lange speelt drums, b synthesizer en rithm-composer; Remco van Overbeek speelt basgitaar en synthesizer en zingt, evenals Bart- Jan Split, die keyboards-synthesizer en bas-synthesïzer speelt. Zaterdagavond om 21.30 uur in Willem I aan de Koninginnelaan, Coolmace. FLIGHT DECK 50 IJe krijgt voor een belangrijke opdracht het commando over een enorm ultra modern vliegdekschip en over al het bij- i behorend vliegend materieel. Bijzonder goed uitgevoerd programmal! 2 JET FIGHTER MSX 64K f A Q 50 Als piloot van een jetfighter heb je het zwaar te verduren!!! f w 3MUSIC MSX16K Componeer nu zelf en luister naar je resultaat!!! 4NORTHSEA HELICOPTER MSX 64K Een zeldzaam spectaculaire en realistische reddingsactie op de drukst bevaren zee ter wereld. Kleurige "graphics", 3D blik vanuit de cockpit en met spraak!! 5 WINTER GAMES Commodore 64/128 Medailles winnen met 6 verschillende Olympische winter sporten. 6FALCON PATROL Commodore 64 I 3 vijanden verslaan op 16 nivo's. 3D 7 BLUE MAX Commodore 64 Schakel je vijanden uit per vliegtuig, in 3D 8MAD Commodore 64/128 2 spionnen in een spannend avontuur. Simulvision (2 beelden) voor 1 of 2 spelers. 9COLOSSUS CHESS 4 Commodore 64/128 Nieuwste schaakprogramma, 2D en 3D. Voor beginners en gevorderden. Nederlandse handleiding H f| GHOSTBUSTERS Commodore 64/128 I U Spoken vangen is een kunst. WINKELCENTRUM "HARTJE-ZUID" De afdeling van de VVD Soest/Soester- berg heeft tijdens haar drukbezochte ledenvergadering op 25 november 1985, na een presentatie door alle kandidaat raadsleden, de definitieve VVD-lijst voor de koménde gemeenteraadsver kiezingen vastgesteld. Nadat er gele genheid ws geweest over de kandida ten van gedachten te wisselen werden de volgende kandidaat-raadsleden ge kozen 1. Drs. G. A. W. G. A. Plomp 2. Mevrouw A. Blommers-Biezeno 3. A. F. M. Krijger 4. Ing. J. J. Ebbers 5. W. A. Blauw 6. Drs. J. Th. Oudemans 7. Mevrouw M. J. Weidema-Woensdregt 8. G. Beijen 9. F. Ribbink 10. Drs. W. H. van der Klink 11. R. W. Polman Tuin 12. G. A. Koelink 13. J. B. van Wuyckhuyse 14. G. van den Heuvel 15. D. Arnold 16. Mevrouw A. M. Posthumus-Vlot 17. Mr. E. A. Banki Door een aantal leden werd een duide lijk pleidooi gehouden voor de zittende fractie, hetgeen tot gevolg had, dat Frans Ribbink door zijn verdienstelij ke raadswerk door de vergadering nu op een verkiesbare plaats is gesteld. Ankie Nolen heeft na ampel overleg be sloten zich terug te trekken als kandi daat-raadslid. Tijdens de vergadering zijn tevens en kele nieuwe bestuursleden gekozen. Nadat in september j.1. Jan Peter Spijk al tot voorzitter werd benoemd, is het bestuur thans met de heren Edwin Rebel en Kees de Bruin uitgebreid. Grammofoonplaat gestolen Mej. L. R. van de Van Weedestraat deed maandag j.1. bij de politie aangiften van de diefstal van een lang speelplaat van Kate Bush: "Hounds of love". Haar zusje had de geleende plaat tegen de voordeur gezet, omdat zij niet thuis was. Later bleek de plaat te zijn verdwenen. Inbraak in school |G. S. uit Soesterberg deed bij de politie aangifte van een inbraak in de Wethou der de Haanschool in Soesterberg. De dader moet het schoolgebouw zijn bin nengekomen nadat hij een WC- raampje had ingetikt. De buit bestond uit een videorecorder en een videoband. Redaktie-adres: Van Weedestraat 227. telefoon 14152 Inbraakpoging Zuidpromenade Onbekenden hebben in het weekeinde geprobeerd in te breken in de bakkers zaak van de firma B. aan de Zuidpro menade. Ze forceerden het slot van de toegangsdeur, maar het lukte hun niet de zaak binnen te komen. De heer B. deed wel aangifte bij de politie. PSP-Soest vraagt om uitbetaling voor Kerst a.s. De hoogste sociale rechtbank, de Cen trale Raad van Beroep heeft recente lijk bepaald, dat de opbrengst van va kantiezegels niet mag worden gekort op een WWV-uitkering. Aangenomen wordt dat enkele tienduizenden werk nemers in de bouw vanwege die uit spraak van de Centrale Raad alsnog uitbetaling kunnen vragen van ten onrechte ingehouden geld. De vakantiezegels die men bij het loon kreeg .en die men op een later tijdstip kon inleveren, moesten van staatsse cretaris De Graaf (CDA) op de WWV- uitkering van werkloze bouwvakkers gekort worden. De rechter oordeelde nu dat De Graaf zijn boekje te buiten was gegaan, door de sociale diensten tot die korting te dwingen. Met de uit spraak kwam een eind aan de jarenlan ge pogingen van de staatssecretaris om via afwijkende regels, rechterlijke uitspraken - die in 1983 en 1984 ook al ongunstig voor hem uitvielen - te om zeilen. De PSP heeft het College van B. en W. gevraagd vóór Kerstmis 1985 tot uitbe taling van de ten onrechte ingehouden vakantiezegels van bouwvakkers, over te gaan. Het gaat hier om de groep die in ieder geval vanaf 1983 gedurende langere of kortere tijd een WWV-uit kering heeft gehad. Een minderheid van de gemeenteraad, bestaande uit de CDA-ers Greefhorst, Verheus en Bolhuis, de VVD-ers Eb bers en Blaauw, Visser (Prog. Soest) en Pothuizen (D'66), heeft zich vorige week tijdens de begrotingsbehandeling in de gemeenteraad uitgesproken te gen de goedkeuring van de begroting van de openbare bibliotheek voor 1986, uit protest tegen het omstreden beleid rondom de opheffing van het filiaal in het Dorpshuis in Soesterberg. Van diverse kanten werd het gebrek aan informatie - het besluit van het bibliotheekbestuur is nog altijd niet officieel bekend gemaakt - gehekeld. Ook het feit dat de jaarrekening 1984 nog niet is ingediend zat een aantal léden dwars. Wethouder Frans King- ma (Pvda) liet weten dat het geen zin had om tegen de begroting te stem men. Een werkgroep gaat de conse quenties van de voorgestelde opheffing eerst bekijken, en voordat die met resultaten komt is geen optimale dui delijkheid te verwachten. Jan Visser noemde het beleid van het bestuur "onvoorzichtig, onzorgvuldig en onverantwoord" en Kees Verheus constateerde dat het antwoord van de wethouder neerkwam op: "Iedereen weet alles en wij weten niks". Hij meende overigens al een bibliobus (waarmee de bibliotheek de opheffing van de vestiging in het Dorpshuis wil compenseren) te hebben zien staan, maar de wethouder ontkende dat. Alles voor uw moderne interieur en advies op maat, maar ook Veel mooie geschenken voor de feestdagen. Burg. Grothestraat 1a, Soest. Tel.: 02155-17415 PSP in Soest meent: Het PSP-bestuur vindt dat het het Col lege van B. en W. ontbreekt aan een vi sie op het openbaar onderwijs. Dit on derwijs dreigt door het ontbreken van een goed beleid een strukturele achter stand te krijgen op het bijzonder onder wijs, zowel kwalitatief als kwantita tief. Het bestuur heeft daartoe een 9-tal vragen aan het College gericht. Zij luiden als volgt 1. Bént u met ons van mening, dat de bevordering van het openbaar onder wijs alle aandacht van uw College ver dient? 2. Bent u met ons van mening, dat de bevordering van het openbaar onder wijs gediend is met een weyvingskam- pagne, waarin de voordelén van het openbaar onderwijs Aangegeven wor den? 3. Bent u met ons van mening, dat een wervingskampagne d.m.v. adverten ties in dag-, week- en advertentiebla den daartoe een geijkt middel is? 4. Bent u bereid spoedig een wervings kampagne als bedoeld onder 2 en 3 te starten? 5. Heeft u een visie ontwikkeld over de toekomst van het openbaar onderwijs in Soest, waarin het beleid aan de orde komt t.a.v. lesprogramma's (informa- tika, engels), identiteit van de openba re scholen, fusies, personeelsbeleid (parttime arbeid en brede inzetbaar heid), het innovatiebeleid en de basis- edukatie etnische groepen? 6. Welke waarborgen kunt u geven, dat de intenties van de Wet op het Basison derwijs op de openbare scholen tot hun recht komen? 7. Welke prognoses kunt u geven t.a.v. de leerling-prognoses in de verschillen de woonwijken in Soest en Soester berg? 8. Bent u bereid uit eigen middelen extra faciliteiten te scheppen voor on derwijs in Eigen Taal en Cultuur? 9. Bent u bereid met de bésturen van de bijzondere scholen afspraken te maken over niet-inschrijving van ne- derlandse kinderen, van wie de ouders omwille van de vele buitenlandse kin deren op de openbare scholen tot in schrijving van hun kind op een bijzon dere school willen overgaan? Zo ja, wordt hierover dan reeds overleg ge voerd met die besturen? "O" O KONINKLIJKE MAATSCHAPPIJ TUINBOUW EN PLANTKUNDE Groei en Bloei heeft nog een aantal plaatsen opén op de onderstaande kur- sussen, geeft u zich dus snel op! Zelf een straatje leggen Ook deze kursus wordt samen met de afdeling Amersfoort gegeven. Om te leurstelling te voorkomen moet u dus niet te lang wachten met opgeven! U gaat onder leiding van de heer De Vries, praktijkleraar aan de Tuin bouwschool te Naarden zelf een stuk bestrating leggen. Behalve deze prak tische kant van de zaak krijgt u infor matie over het aanbrengen van een fundering, opsluitbanden, de soorten zand, die onder de bestrating moeten worden aangebracht etc. Ook wordt aandacht besteed aan het enorm gevarieerde assortiment aan bestratingsmateriaal en welk soort het meest geschikt is om toe te passen als terras, oprit, looppad etc. De kursus vindt plaats op 2 avonden in de kas van de Tuinbouwschool te Naar den. De data zijn: 28 januari en 4 fe bruari van 20.00 tot 22.00 uur. Voor leden van Groei en Bloei bedra gen de kursuskosten 18,-. Niet-leden kunnen zich eveneens inschrijven voor ƒ21,-. Voor degenen die net een nieuwe tuin hebben of voor tuinbezitters, die de aanblik van de tuin eens grondig willen veranderen is de kursus beplanten van uw eigen tuin een "must". Deze kursus wordt verzorgd door me vrouw M. Max, tuinarchitekte te de Bilt. Iets over de inhoud van deze kur- Vormgeving van een tuin in het al gemeen, het kiezen van bomen, hees ters, vaste planten en de plaats van een eventueel gazon. Veel aandacht zal worden besteed aan het samenstellen van een border, de wijze van ontwer pen en de meest geschikte plaats voor een border. De laatste tijd is er een toe nemende belangstelling voor het sa menstellen van een border op kleur. Hier zal dan ook uitgebreid op worden ingegaan. Verder nog het vormgeven aan de tuin in de winter met bladhoudende gewas sen. Ook veel praktische tips over ver planten, scheuren, zaaien en opbinden worden doorgegeven. Een boeiende, veelzijdige kursus voor de tuinliefhebber! De kosten bedragen voor leden van Groei en Bloei 5,-. Niet-leden 52,50. De dat zijn: 17 februari en 24 februari van 20.00-22.00 uur in "De Open Hof" te Soest. Op 3 maart, 10 maart en 17 maart in de Gemeentekwekerij in A- mersfoort. Complete kursus snoeien Elke keer weer blijkt snoeien een van de lastigste tuinbezigheden te zijn. We denken dan ook veel tuinliefhebbers een plezier te doen met deze uitgebrei de kursus over snoeien. Korte inhoud van deze kursus: snoei van heesters, struiken, rozen, fruit, hagen, vaste plan ten, heide, klim- en leiplanten. Verder boomverzorging, wondverzorging en gereedschappen De heer J. van Geffen, praktijkleraar van de Tuinbouwschool te Utrecht is de docent. Speciaal voor deze kursus heeft hij een 65-paginadik stencil samenge steld dat tegen kostprijs verkrijgbaar is. De data zijn20 en 27 februari, 6,13, 20 en 27 maart van 20.00 tot 22.00 uur in de Gemeentekwekerij aan de Molen straat. Kosten voor leden 55,-. Niet- leden 65,-. Bloemschikken met droogbloemen Voor de enthousiaste bloemschikster start in april 1986 een speciale kursus bloemschikken met droogbloemen. Op de lesavonden (6 in totaal) krijgt u van de docent, de heer Hilhorst. medewer ker van Quino Damen, bekend bloemist te Amersfoort, opdrachten om zelf ma teriaal te gaan verzamelen en te dro gen. Het verzamelde materiaal kan dan in combinatie met kultuurbloemen worden gebruikt. U leert verder basis technieken voor het binden en schikken van gedroogde bloemen. Een greep uit het arsenaal arrangementen dat gede monstreerd en uitgewerkt wordt: Bie- dermeyer, millefleurs, decoratief schikken, collages, stapeltechnieken, vegetatief schikken en vrij werk. Wat het drogen betreft leert u volgens diverse methoden prepareren en dro gen: de natuurmethode, glycerine me thode, conserveren door warmte, han gend drogen, korrel- en poederdroging of drogen in de pers. De kosten van deze uitgebreide kursus bedragen voor leden 55,-, voor niet- leden 65,-. De data zijn nog niet bekend, nadere informatie over en opgave voor deze kursussen kan plaatsvinden bij mevrouw A. Mees, tel. 03463-3279. I,

Soester Courant | 1985 | | pagina 9