8 V 5.95 95 5?5 5?5 S?5 3?5 Kies uw vrijheid bij Red Line KADO \JODG//'Gn computer/ 'Ik bouw liever iets op. Dat is wat anders dan het wegwerken van tekorten' Levende Kerststal, unieke traditie JÉ PAGINA 14 WOENSDAG 18 DECEMBER 1985 SOESTER COURANT PAGINA 15 fJN ues de Luze l/lousseux Reiler vom ienstein ir-Thurgau Rioja El Coto Soest neemt afscheid van gemeentesecretaris Kruitwagen Streekpost ook voor kleine verzenders Kunstexpositie bij Mondileder Drie dagen verkoop vuurwerk Vloerstandaards, wandbeugels of plafondpendels tijdelijk 3 jaargarantie Bang&Olufsen j§ Firma Schoemaker Nieuw van OCEAN software RAMBO D'66 presenteert eigen wijn HET GEHEIM VAN DE SMID -\f iOp.p. '0 p.k. ngen. ioest 6527 i 30 uur< jgelijk literfles >se, vriendelijke itswijn. sen "Erzeuger- ng", dus ndeerci goed. I ranje-rood van net de geur van en eikehout. Z'n heeft diepte, veel zacht fruit fdronk. Aanstaande vrijdag 20 december neemt le gemeente Soest afscheid van haar loogste ambtenaar: gemeentesecreta- mr. J. M. Kruitwagen, die op 59- jarige leeftijd voortijdig de gemeente- iienst verlaat. Dat gebeurt in een offi ciële, buitengewone gemeenteraads vergadering in de aula van het Grift- and College aan de Noorderweg (om 14.00 uur), gevolgd door een receptie in restaurant Darthuizen aan de Prins Hendriklaan (16.00-18.00 uur). Daar mee komt definitief een streep te staan onder de loopbaan van de man die ge durende acht jaar in Soest de belang rijkste ambtelijke functie heeft vervuld. De heer Kruitwagen vertrekt op me disch advies. Zijn gezondheid laat niet Loe dat hij doorgaat met deze "rare Daan", zoals hij het noemt, die weke lijks toch zo'n 60 a 70 uur van zijn tijd vergt. "Je doet 't goed of je doet 't niet", licht de heer Kruitwagen toe in een kort vraaggesprek ter gelegen heid van zijn afscheid. "Je kunt het in een baan als deze niet kalmer aan doen. De laatste jaren heb ik al vaak tegen de rand aan gewerkt en iet is onverstandig langer door te gaan. De reserves zijn op. Op halve kracht varen, daar ben ik de man niet naar, en bovendien heeft de gemeente ook niets aan een secretaris voor 50 pro cent." Sinds 1 oktober 1977 heeft de heer Kruit wagen leiding gegeven aan het "amb telijk apparaat" in Soest. Daarvoor bekleedde hij de functie van gemeente secretaris al in Haaksbergen (vanaf 1959) en in Heemstede (vanaf 1964). Daarvoor al, van 1954 tot 1959, was hij loco-secretaris in de gemeente Didam, een functie die hij combineerde met die van chef algemene zaken op het ge meentehuis in deze Achterhoekse ge meente. Puzzels ontwarren Na zijn rechtenstudie in Nijmegen, waar hij aanvankelijk speelde met de gedachte van een carrière bij de rech terlijke macht ("dat leek me wel wat; puzzels ontwarren, daar hield ik van"), rad de jonge jurist Kruitwagen in dienst van het Economisch Technisch Insti- luut (ETI) van Gelderland in Arn- fiem. Daar maakte hij voor het eerst kennis met gemeentebesturen en leer de hij de gemeentelijke organisatie, waarin hij zelf later zo'n belangrijke rol zou spelen, van dichtbij kennen. 'Het ETI houdt zich bezig met het ver strekken van wijze adviezen aan ge meentebesturen, bijvoorbeeld op het gebied van woningbouw, bevolking, on derwijs, industrie, etc. Mijn bijzondere aandachtsveld was de Achterhoek, sa men met een collega. Voor de gemeen te Didam maakte ik destijds een rap port over de vestigingsmogelijkheden van industrie. Toen dat af was belde de burgemeester me op: of ik eens wilde komen babbelen. Er was een vacatu re." Zo stapte de heer Kruitwagen al op jonge leeftijd de weerbarstige maar veelzijdige structuur van de gemeente lijke organisatie binnen. "De situatie was toen natuurlijk gemakkelijker dan nu. Als je afgestudeerd was wilden ze je graag hebben. De heer Kruitwagen heeft nooit spijt gehad van zijn eerste stappen op de weg naar het secretarisschap, dat la ter, na het vertrek van de directeur van gemeentewerken, de heer Van der Dussen, werd gecombineerd met het directeurschap van het gemeentelijk grondbedrijf. "Integendeel. Het vak is uitermate interessant gebleken. Als ik weer mocht kiezen zou ik hetzelfde doen. Het is echt veelzijdig en dyna misch; je komt immers in aanraking met alle ontwikkelingen in de samen leving." In dat verband wijst hij vooral op de in de afgelopen veertig jaar duidelijk ver anderde taak van de gemeente. "De schaal is veel groter geworden, het takenpakket in omvang enorm toege nomen. Na de oorlog ging het om wat je zou kunnen noemen de eerste levens behoeften, de dingen die iedereen echt nodig had: wederopbouw, woningen, scholen, voedselvoorziening. Toen dat allemaal weer op gang was na de ont reddering van de oorlogsjaren werden allerlei andere zaken belangrijk. Denk maar aan de ruimtelijke ordening, het milieu, het welzijnsterrein. De ge meente bemoeit zich nu met zoveel, dingen die vroeger nauwelijks een rol speelden." Bekeken zaak De heer Kruitwagen arriveerde in Soest in een betrekkelijk roerige perio de en maakte nog juist mee dat ook het laatste "Centrumplan" - voor een be stuurlijk centrum aan de Bosstraat/ Parklaan, alsmede de tweede winkel- pool - in voorbereiding was. "Er werd toen nog uitgegaan van een redelijke ontwikkeling en groei van Soest. De plannen lagen er, en daar deed je dus aan mee. Maar al na aan jaar was het een bekeken zaak: het ging niet door. Onder druk van ruim 4000 bezwaar schriften werden de plannen ingetrok ken." Ondanks het feit dat in bepaalde krin gen wel eens badinerend over dat aan tal bezwaarschriften is gesproken noemt de heer Kruitwagen zo'n getal "niet gering". "Daar moet je wel ernstig rekening mee houden. Het verzet kwam van een vrij belangrijke groep burgers. Daar moet je naar luisteren. De heer Kruitwagen herinnert zich niettemin dat het niet doorgaan van de plannen ook de mensen van het ambte lijk apparaat in Soest wel aan het hart ging. "Er was ineens sprake van stil stand, een moment van verslagenheid. De vraag washoe moet het nu verder? Soest was al wel twintig jaar bezig ge weest met allerlei grootse plannen, ook voor een raadhuis, zelfs voor een schouwburg, en nu was het in één keer allemaal afgelopen. Intussen was er natuurlijk een grote achterstand ont staan, en daar zaten we dan. Het ge volg was dat we eigenlijk niets meer konden. Er was een geweldig grondbe zit, dat eigenlijk niet veel meer waard was. Het verschil tussen de boekwaar de en de werkelijke waarde van al die grond was maar liefst 26 miljoen. Daar kwam dan nog eens een jaarlijk se rentelast van zo'n anderhalf mil joenbij." Sneller dan andere gemeenten kwam Soest in die jaren dan ook in de finan ciële perikelen. "De andere gemeenten volgden later, als gevolg van de econo mische teruggang en de bezuinigingen op het gemeentefonds. Dat was voor Soest de tweede klap, die kwam er nog eens bovenop." 'Minder gezellig' De heer Kruitwagen karakteriseert de toestand waarin Soest zich destijds be vond met veel gevoel voor understate ment als "een minder gezellige situa tie". "Het kwam er op neer dat we moesten proberen te behouden wat we hadden, zo weinig mogelijk af te bre ken. Maar ik heb juist altijd veel liever iets vooruit geholpen, iets tot stand ge bracht. Ik bouw persoonlijk liever iets op. Dat is wel iets anders dan het weg werken van tekorten. In dat verband komen ook de plannen voor de bouw van een nieuw gemeen tehuis ter sprake. De heer Kruitwagen heeft in zijn functie als geen ander er varen hoe groot de huisvestingspro blematiek van de gemeente Soest is. "Er zijn in de loop der jaren natuur lijk diverse plannen geweest. Ik heb daaraan ook het nodige bijgedragen, maar niet omdat ik zelf zo nodig een standbeeld moest achterlaten of ter meerdere eer en glorie van Soest. Het gemeentehuis stamt uit de vorige eeuw, toen Soest nog maar een handvol in woners had. Als je ziet hoe de gemeen te is gegroeid, dan kun je alleen maar narigheid constateren. Dat geldt niet alleen voor al die barakken en keten, maar ook voor de verspreiding van de diensten over heel Soest. De medewer kers zitten er acht uur per dag in, die hebben ook recht op goede behuizing, en de burgers weten ook nauwelijks waar ze moeten zijn. Onze huisvesting is niet vriendelijk naar de burgers toe." Ook op bestüürlijk niveau ondervindt Soest ernstige nadelen van de gebrek kige huisvesting, vindt de heer Kruit wagen, "Ook voor de raad, de commis sies, de fracties en voor B. en W. is er nauwelijks sprake van "huisvesting van het bestuur van de gemeente'. Een goed kontakt met de burgers is niet te realiseren. Ambtelijk gaat het ten kos te van de efficiëncy." De heer Kruitwagen zou graag een systeem hebben gevonden om het ver lies aan effectiviteit door alle huis vestingsproblemen te berekenen. "Ik heb het helaas nooit gevonden." Spulletjes Nu de gemeente Soest weer uit het financiële slop is geraakt moet de huis vestingsproblematiek weer serieurs opgepakt en bekeken worden, vindt hij. "Iedere gemeente in deze regio en op de Veluwe heeft intussen van alles gedaan. Alleen Soest zit nog met z'n spulletjes. Er zal toch iets moeten gebeuren; dat is onontkoombaar. De realiteit gebiedt te zeggen dat er de af gelopen jaren inderdaad geen geld voor was, maar ik ben van mening dat de bouw van een nieuw gemeentehuis nu een duidelijke plaats moet krijgen bij de investeringen." De heer Kruitwagen wijst in dit ver band ook op de samenhang met de voorgenomen reorganisatie van het ge hele gemeentelijk apparaat, waarover zojuist op topniveau is gesproken tij dens een weekend in Wolfheze. "Dat is een belangrijk proces, waarin de ge meentelijke huisvesting een uiterst voorname rol speelt." Als gemeentesecretaris is de heer Kruit wagen in de afgelopen acht jaar zeer nauw betrokken geweest bij het be stuurlijk va-et-vient in Soest. Niet al leen is hij als "eerste adviseur" werk zaam geweest van drie bestuursorga nen (de gemeenteraad, het college van burgemeester en wethouders, de burgemeester - elk met onderscheiden taken en bevoegdheden), maar tege lijk was hij ook hoofd van de secreta rie en hoogste verbindingsman tussen bestuurlijk en ambtelijk apparaat. Bovendien verrichtte hij een coördi nerende taak voor de andere gemeen telijke diensten en instellingen. "Soms is het wel een moeilijke positie geweest waarin ik verkeerde. Je moet natuurlijk altijd loyaal zijn en de be sluiten uitvoeren, maar dat valt niet al tijd mee, als er problemen zijn. Die komen natuurlijk overal voor. Ik heb van de ambtenaren wel eens te horen gekregen: had u dit of dat besluit niet tegen kunnen gaan? En je kunt natuur lijk niet alles van A tot Z overbrengen. Wat dat betreft is het een ambivalen te functie. Me je ene been sta je in het bestuurlijk apparaat, met je andere in het ambtelijke. Gelukkig hebben we in Soest nooit echt grote problemen gehad. Als dat wel het geval zou zijn geweest, zou je weg hebben moeten gaan." Hele rare baan De heer Kruitwagen heeft, nadat hij eenmaal deze functie was gaan bekle den, nooit iets anders willen zijn dan gemeentesecretaris. "Behalve mis schien de laatste jaren", merkt hij lachend op. "Eigenlijk is het een hele rare baan. Vooral de coördinatie tus sen de verschillende diensten is niet zo gemakkelijk. In Soest zijn die in een aantal opzichten ook nogal ongelijk waardig. De brandweer heeft bijvoor beeld maar een handvol mensen in dienst, de sportstichting ook, maar gemeentewerken een kleine 200." In zijn werk is het altijd "poot aan spelen geweest", merkt de heer Kruit wagen op. Dat geldt niet alleen voor Soest; ook in de andere gemeenten was dat zo. Bovendien wordt er, vooral in kleinere gemeenschappen, ook vaak een beroep op je gedaan voor andere zaken, die dan uitmonden in neven functies, bijvoorbeeld het bestuurslid maatschap van een ziekenhuis, een school, een bejaardencentrum. Daar kun je niet altijd nee tegen zeggen, al brengen ze toch altijd nog weer een hoop werk met zich mee. Ik heb altijd gedacht: m'n energie raakt niet op, maar het tegendeel is waar. In zijn werkzame jaren is er voor de heer Kruitwagen niet veel terecht ge komen van zijn vrije tijd en van zijn hobbies. "Ja, ik ben wel dikwijls 's mor gens vroeg gaan zwemmen in het Na tuurbad of in de Turf. Met opzet ging ik ook altijd zoveel mogelijk met de fiets naar het werk. Dat is van mijn huis af maar een klein stukje, al heb ik in de loop der jaren wel een beetje de pest gekregen aan de bult, midden in het dorp. Soest zit planologisch en stedebouwkundig verkeerd in elkaar, vind ik. Het zijn allemaal aparte stuk ken, die bij elkaar nauwelijks een ge meenschap vormen." Nassauplantsoen als centrum In dat verband komt nog even het Cen trumplan ter sprake: "De strijd om de Eng is nu definitief gestreden en ach teraf denk ik wel eens: waarom heb ben de opeenvolgende gemeentebestu ren van Soest het zichzelf toch zo moei lijk gemaakt? Waarom is noöit de blik gericht op het Nassauplantsoen? Daar had een goed winkelcentrum gereali seerd kunnen worden, en waar nu Hoog- Soestdijk staat zou een leuke plek zijn geweest voor een gemeentehuis, een politiebureau en een postkantoor. Dan zouden we uit de problemen zijn geweest. Maar achteraf praten is ge makkelijk..." De heer Kruitwagen heeft overigens geen moeite met de manier waarop de bestuurlijke organisatie van de ge meente gestalte heeft gekregen. "Die staat al sinds 1851 overeind en is goed doordacht. Daar zullen heus geen es sentiële veranderingen in worden aan gebracht. Een gemeenteraad en een college van B. en W. als dagelijks be stuur zul je wel houden, en een ge meentesecretaris zul je dus ook wel houden..." Voor de heer Kruitwagen en zijn echt genote - bij heel wat Soesters zeer be kend als ambtenaar van de burgerlijke stand - breken rustiger tijden aan. De scheidende gemeentesecretaris blijft wel bestuurslid van de stichting Maar schalksbos-Zonnegloren, waarin nog veel werk moet worden gedaan met het oog op het vurig gehoopte behoud van een ziekenhuis voor Soest en Baam. "Maar dat vult m'n dagen niet", aldus de heer Kruitwagen. "Verder weet ik nog niet hoe ik de komende tijd precies zal doorbrengen. Daar moeten we maar eens rustig over nadenken. Ik reis, zwem, tennis en lees graag. En wie weet vat ik nog wel een of an dere interessante studie op. Ik ben in elk geval niet van plan om hier voor het raam naar buiten te gaan zitten staren. Dat zou zonde van m'n tijd zijn." Ook voor de kleine verzender is het mo gelijk gebruik te maken van de mogelijkheden voor partijenpost. Tot en met 4 januari is het mogelijk bij ver zending van meer dan 50 Kerst- en Nieuwjaarswensen een lager tarief te krijgen. De kaarten dienen dan bestemd te zijn voor het streekpostge- bied waarin de woonplaats van de aan bieder is gevestigd. Op het postkantoor kan men vertellen welke plaatsen buiten de eigen woonplaats ook tot het streekpostgebied horen. De plaatsen staan overigens ook op de brievenbus sen aangegeven. De kaarten dienen te zijn gefrankeerd met de normaal daarvoor nodige post zegels. Een drukwerkkaart50 cent Een kaart in omslag60 cent. De volgende kortingen zijn mogelijk Ongesorteerde aanlevering: 0 drukwerkkaarten 4 cent per kaart. drukwerk in omslag 14 cent per om slag. Gesorteerde aanlevering (in volgorde van het cijferdeel van de postcode drukwerkkaarten 17,5 cent per Kaart. drukwerk in omslag 27,5 cent per omslag. Gebruik maken van deze regeling is eenvoudig. De stukken behoeven slechts op het postkantoor (geen post agentschap! te worden afgegeven en de korting wordt contant terugbetaald. Mondileder aan de Amersfoortsestraat 76 te Soesterberg organiseert in haar toonzaal een zeer bijzondere kunstex positie van bronzen beelden van Otto Schouten. Deze expositie duurt van zaterdag 21 december t/m. zaterdag 4 januari 1986. De expositie is geopend alle dagen van 9.00 -17.30 uur. (2e Kerstdag van 10.00 - 17.00 uur). In de gemeenten Soest en Amersfoort kent men al langer de bronzen beelden van Otto Schouten. De kunstenaar tracht door gebruik te maken van eenvoudige lijnen een her kenbaar "Beeld" te scheppen. Van een onlangs door de gemeente Zeist aangekocht beeld "Totaal" is een ontwerp-studie geëxposeerd. Dit 2.20 cm. hoge beeld zal in overleg met de kunstenaar een plaats krijgen tussen het winkelend publiek direkt op het trottoir. Een ontwerp-studie in was van het beeld "Bewegende Stilte" en de studie van het beeld "Meisje of Vrouw", onlangs aangekocht door resp. Utrecht en Breu- kelen, zijn smaakvol tentoongesteld. Daarnaast zijn er een twintigtal bron zen beeldjes te zien, aangevuld met een kollektie z.g. "Mini's" in brons van de aankomend beeldhouwer Ufo Fehres. Textiel weefsels, aquarellen en zeef drukken kompleteren het geheel en maken dat een bezoek aan de toon zaal zeker de moeite waard is. Kerstmis staat weer voor de deur en daar zijn ze op 't Vaarderhoogt in Soest goed van doordrongen. Het groen- bedrijf aan de Dorresteinweg ademt al weer enige tijd een gezellige kerstfeest uit, waarvan de levende kerststal het onbetwistbaar middelpunt vormt. De meer dan 200 m' metende kerststal is de lJ/e in successie die door het personeel van het tuincentrum is opgebouwd. Het erg tot de verbeelding sprekende bouwsel is dit jaar ge situeerd in de nog kersverse tuinwinkel, waarvan de ruimte- duidelijk inspirerend gewerkt heeft. Na de nodige voorberei dingen en een week van hard werken is er een Bethlehem- creatie ontstaan met een heel eigen gezicht. Direct na binnenkomst van de tuinwinkel bevindt de be zoeker zich midden in het kerstgebeuren en waant zich zo'n 1986 jaar terug. De kerststal biedt naast de prachtige beel dengroep onder meer onderdak aan een heuse kameel, een ezelin met veulen, een schaap met lammeren, een geit met jongen, konijnen, kippen etc. Dit alles tezamen maakt dat een bezoek aan de levende stal voor een ieder die wat echte kerstsfeer proeven wileen 'mustis. De stal valt dagelijks te bezichtigen tijdens de normale openingstijden van het tuincentrum en blijft tot 'Drieko ningen' (6 januari) intakt. Vuurwerk mag in de gemeente Soest alleen op zaterdag 28, maan dag 30 en dinsdag 31 december ver kocht worden en wel aan personen boven de achttien jaar. Verkoopt men buiten die periode vuurwerk of verkoopt men vuurwerk aan perso nen onder de achttien jaar, dan ris keert men een bekeuring. Uitge zonderd hierop is de verkoop van de zogenaamde klappertjes die het gehele jaar verkocht mogen worden aan mensen van alle leeftijden. Het afsteken van vuurwerk mag in Soest en Soesterberg alleen tussen 18.00 uur op 31 december en 01.00 uur op l januari. De politie zal er weer streng op toezien dat buiten die periode geen vuurwerk wordt afgestoken. De strenge voorschriften en het strenge toezicht zijn wel nodig, daar vuurwerk levensgevaarlijk kan zijn. Wie desondanks toch vuur werk wil afsteken moet goed letten op de gebruiksaanwijzing, die op de verpakking vermeld staat. Let echter ook op de omgeving en steek geen vuurwerk af in de buurt van auto's: de benzinedamp rond de auto kan enorme ontploffingen ver oorzaken met levensgevaarlijke ge volgen. Bedenk wel, dat brandwon den tot de pijnlijkste en gevaar lijkste verwondingen behoren. Schiet verder geen pijlen en raket ten af in de omgeving van rieten da ken. Eén vonk is voldoende om een heel huis in de as te leggen. De revolutionaire Red Line speakers van Bang Olufsen geven u een geweldig stuk vrijheid. U kunt plaats en klank steeds weer aanpassen aan uw luisteromstandigheden en persoonlijke smaak. Van klassiek concert voor u alleen tot hard-rock party voor twintig tieners. Red Line luidsprekers klinken even goed laag op de grond, midden op de muur of hoog aan het plafond. Maak uw keus - en profiteer van ons aanbod: bij aankoop van een set Beovox RL 45, RL 60 of RL 140 krijgt u tot 31 december a.s. een set vloerstandaards, wandbeugels of in hoogte verstelbare plafondpendels kado. Het typenummer geeft de toelaatbare belasting in Watts aan. SOEST Van Weedestraat 78, Tel. 02155-17253 First Blood part II Strijden in de jungle, d.m.v je joystick in de rol van Rambo WINKELCENTRUM "HARTJE-ZUID" D'66 afdeling Soest houdt vanavond haar algemene afdelingsvergadering in restaurant v.d. Brink, Soesterberg- sestraat 122. Aanvang 20.00 uur. Deze avond staat in het teken van de komende verkiezingen. Het gemeente programma 1986 -1990 zal worden vast gesteld en de lijstaanvoerder voor de komende gemeenteraadsverkiezingen zal worden gekozen. Tevens kan men kennis maken met de eerste activiteit van het campagne team, nl. de presentatie van de "D'66 wijn," onder het motto: "Goede wijn behoeft geen krans." Deze Cötes du Ventoux, Appelation Démocratique Controlée, 1984, is voorzien van een fraai uitgevoerd etiket met het D'66--. vignet en heeft ondermeer als tekst: 'Réserve de la Campagne Electorale 1986.' De prijs per fles is 6,95. Per doos (6 fl.zal de prijs 40,-- bedragen. Belangstellenden kunnen voor infor matie bellen naar Jan Manden, tel. 15661, of naar Leni Kort, tel. 10243. Zij kunnen daar tevens tot 30 december a.s. deze wijn bestellen, zolang de voor raad strekt. DEMOCRATEN Visbedrijf bekeurd In samenwerking met de keurings dienst van waren heeft de afdeling Bij zondere Wetten van de politie Soest vo rige week een onderzoek ingesteld bij een visverwerkingsbedrijfje aan de Peter van den Breemerweg. Twee keurmeesters kwamen in actie in het bedrijf dat een weinig heldere indruk maakte. Een hoeveelheid vis werd in beslag genomen voor nader onderzoek. Tegen de eigenaar, de 50-jarige P.B. uit Amersfoort, werd een procesver baal opgemaakt. VELDWEG 6 A 3764 CP SOEST TELEFOON 02155-21552

Soester Courant | 1985 | | pagina 15