VflNEDE adama T5 KfcNE OPRUIMING aanbiedingen vzspe m 3?8 iü piekfijne herenmode Bij ons begint de 27 december 1984 Nu reeds interessante zogezien Menne voert CD A-lijst aan bij raadsverkiezingen Wethouder Menne [CDA] stemt tegen CDA-voorstel tariefsverlaging gas Gemeentelijke reorganisatie zal niet leiden tot ontslagen o Mm 3 64e JAARGANG NO. 17 WOENSDAG 18 DECEMBER Ans Greefhorst op derde plaats gezet Soester ernstig gewond bij botsing met trein op Veldweg GLAS HANDEL 3 TRAPPENINDUSTRIE SOEST BOUWMARKT SHOWROOM KEUKENS, SANITAIR en TEGELS Veldweg 4 - Soest - Tel. 02155-14878 MODE Clementines Honsbergen HONSBERGEN Fijne snijworst Honsbergen \,yM De Russen komen! Abonnement per halfjaar f 12 Buiten Soest per halfjaar f24, Losse nummers 65 ct Gecontr. opl. 8950 VERSCHIJNT IEDERE WOENSDAG Kantoor voor redactie en administratie Van Weedestraat 227 Postbus 57, 3760 AB Soest Telefoon 02155-14152 Postgiro 126156 U.. 1 -J„l.:J v Het CDA gaat de verkiezingsstrijd om de gemeenteraadszetels van Soest volgend jaar maart voeren onder aan voering van wethouder Jan Menne van Financiën en Onderwijs. De ledenver gadering van de Soester christen-de mocraten besloot daartoe vorige week maandag, waarmee werd afgeweken van de advieslijst, die het bestuur aan de leden had voorgelegd. Op die voorlopige lijst prijkte Ans Greefhorst-van Overdam nog op de eerste plaats en Menne op de derde. De leden besloten Menne naar voren te schuiven en Ans Greefhorst op de der de plaats te zetten, daarmee duidelijk makend dat zij met de wethouder ken nelijk meer stemmen denken te kun nen trekken dan met Ans Greefhorst, die de fractie aan het begin van de lo pende zittingsperiode aanvoerde. Zij verruilde het voorzitterschap tussen tijds met Kees Verheus, die zowel op de advieslijst als op de definitieve lijst de tweede plaats heeft ingenomen. Menne voert de plaatselijke christen democraten bij de verkiezingen aan met een programma waarin het CDA met in het algemeen nogal obligatie be leidsvoornemens komt. Dat program ma werd door de ledenvergadering eveneens goedgekeurd. Na een inleiding over de "zorgzame sa menleving," waarin de eigen verant woordelijkheden van de burgers worden benadrukt onderstreept het CDA-program het belang van Soester- berg als deel uitmakende van de ge meente Soest, ofschoon het aantal in woners hier en daar een belemmering is voor het realiseren van voorzie ningen. Daarom zal de woningbouw in Soesterberg gestimuleerd moeten wor den. Sportstichting zonder raads leden Onder het kopje "burger en bestuur" bepleit het CDA ook herstel van de eigen verantwoordelijkheid van de overheid. Het spreekt daarbij uit dat in besturen, verenigingen en instellingen waarin de gemeente participeert zo min mogelijk raadsleden, wethouders en ambtenaren zitting moeten hebben. Het CDA is duidelijk voorstander van een Sportstichting zonder raadsleden in het bestuur en onder leiding van een neutrale voorzitter. Het CDA wil opnieuw een "afspie gelingscollege" waarin "in redelijk heid" zoveel mogelijk alle in de raad zittende partijen vertegenwoordigd zijn en waarin de politieke verhou dingen tussen de partijen tot uiting komt. "Politieke portefeuilles dienen in handen te zijn van gekozen vertegen woordigers." Het CDA bepleit voort zetting van het gevoerde financiële beleid, omdat de mogelijkheden nog steeds beperkt zijn, al zijn ze dan ook beter dan de laatste jaren. "Gestreefd moet worden naar beperking van de gemeentelijke lastendruk," aldus het program, dat verder opmerkt dat "nutsbedrijven die meer winst maken dan voor een doelmatige bedrijfs voering nodig is hun tarieven moeten verlagen." Op het gebied van de ruimtelijke orde ning staat het CDA voor behoud van de open ruimte, met daarin waardevolle natuur- en landschapselementen, en aandacht voor de kenmerkende afwis seling in het Soester landschap. Ten aanzien van milieu-onvriendelijke be drijven in woongebieden wordt een zo actief mogelijk verplaatsingsbeleid ge voerd. Bodemonderzoek en bodemsanering moeten een structureel karakter krij gen van het CDA en in geval van ille gale stortingen en lozingen moet er snel tot vervolging worden overge gaan. Het CDA vindt verder dat het aanbeveling verdient onderscheid te maken tussen het vergunning verle nende en het controlerende deel van de Hinderwet-afdeling van de gemeente. Voor wat de woningbouw betreft wil het CDA aandacht voor de huisvesting Vrijdagmiddag j.l. deed zich omstreeks het middaguur een ernstig ongeluk voor op de spoorwegovergang aan de Veldweg in Soest. Daar kwam de 51/-jarige Soester C. van H. in botsing met de trein uit Baam naar Utrecht. De trein ramde de auto van de Soester op de plaats waar de bestuurder zat. Deze werd ernstig getoond naar het Academisch Ziekenhuis in Utrecht overgebracht. Na de botsing werd de auto nog enige tientallen meters door de trein meege sleurd. Het lukte de machinist niet onmiddellijk de trein weer van de auto los te trekken. Het treinverkeer ondervond een vertraging van ca. twee uur. Uw dubbele ramen, heel klein of erg groot die levert VAN EDE ook in glas-in-lood of recht toe recht aan laat ons maar begaan. We doen het erg netjes, 't is toch ons brood? Beckeringstraat 50 - Soest (werkplaats woonhuis) BEL 1 60 55 Of 1 84 29 EN WIJ KOMEN! Arrow Kappa WcGrcgor Torras Desch pringle Le Dtib K-shoes Schiesser Bergeri di Cania SïSllïil^anfashi paul en Soesterbergsestraat 51 van een- en tweepersoonshuishoudens, ouderen, gehandicapten en grotere ge zinnen van o.a. culturele minderheden. Op welzijnsgebied moet een redelijke eigen bijdrage, zo mogelijk naar draagkracht van de deelnemers worden gevraagd. Aandacht moet er ook zijn voor zowel het jeugd- en jongerenwerk als het ouderenwerk in Soest. Minderheden Onder het hoofdstukje "minderheden" wordt wat kryptisch opgemerkt dat mag worden vastgesteld "dat niet alle leden van etnische groepen, ondanks soms langdurig verblijf in ons land en het feit dat hun kinderen hier geboren worden, Nederland als hun 'vaderland' beschouwen. Daarvoor blijven zij enigszins vervreemd van onze samen leving." Aangetekend wordt dat achterstelling, achterstand, discrimi natie en rascisme moeten worden voor komen en uitgebannen. Bijzondere aandacht verdient in dit geheel ook de positie van de vrouw. "Het CDA Soest staat open voor vertegenwoordigers van minderheidsgroepen en is bereid hen mee te laten functioneren bij de voorbereiding van het plaatselijk beleid." Hoewel het CDA ontwikkelingssamen werking niet beschouwt als in de eerste plaats een taak van de gemeentelijke overheid kan het particulier initiatief op dit terrein rekenen op steun; waar nodig moet de plaatselijke overheid hulp verlenen, zowel in financieel als in materieel opzicht." Bureaucratie Verder spreekt het CDA onder meer uit dat de werkgelegenheid gestimuleerd moet worden, onder meer door een snel lere afhandeling van vergunning aanvragen. "Waar mensen zelf de handen uit de mouwen steken werkt de gemeente eraan mee dat deze initiatie ven niet in bureaucratie worden ge smoord." Ook wordt bepleit "handha ving van een behoorlijk niveau van bi- tische kunstbeoefening, scholingsmo gelijkheden en zorg voor instandhou ding van waardevolle of karakteris tieke gebouwen en landschappen. Over "emancipatie" is het program kort: "De verdeling van banen en func ties dient evenwichtig te worden opge bouwd. De gemeente moet hierin een voorbeeld geven, het emancipatiebe leid kan ook rekenen op financiële steun van de gemeente." Op sportgebied moet de gemeente het gebruik van sportaccommodaties overdag stimuleren, vindt het CDA, en de gemeente moet, indien daartoe de wens bestaat, eigendom, beheer en on derhoud van de accommodaties over dragen aan het particulier initiatief of aan het bedrijfsleven, met extra aan dacht voor de voorzieningen die gratis gebruikt kunnen worden (o.a. trim banen). Het Natuurbad moet tegen een redelijk tarief toegankelijk blijven voor de inwoners van Soest. Tenslotte wil het CDA dat de korps leiding van de Soester politie jaarlijks verslag uitbrengt aan de gemeente raad, vergezeld van een oordeel van de burgemeester. "Voor het CDA is per manente begeleiding en nascholing van het politiepersoneel, met bij zondere aandacht voor jeugdige agen- bliotheekwerk, steun voor amateuris- ten,noodzakelijk." De wethouder van financiën, drs. Jan Menne (CDA), die vorige week werd ge kozen als lijsttrekker van zijn partij bij de komende gemeenteraadsverkiezin gen, zal donderdag in de gemeente raadsvergadering tegen het voorstel stemmen van zijn partij CDA om het vastrecht-tarief van het gas met 24 gulden te verlagen. Het college van B&W is unaniem van mening dat het CDA-voorstel onterecht is. Dat antwoordde de wethouder op een vraag van het P.S.-raadslid Jan Vis ser, die eerder in de commissie Bedrij ven Personeel had aangekondigd het CDA-voorstel te zulen steunen. Ries van Logtenstein (CDA) herhaalde in de financiël commissie nog eens de argumenten van de christen-democra-, ten zoals zijn collega Henk Strietman die eerder in de commissie Bedrijven had uiteengezet. De verlaging van het vastrecht-tarief met 24 gulden scheelt de gemeeentekas drieënhalve ton. Het CDA denkt dat op te kunnen vangen met de overwinst van het Gasbedrijf en zijn bereid dit bedrag elk jaar te herzien afhankelijk van de winst van het Gasbedrijf, dat nu anderhalf mil joen gulden bedraagt. 'Verkiezingsstunt' Opnieuw verzetten de VVD-vertegen- woordigers zich fel tegen het voorstel, dat zij kwalificeerden als "een verkie zingsstunt". Zo ook Raymond van Gel der (PVDA) die had uitgerekend dat de 14.000 gasmeters in Soest slechts een meetverschil aanwijzen van 0.7%, een meetfout, die hij wel acceptabel vindt. Hij stelde eveneens vast dat het vast recht-tarief niet kostendekkend is en wees het CDA op de college-afspraak te streven naar kostendenkkendheid. 'Ik vind die twee cent kostenvermeerde- ring heel vervelend, maar ik zal nood gedwongen accoord gaan met het voor stel van de minister", aldus van Gel der. Van Logtenstein verweet hem dat de PVDA in voorafgaande gevallen in de raad niet akkoord was gegaan met een woonlastenvermeerdering via de gasprijs. Jan van Gelder (SGP/GPV/RPF) bleef bij zijn eerder ingenomen stand punt dat 5% winst genoeg is voor de gasreserves en de rest terugbetaald moet worden aan de burgers. Of hij dit voorstel de volgende week hard maakt met een motie in de Raad is niet bekend. Adriaan Pothuizen ('66) "denkt nog steeds na", staat niet onwelwillend tegenover het CDA-voorstel, maar on derschrijft de bezwaren van Van Gel der. De democraat vreest dat na een zachte winter het vastrecht-tarief vol gend jaar weer verhoogd moet worden en hij vindt de motieven van het CDA niet zuiver. De raad beslist morgen 19 december. G. A. P. var: den Bosch Kiaarwaterweg 83 - Soest - Tel. 02155-11512 UITVOERINGEN IN ALLE HOUTSOORTEN De reorganisatie van het gemeentelijk apparaat van Soest zal geen ontslagen tot gevolg hebben. Dat staat in een in tern informatiebulletin van de ge meente Soest met als onderwerp de heroverweging van de gemeentelijke organisatie. Daarover is begin vorige week in Wolfheze een conferentie gehouden onder begeleiding van het externe adviesbureau De Galan en Voigt. Deelnemers waren burge meester en wethouders, de diensthoof den en de vertrouwensmensen van de verschillende dienstonderdelen. Goede sfeer Bij de tweedaagse gedachtenwisseling, die volgens het bulletin in een goede sfeer is verlopen, is een tweetal punten besproken. Allereerst het gemeen schappelijke sterkte-zwaktebeeld van de bestaande organisatie; dat wil zeg gen wat komt voor behoud in aanmer king en wat zou gewijzigd moeten wor den. Daarnaast is bekeken hoe de ont wikkeling van de gemeente de ko mende vijf tot tien jaar zal zijn en aan welke eisen de organisatie moet vol doen. Vervolgens werd bekeken welke orga nisatorische vorm daaraan het beste tegemoetkomt. Daarbij werden glo baal drie mogelijkheden aan de orde gesteld: de bestaande organisatie; de bestaande organisatie met beperkte wijzigingen, en een nieuwe organisa tie, waarbij wordt uitgegaan van geïn tegreerde beleidsvoorzieningen. Voor deze laatste mogelijkheid lijkt zich een voorkepr te ontwikkelen. Gelet op de gesprekken moet geconsta teerd worden, dat een mogelijke reor ganisatie een aantale effecten zal op roepen dat niet van te voren is in te schatten. Dit slaat, zo staat met na druk in het bulletin vermeld, niet op ontslag (want er zullen door de reorga nisatie géén ontslagen vallen), maar op het effect van de organisatie als zo danig. Procedure In de komende drie maanden zal een procedure worden gevolgd, die uitein delijk moet leiden tot een raadsvoor stel dat op 21 maart 1986 verzonden wgrdt. Op 7 januari 1986 zullen De Ga lan en Voigt burgemeester en wethou ders een rapport aanbieden dat de uit werking is van hetgeen in Wolfheze is besproken. Op 15 januari komen burgemeester en wethouders mei nun voorlopig stand punt in een rapport dat voor al het ge meentelijk personeel bestemd is. Vanaf dat moment hebben de overleg organen zoasl het georganiseerd over leg, de medezeggenschapscommissies en de medewerkers tot 27 januari de tijd om het rapport te bestuderen. In de periode tot 15 februari voeren De Ga lan en Voigt voorlichtingsgesprekken met personeel en overlegorganen, waarna de formele inspraakperiode volgt voor personeel en overlegor ganen. Vóór 10 maart voeren burgemeester en wethouders nader overleg met De Ga lan en Voigt en wordt de inspraak ver werkt in het ontwerpvoorstel aan de raad. Tot 21 maart hebben burge meester en wethouders dan nog de tijd het definitieve raadsvoorstel vast te stellen. B.B. sirene op pomp station Den Blieklaan Op het dak van het pompstation van het waterleidingbedrijf aan de Den Blieklaan heeft de A-kring Utrecht van de Bescherming Bevolking (B.B.) on langs een sirene geplaatst. De sirene wordt thans door de P.T.T. op de stuur lijn aangesloten. Op maandag 6 ja nuari zal het apparaat voor het eerst bij de maandelijke beproevingen mee draaien. Elke eerste maandag van de maand zullen de bewoners in de omge ving van het pompstation dan ook om 12 uur 's middags de sirene horen. Paard botst met auto: meisje gewond Bij een aanrijding tussen een auto en een paard, zaterdagmiddag aan de Wieksloterweg, kwam de berijdster van het dier, de 12-jarige Marie S. uit Soest, zodanig ten val dat zij met een hoofdwond naar Zonnegloren moest worden overgebracht. Bij de botsing werd de auto flink beschadigd. Het paard liep ook letsel op en werd na onderzoek door een veearts naar de Universiteitskliniek in Utrecht ge transporteerd. De auto werd bestuur door de 29-jarige D. de G. uit Maartens dijk. Het ongeluk ontstond doordat het paard met zijn berijdster uit het bos plotseling de weg opreed. mf ZUID PROMENADE 12 SOEST-ZUID Alleen donderdag Zoet, zonder pit 25 stuks voor Alleen donderdag Koop nu reeds uw KERSTROLLADE Filetrolladevan 19.00 uoor 15.00 Schouderfilet van 16.00 voor 12.00 Runderrollade van 19 50 voor 15.50 Kïprollade van 18.50 voor14.50 Dus alle rollades ƒ4,- per kilo korting Alleen donderdag 150 gram In de verte zag ik hem al aankomen. Met zijn bontmuts op en een warme donkere jas aan, was hij het prototype van de Rus zoals wij die kennen van kran tenfoto's en televisiebladen. Als opko mend politicius zou hij niet misstaan bij een parade op het Rode Plein in Moskou. Dichterbij gekomen, zag ik zijn brede jukbeenderen die hem het Mongoolse trekje gaven dat aan vele Russen eigen is. Vanuit een schaduw rijk gezicht keken zijn donkere ogen zwaarmoedig de wereld in. Dit was dus mijn vijand In gedachten ging ik razendsnel alle mogelijkheden na. Ik zou natuurlijk hard kunnen weglopen, maar hoewel ik besefte dat de toestand levensgevaar lijk was, zag ik daartoe geen direkte aanleiding. Nog afgezien van het ver lies aan decorum dat ontstaat als je plotseling de benen neemt. Als ik stil blijf staan veronderstelt hij terecht dat ik op hem sta te wachten. Een confron tatie is dan onvermijdelijk, terwijl dat juist het laatste is waar mijn verlangen naar uitgaat. Het is inmiddels ook te laat om op mijn schreden terug te ke ren en te doen alsof er niets aan de hand zou zijn. In de wijde omtrek zie ik niemand die mij eventueel te hulp zou kunnen schieten, want dat de man wei nig goeds in de zin heeft is overduide lijk. Bewust van zijn eigen kracht stapt hij zelfverzekerd recht op mij af. Zijn niet gehandschoende bleke rechter hand kruipt uit de zak waar hij hem tot nu toe in verborgen hield, terwijl zijn linkerhand diep in zijn jas verborgen blijft. Een puntig uitsteeksel heeft de vorm van een handige zakrevolvèr. Dan schiet zijn rechterhand naar mij uit. Hij grijpt de mijne stevig vast en zegt in vloeiend Engels; "Het kan niet missen. U bent degene die ik zoek. Mijn gastheer voor vanavond." En zo was het. De rest is flauwekul. Vladimir is een doodgewone Rus die een poosje voor studie iri Nederland verblijft. Een aardige jongen die boei end kan vertellen over het leven op het Russische platteland. Deel uitmakend van de vijand die ik geacht word te vuur en te zwaard te verdelgen. Huisvuilophalen tijdens feestdagen Beide Kerstdagen en Nieuwjaarsdag wordt er vanzelfsprekend door de ge meentelijke reinigingsdienst geen huisvuil opgehaald. Dinsdag 24 de cember wordt het huisvuil ook van woensdag 25 december (Eerste Kerst dag) opgehaald. Het huisvuil dat an ders op donderdag 26 december (Twee de Kerstdag) opgehaald zou worden, wordt nu op vrijdag 27 december mee genomen. Tenslotte wordt donderdag 2 januari ook het huisvuil van woendag 1 januari (Nieuwjaarsdag) meegeno men. In Soesterberg rond N ieuwjaarsdag geen markt In Soesterberg wordt rond Nieuwjaars dag geen markt gehouden. Daar Nieuwjaarsdag op woensdag valt, vindt er op die dag vanzelfsprekend geen markt plaats. Deze wordt ook niet verplaatst naar een andere dag. Geen markt in Kerstweek Daar de beide kerstdagen op woens dag en donderdag vallen, worden er op die dagen vanzelfsprekend in Soesterberg en Soest geen week markten gehouden. Ze worden in die week ook niet verplaatst naar andere dagen. Nieuwe collectie Exclusieve damesmode, Byoux/Horlogerie. Leder- accessoires. Schoenen en Lingerie, ZUID PROMENADE 5 SOEST TEL 24314 Lees (op pag, 6) hoe een Peters-taxatie u handen vol geld bespaart, jfe Peters bv, gKtf voor wonen in de groene zone. KETTING FORMULIEREN in elke samenstelling en uitvoering. Onze specialiteit: o.a. levering kleine oplagen - korte levertijden. Drukkerij Smit B.V. Postbus 57 - 3760 AB Soest Vanadiumweg 6 3812 PZ Amersfoort Telefoon'033-18747

Soester Courant | 1985 | | pagina 1