LUG LATIE E B.V. Shidio haria harwoeziK 't Zwaantje )t-dealer Kerstmannen in 't Hart Spelen met letters en woorden Café 't Plukje mikt op breed publiek 'tvacwlerhooQt Kleur in de wintertuin (deel 3) LGROEP rn L985 irden en gezond 1986 TUIN-ADVIESCENTRUM PAGÏNa^DINSDAG31 DECEMBER 1985 ERWARMING 1SWERK gas en olie tair iwjaar! nden en Hg 1986 SOESTER COURANT PAGINA 13 wensen wi Voed en dt s h van 1986 uto betreft, ir te maken. Scrabbelen in 1986 dicht bij huis Installatiebedrijf j. cornelisse bv. Licht- en Krachtinstallaties Jongens met vuurwerk aangehouden Ab Blokzijl maakt succesvolle trip Polen-aktie blijft ook in Titusville doorgaan 52 MiLiiiÏMtiï Dubbele inbraak Heuvel- weg Adriaan Pothuizen voert kandidatenlijst D'66 aan Nieuwe eigenaars: Goofen Annemiek de Groot Na aanrijding door gereden 1 "au Ned. Bach Ensemble in uitverkochte Oude Kerk Wij wensen al onze cliënten, vrienden en bekenden een rl|_/"EIDO cMARIA QALLAND Een dineetje voor twee, vier of negentig personen? voor doe-het-zelvers Adriaan Pothuizen. 'THART OON 02155-21188 LEESTRAAT8 OON 02154-13486 door Arie kplein, tel. 18850 >RT tel. 033-635104 Wandelaar '"V fet laatste "Rondje Soest" van 1985. »eilijk hoor, want wat moet je met ">d fatsoen over 365 dagen op papier _ten? Dat 't allemaal zo leuk was? lom nou! Zitten we in de 52e week let z'n allen twee dagen vrede te vie- Ti worden er elders in Europa op legvelden een aantal willekeurige Hnsen neergeknald. Zalig, vrolijk, 5dig en gelukkig Kerstfeest. Natuur- bestaat 't, alleen het is, wanneer B tenminste niet met een bord voor je Tofd loopt, zo betrekkelijk. B5 nder ver van ons bed speelde zich Jt afgelopen jaar ook een gebeuren af Kfct op Arie grote indruk heeft gemaakt, geen land, waar je bij wijze van spre- over maatschappelijke en andere jferkers struikelt, kon het bestaan dat n bejaarde man eerst na 18 maanden ivenloos in zijn woning werd aange- ^offen. Geen mens had hem in ander- f jaar gemist! iit is even triest als veelzeggend, grten we gemakshalve aannemen dat p man in kwestie kip noch kraai had, i is het toch in menselijk opzicht Set te bevatten dat een zo lange stilte Bor niemand werd gehoord, pjn we voor dit soort zaken doof ge- orden, of doen we alsof? >85 nder nu, op de wekelijkse vuile van Arie's studerende zoon na. Ilemaal de deur uit. Dat is even wen- p. rie bracht dit memorabele feit het jjfgelopen jaar eens ter sprake bij opvoeder en voedselverstrek- «r die hetzelfde was overkomen. De i stond hem met oprechte verba- jng aan te staren. "Daar liggen mijn "OUW en ik niet van wakker. De laatste mijn kinderen is al een paar jaar de deur uit. Geen woord kwaad over die jongen, maar voor mij had hij eer der mogen vertrekken. DVat een rust. Gewoon doen waar je in hebt zonder rekening met de nderen te houden." Zijn samenvat- hg werd met grote voldoening uit sproken. "Nog geen kleinkinderen?", ilüe Arie weten. "God bewaar me er liet hij weten. "Dan kun je PP onze leeftijd weer van voren af aan "eginnen. Opvoeden, aanmoedigen tot etere prestaties op school, als opa hteloos toezien met wat voor vreem- JSle vogels ze bij je thuiskomen. Laat 't onze deur maar voorbij gaan. Wij hebben ons portie gehad." Arie herinnerde zich dit verhaal op 2e Kerstdag toen hij, met zijn klein zoon Sebastiaan op z'n arm, een kleine kerstboom van wat snoepgoed ontdeed. Sebastiaan, elf maanden oud. Arie weet zeker dat hij zijn portie als opa nog lang niet heeft gehad! 1085 fVeer een jaar bijna weggetikt. Bijna dagen geleden nam Arie een duik In een bassin gevuld met goede voorne mens. Niet meer roken, een jogging pak kopen en er iets mee doen, heel wat aardappeltjes minder van jus voorzien, een glas minder gezelligheid. Voeg daar nog een regiment andere tekortkomingen aan toe die voor ver betering in aanmerking kwamen, en U zult het met Arie eens zijn dat hij in 1985 tijd tekort is gekomen. Wat er allemaal van terecht kwam? Mogen we het daar even niet over heb ben. 1985 De verse oliebollen en appelflappen lig gen uitgestrekt op vetvrij papier op het nieuwe jaar te wachten. Met iets dat onder de kurk vandaan komt gaan we ze straks wegspoelen. Het wachten is nu op mensen die wat warmte willen geven en ontvangen. Met N. en E. een telefonische afspraak maken voor een avondje klaverjassen in het nieuwe jaar. In dit "Rondje Soest" C. van H. sterkte en beterschap »e wensen. De goede voornemens voor 1986 nog eens op een rijtje zetten. Waar begin je aan Arie? Het is ieder jaar immers toch hetzelf- 3e liedje. Wie daarmee aankomt zit er wat Arie betreft goed naast. Oudejaars avond, in welk jaar dan ook, is uitgere- tend een avond waarop je geen "ne gatieven" ontwikkelt. Geloof daarom in de tekst van je goe de voornemens. Pessimisme heeft im mers een levensgevaarlijke invloed op spijsvertering en bloeddruk. Neem in het nieuwe jaar mee wat mooi —was in 1985 en laat alles dat in de afge lopen 364 dagen aan bederf onderhevig was achter. Mensen, we gaan met onze beperkte en l onbeperkte mogelijkheden van 1986 een fantastisch jaar maken, f' Ik wens het U toe in vrede, gezondheid en voorspoed. ARIE WANDELAAR Sneeuw lag er nog niet in de dagen voor Kerst, maar desondanks verkeerde de winkelgroep 't Hart al een beetje in de sfeer. Op de zaterdag voor het kerst feest waren op de Koninginnelaan twee kerstmannen, compleet met arreslee (zij het dan in een mobieleversie) aanwezig om het publiek namens de win kelgroep een presentje aan te bieden. Een traditioneel gebaar dat door de ont vangers uiteraard zeer werd gewaardeerd. FotoGoos van der Wilt Scrabble is in. Thuis in de huiska mer, maar ook in clubverband. Bij na een half jaar geleden vond te Amersfoort de oprichting plaats van de scrabble-vereniging Letter greep. Aarzelend van start gegaan, vandaag beschikkend over een vaste kern speelsters en spelers die wekelijks een avondje voor hun fa voriete hobby reserveren. Uitgerekend in Soest, met de orga nisatie van de jaarlijkse Neder landse scrabble-kampioenschappen min of meer de bakermat van scrabbelend Nederland, ontbrak tot nu toe een vast stekje waar Soester scrabbelaars voor regelmatige par tijtjes kunnen aanleggen. Daarin komt met ingang van 9 januari a.s. verandering. Vanaf die datum gaat er wekelijks op de donderdagavon den gescrabbeld worden in de sfeer volle bovenzaal van café-restaurant v.d. Brink, gelegen aan de Soester- bergsestraat. Jan Leijendekker is de gangmaker achter dit initiatief. Desgevraagd vertelt hij met veel enthousiasme over de plannen die op stapel staan. "De Amersfoortse vereniging Lettergreep telt een aantal leden die uit Soest afkomstig zijn. Voor mij is het echter een vast staand gegeven dat veel Soester scrabbelaars, met name de wat ou deren, in hun mogelijkheden om in clubverband te scrabbelen worden beperkt door de vervoersmogelijk heden. Bovendien is een aantal scrabbelaars er niet van gechar meerd dat in het" Amersfoortse an dere spelregels worden gehanteerd, terwijl ook de accomodatie waarin gespeeld wordt in het verleden wel eens aan kritiek heeft blootgestaan. Samenvattend zou je kunnen zeggen: iedere club heeft zijn eigen sfeertje, waardoor het kan gebeuren dat smaken gaan verschillen." Soest krijgt er dus een nieuwe ver eniging bij? "Laten we," betoogt Jan Leijendekker, "liever niet over een vereniging spreken. Dan denk je gauw aan een organisatie met een voorzitter, bestuursleden, sta tuten, huishoudelijk reglement, le denvergaderingen en alles wat er bijkomt. Wat mij en enkele anderen voor ogen staat is een clubje men sen die het spelen van scrabble als een vorm van prettige vrijetijdsbe steding zien, en daarnaast een sfeervolle omgeving waarin ge speeld wordt en een prettige onder linge verstandhouding tenminste even belangrijk vinden. Wat de ac comodatie betreft hebben wij, dank zij de fantastische medewerking van de heer en mevrouw Ott, eige naars van café-restaurant v.d. Brink het bijzonder getroffen. Vak mensen, die weten hoe ze 't hun gasten naar de zin moeten maken. Zo is er bijvoorbeeld voldoende ven tilatie, waardoor rokers en niet ro kers geen last van elkaar ondervin den. En dan het onderlinge sfeertje. Daar staat of valt alles mee. In Amersfoort maakte ik 't mee dat de scrabbelaars na afloop van een of twee partijen niet wisten hoe snel ze naar huis moesten komen. Kijk, we maken er straks geen sociëteit van, maar wat belangstelling en in teresse voor elkaar, wanneer de partijen gespeeld zijn, vormen voor mij de ingrediënten die er in thuis horen om het lekker te doen sma ken." Uit welke hoek verwacht de initia tiefnemer belangstelling? "In prin cipe is iedere volwassene bij ons welkom, mits naast het spelen van scrabble, bijdragen tot sfeer en ge zelligheid ook tot zijn bagage beho ren. Het meest onbelangrijk vind ik de bedrevenheid in zijn of haar hob by. Op basis van de officiële spelre gels wordt het spel gespeeld en dan tref je daarbij cracks, gevorderden en beginnelingen aan. Het moet een vanzelfsprekendheid zijn dat we vooral de beginnelingen op een ple zierige manier een eindje op weg helpen." Dat sfeer en onderlinge vriend schap bepalend lijken voor het suk- ses van de nieuwe Soester scrabble- onderneming blijkt ook uit het vervolg van dit gesprek. "Of we een onderlinge competitie gaan spelen, dan wel kiezen voor vrijblijvende partijen is een zaak waarover de scrabbelaars zich op 9 januari a.s. moetenuitspreken. Meeste stem men gelden, zo simpel ligt dat. Ze ker is wel dat iedere week één van de scrabbelaars met een welver diend prijsje naar huis zal gaan. Daarvoor is een systeem ontworpen waardoor, zonder uitzondering, ie dereen een keer bij de prijsuitrei king vooraan zal staan. Belangrijk detail, de financiën, kwam in de toekomstvisie van Jan Leijendekker nog niet ter sprake. "Om de toegankelijkheid nog gro ter te maken zou 't mij wat waard zijn iedere scrabbelaar gratis te la ten spelen. Helaas een onmogelijk heid. Voor een bedrag van slechts f 2,50 per wedstrijdavond is men bij ons welkom, zij 't dat we het gezel schap willen beperken tot maxi maal 40 personen. Andere voor waarde is dat belangstellenden voorlopig hun scrabble-spel moeten meenemen." Scrabbelen in 1986, dicht bij huis. Afgaand op bovenstaande uiteen zetting een oproep aan scrabbe laars uit Soest en directe omgeving om van "uit-scrabbelen" wekelijks een gezellige ontspannen bezigheid te maken. Donderdagavond 9 jan- nuari te 19.30 uur wordt daarmee in café-restaurant v.d. Brink begon nen. Voor nadere telefonische in lichtingen na 18.00 uur tel. 14665. Tel. (02155) 13014-12577 De politie trad in het afgelopen week einde op tegen zes jongelui, die op het NS-station Soestduinen bezig waren vuurwerk af te steken. Drie jongens uit Amersfoort, van resp. 14, 16 en 17 jaar werden geverbaliseerd omdat zij in het bezit van vuurwerk waren, alles met elkaar een halve vuilniszak vol. Deze voorraad werd in beslag genomen. tel. 035-44255 ».00 uur. In Titusville blijft men akties voeren om geld in te zamelen voor de Poolse bevolking. Na het plotseling overlijden van ds. Jack Merz, de initiatiefnemer in Titusville. leek daarin de klad te komen, maar Ab Blokzijl van de stich ting Midden Nederland Helpt de Polen heeft twee anderen bereid gevonden de organiserende en coördinerende taken over te nemen. Het zijn Bill van Engelenburg en Jock Engel, beiden van Nederlandse afkomst. Soesterberger Ab Blokzijl is onlangs teruggekeerd van zijn reis naar de an dere kant van de oceaan, die naar zijn zeggen eigenlijk bedoeld was om een nieuwe voorzitter voor de stichting te zoeken. "Dat was belangrijker dan geld. Ik had niet verwacht dat het zou lukken. Van te voren is er contact ge weest of ik zou gaan of niet. Ik heb toen eigenlijk alleen maar be richten gehad van blijf maar waar je zit. Niemand wil meer, geen akties, niets meer. Ik ben onzettend blij dat het toch gelukt is, anders was het nu opgehouden. Misschien is het eigenwijs om er tegenin te gaan, maar de hele trip is het dubbel en dwars waard ge weest", zegt een tevreden Ab Blokzijl. Kleiner Inmiddels is de eerste aktie alweer op poten gezet. De geldinzameling, die tot na de Kerst zal duren, gaat volgens Blokzijl ongeveer 5.000 dollar opleve ren, een goede 15.000 gulden. De aktie is kleiner dan die van ds. Jack Merz, die enorm veel contacten had. Niette min oordeelt Blokzijl dat het nu al goed loopt. Hij heeft vertrouwen in de toe komst van de Amerikaanse inbreng voor de hulp aan de Polen: "Bill van Engelenburg is eigenaar van enkele hotels en Jock Engel is directeur eigenaar van een groot verhuisbedrijf. Het zijn invloedrijke mensen daar, dus ik geloof wel dat naar hen geluis terd wordt als ze iets willen", Voor 1986 zijn ook de plannen gereed voor nieuwe akties. Zo is het vrijwel zeker dat ongeveer twintig hotels een week lang vijftig dollarcent geven voor iedere kamer, die men per dag ver huurt. Die aktie zal goed zijn voor zo'n 25.000 gulden, denkt Blokzijl, en al weet hij van de komende akties in Titus- wille op dit moment nog niets af, hij gelooft dat de zusterstad volgend jaar een enorm bedrag bij elkaar kan krij gen. Van de eerste opbrengsten in Titus ville worden twee ziekenauto's aan geschaft. De eerste daarvan wordt in juli naar Kozle vervoerd, tenminste als de stichting de financiële middelen heeft om de wagen van apparatuur te voorzien. Het is de bedoeling dat Jock Engel samen met Blokzijl naar Kozle gaat om de wagen af te leveren. De nieuwe voorzitter van de Ameri kaanse poot van de stichting Bill van Engelenburg komt op 17 januari in Ne derland aan. 200 transporten De werkzaamheden van de stichting Midden Nederland Helpt de Polen gaat ondertussen onverdroten voort. Op Tweede Kerstdag vertrok het 146e transport naar Polen. "We gaat door tot de 150, en daarna weer door tot de 200", zegt Ab Blokzijl, die daar alleen maar mee duidelijk wil maken dat de stichting blijft bestaan Het transport bracht de Polen onder meer door leerlingen uit Soest en Via- nen gemaakte Sinterklaaspakjes. Te vens werden een paar honderd kerst pakketten en spullen voor de kerk ge transporteerd. De stichting heeft voor lopig plannen genoeg, maar Ab Blok zijl wil daar nog niet op vooruitlopen. We zegt hij dat begin volgend jaar een zestienjarig Pools meisje naar Neder land komt. Zij is doof, verleert langzamerhand het spreken, maar kan in haar eigen land pas over tien jaar geopereerd worden. Dankzij financiële en ma teriële hulp van een groot bedrijf uit Eindhoven kan zij over niet al te lange tijd in Nederland worden geholpen. Steenhoffstraat 13 3764 BH Soest EffitieiltV Telefoon 02155 -10115 COMPUTERSUPPLIES Discettes Discette opbergsystemen Opbergbanden Kasten Bij in een inbraak in twee woningen aan de Heuvelweg is de onbekende dader er met een flinke buit vandoor - Bij de familie R.R. kwam de inbreker binnen door een raam te forceren. Hij verdween met de videorecorder, een gouden ketting, drie kristallen karaf fen en een bedrag van 250 gulden. Bij de buren, de familie A. K., kwam de dader binnen door het forceren van een deur. Hier maakte hij gouden en zil veren sieraden buit. In de onlangs gehouden ledenverga dering van de afdeling Soest van D'66 is het zittende raadslid Adriaan Pothui zen unaniem gekozen als lijsttrekker voor de Soester democraten bij de ge meenteraadsverkiezingen van 19 maart a.s. Pothuizen vertegenwoor digt D'66 als enige in de gemeenteraad, als opvolger van Jenny Allard, die aan het begin van de nu bijna afgelopen raadsperiode de zetel innam. De (voorlopige) namenlijst van de overige D'66-kandidaten luidde na de bij D'66 gebruikelijke schriftelijke stemming als volgt: 2. Jan van Esseveld; 3. Tineke van der Weide; 4. Wim Huiser; 5. Henk Gerth; 6. Rie Paling-Blommendaal7. Erica Hoksbergen-Evers8. Eef van Ei- meren; 9. Janny Veldhuizen en 10. Iet Koop- Kranendonk Later werd bekend dat Henk Gerth, raadslid in de periode 1978-1982 om per soonlijke redenen heeft afgezien van zijn kandidatuur voor de komende raadsperiode. Het gemeenteprogramma waarmee de democraten in Soest de verkiezingen ingaan wordt op vrijdag 17 januari a.s. gepresenteerd tijdens de traditionele Nieuwjaarsinstuif van D'66, die ge houden wordt ten huize van de familie Berkhout aan de Soesterbergsestraat 184. Aanvan 20.30 uur. De bijeenkomst vormt tevens de officiële start van de verkiezingscampagne Met een feestelijke receptie voor vrien den en belangstellenden is in de week voor Kerst café 't Plukje aan de Kerk straat 59 officieel heropend. Vanaf die datum zijn het Goof en Annemiek de Groot, een jong en ondernemend echt paar uit Soest, die samen hun dagelijks brood in dit horecabedrijf verdienen, 't Plukje is sinds een jaar of vier een echt gezellig café, nadat op hetzelfde adres jarenlang het Indonesische res taurant "Warung Kiepas" gevestigd was. Aan het interieur van het café, zoals dat vier jaar terug gestalte kreeg, hebben Goof en Annemiek niet veel veranderd. Dat was ook niet nodig, want het zag er allemaal nog prima uit. 't Plukje is dan ook een sfeervolle gelegenheid, waar het voor de gaande en komende man en vrouw uitstekend toeven is. "We mikken op een breed publiek, met name de jongeren," vertelt Goof, "maar ook de ouderen zijn natuurlijk evengoed welkom.*' Hij ziet er niét tegen op om zeven dagen per week open te zijn. "Als caféhouder moet je bij blijven en niet verslappen, dus goed in de gaten hebben wat de mensen willen." Goof beschikt inmiddels over de nodige ervaring. "Ik heb vroeger nog in de Heksenketel gewerkt, bij Bob Sluis, en ook in de Bobo-bar, dus ik heb wel het een en ander geleerd. De laatste jaren werkte ik in Hilversum, bij 't Stami- neeke." Nu voor zichzelf beginnen noemt Goof "een beetje vreemd, maar wel spannend". Het is de bedoeling dat in 't Plukje ook de keuken weer volop gaat meedraaien, legt hij uit. "Niet zozeer voor maaltij den, maar voor een lekker hapje bij de borrel, zoals bitterballen, broodjes en •eëri sateetje." Daarnaast hoopt hij ook klandizie te trekken voor een gewoon kopje koffie en kan hij de passerende gast op doorreis een uitsmijter of een broodje kroket aanbieden. Bierën De nadruk zal echter blijven liggen op het café-gedeelte, met behalve het ge bruikelijke aanbod aan allerlei drank jes vooral de buitenlandse bieren een beetje etra aandacht zullen krijgen. In flesjes zijn naast het Amstel-tapbier ook bekende merken als Duvel en Hoe- gaarden uit België, Guinness uit Enge land en het "eigen" Limburgse Hertog Jan-bier verkrijgbaar. "Soest is natuurlijk wat minder een uitgaans-dorp dan Hilversum, maar wé dénken hier toch een goed bestaan op te kunnen bouwen," aldus een opti mistische Goof de Groot, die nog met de gedachte speelt om in de niet al te verre toekomst ook "levende muziek" te laten brengen, door kleine bandjes te laten optreden. Maar op dit moment kan hij daar nog niets definitiefs over zeggen. Annemiek en Goof de Groot. FotoGoos van der Wilt Wat wél vaststaat is dat hij een speciale attractie heeft voor het uitgaande volkje van Soest: een wekelijkse bier-avond, op donderdag, waarop voor een tap- pilsje een "vriendenprijsje" van 1,25 gulden wordt gevraagd. 't Plukje is elke dag vanaf 12.00 uur 's middags geopend tot 01.00 uur 's nachts, in de weekenden tot 02.00 uur. Het staat wel vast dat heel wat Soesters die van een stukje gezelligheid buiten de deur houden de weg naar 't Plukje zullen vinden. Ajje an 't begin stoat, daan Is un joar un heul end. En op 31 December liekt ut net of daat de tied veurbie 'evloge is. Veur ming temingste wel. Dit is ut leste Gehannes vaan 1985 en volgend joar goan we weer vaarder met de stukkies-schrieverie. In 't aaf 'elope joar hewwe toch heul waat veur mekoar 'ekrege op Soest, on- daanks de bezuniginge of juust deur de "zunig an"-polletiek. 't Pliesiebero goat deur, aal zie je d'r nog geejn baarst vaan; we maagge ut Netuur- baad verkope; we schelde de schulde kwiet en Artishok zit in ut Borghok. Moar d'r komme volgend joar nog un zooi zoake an bod. We ben d'r nog laang niet. Denk moar us an ongs over- debultse gebiedsdeejlSoesterbaarg. Bie ongs in 't moederdaarp hewwe be- vobbeld un heule troep sporthaalle, moar over de bult zitte ze nog aaltied zongder un daak bove de binnesporte. En de Roademoakerstroat is nog nooit veraangderd. Ze wille de bibliotheek opheffe en goan verbusse, en doar komt denk' oproer vaan. Daatter op Soesderbaarg nog nooit us un volksopstaangd is uut 'ebroke ver- boast ming aal joare. Of zouwe ze doaro stiekum aal zellufbestuur hebbe 'ekre ge? Met un schoaduw-gemeengtebe- stuur? Soesderbaarg is un volwoardig daarp, zeej eejne meneer Blaauw in un kom- missievergoadering. Zie je wel, doar hejje ut aal! "Un volwoardig daarp" - en doarmeej zee die daan wel zo veul as daattut aachter de bult vol is, moar ok woardig. En doar ben'k ut daan toch moar niet zo meej eejns. "Vol," daa's niet woar. D'r is nog plek zaat. En "woardig", doar durruf ik niks over te zeige; daa's gevoarluk proate. Woardevol, daat komt volgus ming beter uut, waant as we Soesder baarg kwiet zouwe roake, daan gonge we op Soest in eejn klaap zo'n zesdu- zend inwoonders aachteruut, en daat liek me moar niks. We haange hiero aal joare op de 40.000 ziele; voortemee zitte we zongder ut verlies vaan Soesderbaarg nog ongder daat getaal, awwe niet uutkieke. We greuje omtrent tot an de Wieksloot met Overheze. 't Heule Veejn zit ongder de huze en vievers, met aallemoal mingse d'r in, en we blieve op ut zellufde oantaal inwoonders. Ze bouwe noeng wel veul eejngezinshuze, moar je zouw verdeed hoast denke daattut eejn- mens-woninge motte weze. En in aal die nieuwe butewieke is t'r moar verdeed weinig soamehaang, liekt me. Moar ze hebbe wel un eige bi bliotheek. Daazze op Soesderbaarg daan vingde daat de boekebus moar op Soest mot goan rieje en zullie d'r eige bibliotheek maagge houwe, dat vink un eerlukke zoak. We kriege steeds meer A.T.V. - Aalle moal Tied veur Leze - ok op Soesder baarg. En veur 't moederdaarp ok, vaan eiges. Beste Soesders, 't aalderbeste veur 1986. Veul geluk en gezongdheid. Moak t'r waat vaan! Ajje 't ming vroagt, daan mok zeige't is zo weer om. HANNES VAN DE NENG. Mevrouw E.H. uit Soest meldde de politie dat een onbekende automobilist haar auto had aangereden. De gehele linker zijkant werd beschadigd. De wa gen stond aan Colenso geparkeerd. Het Ned. Bach Ensemble voerde op 22 december het Weihnachtsoratorium van J. S. Bach uit en kreeg daarbij een overweldigende belangstelling. Krijn Koetsveld staat nu in Soest met dit ensemble al weer twee jaar borg voor concerten op hoog niveau en het publiek weet dit te waarderen. Zo werd ook dit keer de uitvoering van het Weihnachtsoratorium een muzi kaal festijn. De overvolle kerk werd getrakteerd op een concert, waarbij koor en orkest zeer geconcentreerd en geïnspireerd de delen 1, 2, 5 en 6 ten gehore brachten. In tegenstelling tot vele oratorium-ver enigingen zoekt Krijn Koetsveld het in 't werken met een klein ensemble. Daarbij missen we dan de vaak mas sieve inzetten zoals bij het openingskoor "Jauchzet, frohlocket". De blijdschap, die dit kan oproepen, werd in hoge mate gecompenseerd, door de transparante en nauwgezette afwerking; volkomen aangepast aan deze sfeervolle, kleine kerk. Ook in de koralen zong het koor met een uit de tekst voorvloeiende ingeto genheid. Het orkest blonk uit door een soepele en homogene samenklank. De simfonia, inleiding tot de tweede cantate, werd op indrukwekkende wij ze vertolkt. In de begeleiding van de aria's en het terzet vielen fluit, hobo's en trompet op door hun stijlvolle bege leiding. De continuo-partij met Jan Jansen aan het orgel vervolmaakte het instrumen tale geheel. De tenor John Vredeveldt zong op hel dere en vooral in z'n aria "Frohe Hir- ten" op technisch knappe wijze en ook de bas Arjen Liesken wist te boeien. Dit gold in mindere mate voor de sopraan Sonja van Lier, die een nerveuze in druk maakte en de alt Geertje Kuypers. Het geheel overziende mag het N.B.E. terugzien op een prachtig concert. In de zon-doorlichte kerk wist het pu bliek deze vreugdevolle gebeurtenis dan ook te waarderen en reageerde na afloop met een ovationeel applaus. H.B. gediplomeerd schoonheidsspecialiste Telefoon 02155 - 20488. En dat in een gemoedelijke ambiance op nog geen 10 minuten van uw huis? Hoe komt 't toch dat het zo ver lijkt van Soest naar Soesterberg. Jammer, want zo'n ritje is toch echt de moeite waard! Rademakerstraat 2 03463 1423 3769 BD Soesterberg Erik van Dorresteyn medewerker 't Vaarderhoogt We hebben in de laatste twee afleveringen van de tuin tip kunnen lezen dat er tamelijk veel planten zijn die onze troosteloze wintertuin kunnen opfleuren. In aan sluiting hierop wil ik ook in deze aflevering nog wat dankbare wintergewassen bespreken. Een leiplant die we in dat verband zeker niet mogen vergeten is de win terjasmijn of naaktbloeiende jasmijn, die rondom deze tijd volop bloeit met zijn lichtgele trompetjes. De plant heeft vrij slappe twijgen en wordt daarom prak tisch altijd aangebonden gebruikt ter decoratie van muren en schuttingen. Het is echter ook een heel dank bare bodembedekker en geschikt om af te hangen over muurtjes. Met niet al te streng winterweer kan de bloei tot in het vroege voorjaar aanhouden. Vrij onbekend nog steeds is de herfstbloeiende sier- kers of Prunus subhirtella in variëteiten. Ondanks het feit dat deze plant als herfstbloeiend te boek staat ver toont hij niet zelden een prachtige winterbloeien dit hangt natuurlijk nauw samen met de weersgesteld heid. Bij vorstvrij weer kan de sierkers wel van no vember tot in januari overdadig bloeien. Kleur en groeiwijze zijn afhankelijk van variëteit en kweek- vorm. We komen ze tegen in wit, rose en rose-rood in struik vorm, als opgaande stamboom en als treurvorm. Vaste planten die in de winter bloeien zijn er niet veel. Toch zijn er enkele dappere doordouwers onden hen die alle kou trotseren. Zo bloeien in februari-maart met redelijk weer de diverse soorten kerstrozen. Hoe wel de meeste kerstrozen geen opvallende bloemkleur vertonen zijn ze vanwege hun aparte bloeiwijze en bloeitijd toch bijzonder mooi. De kerstroos bloeit van nature maar zelden rond kerstmis, maar wordt wel vaak voor dit doel in bloei getrokken. De planten wor den dan 2-3 weken voor kerst opgenomen uit de tuin en in een pot gezet. In een verwarmde ruimte zullen de eerste bloemen dan tegen de kerst bloeien. Andere vaste planten die we al rond februari kunnen zien bloeien zijn Arabis of randjesbloem. Primula of sleu telbloem en Hepatica of leverbloempje. Een heel vroege Rhodo, Rhododendron praecox kunnen we in feite ook nog wel als een winterbloeier beschouwen, omdat deze al in maart bloeit met prachtige lila bloe men. Deze halfbladverliezende heester bloeit dan zo rijk dat hij menigeen versteld doet staan. Bij kans op flinke nachtvorst is het belangrijk de bloeiende plant 's nachts af te dekken met een plastic zak of kartonnen doos. De aanvang en de lengte van de bloeitijd van alle ge noemde winterbloeiers is erg afhankelijk van de stand plaats. Een beschutte plaats uit de wind is het meest geschikt en biedt de planten dan ook een goede kans om bij kouder weer zich slapende te houden om daarna met wat zachter weer hun bloeiperiode weer te ver volgen. Twee weken geleden heb ik al even gesproken over planten die gedurende de winter hun bloemen knoppen voor het voorjaar als sierwaarde droegen. Een goed voorbeeld hiervan is de Skimmia, waarvan ook weer diverse variëteiten in omloop zijn. De meest opvallende is S. Japonica "Rubella" met dikke bruin-rode bloemknoppluimen. Soortgelijk maar wat minder fel van kleur zijn de platte bruin-rode schermen van Viburnum tinus. Ook weer altijd de moeite van het bewonderen waard zijn de bloemknop- trossen van de diverse Pieris of rotsheidesoorten en rassen.

Soester Courant | 1985 | | pagina 13