•N! r- m ro.- o/o GRATIS VERGROTING BAK Maatregelen nodig ter verbetering verkeerssituatie Korte Ossendam Ankie Nolen: 'Aan kiezers ver plicht mandaat af te maken' scliocmnlter Soester familie vecht al vijftien jaar tegen manége aan de Bosstraat d'OudeEnghe j CDA verliest slag om gasvastrecht opnieuw Geen hoger salaris voor hoofdleider Jeugdzorg wegens diploma Politiekorps nam afscheid van brigadier A. Klok t/m 176 tTING TING TING PAGINA 2 DINSDAG 31 DECEMBER 1985 SOESTER COURANT PAGINA 3 N? rt" sor' als: Dlly" >rm" als: iie" Evaluatierapport voinkelpool Soest-Zuid Inspra kbijeenkomst over evaluatie rapport verkeerssituatie winkelpool Soest-Zuid Bang&OlufsenÊ van Schoemaker Schriftelijke vragen Besteding 'overwinst' wordt in voorjaar nader bekeken Stichting gaat in beroep bij gemeenteraad ketbakker TEL. 11365 1NSTRAAT38 In de winkelpool Soest-Zuid moeten maatregelen getroflen worden ter ver betering van de verkeerscirculatie op en nabij de Korte Ossendam; de zicht baarheid van de overstekende voet gangers en van de voetgangersover steekplaatsen; de bevoorradings- problematiek op de Soesterbergse- straat, en het parkeren langs de Soes- terbergsestraat. Dit zijn de voornaamste conclusies in het „Evaluatie-rapport van de ver keerssituatie rond de winkelpool Soest- Zuid. Hét rapport staat ter discussie tijdens de inspraakavond op woensdag 22 januari, 's avonds om half acht in gebouw De Rank aan de Soesterberg- sestraat 18. Het rapport, met daarin onder meer opgenomen de alternatie ven, zal aan belangstellenden om com mentaar worden voorgelegd. Zij die in brieven aan de gemeente belangstel ling hebben getoond voor de proble matiek, hebben het rapport recht streeks ontvangen. In het gemeentelijke informatiecen trum aan de Steenhoffstraat kan men het rapport inzien en is ook een aantal exemplaren beschikbaar om mee te nemen. Evenals op een aantal andere hoofd wegen in Soest is de verkeersinten siteit op de hoofdwegen rond de winkel pool Soest-Zuid ten opzichte van 1984 licht toegenomen. Het geschatte aantal motorvoertuigen dat dagelijks de Soes- terbergsestraat als doorgaande route gebruikt, is 4.000. De intensiteit op de woonstraten rond de winkelpool. liggen alle op een acceptabel niveau. De intensiteit op de Soesterbergse- straat is in feite te hoog. Er is immers sprake van een weg met een zeer belangrijke verkeersfunctie. Het is duidelijk dat deze ten koste gaat van de verblijfsfunctie die in een win kelgebied voorop behoort te staan. Positief Overigens heeft de verkeersveiligheid zich positief ontwikkeld, zowel op de Soesterbergsestraat als in de omlig gende woonstraten. Ten aanzien van het parkeren wordt opgemerkt dat tijdens drukke perioden gemiddeld 73 procent van de parkeerplaatsen bezet is, zodat niet gesproken kan worden van een tekort. Het parkeren langs de Soesterberg sestraat geeft w problemen. Hierbij is vooral het (gedeeltelijk) parkeren op de rijbaan en/of het fietspad zeer ongewenst, omdat dit ten koste gaat van de verkeersveiligheid. Eén gevolg van het ongeordend parkeren is dat voetganger die de Soesterbergse straat wiirPjöWersteken, onvoldoende zichtbaar am, o,ok op de oversteek plaatsen. i Het is onwenselijk, aldus het rapport, voorzieningen te treffen die het inrij den van het ,,woonstraat"-gedeelte van de Korte Ossendam vanaf 't Driftje onmogelijk maken. Ten aanzien van het openbaar vervoer kan worden ge steld dat uit verkeers- en vervoers- technisch oogpunt de halteplaatsen goed voldoen. Wel heeft een aantal omwonenden klachten over het open baar vervoer, met name over de geluids overlast bij de haltes en de overlast van de bussen (trillingen) op de Korte Ossendam. Tenslotte is gebleken dat een tweetal maatregelen voor de weggebruikers onbegrijpelijk is en ten gevolge hier van veelvuldig wordt genegeerd. Dit betreft het eenrichtingverkeer op 't Driftje en in nog sterkere mate het verbod om vanaf de Korte Ossendam linksaf de Soesterbergsestraat op te rijden. Onevenredig hoog Het is gebleken dat in 1985 het verkeer op de Korte Ossendam met 30 procent is toegenomen ten opzichte van 1983. Bovendien lijkt het aandeel zwaar ver keer hier onevenredig hoog te zijn. In overleg met de bewoners zal hiervoor een oplossing gezocht worden, bijvoor beeld door het instellen van eenrich tingverkeer richting. Ossendamweg vanaf 't Driftje, met uitzondering van langzaam verkeer en openbaar ver voer, of het afsluiten van de Korte Ossendam met uitzondering van bus sen en (brom)fietsen. Hierbij is een aanpassing bij 't Driftje noodzakelijk om rechtsafslaan door vrachtver keer te voorkomen. Bevordering van de zichtbaarheid van overstekende voetgangers kan worden bereikt door het parkeren in de directe omgeving van de oversteek plaatsen te verbiedén. Ter bevordering van de doorstroming wordt voorge steld om aan beide zijden van de Soes terbergsestraat een kleine laad- en loshaven aan te leggen. Verder is het aan te bevelen maatregelen te treffen om ongewenste parkeersituaties te voorkomen. Hiervoor zou een scheiding moeten worden aangebracht tussen het fietspad en de parkeerstrook, als mede op de parkeerstrook zelf. Voor het treffen van maatregelen op korte termijn (Korte Ossendam, 't Driftje en Soesterbergsestraat), in clusief het aanpassen van de bocht in de Gallenkamp Pelsweg en ver plaatsen van lichtmasten en straat- meubilair, is een bedrag nodig van 160.000 gulden. De kosten van maatre gelen op langere termijn zijn momen teel niet te overzien. In het gebouw De Rank aan de Soesterbergsestraat 18 vindt op woensdag 22 januari 's avonds om half acht een inspraakavond plaats over het Eva luatie-rapport Verkeerssituatie Winkelpool Soest-Zuid. Het rapport, met daarin opgenomen alternatieven, zal aan belangstellenden om kommen- taar worden voorlegd. Zij die, via brieven aan de gemeente, belangstelling hebben getoond voor de problematiek, hebben het rapport rechtstreeks ont vangen. In het gemeentelijk INFOrmatiecentrum kan men het rapport inzien en is ook een aantal exemplaren voorradig om mee te nemen. 'Lage plaatsing is motie van wantrouwen' Aan het begin van de raadsverga dering op 19 december legde Ankie No len, het raadslid dat onlangs uit de WD (en dus uit haar fractie) trad een persoonlijke verklaring af, waarin zij meedeelde tot het eind van de raads periode haar zetel te zullen blijven in nemen. "Ik heb mijn best gedaan om mij op basis van het liberale verkiezingspro gramma in te zetten voor de belangen van de gemeente Soest. Noch vanuit de afdeling, noch vanuit de fractie heb ik principiële verwijten gehoord over mijn functioneren als raadslid, zoals gebrek aan inzet of handelen in strijd De Deense vwmgevere van beeld en geluid 'n klasse apparaat B&OVHS met 3 jaar garantie' 2095.-. Schoemaker' is dealer van B&O voor Soest. Kleuren TVv; i/ video en stereo- - apparatuur van topklassev met driejaar garantie. Van Weedestraat 8u Soest-Tel. 02155-10344 met de WD-beginselen," aldus Ankie Nolen, die de WD echter verwijt dat zij door haar voormalige politieke vrienden bij de opstelling en vaststel ling van de kandidatenlijst zodanig is behandeld, dat zij dat niet anders kan zien dan als een "motie van wantrou wen." Geen argument "Bij een motie van wantrouwen be hoort men af te treden. Ik heb dat ook serieus overwogen, maar op geen en kel moment enig argument gehoord voor het besluit mij zo laag op de kan didatenlijst te plaatsen, zelfs geen ar gument waarmee ik het niet eens ben, aldus het ex-WD-raadslid. Daarom heeft ze haar kandidatuur voor de ko mende raadsperiode ingetrokken. De gang van zaken acht zij echter zo danig in strijd met de liberale uit gangspunten dat zij ook haar lidmaat schap van de partij heeft opgezegd. De regels van de VVD laten niet toe dat niet-leden zitting hebben in een ver tegenwoordigend orgaan, stelt Ankie Nolen verder vast. "Mij is derhalve meegedeeld dat mijn bésluit om te be danken voor de VVD ook uitsluiting van de fractie inhoudt." Naar haar oor deel echter zijn de omstandigheden waaronder zij de VVD verlaat zodanig dat zij zich aan de kiezers verplicht voelt haar mandaat voor deze raads periode af te maken. "Het VVD-programma, op basis waar van ik gekozen ben en waaraan ik mij nog steeds gebonden acht, zal uit gangspunt blijven van mijn handelen. Formeel is er dus sprake van een nieuwe eenmansfractie, hoewel ik daar altijd bezwaar tegen heb gehad," aldus Ankie Nolen. Moeilijk en pijnlijk Zij besloot haar verklaring met de op merking dat het besluit voor haar "zeer moeilijk en pijnlijk" is geweest. Ik hoop te hebben duidelijk gemaakt dat ik het weloverwogen heb gedaan. Deze ontwikkelingen heb ik niet gewild en niet gezocht. Ik vraag dan ook het College en de leden van de Raad mijn besluit te respecteren. Dat deden het College en de Raad, getuige het feit dat niemand ook maar het geringste commentaar op de ver klaring van het uitgetreden VVD-- raadslid gaf. Wel merkte burge meester Scholten nog op dat Ankie No len slechts lid blijft van de onderwijs commissie en niet als "fractievoorzit ter" van een nieuwe fractie beschouwd moest worden. Dat leek hem ook ver standig, gezien het feit dat er tot aan de installatie van de nieuwe raad nog maar drie vergaderingen in oude samenstelling worden gehouden. MIS pAKTIE STICKERS Lever snel uw rolletje bij ons in. Soaar de aktie-sticKefs die u vindt in uw fotozakje met toto's en negatieven. Voor 2 van deze stickers krfgt u van uw fotovakman zo'n fraaie 20 x 25 cm. vergroting gratis' UW FOTOVAKMAN MAAKT ER MEER VAN Van Weedestraat 85 Tel. 13917 Met gemengde gevoelens volgen me vrouw N. Heydeman (de moeder) en mevrouw A. van Vonno (de dochter) de persberichten over het ruitersport- centrum "Eldorado" dat gaat verhui zen van de huidige plek achteraan de Bosstraat naar een terrein vooraan de Bosstraat, naast de Blauwe Vogel. "Ze zijn nog steeds niet verdwenen, hoewel ik al in 1978 de huur heb opge zegd en nu moet ik als eigenaresse van de grond voor 1986 weer Onroerend Goed Belasting betalen aan de ge meente. Dit bedrag is altijd verkeerd berekend, zodat ik er alleen maar geld op toe moet leggen", aldus mevrouw N. Heydeman (71). Hoe eerder de manege van haar grond verdwijnt hoe liever het haar is. Aan de andere kant vreest zij dat de Stich ting Ruitersportcentrum Eldorado een gigantische bodem- en milieuvervui ling. achterlaat aan in de grond achter gebleven mest- en giertroep en auto ladingen vol puin voor de parkeerplaats in een agrarisch gebied dat vroeger weiland was. Mevrouw Heydeman, die in een huisje achter de manege woont, begrijpt niet dat de gemeenteraad garant heeft ge staan voor drieënhalve ion waarmee het nieuwe Eldorado wordt gebouwd. Ze heeft alle begrip voor de protesten uit de buurt tegen de komst van de manege en ze vindt het onbegrijpelijk dat in dit waterwingebied opnieuw een dergelijk milieuonvriendelijk bedrijf mag starten. Wildwest Sinds 1920 woont mevrouw Heydeman in het huisje aan de Bosstraat, dat toen Koudhoornweg heette. In 1969 verkocht ze het andere huis aan de weg aan haar dochter, mevrouw van Vonno. Zij verhuurde toen aan mijnheer Buys een stuk weiland voor zijn paarden. Met een voorlopig huurcontract. Daarop begon Buys een manege te bouwen, maar kwam in grote financiële moei lijkheden met de gemeente, die altijd meende dat de grond in het bezit was van mijnheer Buys. "Niemand geloofde ons in het begin. Ik ben toen bij de wethouder, mevrouw Walter-v.d. Togt, geweest, die zeer verontwaardigd was dat ik niets van de bouw van de manege wou weten. Ik moest het gebouw gedogen. Een zekere mijnheer Detmar (later WD-raadslid) wou toen steeds in het definitieve huur contract het woord erfpacht vastleg gen, wat wij steeds geweigerd hebben. Toen ze met de bouw begonnen, wer den er vreselijke vernielingen aange richt aan bomen en planten. Ik kon mij tot niemand wenden om dat te ver hinderen." Aldus mevrouw Heydeman, die lang zamerhand ten einde raad is, omdat de manege vorig jaar al zou verdwijnen, maar ze vreest dat de verhuizing nog maanden duurt. "Ze lopen over ons", zegt ze. Toen de manege in 1970 er stond, leen de de heer Buys 10.000 gulden van een Amersfoortse veehandelaar, die nog eens dertig mille in het ruitersport- centrum investeerde. Toen Buys ech ter zijn verplichtingen niet nakwam, is de hele boel kort en klein geslagen, wat in 1971 grote opschudding veroor zaakte aan de Bosstraat en in de re gionale pers. "Het leek wel een wild- westfilm'aldus mevrouw van Vonno. In 1976 werd de manege een Stichting, weer zonder overleg met de eigenares se. van het terrein. Zij was tegen de aan leg van de parkeerplaats, maar nie mand vroeg haar iets. "Volgens de krant heeft de heer Buys (die in 1984 is overleden) in 1976 de manege voor 130.000 gulden aan de Stichting verkocht, waarvan opnieuw een WD-raadslid bestuurslid is. Ook toen stelde de gemeente zich garant voor rente en aflossing, terwijl men wist dat het 'huurcontract' binnen acht jaar afliep!" Mevrouw van Vonno heeft geen hoge pet op van het milieutoezicht van de gemeente. "De controleurs stappen niet eens uit hun auto en roepen ter wijl ze langsrijden: we ruiken niks! De mestput van de manege is zo lek als een mandje. Dat gaat allemaal de grond in. De honden van de ruiters bijten mijn schapen dood. Er is ook een tank in de bodem ingegraven", aldus mevrouw Van Vonno. x Ze is nu van plan alles bij het gemeen tebestuur aan te kaarten ën ze heeft het raadslid Visser (P.S.) bereid gevonden één en ander in een commissiever gadering naar voren te brengen. Jan Visser (Prog. Soest) heeft het Col lege van B. en W. de volgende vragen voorgelegd: 1. Wanneer gaat de Stichting Ruiter sportcentrum "Eldorado" verhuizen naar het terrein naast de Blauwe Vo gel aan de Bosstraat? 2. Bent U bereid vóór die tijd een bo demonderzoek in te stellen op het hui dige terrein (waterwingebied) van Eldorado naar vervuiling en andere ongerechtigheden? Zo niet, waarom niet? 3. Bent U bereid van Eldorado een garantie te verlangen, dat de Stichting het terrein in onberispelijke en oor spronkelijke staat (weiland met aan plant) terugbrengt? Zo niet, waarom niet? 4. Wilt U de OGB-aanslag voor mevrouw Heydeman opnieuw bezien en bereke nen, zodat haar financiële schade van vijftien jaar verzet tegen de bouw van de manege beperkt blijft? Zo niet, waarom niet? Auto gestolen In de week voor kerstmis hebben onbe kenden een witte bestelauto van het merk Mitsubishi gestolen. De wagen stond geparkeerd aan de Van Weede straat en was het eigendom van de heer E.A. v.d. H. uit Soest. Het ken teken is:BP-37-GR. Geldkistje buit bij inbraak Onbekende daders hebben in de week voor kerst ingebroken in een slijterij aan de Van Weedestraat. Ze slaagden erin de toegangsdeur open te wrikken. Op die manier kwamen ze in de kelder ruimte, waar een geldkistje stond. Dat werd meegenomen. De inhoud bedroeg ca. 2000 gulden. De heer O.G. van L. uit Soest deed aangifte bij de politie. Lampen bij supermarkt gestolen In de week voor kerst hebben onbeken den twee halogeenlampen gestolen van een supermarkt aan de Wiardi Beck- manstraat. De waarde bedraagt 2000 gulden. De heer E. van D. deed aangif te bij de politie. BAREETCAFE Middelwijkstraat 2 3764 CG Soest Tel. 02155-13331 DAGMENU voor ƒ11,50 vanaf 17.00 uur Dinsdag 31 december Kleine entrecote met sla. (Zaak sluit om 19.00 uur) Woensdag 1 januari Nieuwjaarsreceptie voor gasten van d'Oude Enghe van 17.00-19.00 uur. Donderdag 2 januari Haaskarbonade, sperziebonen Vrijdag 3 januari Stamppot zuurkool met worst Maandag 6 januari Biefstuk tartaar met uien, doperwten Dinsdag 7 januari Vlaamse runderlap met witte kool Woensdag 8 januari Macaronischotel met komkommersla (kwamkwammersloeg) Zaterdag en zondag is er geen dagmenu. Het CDA in de Soester gemeenteraad heeft in de raadsvergadering van 19 de cember j.1. opnieuw een gevoelige ne derlaag geleden op het punt van de vastrecht-tarieven voor gasverbrul- kers. De christen-democraten kwamen (vopr de zoveelste keer) met een voor stel tot verlaging, als aanvulling op en min of meer ter compensatie van de voorgestelde verhoging van het ta rief met twee cent per kubieke meter. Alleen Jan Visser (Prog. Soest) en Jan van Garderen (SGP/GPV/RPF) steunden het CDA, dat zelfs zijn eigen wethouder (Menne, financiën) niet mee kreeg. CDA-woordvoerder Arend Bolhuis hield in een doorwrocht betoog nog maals een vurig pleidooi voor de verla ging van het vastrecht met 24 gulden. Daarvoor moest de "overwinst" van het gasbedrijf worden gebruikt: 350.000 gulden. Bolhuis bestreed de mening dat die 3,5 ton uit de algemene dienst zouden worden gehaald. 'Dat is beslist niet waar. Dat bedrag is budgettair neutraal en slaat geen gat in de begro ting." Bolhuis toverde zijn collega-raadsle den een lijstje met cijfers voor, waar uit zijn gelijk moest blijken. "De werkelijke winst van het gasbedrijf blijkt telkenjaren belangrijk hoger te zijn dan geraamd. Tot heden gaat van die overwinst 90% naar de algemene dienst en 10% naar de bedrijfsreserve van het gasbedrijf," aldus Bolhuis. Die reserve mag niet hoger zijn dan 1.930.000 gulden (tien procent van de waarde van de vaste activa). In 1986 wordt dat maximum bereikt, en boven dien komt er ook steeds meer rente bij. Volgens Bolhuis is 1985/1986 het jaar van de "ommekeer," en daaruit con cludeerde hij dat er "structurele mid delen" zijn om het vastrecht te verla gen. Hij wees alle verwijten van een "ver kiezingsstunt" van de hand ("dat doe je vlak voor de verkiezingen, om het later terug te pakken") en wees erop dat het CDA al sedert november 1984 heeft gepleit voor deze vorm van las tenverlaging voor de burgers, ondanks de "hardigheid des harten" bij de an dere fracties. Plus BTW Als er nu nog besloten zou worden om inderdaad 24 gulden van het vastrecht af te doen, zou dat voor de burgers zelfs neerkomen op 28,56, omdat ook de BTW een stuk lager zou uitvallen, aldus Bolhuis. Hij keerde zich tegen met na me de PvdA, die van de overwinst al lerlei voorzieningen wil betalen. "Dat is een verkapte belastingheffing, en dat is in strijd met het Collegepro gramma. De teruggaaf komt de bur gers praktisch en principieel toe," al dus de CDA-er. Jan Visser (Prog. Soest) bleek het roe rend eens te zijn met" het fantastische betoog van een echte ouwe AR-man." Visser zal Bolhuis nog missen, want de laatste keert niet in de raad terug en liet met zijn voorstel waarschijnlijk zijn politieke testament achter. Visser sprak er wel zijn verbazing over uit dat het CDA geen steun kreeg van zijn ei gen, pas benoemde lijsttrekker Menne. "Waarvan akte: wat het CDA ook van plan is, op de lijsttrekker kun je niet bouwen, want die gaat er lijnrecht te gen in." Geldzucht Van de VVD kon je niet verwachten dat deze opkomt voor de gewone man, al dus Visser. "VVD-ers zien altijd wel kans zulke bedragen van hun belasting af te trekken en de laatste zucht van elke VVD-er is zijn geldzucht," aldus de vertegenwoordiger van Progressief Soest. "Pothuizen denkt al na sinds 1966 en zal er ook nu wel niet uitkomen, maar de Partij van de Arbeid maakt het nog het bontst. Die vinden 0.7% meetfouten te verwaarlozen, en dat komt toch neer op anderhalf miljoen gulden. Zelfs 0,1% van het kapitalisme moet nog worden bestreden, maar daarvoor moet je niet bij de PvdA zijn." De meeste waardering had Visser voor Van Garderen, die het idee had gelan ceerd om een vaste 5% van de gas- winsten aan de algemene dienst door te sluizen. "Van Garderen heeft Lucas 19 gelezen met de gelijkenis over de vijf talenten," aldus de complimenteuze Visser. Adrlaan Pothuizen (D'66) vond dat de meerderheid van de raad zijn verza melde slimheid moest tonen en op twee sporen moest rljdén: een korte en een lange termijn. Hij wilde aan de alge mene dienst niet meer dan de geraam de overwinst doorsluizen en over de rest in een later stadium beslissen, met een voorstel tot besteding daarvan die aan de kleinverbruikers ten goede zou moeten komen. Ook drong hij aan op goede voorlichting. Bert Krijger (WD) sprak zich onom wonden uit voor het College-voorstel en maakte een voorbehoud voor Pothui- zens suggestie. Raymond van Gelder (PvdA) noemde het teleurstellend dat het Soester CDA zo werd tegengewerkt door de collega's in Den Haag en ver klaarde zich akkoord met het College voorstel. Hij vroeg zich verder af waarom het CDA destijds bij de bezui nigingen nooit met een dergelijk voor stel was gekomen. Volgens hem kwam de overwinst op het gas de burgers ook ten goede als het geld zou worden be steed aan een sporthal in Soesterberg, een overdekt zwembad in Soest of het behoud van de bibliotheek in Soester berg. "Wij kiezen voor dat laatste. Het CDA komt iedere keer met hetzelfde voorstel, en het ligt dus in de lijn dat de meerwinst in de reserves wordt ge stort, waarna het College komt met een bestedingsvoorstel voor of een sport hal of een zwembad, of de biblio theek." Jan van Garderen (SGP/GPV/RPF) merkte op sympathie voor het CDA- voorstel te hebben, al wilde hij de winst liever aan een "plafond" van een nader vast te stellen percentage bin den. 'Lik m'n vestje' Wethouder Hans Oudemans (WD) merkte in zijn reactie op dat Bolhuis' cijfers niet voor iedereen te volgen waren waarop Bolhuis later weer rea geerde met de opmerking dat hij dat "ongelooflijk kinderachtig" vond, "een argument van lik m'n vestje"). Oudemans wees erop dat het vastrecht eigenlijk zelfs verhoogd zou moeten 'worden (in verband met de afspraken over het kostendekkend zijn van zoveel mogelijk tarieven) en wees vooral op het structurele element in Bolhuis' voorstel, dat volgens de wethouder de gemeente zou binden waar zij niet ge bonden moet worden. Wethouder Menne verbaasde daarop Arend Bolhuis (CDA). vriend en vijand door een tussenvoor stel ("sub-amendement") op het CDA- idee aan te reiken: alleen voor 1986 een verlaging van het vastrecht, voor de volgende jaren afhankelijk van de re sultaten van het gasbedrijf, omdat daarop niet bij voorbaat te rekenen zou zijn. "Wat te overzien is zou kunnen, maar de tijd daarna is te onzeker," al dus Menne, die een lang betoog opzette tot burgemeester Scholten zelf in greep, opmerkte dat de heer Menne al leen namens zichzelf sprak en de CDA-- lijsttrekker voorhield dat hij slechts een reactie op de opmerkingen van de fracties behoorde te geven. In de tweede ronde constateerde Bol huis dat de zaak nu wel erg onduidelijk werd, en daar had hij volstrekt gelijk in. Met name viel hij wethouder Oude mans aan: "Dat het vastrecht de kosten niet dekt is zeker waar. Ik zou zelfs zeggen: dat haalt je de koekoek. We verkopen toch zeker ook nog gas waarvoor betaald moet worden?" Hij handhaafde zijn voorstel. "Wie zegt dat we moeten wachten tot een later tijdstip, die is te laat en geeft te wei nig." Met name Pothuizen verbaasde zich over Menne's tussenkomst en diende namens zichzelf en de PvdA-fractie een motie in om in het voorjaar nader te beslissen. Die motie werd na enige wijzigingen door het College overgeno men. Na een schorsing werd het CDA-voor- stel bij de stemming verworpen met al leen de stemmen van Visser en Van Garderen (plus die van het CDA) voor. Er ontstond nog enig geharrewar tus sen de burgemeester en de raad over de status van het voorstel van Menne. Burgemeester Scholten meende dat het als aanhangsel van het voorstel van Bolhuis tegelijk ook verworpen was, maar Menne wenste het beschouwd te zien worden als een zelfstandig voor stel. Het werd overigens verworpen met 10 stemmen voor, namelijk de zelfde als het CDA-voorstel plus die van Menne zelf. De raad stemde na bijna twee uur dis cussiëren over dit agendapunt ten- slottè in met de verhoging van de gas- prijzen met twee procent. En pas in het voorjaar kunnen de burgers van Soest horen of ze van de overwinst nog iets terugkrijgen, en zo ja, hoveel en op welke manier. Maar dat zou wel eens na de verkiezingen van 19 maart kun nen worden.... Het bestuur van de Stichting Jeugd zorg Soest, die de clubhuizen de Vang rail, de Praatpaal en het Kruispunt beheert, heeft beroep aangetekend te gen de beslissing van het College van Burgemeester en Wethouders om de hoofdleider, Johan Baks, geen hoger salaris toe te kennen. Volgens Jeugd zorg heeft hij daar recht op, op grond van het feit dat hij een aanvullende op leiding (voor "supervisor") heeft ge volgd, waaraan krachtens de CAO voor het welzijnswerk een hoger salaris ver bonden zou moeten zijn. Het stichtingsbestuur betoogt in het beroepschrift, dat op vrijdag 10 januari wordt behandeld in de commissie voor de beroepschriften (om 16.00 uur in de commissiekamer van het gemeente huis) dat deze opleiding noodzakelijk was, zoals in verscheidene brieven al sinds 1983 is betoogd. De gemeente Soest heeft daarop steevast geantwoord met de mededeling dat het verzoek om extra-subsidie, om het hogere salaris te kunnen uitbetalen, niet kan worden gehonoreerd, omdat er bij het volgen van de opleiding geen gemeentelijk be lang gediend is. In de brief van mei 1983 van de ge meente, naar aanleiding van een ver zoek om subsidiëring van de studie, wordt o.m. al opgemerkt: "Voorts zijn wij van mening dat uw stichting met een dergelijke bezettingsgraad van personeel geen belang heeft bij een supervisor" en vraagt het gemeente bestuur zich af hoe de stichting een en ander denkt in te passen, omdat uit eerdere correspondentie en gesprek ken is gebleken dat er naar de mening van Jeugdzorg zelf al te veel werk moet worden verricht met te weinig krachten. De gemeente heeft geen geld, wordt eraan toegevoegd. In andere brieven is het gemeentebe stuur bij dat eerder ingenomen stand punt gebleven. In het bezwaarschrift betoogt Jeugd zorg nu dat de stichting zelf geen toe stemming tot het volgen van de op leiding heeft gegeven, omdat zij dan verplicht zou zijn geweest de studie faciliteiten in tijd en geld volgens de CAO toe te passen. "Daarvan is geen sprake geweest", aldus Jeugdzorg. "Na het behalen van het diploma zijn wij echter volgens de CAO verplicht herinschaling toe te passen." Automatisch Gewezen wordt o.m. op de zgn. benoem- baarheidseisen, waarin de gemeente wordt voorgeschreven erop toe te zien dat de gesubsidieerde instelling met een adequate personeelsformatie werkt, inhoudende een juiste toepas- ning van o.m. de salarisschalen. "Voor onze stichting is nooit anders van toe passing geweest, ondanks diverse sub sidiekortingen van de laatste jaren, dan subsidiëring van de personeels kosten integraal volgens de CAO van de door u goedgekeurde personeels formatie. Een verhoging wegens hogere opleiding gaat dan automatisch mee", aldus het bestuur van Jeugd zorg, dat in de subsidieverordening van de gemeente Soest een bevestiging van deze zienswijze meent te zien. De commissie voor de beroepschriften behandelt de kwestie in openbare zit ting. Daarna wordt een advies opge steld, waarover de gemeenteraad zich te zijner tijd zal moeten uitspreken. Een groot aantal politieambtenaren heeft op 18 december j.1. afscheid geno men van brigadier A. Klok. De man, die in 1965 naar Soest kwam, heeft 34 jaar de overheid gediend. Die periode werd door de commissaris van de Soes ter politie, de heer J.K. Adema, ge schetst. Ook burgemeester mr. Paul Scholten drukte de hand van de heer Klok, die om gezondheidsredenen zijn functie moest neerleggen. De here B. Groothuis sprak als voorzit ter van de Algemene Christelijke Poli tie Bond (ACPB) zijn waardering uit voor het werk dat Klok twaalf jaar lang voor de bond heeft verricht. Acht jaar was hij voorzitter. De ACPB gaat binnenkort een zilveren speld voor spe ciale verdienste in 'de roulatie gooien, maar bij wijze van uitzondering kreeg de heer Klok deze onderscheiding al vast opgespeld. Klok prees zichzelf een gelukkig en te vreden mens. 'Als deze middag een jaar eerder geweest was, had ik het veel moeilijker gehad. Ik dank mijn lieve vrouw en geweldige kinderen. Die hebben mij bewust of onbewust naar deze middag toegewerkt. Ik heb mijn werk altijd met veel ple zier gedaan. Als idealist ben ik bij de politie gekomen, en als ik het over kon doen, zou ik het weer precies zo doen. Ik heb geprobeerd niet op de voorgrond te treden, want mijn stelling is: Gezag past bescheidenheid. Ook heb ik gepro beerd om de laatste ja^en op verkeers- f,"i <1 hij te blijven. Ik heb mijn werk op een christelijke manier gedaan. Ik hoop dat daar iets van uitgekomen is. Ik dank alle collega's voor hun colle gialiteit. Ze zijn zo vaak langsge komen, hebben zo vaak getelefoneerd, dat heeft enorm veel voor ons bete kend, aldus de heer Klok. In 1951 trad Klok in dienst*bij de Ko ninklijke Marechausse. Vier jaar later vertrok hij naar Suriname, waaruit hij in 1956 terugkeerde. Via Sliedrecht en een kortstondig verblijf in Zwijndrecht belandde hij uiteindelijk in Soest, waar hij in 1973 promoveerde tot briga dier. De heer Groothuis (r.) feliciteert de heer en mevrouw Klok bij het af- FotoGoos van der Wilt Van de gemeente en het politiekorps kreeg hij vier gereedschapsets aange boden. Uit handen van de heer Groot huis ontving Klok behalve de zilveren speld voor speciale diensten ook nog eenboekenbon.

Soester Courant | 1985 | | pagina 3