Schoeman ■Jll Soestand II voelt WC, CDA en PvdA aan de tand Directeur Gewestelijk Arbeids bureau uit scherpe kritiek op Soest Uniek Computerproject op Het Baarnsch Lyceum Prachtig resultaat aktie bloeddonoren Rode Kruis Openbare en Van der Hucht- MAVO per 1 augustus '86 één school Soest 50 jaar geleden kom eens met Schoeman praten! Gelukkig Nieuw jaar! DINSDAG 31 DECEMBER 1985 SOESTER COURANT PAGINA 5 SOEST SOEST-ZUID Adjudant Mater overleden vrijetijdskleding BOS en DUIN Nieuwjaarsdag geopend 27 December 1935 RUBENSLAAN 132 Op de tweede woonlaag gelegen 3-kamer hoekappartement, met berging in de onderbouw. Indeling: entree, hal, toilet, dou che, royale woonkamer (6x4 m) met thermopane beglazing, keuken uitgebroken naar bij keuken, twee slaapkamers. Servicekosten f 289,-. Vraagprijs: f 47.000,- k.k. ruimte en eigen toilet/douche ruimte, grote ouderslaapkamer met klein balkon en eigen bad kamer met ligbad en dubbele wastafel, bergruimte. Split-level: tussenkamer (t.v.-hoek). Souter rain: twee grote kantoor/speel/ opslag etc. ruimten met achter gelegen hobby/knutselkamer. Souterrain geheel voorzien van lichtgrijze tegelplavuizen. Stook en wasruimte. Modern van inrichting, inclusief vloerbedekking. Vraagprijs: f335.000,-k.k. MARGRIETLAAN 14 Ruime hoekwoning met grote garage en schuur en diepe tuin op goede stand gelegen. Indeling: entree, hal, toilet, keu ken. Ruime woonkamer met open haard. Eerste verdieping: over loop, drie slaapkamers, douche kamer met douche, vaste wasta fel, tweede toilet. Tweede verdie ping: via vaste trap bereikbaar met overloop en een grote zol derkamer. Het pand is voorzien van gas centrale verwarming en verkeert in een goede staat van onder houd. Totaal grondoppervlak: 373 m2. Vraagprijs: f 172.500,- k.k. EIKENLAAN 25 Een moderne goed onderhou den hoek-villa met garage en royale zonnige tuin (ca. 350 m2). V.v. gas-c.v. Zeer rustig gelegen nabij openbaar vervoer, scholen en winkels. Indeling: Hal, toilet, kelderkast, keuken, royale woonkamer. Ver dieping: 1 zeer grote slaapkamer (voorheen 2 slaapkamers), 1 slaapkamer, douche met tweede toilet. Zolder met vaste trap met royale kamer. Veel vaste kasten. Aanvaarding, in overleg. Vraagprijs: f220.000,-k.k. KORTE MIDDELWIJKSTRAAT 13 'In '19§4 gebouwde - houtskelet- bouw - helft van een dubbele villa, met een groot souterrain, carport-garage. Het pand is voor zien van dubbel isolatieglas, Zweedse kozijnen, Brink hete- luchtverwarming (ca. 2000 m3 gas per jaar), hardhouten trap pen, luxe sanitair etc. Indeling: entree, hal, toilet, L- vormige woonkamer met open haard en toegang voor het ter ras. Eethoek, ruime keuken met lichtgrijze plavuizen/tegelvloer, keramische kookplaat, afzuig kap, oven etc. Verdieping: 2 rui- me kinderslaapkamers met kast- EIGENDOMWEG 146 Half-vrijstaande villa, rustig ge legen, met garage, berging, voor en achter tuin. Parterre: overdekt entree, hal met garderobe, toilet, riante woonkamer met schuifpui, open haard, grote open keuken met houten aanrechtbladen, vaat- wasmachine, oven. De keuken is van alle luxe voorzien. Complete bijkeuken. 1e Verdieping: over loop, drie mooie slaapkamers, voorzien van wastafels, badka mer met ligbad, toilet, douche en dubbele wastafel. 2e Verdieping: overloop, 2 slaapkamers, apar te douchecel. De villa is voorzien van hard houten kozijnen met isolerende beglazing. De gehele parterre is voorzien van vloerverwarming en alle radiatoren met thermokranen. De villa is in perfecte staat van onderhoud. Vraagprijs: f395.000,- k.k. SOESTERBERG CHR. HUYGENSLAAN 127 Zeer ruime mlddenwoning met uitgebouwde woon/eetkeu- ken en schuur. Diepe achtertuin. Voorzien van gas-c.v. en gedeel telijk geïsoleerd t.a.v. kap en be glazing. Indeling: entree, c.v.-ruimte, kel derkast, grote L-vormige woon kamer met aansl. zit/eethoek en luxe keuken met diverse inbouw- apparatuur, toilet, natte kamer met aansluiting wasmachine en vaste wastafel, bergruimte, grote hobby-ruimte. Verdieping: twee grote-en een kleinere slaapka mer, badgelegenheid met zitbad, tweede toilet en vaste wastafel. Via vaste trap naar zolderverdie ping met twee slaapkamers en een zeer grote dakkapel. Veel bergruimte. Tevens een grote provisiekelder via keuken be reikbaar. Moet beslist van binnen gezien worden. Vraagprijs: f 129.000,- k.k. Ook op zaterdag zijn we ge opend van 10.00 tot 14.00 uur. Makelaars in onroerende goederen I leden NVM Hel adres van Schoeman Makelaars is Middelwijkstraat 54, Soest Telefoon 02155-13539 b.g.g. 02155-12620 - 035-10335 Schoeman Makelaars heeft ook kantoren in Amersfoort, Leusden, Tiel en Veenendaal. Schaaktweekamp en waarzegster in G-drie Televisiemedewerker Cees van Dron- gelen zal in de tweede aflevering van "Soestand" op donderdagavond 9 januari in een individueel vraagge sprek de plaatselijke politieke leiders interviewen van de WD, het CDA en de Partij van de Arbeid. Dit in verband met de komende gemeenteraadsver kiezingen. De kleinere partijen komen de volgende keer aan de beurt in "Soes tand", de plaatselijke gerichte talk show in C-drie op het gebied van maat schappij, kerk, cultuur en politiek: de toestand in Soest, de actuele stand van zaken in ons dorp. Voor de redactie van 'Soestand' heeft de jonge, Soester jurist Peter de Leede, die dag de rechtzitting gevolgd in Utrecht over de Round up-affaire. Hij doet live verslag die avond en het ge meentebestuur zal om een directe reactie gevraagd worden. De Soester cabaretier Renze Ferwerda lardeert het hele programma met eigen luister liedjes en René van de Berg imiteert bekende Nederlanders. 'Soestand' begint om kwart voor acht met een korte natuurbeschermings film van Bert Haanstra, terwijl in het Witte Café de twee beste schakers van Soest strijden om de Soestand-wissel- trofee. Dit kleinood (een chinees tan gram-spel) is gemaakt door de Soester edelsmid Milou van Dam. In de theaterzaal zal de schaakmatch op een demonstratiebord te volgen zijn. Wie de mystery guest is in 'Bij ons op Soest' is op dit moment nog niet bekend. Toekomst van Soest Wel is zeker dat de Gooise helderziende Guanita Correlli de toekomst van Soest in 1986 zal voorspellen. Deze waarzeg ster is een aanhangster van de falsifi catiemethode van Poppe en doceert haar negatieve scenario's in Leiden. Zij studeerde het vak 'toekomstverken ningen' op de Nostradamus-universi- teit van Budapest. Na de Hongaarse opstand heeft zij als zigeunerin het land met haar glazen bol verlaten. 'Soestand moet op 9 januari vooral ge zien worden als een poging tot eerher stel van de traditionele nieuwjaarsre ceptie voor instellingen, ver enigingen, organisaties en Indi viduele burgers. Daarom is de toegang gratis. Ik weet zeker dat iedereen komt." Aldus de producer van deze bij eenkomst, de vice-voorzitter van C- drie Jan Visser. Doorrijdster meldde zich Mevrouw F.W. uit Soest, die in de week voor Kerst over de Varenstraat reed, stelde zich in verbinding met de politie omdat zij onder het rijden een tik aan de zijkant had gehoord terwijl ze een andere auto passeerde. De wagen bleek beschadigd, maar de bestuurder van de andere auto was onbekend. Later meldde zich mevrouw J. van M. uit Soest (27), die met een overeen stemmend verhaal kwam. De politie bracht beide dames met elkaar in kon- takt om de kwestie onderling te re gelen. 'Kennelijk geen behoefte om te overleggen' De directeur van het Gewestelijk Ar beidsbureau (GAB) in het district Amersfoort, waaronder ook Soest res sorteert, heeft onlangs vrij scherpe kri tiek laten horen op het werkgelegen heidsbeleid van de gemeente Soest. De directeur, de heer T.G. van de Bunt, sprak tijdens de maandelijkse pers conferentie zijn teleurstelling uit over de gebrekkige kontakten met het ge meentebestuur, nadat hij nadrukkelijk had vastgesteld dat er met de gemeen te Amersfoort aanzienlijk betere kon takten zijn gegroeid. "Soest heeft kennelijk geen behoefte om te overleggen," stelde de heer Van de Bunt vast. Als voorbeelden waarin zulk overleg zeker zinvol zou zijn ge weest noemde hij de kledingwerk- plaats, het bedrijfsverzamelgebouw en de door de gemeente gesubsidieerde computercursus, die is opgezet op ini tiatief van de werkgroep Kerk en Werk, waarin o.m. de hervormde en gereformeerde diakonieën partici peren. "Het is jammer dat we bij de voorbereiding en de uitvoering van deze projecten niet betrokken zijn," al dus de GAB-directeur. "Wij zouden ze ker een vruchtbare bijdrage hebben kunnen leveren. Volgens de heer V.d. Bunt "speelt" er nogal wat in Soest, zoals de dreigende ontslagen bij Howson Algraphy en bij Foxboro. "Dat zijn toch heel vervelen de dingen, zowel op korte als op lan gere termijn. Toen ik een paar maan den geleden de betrokken wethouder van Soest (Frans Kingma, PvdA) ont moette en deze punten eens ter sprake bracht, beloofde hij me er binnenkort op terug te komen, maar ik heb nooit meer wat gehoord. En ik zou me kun nen voorstellen dat er toch wel be hoefte is aan enig kontakt tussen het gemeentebestuur en het Arbeidsbu reau." Partnerschap De heer Van de Bunt wil overigens niet gezegd hebben dat Soest niets aan de werkloosheid doet. "Zeker wel, maar het zou goed zijn als er een soort part nerschap ontstaat, zoals ook met Amersfoort het geval is, waarmee we echt een optimale samenwerking heb ben. Dat zou in Soest ook moeten kun nen, vinden wij. We zouden bijvoor beeld eens kunnen praten over de op vang van de gevolgen van de werkloos heid. De som van één plus één is vaak toch meer dan twee." De heer V.d. Bunt wees er met name op dat het GAB een positieve bijdrage had kunnen le veren aan de computercursus, die nu flink door de gemeente is gesubsi dieerd. "Wij hadden er misschien wel net zo'n bedrag bij kunnen leggen, om de cursus wat meer 'body' te geven. Begrijp me goed: het initiatief is onge twijfeld goed bedoeld, en ik wil het ook niet afkraken, maar het had veel meer kunnen zijn dan wat het nu is. Volgens de heer V.d. Bunt stelt de com putercursus inhoudelijk niet veel voor. "Ik heb begrepen dat er met hobby computers wordt gewerkt. Wij hebben veel ervaring en deskundigheid op dit gebied in huis, met 100 procent resul taat." Aandacht De heer Van de Bunt merkte verder op dat in het recente verleden meer aan dacht te bespeuren is geweest voor het werkloosheidsprobleem. In dat ver band noemde hij het plan Schotanus van de Soester Zakenkring ("een goed plan, maar zijn tijd te ver vooruit") dat echter intussen een "zachte dood" is gestorven, en de nota "Bleef Eem- land werkloos toezien," opgesteld door een werkgroep onder leiding van Soests burgemeester Paul Schol ten. "Daar zijn aardige dingen uit voortge komen, zoals de bedrijfscontactfunc- tionarissen in de Eemland-gemeenten, die op die manier uit hun winterslaap werden gehaald." Het Arbeidsbureau was destijds partner in het overleg. De heer V.d. Bunt vermeldt ook de kon takten in verband met de onzekere toe komst van Zonnegloren en het niet doorgaan van de plannen voor de Oelte. "We kunnen veel dingen alleen doen, maar méér dingen gezamenlijk doen." Met de ca. 8000 werklozen in Eemland moet voorzichtig worden omgegaan, aldus de heer Van de Bunt. "Daarvoor heb je deskundigheid nodig en ik dacht te mogen zeggen dat wij daarover be schikken. Wij weten wat de markt vraagt, hoe daarin kan worden voor zien en hoe de werkloosheid in elkaar zit." 9 Wethouder Frans Kingma (PvdA) Overigens merkte hij op dat ook de politieke partijen in Soest nog nooit kontakt met het Arbeidsbureau hebben gezocht. "In Amersfoort is dat regel matig het geval." Ontstemd Wethouder Frans Kingma reageerde vorige week nogal ontstemd op de kri tiek van de heer Van de Bunt. "De directeur van het Arbeidsbureau moet het gebrek aan communicatie binnen zijn eigen instelling niet afreageren op de gemeente. Er zijn wel degelijk kon takten met het GAB, maar daar weet de directeur kennelijk niets van." Op zijn beurt is Kingma van mening dat er juist aan de medewerking van het Ar beidsbureau nogal wat schort. "Toen we voor de kledingwerkplaats werklo zen wilden benaderen die daarvoor in aanmerking zouden kunnen komen mochten ambtenaren twee dagen ko men zoeken in de kaartenbakken van het GAB. Zelfs de adressen op de enve loppen moesten ze nog zelf schrijven. De werkloosheid in het rayon Amers foort is overigens in de maand no vember slechts met 122 personen ge daald. Dit keer waren het met name de vrouwen (104), en voornamelijk jeug digen, die voor de afname zorgden. Het aantal vakatures blijft goed op peil. Soest: 1403 werklozen De werkloosheid in Soest bedraagt thans 10,7%. In november 1984 was dat nog 12,1%. De provincie Utrecht telt 12,1% werklozen en Nederland als ge heel 15,2%, In Soest waren in no vember nog 795 mannen werkloos, als mede 608 vrouwen. Totaal dus: 1403. In oktober 1985 waren dat er nog resp. 793 en 631, totaal 1424. In november 1984: resp. 928 en 639, totaal 1567. Bij het Arbeidsbureau heeft men on langs eens de cijfers geanalyseerd voor een beroepsgroep, waarvan altijd wordt beweerd dat de werkloosheid er zo hoog is. Dat gebeurde met het oog op het .eventueel opzetten van een scho lingsprogramma. Met name werd ge keken naar de werkloosheid bij de zgn. kern-groepen in de bouw: timmerlie den en metselaars. Ondanks de meer dan 600 werklozen in de bouw in het ge west Amersfoort van het GAB, bleef echter slechts 30 40 man over waar voor zo'n programma nuttig zou kunnen zijn. "Dat doen we dus niet," aldus de heer V.d. Bunt. Scholing Aandacht voor scholing staat overigens hoog op het lijstje voor het beleidsprogramma van het Arbeids bureau voor 1986. Men hoopt daarmee het "aanbod" beter te kunnen afstem men op de "vraag." Van de Kamer van Koophandel worden in dit verband pro jecten verwacht. Ook de gemeente Amersfoort toont zich niet passief. Met het gemeentebestuur heeft het GAB een partnerschap aangegaan, zowel fi nancieel als voor wat betreft het opzet ten van plannen, speciaal voor de "ex tra-problematische groepen," zoals langdurig werklozen, vrouwen, jeug digen en minderheden. "De markt roomt af," aldus de heer V.d. Bunt, "en het Arbeidsbureau kan geen 'uitver koop' houden. Vooral voor de probleemgroepen zal er dus wat moeten gebeuren. Bij het zoeken van oplossingen heeft het GAB nadrukkelijk verzocht om sa menwerking met de gemeenten, aldus de heer V.d. Bunt. "In Amersfoort heb ben we daarvoor gehoor gevonden." In dit verband kwamen de kritische op merkingen van de GAB-directeur aan het adres van Soest ter sprake. Een paar weken geleden is Het Baarnsch Lyceum (Scholengemeen schap voor H.A.V.O. en V.W.O.) in Baarn een project gestart over de bruikbaarheid van de informatie, op geslagen in grote gegevensbanken, voor het voortgezet onderwijs. De aanzet tot dit project is gegeven door de Baarnaar Pieter Tieleman, verbonden als bibliothecaris/docent aan de subfaculteit fysische geografie en bodemkunde in Amsterdam. De heer Tieleman houdt zich uit hoofde van zijn functie o.a. bezig met li teratuuronderzoek per computer en is geïnteresseerd in alle nieuwe ontwik kelingen op dit terrein. Eén van deze ontwikkelingen is het binnenkort op de markt komen van nieuwe software of programmatuur, die het mogelijk moet maken zoekmethoden die tot nu toe in de grote databanken mogelijk zijn, ook in bestanden, opgeslagen in de microcomputer, toe te passen. De nieuwe software moet het mogelijk maken daartoe de bestanden in de microcomputer net zo op te bouwen als bijv. in de grote databank van de ESA (European Space Agency) in Rome het geval is. Deze ontwikkeling zou ertoe kunnen leiden dat in de toekomst scholen in het voortgezet onderwijs niet alleen ge bruik kunnen maken van de informa tie, opgeslagen in grote gegevensban ken, maar ook, mede m.b.v. deze infor matie, eigen bestanden in de micro computer kunnen opbouwen. Dit laat ste betekent een aanzienlijke vermin dering van de kosten, die de verbinding met een grote databank nu eenmaal met zich meebrengt. Het project op Het Baarnsch Lyceum richt zich zowel op docenten als op leer lingen. Onderzocht wordt, allereerst, in hoeverre gegevensbanken bruikbare informatie voor het voortgezet onder wijs kunnen leveren, bijvoorbeeld voor het maken van aardrijkskunde-werk- stukken door leerlingen in de boven bouw. Daartoe wordt online (in directe verbinding per telefoon) gezocht in de bestanden van twee hele grote data banken, DIALOG (Californië) en ESA (Rome). Beide organisaties verlenen medewerking aan het project o.a. door het beschikbaar stellen van de beno digde software (ESA) en van "goed kope" zoektijd. Bovendien is de zoektaal, dat wil zeg gen het geheel van commando's die bij het zoeken gebruikt worden, voor beide banken nagenoeg dezelfde. Het tweede gedeelte van het project heeft betrekking op het gebruik van de nieuwe software, waarmee getracht zal worden een apart bestand in de mi crocomputer op Het Baarnsch Lyceum op te bouwen. De benodigde apparatuur is in bruik leen afgestaan door IMB (PC XT), Repko (modem) en Manudax (printer) Verder begeleidt COBIDOC (Commis sie voor Bibliografie en Documentatie) het project, terwijl het onderzoek ge subsidieerd wordt door het ministerie van Onderwijs en Wetenschappen. Half januari zullen leerlingen demon streren hoe zij in gegevensbanken in formatie kunnen opvragen. Voor verdere inlichtingen kunt u te recht bij drs. Ch. Wolf, conrector van Het Baarnsch Lyceum (tel.: 02154- 16041). Enige weken geleden werd in dit blad een beroep gedaan om aanmel ding van bloeddonoren ten behoeve van het werk van het Rode Kruis. Soest/Soesterberg had te weinig bloeddonoren n.1. ongeveer 400 men sen. De oproep heeft in eerste instantie een uitstekend resultaat gehad. 90 Personen meldden zich spontaan aan als bloeddonor. Dat is nog geen 400, maar wel een zéér mooi resultaat. De adjunkt-direkteur van de Bloedbank te Utrecht was er tevreden over en hij sprak de hoop uit dat nog meerdere bloeddonoren zich zouden aanmelden. Bloed is nog steeds niet te maken, terwijl de vraag er naar groot is. Voor hen die zich alsnog als bloeddonor willen opgeven, zouden wij willen zeggen: Neem kontakt op met a. de Bloedbank te Utrecht, Rubenslaan 19 te Utrecht, telefoon 030- 520814 of b. Afd. Soest/Soesterberg, Valeriaanstraat 19 te Soest, tele foon: 02155-16088. Niet alleen het Rode Kruis, maar juist uw zieke mede mens is u daar dankbaar voor. 'LA T-relatie wordt echt huwelijk' Per 1 augustus 1986 zullen de Openbare MAVO (Varenstraat) en de Van der Hucht-IVO-MAVO (Valeriaanstraat) fuseren tot één school voor MAVO, uit gaande van een speciaal daarvoor in het leven te roepen stichting waarin de gemeente participeert. Dat is in de week voor Kerst bekend gemaakt tijdens een persconferentie in het ge meentehuis, waarbij o.m. onderwijs wethouder Jan Menne (CDA), voorzit ter F. van Knapen van de Stichting Van der Huchtscholen, en de beide direc teuren van de scholen, de heren W.C. Butzelaar en J.W. de Gruiji, aanwezig waren. De fusie is een logische conseqentie van het feit dat kleinere scholen in het licht van het regeringsbeleid moeten opgaan in grotere onderwijsinstel lingen om "overlevingskansen" te heb ben en het feit dat beide scholen el- kaars "natuurlijke partners" zijn, om dat ze in hetzelfde gebouw gehuisvest zijn en er over en weer uitstekende kontakten bestaan. De inrichting van het onderwijs sluit ook heel goed op el kaar aan. Bij de fusiebesprekingen, die al met al on geveer een jaar in beslag hebben geno men en die volgens alle betrokkenen 'zeer zorgvuldig" zijn gevoerd, was aanvan kelijk ook een rol weggelegd voor de Scholengemeenschap "Eemland" (lager beroepsonderwijs), maar deze school heeft zich tijdelijk teruggetrok ken. Reden daarvoor is dat de beide Mavo's eerst goed op elkaar ingespeeld zullen raken en dat pas over twee jaar opnieuw wordt bekeken of een samen gaan van "Eemland" met de nieuwe MAVO - waarvoor overigens nog geen naam is vastgesteld - mogelijk is. De beide directeuren van de MAVO-scho- len zullen ook de leiding gaan voeren over de nieuwe MAVO. De heer Menne sprak over twee goed lopende MAVO-scholen ("en dat willen we ook zo houden"), en een fusie die moet bewerkstelligen dat de ouders en de leerlingen de garantie hebben dat de MAVO-opleiding in Soest blijft bestaan, nu beide scholen door het teruglopende leerlingental onder de "opheffingsnorm" van de rijksover heid dreigden te komen. Geen drempel De nieuwe MAVO krijgt de bijzondere identiteit van de Van der Hucht-school, met alle aandacht voor het individuele onderwijs - die overigens ook op de ANJA'S WOL-SPECIAALZAAK wenst iedereen eert gezond en voorspoedig 1986 Wij danken u voor het in ons gestelde vertrouwen en hopen u ook in het komende jaar met onze kwaliteitsprodukten en adviezen van dienst te kunnen zijn. Winkelcentrum Hartje-Zuid Soest - Tel. 10421 Op donderdag 19 december Is op de leeftijd van 56 jaar de heer J. Mater, adjudant bij het Soester politiekorps, overleden. Hij kwam in november 1955 in dienst bij het korps, werd In oktober 1972 bevorderd tot brigadier en In mei 1979 tot adjudant. De neer Mater was chef van de afdeling bijzondere wetten <en de vreemdelingendienst. De heer Mater was al sinds het najaar van 1984 ernstig ziek. openbare MAVO gestalte kreeg - maar is voor elke leerling die het MAVO-ni- veau kan volgen toegankelijk. "Er zal hoegenaamd geen drempel worden ingevoerd," aldus de wethouder. Mr. G.B. Spruit, bestuurslid van de Stichting Van der Hucht-scholen en voorzitter van de fusie-werkgroep, liet weten dat beide scholen "gezond" zijn, maar dat het een goede zaak is de ont wikkelingen vóór te zijn. "Een LAT-re latie wordt nu omgezet in een echt hu welijk," aldus de heer Spruit, die erop wees dat de rijksoverheid niet "vrien delijk" is voor kleine scholen en dat de geldstroom voor grotere scholen aan zienlijk gunstiger perspectieven biedt. "Het wordt nu geen grote school," al dus de heer Spruit, "maar wél een die de stormen van de tijd en de regering kan doorstaan." De specifieke grondslag van de Van der Hucht-stichting - "de humanitaire basis van "wees zorgvuldig met de an der"- vormt in genen dele een belem mering voor de gemeente als hoedster van het openbare karakter van het on derwijs om met de fusie in te stemmen. "Het verschil in identiteit heeft weinig problemen gegeven. De spanning die men soms aantreft bij confessionele scholen was hier niet aanwezig." De beide scholen beschikken samen over 400 leerlingen; de Van der Hucht- MAVO telt er 190, de openbare MAVO 210. De medezeggenschapsraden zijn in alle stadia bij de fusiebesprekingen betrokken geweest en hebben vol over tuiging het "groene licht" gegeven. Gedurende het eerste jaar zullen er volgens afspraak geen veranderingen in de personeelsformatie optreden. Voor de periode daarna hoopt men dat de school zodanig zal groeien dat alle leerkrachten in dienst kunnen blijven, blijven. Prognoses Uit prognoses blijkt dat in Soest het aantal leerlingen rond 1987 ten opzichte van 1 augustus 1983 met 24 procent zal zijn gedaald. Rond 1989 is dat per centage 29, en rond 1995 ongeveer 39. De openbare MAVO kan in het school jaar 1990/1991 ongeveer 163 leerlingen verwachten; in het schoojaar 1994/1995 zijn dat er 150. Deze cijfers bedragen voor de Van der Hucht-IVO-MAVO Carolien, Ania en Ellen wensen iedereen een v.Weedestr.59 tel.12424 Soest resp. 137 en 123 leerlingen. Uit deze cij fers kan de conclusie worden getrok ken, dat beide scholen afzonderlijk in hun verder voortbestaan worden be dreigd. Een dringend verzoek tot fusie werd met name door het onderwijzend per soneel gedaan, aldus de toelichting bij het raadsvoorstel, dat in de verga dering van 23 januari aan de orde komt. Daarbij moest de raad ook be slissen over het voorstel tot beschik baarstelling van een bedrag van 35.000 gulden aan het nieuwe bestuur. Het heeft dan een reserve van 70.000 gulden, want ook het Van der Hucht- schooolbestuur brengt 35.000 gulden in, voor het in de toekomst opvangen van eventuele financiële tegenvallers. "Wij menen dat op de voorgestelde wijze een evenwichtig geheel van voor zieningen voor het voortgezet onder wijs in deze gemeente zo goed mogelijk wordt gegarandeerd. De voorgestelde fusie betekent de zekerheid van het verder voortbestaan van de twee scho len in de toekomst. In de statuten zijn voldoende zekerheden ingebouwd die een gemeentelijke betrokkenheid in de stichting garanderen," aldus burge meester en wethouders in het raads voorstel. met live muziek vanaf 19.00 uur. Gratis toegang Bosstraat 80 - Soest Tel. 22344 NIEUWJAAR Het wordt zoetjes-aan een weinig aantrekkelijke taak om een Nieuw- jaarsartikel te schrijven. In zes, zeven achtereenvolgende jaren hebben we daarbij gewezen op de moeilijkheden van den tijd en hebben we ons „verdienstelijk" gemaakt met het uitziften van al die omstandigheden, welke o.i. op een betere toekomst duidden en dus in staat konden worden geacht om het nieuwe jaar vertrouwen tegemoet te doen treden. Helaas heeft de uitkomst keer op keer de verwachtingen beschaamd en zijn we bij onze pogingen om ons omhoog te werken uit den crisisput, door nieuwe afbrokkelingen steeds verder teruggegleden. En zouden we thans maar wéér, voor den zóóveelsten keer, den lezers moeten gaan voorhouden, dat het wel béter zal worden in 1936 - dat er teekenen van oplossing zijn - dat er in Amerika.... enz., enz. We zijn zelf te zeer ontmoedigd om in zulken geest weer 'n Nieuwjaars- artikel te kunnen samenstellen en te gelooven in de eigen voorspellingen We weten het niet, of we er in 1936 beter voor zullen komen te staan dan in het afgeloopen crisisjaar, we hebben zelfs geen redenen om dat voor het komende nieuw jaar speciaal te verhopen. Wat we echter wél weten, isdat ééns de algemeene economische toestand zich zal moeten herstel len en dat we allen tot taak en plicht hebben om te ijveren en te wor stelen, opdat we bij de start vanaf het keerpunt nog zoo goed mogelijk in conditie zullen zijn. Daartoe overzien we op heden den stand van onze economische mid delen en peilen we de vermogens van onzen moreelen weerstand - we maken dus balans. En hoe die ook moge uitvallen - we besluiten om den strijd voor herstel van materieele welvaart en voor onze verrijking met geestelijke goe deren voort te zetten, te hardnekkiger naarmate de inzinking in het af geloopen jaar grooter werd. Dat deze strijd in het nieuwe jaar succesvol moge zijn, wenschen we onzen lezers van harte toe. Al zijn we niet in staat om de middelen aan te wijzen, door welke we spoedig een betere toekomst kunnen forceeren, wél zijn we in staat om aan te geven langs welken weg het maatschappelijk herstel in geen ge val kan worden bereikt. Die verkeerde weg heethet Ik-straatje. Het is misschien een impulsieve gedachte om in de benauwenis aller eerst en zelfs alléén voor zich zei ven te willen zorgen, maar het is een verkeerde gedachte. We zitten op een zinkend schip en als ieder nu slechts op eigenbehoud uit is, dan verdrinken we zonder twijfel alle maal. Slechts door gezamenlijk te worstelen, beurt om beurt aan de pompen te staan en de vuren gloeiende te houden, zullen we het schip drijvende houden en uiteindelijk de kans krijgen om een veilige haven bin nen te loopen. Een opmerkelijk teeken van onzen tijd is, dat terwijl alle inkomens snel dalende zijn, de inlagen op de spaarbanken geweldig omhoog gaan. Dat duidt er op, hoezeer de menschen er op uit zijn om voor zichzelf het een en ander te „redden" uit een zaak, welke ze meenen te zien onder gaan. Dat is de deugd der spaarzaamheid overschatten niet alleen, maar de beteekenis dier deugd nietswaardig maken bovendien. Vooral in onze tijd moet ze met mate worden beoefend, want als we met z'n allen een tevéél aan de circulatie gaan onttrekken en dus gaan bezui nigen op eigenlijk noodige uitgaven, dan tarten we het noodlot en ver haasten we den gemeenschappelijken ondergang. Wanneer de maat schappij in haar geheel wordt geruïneerd, beteekent voor den een of den ander 'n goed gevuld spaarbankboekje of een aanmerkelijk tegoed op de bank heusch geen uitkomst, want als alles kapot is, telt geen bezit meer. Als alles kapot is, hebben 'n groote mond en een paar krachtige armen méér waarde in den bestaansstrijd dan geld en goed. staansstrijd dan geld en goed. We wekken daarom onze lezers op om in het nieuwe jaar op practische wijze zooveel mogelijk mee te werken aan het maatschappelijk herstel door minder bedacht te zijn op 't eigen-behoud dan op het algemeen wel zijn. Pas door elkaar te helpen, zullen we uiteindelijk zelf baat vinden. Als we onze geldelijke midden zooveel mogelijk aanwenden om te koopen wat noodig of nuttig is en werken te laten doen - niet zelf prutsen! - welke door gevoelens van schoonheid of zindelijkheid, dan wel door eischen van onderhoud worden verlangd, kunnen we de 'om standigheden', waarop we allemaal zitten te wachten, helpen in het le ven te roepen. De nieuwe tijd vraagt op te houden met onlogische zuinigheid. Als we dat allen leeren inzien - ja, dan tóch zouden we weer reden heb ben om speciaal van het nieuwe jaar 1936 den zegen van eenlg eco nomisch herstel te verwachten. Dien zegen, alsmede geestelijke verrij king van het gemoed, wordt den lezers en lezeressen op de hartelijkste wijze toegewenscht.

Soester Courant | 1985 | | pagina 5