vereniging Meningen van lezers Nieuwjaarswens bij de uitgang van het jaar onzes Heren 1985 DINSDAG 31 DECEMBER 1985 SOESTER COURANT PAGINA9 Kind stak kaars aan Tienduizenden guldens schade bij binnenbrand aan Spinet Vrijwilligers Vakature Bank STRAK EN STRALEND i P. Stalenhoef i autoschade Wethouder Kingma moet zijn ei kwijt Sinterklaas-actie Huisvuil ophalen in Soest Boycot fruit Zuid-Afrika Filmhuis: 'Les bicicletas son para el verano' Portret van H.M. Koningin Beatrix voor Kamer van Koophandel Eemland linding - stokken in waxen ultureel Creatief Centrum Vrij willig st) ers Iedereen die zich opgegeven heeft voor vrijwilligerswerk bij de culturele acti viteiten van C-drie heeft een uitno diging gekregen voor een eerste be spreking op donderdag 9 januari om half vijf of op vrijdagavond 10 januari om zeven uur. C-drie zoekt vrijwil ligst )ers voor de werkgroepen li terair, film, toneel, exposities, kinder activiteiten, muziek, Soestand, etc. Na dere inlichtingen bij Jan Heerkens, coördinator (tel. 22188). IDxpositie 'Bos Bomen' van Sebo Detmers duurt tot en met 9 januari en wordt die avond officieel gesloten. Zie het ver slag van de opening elders in dit blad. Kunstreizen In april gaan we drie dagen naar Pa rijs in de paasvakantie, terwijl we in de .voorjaarsvakantie drie dagen Londen bezoeken. Deze cultuurreizen worden georganiseerd door 'De Hof' in Amers foort en 'C-drie' in Soest. Tenslotte staat ook een kunstreis op het pro- amma naar Turkije. Inschrijvingen dienen te geschieden vóór 10 januari gis. Voor alle inlichtingen kunt u zich [enden tot de administratie: telefoon (2188 oestand De twee beste schakers van Soest, de nog jonge I. Chavannes en de wat ou dere Ir. K.J. Vegter, zullen op donder dagavond 9 januari a.s. in het Witte afé een tweekamp aangaan om de zg. Soestand'-trofee. Deze wisselprijs, die frolgend jaar opnieuw wordt ingezet, gjestaat uit een Chinees denkspel, tan- Tam geheten, dat ontworpen is in de vorm van een schaakstuk (de toren). Dit kleinood is vervaardigd door de feoester kunstenares Milou van Dam. De openingszet zal worden verricht jfloor de Hongaarse (Gooise) helder- f ziende "Madame' Guanita Correlli. Zij zal vóór de tweekamp begint voorspel len wie de match die avond wint. Deze waarzegging geeft zij in een gesloten couvert af aan de redactie van 'Soes tand." [)pen Dag Dp zondag 19 januari organiseert C- Irie een open dag van half twee tot half zes. Hier kunt u kennis maken met alle jnieuwe cursusaktiviteiten die de week (daarop van start gaan. ledingwerkplaats De cursisten van dit provinciale pro- fject zijn erg druk bezig met de voorbe reidingen voor de Modeshow die in I maart wordt gehouden. Toespraak ["Culturele en creatieve activiteiten liggen in eikaars verlengde en verster- t ken elkaar dus, waardoor dit centrum een in vele opzichten unieke ontmoe tingsplaats kan worden voor alle bur- gers in deze gemeente. Zelfs al be treedt men dit centrum alleen om zich heerlijk uit te leven op een van onze uit stekende bowlingbanen - en ik weet dat dat woord begint met de B van Borg - dan nog kan men zich niet aan het «totale gebeuren in dit centrum ont trekken. Op weg naar de bowlingbaan kan men de kunst niet ontlopen die hier in de hal geëxposeerd wordt, zodat ook de recreatie letterlijk met creativiteit ,en cultuur in verbinding staat. De ■symboliek ligt echter ook nog op een dieper niveau. De C en de 3 hebben na melijk iets gemeen. Ze worden beide vooraf gegaan door 2 andere ele- menten van dezelfde soort. En dat zo iets niet onbelangrijk is, blijkt uit het i'aloude gezegde: drie keer is scheeps- recht, en alle goede dingen bestaan uit drieën. Zo ook hier. Eerst was er de A van Artishock, daarna de B van de Borg en dan nu, als derde in de rijde C van C-drie." Aldus het tweede en laatste fragment uit de toespraak van voorzitter Wil Hildebrand tijdens de openingsplechtigheden dit jaar van het ■[cultureel, creatief centrum van Soest. Cursistenavond vOp vrijdag 17 januari wordt een gezel- Jlige avond belegd met cursisten en docenten als afsluiting van dit eerste ■jseizoen. Er wordt een expositie van het ^cursuswerk geopend, die twee weken ■zal duren. Unicef jUnicef heeft een actieve afdeling in jjSoest. Het gemeentebestuur heeft bi jmiddels laten weten geen plaats te heb- Iben voor een permanente kraam in het I gemeentelijk voorlichtingscentrum. ^Daarom heeft de redactie van 'Soes tandUnicef opnieuw uitgenodigd aan- wezig te zijn met een voorlichtings- [stand op donderdagavond 9 januari a.s. in C-drie. Vanaf kwart vóór acht. Elize de Broekert. Literair De Amersfoortse sopraan Elize de Broekert (zie foto) is één van de mede werksters aan 'Literair', een poëzie- avond waarop Neeltje Maria Min en He len Knopper voorlezen uit eigen werk. Elize zingt liederen van Erik Satie en van Kurt Weill. Zij wordt op de piano begeleid door Bruno Gerritsen. Jazz Op zondag 19 januari treedt, met bege leiding van The Stablemates, op de be kende Amerikaanse drummer/vocalist Wally Bishop. 'The King of Soest* zoals Elly Joosten hem noemt, wordt in 1986 tachtig jaar( Stamgast 'Stom, stom, stom! De auto die in de weg stond, zodat de brandweer er niet langs kon, was van mij! Voortaan zet ik mijn wagen gewoon op de parkeer plaats en loop even een halve minuut. Als iedereen dat maar doet. Ik vind wel Steenhoffstraat 53 - Soest Tel. 02155-21433 Een korte maar felle binnenbrand heeft vorige week maandag grote schade aangericht in de woning Spinet 49 in Overhees, bewoond door de familie A. P. Breukel. Op het moment dat de brand uitbrak, was er niemand thuis. Het vuur verwoestte grotendeels het interieur van de woonkamer met open keuken. De schade werd geschat op 40.000 gulden. De brand werd, doordat rookwolken uit het dak kwamen ontdekt door sur veillerende politie die op de Konings weg reed. Die stelde direct een onderzoek in en constateerde dat er een binnenbrand woedde. Doordat de achterdeur open stond, kon met behulp van een poeder- blusser uit de surveillance-auto een del van de vlammen worden gedoofd, maar de politie moest het blussings- werk al snel opgeven door de hevige rookontwikkeling. Omdat niet bekend was of er nog iemand in huis was, gingen de eerst aanko mende brandweerlieden voorzien van persluchtapparatuur de woning binnen voor onderzoek. Er bleek niemand thuis te zijn. Met behulp van drie stralen slaagde de met twee bluswagens en de materiaalwagen uitgerukte brandweer er spoedig in het vuur te blussen, mede doordat een gedeelte van het nog "De tijd gaat snel, gebruik hem wel." Dat spreekwoord is zeker van toepas sing op hen die erover denken vrijwil ligerswerk te gaan doen. Wacht niet te lang met het nemen van een besluit. Bent u van mening dat de dagelijks terugkerende beslommeringen uw dag niet of niet voldoende vullen, of wat triester is, hebt u in het geheel geen be zigheden, aarzel dan niet, maar neem terstond kontakt op met de Stichting Vrijwilligers Vakature Bank. Er is voor bijna iedereen wel een passende baan te vinden. Uitkeringsrechtigden kunnen eveneens zonder gevaar voor hun uitkering vrij willigerswerk gaan doen. Het aangebo den werk is door de toetsingskommis sie goedgekeurd. Kom eens langs voor informatie. Was u al eens eerder bij de V. V.B. zonder een job te hebben gevonden, u kunt ervan verzekerd zijn dat we ons best blijven doen u zo goed mogelijk te bemiddelen. De openingstijden van de Vrijwilligers Vakature Bank, Willaertstraat 49, zijn: maandag, dinsdag en donderdag 10.00 - 12.30 uur en 12.30 - 15.30 uur; vrijdag 11.00 -12.30 uur. Telefoon 12630. Vakatures 0 We zoeken kontakt met oudere mensen, vanaf ongeveer 50 jaar, met beroepservaring en enige vrije tijd, om zich in te zetten voor het zgn. 'Gilde Gids Projekt.' Om dit projekt te doen slagen is de medewerking van een groot aantal mensen noodzakelijk 0 Bij de Stichting Vrijw. Vak. Bank is plaats voor gemotiveerde medewerker m/v. Bij voorkeur iemand met midd. opleiding en ondernemingslust. Enige type-ervaring is gewenst 10/603) 0 Bureau voor schimmelkultures in Baam heeft plaats voor enkele vrijwil ligers m/v ter vernieuwing van de kollektie schimmels, het inbrengen van schimmels in vloeibare stikstof en het opzetten en rangschikken van herbariuminsektenschimmels (1/620) 0 Vereniging ter behartiging van be langen van kleine dorpen zoekt mede werker m/v. Werkzaamheden bestaan o.a. uit het behandelen van de in- en uitgaande post, bedienen van de tele foon, het verstrekken van informatie over het werk van de vereniging, enig typ- en kopieerwerk en het bijhouden van het archief en documentatie (10/611); 0 Kultureel Centrum C-drie heeft plaats voor vrijwilliger m/v. Taken zijn o.a.meedenken en uitvoeren van aktiviteiten op film- theater literatuur en tentoonstellingengebied. Tevens gevraagd technikus die op de hoogte is van licht- en geluidsapparatuur in de theaterzaal (3/638) 0 Stichting Vrouwen voor Vrouwen zoekt medewerkster t.b.v. de meisjes club 'Intemal" (leeftijd 12-16 jaar). Bedoeling is de buitenlandse meisjes op een prettige manier kennis te laten maken met onze kuituur, d.m.v. praten en leuke dingen doen. Informatie over bovenstaande vakatures uitsluitend via de Stichting Vrijwilligers Vakature Bank, Wil laertstraat 49. De medewerkers van de V.V.B. wensen iedereen een voorspoedig en suksesvol 1986. dat de gemeente preventieve maatre gelen moet treffen om herhaling te voorkomen. Misschien kan Ton Paauw een passend verkeersbord maken Ik was er even die zaterdagavond om de wenskaarten nog eens te bewon deren van Jo van Velsen uit Hilver sum. Een schitterende collectie arti stiek thuiswerk (niet te koop), dat nog tot en met 9 januari te bezichtigen is. Geluk gewenst C-drie, in het nieuwe jaar!" Toneel De theatergroep Zeno speelt op 30 januari opnieuw het toneelstuk 'Euri- dice' van Jean Anouill. Pro memorie Telefonisch is C-drie te bereiken via nummer 22188. Het adres is Willaert straat 49, 3766 CP Soest. Bankrelatie rabo: 3599.37497. Postgiro 212775 t.n.v. Rabo Soest. Ingeschreven bij de Ka mer van Koophandel Amersfoort nr. S 188015. brandende meubilair naar buiten werd gegooid, waar het werd afgeblust. Al na tien minuten kon het sein "brand meester" worden gegeven. Toen de rook was opgetrokken, kon de omvang van de schade worden bekeken. Het interieur van de woonkamer was gro tendeels verwoest. Het staat vast dat er bij het uitbreken van de brand niemand thuis was. Me vrouw Breukel was op visite, haar echt genoot was kort voordat de politie de brand ontdekte boodschappen gaan doen. Alleen de twee dochters, vijf en acht jaar, waren nog even thuis tot het moment dat ze werden afgehaald. Toen de politie na het ontdekken van de brand, die door buurtbewoners nog niet was opgemerkt, bij de woning kwam, waren de kinderen al vertrok ken. Later kwam vast te staan dat één van de meisjes met lucifers een kaars had willen aansteken. Ze kreeg de lucifer niet uit en gooide hem brandend op de grond, waar hij tussen de kranten te recht kwam, met als gevolg dat de boel in lichterlaaie kwam te staan. Strak in de plaat Stralend in de lak, dat is ons vak! 1 e Heeserlaantje 2 Tel. 18600-Soest het kenmerk voor vakwerk Vechtpartij in Artishock - gebouw De politie werd in het weekeinde ge waarschuwd dat er in Artishock een vechtpartij gaande was. Aanvankelijk dacht men dat men in C-drie, de voor malige Borg in Overhees, moest zijn, maar later bleek een en ander gaande te zijn in het Artishockgebouw aan de Steenhoffstraat. Daar werd een voor lichtingsavond over het Hindoeïsme gehouden, die door enkele tientallen aanwezigen werd bijgewoond, volgens de politie vrijwel alleen leden van een en dezelfde familie. Volgens getuigen was een van de deelnemers met een bierglas geslagen. Ook de Amersfoort se politie was gewaarschuwd, maar doordat de organisatoren de gemoe deren zelf wisten te sussen was verder geen politie-assistentie nodig. Winkeldieven gegrepen De politie is er in het afgelopen week einde in geslaagd twee winkeldieven te grijpen, die zich bij een radio- en tv« zaak aan de Van Weedestraat een com- pact-disc-installatie hadden toegeëi gend. Het winkelpersoneel slaagde er weliswaar in het apparaat, waarmee een van de daders de winkel wilde ver laten, uit zijn handen te halen, maar moest de man zelf noodgedwongen la ten gaan. Op de Julianlaan kon de ge waarschuwde politie de auto, die werd bestuurd door de 22-jarige E. van E. uit Amsterdam, tot stoppen dwingen. Daarmee werd ook de man die het ap paraat had willen stelen aangehouden. Dit bleek de 28-jarige A.B. uit Amstel veen te zijn. In de auto werden grote stapels boeken aangetroffen, die tevo ren waren gestolen bij een boekhandel in Amersfoort. Op Van E. werd ook een kleine hoeveelheid hasj aangetroffen. Dronken 'wildeman' uit Zonnegloren verwijderd De politie moest er in de nacht van za terdag op zondag j.1. aan te pas komen om een dronken man, die zich als een 'wildeman' gedroeg, uit het ziekenhuis Zonnegloren te verwijderen. Dit op verzoek van de nachtzuster, die zich geconfronteerd zag met viér uit Ede af komstige mannen. Een van hen, de 'wildeman', was zo dronken dat hij naar het oordeel van zijn kameraden in het ziekenhuis moest blijven om bij te komen. Een en ander was het uit vloeisel van cafébezoek in Amersfoort en Soest. Toen de heren duidelijk werd gemaakt dat de betrokkene geen aan spraak kon maken op een ziekenhuis bed, weigerden ze Zonnegloren te ver laten, maar dikten de toestand van hun beschonken vriend nog zo aan, dat er een dokter bij werd geroepen. Toen ook dat niet het gewenste resultaat had be gon het gezelschap zich agressief te gedragen. De politie heeft hen van het terrein gezet. Oververmoeide fietser aangetroffen In de week voor Kerst werd de politie door voorbijgangers gewaarschuwd omdat er langs de Dalweg een fietser lag, die mogelijk door een auto was aangereden. De politie ging op onder zoek uit en constateerde dat de jonge man, de 17-jarige P.T. uit Soest, waar schijnlijk door oververmoeidheid van zijn fiets was gevallen. Door een pas serende automobilist werd hij voor onderzoek naar Zonnegloren overge bracht. Spelregels: Alleen brieven van maxi maal 250 woorden, die betrekking hebben op Soest, worden geplaatst. Anonieme brieven of brieven onder pseudoniem worden geweigerd. De redaktie behoudt zich het recht voor brieven zonder opgaaf van re denen in te korten of te weigeren. Plaatsing houdt niet in dat de redak tie met de inhoud instemt. Na 4 jaar verantwoordelijk bestuurder te zijn voor het emancipatiebeleid in Soest, blijkt de heer Kingma nog steeds niet op de hoogte te zijn van de inhoud en de werkwijze van emancipatorische vrouwenkursussen zoals V.O.S., V.I.D.O., Vrouw en Beleid, Vrouw en Politiek en Hoe zeg je wat je denkt. Al jarenlang worden dit soort kursus- sen, die tot doel hebben de bewustwor ding van vrouwen te vergroten waar door zij meer invloed kunnen hebben in de samenleving, door E.V.A. in Soest gegeven. Deze kursussen zijn mogelijk dankzij de Rijksbijdrage-regeling, die ook de normen stelt aan werkwijze en inhoud van de kursussen. E.V.A. zet zich al jarenlang in om kur sussen volgens deze richtlijnen aan te bieden. Wie schetst nu onze verbazing dat de vrouwen die deelnemen aan deze kur sussen door de wethouder betiteld wor den als .zieke kippen' In de Gooi- en Eemlander d.d. 17 de cember 1985 lazen wij het volgende. 'Wethouder Kingma had in het ambte lijk stuk over subsidie-toekenning op gemerkt het onnodig te vinden om met 2 begeleidsters te werken. Citaat: „niet alle vrouwen moeten als zieke kippen worden beschouwd kortom zieke kip pen dienen te worden genezen op reke ning van het ziekenfonds en niet door middel van emancipatie-subsidie" (einde citaat). E.V.A. wil met nadruk zeggen dat wij deze beledigende opmerking afkeuren. Het getuigt van weinig respect voor vrouwen een een excuus zou op zijn plaats zijn. Werkgroep E.V.A., Toos Slagt Lichtreclame voor bier gestolen De heer M.I. deed vorige week bij de politie aangifte van de diefstal van de helft van een lichtbak met reclame voor Hèineken bier. Het ding was ver wijderd van een horecagelegenheid aan de Dillenburglaan. Spar en viooltjes gestolen Voor de kerstdagen werden uit de tuin van mevrouw J.M. aan Colenso een sparrebpompje enj een plantenbak met viooltjes weggehaald. De politie werd verwittigd. Een kleine reactie naar aanleiding van de grote Sinterklaasactie met letter tjes van de Winkeliersvereniging Soest. Met grote blijdschap door mijn dochtertje van 11 jaar een prijs gewon nen: naam in de krant, felicitaties; kortom grote vreugde. Enkele dagen later ter bevestiging een brief in de bus, dat de prijs kan worden afgehaald (een waardebon) bij 'Aubergine' (groentewinkel in Winkelcentrum Overhees). Tot zover getuige alles van een goede organisatie Op 27 december naar de betreffende winkelier gegaan en het kaartje gepre senteerd. De juffrouw in de winkel "Ik weet nergens van," "Gaat u maar naar hiernaast, de slager, die is de organisa tor." "Ach wacht u maar, ik bel mijn baas wel even." De baas zelf was niet te bereiken, maar de vrouw van de baas gaf de winkeljuffrouw ten ant woord "laat ze maar een fles sap uit zoeken." De manier waarop dit bij ons overkwam was niet bepaald een leuke ervaring voor een kind die een prijs ge wonnen heeft. Misschien voor de win keliersvereniging een idee om al hun leden te informeren, zodat de vreugde van een prijs winnen, wat die ook moge zijn, niet op deze manier bedorven wordt. J. van der Schaaf. De nieuwe regeling m.b.t. het ophalen van het huisafval, waarop nogal wat kritiek bestaat, is één van die zaken, waar de burger direkt bij betrokken is, maar waarover hij niets te zeggen heeft. Er wordt voor u beslist, maar wél zonder u. Immers, ineens wordt men gekonfronteerd met een nieuwe belasting, die men zonder verdere praatjes direkt moet voldoen, terwijl het gemeentebestuur meent niet in alle gevallen verplicht te zijn dat huisafval op te halen. Wie vér van de openbare weg woont, ook al is de betreffende wo ning uitstekend bereikbaar met een vuilnisophaalwagen, moet maar zien hoe hij die idiote kontainer naar de openbare weg krijgt. Volgens het ge meentebestuur houdt de plicht, het huisafval op te halen, op bij de gemeen telijke openbare weg. Zo maakt het ge meentebestuur zich af van zijn ver plichting en daar moet (en kan) wat aan gedaan worden. Wie in de situatie verkeert afgelegen te wonen, terwijl zijn huisafval niet aan zijn tuinhek wordt afgehaald door de gemeente, wordt verzocht daarvan kennis te geven aan het adresKooiweg 4, 3766 LP Soest. J.H. van Doorne. De links, selektief bewogenen zijn en blijven aktief. Weet u nog de boycot van Angola-koffie? Om een voorbeeld te noemen. Nu is er al jaren geen An- Met ijselijk kabaal en schrikkelijk geknal van rotjes, zevenklappers en van donderbussen en ook ternauwernood waarneembaar klokgelui ging 't afgelopen jaar er stilletjes vantussen Dat was geheel in stijl, want immers heel dit jaar moesten wij nolens volens er wel aan geloven 't Wonder gedonder was, zoals de dichter zegt, welhaast van dag op dag nu onder en dan boven. Wat onheil kon er niet, nu hier en dan weer daar, door criminele of totaal verdwaasde lieden, hetzij voor vuil gewin of met een edel doel met groot verlies aan goed maar ook aan bloed, geschieden En altijd waren ergens kapers op de kust terwijl de aktiegroepen zich maar steeds vermeerderen en 't zij in 't klein of 't groot, met lijfelijk geweld waar ze maar wilden iedereen terroriseerden. Wij hebben dit jaar nog plechtiglijk herdacht hoe wij de vrijheid en de vrede wel herkregen maar of men dat in 't daaglijks leven altijd merkt daarover kan wellicht toch beter maar gezwegen Bij avond liever thuis en alle goed op slot uit angst voor geld en goed en zelfs soms voor het leven En iedre morgen weer een opgeluchte zucht wanneer je auto heel de nacht was (heel) gebleven. Dat sport vereent maar ook terdeeg de spieren staalt we mochten het dit jaar herhaaldelijk ervaren de sportaanbidders, rijk gelaafd met geestelijk vocht vlogen, helaas niet slechts elkander, in de haren De rechterlijke macht had wel een heel druk jaar want 't ene kort geding volgde zeer kort op 't ander Nooit werd zoveel van seksueel geweld gehoord hetzij door d'eigen partner, dan wel door een ander Het radiobestel werd prachtig opgepoetst miljoenen in de war om hun station te zoeken Het onderwijs vernieuwd, met heerlijk resultaat wat nu een miskleun is dat kwam wel uit de wolken wat nu een miskleun is dat kwam wel uit de doeken En over alles heen hing steeds de donderwolk van es, es twintigers, en andere raketten die ruimen in één keer al die problemen op De angst dat zulks geschiedt kan zulks alleen beletten. In vrede en in vrijheid leven wij tezaam Al schijnt het bittre scherts, we moeten toch bedenken deez aarde is en was toch nooit een paradijs maar het is goed om het verleden te herdenken. Wat het betekent om toch als vrij mens te leven niet bang zijn voor elk woord, bevreesd zijn voor elk mens dat je bij de autoriteiten aan kan geven Niet bang zijn dat je als je eens je mening zegt snel in een inrichting voor lang wordt opgesloten en om je te genezen van je vrljheidswaan daar in kort tijdsbestek mentaal wordt platgespoten Te gaan waarheen je wilt, te leven hoe je wilt te zeggen wat je denkt, waarin je durft te kikken en niet via een oppermachtig medium maar dag aan dag dezelfde eenheidsworst moet slikken. We nemen het dan maar, al zijn we niet verheugd we kunnen het nog zeggen en nog protesteren Wij kankeren, en terecht, maar kunnen dat nog doen en ach, wat ook mankeert, ons even is nog leven Al zou het heerlijk zijn voor velen onder ons wanneer het nieuwe jaar nieuw uitzicht hen kon geven. Het is maar al te waar, niet immer schijnt de zon dat heeft het afgelopen jaar ons wel bewezen Want vreugd en leed, zomer en winter wisselen af en het zal immer zijn zoals het was vóór dezen Pluk iedre dag, begin maar steeds met nieuwe moed Wie gij ook wezen moogt, het ga u allen goed. gola-koffie meer. In dat land heerst de kommunistische diktatuur, daar zijn nu vele Russische "adviseurs" en sol daten met vele Oost-Duitse vrienden en meer dan 30.000 Cubaanse soldaten (voor welke kosten de Angolezen op draaien, dat noemt men "vrienden hulp") om de kommunistische re gering in het zadel te helpen houden. Er is nog steeds een burgeroorlog, want de meeste zwarten willen deze "vrijheid" niet. Nu is Zuid-Afrika aan de beurt. Soester zakenwereld laat u niet mislei den of intimideren door deze aktievoer- ders, die Lenin zo minachtend "de nut tige idioten" noemde, die voor hen de weg zouden vrijmaken om de kommu nistische wereldheerschappij te verwe zenlijken en vergist u zich niet; dat is nog steeds hun doel De waarheid omtrent Zuid-Afrika wordt ons bewust onthouden. Een leugenachtige hetze is reeds vele jaren aan de gang, zeer intelligent geleid, want ook daar zijn de Sovjets meesters in. We leven nog steeds in een vrij land. Laat politieke aktivisten niet uit gaan maken welke sinaasappeltjes wij wel of niet moeten eten, dat moet ieder maar voor zichzelf uitmaken, is mijn mening! Eén van de bekendste Franse journa listen, Robert Lacontre, heeft vorige maand een zeven-pagina's beslaand artikel met kleurenfoto's en al in het blad "Le Figaro" (oplage 900.000) ge plaatst hoe de situatie werkelijk is in Zuid-Afrika en de uitsluitend eenzij dige linkse leugenpropaganda in onze vrije westerse- en Amerikaanse wereld veroordeeld. Daar zijn enorm veel reakties op gekomen, want men wist gewoon niet hoe men het had. Dus geen oogklepjes voor, maar wakker blijven, voor wat ook ons bedreigt M. Mosk. A propos vooruitstrevend heid: het gemeentehuis Dat mogen wij de gemeente Soest niet ontzeggen: vooruitstrevend te zijn ge weest en gevoel te hebben voor dat, wat toen ter tijd en vogue was. Wij dui den hiermee op de bouw van ons ge meentehuis in een elektrische bouw trant, die voor die jaren als modern gold, a la bouwmeester P.H.J. Cuy- pers. Een combinatie van de zoge naamde Hollandse neo-renaissance stijl met gotiserende elementen, geba seerd op een glorievol tijdperk uit de Nederlandse geschiedenis. Toen ons Soester raadhuisje gebouwd werd, kreeg Soest, hoe bescheiden toen nog als dorpje, een gemeentehuis dat moest terugverwijzen naar ons glo rieus verleden, waar de "vroede va deren" over ons wel en wee moesten vergaderen en als verheven zetel van het openbaar bestuur. Een bordes verrijkt de voorgevel, een bordes vanwaar onze eerste burger in vroeger dagen het woord kon richten tot zijn ingezetenen en waar ook op hun huwelijksdag een gelukkig paar zich mocht laten vereeuwigen. Ach ja, broze herinneringen, die nauwelijks volgens onze huidige bestuurderen meer in onze zakelijke denkwereld een plaatsje zouden mogen innemen. Zakelijk inderdaad, dat mogen wij van ons huidige gemeentebestuur wel zeg gen, althans dat het in menig opzicht materieel ingesteld is. Maar echte vooruitstrevendheid, nee, daar heeft ons huidige gemeentebestuur soms blijkbaar weinig besef van. Over beide eigenschappen, zakelijk heid en vooruitstrevendheid, daar be schikken enkele grootwinkelbedrijven, aha daagt u de naam al? - in ieder ge val wel over. Ons huidige gemeentebestuur zou vooruitstrevend zijn en niet altijd achter alreeds vergane modegrillen Donderdag 2 januari 1985 - 21.00 uur Op 18 junll 1936 brak in Spanje de bur geroorlog uit. De algemene opinie on der de bevolking voorspelde dat het een kwestie van hoogstens twee weken zou worden. In werkelijkheid sleepte deze wrede strijd tussen de fascistische aanhan gers van generaal Franco en de socia listisch gezinde tegenstanders zich drie jaar voort. Voor Hitier en Mussolini fungeerde Spanje toen als oefenterrein waar wapens werden getest en waar piloten van bommenwerpers routine opdeden. Deze oorlog mist zijn uitwerking op het dagelijks leven niet. Honger en onze kerheid drukken hun stempel op het ge zinsleven. Overlevingsdrang van met name het middenklasse milieu is het enige dat telt. In deze film komen vrouwen moreel sterk naar voren. Waar anderen falen lukt het Manolita om haar toekomstverwachtingen aan de realiteit van het leven aan te passen. Een relativerende rol is weggelegd voor vader Louis. Door zijn onver woestbare optimisme en grappen ver maakt hij niet alleen zijn naasten maar zeker ook de kijkers(sters). Pas onder het democratische bestel na de dood van Franco in het midden van de jaren zeventig, kregen regis seurs de kans om deze burgeroorlog vanuit andere, meer humanitaire visies te belichten. Aanvang: 21.00 uur. Entree: 5,-/leden, cjpen65+ ƒ4,-. Filmhuis Artishock, Steenhoffstraat 46, Soest, tel. 19577. KontaktpersoonPieter Henke, tel. 12689. aanlopen, indien zij de vooruitziende beslissing zou nemen ons gemeente huis in die representatieve funktie juist te versterken. Een funktie, welke in de ze tijd van herwaardering van het oude en veelal onvervangbare, als symbool van de groei van Soest in onze eeuw, opnieuw van vooruitstrevendheid zou getuigen. Hiernaast zou naar een op lossing voor het probleem der ver spreid gelegen gemeentelijke afdelin gen gezocht moeten worden, waarbij ook een combinatie met nieuwbouw tot de mogelijkheden zou kunnen behoren. Terwijl vele gemeenten zich er op dit moment van bewust worden, dat hun oude gemeentehuis mede het gezicht van die gemeente bepaalt en zij er alles aan doen vergelijkbare objecten weer in hun oude glorie te herstellen, loopt Soest eens te meer in haar vermeende moderne inzichten achteraan en her kauwt achterhaalde plannen, die in de jaren zestig en begin jaren zeventig thuishoren. Maar ja, zo zullen wij in Soest nog wel jaren achter de feiten biijven aanlo pen, tot niemand meer weet wat Soest was, behalve via de oude ansichten in ons dierbare "Soester sufferdje." Toch niet voor niets zo genoemd Soesters, of wel soms? Als u vindt, dat u daar niet toe ge rekend mag worden, laat u dan niet on betuigd, want met sufferds wordt ge sold. Mw. dr. F.E. Hellendoorn, beleidsmedewerker monumentenzorg. Galerie Coninck Amersfoort heeft aan de Kamer van Koophandel en Fabrie ken voor Eemland een geschilderd portret van H.M. Koningin Beatrix ge schonken. Dit portret is geschilderd door de kunstenaar Roger Baron, pseu doniem voor Rudiger Freiherr von Wackerbarth. De overhandiging aan de voorzitter van de Kamer, de heer Chr. Karelse, zal plaatsvinden op 7 januari a.s. in de St. Aegtenkapel, 't Zand 37 te Amers foort, in aanwezigheid van Roger Baron. Het schilderij zal een plaats krijgen in het gebouw van de Kamer van Koop handel aan het Stationsplein 25 te Amersfoort. In het schilderij zijn diverse plekjes van de regio Amersfoort vërwerkt. De verbondenheid van de Kamer van Koophandel met de regio wordt gesym boliseerd door de ketting, waarin de wapens zijn verwerkt van de ge meenten die behoren tot het werkge bied van de Kamer, te weten Amers foort, Baarn, Bunschoten, Eemnes, Leusden, Renswoude, Soest en Wou denberg. Roger Baron heeft vele portretten ge schilderd van bekende personen. Zo heeft hij onder meer geportretteerd Z.K.H. Prins Bernhard, Z.H. Paus Jo- hannes Paulus II en de componist Karl Orff.

Soester Courant | 1985 | | pagina 9