Voor dineren een witte wintertuin fjg. De 'stammetjes' vieren hoogtij (deel I) ^Qpham 'Toetanchamon' biedt Soest geneugten van Egyptisch/Griekse keuken TUIN-ADVIESCENTRUM DONDERDAGAVOND wekelijkse SCRABBLE-AVOND wmm HET WITTE HUIS hendriklaan 1 soest tel02155 -13807 voor doe-het-zeivers Gladheidsbestrijding in Soest STEGAS Onderhoudscontract kantoor effidcrav WOENSDAG8 JANUAR11986 SOESTER COURANT PAGINA 11 Man Nieuwe grill-room aan Dillenburglaan - Ook gelegenheid voor bruiloften en partijen Militaire Luchtvaart Museum; In 1985 bijna 100.000 bezoekers Haalt een streep door de prijzen Yves Sdint Laurent door Arie Wandelaar Welkom in Hotel, Café, Restaurant, Motel in Soest Restaurant Erik van Dorresteyn medewerker 't Vaarderhoogt Wanneer door de dienstdoende opzich ter van gemeentewerken gekonstatoerd is dat het noodzakelijk is dat in ver band met de gladheid van de wegen ge strooid moet worden, worden de ver schillende gladheidsbestrijdingsploe- gen opgeroepen. De gemeente Soest heeft het systeem dat met twee ploegen gewerkt wordt van vijf wagens. Dat wil zeggen twee kleine wagens nemen de fietspaden voor hun rekening en de drie grote wagens nemen een bepaalde strooirou- te door Soest en Soesterberg. Elke grote strooiwagen heeft vier ku bieke meter zout aan "boord". Ruim schoots voldoende om zijn route volle dig af te werken. De twee kleine wa gens hebben resp. 1 en 1,5 m3 aan "boord". De gladheidsbestrijdingsdienst kan niet overal tegelijk zijn en verder zijn de routes zodanig samengesteld dat een bepaalde volgorde, afhankelijk van het belang der wegen uit verkeers- oogpunt, wordt aangehouden. In elk geval vindt men in de routes terug de Van Weerden Poelmanweg (van belang voor de verbinding Soest- Soesterberg), de busroutes, de hellen de wegen, de doorgaande wegen en de in- en uitvalswegen, w.o. die van de wijken. Op die manier kan iedere weg gebruiker ongeveer 300 m van zijn huis een gestrooide weg bereiken. De fietspaden in de gemeente worden allemaal gestrooid. De rijkswegen door Soest worden niet door de gemeente gestrooid. Het rijk is beheerder van deze wegen en het strooien bij gladheid vindt dan ook vanwege rijkswaterstaat plaats. In Soesterberg zorgt Defensie voor de gladheidsbestrijding op de defensie wegen. De voorraad wegenzout die op de werf van de dienst gemeentewerken aan wezig is bedraagt zo'n 200 ton, terwijl op afroep nog eens 100 ton geleverd wordt. Wegenzout strooien heeft alleen maar effect wanneer veel verkeer van die wegen gebruik maakt. De banden van de auto's moeten nl. ervoor zorgen dat het wegenzput in kan werken op de sneeuw of ijzel. Op de binnenwegen en woonerven met het weinige verkeer heeft strooien dan ook geen zin. Tot -7 graden Celsius kan met wegen zout de gladheid bestreden worden. Wanneer de temperatuur nog lager is heeft het strooien met wegenzout geen resultaat. De strooiroutes in Soest en Soesterberg zijn de volgende 1. Fietspad Soesterbergsestraat begin nen; rechterkant Soesterbergsestraat, Van Weerden Poelmanweg tot Amers- foortsestraat, bij 't Oude Hoogt strooier aanblijven op fietspad, bij Soester Na tuurbad fietspad op; Kerkpad z.z., Kerkpad n.z. tot spoortunneltje en via Rosarium, Steenhoffstraat rechtsaf Korte Melmweg, F.C. Kuyperstraat. Stadhouderslaan fietspad op tot ge meentegrens, fietspaden bij T-kruising Van Weedestraat - Stadhouderslaan en T-kruising van Weedestraat - Nas- sauplantsoen. Dalweg beide zijden, keren op fietspad Koningsweg. 2. Rijwielpaden Vondellaan, Ossen- damweg, Nieuweweg, Beukenlaan, Laanstraat, Beckeringhstraat - voor Koningsweg keren en dezelfde weg terug aan de andere kant. Eigendomweg r.k. (vanaf Nieuweweg), Koningsweg, Vrijheidsweg, Laanstraat, Vrijheidsweg, Koningsweg tot Jacht huislaan, hockeyvelden fietspad Ko ningsweg, Obrechtstraat, Koningsweg tot Eigendomweg. 3. Molenstraat tot Nieuweweg en terug. Albert Cuyplaan tot voorbij Molen schot, Molenstraat, Prins Hendrik laan, Julianaplein, Julianalaan, Nas- saulaan, Nassauplantsoen - vluchtheu vel beide zijden -, Stadhouderslaan, Maatweg keren bij kompostbedrijf, Stadhouderslaan tot gem. grens, Noor- derweg, bij Griftland college achteruit tot hek, Eind Noorderweg, Vredehof straat, Koninginnelaan, Beckeringh straat vluchtheuvel aan beide zijden, Beckeringhstraat, Nieuwstraat, vlucht heuvel keren, Beetzlaan, Laanstraat, Koekoeksweg, Beetzlaan, Waldeck Pyr- montlaan, Schrikslaan, Julianalaan, Soesterengweg, Verl. Talmalaan, Beu kenlaan, Soesterengweg, Julianalaan, Waldeck Pyrmontlaan, Julianalaan tot Nieuwerhoekplein (vluchtheuvel mee nemen), Willem de Zwijgerlaan, (vlucht heuvel beide zijden), Emmalaan tot Prins Hendriklaan, keren en Emma laan afmaken, Burg. Grothestraat, An na Paulownalaan, Julianalaan, Korte Bergstraat, Hellingweg, Beetzlaan, Hellingweg, Wilhelminalaan tot Nieuwer hoekplein, Van Straelenlaan - tot Hel lingweg, Korte Bergstraat, Juliana laan, Prins Bernhardlaan, vluchtheu vel beide zijden, Van Weedestraat, Stadhouderslaan, Korte Brinkweg, Lange Brinkweg tot brandweerkazer ne. 4. Korte Kerkstraat, vluchtheuvel beide zijden, Dalweg geheel, Konings weg tot Biltseweg, Dalweg, Konings weg afmaken, Eigendomweg, Nieuwe weg, Smitsweg, Veenbesstraat, Varen- straat, vluchtheuvel keren en terug, Varenstraat, Weegbreestraat tot Eigendomweg, bij Eigendomweg ke ren en terug, bij Varenstraat strooier aan, Weegbreestraat afmaken, Dal weg, Veenbesstraat, Smitsweg, Nieu weweg, Beukenlaan, Laanstraat, Beckeringhstraat tot Koningsweg keren, Beckeringhstraat, Laanstraat, Vrijheidsweg tot Koningsweg, Vrij heidsweg, Laanstraat, Beukenlaan, Nieuweweg, Ossendamweg, Vondel laan, bij Birkstraat keren, Vondellaan, Op al onze artikelen 10%,20%,30% korting. Een selektie topmerken staat garant voor de hoogste kwaliteit: Comma. Hrapp. Bellissima. Ermani Bulatti Guillaume Swatch. Pierre Erbacci Roberto d Angelo Rosy Kunert ZUID PROMENADE 5 SOEST TEL 24314 Ossendamweg, Nieuweweg tot Park laan, Kastanjelaan, Foekelaan, Es doornlaan, Plasweg, Prunusweg, Foe- kenlaan, Schoutenkampweg, Verl. Ko- lonieweg, Eikenlaan, Buntweg, Schou tenkampweg, Ossendamweg, Braam- weg, Oude Utrechtseweg, St. Willibror- dusstraat, Plasweg, Heideweg tot soes terbergsestraat, Soesterbergsestraat, .Dennenweg, Heideweg, Esdoornlaan, Foekenlaan, Den Blieklaan, Insinger- straat, Wieksloterweg o.z., Wiekslo- terweg w.z. tot Biltseweg, Dorrestein tot Koningsweg, Clemensstraat, Turf- streek, Di Lassostraat, Willaertstraat, Obrechtstraat, Koningsweg, Dorps- streek, Willaertstraat rechtsaf Obrecht straat, v.d. Weydenstraat tot Insinger- straat, Insingerstraat, Den Blieklaan, Bosstraat tot Nieuweweg. 5. Lange Brinkweg, Eemstraat, Kerk straat tot Torenstraat, Soesterberg sestraat, Van Weerden Poelmanweg, Banningstraat, Rademakerstraat, aan het einde keren, Rademakerstraat, v.d. Griendtlaan, Koppenlaan, Veldm. Montgomeryweg, Amersfoortsestraat, Sterrenbergweg, Batenburgweg, Veldm. Montgomeryweg, Kampweg, Moerbessenberg, Steeg bij drie Eiken achteruit, Van Angerenstraat, Prof. Lorentzlaan, Chr. Huygenslaan, Ant. van Leeuwenhoeklaan, Simon Stevin- laan, Gen. Winkelmanstraat, Moer- bessenweg, Kampweg tot viaduct, Kampweg, Kamerlingh Onneslaan, Oude Tempellaan, Banning tot Amers foortsestraat, Van Weerden Poelman weg, Oude Soester Hoogt, Verl. Paltzer- weg tot vliegbasis, Van Weerden Poel manweg, Soesterbergestraat, Van Beuningenlaan, Bartolottilaan, Birk straat, Van Lenneplaan, Ferd. Huyck- laan, Eikenlaan tot Ossendamweg, Verl. Kolonieweg, Kolonieweg, Veld weg, Torenstraat, bij begraafplaats straatje meenemen, Veldweg afma ken, Kerkstraat, Eemstraat, terug werf. Installatiebedrijf j. cornelisse bv. Tel. (02155) 13014-12577 Lichtmasten geramd, daders opgespoord De politie is erin geslaagd de auto mobilist aan te houden die op de hoek van de Dalweg en de Albert Cuyplaan een lichtmast ramde en vervolgens doorreed. De lichtmast kwam behoor lijk uit het lood te staan. Op de Steen hoffstraat ontdekte de politie later een auto met verse schade, met laksporen die overeenkwamen met die van de lichtmast. Het voertuig behoorde toe aan de 29-jarige M. O. uit Utrecht die een bekentenis aflegde. Hij kreeg een proces-verbaal. Een soortgelijk geval deed zich voor in Soesterberg. Daar reed in het weekein de een autobestuurder de lichtmast op de hoek van de Buys Ballotlaan en de Generaal Winkelmanstraat omver. Volgens omstanders moest de bestuur der daarbij gewond zijn geraakt. De politie trof echter ter plaatse niemand aan. Enige tijd later werd op de Chris- tiaan Huygenslaan wel een auto gesig naleerd, die aan de beschrijving vol deed en die ook schade vertoonde. De eigenaar, de 30-jarige D. L. uit Soester berg, werd uit bed gehaald. Hij beken de dat hij bang was geweest voor de gevolgen van de aanrijding. Hij moest alsnog blazen en het kentekenbewijs van het voertuig afgeven. De man bleek inderdaad een hoofdwond te heb ben opgelopen. Steenhoffstraat 13 3764 BH Soest Telefoon 02156-10115 COP1ESERV1CE Vergroten Verkleinen Inbinden Plastificeren Sneeuwbal door autoruit De heer F. W. uit Utrecht reed in het weekeinde op de Industrieweg, toen ter hoogte van de Dorresteinweg plot seling een sneeuwbal tegen de voor ruit uit elkaar spatte en daar een flinke "ster" veroorzaakte. Vermoedelijk be vond zich er een steentje in. In de om geving waren vier jongelui elkaar sneeuwballen aan het toewerpen. De heer W. sprak hen aan, met als gevolg dat de 17-jarige M. B. uit Soest zich als de schuldige meldde. Er werd afge sproken dat de schade zou worden ver goed. Te beginnen met donderdagavond 9 januari, aanvang 19.30 uur, kunnen scrabbelaars uit Soest en omgeving elkaar wekelijks ontmoeten in de sfeervolle bovenzaal van Café-Restaurant v. d. Brink, Soesterbergsestraat 122. Scrabbelen voor beginners en gevorderden. Beide categorieën hebben een kans op "DE PRIJS VAN DE WEEK". Indien mogelijk, scrabble-spel meenemen. Inschrijfgeld per avond f2,50. Donderdagavond, zonder televisie, ook een gezellige avond. Al van oudsher hebben kwekers gezocht naar nieu wigheden, naar nieuwe kweekvormen en varianten daarop. Deze pionierslust heeft er voor gezorgd dat er vandaag de dag een reusachtig assortiment ge kweekte planten bestaat, waarmee wij onze tuin be volken. Een deel van die intensieve kweekkunst be staat vooral de laatste jaren op grote schaal uit het kweken van allerlei gewassen op stam, waardoor als het ware kleine kroonboompjes ontstaan. Het as sortiment wat op stam kan worden geënt blijkt tot nu toe onuitputtelijk, waardoor er jaarlijks weer een aantal noviteiten op de groenmarkt verschijnen. Het principe van deze kweekmethode is simpel gezegd: het doen groeien van een normaal struikvormig of kruipend gewas op een stok. In werkelijkheid is het niet zo'n eenvoudige zaak, er gaan jaren van onder zoek, probeersels en mislukking vooraf aan het ver koopbaar worden van een nieuwe kweek vorm. Het is namelijk de kunst om bij een bepaalde plant die geënt moet worden een juiste onderstam te vinden. Veel onderstammen stoten nl. op korte of langere termijn de veredeling af waardoor de kroon in het geheel niet gaat groeien of later afsterft. Ook kan de onderstam een veel te trage of veel te krachtige groei teweegbrengen. Als nu na vallen en opstaan de juiste combinatie van onderstam te enten gewas uit de bus komt kan de kweker het boompje in pro- duktie gaan nemeri en na 2-3 jaren de eerste exem plaren verhandelen. Voordat ik het brede assorti ment van stamvormen behandel eerst nog het vol gende onderscheid en wel dat tussen opgaande stamboompjes en de zgn. treurvormen met neer hangende takken vanaf de entplaats. Opgaande stammetjes ontstaan na de enting van een normaal ook opgaande plant op de onderstam. Kruipende planten of planten met afhangende takken geënt op een onderstam geven de prieel of treurvorm te zien. Voorbeelden hiervan zijn enkele Prunus-soorten en Cotoneaster. Om maar eens met de Prunus-familie van start te gaan stuitten we direct op P. tribola ofwel het amandelboompje, een veel voorkomend stampru- nusje. Deze plant bloeit in maart, april op het kale hout en is daarmee een der vroegst bloeiende voor- jaarsbloeiers. De felrose roosjes verschijnen al leen aan éénjarig hout, waardoor krachtig insnoeien na de bloei noodzakelijk is voor een rijke bloei in het volgend jaar. Het amandelboompje wordt op diver se stamhoogten geënt. Veel minder bekend maar ze ker niet minder fraai is P. tomentosa een wit-bloei- ende vorm met dezelfde bloeitijd en dezelfde snoei- wijze. P. serrulata 'Kiku-shidare-Sakura' is de wel bekende treurprunus met de dikke rose gevulde bloemen in april. Deze sierkers wordt meestal op 1.30 m. of 2.10 m. stam geënt. Nog wat voorbeelden van stamprunussen zijn de herfstbloeiende sierkers met kleinere bloemen die zowel in het voor- en najaar ontluiken. (Prnus sub- hirtella 'Autumnalis') en Prunus cistena een sier kers met prachtige helderwitte bloempjes in april en fraai rood blad gedurende de zomer. Naast Pru nussen worden er natuurlijk nog veel meer gewas sen op stam geplaatst zoals bijv. Euonymus (kardi naalsmuts), Ilex (hulst), Viburnum (sneeuwbal) en Rhododendron. Volgende week wil ik hier uitgebreid op in gaan. Noeng zitte we aal weer ééjn week in 't neije joar, en ik waas nog niet eejns kloar mettut ouwel Ik zaat de boekhou- wlng en ut rekenwaark vaan ut gaasbe- drlef us noa te telle en doar komt ik niet uut. D'r sting in de leste Soesder vaan 1985 un verhoal over gaasprieze met un heule omstaangd over vaaste rechte en overwingste, en de road is t'r, net as ik, nog niet kloar meej. D'r waas zellufs un roadslid bie, daat de aangdere ie je an ze vessie wouw loate likke en die hoalde de koekoek d'r ok nog bie, moar ze moake Hannes niks wies: ut kom t'r op neer daawwe geejn gaaspenninge terug kriege veur ut te veul en te duur betoalde gaas. De pries wordt niet verloagd omreje daattie verhoogd wordt. Daat moak ik d'r uut op en daa's veur ming dudelukke toal. 't Is geejn ouwejoar meer omdaat ut noeng nieuwjoar is en ik woont op Soest omdaa'k naargus aangders woont. Zo lus ik t'r ok nog wel eejn, moar de feestdoage ben op, dus daan doewe moar us un tiedje kaalm an met de neutjes. Moar ik vinnut wel kouwd - un kejaakkle zouw best smoake, moar de flaakkon is leeg omdaattie niet vol is, net zo'n gaang vaan zoake as met de gaasprieze dus. 't Is aallemoal ok zo vaan welke kaangt of je ut bekiekt. De overwinst uut ut gaas besteje an un overdekt zwem- baad, bevobbeld. Daat vlngde wullie best; kuwwe temingste 's wingters dicht bie huus zwemme. Moar ut gaas- geld uutgeve an un sporthaal op Soes- derbaarg, daat hoeft veur ongs niet. We zwemme, fietse en we waangdele veul en daat vlngde we zaat genogt veur ongze botte en spiere. Zo zie je moar waajje un hoop traam melaant ken kriege ajje geld teveul overhouwt. Ik motter vaan zuchte en me leste zucht zaal vaast geejn geld zucht weze. Wullie moake aallus op, daan wor je voortemee doaluk 'eholpe, moar ajje aal ze leve zunig an 'edoan het, daan kaajje veur straaf betoale en nog us betoale en daan nog us. Zo zouw ut ok nog kenne beure daat mingse die gaasschulde hebbe en ut kwiet 'scholde kriege, daat die ok nog geld zouwe terugkriege daazze dus niet betoald hebbe? Noeng drief ik netuur- luk over, moar je weet niet woar daajje aallemoal nog veur kom te stoan. As ik aargus in un winkel te veul mot betoale en ik hettut loater in de goate, daan kaan'k terug goan en zien me teveul betoalde penninge terug te kriege, en as daat niet lukt, daan komt ik d'r nooit meer terug in die zoak. Moar bie ut gaas zaal daat niet zo maakkeluk goan; je ken ut moar bie ééjn bedrief kriege. Of je mot over goan op gaasflesse, moar doar hek ut niet zo op. D'r is wel kaans op daat de gaaspries omloag goat, vlaak veur de verkiezinge, moar doarnoa mottut weer duurder koste, zee un roadslid. Weer zo iets moois! Waat hejje noeng an zukke gaasfitters in de roaddoar kaajje niet vaan op an, doch ik. Zo ben'k zelluf ok un gaas-vit- ter, moar daan met ééjn aangdere let ter. Ajje 't ming vroagt, daan mok zeige: jonges, bekiek ut nog us. Ak geld terug- kriegt, bel daan moar effe, ik ben d'r zo! En ak niet komt, daan is daat omre je daatter niet gebeld is. Zo zit daat. HANNES VAN DE NENG Bromfiets gestolen C.V. uit Leusden meldde de politie vorige week dat zijn bromfiets, een zwarte Yamaha, was gestolen. Het voertuig stond geparkeerd aan de Bos straat. I Wanneer de luiheid toeslaat wil Arie z'n blauwe Seat nog wel eens parkeren onder de douche van het Avia-station j aan de Birkstraat. Kost een paar cen ten, maar ook een auto heeft recht zo nu en dan eens in het badhuis te wor- I den geparkeerd. I Hij sloot aan achter een lange rij door I de sneeuw gewitte auto's, en bedacht I dat een kop verse koffie bij Klinkha- I mers Korte Duinen een smakelijke tijd- I passering zou kunnen betekenen. Als altijd was 't er gezellig druk, en jongleerden lieftallige schonen met I horeca gereedschap tussen de tafeltjes Idoor. Arie nam plaats recht tegenover een geveerde dameshoed, eigendom van leen grijzend vrouwspersoon, die reeds geruime tijd aan de herfst van haar I leven begonnen was. Ize poetste haar brilleglazen, plaatste Ide fok op een ingesleten deukje van [haar neus, en bekeek met een bijna ontwapende vrijpostigheid de man die tegenover haar had plaatsgenomen. Arie dus. I Achteloos husselde ze met haar le- peltje koffieroom, suiker en koffie Idoor elkaar, Arie daarbij aankijkend lalsof ze de ondergang van de wereld I voorspeld had gekregen. lArie stelde de conversatie af op z'n I automatische piloot en mompelde iets 1 over het winterse weer van morgen. I Het weerbericht ontging haar, of ze I was er niet in geïnteresseerd. Zonder enige aanleiding herhaalde ze het poets- 1 werk aan de brilleglazen, slobberde I hoorbaar haar koffie en sprak: "Dit I kopje koffie hier drinken, dat is voor I mij de mooiste dag van de week." Zonder vragen die deze opmerking op riepen af te wachten vervolgde ze: "Vroeger gingen mijn man en ik hier I iedere dag naar toe. Hier hebben we ons kind op latere leeftijd naar toege bracht." Ze wees met een trillende vinger in de richting van het paarde- kamp, "Bijna een kwart eeuw heeft ze voor ons de kar getrokken. Hij heeft het verloren van de rijdende winkels. Wij trouwens ook. Toen mijn man be sloot er mee te stoppen mochten we hem voor z'n oude dag hier brengen. Geen dag ging voorbij of hij kreeg ons te zien." Arie straalde kennelijk enig onbegrip uit toen ze opmerkte: "Ik zie U kijken, en ik hoor U denken wat een raar mens. Kijk meneer we hadden geen kinderen. Dan kijk je toch anders tegen sommige levende wezens in het leven aan. Twee jaar geleden is Jopie, want zo hadden we hem genoemd, overleden. Na die tijd wilde m'n man nooit meer naar Soest toe. Een paarde- Kamp zonder Jopie kon hem gestolen worden." Ze nam opnieuw een hoor bare slok van de koffie, en liet een pas sende stilte volgen. In een poging de monoloog een vervolg te laten krijgen opperde Arie: "U denkt daar kennelijk anders over. U zit hier lekker aan de koffie." De uitdrukking van haar gezicht ver gleed in iets droefs, iets weemoedigs. Bij een van de in dienst zijnde Klink hamers bestelde ze een nieuwe koffie. Wachtend op de bestelling vertrouwde ze Arie toe: "Volgens mij heeft Kees de dood van Jopie niet kunnen ver werken. Hij hing aan dat paard, zoals een man aan zijn vrouw, wanneer er tenminste sprake is van een goed hu welijk. Zes maanden na Jopie's dood was ook Kees vertrokken. Van de ene dag op de andere. Nou heb ik niks meer. Kunt U zich voorstellen dat Kerstmis en Oud en Nieuw mij gestel len kunnen worden?" Dan kon Arie dus niet. Ze vervolgde: "Jopie, Kees en ik, wij konden niet buiten elkaar. Altijd lief en leed met z'n drieën gedeeld. U kunt zich dat niet voorstellen meneer, maar zo heb ik het wel ervaren." De vochtige brilleglazen werden voor de derde keer die middag van dooi daan. "Is het wel verstandig van U hier regelmatig terug te keren?", in formeerde Arie in een poging het jaar 1986 tenminste voor één mens een vro- lijker aanzien te geven. De laatst overgeblevene van het drie manschap keek hem meewarig aan. Ze deed nog een poging. "Mensen zoals U zullen mensen zoals ik nooit begrij pen. Dat wekelijkse kopje koffie hier is voor mij als een monumentje voor Jopie en Kees. Ze zijn er niet, ik zie ze toch." Ze rekende af, vertrok zonder te groe ten. "Die is gek", sprak een heer die flarden van het gesprek aan een be lendend tafeltje beluisterd had. Arie was en is daar niet zeker van. ARIE WANDELAAR Nasser en Jenneke Ibrahim. o.a. shoarma, shaschlick, kabab, di verse hamburgers en ook de bekende falafel (groenteballetjes), etc. Bij de voorgerechten staan o.a. nogal wat garnalen en krabgerechten vermeld en bij de bijgerechten diverse soorten rijst, al dan niet gevuld met krenten, rozijnen, vruchten en garnalen. Bij de vleesgerechten spelen uiteraard de al genoemde shaschlick, shoarma en kabab een voorname rol, maar ook cotelettes, lamsbouten, tournedos, spare-ribs en diverse andere speciali teiten, en verder kipgerechten (ferreg) en garnalengerechten (gambarie mashwiDe hoofdgerechten worden "begeleid" door naar keuze salade, franse frites of gevulde druivenbla deren. Behalve speciale kindermenu's (plates) biedt "Toetanchamon" ook een rijk gevarieerd lacto-vegeratisch menu (dat wil zeggen dat eieren en zui- velprodukten wel zijn verwerkt) en na tuurlijk een uitgebreide keuze aan des serts, op basis van ijs, fruit of yoghurt. Tenslotte biedt het restaurant ook een lunchmenu van soep, broodjes, sala des, etc. en kan men er ook uitstekend terecht voor een kopje koffie met ap pelgebak. Piekfijn "Een originele lijst," aldus Nasser en Jenneke," die je zeker in Soest nergens anders zult tegenkomen." Ze zijn dan ook niet weinig trots op de nieuwe grill- room, die er ook wat het interieur be treft piekfijn uitziet. Dat is niet het minst te danken aan de opvallende na tuurstenen vloer, bestaande uit talloze kleine granieten steentjes, die met el kaar hetzelfde voel- en zichtbare effect hebben als een tapijt. Nasser en Jenneke werken overigens niet alleen in de zaak, maar hebben zich verzekerd van de part-time hulp van Rob van Moorselaar en Ans Hep- kes, terwijl vast achter de grill Fadel staat, een goede vriend van Nasser, die op zijn beurt weer wordt geassisteerd door Mido. "Toetanchamon" mikt op een groot pu bliek. dat blijkt ook uit de prijzen. "Die zijn niet hoog," aldus Jenneke, "zodat we ook de mensen met een klein budget heel wat lekkers te bieden hebben." Met uitzondering van de soepen kun nen de gerechten ook worden meegeno men. "Toetanchamon" is alle dagen ge opend vanaf 11.00 uur (op zondag vanaf 12.00 uur) tot voorlopig 's avonds 24.00 uur. De keuken blijft al die tijd in be drijf. "Wie 's avonds om kwart voor twaalf nog trek heeft kan bij ons te recht," aldus Nasser en Jenneke. Het lijdt geen twijfel of "Toetancha mon" zal binnen korte tijd in een grote behoefte in Soest en wijde omgeving blijken te voorzien. Aanbevolen! Birkstraat 138 - 3768 HN Soest Telefoon (033) 17147* -14140 Telex 79479 nl Sinds vorige week is Soest - op horeca- gebied waarschijnlijk toch al één van de meest verwende gemeenten van Ne derland verrijkt met een nieuwe, exo tische en in alle opzichten opmerke lijke "eetgelegenheid". Het is de grill-- room "Toetanchamon," gevestigd aan de Dillenburglaan 16-18 (boven de Prijsslag-supermarkt aan de Van Wee destraat), en gedreven door de uit Egypte afkomstige Nasser Inbrahim en zijn Nederlandse vrouw Jenneke. "Toetanchamon" is genoemd naar één van de beroemdste farao's uit de kleur rijke geschiedenis van het oude Egyp te. Zijn 'portret' is in het nieuwe res taurant dan ook in diverse vormen op vallend aanwezig; zelfs In de vloer van de entree komt men zijn uit alle ge schiedenisboeken bekende masker te gen. Nasser Ibrahim verblijft al zo'n tien jaar in Nederland, waar hij Jenneke leerde kennen. Het echtpaar Ibrahim verheugt zich in het kostbare bezit van een dochter: Seham (4), wier naam zo veel betekent als "de pijlen van de lief desgod" (Cupido). In Egypte studeer de Nasser aan de Universiteit van Cairo voor boekhouder. In die functie is hij overigens nooit werkzaam geweest, want al in zijn studententijd dreef hij in de Egyptische hoofdstad een shoarma- en steakhouse, dat hem een aardig ex tra-inkomen verschafte. Onderne mingslust is Nasser dan ook bepaald niet vreemd. Dat wordt onderstreept door zijn besluit naar West-Europa te gaan, om daar zijn geluk te zoeken - en te vinden - en nu in Soest een eigen ho recabedrijf te starten. Na zijn aankomst in Nederland werkte hij enige tijd in Amsterdam bij Wimpy later trad hij in dienst van het bekende Van der Valk-concern, o.a. bij het be faamde restaurant "De Gouden Leeuw" in Voorschoten. Ook deed hij ervaring op met de vervaardiging van salades en sauzen in een fabriek. Na verloop van enkele jaren koos het echtpaar Ibrahim - ze wonen in Baarn - voor een zelfstandige loopbaan in de horeca. Zowel Nasser als Jenneke heb ben de vereiste opleiding gevolgd, zo dat niets hun meer in de weg stond om "Toetanchamon" volgens plan op te zetten. Egyptisch/Grieks In het nieuwe restaurant draait het vooral om steaks en shoarma, legt Nasser uit. "Het menu is Egyptisch/- Grieks van samenstelling, omdat je toch een beetje rekening moet houden met de Europese smaak, en in het bij zonder met wat de Nederlander lekker vindt." Steaks zijn er in allerlei "uitvoe ringen," zo blijkt uit de welvoorziene spijskaart: T-bones, entrecotes, tour nedos, etc., maar ook shaschlick en shoarma nemen een belangrijke plaats in. Veel gerechten worden bereid op de lavasteen-grill, die voor de juiste hitte zorgt. Op de uitgebreide spijskaart prijken allerlei exotische namen, die gelukkig van een duidelijk Nederlandse toelich ting zijn voorzien. Naast een dranken- lijst, waarop ook de nodige alcoho lische versnaperingen voorkomen, treft men achtereenvolgens aan de shorba (soepen), salades en broodjes, De enige nog ontbrekende straaljager in de collectie van het Militaire Lucht vaart Museum:De Republic RF-84-F Thunderflash fotoverkenner. Naast enige verbeteringen aan de ver leden jaar gebouwde "Indische Lucht vaart Galerij" wordt bij de hoofdin gang van de Generaal Snijdershal een receptie gebouwd, waar groepsbezoe ken ontvangen kunnen worden en ook de individuele bezoeker informatie kan inwinnen. Vervolgens worden de werkzaamheden geconcentreerd in de zng. 'Technische Hal B.' Het winkeltje van de Stichting Vrienden van het mu seum zal praktisch geheel worden ver nieuwd. De 'Fokkergalerij' zal worden verbeterd, beluifeld en beter verlicht. Gepland is ook de verfraaiing van het zgn. 'constructiegedeelte'. Een door Holland Signaal Apparaten uitgefa- seerd, maar nog zeer goed bruikbaar TV-Beveiligingssysteem is aan het museum geschonken en zal geïnstal leerd dienen te worden. De restauratiewerkzaamheden aan de Fokker D-VII zullen worden geconti nueerd, hoewel restaurateur Willem Verhalle ook andere noodzakelijke werkzaamheden t.b.v. het museum zal dienen te verrichten. Het videobestand zal worden uitge breid zodat in het komende seizoen uit een uitgebreider luchtvaartprogram ma kan worden gekozen. Gedurende de laatste weken heeft de nieuwe Philips Matchline video al op proefbasis ge draaid in de filmzaal, die verlichtings- technisch werd aangepast. De museumcollectie zal in 1986 hoogst waarschijnlijk worden uitgebreid met een Republic RF-84-F Thunderflash Zoals ieder jaar wordt het Militaire Luchtvaart Museum te Soesterberg enige maanden gesloten voor het pu bliek, tot 1 april. Deze wintersluitings- periode wordt niet alleen benut om het museum te verfraaien, maar ook dient het noodzakelijke onderhoud aan o.a. vliegtuigen, vliegtuigmotoren en lan dingsgestellen uitgevoerd te worden. Tevens wordt het gehele museum opgeknapt en grondig schoongemaakt. fotoverKenningsvliegtuigde enige nog ontbrekende straaljager van de Ko ninklijke Luchtmacht. Op 1 april a.s. zal de poort van het Kamp van Zeist weer worden openge steld voor de museumbezoeker. i.

Soester Courant | 1986 | | pagina 12