FOR MEN mus/ter BOSS GS Utrecht: woningtekort in provincie moet rond eeuwwisseling zijn opgeheven Waterleiding is in de winter kwetsbaar Met Raad en Daad ox r Kostuums Kolberts Pantalons 20% korting 298.- 10% korting 20% korting 10% korting 1 stuks 60.- 2 stuks 100.- 20% korting Shirts Pantalons Shirts Jacks Regenjassen 20% korting 0Ë3HH Badjassen - Enkele stuks Kolberts 0f-n Blazers pro Lederen jacks Ê98r 500.- Corduroy pantalons20% korting Pantalons 10% korting Truien nu 175.- nu 125.- Diverse truien met 30 tot 50% korting Vesten 25% korting Pyama's20% korting MODE BtW'TELEFOON 23530 WOENSDAG 8 JANUAR11986 SOESTER COURANT PAGINA 14 Ontwerp-streekplan binnenkort ter visie 'Kijken naar katten' op 'Katten kijken' KNIPTIP O- 2987"198.- 329T- 298-£LUU DONAR ÏIOCKEY ZUID PROMENADE 12 SOEST-ZUID Om alle Inwoners van de provincie Utrecht onderdak te bieden moeten er in het jaar 2000 428.000 woningen zijn. Gedeputeerde Staten van Utrecht, het dagelijks bestuur van de provincie, willen dat dit aantal huizen er bij de eeuwwisseling ook staat. Daar is een nieuwbouwprogramma van ruim 102.000 woningen voor nodig. De mees te van die huizen zullen komen in de stadsgewesten Utrecht en Amersfoort, in het hardt en in het noordoosten van de provincie. Dit staat in het ontwerp-streekplan voor de provincie Utrecht. Het vooront werp verscheen medio 1984. Bevol king. gemeentebesturen en andere be langhebbenden kregen gelegenheid daarop te reageren. Veel van die reak- ties zijn in het nu door GS vastgestelde ontwerp verwerkt. Van 15 januari tot 15 maart 1986 ligt het op het Provincie huis en op de gemeentehuizen in de provincie ter inzage. Gedurende die periode kunnen bij Provinciale Staten van Utrecht bezwaren tegen het ont werp-streekplan worden ingediend. Liever afronden van het bestaande ste delijke gebied dan uitbreiden is de filo sofie, die als een rode draad door het streekplan loopt. Nieuwbouw binnen de grenzen van de bestaande bebouwing, gekombineerd met stads- en dorpsver nieuwing, krijgt voorrang. Het wonen in de provincie wordt geconcentreerd in de stadsgewesten: Utrecht en Amersfoort met de gemeenten die deze steden omringen. Vanwege de econo mische zuigkracht van deze gebieden wordt hier met een iets grotere woning behoefte rekening gehouden dan op grond van het huidige inwonertal zou zijn te verwachten. Rooskleuriger De economische situatie ziet er iets rooskleuriger uit dan op het moment dat het voorontwerp verscheen. Was er toen nog sprake van een in vier jaar van 8000 tot 48.000 toegenomen aantal werklozen, inmiddels is dat aantal tot onder de 40.000 gezakt. Om dat cijfer verder omlaag te krijgen blijft het pro vinciale beleid in het teken staan van de aktieve werving van bedrijven. In het voorontwerp-streekplan reserveer den Gedeputeerde Staten voor bedrijfs terreinen de ruimte, die nodig zou zijn bij een ecomische groei van 3*4%. Dat percentage is in het ontwerp-streek plan gehandhaafd en dient ook als ba sis voor de reservering van ruimte voor de vestiging van kantoren. Gedeputeerde Staten hechten veel be lang aan de ontwikkeling in de stads gewesten van de zogeheten randstand- groenstructuur: recreatievoorzieningen en bossen, die een groene onderbreking vormen van het stedelijke gebied. Ten opzichte van het voorontwerp nieuwe bospercelen zijn gepland in de Ruigen- hoekse polder en in Laagravenzuid, het eerste ten noordoosten en het tweede ten zuidoosten van de stad Utrecht. Het is de bedoeling op diverse plaatsen ook agrarisch gebied bij de steden toegan kelijk te maken voor stadbewoners op zoek naar ontspanning. Woningbehoefte Bij de beoordeling van woningbouw plannen van gemeenten gaan GS uit van de 'eigen behoef te'-visie. Tot de eigen woningbehoefte van een gemeen te rekent het college die woningzoe kenden, die een economische of maat schappelijke binding met de plaats hebben. Met behulp van de statistische methode wordt de berekening van de woningbehoefte nog verfijnd. Door daarbij nadrukkelijk rekening te hou den met de leeftijdsopbouw van de be volking per afzonderlijke gemeente, ontstaat een betrouwbaar beeld. In principe mag elke gemeente het aantal woningen bouwen dat volgens de aangetoonde woningbehoefte nodig is. Maar in de praktijk zal dat niet overal mogelijk zijn. Natuur en land schap en agrarische belangen kunnen grenzen stellen aan de mogelijkheden tot uitbreiding van een kern, evenals de ligging (bijvoorbeeld in een buffer zone tussen stadsgewesten). Ook stede- bouwkundige overwegingen kunnen een rol spelen - past een uitbreidings plan fraai in de bestaande bebouwing, of krijgt een kern er juist een lelijke 'puist' door. Behalve aan de vraag of een woning bouwplan nodig is om in de eigen behoefte van een gemeente voorzien, zullen GS bestemmingsplannen ook aan deze randvoorwaarden toetsen. Uit het ontwerp-streekplan is het "no pay, no cure"-beginsel verdwenen. Het hield in dat GS bestemmingsplannen die tot onevenredige schade voor boe ren zouden leiden slechts wilden goed keuren, als het betrokken gemeentebe stuur uitzicht kon bieden op vergoeding van die schade. GS vonden het niet juist de bescherming van natuur en landschap af te wentelen op de boer, die voor zijn inkomen van de grond af hankelijk is. Dat standpunt huldigt het college nog steeds. Het heeft het "no pay, no cure"-begin- sel echter geschrapt om een aanvaring te voorkomen met minister Winsemius van VROM, die er onoverkomelijke be zwaren tegen bleek te koesteren. Bovendien gelden er al bestemmings plannen voor bijna al het landelijke ge bied in de provincie, en heeft de minister erkend dat eventuele schade voor de landbouw bij de beoordeling van bestemmingsplannen moet wor den betrokken. Dat klemt des te meer in Utrecht, waar de landbouw volgens GS in een benarde positie verkeert. De schaarste aan grond heeft tot gevolg dat de bedrijfsgrootte achterblijft bij die elders in het land. Daar komt de superheffing op melk nog bij. In Utrecht, waar 90% van de cultuur grond in gebruik is bij rundveehou ders, komt die extra hard aan. Soesterberg Voorwat betreft het "streekplan-deel gebied Noord-Oost" konden Gedepu teerde staten vast aan de afspraak dat de groeistad Amersfoort de woningvoorraad met 15.000 huizen zou uitbreiden. Om dat aantal te verwezen lijken wil het college de groeistadsta- tus van Amersfoort handhaven tot 1994. De geplande woningbouw maakt het mogelijk dat Amersfoort naast wo ningzoekenden uit de regio ook 2000 wo ningzoekenden nog 3000 huizen bouwen in de lokatie Nieuwland-Zuid. Aan de opvangtaak voor woningzoe kenden uit de regio komt voor de ge meente Leusden een eind. Wel kan Leusden voor de eigen woningzoeken den nog 750 huizen bouwen. Bunscho ten heeft ruimte voor 350 huizen (was 200) in Koenraadswetering, terwijl Eemnes er nog 650 (was 400) mag bou wen in Zuidbuurt. Een nieuwe woning- bouwlokatie prijkt op de kaart bij Soes- terberg/Zeisterspoor350 woningen. Naar verwachting zullen Provinciale Staten van Utrecht het nieuwe streek plan voor de hele provincie eind 1986 kunnen vaststellen. Daarbij kunnen de staten afwijken van wat in het ontwerp staat, bijvoorbeeld naar aanleiding van bezwaren die tussen 15 januari en 15 maart 1986 worden ingediend. Tegelijk met het ontwerp-streekplan zullen het Intentieprogramma stiltege- bieden en het Regionale bosplan van de provincie ter inzage liggen. Het eerste bevat een opsomming van de stiltege- bieden die het provinciebestuur wil aanwijzen. Het tweede is een uit werking van de voornemens op het ter rein van de bosbouw, die GS in het ont werp-streekplan hebben neergelegd. Op zaterdag 18 en zondag 19 januari gaan de deuren van de Expozaal in het Jaarbeurs Congrescentrum open voor de jaarlijkse grote internationale kat tententoonstelling "Katten en kijken'. In de Expozaal zijn dan ca. 800 katten te zijn van Siamees tot Abessijn, van Turkse Angora tot Somali, van Pers tot Balinees en van Burmees tot Huiskat. Deze katten worden gekeurd door in ternationale keurmeesters, afkomstig uit Engeland, Frankrijk, Duitsland, België en Nederland en de dierenarts ontfermt zich over de Huiskatten en keurt deze op verzorging en konditie, zodat op zaterdagmiddag (ca. 16.00 uur) de prijs aan de best verzorgde Huis kat uitgereikt kan worden. De Dierenbescherming, afdeling Utrecht zal er weer zal zijn om een aantal katten aan een nieuwe baas te helpen. Deze dieren zijn ingeënt tegen katteziekte en voor de somma van 55,- (kater) en 60,- (poes) kunnen zij uw nieuwe huisgenoot worden (denkt u aan mand of tas Bezoekers die Kat, de Kat, Katz, Kater of Poes heten (met een C mag het ook) hebben op vertoon van een geldig legi timatiebewijs met foto, beide dagen gratis toegang. Lichamelijk gehandicapten met één begeleider hebben zaterdag vrije toe gang. In Nederland verzamelt een niet te tel len aantal mensen voorwerpen, kunst uitingen waarvoor de Kat als model heeft gediend zoals ansichten, poëzieplaatjes, blikverpakkingen (de grote trommel van Felix kattenbrood), reklameplaatjes, theepotten, spelletjes, kinderspeelgoed, 'Dansende katten' (Duitsland, 1870); te zien op 'Katten kijken'. beschilderde stenen, boeken, schilde rijen, etsen, gravures. "Katten kijken" en "kijken naar kat ten" is op zaterdag 18 en zondag 19 januari. Geopend van 10.00 -18.00 uur. Toegangsprijs 6,-; (65-plussers en kinderen tot 12 jaar) 3,-. SOESTER COURANT Redaktie-adres: Van Weedestraat 227 telefoon 14152 Privé: A. C. Post Joh. Poststraat 352 telefoon 21297 Zolang nog zoveel (vooral oudere) hui zen in ons land verstoken zijn van cen trale verwarminig lopen vele Neder landers bij strenge vorst het gevaar dat hun waterleiding bevriest. Zij kun nen dat voorkomen door tijdig maat regelen te nemen. Het doet in deze tijd van maanreizen bijna antiek aan, dat men in dit land de hoofdkraan van de waterleiding moet beschermen zodra het koud wordt. De binnenleidingen in onze woningen zijn evenwel meestal zodanig geïnstal leerd dat de (dunne) buitenmuren on voldoende bescherming bieden tegen strenge vorst met wind. Daarom moeten we in een onverwarmd huis voorzorgen treffen. Hoofdkraan Om te voorkomen dat uw kraan vorst verlet neemt zodra het echt gaat win teren, doet u er goed aan in de herfst vast te controleren of de hoofdkraan lekt en dus niet goed sluit. U vindt hem in de meterput onder de voordeurmat of onder de mat voor de achterdeur in de kelder of in een me terkast. In een enkel geval zit er een meterput buiten. Hoe ziet u nu of de hoofdkraan goed afsluit? Als u de kraan dichtdraait en het af tapkraantje opent, mag er uit dit aftap kraantje dat vlak bij de hoofdkraan zit, geen water spuiten. Dit kraantje moet u na deze proef wel weer goed sluiten Tocht Ook is het goed na te gaan of het tocht in de ruimte waar die hoofdkraan zich bevindt. Tocht is de grootste vijand van waterkranen en watermeters. Maak daarom in de herfst kieren en tochtnaden nabij de hoofdkraan en watermeter dicht. Vanzelfsprekend zorgt u er wel voor dat uw hoofdkraan - en uw watermeter - goed bereikbaar blijven. S Tegen de kou kunt u ze het best met droge wollen lappen omwikkelen. Bevindt de meterput zich buiten, dan kunt u de kraan het beste afdekken met een stromat en/of een plastic zak ge vuld met stro of oude kranten. Bij heel strenge vorst - zoals de afgelopen winter - moet die hoofdkraan boven dien nog extra worden ingepakt om be vriezing te voorkomen. Aftappen Wie in de winter enkele dagen van huis gaat en zijn huis dus onverwarmd ach terlaat, en al die anderen die een "koud huis" hebben, doet er bij strenge vorst goed aan de waterleiding voor het weggaan, of 's avonds voor het naar bed gaan, af te tappen. Om te beginnen sluit u de hoofdkraan. Daarna draait u alle kranen open om de leiding leeg te laten lopen. Vergeet niet de gasgeiser of de boiler volgens de voorschriften af te tappen. Dan moet de w.c. worden doorgetrok ken. Een handvol zout in het waterslot in de afvoer van de closetpot, voorkomt ook daar bevriezing. Blaas tenslotte de leiding nog eens door om ook dat laatste restje water er niet in te laten zitten. Vooral in bochtjes kunnen toch nog ongelukken gebeuren wanneer daar water achterblijft. Ten slotte opent u het aftapkraantje dat zich vlak bij de hoofdkraan bevindt. U zet natuurlijk een schaaltje of em mertje onder aftapkraan om het water dat uit de leiding loopt op te vangen. Als uw leiding leeg is, sluit u de aftapkraan weer en kunt u rustig gaan slapen. De volgende morgen eerst alle kranen slutien voor dat de hoofdkraan open gaat. Alleen uit de hoogstgelegen kraan moet u de lucht in de leiding laten ontsnappen. Een bevroren waterlei ding wordt niet door uw waterleiding bedrijf gerepareerd. Dat is werk voor een waterfitter, uw loodgieter of Gawa- lo-installateur. Met toestemming (Hr. Lemair) over genomen uit Stadsblad van 25-9-1985. Horloges gestolen Onbekenden hebben vorige week uit een kast in de woning van J.R. aan de Kolonieweg twee gouden horloges ge stolen. Het betreft een armband- en een zakhorloge, beide met een doublé band. Bij de politie werd aangifte ge daan. Buiten station Soest-Zuid ingegooid Mevrouw J. M. deed namens de Ne derlandse Spoorwegen zondag j.1. bij de politie aangifte wegens vernieling van twee ruiten van het loket in het station Soest-Zuid. De schade bedraagt ca. 500 gulden. Foto-apparatuur ontvreemd E.W. uit Soest liet vorige week per on geluk even een camera, een lens en een flitser liggen op de brievenbus van een flatgebouw aan de Smitsweg. Toen hij de spullen miste ging hij terug, maar toen waren ze al weggenomen door een onbekende dader. Hij stelde de politie op de hoogte. Jack en sjaal gestolen Uit de kleedruimte van de sporthal Beukendal werden vorige week een grijs-rood jack en een sjaal gestolen ten nadele van mevrouw E.S. uit Soest. Zij deed aangifte bij de politie. Geluidapparatuur uit auto gestolen R.B. uit Lelystad meldde de politie vorige week de diefstal van een radio- cassetterecorder en twee luidsprekers. De spullen waren weggehaald uit zijn auto. Rijbewijs ontvreemd W.R. uit Soest deed vorige week bij de politie aangifte van de diefstal van zijn rijbewijs. Het document werd wegge nomen uit de kleedruimte van C-drie aan de Willaertstraat. IJspret... doe als de oude schilders en leg die Hol landse winter in beelden vast! Niet met de kwast maar met uw camera. DE OUDE MARIANNE - In een Frans blad las ik over een fotomodel dat was uitverkoren om de nieuwe "Marianne- figuuruit te beelden op munten en zo. Hoe zit dat dan met die Marianne, is dat geen heldin uit de revolutie? Antwoord: Nee, "La Marianne" was de naam van een geheim genootschap met republikeinse doelstellingen, opge richt na de restauratie (herstel van het keizerlijk) door een staatsgreep op 2 december 1851. Dit genoodschap droeg een flink steentje bij aan de totstand koming van de derde republiek van 1871 Inmiddels had de kunstschilder Eugè- ne Delacroix zijn beroemd geworden schilderij "La liberté guidant le peuple" (dat is: de Vrijheid die het volk de weg wijst) gemaakt in 1830. Het hangt nu in het museum Het Louvre te Parijs. De vrouwe-figuur daarop werd alras "Ma Marianne" genoemd. Op buiten landse spotprenten in kranten en tijd schriften kreeg zij een Phrygische vrij heidsmuts op en dan werd er de Fran se republiek mee aangeduid. Maar de oude Marianne is al eens vaker door een jeugdiger en moderner model ver vangen. TAFEL LAKKEN - Een eiken tafelblad is erg bevlekt door het morsen met dran ken en etenswaren. Kan ik zo'n opper vlak zélf in de lak zetten? Antwoord: Ja, als u het blad eerst af schuurt, totdat alle vlekken volkomen zijn verdwenen. U kunt dan gebruik maken van een speciale meubellak op cellulosebasis, welke bij een meubel maker en sommige doe-het-zelf-zaken te koop is. De meubelen die u ermee behandelt, moeten dan beslist vetvrij zijn, dus niet in de olie of in de was staan, anders houdt die lak niet, of krijgt u onregelmatige plekken. Het lakken dient u een paar maal te her halen, naar gelang de glans die u wenst te bereiken. RUSSISCHE DRIEKLEUR - Is het waar, dat Rusland vroeger rood-wit- blauw vlagde, voor de rode vlag met hamer en sikkel werd ingevoerd? Antwoord: Die kleuren zijn wel ge bruikt, maar in andere volgorde. Rus sische schepen voerden van 1799 tot 1917 een driekleur met liggende banen, te weten van boven naar beneden: wit, blauw en rood. Van 1883 tot de revolu tie was dat ook de algemeen erkende Russische vlag. Maar het czarenrijk kende daarnaast nog vele andere vlag gen. SU"EDE WASSEN - Kan ik een vuil suède vest ook zélf wassen? Antwoord: Dat kan wel, als u deze aan wijzingen precies opvolgt: 1. zet het vest in lauw water met azijn, tot het goed doortrokken is. Dit vergt enige uren; 2. leg het plat op een tafel of aan recht en wrijf het in met ouderwetse huishoudzeep (dus geen toiletzeep of synthetische middelen gebruiken!) en boen het met een stevige borstel schui mend in; 3. spoel het vest flink uit in lauw water; 4. rol het in een grote bad handdoek en druk het uit; 5. hang het kledingstuk op een hanger om het lang zaam te laten drogen in een niet al te warme kamer en wrijf de suède af en toe met uw handen over elkaar, zodat ze niet hard wordt. Dat drogen mag niet te snel gebeuren, dus beslist niet bij een verwarmingstoestel, of bij de buizen van de centrale verwarming. HUIS-ZEEPZIEDERIJ - Als ik restjes zeep met kaliloog omsmelt tot nieuwe stukken toiletzeep, werken die niet zo goed als nieuwe. Hoe komt dat? Antwoord: Onze kalizepen gaan achter uit in kracht als de omvang afneemt, omdat die kaliumhydroxyde eruit spoelt. Ook de parfum, die eraan is toegevoegd in de vorm van etherische olies, is zeer vluchtig en die dampen dus niet. Als u dan de restanten van diverse stukjes zeep een tijd-lang op spaart, om ze later met wat kaliloog tot een bruikbaar stuk samen te kneden, komt u bedrogen uit, want zulke zeep werkt niet zo best en ruikt niet zo lek ker. AAN DE ROL - Bestaan er ook al rol- schaatsclubs? Antwoord: Ja. Inlichtingen daarover verschaft de Nederlandse Rolschaats Bond, Postbus 87.907, 2508 DH Den Haag. HAARKLOVERIJ - Kun je ergens mee uitrekenen, hoeveel haar iemand op 't hoofd heeft? En hoe lang één haar mee gaat, voordat die uitvalt? Antwoord: Dat is al gebeurd. Volgens de berekeningen van haardeskundigen zijn er bij gezonde mensen van 20 tot 30 jaar gemiddeld 615 jaren per vier kante centimeter geteld. Mensen tus sen de 30 en 50 zomers hebben er nog zo'n 485 per cm2 over en bejaarden tussen 80 en 90 gemiddeld 435. Op grond hier van is uitgemaakt, dat een normaal mens in de kracht van zijn leven rond de 100.000 haren op zijn hoofd heeft. Over het gehele lichaam zijn het er dan vijf miljoen. Sommige haren kunnen maximaal 2 meter lang worden, maar in de regel blijft 't bij circa één meter. De gemiddelde leeftijd van een haar bedraagt duizend dagen. Er vallen dus dagelijks haren uit, maar al zijn het er honderd, die worden tijdens de groei nog allemaal vervangen door nieuwe. Met kaalheid door een kwaal, verdrukking, verwaarlozing of verkeerde behande ling van het haar is hier geen rekening gehouden. LANGSTE PLAATSNAAM Ik weet wel dat een dorp in Wales de langste plaatsnaam ter wereld bezit, maar wat is de langste in ons land? Ik dacht Gas- selternijeveenstermond. Antwoord: De langste plaatsnaam in ons land luidt officieel: Hendrik-Ido- Oostendam-Groot- en Klein-Sandelin- gen-Schildmans-Kinderen-Ambacht. Dat is in het spraakgebruik en voor het briefverkeer afgekort tot Hendrik Ido Ambacht. Omdat de volledige naam 67 letters telt, tegen Llanfairpwllgqyngyll- gogerychwyrndrobwllllandysiliogogo- goch in Wales slechts 58, zouden we ge rust mogen stellen, dat wij in Neder land de langste plaatsnaam ter wereld bezitten. Maar die volledige naam is (gelukkig voor de inwoners, de PTT en de schoolkinderen die aardijkskunde- les krijgen) niet zo voluit op de land kaarten en de wegwijzers vermeld. En een station heeft deze gemeente hele maal niet. HONGERENDE VLO - Gaat een vlo dood, als hij geen bloed kan zuigen? Antwoord: Nee, de larven leven van de uitwerpselen van de grotere, en de vol wassen vlooien zijn taaie rakkers. Die kunnen wel een jaar lang vasten, en ze kunnen ook goed koude verdragen. Als u ze bij uw huisdieren niet verdelgt, blijven ze jaren leven en bij zo'n war me lichaamstemperatuur vermenigvul digen zij zich snel.... STYLED BY HUGO BOSS mAlb/v AlftVilWI SWEDISH DESIGN 169T- - J59T- 125.- .139r- 98.- 349T - 3297"4-OU." 011 pS - Minislip, 4 kleuren p-r* per stukNU .OU ft PORTOBEUO'S 229-- 149r=*

Soester Courant | 1986 | | pagina 15