YBNEDE KENE 0.79 3?5 Gemeente Soest moet tien buitenlanders als ambtenaren in dienst nemen Opknapbeurt Kinderboerderij met vertraging in gemeenteraad College wil twee nieuwe brand weerwagens aanschaffen Kerstboomverbranding: geen laaiend vuur UITVERKOOP RESTANTEN ëb.kar Eisen bv soest zo gezien 1 huitajt VARKENS FRICANDEAU Kiio 1950 GLAS HANDEL levi's - wrangler 30-50% korting 20-50% korting 20-50% korting 20-50% korting Commissie Welzijn één dag eerder! Totale kosten: 160.500 gulden Vereniging Artishock wil einde aan onzekerheid BOUWMARKT SHOWROOM KEUKENS, SANITAIR en TEGELS Veldweg4 - Soest - Tel. 02155-14878 Oase W Bach-ensemble krijgt 5000 gulden subsidie mits concerten in C-drie plaatsvinden ARDENNER BOTERHAM WORST Honsbergen f5.- voordeel van 17.50 voor JL MLt HONSBERGEN FRANSE GOLDEN DELICIOUS Honsbergen KETTING- FORMULIEREN WOENSDAG 8 JANUAR11986 64e JAARGANG NO. 19 Abonnement per halfjaar/12, Bulten Soest per half jaar/24 Losse nummers 65 ct Gecontr. opl. 8000 VERSCHIJNT IEDERE WOENSDAG Kantoor voor redactie en administratie Van Weedestraat 227 Postbus 57 3760 AB Soest Telefoon 02155-14152 Postgiro 126156 Werkplan Minderhedenbeleid met tal van aanbevelingen 'De gemeente Soest heeft geen enkele werknemer met een andere dan de Ne derlandse nationaliteit in dienst. Op grond van het aantal inwoners zou de gemeente 8 Turkse en 2 Marokkaanse werknemers in dienst moet hebben. Het is bekend dat de opleidingsgraad van de buitenlandse werknemers niet altijd overeenkomt met het niveau van de ontstane vacatures. Het is echter zeer onwaarschijnlijk dat dit in alle ge vallen op zal gaan. Daarnaast is het ons bekend dat tijdens een periode van overschot aan arbeidskrachten de eisen soms onevenredig hoog gesteld worden; ook dit werkt drempelverho- gend voor sollicitanten met een lagere opleidingsgraad Dat schrijft het College van Burge meester en Wethouders in het Werk plan voor het Minderhedenbeleid, waarin de aanbeveling wordt gedaan tien buitenlanders in gemeente dienst te laten treden. Bij de secretarie is plaats voor twee Turken en een Marokkaan, bij gemeentewerken kunnen drie Turken en een Marokkaan worden geplaatst en ook het Gas- en CAI-bedrijf, de Gemeentelijke Sociale dienst en de politie zouden elk een Turkse werknemer in dienst kunnen nemen. Alle zeilen bij 'Uit de minderhedennota blijkt over duidelijk dat de werkloosheid onder de buitenlandse inwoners van Soest on evenredig hoog is.' aldus het College, dat het werkplan in nauw overleg met het Samenwerkingsverband Buiten landse Werknemers Soest heeft opge steld. 'Om dit te keren zullen alle zeilen moeten worden bijgezet. Eén van de in strumenten die de gemeente hierbij heeft is het aannamebeleid van eigen personeel.' Er wordt op gewezen dat van de 40.357 inwoners er 784 van Turkse en 194 van Marokkaanse nationaliteit zijn. Tot het moment dat er een evenredige per soneelsbezetting is gevonden moet een voorkeursbehandeling worden toege past en moet er ook worden gewaakt tegen het in werking treden van me chanismen die toetreding van buiten landse werknemers tot het ambtelijk apparaat belemmeren. Het werkplan is opgesteld als onder bouwing voor het verzoek bij het ministerie van Binnenlandse Zaken om een bijdrage uit de pot 'extra bestuurs- kosten minderhedenbeleid 1986.' Beatbands in moskee In het werkplan komen nog een groot aantal aanbevelingen voor, waardoor bestaande knelpunten zouden kunnen worden opgeheven. Onder het hoofd stukje 'religie' wordt o.m. opgemerkt dat het gebouw waarin zowel de Turkse als de Marokkaanse moskee gevestigd zijn nog steeds als oefenruimte voor beatbands wordt gebruikt. 'Alle po gingen om de bands elders onder te brengen mislukten,' aldus het College, dat nu als laatste mogelijkheid heeft gevonden het starten van een nieuwe oefenruimte binnen het eventueel nieuw (ander) gebouw voor de ver eniging Artishock. Voor het gebruik van de moskeeën moet een huurcon tract worden afgesloten, o.m. om on duidelijkheden over het onderhoud en onzekerheid over een permanent ge bruik te voorkomen. Onder het kopje 'huisvesting' wordt ge wezen op een onlangs gehouden woon wensen-onderzoek, waaruit naar voren is gekomen dat het een "moeilijke zaak blijft de door de buitenlandse inwoners gewenste spreiding te bereiken." Uit het onderzoek moet inzichtelijk worden waarom die spreiding nog niet plaats vindt, al staat nu al vast dat één van de oorzaken het ontbreken van voldoende kennis is van de mogelijkheden om een ander huis te krijgen en huursubsisie. In het onderwijs zijn positieve ontwik kelingen te bespeuren, zoals het voor nemen om informatie op geluidscas settes mee te geven etc. Voor wat be treft volwassenen-educatie is het nog even afwachten wat de nieuwe wet op dit terrein zal gaan betekenen. Hinderlijk ziekenhuisbezoek In het hoofdstukje 'gezondheidszorg' wordt opgemerkt dat uit enquêtes onder ontslagen patiënten is gebleken dat het ziekenhuisbezoek van Turkse patiënten op de ziekenzaal soms als hinderlijk wordt ondervonden. 'Acties door het personeel ondernomen hebben niet tot het gewenste resultaat geleid,' aldus B. en W. Zonnegloren verzorgt te weinig Turkse patiënten om daarvoor een part-time kracht aan te trekken, die voor enige begeleiding van de be zoekende families zou moeten zorgen en ook de financiële mogelijkheden zijn beperkt. Het Samenwerkingverband blijft overigens bij het ziekenhuisbe stuur aandacht vragen voor het feit dat voor de Islamitische patiënten een ge bedsruimte ontbreekt. Voor wat betreft het jeugd- en jongeren werk onder de buitenlanders wordt o.m. gewezen op het peuterwerk van 'Vrouwen voor Vrouwen,' waarvoor een eigen ruimte wordt gevraagd. Ook de Turkse jongens vragen om een zelf standige ruimte, waarbij momenteel het schoolgebouw aan de Weegbree straat centraal staat. 'Dit gebouw wordt gezien als een tussenschakel met de mogelijkheid het werk voor Turkse jongeren uit te bouwen als een vol waardige tak aan de welzijnsboom van Soest. In een later stadium - daarbij wordt gedacht aan de realisering van een nieuwe accomodatie in Smitsveen - kan de groep dan met het 'algemene jeugdwerk' integreren,' aldus het werkplan. De activiteiten voor Turkse mannen worden belemmerd door het gebrek aan een eigen ontmoetingsruimte, buiten de commerciële ontmoetingsplaatsen om. 'Vrouwen voor Vrouwen' Voor de buitenlandse vrouwen ver zorgt de stichting 'Vrouwen voor Vrouwen' diverse activiteiten met ca. 60 vrijwilligsters. 'Organisatorisch dreigt de stichting vast te lopen,' aldus het werkplan. 'De organisatie heeft zo'n omvang aangenomen dat een be roepskracht onontbeerlijk wordt.' De stichting vraagt een part-timekracht voor 20 uur per week (kosten 32.000 gul den per jaar). De stichting vraagt ver der om een part-time buitenlandse vor mingswerkster (30.000 gulden) en om duidelijke financiële zekerheden. 'Indien de continuïteit van 'Vrouwen voor Vrouwen' gewaarborgd wil wor den, dan moet op korte termijn een part-time kracht voor de coördinatie G. A. P. van den Bosch Klaarwaterweg 83 - Soest - Tel. 02155-1 1512 UITVOERINGEN IN ALLE HOUTSOORTEN Drukken of draaien één, acht, vier, twee, negen dan lacht Jan van Ede vriendelijk tegen Hij geeft U een hand want U bent Koning Klant en met hem kunt u wikken en wegen! Beckeringstraat 50 - Soest (werkplaats woonhuis) BEL 160 55 Of 1 8429 EN WIJ KOMEN! Broeken: SKI'S' Diverse merken en types 20-40% korting SKISCHOENEN: Diverse merken en types 20-50% KOfting LANGLAUF SKI'S .»Q met spec. no-wax belaag van 209.- voor Iu9.- SKIKLEDING: Diverse merken SPORTSCHOENEN: voor voetbal, running, trim, tennis etc JOGGING- en TRAININGSPAKKEN sparthuis Soesterbergsestraat 3 - Tel. 02155-12749 Schaatsenslijpen - Sportprijzen Wintersport: verkoop - verhuur - service worden aangesteld,' aldus de aanbeve lingen. De aanstelling van een Turkse vormingswerkster is daarnaast 'zeer gewenst'. Bovendien zal de vraag naar ondersteuning van de werkzaamheden ten bate van de hele Turkse en Marok kaanse gemeenschap vermoedelijk zo sterk groeien dat het raadzaam is voor dit werk tijdig een part-time 'opbouw werker' (36.000 gulden) te reserveren. Impasse Ook bij het maatschappelijk werk doet zich de behoefte aan een Turkse maat schappelijk werkster (kosten 36.000 gulden) dringend gevoelen, die haar collega's wegwijs kan maken in de gezinsproblematiek van Turkse ge zinnen in Soest. Wachten tot 1987 is niet meer mogelijk, omdat het werk in een impasse dreigt te raken en de opge bouwde vertrouwensrelaties verloren dreigen te gaan. De stichting CMD vraagt de gemeente om een tussenop lossing tot volgend jaar, want 'helaas schiet de kennis van de op westerse leest geschoeide maatschappelijk wer kende tekort, waardoor niet de ge vraagde kwaliteit werk geleverd kan De openbare vergadering van de commissie Welzijn wordt niet op donderdagavond 9 januari gehou den, maar op woensdag 8 januari om 20.30 uur in de commissiekamer van het gebouw gemeentewerken, Lange Brinkweg. De vergadering sluit aan op die van de commissie Onderwijs, die om 19.30 uur begint. worden.' De Turkse maatschappelijk werkster kan bovendien het werk binnen het ziekenhuis ondersteunen en een consultatieve functie vervullen bij de gezinsverzorging. Verder staan Burgemeester en Wet houders en het samenwerkingsver band positief ten opzichte van een in terculturele manifestatie; het ver strekken van informatie van en over de politie; de betaling van de vergader- kosten van het samenwerkingsverband en van de kosten coördinatie woonwa- genwerk alsmede van de ambtelijk co ördinator minderhedenbeleid. Voor de coördinator moet op jaarbasis een be drag van 25.000 gulden worden uitge trokken, dat grotendeels voor rekening van het rijk komt. Het werkplan komt deze week aan de orde in de Commissie Welzijn en op 23 januari in de gemeenteraad. 'Wij zijn er niet gelukkig mee dat op deze wijze moet worden afgeweken van de vastgestelde procedure en ge maakte afspraken met betrekking tot het investeringsbeleid en het doen van uitgaven waarvoor geen budgettaire ruimte aanwezig is. Wij moeten deze afwijking beslist als een uitzondering beschouwen.' Dat schrijft het College van Burge meester en Wethouders aan de ge meenteraad in het voorstel voor een krediet van 160.500 gulden ten behoeve van het achterstallige onderhoud van de Kinderboerderij 'De Vrije Teugel'. Uit deze kanttekening van het College kan worden opgemaakt dat er binnen B en W. stevig is gepraat over het voor stel en dat dit de oorzaak is van het feit dat het met enige vertraging in de raad aan de orde komt. In december deelde wethouder Kingma nog mee dat er binnen het College niet eensluidend werd gedacht en WD-fractievoorzitter Bert Krijger drong in de laatste raads vergadering nog eens aan op spoed. Het voorstel is uitvloeisel van een be sluit in de decemberraad om niet al leen de reparatie van de daken alvast te betalen uit het incidentele overschot op de begroting 1985, zoals het College eerst wilde, maar het complete achter stallige onderhoud ten spoedigste te la ten uitvoeren ten laste van de alge mene reserve. Vanaf 1987 wil het Col lege trouwens het grote onderhoud van het hele Kinderboerderij door Gemeen tewerken laten verzorgen. De totale kosten van het opknap-pian bedragen 135.900 gulden, maar daar komen de 11% omslagkosten van ge meentewerken bij (15.000 gulden), plus een bedrag voor voorbereiding en toe zicht. De verschillende reparaties behelzen het aanpassen van de toiletten (11.000 guldenhet vervangen van de vloeren (33.000 gulden), het vervangen van de verwarming (28.000 gulden), het her stellen en isoleren van de daken (30.400 gulden), algemeen onderhoud (30.000 gulden) en het aanleggen van een tegelpad naar de stal (3.500 gul den). Het vrijwillige brandweerkorps van Soesterberg krijgt de beschikking over een nieuw blusvoertuig voor de eerste uitruk, althans indien de ge meenteraad instemt met het voorstel hiertoe dat Burgemeester en Wethou ders hebben aangeboden. Het wordt behandeld op donderdag 23 januari. De tankautospuit die nu nog als eerste uitrukvoertuig bij de Soesterbergse brandweer in gebruik is, bereikt in 1986 de leeftijd van zeventien jaar. De tech nische staat waarin dit voertuig ver keert, is inmiddels, naar aanleiding van de brand op 3 juli in restaurant 't Zwaantje in Soesterberg, uitvoerig aan de orde gesteld in de daarop volgende discussie en correspondentie. Die wer den gevoerd naar aanleiding van de brandbestrijding bij 't Zwaantje, waar bij de tankautospuit door een technisch mankement niet volledig en onafgebro ken kon worden ingezet. Van verschil lende zijden werd in Soesterberg ten sterkste aangedrongen op een zo spoe dig mogelijke vervanging van de auto. In dit verband verklaarden Burge meester en Wethouders uitdrukkelijk, dat de tankautospuit in de afgelopen ja ren altijd gebruiksklaar en inzetbaar is gehouden. Als gevolg van het veelvul- diger onderhoud in verband met de leeftijd van de wagen, zou de bedrijfs zekerheid op enige termijn toch een risicofactor kunnen worden aangezien de onderhoudsgevoeligheid toeneemt. Daardoor kunnen de momenten van minder directe inzetbaarheid frequen ter worden. Omdat dit niet verant woord is, moet de wagen nu vervangen worden. Er is een bedrag mee gemoeid van 400.000 gulden. Burgemeester en Wethouders stellen voor tevens een krediet van 250.000 gulden beschikbaar te stellen voor de ver vanging van de gereedschaps- materiaalwagen van de vrijwillige brandweer in Soest. Deze auto ver voert bijzonder materieel en zware ge reedschappen ten behoeve van tech nische hulpverleningen bij brand en verkeersongevallen. Dit gereedschap kan niet als uitrusting van de tankauto spuiten worden opgenomen omdat deze zijn ingericht als blusvoertuig. Voor wat betreft de inzetbaarheid moet de materiaalwagen gerekend worden te behoren tot het eerste uitrukvoertuig. Achttien jaar De huidige materiaalwagen in Soest volgend jaar achttien jaar in gebruik en is aan vervanging toe omdat naast de auto-technische noodzaak hiervan na zo'n lange tijd, moderne hulpver leningstechnieken een meer efficiënte opbouw en inrichting van een materiaal wagen vragen. De huidige wagen kan in combinatie met nieuwe tankautospuit niet meer die adequate technische assistentie ver lenen als noodzakelijk wordt geacht bij hulpverlening. Overigens is deze auto veel regelmatiger in gebruik geweest dan de autospuiten, omdat veel hulp verlening niet altijd rechtstreeks met brand te maken heeft, aldus Burge meester en Wethouders in de toelich ting bij het raadsvoorstel. Automobilist onder invloed De 68-jarige S.R. uit Soest werd vorige week op de Clemensstraat door de poli tie staande gehouden, toen hij door zijn rijgedrag de aandacht trok. Hij moest blazen en werd vervolgens onthaald op de bloedproef. Hij kreeg een rijverbod en een proces-verbaal. Bromfietser blijft na ongeluk onderkoeld liggen Een automobiliste ontdekte vorige week aan de Peter v.d. Breemerweg de 20-jarige J.B., die in bewusteloze toe stand op de grond lag. Kennelijk was hij met zijn bromfiets tegen een schrik- hek gereden. De automobiliste waar schuwde de politie en de jongeman werd per ambulance naar de Lichten berg in Amersfoort vervoerd, omdat bleek dat hij ernstig onderkoeld was. Hij moet ca. drie kwartier in de sneeuw hebben gelegen. De jongeman kwam in het ziekenhuis weer bij. Zijn toestand was toen weer redelijk. De "Vereniging 'Artishock' heeft in een brief aan de raadsleden uiting gegeven aan haar ongenoegen over het lange wachten op een beslissing van het Col lege van B. W. om te komen tot een andere huisvesting van de Vereniging, nu het Artishock-gebouw is verkocht aan de heer J. Slooter van Audiscript en de stichting is verhuisd naar C-drie. 'Het college laat weinig meer van zich horen,' aldus de briefschrijvers, die de raadsleden herinneren aan het besluit waarin het College opdracht kreeg naar een ander onderkomen voor de Vereniging te zoeken. Artishock heeft zelf enige alterna tieven aangedragen: 1. Het voormalige schoolgebouw aan de Steenhoffstraat 2. Het huidige onderkomen handhaven 3. Het voormalige station Soest, waar voor inmiddels de geschatte kosten van verbouwing bekend zijn bij het College. 'Daarna is van het gemeentebestuur niets meer vernomen,' aldus secretaris Ed Talen. 'De Vereniging verkeert momenteel in een onzekere periode. De realisering van activiteiten in 1986 kan in de proble men komen, omdat zowel de begroting alsmede de situatie rondom de huisves ting zeer onduidelijk is. Door middel van deze brief wil het Bestuur van de Vereniging Artishock u op de hoogte brengen van de onbevredigende situatie waarin wij verkeren,' aldus de brief. Wie zaterdagavond gehoopt had op een "mooie fik" aan de Koningsweg en de Schrikslaan, waar onder het toeziend oog van brandweer en politie de kerst bomen in vlammen zouden opgaan, kwam nogal bedrogen uit. Op beide plaatsen had met name de jeugd wel gezorgd voor een enorme hoeveelheid kerstbomen (1400 aan de Koningsweg, 600 aan de Schrikslaan, afgaande op het aantal verstrekte lootjes bij inle vering van elke boom), maar omdat de brandstapels te dicht op elkaar gepakt waren, zodat er in het binnenste te weinig zuurstof doordrong, en omdat de meeste bomen bijzonder nat waren, bleef het vuur beperkt tot kleine "haard jes". Wel gaven de bomen veel rook af en zorgden de verbrandende naaldjes voor een soms spectaculair opvlam mende vonkenregen. Ondanks de kou waren toch heel wat belangstellenden op het schouwspel afgekomen, maar velen hielden het al gauw voor gezien, omdat het vuur eigenlijk niet veel meer deed dan smeulen. Burgemeester Scholten reik te op beide plaatsen de prijzen uit van de loterij die aan het inleveren van de kerstbomen verbonden was. Op die manier kwam een aantal jeugdige Soes- ters - van wie intussen de namen niet te achterhalen zijn - in het bezit van een fiets, een walkman, een radio, een slee, stripboeken, etc. door Gerard Paul De geschiedenis der mensheid wordt wel vergeleken met een reis door de woestijn. Een tocht van lotgenoten met hetzelfde doel, slechts bereikbaar met veel inspanning. De reizigers moeten bestand zijn tegen de hitte des daags en de koude van de nacht, geestelijk en li chamelijk in staat om de gevaren van de woestijn te trotseren. Een niet ge ringe en voor onervaren reizigers zelfs haast onmogelijke opgave, maar wie op weg gegaan is moet verder. Of hij wil of niet. Uitgedroogde en vergane restanten van mens en dier zijn toe komstbeelden voor hen die liever bij de pakken zouden willen neerzitten. Een fata morgana is slechts voorbe houden aan de enkeling die even over de horizon heen mag kijken: een visie op de komende oase. Die oase is echter even werkelijk als de woestijn zelf. Wie even ophoudt met mopperen over van alles en nog wat en oprecht bij zichzelf te rade gaat, zal moeilijk kunnen ont kennen dat wij zelf in een soort oase le ven. Zeker als we onze woonomgeving vergelijken met oorden als Libanon, Zuld-Afrika, Chili, Nicaragua of... laat ik maar stoppen. Mijn cursief mocht eens een sombere opsomming worden. Er is al genoeg ellende in de wereld. In 'van water voorziene, vruchtbare plaatsen in de woestijn' (Van Dale over de oase) komen vermoeide woestijn reizigers aan om daar op krachten te komen en voedsel in de slaan alvorens opnieuw op reis te gaan. Opeens zijn oasebewoners geen zonzoekende va kantiegangers en comfortabel levende burgers meer. Oosterse gastvrijheid is hier een levensvoorwaarde, waaraan niemand zich mag onttrekken. Be stemd voor elke reiziger die de oase aandoet. Doorsturen van vermoeide reizigers betekent niets minder dan dood door schuld. Oasebewoners laten hun gasten ten volle meegenieten van "het mooie piekje temidden van een minder aangename omgeving" (Van Dale) en zorgen, opnieuw volgens Van Dale, voor een "aangename afwisse ling in wat dor en vruchtbaar is." Zo gezien is er nog aardig wat werk aan de wereld voordat mijn fata mor gana de gestalte heeft gekregen van een hartverwarmende oase voor iedereen. 'Indiaan' in Smitsveen De politie hield in het weekeinde de 15-jarige C. v.d. B. uit Soest aan, omdat de jongeman met een soort speer in de overkapping van de school de Wiekslag aan de Smitsweg stond te steken. Het wapen bleek een Afrikaans souvenir te zijn, dat echter wel degelijk onder de bepalingen van de wapenwet viel en dus in beslag werd genomen. De overkapping bleek enige schade te heb ben opgelopen. Sneeuwbal treft ruit De heer A. F. de G. van de Irenelaan meldde de politie in het weekeinde dat onbekenden een ruit naast de voordeur van zijn woning met een sneeuwbal hadden ingegooid. De schade bedraagt ca. 75 gulden. Lees (op pag. 6) hoe een Peters-taxatie u handenvol geld bespaart. Peters bv, ivoor wonen in de groene zone. TE HUUR: Gereedschappen - materialen en nog veel meer AMERSFOORT Industrieterrein de leeelt Vanadiumweg 19 Tel. (033) 633182 HILVERSUM Tel. (035) 41375 Burgemeester en Wethouders van Soest hebben de gemeenteraad voorge steld ook voor 1986 een subsidie toe te kennen aan het Nederlands Bach-en semble (NBE). Het gaat dit jaar om een bedrag van 5000 gulden. Vorig jaar raakte het NBE in de pro blemen ondanks een gemeentelijke subsidie van maar liefst 10.000 gulden. Voor de kosten van de concertreeks in het kader van het Bach-jaar moest ook een beroep worden gedaan op spon- m Alleen donderdag: 100 gram van 1.39 voor Alleen donderdag Alleen donderdag 2 kilo sors, maar omdat één van hen failliet ging ontstond er een 'gat', dat slechts door extra acties en een bedrag uit de reserve gedekt kon worden. Het NBE verwacht overigens in 1987 'selfsuppor ting' te kunnen zijn. B. en W. vinden het verantwoord - ook de commissie Welzijnsplanning is het daarmee eens - voor 1986 'nog een maal' een subsidie van maximaal 5000 gulden toe te kennen. Conform het advies van Welzijnsplan ning wordt daaraan echter de voor waarde verbonden dat de concerten 'zo mogelijk' gegeven moeten worden in het nieuwe cultureel centrum C-drie. OPRUIMING NAAIMACHINES Diverse overjarige en demonstratie modellen nu 100,- tot /200,- korting. FA. VAN HUISSTEDEN Naaimachines Van Weedestraat 221 - Tel. 1 3480 (Reparaties alle merken) in elke samenstelling en uitvoering. Onze specialiteit: o.a. levering kleine oplagen - korte levertijden. Drukkerij Smit B.V. Postbus 57 - 3760 AB Soest Vanadiumweg 6 3812 PZ Amersfoort Telefoon 033-18747 Y

Soester Courant | 1986 | | pagina 1