iNS Nieuw programma van C-drie 'Soestand V door pech achtervolgd vereniging WOENSDAG 15 JANUAR11986 SOESTER COURANT PAGINA 11 OOR Open dag op zondag 19 januari )0R l'Toen ik het gebouw van binnen zag werd (ik meteen verliefd op C-drie Neeltje Maria Min en Helen Knopper lezen voor uit eigen werk Auteurs signeren in C-drie bij Boekhandel Van de Ven C-drie Talkshow blijft ver onder verwachtingen Zondag 19 januari: Jazz in C-drie met Wally Bishop Theatre de Com- plicité met 'A minute too late' precies op tijd Eerste Open-atelier Artishock groot succes IE ONMIS- )E 0ERH0L- JSOER DE KONWEER- DAN OOIT. F KAPUCIJNERS. )ST WAARMEE JE EN DONKERSTE M MOEITELOOS WEEK >9 De eerste serie cursussen van het cul tureel en creatief centrum C-drie wordt in januari beëindigd. De nieuwe cursussen starten vanaf 27 januari. De verhuizing van het creativiteitscen trum naar het gebouw van C-drie is voor het centrum uiterst gunstig ver lopen. Het aantal cursisten voor het eerste seizoen beliep maar liefst 570. Dat is ruim 10% meer dan in het voor gaande jaar. De goede traditie van de steeds voortgaande groei van de cur sussen heeft zich in het nieuwe en mooie culturele centrum voortgezet. Steeds méér Soestenaren vinden de weg naar de cursussen op het gebied van: dans. drama, beeldende vorming, fotografie en film. De vele mogelijkhe den van het C-drie gebouw maken dat de groei ook in de toekomst kan blijven bestaan. Het bestuur verwacht dan ook dat er voorlopig volop ontwikkeling in de activiteiten blijft. Gezelligheid Het element gezelligheid komt in het centrum volledig tot ontplooiing. In het culturele witte café, waar men elkaar Kemidden van schilderijen en tekenin gen kan ontmoeten, wordt het steeds drukker. In de pauzes en na afloop van de cursussen weten steeds méér men sen de weg naar dit ontmoetingspunt te winden. En niet alleen de cursisten heb- Vhen ontdekt dat het gezellig is in C-drie. pe expositities zijn de gehele dag te be zichtigen. Het witte café en de bowling zijn elke avond geopend, behalve de jondagavond. En omdat de reserverin gen overdag steeds groter worden, ziet let er naar uit dat de horeca binnen af- Jienbare tijd ook in de middaguren open kan zijn. ursistenavond Vrijdagavond 17 januari sluiten de do centen en cursisten de eerste serie les sen af met een gezellige avond. Op deze avond wordt de tentoonstelling van curslstenwerk geopend door de voorzit ter van de Stichting, de heer W. Hilde- prand. Deze avond is tevens georga niseerd om echtgenoten of vriend(inn)- Ten de mogelijkheid te geven om te zien jen te ervaren wat er in een cultureel en creatief centrum gebeurt. Cursussen Een verheugend verschijnsel is het feit [dat de belangstelling voor cursussen pie overdag georganiseerd worden toe neemt. Er zijn véél cursussen die over- Cursussen Een verheugend verschijnsel is het feit dat de belangstelling voor cursussen die overdag georganiseerd worden toe neemt. Er zijn véél mensen die over dag over vrije tijd beschikken. Nog te weinig wordt bedacht, dat die tijd ple zierig in te vullen is door deel te nemen aan een cursus in het cultureel en creatief centrum. Zinvol bezig zijn en andere mensen ontmoeten zijn belang rijke elementen van een cursus. Op dit moment zijn er 7 dagcursussen voor volwassenen en er is plaats voor 15. Wist u dat C-drie 4 cursussen heeft op het gebied van: handvaardigheid, foto grafie, dans, dramatische vorming en tekenen? Open dag Als goede traditie organiseert C-drie in het winterseizoen een open dag. Dit keer op zondag 19 januari, aanvang 13.30 uur. De bedoeling van deze dag is dat iedereen kan zien welke cursussen er zijn, wie er lesgeven en hoe de leslo kalen er uit zien. De docenten geven in formatie en vele cursisten tonen wat ze gemaakt en geleerd hebben. Deze dag wordt extra feestelijk, omdat vanaf 15.00 uur de jazz-formatie de 'Stable- mates' optreedt met als gast de bekende jazz musicus Wally Bishop. In \Leo Wijnand (finalist 'lekkerste broodje van Nederland 'Creaties ontdek je bij toeval,' zegt Leo Wijnand (50), de nieuwe horeca-pro- jectleider van het cultureel creatief centrum C-drie. Hij viel net niet in de prijzen tijdens de vakwedstrijden op de 'Horecava', de vakbeurs voor horeca bedrijven waarvoor tachtig deelne mers zich hadden laten inschrijven in de Grootkeukenklasse waarin gestre den werd om 'het lekkerste broodje van Nederland.' Er waren twee voorrondes en Wijnand behoorde bij de twaalf finalisten, van wie er zes werkzaam zijn bij MCA. MCA is de organisatie die C-drie op ho- reca-terrein begeleidt. Dat voldoet zeer goed gezien alle problemen in de aanvangsfase van C-drie. In zijn nieuwe functie is de Amstelvener sinds enkele weken werkzaam in Soest. 'Toen ik op een zondagavond naar Soest reed om te kijken waar ik de volgende dag moest beginnen en het gebouw zag aan de Willaertstraat, schrok ik me rot. Toen ik de volgende morgen C-drie binnenstapte, werd ik meteen verliefd op het centrum. En ik i geloof er nog steeds in. Het is een zeer I multifunctioneel en prettig gebouw. De I veelzijdigheid van het publiek (cursis ten, sporters en bowlers) staat me bij zonder aan. Dit centrum herbergt u- nieke combinatie.' Aldus de nieuwe barman van het Witte Café, het cultu rele café van C-drie. Broodje 'Olympiade' I In 1978 heeft Wijnand al een keer de eerste prijs gewonnen op de 'Horeca va' met een nationale snack wedstrijd. Dit jaar werd hij voor zijn 'broodje' ge ïnspireerd door het olympische vignet langs de weg naar de hoofdstad, dat hij dagelijks passeert. Zo kwam hij op het idee mee te doen met zijn creatie 'broodje Olympiade.' U In vijf minuten moet je zo'n creatie in de Glazen Zaal, onder het oog van een zware jury, spiegels en monitors, drie maal maken: twee om te proeven en één voor in de vitrine. Recept. Leo sneed een harde, witte bol in vijf plakken en drapeerde die als het Olympische vignet. Twee schijven be smeerde hij met natuurboter en be legde ze met ronde rookkaas en run derrookvlees. Eén schijf werd besmeerd met olijfbo- ter en belegd met kipfilet. De vierde schijf werd besmeerd met notenboter en belegd met een plak koude, gebak ken ananas. De laatste schijf be smeerde hij met sardineboter, belegd met sla, tomaat, gegarneerd met drie Amsterdamse kruisen en kunststruffel. Het geheel gegarneerd met veldsla, Amsterdamse uitjes aan de spies en het Olympische vignet in top. Sinds zijn diensttijd zit Leo Wijnand in de horeca. De laatste tien jaar in de catering-branche. Zo heeft hij de start meegemaakt en de horeca-afdeling be- 0 Leo Wijnand. geleid van het Gemeentehuis in Am stelveen en in Hoofddorp. Hij heeft verder het Cultureel Centrum in Amstelveen culinair opgezet en 'De Vest' in Alkmaar restauratief onder zijn hoede gehad. Als Maïtre d'Hötel bij Dikker Thijs destijds kent hij als geen ander alle kneepjes van de horeca. C-drie mag zijn handen dichtknijpen met deze medewerker, die het zeer naar z'n zin heeft in Soest. J.V. het gehele gebouw activiteiten. Een ex positie van tekeningen, schilderijen, fotografie, edelsmeden, enz. Dansde- monstraties in de grote zaal. Jazz muziek in het witte culturele café en bowling activiteiten. Een extra attractie vormt de afsluiting van deze open dag. Vanaf 20.00 uur is er een optreden van de Joegoslavische dansgroep 'Vukica Mitrovic.' Een wer velend optreden met orkest, zang en dans. Deze dansgroep treedt o.a. op in de jaarbeurs te Utrecht. Door bemid deling van Ciga Despotovic kunnen wij deze groep op laten treden. In verband met de te verwachten belangstelling en het betrekkelijk geringe aantal plaatsen (125) is het aan te raden uw plaats(en) te reserveren. Toegangs prijs 12,50. Theater C-drie beschikt over een uitstekende theaterzaal, die ook gebruikt kan wor den door instellingen die werkzaam zijn op het gebied van de amateu ristische kunstbeoefening, zoals toneel, dans en muziek. Er is een uitstekende geluidsinstallatie en een niet minder goede theaterver lichting. Een beetje kenner van ge- luids- en lichttechniek kan bijv. een to neelgezelschap professioneel van dienst zijn. De open dag is zondagmiddag 19 januari vanaf 13.30 fuur. Voor nadere informatie kunt u zich wenden tot de administratie, tel. 02155-22188. SOESTER COURANT Redaktie-adres: Van Weedestraat 227 telefoon 14152 Privé: A. C. Post Joh. Poststraat 352 telefoon 21297 Laatste kans inschrijven kursussen Volksuniversiteit De Volksuniversiteit Soest/Soester- berg start op 21 januari a.s. met een drietal kursussen waarop nog enkele plaatsen vrij zijn: Bloemen drogen en verwerken Deze kursus bestaat uit vijf lessen, waarin u leert hoe u de bloemen en planten kunt plastificeren, inlijsten of op een andere manier kunt verwerken. Brood bakken: Vijf lessen. Met bakker Van Brum- melen brood bakken in alle soorten en maten, waarbij al het 'gebakkene' mee naar huis wordt genomen. Taart maken: In de bakkerij van P. v. Buuren leert u taarten, koekjes of een chipolata-pud- ding lekker tevens mooi maken in vier lessen. Ook dit lekkers kunt u mee naar huis namen. Wilt u aan één van deze kursussen nog mee doen, aarzel dan niet te lang, aan melding is nog mogelijk t/m donder dag a.s. op het kantoor van de V.U. in de muziekschool, Kerkplein 1, geopend van 10.00 - 13.30 uur, tel. 22195. Buiten de kantooruren aanmelding mogelijk via Postbus 3039, 3760 DA Soest of op tel.03463-1310 (Soesterberg). 'Literair' in C-drie op zaterdag 18 januari: De Amersfoortse sopraan Elize de Broekert zal met liederen van Erik Satie en Kurt Weill en gesproken poëzie van de twee bekende dichteres sen Neeltje Maria Min en Helen Knop per afwisselen. Beide Bert Bakker-au teurs lazen onlangs met groot succes samen voor uit eigen werk in Tilburg, waarvan de letterkundige bijlage van Vrij Nederland in december uitvoerig verslag deed. Neeltje Maria Min (41) uit Bergen de buteerde in 1966 met 'Voor wie ik lief heb wil ik heten,' een bundel die zeer veel opzien baarde en sindsdien tal rijke malen is herdrukt. Negentien jaar later kwam haar tweede bundel tot stand: 'Een vrouw bezoeken' (1985). Helen Knopper (51) begon eveneens in de zestiger jaren te publiceren. Haar autobiografische roman 'Een onfat soenlijk afscheid' (1977) betekende een absolute doorbraak nadat zij een periode als schilderes werkzaam was geweest. Zij produceerde verder tal loze vertalingenin 1982 de bundel 'Tot aan de sprong' en vorig jaar verscheen van haar hand 'Foto's geknipt voor dromen,' met eveneens vrij toegan kelijke gedichten. Elize de Broekert zingt teksten van de dadaïstische dichter Paul Fargue 1923) op muziek van Satie. Daarna lie deren van o.a. Bertold Brecht en Feuchtwanger op muziek van Weill. Bruno Gerritsen begeleidt haar op de piano. 'Literair' begint om half negen in C- drie, Willaertstraat (Overhees) in Soest. Een half uur daarvoor worden twee gedichten besproken in de Biblio theek van het Cultureel Creatief Cen trum. Presentatie: Nelleke Streefkerk. Toe gang:/5,--. Neeltje Maria Min. Neeltje Maria Min en Helen Knop per, de auteurs die zaterdag 18 ja nuari a.s. te gast zijn in het pro gramma "Literair" in C-drie, zul len daar boeken van hun hand sig neren. Dat gebeurt bij de stand van de Soester boekhandel Van de Ven, waar alle leverbare titels van de beide schrijfster verkrijgbaar zui lenzijn. Van Neeltje Maria Min zijn dat "Voor wie ik liefheb wil ik heten" en "Een vrouw bezoeken". Van Helen Knopper zijn het: "Foto's ge knipt voor dromen", "Tot aan de sprong", "Een onfatsoenlijk af scheid", "De kamer van Fien Kris tal" en "Het geheim van de zwaan". De literaire avond in C-drie begint om 20.30 uur. Om 20.00 uur is er een "voorbespreking" in de bibliotheek van het culturele centrum. Cultureel Creatief Centrum Cursusprogramma Het nieuwe cursusprogramma is huis- aan-huis verspreid. De nieuwe serie start op 27 januari a.s. met 44 cursus sen. De vijfendertig werknemers van C-drie staan garant vor een uitstekend aanbod, dat sinds het nieuwe gebouw aan de Willaertstraat met tien procent is gegroeid. Zie elders in dit blad. Cursistenavond Voorzitter Wil Hildebrand opent vrij dagavond a.s. in een gezellige bijeen komst van cursisten, staf en docenten de tentoonstelling van het cursuswerk van het afgelopen seizoen. Deze exposi tie duurt vier weken. Literair 'Literair' begint zaterdagavond a.s. om acht uur met een vóórbespreking in de bibliotheek. Neeltje Maria Min en Helen Knopper lezen om half negen uit eigen werk in de grote zaal. Zang van Elize de Broekert. Zie elders in dit blad. Open Dag De open dag van C-drie begint 's mid dags om half twee. Er is ook een Jazz concert met Wally Bishop. Gratis! Zie elders in dit blad. V.V.B. Het nieuwe bestuur van C-drie heeft in haar kennismakingsronde langs de medebewoners (VVB, Kerk, Sport stichting, Bibliotheekvan het gebouw aan de Willaertstraat een bijzonder plezierig gesprek gehad met de men sen van de Vrijwilligers vakaturebank. De V.V.B. die in 1982 startte met drie medewerkers is vanaf de Steenhoff- straat meeverhuisd naar Overhees. De Stichting (sinds december 1985) heeft geconstateerd dat de toeloop weer is gestegen en met 360 ingeschreven (vrijwilligers) werkzoekenden voor ziet de V.V.B. duidelijk in een behoefte in Soest. De bestuursleden Hofslot en Schrandt zijn erg tevreden over hun eigen plek op de eerste verdieping van C-drie. 'Ik voel me hier thuis en ik ga graag naar dit gebouw waar de sfeer prettig is en de samenwerking ideaal', aldus de heer Schrandt die één van de vrijwillige medewerkers is van de V.V.B. sinds het eerste uur. Niet alleen zullen C-drie en de V.V.B. in de komende tijd technische en huishoude lijke afspraken maken over hun samenwoning, maar C-drie stelt er prijs op ook inhoudelijk met de V.V.B. samen te werken. Gedacht wordt bij voorbeeld aan een 'Soestand-special' op de avond van de eerste mei (dag van de arbeid) over Werkgelegenheid. Stamgast 'Lijdt Soestand aan 'kinderziektes'? Kom nou! Was de tweede aflevering 'ondermaats' (Amersfoortse Courant) en 'minder interessant' (Gooi- en Eem- lander)? Onzin! De ene krant schreef dat er zestig bezoekers waren en de ander had het over tachtig. Er waren ér precies geteldhonderdentien aan wezig. Waar de heren journalisten met geen woord over reppen, was de prima sfeer die er hing en de professionele opzet van Het geheel. Het publiek had het uitstekend naar haar zin en daar gaat het om.' Gebruikersraad Volgens de Statuten van het Cultureel Creatief Centrum C-drie zijn de inwo- nenden van dit gebouw aan de Wil laertstraat verplicht een zogenaamde "gebruikersraad" te stichten. Het bestuur van C-drie zal daarom in over leg met de Kerk, de Sportstichting, de Gemeentebibliotheek en de V.V.B. een huishoudelijk reglement opstellen, re gels dus voor een soort huurderscomitt dat in de toekomst alle zaken, het cultu reel centrum betreffende, bespreekt. Vóór 1 juli zal men trachten één en ander in goed overleg rond te krijgen. Het reglement zal door het College van B. W. moeten worden goedgekeurd. Toneel De theatergroep 'Zeno' speelt op 30 januari opnieuw het toneelstuk 'Euridice' van Jean Anouill met José Ruiter e.a. Vantevoren plaatsbespre ken is mogelijk. Soestand De volgende aflevering van 'Soestand' vindt plaats op donderdag 6 februari. Onder meer interviews met kleine poli tieke partijen. Pro memorie Telefonisch is C-drie te bereiken via nummer 22188. Het adres is Willaert straat 49. Postcode3766 CP Soest. Bankrelatie Rabo: 3599.37497. Postgiro 212775 t.n.v. Rabo Soest. Ingeschreven bij de Kamer van Koophandel Amers foort nr. S188015. Het heeft de organisatoren van 'Soes tand 2.' de tweede editie van de talk show over politiek, cultuur en andere zakèn in Soest in C-drie, vorige week bepaald niet meegezeten. Door pech achtervolgd konden Jan Visser en Jan Heerkens, de mannen achter 'Soes tand', het publiek weinig meer bieden dan een programma dat in veel opzich ten sterk achterbleef bij de hoge ver wachtingen die bij de eerste aflevering (in november) waren gewekt. Zij kon den het niet helpen dat het ene na het andere onderdeel of niet doorging of op zichzelf zo weinig boeide dat het grootste deel van de tegen de honderd aanwezigen enigszins teleurgesteld naar huis moet zijn gegaan. De eerste pech bestond al hierin dat de aangekondigde natuurfilm van Bert Haanstra niet vertoond kon worden. De film was tevoren al achtmaal gebroken en bleef verder maar in de doos. Het 'pièce de résistance' van de avond - de interviews van Cees van Drongelen (AVRO) met vertegenwoordigers van VVD, CDA en PvdA in Soest - stelde danig teleur. Van Drongelen moest het door ziekte laten afweten en zijn in allerijl opgetrommelde plaatsver vanger, Wereldomroep-medewerker Frans van Mastrigt, bracht er niet veel van terecht, ook al - maar niet alleen daarom - omdat hij niet of nauwelijks op de hoogte was van de Soester poli tieke aangelegenheden, waardoor de gesprekken nogal zouteloos uitpakten. Buiten adem De toestand van Soest in 1986 bleef een gesloten boek omdat 'waarzegster' Juanita Correlli, aanvankelijk wel aan wezig, blijkbaar zó uit haar doen was van wat het nieuwe jaar voor Soest in petto had, dat ze met een acute aanval van hyperventilatie het culturele cen trum verliet. Niemand heeft haar nog teruggezien, en dus verviel ook dit pro gramma-onderdeel. Wie zou van de toekomst van Soest ook niet buiten adem raken...? De waarzegster had overigens nog vol doende tegenwoordigheid van geest om de openingszet te verrichten (E2-E4) in de schaakwedstrijd tussen Koen Veg- ter en René Molenaar, die tijdens het programma in het witte café werd ge speeld en was aangekondigd als de match tussen de twee sterkste scha kers van Soest Na ruim drie uur spelen was het Molenaar die de trofee - een sieraad van Milou van Dam, in de vorm van een toren - in ontvangst mocht nemen uit de handen van C-drie voorzitter Wil Hildebrand. Molenaar beloofde hem volgend jaar tegen een nieuwe uitdager te zullen verdedigen. Veel van het gemis in het programma werd overigens goedgemaakt door de jonge Soester René van den Berg, die als imitator van Johan Cruijff en Urba- nus (de Belgische komiek) de handen op elkaar kreeg en beschouwd mag worden als dé revelatie van de avond. Hij kwam te weinig aan bod, terwijl Renze Ferwerda met zijn liedjes wat te vaak achter de microfoon plaatsnam om op den duur nog te kunnen boeien, ondanks de voortreffelijke begeleiding van Toni Holthaus. Niks aan het handje De rapportage van de rechtszaak tegen de gemeente Soest in verband met de Roundup-affaire, zoals die werd ge geven door de aankomende jurist Peter de Leede, kwam niet erg uit de verf. Voor de meesten was het intussen ook geen verrassing meer dat de ge meente door de politierechter veroor deeld was, al was het daarom des te op merkelijker dat Chris Uiterwijk - 'na tuurliefhebber' - vanuit de zaal ondanks de uitspraak van de rechter naar voren bracht 'dat er niks aan het handje was' en dat de schade door het gebruik van Roundup nihil was, ja zelfs dat de Soester bossen een voorbeeld zijn voor de hele provincie. Uiterwijk liet weten dat zijn bloed weer zo dik als karnemelk werd en dat het de mede werkers van Groen en Recreatie niet kwalijk mocht worden genoten dat ze bij dit 'klerewerk' wel eens 'naast de pot piesten'. Hij beschuldigde Visser ervan de zaak opgeblazen te hebben. De drie Soester politici die zich vlotter dan hun interviewer door het vraagge sprek op het podium heensloegen, had den het niet bepaald moeilijk. Duide lijk werd in elk geval dat de grote poli tieke strijdpunten in Soest eigenlijk nergens over gaan, behalve misschien over de vraag of er in de particuliere of in de sociale sector woningen moeten worden gebouwd. Glazige blikken Het publiek hoorde de toespraken van achtereenvolgens Bert Krijger (VVD), Ries van Logtenstein (CDA) en Frans Kingma (PvdA) met wat glazige blik ken aan. Krijger liet weten dat hij dacht dat de onderlinge eensgezind- Ook in 1986 wordt de succesvolle reeks van jazzconcerten in het cultureel crea tief centrum C-drie vervolgd: elke derde zondag van de maand, van half drie tot half zes. Op zondag 19 januari zal onder meer optreden de Ameri kaanse drummer/vocalist Wally Bishop. In de jaren veertig trad Wally Bishop onder meer op met bekende Amerikaan se jazz-musici, zoals Earl Hines, Bud dy Tate, Coleman Hawkins Dizzy Gil- lespie en vele anderen. Op 19 januari is hij voornamelijk te horen als vocalist, met bekende jazz-standards als "Don't blame me", "I cannot give you anything but love", "Aint misbehavin", "Lady be good'"Over the Rainbow'enz. Naast jazz-veteraan Wally Bishop zal een jeugdig talent optredende vibra- fonist Frits Landesbergen. Landesber- gen geldt reeds nu als één der beste vibrafonisten van Nederland. Hij treedt met veel gerenommeerde jazz-musici op en maakt tevens deel uit van de bege leidingsgroep van zangeres Marjol Flore Wally Bishop en Frits Landesbergen worden begeleid door de in Soest niet onbekende formatie Stablemates. De Stablemates traden in Soest onder meer op in Artishock en de Oude Enghe. Vorig jaar brachten ze samen met schrijver Remco Campert een pro gramma van Jazz and Poetry in Soest. De Stablemates bestaan uit: Henk Engels-piano, Peter van Litsenburg- bas, Ben Schröder-slagwerk en Joop van Tol-tenor sax. In het kader van de kennismaking met het centrum in de vorm van een open dag, is de toegang voor het jazzconcert op 19 januari gratis! De volgende jazz- WAU.Y BISHOP 0 Wally Bishop. concerten vind»... ^.aulop zondag 16 februari en zondag 16 maart a.s. De C-drie jazzconcerten, die in het sfeervolle witte café van het centrum plaatsvinden, vallen met name in de smaak bij het publiek dat met de term "dertig-plussers" kan worden geken merkt. heid in de Soester politiek in de ko mende raadsperiode wel wat minder zou zijn, vond de afweging tussen mi lieu en werkgelegenheid maar moeilijk 'maar het milieu kan niet het hele be leid bepalen') en wenste het aantal en de soorten vrije sector-woningen uit te breiden, als ze maar niet te dicht op el kaar kwamen te staan. De PvdA zal zich niet zo gemakkelijk neerleggen bij het niet-verkrijgen van bouwcontin- genten, bleek uit de discussie van Krij ger met PvdA-kandidaat Kees Boer- koel. Ries van Logtenstein, door presentator Jan Visser aangekondigd als de 'young coming man' van het CDA, bevestigde dat de programma's van de Soester par tijen elkaar niet veel ontliepen. 'Maar ons programma was het eerste klaar, dus misschien is het voor een deel een kwestie van pldgiaat.' De CD A-priori teiten liggen bij werkgelegenheid, huisvesting, verkeer en milieu, liet hij weten. Uitgedaagd door Adriaan Pot huizen (D'66, maar in de zaal) die hem er attent op maakte dat het CDA-pro- gramma ondanks al het CDA-gedoe in de gemeenteraad over de gasprijzen niet rept over verlaging of teruggaaf van de winst van het gasbedrijf. Van Log tenstein antwoordde dat het CDA bij het opstellen had gehoopt dat de kwes tie inmiddels afgerond zou zijn. 'Maar de collega's waren niet voor.' Op Pot- huizens vaststelling dat het CDA dus de extra-belasting voor de burgers hand haafde antwoordde Van Logtenstein: 'Die constatering is juist. Straatvervuiling Opmerkingen over het spuiten van gif tegen het onkruid in de straten, waarop vanuit de zaal werd geattendeerd, be antwoordde hij met de vaststelling dat "ook in Soest dingen gebeuren die niet moeten gebeuren," al zou het achter wege laten van het spuiten ook een stukje 'straat vervuiling' betekenen. Burgers die niet wensen dat daarbij ook hun tuintje wordt bespoten moeten zich maar eens tot de directeur van Ge meentewerken wenden, aldus Van Log tenstein. Frans Kingma wilde desgevraagd niet uit de school klappen over het verkie zingsprogramma van de PvdA, maar verzekerde de interviewer ervan dat de PvdA blijft die zij altijd geweest is. 'Geen vernieuwing dus,' constateerde zijn gesprekspartner. Kingma hield een pleidooi voor sociale woningbouw en voelde er niets voor Soest vol te 'plempen' met dure woningen, die voor de lagere inkomens toch niet betaal baar zijn. 'Zestig procent van de Soester woningzoekenden verdient minder dan 2500 gulden bruto, en dan kun je een huur van 600 gulden of daar omtrent wel vergeten,aldus Kingma. Machtsfactor Over het feit dat de PvdA, hoewel lan delijk in de oppositie, in Soest altijd 'meeregeert' in het college, merkte hij op dat de kiezers het de partij telkens weer duidelijk maken dat zij regerings verantwoordelijkheid moet dragen. 'Wij willen niet langs de zijlijn staan maar een machtsfactor vormen.' Hij vond het College overigens lang niet al tijd zo 'eensgezind' als het lijkt. Op welzijnsgebied is overigens wel dui delijk sprake van een verschillende be nadering tussen CDA en VVD enerzijds en PvdA anderzijds, aldus Kingma. 'Die willen veel zaken terugdraaien en maar overlaten aan het particulier ini tiatief. Andere prioriteiten waren volgens hem de werkgelegenheid 'nog In de Speeldoos trad afgelopen vrijdag het nieuwe theatergezelschap 'Theatre de Complicité' op met de Vlaming Jos Houben, de Italiaan Marcello Magni en de Brit Simon Mc. Burney. Zij brach ten een soort bewegingstheater, een mengelmoes van mime, dans, acro batiek en toneel. Ondanks de naam van het programma 'A minute too late' was alles zo perfect getimed, dat het leek, of de moeilijkste en snelste bewegingen, die plotseling overgingen in totale stilstand, hele maal vanzelf gingen zonder dat dat ook maar de geringste oefening zou ver gen. De inhoud van het programma ging over de dood en alles wat daaromheen gebeurt. Het toneel verplaatste zich van kerkhof naar kerk en vandaar weer naar het ziekenhuis, het kantoor van de uitvaartverzorger, het thuisge- beuren en via de arts naar het gemeen tehuis, waar de nodige formaliteiten dienden te worden vervuld. Praktisch zonder tekst vloeiden de scenes steeds van de één in de ander over. Bijzonder knap waren de typeringen door deze drie mensen gebracht, waarbij vooral de Brit alle aandacht naar zich trok als de wat onnozele figuur, die met de si tuaties duidelijk geen raad wist. Jammer was het, dat tijdens de scène in de kerk een tiental mensen de zaal verlieten, omdat zij het kennelijk hier mee niet eens waren. Dat veroorzaakte even wat geroezemoes in de goed ge vulde zaal. Voor de rest van de aanwe zigen was het toch een doorslaand suk- ses, getuige ook het enorme applaus, dat aan het eind van dit optreden aan deze duizendkunstenaars ten deel viel. D.S. 0 Jan Visser (l.) in gesprek met René ('Cruyff') v.d. Berg. steeds is 11 procent van de beroepsbe volking in Soest werkloos') en het milieu, waarmee niet voorzichtig ge noeg kan worden omgesprongen. Een punt van zorg noemde Kingma ten slotte de vergrijzing die voor de jon geren een enorme verantwoordelijk heid met zich meebrengt. Jan Visser sloot de avond af met de constatering dat bijna alles tegen had gezeten, maar dat hij hoopte de volgende Soestand (6 februari) weer veel mensen te zien. 'We barsten van de ideeën en als het gemeentebestuur ons de kans geeft zullen we hier het cul tureel centrum van Soest blijven vormen.' Donderdag 16 januari 21.00 uur: Filmhuis 'Peppermint Frieden' Op donderdag 16 en 23 januari zijn in het filmhuis aan de Steenhoffstraat 46, twee films te zien die thematisch in ei kaars verlengde liggen, maar in de uit werking erg verschillen. In beide films, 'Peppermint Frieden' en 'Kin- dergarten' (volgende week), staat de periode rond de Tweede Wereldoorlog centraal (géén 'Shoah' in twee delen) gezien vanuit de belevingswereld van een kind. 'Peppermint Frieden' is de subjectieve geschiedenis van Duitsland tussen 1943 en 1950 gezien door de ogen van een meisje. Een film over de lust van het li chaam en de lust van het spel met woorden en zinnebeelden in een tijd van verdrongen lust en bewuste vernie tiging. De film is een speelse anarchie van het verlangen, die ejke vorm van onderdrukking ondermijnt. Één speel film voor een beter leven. Een heldere duidelijke film die op tedere wijze het inlevingsvermogen van een acht jarig meisje in een zeer fraai getekende, maar verwarde tijd weergeeft. 'Pep permint Frieden' kreeg onder meer de Max Ophullspreis 1984, de Prijs van de Duitse Kritiek 1983 en de Interna tionale Kritiek 1984. Aanvang21.00 uur. Entree: 5,-/leden, CJP en 65+ 4,-. Agenda: Donderdag 23 januari: 'Kindergarten' van Jengini Jevtoesjen- ko (USSR 1983). Een intrigerende Rus sische film van deze volksdichter en schrijver en sinds kort ook regisseur. Donderdag 30 januari'Basileüs Quar- tet' van Fabio Carpi (Italië 1982). Hoe een onoverbrugbare generatiekloof de ondergang van een strijkkwartet tot gevolg heeft. |Het eerste open-atelier portret- en model-tekenen, gehouden op zondag 12 januari j.1.is gezien de belangstelling en de reakties een groot succes ge worden: ongeveer 20 mensen kwamen met tekenmateriaal naar het gebouw van Artishock aan de Steenhoffstraat. Samen met enkele leden van de vaste tekenclub van de vereniging was hier mee de tekenzaal geheel gevuld. De belangstelling liep uiteen van mensen die reeds enkele jaren modeltekenen tot mensen voor wie het een eerste stap op dit gebied is. De leeftijd van de deel nemers was ook zeer gevarieerd: de jongste deelnemer was 12 jaar! Los van deze verschillen was er een una nieme waardering voor dit initiatief en voor het model Sacha. De modellen die voor deze maande lijkse open-ateliers uitgenodigd wor den zijn kennissen of relaties van leden van de tekenclub, die al eerder een keer model geweest zijn en daarbij be wezen hebben dat ze geruime tijd in één houding kunnen blijven zitten of staan en die tevens over die, moeilijk te omschrijven, inspirerende "uitstra ling" beschikken. Enkele kleinere kinderen vermaakten zich gelijktijdig met papier en kleur krijt in de sociëteit. Hun werkstukken fleuren nu het Artishock gebouw op. Bij het volgende open-atelier op 9 februari (model: Tan ja) zal er voor de kleintjes de mogelijkheid zijn met klei aan de gang te gaan, terwijl hun ouders model- of portret-tekenen.

Soester Courant | 1986 | | pagina 11