KfcNE II1 n 0.89 eïtfobby handel YiiiiLi/L nvsyr Roundup-affaire voor de rechter: Soest veroordeeld tot 1000,- boete HOGE KORTING 'ïrëitó» zogezien Eekhoorn huizenkrant Haal'm! Brand in houten huis aan Wieksloot Frans Kingma lijsttrekker voor PvdA INLIJSTEN? 64e JAARGANG NO. 19 64e JAARGANG NO. 20 PvdA in de problemen Veldweg 4 - BOUWMARKT SHOWROOM KEUKENS, SANITAIR en TEGELS Soest - Tel. 02155-14878 Leer de vreemde taal goed spreken TALENPRAKTIKUM AMERSFOORT TRAPPENINDUSTRIE SOEST Schouderkarbonade ku» Ribkarbonade kho 8?8 Haaskarbonade kuo 9?» KETTING FORMULIEREN Drukkerij Smit B.V. GLAS TTlf^T^TV^ Beckeringstraat50 Soest Honsbergen HONSBERGEN Honsbergen Gemeente gaat niet in hoger beroep Politie zoekt getuigen Onbekende automobilist rijdt twee kinderen aan en verdwijnt De koude winter moet nog komen! PALING WORST ANDIJVIE i$.K door Gerard Paul Hoe gaat het? De nieuwe is uit! Peters bv Joop v.d. Brakel keert niet terug in nieuwe raad KILO De Partij van de Arbeid in Soest is in de problemen geraakt doordat de convocaties en de stukken voor de ledenvergadering van vanavond (woens dag 15 januari) door de Stadspost tegen de afspraken in niet op tijd zijn ge distribueerd. Overeengekomen was dat de stukken voor deze besloten ver gadering, waarin o.m. de kandidaatstelling voor de gemeenteraad aan de orde komt, al op maandag 6 januari zouden worden verstuurd. Het bestuur kreeg in het afgelopen weekeinde echter nog een aantal telefoontjes, waar uit duidelijk werd dat sommige leden de stukken nog altijd niet in hun bezit hadden. Voor diegenen die nog niet in de gelegenheid zijn geweest de stukken door te nemen is de mogelijkheid geschapen ze een half uur voor de aanvang van de vergadering door te nemen in het Duivenzaaltje aan de Schrikslaan. De vergadering zelf begint om 19.30 uur. 'Lezers' kunnen dus al om 19.00 uur terecht. Via professionele aanpak Op de door u gewenste tijd (overdag of 's avonds) In uw eigen tempo Op uw eigen nivo Met voortdurende begeleiding door bevoegde docenten Voor inlichtingen: (033) 729097. G.A. P. Klaarwaterweg 83 vari den Bosch Soest - Tel. 02155-11512 UITVOERINGEN IN ALLE HOUTSOORTEN Nadat het huisraad zijn ruiten doorkliefde sprak manlief het volgende tot zijn geliefde kom toch tot rede en bel vlug Van Ede en wees dan niet langer de zielig gegriefde. Alleen donderdag GROTE SORTERING Jl 200 modellen in houten aluminium Snelle service Koninginnelaan 48 Soest 02155-12245 in elke samenstelling en uitvoering. Onze specialiteit: o.a. levering kleine oplagen - korte levertijden. Postbus 57 3760 AB Soest Vanadiumweg6 3812 PZ Amersfoort Telefoon 033-18747 |fl||y L I iL (werkplaats-• woonhuis) 'Onvoldoende controle op personeel is gemeente te verwijten' Het College van B. en W. heeft na de uitspraak van de rechter de volgende verklaring uitgegeven: 'Burgemeester en Wethouders hebben goede nota genomen van de uitspraak van de economische politierechter aangaande het gebruik van een bestrijdingsmiddel bij de bestrijding van prunusop slag. Deze uitspraak luidt: 1. veroordeling van de gemeente voor het bespuiten van prunusopslag met het bestrijdingsmiddel Roundup in strijd met de voorschriften op of omstreeks 10 september 1985 nabij het Soester Hoogt, en 2. vrijspraak van het ten laste gelegde dat in de tweede helft van 1985 in een gebied gelegen nabij de kruising Van Weerden Poelmanweg en De Stom- pert eenzelfde bestrijding in strijd met voorschriften zou hebben plaats gevonden. De feiten waarop de uitspraak van de economische politierechter berust worden door Burgemeester en Wethouders niet weersproken. Direkt na de konstatering in september 1985 zijn maatregelen genomen om herhaling te voorkomen. Omdat de feiten waarop de uitspraak tot veroordeling niet ter diskussie staan en anderzijds de hoogte der boete niet ongebruikelijk is in zaken als deze, wordt de raad voorgesteld niet in hoger beroep te gaan. De rapportage aangaande deze hele kwestie zal in vergaderingen van de commissies Algemene Bestuurszaken en Bedrijven in februari aan de orde komen,' aldus de verklaring van het College. Duizend gulden. Dat is de hoogte van de boete die de economische politie rechter, mr. Th. Clarenbeek, de ge meente Soest vorige week heeft opge legd wegens het onjuist en onzorgvul dig toepassen van het chemische be strijdingsmiddel 'Roundup' in de Soes ter bossen. 'Roundup' wordt met name gebruikt bij de bestrijding van prunus (Amerikaanse vogelkers, ook wel bos- pest genoemd). De Algemene Inspec tiedienst van het Ministerie van Land bouw (AID) had vorig jaar zeven over tredingen bij het gebruik van het mid del geconstateerd. De officier van justitie, mr. H.W.J. Droesen, achtte de twee gevallen daar uit die hij uiteindelijk in de tenlasteleg ging naar voren had gebracht 'wettig en overtuigend bewezen.' De boete zou dus moeten neerkomen op 2000 gulden, maar de rechter kende slechts één eis toe. Voor de andere was volgens hem geen bewijs geleverd. 'Het enige bijzondere in deze eenvou dige zaak,' aldus mr. Droesen, 'is dat de gemeente hier in de verdachten- bank staat.' Hij wees erop dat de ge meente Soest ook in het verleden al di verse malen was gewaarschuwd, zodat er van een eenvoudige transactie geen sprake meer kon zijn. 'Wij denken dat overheden wel gevoelig zullen zijn voor waarschuwingen, maar bij de gemeen te Soest heeft dat kennelijk niet gehol pen. Gemeente of geen gemeente, dit is te gek.' De officier wenste zich niet te begeven in de discussie over de vraae wie nu precies aansprakelijk was. 'De ge meente heeft het delict gepleegd. Ik wil niet wijzen naar een persoon, hetzij de burgemeester, hetzij de bosbaas, als er al iemand persoonlijk op zijn vestje moet worden gespuugd.' Gewone overtreder De officier vond dat de gemeente niet anders behandeld diende te worden dan een gewone overtreder en eiste voor elk van de twee ten laste gelegde feiten een boete van 1000 gulden. De eerste betrof het spuiten van 'Roundup' op of omstreeks 10 september 1985 bij het Soester Hoogt, de tweede het gebruik van het verwante middel Agrichemglyfosaat in de periode 26 au gustus tot 19 september 1985 bij de kruising Van Weerden Poelman- weg/De Stompert. De rechter wees er echter op dat de datum van 26 augustus niet in het pro ces-verbaal werd genoemd, waarop de officier nog tijdens de zitting de ge wraakte periode wijzigde ai 'de tweede helft van 1985,ondanks protest van de raadsman van de gemeente, mr. Ver meulen. De rechter constateerde aan de hand van het dossier dat er wel de nodige commotie in Soest is geweest, getuige de kranteknipsels. 'Die laat ik maar voor wat ze zijn.' Wel memoreerde hij ook de diverse waarschuwingen die de gemeente in het verleden al heeft ge had en merkte hij over de verslagen van de gevoerde gesprekken binnen de gemeente op dat het hem 'voorshands' niet duidelijk was wat hij er mee aan moest. Mr. Vermeulen begon zijn verdediging met opmerkingen over de toxiteit van 'Roundup'. Hij wees er o.m. dat die uiterst gering is. 'Een mens van 75 kilo gram kan achter elkaar 2100 liter van déze vloeistof drinken zonder daarvan ernstige gevolgen te ondervinden. We moeten niet de indruk wekken dat het hier een ernstig giftig middel betreft. Daar is geen sprake van. Geen verwijt Mr. Vermeulen vroeg vrijspraak voor de tweede tenlastelegging, omdat het bewijs materiaal de mogelijkheid open liet dat er op een andere datum was gespoten. Wat de' eerste tenlastelegging betreft gaf hij toe dat er fouten waren ge maakt, maar dat de gemeente daar voor geen verwijt te maken viel. 'De medewerkers waren op de hoogte, ze wisten waarmee ze bezig waren. De bosbaas was belast met het toezicht, en wat kan de gemeente dan méér doen? Toch niet achter elke ambtenaar een controlerende ambtenaar neerzetten?' Hij bepleitte vrijspraak wegens 'afwe zigheid van schuld.' Vermeulen merkte op dat het wel moge lijk was dat de gemeente sinds 1981 ver schillende malen was gewaarschuwd, maar dat overleg uitsluitend had plaats- gevonden tussen de bosbaas en de bospo- litie, in de personen van de heren Van Laar en Van Galen. 'Die waarschuwin gen zijn nooit verder gekomen, niet bij de top van gemeentewerken, laat staan bij de wethouder, het College van B. en W. of de gemeenteraad. De organen van de gemeente hebben nooit een aan wijzing gekregen dat met de gebruiks voorschriften van Roundup de hand werd gelicht.' Hij vond de boete die de officier eiste 'niet rechtvaardig' en achtte een sym bolische boete - 'van bijvoorbeeld vijf gulden' - meer op zijn plaats, Als er dan al een boete moest worden opgelegd. 'Het College heeft hemel en aarde be wogen om de voorschriften aan te scherpen en terstond alle maatregelen genomen om herhaling te voorkomen.' aldus mr. Vermeulen. De officier reageerde op het pleidooi van de raadsman door erop te wijzen dat het verhaal over de toxiteit van het middel de plank missloeg. 'Ik heb niet beweerd dat de gemeente Soest de mensen Roundup te drinken heeft ge geven, maar dat het middel voor de planten dodelijk is.' Hij wees in dit ver band o.m. op de door de politie ge maakte videofilm. 'Er zijn hele stuk ken bos gewoon dood. Het gaat niet om de mensen, maar om de schade aan de bossen. Ik ben ervan overtuigd dat het bos in Soest op zeer ernstige wijze is aangetast.' Onsympathiek Mr. Droesen noemde de opmerkingen van de raadsman over de verantwoor delijkheden binnen de gemeente 'onsympathiek'. 'Dat de hoge heren nu toch weer zeggenwij wisten van niets, en vervolgens wijzen naar de mede werkers die de werkzaamheden uit voerden, daar meng ik mij niet in. Ambtenaren doen hun werk namens de gemeente, en die staat hier terecht, die heeft een strafbaar feit gepleegd. De gemeente heeft er maar voor te zorgen dat er niet in strijd met de wettelijke gebruiksvoorschriften wordt gehandeld.' Mr. Vermeulen reageerde daarop met de opmerking dat hij 'nog al aangebrand was.' 'Het gaat niet om de aansprakelijkheid, maar om het strafrechtelijk verwijt naar de gemeente toe.' De rechter, mr. Clarenbeek, merkte in zijn vonnis op dat hij de gemeente ten aanzien van het tweede feit moest vrij spreken. 'Het zal wel kloppen, maar het is niet te bewijzen.' Het eerste feit achtte hij wel degelijk bewezen. 'Ik denk dat de gemeente daarover een verwijt valt te maken, al houd ook ik me buiten de discussie over hoge en lage heren. Het is logisch dat de burge meester niet zelf dagelijks toezicht houdt.' Het eerste foutje, aldus de rechter, is gemaakt door bosbaas Van Laar, die had uitgesproken vertrouwen te heb ben in zijn mensen en ze daarom niet te controleren. Ook de chef van de af deling Klandermans, die had opge merkt het 'dagelijks gebeuren' aan de bosbaas over te laten en de directeur, Brunekreef, hebben die controle nage laten, aldus de rechter. 'De onvol doende controle op het personeel is de gemeente te verwijten. Ik heb geen reden om de gemeente anders te behandelen dan een gewone burger.' Hij kende de eis van 1000 gulden boete vervolgens toe. j De politie zoekt getuigen van een aanrijding die vorige week donderdag avond omstreeks half acht plaatsvond op het Nassauplantsoen. Daar reed een tot dusver onbekend gebleven automobilist bij het passeren van een viertal jeugdige fietsers van achter tegen de twee aan de buitenkant fietsen de kinderen op. Eerst raakte hij de 11-jarige Emmanuel L. uit Soest, die A met zijn fiets op het wegdek terecht kwam. Vervolgens reed hij tegen de b voor de jongen fietsende 13-jarige Eileen van D., eveneens uit Soest, die door de klap op de motorkap terechtkwam. De bestuurder remde vervolgens af, waardoor het meisje van de wagen af- gleed, maar gaf daarna vol gas en verdween met gedoofde lichten in de richting van de Julianalaan. De beide fietsertjes moesten met vermoede lijk een hersenschudding en diverse kneuzingen naar Zonnegloren worden 'overgebracht. De politie zou graag beschikken over inlichtingen van eventuele getuigen. De auto wordt beschreven als een donkerkleurige personenauto, vermoe delijk groen, mogelijk een Opel. Ook een deel van het kenteken is bekend. Het begint met de letters GF, gevolgd door de cijfers 85. Het laatste deel van het kenteken is niet bekend. Profiteer daarom nu van onze opruiming. Vele wintergarens met Een heerlijk warme trui is tenslotte zó gebreid! LET OP! Ook al onze handgebreide truien zijn tijdelijk sterk in prijs verlaagd ANJA'S WOL-SPECIAALZAAK Winkelcentrum Hartje-Zuid Tel. 02155-10421 Alleen donderdag 100 gram slechts Alleen donderdag Abonnement per halfjaar M2,- Buiten Soest per half jaar f 24,- Losse nummers 65 ct. Gecontr. opl. 8000 VERSCHIJNT IEDERE WOENSDAG Kantoor voor redactie 3 en administratie Van Weedestraat 227 Postbus 57, 3760 AB Soest Telefoon 02155-14152* Postgiro 126156 Nooit ben ik door vrienden en bekenden vaker aangespoord om dankbaar te zijn dan na een ernstig auto-ongeluk dat mij niet alleen blijvend letsel be zorgde, maar ook bijna het leven kost te. Onkundig van de inderdaad kost bare stervenservaring waardoor de dood zijn schrikaanjagende gezicht verloor en ik reeds op jeugdige leeftijd op heilzame wijze de eindigheid van het leven op dit ondermaanse ervoer, vond vrijwel iedereen het nodig om mij te vertellen dat het allemaal veel erger had kunnen zijn, met daar achteraan nog eens de in die tijd voor mij wel zeer onwezenlijke opmerking: "Wees blij datje nog leeft". Toen dat niet ophield, begon ik mezelf af te vragen wat mij dan wel had moe ten overkomen waarna omstanders omstanders zoiets niet meer zouden zeggen. Ook merkte ik dat met deze zo dierbaar klinkende bemoedigingen mij de mogelijkheid ontnomen werd om te vertellen hoe het werkelijk met mij ging. Het gesprek viel stil en, naar ik later begreep ontsnapte de naar mijn gezondheid informerende beken de aan een verdrietig ziekenhuisver- haal. Men wilde niet echt geconfron teerd worden met ziekte en pijn van iemand anders. Op de begroetings- vraag hoe het met je gaat moet je gewoon "goed" zeggen of "uitstekend" of een ander geruststellingscodewoord. Als je daar even mee aarzelt vult de ander dat veelal zelf rap in door iets te zeggen als "goed, zeker". Na het eerste keelgeluid gevolgd door "prima, houen zo". Gebrek aan echte interesse, gebrek aan tijd en aandacht, gevoelens van verlegenheid of machteloosheid heb ben ons met dit zinloze begroetings ritueel opgezadeld. Goede omgangs vormen zijn weliswaar de lucht in een fietsband, maar of het zó moet? Het doorbreken van deze code door de vraag "Hoe gaat het met je met "slecht" te beantwoorden, heeft niet alleen tot resultaat dat de echte vriend stilstaat, maar ook dat anderen mompelend doorlopen. Ooit probeerde ik het in navolging van Fie Carelsen met de woorden: "Zal ik maar zeggen dat het goed gaat, dan zijn we er alletwee vanaf". De zure nasmaak daarvan heeft mij terug gevoerd tot de gangbare code. Mas sieve fietsbanden behoren tot het ver leden, dus als 11 wilt weten hoe het met mij gaat; het gaat uitstekend. Auto op kop in tuin In het afgelopen weekeinde deed zich als gevolg van de gladheid een ongeval voor op de Waldeck-Pyrmontlaan. De 25-jarige automobiliste R.P. uit Baarn raakte op het kruispunt met de Schrikslaan in een slip, botste tegen een boom, schoof vervolgens het gazon van een huis op waar zij tegen een van de bielzen aanknalde en tenslotte ondersteboven tot stilstand kwam tegen een geparkeerde auto, die het eigendom was van mevrouw R.W.B. De gewaarschuwde politie nam de Baarn- se de blaasproef af, vorderde het ken teken in en tracteerde de onfortuinlijke automobiliste op een rijverbod, wegens het rijden onder invloed. Makelaardij o.g. voor wonen in de groene zone Vorige week is, vermoedelijk als gevolg van oververhit ting van een houtkachel, brand uitgebroken in de houten wo ning van de familie J.K. aan de Wieksloterweg OZ. Het woongedeelte brandde nagenoeg geheel uit, maar de overige vertrekken bleven gespaard. De schade wordt geschat op m w onn gulden. De brandweer was met drie wagens uitge rukt om het vuur te doven. Daarbij trad zware rookont wikkeling op, zodat gebruik gemaakt moest worden van persluchtmaskers. De kat van de familie en enkele persoon lijke bezittingen konden op tijd in veiligheid worden ge bracht. Als de leden van de Partij van de Ar beid in Soest en Soesterberg het van avond tijdens de besloten vergadering in het Duivenzaaltje aan de Schriks laan eens worden zal Frans Kingma, wethouder van Welzijn en Cultuur, de sociaal-democraten aanvoeren bij de gemeenteraadsverkiezingen van 19 maart a.s. Kingma staat als eerste ge noteerd op de ontwerp-kandidatenlijst die een onafhankelijke commissie uit de afdeling heeft samengesteld, tla een reeks intensieve gesprekken met de kandidaten. Volgens de commissie heeft Kingma zich als wethouder 'in zeer moeilijke bestuurlijke omstandigheden staande weten te houden. Politiek gezien heeft hij gered wat er te redden viel. De voorlopige lijst waarmee de com missie de PvdA de verkiezingen in stuurt bevat overigens nogal wat ver rassingen, zoals blijkt uit de 'vertrou welijke' stukken die voor de ledenver gadering zijn verzonden (al hebben heel wat leden die piet op tijd thuis ge kregen De tweede plaats op de lijst is door de commissie ingeruimd voor Wil Stekelenburg uit Soesterberg, die dus waarschijnlijk voor het eerst haar in trede in de raad zal doen. Daarmee wordt duidelijk dat de PvdA Soester berg ook de nieuwe raadsfractie een 'eigen inzicht' wil geven, want Wil Ste kelenburg staat genoteerd vóór de hui dige fractievoorzitter, Raymond van Gelder, die op de derde plaats terecht is gekomen, met respect voor zijn 'per soonlijke wens om niet in de top van de lijst voor te komen. Opmerkelijk is verder dat Joop vat. den Brakel, die al jaren het gezicht van de PvdA in Soest mede bepaalt, het in de actieve politiek voor gezien houdt. Zijn naam komt op de voorlopige kan didatenlijst niet meer voor. 0 Frans Kingma. Joop geen Joop Van den Brakel merkte daarover vorige week desgevraagd op dat hij het na 12 jaar welletjes vind. 'Laat een ander het nu maar eens doen. Ik ben nu 67 jaar en ik ben geen Joop den Uyl, maar gewoon Joop van den Brakel.' Van den Brakel heeft geen directe aan leiding om de politiek vaarwel te zeg gen, althans niet wat de PvdA betreft. Wel merkt hij op het bestuur van de ge meente de laatste tijd met nogal wat moeite te hebben meegemaakt. 'Er wordt, vind ik, te gemakkelijk over de mensen heen gelopen. Kijk maar eens naar het winkelcentrum in Soest-Zuid en nu weer dat ABC-project. Al die soesa is helemaal niet nodig als het College eerst bij de raad aanklopt. De vierde plaats op de concept-kandi datenlijst is ingeruimd voor het zit- Joop v.d. Brakel. tende raadslid Lydia Meijer. Afhanke lijk van de verwachte verkiezingswinst voor de PvdA maken wellicht ook de nummers vijf en zelfs zes een kans op een raadszetel. Daarvoor staan geno teerd resp. Jan Danvers en Ab Hooijer. Op de zevende, achtste en negende plaats staan voorlopig drie bekende Soesters genoteerd: Ans Mann, direc teur van de Desmond Tutuschool, Kees Boerkoel, oud-voorzitter van de S.O.Soest, en Chris Uiterwijk. De complete lijst die de commissie vanavond aan de leden voorlegt luidt als volgt 1. Frans Kingma 2. Wil Stekelenburg 3. Raymond van Gelder 4. Lydia Meijer 5. Jan Danvers 6. Ab Hooijer 7. Ans Mann 8. Cees Boerkoel 9. Chris Uiterwijk 10. Halil Sert 11. Tonnie Haars 12. Jopie Broersma 13. Jan Vijfhuizen 14. Fred de Leede 15. Roel Hermsen 16. Frank Heibloem. Openhartig De commissie speelt overigens de ver- De commissie spreekt overigens de verwachting uit dat in de komende raadsperiode de verstandhouding tussen wethouder, fractie, bestuur en afdeling 'zodanig openhartig zal zijn dat de politieke discussie steeds moge lijk blijft. Alleen dan kunnen harde no ten echt gekraakt worden,' zo klinkt het bijna bezwerend. 'Politiek blijft voortdurend mensenwerk,' stelt de commissie tenslotte vast, in de overtui ging dat haar voorstel 'een zodanig evenwicht tussen menselijke factoren en politieke denkbeelden legt, dat er sprake zal zijn van een verdere sprei ding van kennis, macht en plezier in het politieke werk.

Soester Courant | 1986 | | pagina 1