arti Meningen vanlezers ■vereniging INFORMATIE OVER VOORTGEZET ONDERWIJS WOENSDAG 22 JANUAR11986 SOESTER COURANT PAGINA 11 jy Geachte bewoners 'literair' in C-drie geslaagd ondanks stroef optreden dichteressen Andere koper Artishock-gebouw Bijna duizend bezoekers tijdens 'open dag' reativiteitscentrum breekt alle records Noodband in Artishock Docente tap-dance Elly van Ooijen: 'Fascinerend om slagwerker te zijn met je voeten' Bill van Engelenburg in Soesterberg Ambulance voor Kozle (Polen) Viering Basisgroep over 'Omgaan met conflicten' 'Anti-vandalisme- theater' voor voort gezet onderwijs in Soest Vrijwilligers Vakature Bank Vrijwilligers in de gezondheidszorg Filmhuis: 'Kindergarten' Arti-skoop: Peter en EHiott de draak' 'Kindertheater: 'De gevallen engel' Gastvrije Gasterije van Peter Meijer ^Gastronomische, gastvrije gezelligheid vindt u weerinSoest. pia%J^grJl«l)er Elke dag geopend van 17.00 t/m 24.00 uur, 's maandags gesloten. Voor reserveringen, Gasterije Peter Meijer Burg. Grothestraat 16, Soest, telefoon 02155 - 172 49 Mijn naam is John Belt, ik hen 16 jaar en zit op de Kardinaal Alfrink Mavo. Voor sommigen van u beter bekend als de Katholieke Ulo. Ik zit bij die school in de schoolkrantredaktie en ben een stuk aan het schrijven over het begin van de school in 1921 tot heden. Helaas is er in de gemeentearchieven over de periode van 1926 tot nu, weinig informatie te vinden over het school gebeuren zelf. Nu zou ik diegenen onder u die op onze school hebben gezeten en er zich nog wat van herinneren, willen vragen of zij contact met mij willen opnemen, opdat zij mij de ontbrekende informa tie kunnen verstrekken. Ik zou dat erg op prijs stellen. Bij voor baat dank. Ik ben te bereiken op dins dagavond tussen 19.00 en 21.00 uur. onder telefoonnummer: 02155 -10562. Met vriendelijke groeten, John Belt Dat een literaire avond ondanks de vezigheid van "kopstukken" niet bmatisch van een leien dakje ver loopt bleek zaterdagavond in C-drie, waar de oude traditie van Artishocks Literaire Salon een vervolg kreeg in de tweede aflevering van "Literair", na de succesvolle start met Max Den- dermonde in november. Twee beken de, zelfs beroemde dichteressen - Neèltje Maria Min en Helen Knopper - zorgden met hun optreden voor een redelijk bezette zaal: z'n vijftig Soes- ters hadden het de moeite waard ge vonden naar de dichtende dames te ko men luisteren, en dat aantal is - de Soester verhoudingen in aanmerking genomen - zeker niet slecht te noemen. Ze kregen waar voor hun geld, in die zin dat met aandacht en waardering naar het voorlezen uit eigen werk ge luisterd kon worden. Wat tegenviel was de aandacht die de dames Min en Knop per zélf bereid waren aan hun publiek 4|fe ^schenken. Voorlezen is één ding, en'het R£n hiet óntkend wordën dit dat Min en Knopper goed afging, maar van een interessante wisselwer king met het publiek kon geen sprake zijn, omdat de dichteressen zich al in de korte pogingen tot een gesprekje van gast-presentatrice Nelleke Streef kerk bijzonder stroef toonden. De "zaal" liet het ha één schuchtere po ging dan ook volledig afweten. Neeltje Maria Min wist overigens haar gehoor wel te boeien met werk uit haar nieuw bundel "Een vrouw bezoeken" - de opvolger van het succesvolle "Voor wie ik liefheb wil ik heten" van bijna twintig jaar geleden, waarvan maar liefst 80.000 bundels werden verkocht. Sinds jaar en dag schijnt het in dich- •®erskringen echter verplicht te zijn om gedichten zo monotoon mogelijk voor te dragen, en Neeltje Maria Min hield zich angstvallig aan die regel. Helen Knopper bracht gelukkig wat meer kleur in haar voordracht. liet weten dat ze zich - in tegen- slling tot wat hier en daar beweerd >rdt - niet schaamde voor haar vroe- Neeltje Maria Min (l.) en Helen Knopper. Foto: Goos van der Wilt gere poëzie, die ook lang niet zo'n autobiografisch karakter heeft als wel eens wordt verondersteld. Helen Knopper maakte duidelijk dat in haar gedichten wél veel van haarzelf is te rug te vinden: "Een dichter kan im mers geen psychologie verzinnen bui ten zichzelf om. Eén mens is alle men sen, en dan zit je altijd goed", vertel de ze, voordat ze een aantal gedichten voorlas uit "Tot aan de sprong". Na de pauze las Min nog enkele ge dichten die nog niet zijn gepubliceerd, van een wat minder serieus, soms zelfs absurd karakter, en vervolgde Helen Knopper met werk van hoge kwaliteit uit haar bundel "Foto's geknipt voor dromen" - waarvan ze het niet nodig vond de titel toe te lichten. De beide dichteressen maakten op deze manier hun tijd vol (en dat voor 350 gulden per persoon exclusief reiskos ten! en verdwenen met gezwïndè spoed naar de trein. Veel waardering was er overigens wel voor de Amersfoortse sopraan Elize de Broeckert, die met liederen van Erik Satie en Kurt Weill indruk maak te en beslist nog eens in C-drie te ho ren moet zijn. Ondanks de geringe medewerking van de dichteressen hadden de meeste be zoekers toch wel een interessante avond. Een deel van hen had tevoren al deel genomen aan een voorbespreking "om even te laten proeven" onder leiding van Jan Visser, waaruit wel bleek dat de poëzie van zowel Min als Knopper aanspreekt en grote zeggingskracht heeft. Boekhandel Van de Ven deed goede zaken met de verkoop van de bundels, die de kopers ter plaatse kon den laten signeren. In maart is de volgende editie van "Literair" gepland. Dan treedt mo gelijk de bekende "dierenverhalen- schrijver" Midas Dekkers in C-drie op, als de organisatoren hem tenminste weten te strikken. j Op een vraag van Jan Visser (Prog. Soest), met betrekking tot de stand van zaken in verband met de verkoop van het Artishockgebouw aan de Steen- hoffstraat, antwoordde wethouder Jan Menne vorige week in de commissie Financiën dat deze zaak nog niet was afgerond, f De wethouder liet verder weten dat de oorspronkelijke koper - een firma in video-aparatuur etc. - zich heeft teruggetrokken, maar dat intussen met een andere koper kontakt is gelegd. 'We zijn niet meer in onderhandeling met degene die in het raadsbesluit wordt genoemd,' aldus Menne. Hij liet verder weten dat daarmee het raadsbesluit niet ongedaan wordt ge maakt. 'Alleen de naam verandert en we zijn hard bezig het gebouw nu zo spoedig mogelijk aan de koper over te dragen. Het is werkelijk fantastisch. Dit is nog nooit gebeurd. De sfeer is grandioos en het enthousiasme is stralend", al dus een gelukkige Ernst Dienaar (di recteur van C-drie) zondagmiddag in een bomvol creativiteitscentrum aan de Willaertstraat, waar een Open Dag werd gehouden in verband met de nieu we serie cursussen die volgende week van start gaat. Tijdens een normale open dag vroeger aan de Steenhoffstraat gebeurde het wel dat er ter plekke twintig nieuwe ursisten werden ingeschreven. Nu noteerde bestuurslid Ans van Gelder aan de ingang tachtig nieuwe inschrij vingen waarmee alle records zijn ge broken. i Tussen de negenhonderd en duizend bezoekers verdrongen zich zondagmid dag in de bowling en rondom de do centen die door het hele gebouw heen in de diverse ruimtes reclame maak ten voor hun cursusaanbod. "Ik ben benieuwd of we straks alle cur susgroepen kunnen huisvesten", aldus administratief medewerker Johan Pijma, die eveneens zeer verrast was door het aantal bezoekers die het slech te weer getrotseerd hadden om naar overhees te komen. Horeca-manager Leo Wijnand en zijn medewerkers deelden gratis kaas uit van het Nederlands Kaasgenootschap, dat C-drie een leuke zuivelschenking bezorgde, terwijl cultureel coördinator Jan Heerkens de leiding had in de theaterzaal waar de Turkse dansgroep (o.l.v. Ersin Seyhan)^ enkele tap-dan- seressen, Renze Ferwerda en de ballet meisjes demonstraties ten beste gaven voor een zich verdringend publiek dat ruimte tekort kwam. Wally Bishop Hoogtepunt van de middag was onge twijfeld het jazz-concert in het Witte Café waar de Stablemates onder lei ding van Joop van Tol veel succes oogstten. "Vooral de jonge vibrafonist Frits Lan- desbergen was goed op dreef en spon taan deden ook bezoekende musici mee aan het eind in een jam-session, zoals de Soester mondaccordeonist Jan Ver- wey", aldus van Tol die elke derde zondag van de maand een jazz-concert organiseert in C-drie voordertig-plus sers". De meeste aandacht ging uit naar "good old" Wally Bishop, die 17 februari a.s. tachtig jaar wordt. Op veler verzoek zong hij om half zes nog een keer "Lady Be Good" en ontving een daverend ap plaus. 's Avonds trad een Joegoslavische dans groep op in de theaterzaal, waar op zaterdagavond "Literair" een aan dachtig publiek trok en vooral de zan geres Elize de Broekert in de smaak viel. Zie het verslag van deze avond elders in dit blad. Vrijdagavond opende Wil Hildebrand een tentoonstelling van het werk van cursisten tijdens een gezellige bijeen komst van docenten en cursisten. "Ik moet u dankbaar zijn, want u bent de eerste die hier exposeren in dit ge bouw als cursisten die een zinvolle vrijetijdsbesteding hier invullen en C-drie maken tot een waar ontmoe tingscentrum" aldus de voorzitter van het stichtingsbestuur. Wij halen een streep door de prijzen. Op al onze artikelen 10%, 20% 30% korting. Een selectie topmerken -staat garant voor de hoogste kwaliteit: Comma. Frapp. Bellissima. Frmani Bulatti. Guillaume. Swatc.h. Pierrn Erhacci. Roberto d'Angelo. Rosv, Kunnrl. ^Yvrs Sainl T.aurent. ZUID PROMENADE 5 SOEST TEL 24314 Inbraak in bureau Huisvesting Onbekenden hebben vorige week kans gezien in te breken in het kantoor van het gemeentelijke bureau Huisvesting aan de Prins Hendriklaan. Er bleek een ruit te zijn ingeslagen. De buit be stond uit een telmachine. Voor 30.000 gulden rook waren buit bij inbraak Smitshof Onbekende daders hebben vorige week door het forceren van de deur kans ge zien binnen te komen in de tabakzaak van de firma V.d.F. aan de Smitshof. Behalve een flinke hoeveelheid strip boeken werd voor ca. 30.000 gulden aan rookwaren weggenomen. Inbraak skibaan Soester - berg Bij een inbraak in het clubgebouw van de skischool aan de Kerklaan in Soes- terberg hebben de daders niet alleen een diaprojector, maar ook een weekendtas met ski-uitrusting, als mede een hoeveelheid snoepgoed en slagroom buitgemaakt. De toegangs deur bleek geforceerd te zijn. De heer O.Z. deed aangifte bij de politie. Zaterdag 11 januari trad de Groningse Noodband op in Artishock. Het was een bijzonder swingend en fris geluid dat de band ten gehore bracht. De Noodband speelt glasheldere mu ziek met spannende harmonieën, tegen- melodieën en opzwepende ritmes. Als er gesoleerd werd was dat uit bundig maar bondig en vaak in duet- of duelvorm. Vermakelijk was het slot nummer waar op een aanstekelijke Afrikaanse beat de trombonist en de altsaxofonist het podium te klein von den voor hun solo-duel en elkaar tot in de sociëteit achterna zaten. Bij de toegift, een reprise van het laatste stuk, kon een deel van het publiek niet lan ger op hun stoelen blijven zitten en werd er nog even uitbundig gedanst ook. Bij elkaar genomen was het dus een geslaagde avond, toch was het toe schouwersaantal maar mager. Nor maal gesproken vind ik het al onbegrij pelijk dat de koncerten in Artishock zo matig bezocht worden, deze keer werden de thuisblijvers wel zeer in het gelijk gesteld. Weliswaar zorgden de twintig bezoekers met het tiental medewerkers en de paar genodigden voor een gezellige drukte, bij zo'n top groep is dat natuurlijk veel te weinig. Bespeur ik hier een vooroordeel tegen de programmering van Artishock? Of gaat de Soester bevolking liever naar Amersfoort omdat wat je van ver haalt nu eenmaal beter is? Zeker is het dat Amersfoort verder van huis is en een stuk duurder. Opmer kelijk genoeg kwam het grootste deel van het Noodband-publiek uit Amers foort. Het wordt tijd dat ook de Soesters in gaan zien dat Artishock wat pro gramma en entreeprijzen betreft de konkurrentie op z'n sloffen aankan. Er is overigens voldoende gelegenheid de gemiste kans binnenkort goed te maken. Volgende maand al bij het jazzrock trio Range, in april bij een klassiek koncert en als klap op de vuurpijl in mei bij J. C. Tans en de Rockets. Vooral deze laatste groep, met een big band geluid dat wortelt in de jaren vijftig rhythm blues, zal naar verwachting de pannen van het dak spelen. Een kans om een va derlandse topgroep in uw eigen woon plaats te zien optreden voor een prik kie. Dat mag u niet missen! Jan van Vlierden lid muziekwerk groep Artishock. Dinsdag 28 januari Voorlichtingsavond en open huis: Alberdingk Thijm College, Laapersveld 9, Hilversum, v.a. 19.30 uur (voor de Brugklas). Woensdag 29 januari Open dag: De Groene School. Hamseweg 70. Hoogland van 9.00-16.00 uur en 19.00-21.00 uur. Zaterdag 1 februari Open huis: Prot. Chr. Mavo "Waldheim". Vondellaan 2-4, Baarn van 10.00- 12.00 uur. Maandag 17 februari Voorlichtingsavond en Open huis: Alberdingk Thijm College. Laapersveld 9, Hilversum v.a. 19.30 uur (voor Brug klas). Dinsdag 18 februari Voorlichtingsavond en Open huis: Alberdingk Thijm College, Emmastraat 56, Hilversum v.a. 19.30 uur (voor Havo- 4e klas/English Stream en Intern. Baccalaureat). Zaterdag 22 februari Open huis: Chr. Mavo Soest, Noorderweg 79, Soest van 10.00-12.00 uur. Zaterdag 1 maart Open huis: Chr. College Griftland, Noorderweg 79, Soest van 10.00-12.00 uur. "Het is een grote sensatie dat zweven de gevoel te bezitten, dat tikkelende te voelen en zo lichtvoetig van de grond los te komen. In plaats van vijftig voel je je vijf kilo. Je bent eigenlijk een slagwerker met je voeten. En dat is heel fascinerend." Zo praat Elly van Ooijen (41over haar vak tap-dance waarin ze zowel op de Muziekschool in Amersfoort als bij C- drie in Soest les geeft. De tapdans is weer helemaal in de mode. Begonnen in de sloppen van Amerika waar negers hun brood verdienen met timesteps, bucktap en showtap, is het ritmisch tappen overgewaaid naar Europa. Vooral de films van Fred Astaire en anderen maakten de dans populair. Nu de mensen die oude films weer te zien krijgen en ook in moderne films veel getapt wordt, vinden ze het ook weer leuk om zelf te doen. Dat is het succes van de nieuwe cur sus, die Elly vorig jaar in Soest ge start is met vijftien leerlingen, wat heel veel is en waarmee zij opvallende resultaten bereikt. Zondagmiddag gaf zij met enkele be ginners en gevorderden een demonstra tie die zeer in de smaak viel bij het aandachtige publiek. Ze streeft er naar zover te komen met een groep, dat ze vaker ergens kan optreden. Een nieuwe cursus op woensdagavond staat in de startblokken bij het cultureel creatief centrum C-drie. "Je hebt er geen ballet-techniek voor nodig, wel een balans van het lichaam. Tapdance is opgebouwd in verschillen de gradaties. Je begint langzaam en via een vast ritme wor^ het opgebouwd naar een sneller teriipo waarin voort- Elly van Ooyen. durend de accenten worden verlegd", aldus Elly van Ooijen die in Soest is geboren, daarna op haar scooter door Europa heeft gezworven, overal heeft gedanst en na 25 jaar in haar geboorte dorp is teruggekeerd. Ze danst al vanaf haar vijftiende jaar, tekent en schildert, trad op met een Spaanse dansgroep, deed aan jazz- ballet, nam deel aan musicals en zingt nu zelf alt-solo Engelse songs en lie deren 'van Schubert en Beethoven. J. V. De stichting Midden-Nederland Helpt de Polen heeft de eerste ambulance, bestemd voor het ziekenhuis in Kozle, in haar bezit. Verreweg het grootste deel van de 9500 gulden die voor de aan schaf van het voertuig nodig waren is afkomstig van een actie in Titusville, de Amerikaanse "zusterstad" van de gemeente Soest. Bill van Engelenburg, sinds kort vice-voorzitter van de stich ting in Titusville, presenteerde de zie kenwagen maandagavond met Ab Blokzijl uit Soesterberg aan een groep medewerkers. Op 16 mei hoopt men de ambulance naar Kozle te brengen. Tegen die tijd moet de wagen behalve de twee brancards, die nu de enige in richting zijn, voorzien zijn van de be nodigde apparatuur. Dat kost 70.000 gulden. Ab Blokzijl, coördinator in Midden- Nederland, gelooft dat de stichting daarin zal slagen. "De auto gaat voor. De ziekenwagens in Polen zijn nu al leen uitgerust met een dokter en zijn tasje, en in dat tasje zitten niet al te veel spullen. We moeten er met z'n allen tegenaan om die wagen vol te krijgen", zei hij maandagavond tij dens een bijeenkomst in restaurant 't Zwaantje. De stichting streeft ernaar in novem ber een tweede ambulance over te nemen van de GGD uit Gouda. Daar voor zijn uiteraard acties nodig, en die zullen behalve in Nederland ook in Titusville worden gehouden. Stimulator Bill van Engelenburg is na het over lijden van ds. Jack Merz één van de nieuwe stimulators achter de Polen- aktie in Titusville. Samen met voor zitter Jock Engel, evenals hijzelf van Nederlandse afkomst, heeft hij een groep mensen om zich heen geschaard, die inmiddels een aantal plannen aan het uitwerken zijn om geld in te zame len ten bate van hulp aan Polen. Als eigenaar van enkele hotels in Flo- rida heeft hij het bestuur van de hotel keten voorgesteld gedurende een maand een halve dollar beschikbaar te stel len per verhuurde kamer per nacht. Die periode zal waarschijnlijk worden teruggedraaid naar een week. De actie zou in november gehouden moeten worden. In maart volgt een actie met snack- en verfrissingskraampjes. In Florida ligt een groot gebied waar allerlei soorten vogels overwinteren. In maart zal daar een grote wandel tocht worden gehouden. Omdat het park van ongeveer 25.000 vierkante meter verstoken is gebleven van ho- 0 Ab Blokzijl en Bill van Engelenburg rFoto: Goos van der Wilt tels, winkels en andere voorzieningen in verband met de aanwezigheid van het Kennedy Space Center, zal men tijdens de wandeltochten kraampjes neerzetten. De winst is voor de Poolse bevolking. In de zomer, vermoedelijk eind juni/ begin juli, komt Van Engelenburg met de chef van de astronauten van de NASA naar Nederland. De bedoeling is dat dan een dia-avond over de ruim tevaart wordt gehouden. Ook zal ge poogd worden om de Nederlandse astro naut Wubbo Ockels, die onlangs een week in de ruimte vertoefde in de Space Shuttle, te strikken. Vuurtje Bill van Engelenburg heeft er zin in. Hij gelooft in het succes van de acties maar is zich terdege bewust dat er hard aan getrokken moet worden. "Na de dood van dominee Merz dacht ik: Dit is het einde van de acties. Het was niet zoals hier dat er twintig of meer mensen hielpen, maar één man. Het vuurtje was uit, alleen de kolen waren nog te zien. Toen kwam in één keer Ab Blokzijl en die gooide weer benzine op de kolen. Jock Engel, die ook actief is geweest in de zusterconnecties, is een motiverende man. Ik heb veel res pect voor hem. Hij is niet iemand die zich opdringt. Hij zal veel goeds doen. Maar we hebben jullie ook nodig. Wij zitten nog in een roeibootje en jullie moeten ons daarbij helpen", aldus Van Engelenburg tegen de medewer kers van de stichting, die kort daar voor tevergeefs op burgemeester mr. Paul Scholten hadden gewacht, die had toegezegd te zullen komen. "We moeten veel doen, want we heb ben veel concurrentie. Er gebeuren veel rampen in de wereld en de mensen zijn altijd geïnteresseerd in nieuwe rampen", zegt Van Engelenburg. In Titusville zal men daarom dia- en filmprogramma's maken over de hulp voor de Polen, zodat het voor de men sen "zichtbaar" blijft. Als hij in de zomer andermaal naar Nederland komt zal de man, die onder meer in Canada en Japan woonde, zijn "Space Shuttle-wagen" meenemen, waarmee hij reclame maakt voor zijn hotel en die in de Verenigde Staten al veel opzien heeft gebaard. Hij meent het zelfde daarmee te kunnen bereiken in Nederland. Door mensen bij de wagen op de foto te zetten denkt hij ook op die manier geld in te zamelen voor het goede doel. SOESTER COURANT Redaktie-adres- Van Weedestraat 227. telefoon 141 52 Op zondag 26 januari 1986 houdt de basisgroep Baam-Soest zijn maande lijkse viering in het Griftland College Noorderweg 79. Aanvang 10.30 uur. Het thema is deze keer "Omgaan met conflicten". Belangstellenden zijn van harte welkom. Voor kinderopvang wordt gezorgd. In de Basisgroep Baarn- Soest probe ren ouderen en jongeren vanuit de Joods-christelijke traditie gestalte te geven aan hun beleving van gemeente zijn. Zij doen dit voornamelijk rond de elementen viering, bezinning en actie. De maandelijkse vieringen worden om beurten voorbereid en geleid door de leden zelf. Theologie, persoonlijke er varing en het maatschappelijk gebeu ren worden daarbij bewust met elkaar verbonden. De Basisgroep op zich wil niet in de eerste plaats actiegroep zijn. De mees te van haar leden zijn wel vanuit een maatschappelijk engagement actief in plaatselijke bewegingen. Nadere inlichtingen worden graag ver strekt door Joop van Haaften, tel. 10087. Op woensdag 29 en vrijdag 31 januari zal de toneelgroep Muz-theater een aantal voorstellingen geven van haar toneelproduktie 'Nou en?!' op de scho len voor voortgezet onderwijs in de ge meente Soest. Het toneelstuk biedt leerkrachten de mogelijkheid het on derwerp vandalisme bij de leerlingen aan te kaarten. De produktie is door de Werkgroep Anti-vandalisme in Soest, waarin o.m. de politie en de gemeente samenwer ken met het onderwijs en andere in stanties, naar Soest gehaald, het Muz-theater brengt vrolijk en onderhoudend toneel, waarin serieuze onderwerpen op luchtige wijze in her kenbare situaties worden geplaatst, compleet met vlotte hedendaagse muziek en een vlotte speelwijze. Het Muz-theater heeft de volgende bezetting: Liesbeth van Laar, Her man van Baar, Ottolien Boeschoten, Theo Fransz en Jan-Willem van Kruys- sen. De voorstelling van 'Nou en?!' duurt ca. 70 minuten. Op woensdag 29 januari wordt een voorstelling gegeven in de aula van het Chr. College Griftland, voor de leer lingen van het Griftland College en de Chr. MAVO. Op vrijdag 31 augustus volgt een voor stelling in het cultureel centrum C-drie aan de Willaertstraat, bestemd voor leerlingen van de Openbare MAVO, de Kardinaal Alfrink-MAVO, de Van der Hucht IVO-MAVO en de scholenge meenschap Eemland. Reeds honderden jaren hebben vrijwil ligers zich ingezet in de gezondheids zorg en de verzorging van gehandikap- ten en ouderen. Na de tweede wereld oorlog nam het aandeel van vrijwil ligers in ziekenhuizen en verpleeghui zen af en groeide het aandeel van pro fessionele krachten. Omdat door verschillende oorzaken een tekort ontstond aan geschoolde krachten werd wederom een beroep gedaan op vrijwilligers. Door vrijwil ligsters van de Unie van Vrouwelijke Vrijwilligsters de UVV (opgericht tij dens de oorlog) werd op grote schaal assistentie verleend in ziekenhuizen en verpleeginrichtingenV ri j willigsters van de UVV zijn nog steeds zeer aktief in vele ziekenhuizen, zij het dat zij in middels in veel gevallen andere taken zijn gaan verrichten. Veel positieve zaken hebben zich in de loop der jaren ontwikkeld, o.a. hebben belangen- of aktiegroepen er toe bijge dragen dat patiënten/bewoners steeds mondiger werden. Toen de gezondheidszorg in de jaren tachtig zo duur werd dat het niet meer verantwoord was de kosten verder te laten stijgen moest bezuinigd worden. Naast taakverzwaring van het aanwe zige personeel, zorgvermindering of een beroep doen op vrijwilligers en op mensen die onbetaald een deel van het werk willen verrichten, ontstond de laatste tijd een tendens waardoor het vrijwilligerswerk in een ander daglicht kwam te staan. Omdat de Vrijwilligers Vakature Bank graag alle vormen van onbetaald werk onder de loep wil nemen en vindt dat de gezondheidszorg een zeer belang rijke plaats in onze maatschappij in neemt, zal in een volgend artikel aan dacht worden gegeven aan de me ningen van werkers in deze sektor, waarin zij hun eigen bijdrage aan de zorgverlening weergeven. Vakatures G Creatief Centrum C-drie heeft plaats voor vrijwilliger m/v. Taken zijn o.a. meedenken en uitvoeren van aktiviteiten op het gebied van film, theater, literatuur en tentoonstel lingen. Tevens gevraagd een technikus voor de licht- en geluidsapparatuur in de theaterzaal (3/638) 0 Met spoed gezocht 'schrijvende me dewerkers' voor de Baanlozenkrant. Een oud-docent van de School voor de Journalistiek Utrecht helpt met de ar tikelen (6/13); 0 Bij de Stichting Vrijwilligers Vaka ture Bank Soest is plaats voor gemoti veerde medewerker m/v. Bij voorkeur iemand met middelbare opleiding. Enige type-ervaring is gewenst. Ook lichamelijk gehandikapte komt in aan merking (10/603). Informatie over vrijwilligerswerk in het algemeen en over bovenstaande vakatures in het bijzonder worden door de Stichting Vrijwilligers Vakature Bank verschaft op maandag, dinsdag en donderdag van 10.00 - 12.30 uur en 13.30 - 15.30 uur en op vrijdag van 11.00 - 12.30 uur. Het adres is C-drie, Willaert straat 49.tel. 12630. Donderdag 28 januari 21.00 uur: Op donderdag 23 januari is in het film huis aan de Steenhoffstraat 46, de de buutfilm van de schrijver/dichter Jewtoesjenko "Kindergarten" te zien. Net als "Pepermint Frieden", die af gelopen week in het filmhuis te be wonderen was, staat ook in "Kinder garten" de belevingswereld van het kind centraal. Nu draait het om de klei ne jongen Zjenia, die de Tweede We reldoorlog in de Sowjet Unie allemaal als een sprookjes ervaart. De 52-jarige Jewtoesjenko, in de jaren zestig nog een kontroversleel en ver nieuwend dichter, maakte de film als een soort autobiografie over zijn eigen leven als kind. Hij trekt op met gauw dieven, zigeuners en zwarthandelaren, maar krijgt tenslotte nog wat opvoe- dign in een munitiefabriek en op een school. De film eindigt met een parade van dansende zingende en vioolspelen de kinderen, nadat de held van het ver haal de rode ster op een toren heeft omhelsd. Dit einde dient als dekmantel voor veel eigenzinnige, poëtische beel den die vooral Jewtoesjenko's voor- keur illustreren voor rommelige markt pleinen, zonderlinge randfiguren en ge wone schurken. Een fatsoenlijke Sow- jet-burger komt er niet in voor, en dat is al wat. Ondanks een enthousiaste pers in de Sowjet-Unie, werd de film na elf weken uit de roulatie genomen. Een scherp artikel in de Prawda, waar in de film als te romantiserend werd beschreven. Aanvang: 21.00uur. Entree: 5,-/leden, cjpen65 4,-. Agenda: Donderdag30 januari: "Basi- leüs Quartet" van Fabio Carpi (Italië 1982). Hoe een generatiekloof onover brugbaar blijkt en tot gevolg heeft dat een vermaard strijkkwartet in een cri sis belandt. Donderdag 6 februari: "Stop Making Sense" van John Demme (USA 1984). Op veler verzoek nogmaals de Talking Heads live op celluloid. Zondag 26 januari: Zondag 26 januari organiseert het kin derfilmhuis Arti-skoop weer een da verende kindermiddag voor kinderen vanaf 4 jaar. Om 14.00 uur begint de middag met een hele leuke film'Peter en Elliott de draak,' een filmsprookje waarin de 9-jarige Peter zijn onsympa thieke pleegouders ontvlucht en op weg gaat naar een vissersdorpje. Hij doet dit op de rug van de draak Elliott. die niet alleen kan vliegen, maar desge wenst in het niets kan verdwijnen. Vooral dat laatste veroorzaakt nogal wat opschudding in het dorpje. Om 15.45 uur is er een korte pauze met natuurlijk weer een gratis glaasje li monade en een versnapering. Om 16.00 uur gaat het programma ver- - der met het theater stuk 'De gevallen engel.' Zondag 26 januari: 0 Leo van den Berg. Een eigentijds sprookje voor kinderen van 4 tot 80 jaar. 'De gevallen engel' is het verhaal van een zorgeloos engeltje. Hoog in de lucht, boven en door de wolken zweeft het zo vrij als een vogel. Niets hoeft het en alles kan het, het leven is slechts zweven. Maar.... er geldt één verbod voor dit schepsel het mag niet in een klein kastje komen. Maar wat niet mag kan heel leuk zijn, dus Eric Erven Engel doet het toch, met het gevolg dat hij op aarde be landt. Het leven op aarde is totaal vreemd voor een engel. Waarom is het overal zo druk, zo gehaast? En wat be tekent dat vreemde gevoel in je maag? En als de minister van onderwijs op belt met de mededeling dat Eric leer plichtig is, raakt hij helemaal van slag. Want op school kom je niet alleen om te leren, je kunt ook ruzie krijgen met een ander kind. Gelukkig wordt Eric ook verschrikke lijk verliefd, maar helaas moet zij niets van hem weten. Ja, dat gebeurt allemaal als je als een vreemdeling op aarde rondloopt. Eric Erven Engel besluit terug te gaan naar de wolken, zijn veilige stekkie. Nu blijkt het kastje defekt te zijn. Noodge dwongen moet hij op aarde blijven, maar dan toont Eric zijn ware gezicht: 'als ik dan toch op deze vreemde aarde moet blijven, maak ik er het allerbeste van en laat me niet weerhouden om het allermooiste na te streven.' Wat Eric dan kiest om zijn verdere aardse leven te doen....? 'De gevallen engel' is een theaterstuk, gebaseerd op het idee om met zo min mogelijk middelen zoveel mogelijk spelplezier te beleven. De kinderen worden meegenomen in een verhaal en kunnen hun eigen fantasie laten wer ken. Het is bedacht, geschreven en wordt gespeeld door Leo van den Berg. De geluids- en lichttechniek is in han den van Henny Schoonoort. Aanvang: 14.00 uur. Entree: 4.-. Reserveren: tel. 02155- 19037.

Soester Courant | 1986 | | pagina 11