oss T BOSS V 'La Pergola' biedt heel wat meer dan alleen pizza's 'Concurrentie? Als je op s.o.Soest zit vind je het toch ook leuk om Ajax te zien spelen...?' gehannes^7 Vlonders in de tuin s dODE TU IN-ADVIESCENTRUM 't vaanlerhoogt PAGlNAijfto/QENSDAG 22 JANUAR11986" NIGEBODEN 250.- 198.- 150.- tiOCKEY 175.- 150.- 100.- 75.- SOES'* iou er le moed lar in SOESTER COURANT PAtJNA15 HET WITTE HUIS Werkplaats Kinder gemeenschap aanwezig bij Scholen-Info Veenbesstraat-bewoners zien niets in club- of buurthuis Pizzeria/ristorante aan Steenhoffstraat heropend Krijn Koetsveld van Nederlands Bach Ensemble: Renovatieplan Smitsveen stuit op bezwaren Dakwerken voor doe-het-zelvers f( Natuurkunde Engels enz. g tarief ter: 16195 B- DICK HOLTHAUS nuper stuk 50.- 80.- u 20% korting lllf/v «'AIWA VED1SH DESIGN 20% korting :D BY HUGOBOSS 25% korting nu 500.- i9>90" nu 35.- door Arie Wandelaar londagmiddag, huize Wandelaar. |jijna pesterig valt de regen met tus- jenpozen uit een grauw grijze hemel. Windkracht 6 doet wat het K.N.M.I. ags tevoren met precieze zekerheid ieft voorspeld. Wie met dit weertype kich op straat begeeft is op weg naar ben weekendarts of een niet gesloten Apotheek. Arie's overburen hebben iets vieren. Auto's rijden af en aan. aruit sprinten familieleden met pak- Kes en bloemen naar een feestelijke |iuiskamer om er iets bijzonders te Vieren. Vanuit zijn werkkamer signaleert Arie ien wegwaaiende hoed, toebehorend i een wat oudere heer, een kleuter, 'die met een goed getimede stap in een klas water een vochtig pak haalt, en ;en oma, die net nog niet vallend, de nd van een stoep over het hoofd ziet. i de trap beneden schalt Marie dat Ide televisie voor betalers van kijkgeld en stevig portie onmacht en wanhoop n de aanbieding heeft. Terreur en terrorisme zijn de onder werpen waarover in het wekelijks t.v.- programma Het Capitool wordt ge sproken. De dodelijke gekkigheid van 'de 20e eeuw waaraan volgens de deel nemers aan de discussie helaas niet Ivalt te ontkomen. Argumenten, die Jvoor en tegen, welles en nietes behel- ■zen, trachten het gelijk van de een, ■het ongelijk van de ander, aan kijkers Ien luisteraars op te dringen. lEen emotionele betrokkenheid, die ■overigens ook niets oplost, maar het onoplosbare iets menselijks zou kwi jnen geven, ontbreekt. De deelnemers laan het gesprek komen op Arie over I als chirurgen, die vlak voor de operatie I met elkaar overleggen hoe ze 't leven I van een doodzieke patiënt zullen gaan I verlengen. Hun uitkomst is dat de pa- I tiënt met de gevonden mogelijkheden I en toepassingen heeft te leven. I Richtlijnen van de 20e eeuw voor ouders, I grootouders. Ze staat volkomen haaks I ten opzichte van hetgeen onze genera- I tie heeft getracht aan kinderen van I deze eeuw over te brengen. 1 Zou dat een verklaring kunnen zijn I voor de crisisverschijnselen tussen I ouders en kinderen inzake geloof, maat schappij en politiek? Kinderen van vandaag kunnen niet anders dan vast stellen dat hun ouders 't met hun op vattingen nogal eens aan het verkeerde eind hebben gehad. Het verklaart waarom kinderen, anders dan vroeger, ophouden met het stellen van vragen. Ze zoeken in onze beleving afleiding, j schijnbare zekerheid in bronnen waar- j uit wij nooit gedronken hebben, en waarvan we de smaak niet kennen. Zondagmiddag in huize Wandelaar. Goeie God, ouder worden gaat vanzelf, ouder zijn, daar zit 'm de moeilijkheid. "Zie de betrekkelijkheid van alles een beetje in", adviseert Marie in een lieve poging er na de uitzending van Het Capitool de moed nog een beetje in te houden. Misschien heeft ze met die opmerking wel 't gelijk aan haar kant. Even later voegt ze er aan toe: "Je kleinzoon van 53 weken stond gisteren voor het eerst op eigen benen. Hij heeft al zes stappen alleen gezet. Schrijf daar eens over." Een opmerking die Arie ertoe brengt zijn gedachten op de automatische piloot af te stellen. Natuurlijk zijn woe de en het gevoel van onmacht zaken die van ouder op ouder werden overge bracht. Wellicht slagen toekomstige wetenschappers er nog eens in ouders en grootouders aan een middeltje te helpen waardoor begrippen als zorg en angst uit hun bestaan verdwijnen. Een soort "hou-er-de-moed-maar-in" pU. Dat zou van ouder zijn een plezante' zaak maken. Geen angst voor honger en oorlog, geen zorg voor milieu en werkgelegenheid, en de zekerheid dat terroristen Nederland links laten lig gen, omdat alle gevangenissen vol zitten, tenzij ze minister Korthals Al tes persoonlijk kennen. "En toch wordt het lente", stelt Marie vast nadat ze met ongezouten com mentaar van dit "Rondje Soest" ken nis heeft genomen. Vervolgens stelt Arie vast dat drie kwartier proeven van Het Capitool, in combinatie met het door het K.N.M.I. kloppende weerbericht, ruim voldoen de zijn om een zondagmiddag grondig in de put te zitten. Er uit. Onze kleinzoon loopt alleen. We pakken de auto en rijden richting Enschede. Ook "om er mee te leren le ven." ARIE WANDELAAR Welkom, in Hotel, Café, Restaurant, Motel in Soest kkk v - - Ook gelegenheid voor bruiloften en partijen Birkstraat 138 - 3768 HN Soest Telefoon (033) 17147» -14140 Telex 70479 nl Het Gas- en CAI-bedrijf in de maand december De gasinkoop in de maand december was 8.018.153 mi3. In december 1984 was dat 8.280.464 m3 en in december 1983 9.477.140 m3. Tot en met december is 69.942.158 m3 gas ingekocht. In 1984 was dat 63.704.086 m3 en in 1983 62.942.961 m3. Het aantal verbruikers steeg ver geleken met de maand november van 15.069 naar 15.139. Het aantal C.A.I.- abonnementen steeg in dezelfde periode van 12.172 naar 12.249. De Werkplaats Kindergemeenschap ('Kees Boeke' school), gevestigd te Bilthoven, zal op 22 januari (van- avond) voor de eerste maal aanwezig z»jn bij de Scholen-Info, die de Ver eniging voor Openbaar Onderwijs, afdeling Soest/Soesterberg, ook dit jaar weer houdt voor ouders en leer lingen van de twee oudste groepen van de basisscholen. De Scholen-Info vindt plaats in de Desmond Tutuschool, Mo lenstraat 8, is vrij toegankelijk voor ie dereen en geopend van 19.30 tot 21.30 uur. Het initiatief om De Werkplaats te la ten deelnemen aan dit gebeuren werd genomen door enige in Soest wonende ouders, die van mening zijn dat de spe cifieke mogelijkheden van De Werk plaats te weinig bekend zijn bij de leer krachten van de basisscholen en bij ou ders. De Werkplaats blijkt herhaalde lijk verward te worden met 'De Vrije School' (op antroposofische grond slag). Eén van die specifieke mogelijkheden is het Lager Algemeen Voortgezet On derwijs (LAVO), een tweejarige oplei ding die een uitkomst kan betekenen voor kinderen, die de basisschool ont groeid zijn maar toch nog niet aan de brugklas toe zijn. In de LAVO-klassen zitten maximaal 22 kinderen; het tem po waarin de leerstof verwerkt wordt is langzamer en er zijn minder leervak ken dan in de brugklas. Zo wordt geen Latijn en Frans geleerd, maar wel drie uur meer aan expressie gedaan. Reeds na de eerste klas LAVO bestaat de mo gelijkheid over te stappen naar de eer ste brugklas. Na de tweede klas LAVO gaan de meeste kinderen naar de tweede brug klas. Enkele kinderen gaan naar an dere scholen, zoals een technische school, huishoudschool of een LEAO. Eveneens vrij uniek in de regio is de tweejarige brugklas voor zowel MAVO als HAVO/VWO. Kinderen die uitein delijk naar de MAVO gaan krijgen op die manier een stuk extra vorming, waar van zij hun hele leven plezier kunnen hebben. Uitgangspunt van de school is de gelijkwaardigheid van docenten en leerlingen en de gezamenlijke verant woordelijkheid voor het gehele school gebeuren. Naast de intellectuele ont wikkeling wordt veel waarde gehecht aan de sociale vorming, hetgeen ge stalte krijgt in het sociaal leren. Via mentor-uren, studie-lessen, vrijwerken uren waarin de kinderen in kleine groepjes extra les krijgen in de vakken waarin zij zwak zijn), een aan de school verbonden pedagoog en even tueel 'remedial teaching' wordt alles gedaan om de leerlingen de kans te ge ven zich in alle opzichten zo goed mo gelijk te ontplooien. Op de zaterdagen 1 februari en 1 maart a.s. wordt er in de Werkplaats een open dag gehouden. Voor nadere inlichtingen: Werkplaats Kindergemeenschap, Kees Boekelaan 10, 3720 AA Bilthoven. Postbus 28, tel. 030-782841. Een aantal bewoners van de Veenbes- straat heeft bezwaren geuit tegen de mogelijke komst van een club- of buurthuis op de hoek Smitsweg/Veen- besstraat. In het concept-bestem mingsplan Smitsveen van de gemeente is sprake van dat idee op de plek waar voorheen de kleuterschool Het Hum- melhonk stond. Sinds de school een vijftal jaren geleden afbrandde, ligt het terrein braak. Enkele buurtbewoners gaven vorige week tijdens de vergadering van de commissie Ruimtelijke Ordening uiting aan hun vrees voor onder andere geluido verlast, indien het clubhuis daar gevestigd gaat worden. Boven dien verwacht men nog meer pro blemen in het verkeersgedrag dan nu volgens sommige bewoners het geval is. De meeste reclamanten zijn lid van de vereniging Veenbes. Mevrouw Naarden verbaasde zich over het feit dat de gemeente het terrein daags voor de vergadering plotseling 'kaalgeschoren' had, terwijl de bewoners vijf jaar lang nul op het request hebben gekregen op al hun klachten over de troep op het terrein. Wethouder drs. G. Plomp zei dat dat niets te maken kan hebben met de ont moeting, die de commissieleden met de bewoners hadden. Hij moest het ant woord schuldig blijven op de vraag waarom gemeentewerken dan wel in actie was geweest op juist die plek. Hij beloofde dit alsnog schriftelijk te laten weten. Hoewel het een concept-plan betreft en er nog niets beslist is, stelde Ries van Logtenstein (CDA) dat het wel toelaat baar is dat op de hoek Smitsweg/Veen- besstraat een clubhuis komt. Jan Visser van Progressief Soest kon zich de problemen van de bewoners voorstellen, maar zei dat er ook over last is van jongeren, die nergens terecht kunnen. Een clubhuis achtte hij noodzakelijk. Vorige week heeft de min of meer of ficiële heropening plaatsgevonden van 'La Pergola,' de bekende authentiek Italiaanse pizzeria/ristorante aan de Steenhoffstraat 55. Gedurende enige tijd is de zaak gesloten geweest wegens een forse interne verbouwing. Daar door is het restaurant flink uitgebreid en biedt het plaats aan nog eens 20 extra gasten die van de inmiddels in heel Soest en wijde omgeving ge renommeerde Italiaanse keuken kun nen komen genieten. Het totaal aantal zitplaatsen is daarmee gekomen op 58. Voor de uitbreiding van het restaurant gedeelte moest de keuken wijken. 'Geen ramp,' aldus het oordeel van Franco en Annelies Usseglio Bran card, die 'La Pergola' sinds november 1984 met veel succes drijven. 'We heb ben in het afgelopen jaar goed ge draaid, en over belangstelling hebben we niet te klagen. De uitbreiding van het restaurant was dan ook hard no dig.' Als de gemeenteraad van Soest mor genavond een definitief besluit neemt over de subsidie-aanvraag van (ten hoogste) 5000 gulden voor het Neder lands Bach Ensemble, om daarmee het doorgaan te garanderen van een serie van vier concerten die het NBE dit jaar op het programma heeft staan, dan zit er in elk geval één man met de oren ge spitst op de tribune. Dat is Krijn Koets veld, dirigent/artistiek leider van het jonge ensemble en in zekere zin de ver persoonlijking ervan. De voortekenen zijn niet bemoedigend, omdat in com missievergaderingen al is gebleken dat met name VVD en CDA uiterst gere serveerd staan om het NBE de ge vraagde garantie toe te zeggen. Toch is Krijn Koetsveld (32) - in het da gelijks leven niet alleen dirigent van het NBE, maar ook van het Nederlands Kerkmuziek Ensemble, freelance re petitor bij het NOS-Omroepkoor en bo vendien part-time directeur van de muziekschool in Waddinxveen - niet echt somber. 'Ik hoop dat VVD en CDA geen fractiestandpunt innemen, maar de leden vrij laten, want ik weet dat een aantal vóór zijn. Dan schat ik de kans niet veel slechter dan fifty-fifty...' Zijn hoop is vooral gericht op de CDA - fractie, die immers vorig jaar wel in stemde met de subsidie van toen 10.000 gulden voor vijf concerten, die alle met succes zijn uitgevoerd. 'Nu bieden we een serie van vier con certen aan en we vragen daar niet meer dan 5000 gulden als garantie voor. Dat geeft toch al aan dat we lang zamerhand op eigen benen komen te staan. En als het voor de VVD een voorwaarde is dat we dat toezeggen, dan wil ik wel garanderen dat dit de laatste keer is dat we om geld vragen. Niet dezelfde pot Vooral de uit CDA-kring naar voren ge brachte kritiek, dat het NBE niet gesub sidieerd zou moeten worden omdat bij voorbeeld de Soester Orkestvereniging op haar subsidie heeft moeten inle veren, weerlegt Krijn Koetsveld met overtuiging. 'In de eerste plaats is het natuurlijk zo dat we niet uit dezelfde pot worden gesubsidieerd. Als wij het niet krijgen betekent dat niet dat het geld aan een andere vereniging ten goede komt. De SOV valt als Soester amateur-vereniging onder de subsidie verordening. Als die zou zeggen: we bieden Soest een heel bijzonder project aan, dan kan ze toch ook subsidie aan vragen? Maar ik neem aan dat; ze daar geen behoefte aan hebben, of er niet toe in staat zijn.' Het NBE is geen Soester vereniging, aldus Krijn Koetsveld. Het valt dus ook niet onder de subsidieverordening. Het NBE neemt kwalitatief ook een geheel andere plaats in, die niet te vergelijken is met andere muziekverenigingen. 'De musici zijn allemaal beroeps, de koorleden zijn afkomstig uit de beste koren en worden streng geselecteerd. Ze moeten aan hoge eisen voldoen. Het is natuurlijk altijd gevaarlijk iets over de kwaliteit te zeggen, maar als je ook maar een beetje inzicht in muziek hebt hoor je het verschil nog met je oren dicht.' Wethouder Kingma merkte vorige week in de commissie Welzijn op dat appels nu eenmaal niet met peren ver geleken mochten worden, maar die vergelijking heeft de raadsleden tot dusver niet kunnen overtuigen. Krijn Koetsveld komt zelf met een beeld dat het misschien nog wat duidelijker maakt Ajax 'Kijk, voordat we begonnen met onze concerten gebeurde er niets in Soest dat daarmee te vergelijken is. Daar vóór moesten de mensen naar Utrecht of Amsterdam. Wij zien onszelf niet als concurrenten van de plaatselijke mu ziekverenigingen, maar als een aan vulling, die juist wel eens stimulerend voor de anderé verenigingen zou kun nen zijn. Concurrentie? Als je zelf op een voetbalclub zit, bijvoorbeeld S.O.Soest, dan vind je het toch ook leuk om Ajax een keer te zien spelen? En geloof maar niet dat iemand die een keer bij Ajax is wezen kijken niet meer bij S.O.Soest langs de lijn gaat staan...' De vraag is dus simpel: heeft de ge meente Soest er ten hoogste 5000 gul den voor over om het 'Ajax' van de Ne derlandse barokmuziek vier maal in Soest te zien optreden, of niet? Enigs zins geamuseerd vertelt Krijn Koets veld dat de vorige concertserie er ei genlijk gekomen is op initiatief van burgemeester Paul Scholten en wet houder Frans Kingma. 'Die waren aan wezig bij de uitvoering van de Hohe Messe in september '84, en zeiden toen: Volgend jaar is het Bach-herdenkings- jaar - kunnen jullie wat doen? Toen hebben wij gezegd: Laten we een serie op touw zetten. Daar hebben we toen 10.000 gulden subsidie voor aange vraagd.' Komisch vindt hij ook dat het CDA vorig jaar boos was omdat bij de aan vraag de commisse Welzijnsplanning was gepasseerd, en nu dezelfde com missie met een positief advies komt het CDA (in de commissies Welzijn en Fi nanciën) op zijn beurt het advies van Welzijnsplanning negeert. 'Als er dan geredeneerd wordt dat deze subsidie niet mag, omdat het zo zielig is voor de Soester Orkest Vereniging, dan heeft men er niet veel van begrepen. Laatste keer Volgens Koetsveld is het echt de laatste keer dat het NBE een beroep doet op de gemeente. 'Die 10.000 van vorig jaar lijken wel verschrikkelijk groot, maar vergeet niet dat de totale kosten zo'n 30.000 gulden waren. Het merendeel kwam uit de recettes en van de sponsors. De sponsors die we bena deren reageren doorgaans positief, maar vragen ons tegelijkWat doet de gemeente? Daarom is het goed als we kunnen laten zien dat het de gemeente ook wat waard is, want dat onder streept dat we een volwassen instelling zijn.' Het NBE staat dit jaar voor een extra probleem. "Het 'gat' van vorig jaar - door het wegvallen van een sponsor, - hebben we met veel moeite kunnen op vullen, maar het heeft wel onze conti nuïteit in gevaar gebracht. Ik sluit niet uit dat we alsnog met een dekkende be groting komen doordat de sponsors vol doende bijdragen, en dan hebben we de subsidie helemaal niet nodig. Het gaat ook alleen maar om een garantie. Toen we die 5000 gulden aanvroegen wisten we ook nog niets over de kontakten die inmiddels gelegd zijn met Vlaanderen en met de TROS.' Hard nodig Koetsveld doelt hier op de uitnodiging om mee te werken aan het Festival van Vlaanderen in juni en die van de TROS om een aantal programma's op te ne men voor uitzending over de radio, o.a. het Mozart-concert dat voor oktober staat geprogrammeerd, met de Grosse Messe en het pianoconcert in c-mol. Daar zit voor het NBE in meer dan één opzicht muziek in, aldus Koetsveld. 'Maar op dit moment hebben we de ga rantie van de gemeente nog hard no dig.' Als de gemeente desondanks niet over de brug wil komen kan de geplande serie niet in de geplande vorm door gaan. 'We zullen uiteraard onze ver plichtingen aan de sponsors nakomen, maar de manier waarop dat gebeurt moeten we dan nog eens bekijken. Ons aanbod is ook dit jaar goed doordacht. Als de gemeente nu zegt: ja. dat vinden we wel mooi, maar geld krijg je niet, dan voelen we ons in dat opzicht na tuurlijk niet verplich't. De financiële basis waarop het NBE berust wordt overigens allengs breder, legt hij uit. 'De vrienden van het NBE, die jaarlijks 100 gulden neerleggen, waarbij ze gratis toegang tot de con certen hebben, is ook een club die groeit. Het toeschouwersaantal voor de grote concerten neemt alleen maar toe. In juini 191, in september 225 en in december 365! Als je zo'n kerk stamp vol ziet zitten, dan weet je toch dat de interesse alleen maar toeneemt. Wat moet je dan nog meer doen om te be wijzen dat Soest de concerten op prijs stelt?' Koetsveld hoopt van harte dat de raadsleden morgenavond een objectieve keus zullen willen maken. 'Ik hoop niet dat ze bang zijn om zich met het oog op de komende verkiezin gen in de vingers te snijden. Als ie dereen vindt dat wat wij doen zo waar devol is, waarom zouden ze dan moei lijk willen doen?' Het Bach-ensemble is nu een echt vol wassen gezelschap, aldus Koetsveld. 'Als musicus zeg ik: hiermee kunnen we doorgaan, maar het zou jammer zijn als we door het uitblijven van deze subsidie misschien een jaar niets kun nen doen. Dan bestaat het volgend jaar niet meer, denk ik. Van de gekke Dat 'overal' in Nederland orkesten worden opgeheven, zoals Willem Blaauw (VVD) vorige week opmerkte, heeft behalve met bezuinigingen ook te maken met het artistieke aanbod, vindt Koetsveld. 'Ieder orkest had bij wijze van spreken de eerste en de twee de symfonie van Beethoven op het pro gramma staan. Daar kun je overal voor terecht, en dat is natuurlijk ook van de gekke. Door de opheffing komen er meer mogelijkheden voor andere soorten muziek. Bovendien ging die maatregel gepaard met een pleidooi voor de eigen culturele verantwoorde lijkheid van lagere overheden, dus dat mag de gemeente Soest zich ook wel aantrekken. Voor de VVD juist een re den om voor te zijn, dunkt me. Ons re pertoire is niet vaak te horen, zeker niet op de authentieke manier waarop ons klein ensemble werkt, rechtdoende aan de historische principes. Dat is u- niek in Nederland, en dat is met name de reden waarom de TROS in ons geïn teresseerd is. Koetsveld is blij met het positieve ad vies van de commissie Welzijnsplan ning, al heeft ook hij zijn vraagtekens bij de suggestie om zo mogelijk in C- drie te concerteren. 'Hoe krijg ik daar 70 man op 't podium, vraag ik me af. Bovendien is er nauwelijks een ruimte te vinden die voor deze muziek zo ge schikt is als de Oude Kerk. Die is wer kelijk ideaal. De akoestiek blijft goed, ook als-ie vol zit. En iedereen kan 't ook goed zien. Bovendien is het ook een ge zellige ruimte. Als je met 300 bezoe kers bent zit-ie goed vol. Als je in de Joriskerk in Amersfoort zoveel be zoekers hebt maakt het nog een lege in druk, maar dat is hier niet.' 'Al zit de kerk stampvol, dan nog ko men we er financieel niet uit zonder steun van buitenaf. Door de kleine en de grote sponsors komen we een heel eind, en we zullen ons maximaal in spannen. Wat we van de gemeente vra gen is niet teveel, vinden wij. En bo vendien heeft het alleen maar een posi tieve invlced op andere instellingen in Soest, zoals het Motet en Madrigaal koor. Dat is nu nauwelijks in staat een orkest aan te trekken, maar als het programma doorgaat kunnen we ge- Achter het restaurant is inmiddels ook een fonkelnieuwe keuken gebouwd, met veel meer werkruimte, zodat de bereiding van pizza's en allerlei andere Italiaanse gerechten met veel meer ef- ficiëncy kan plaatsvinden. Het nieuwe stuk van het restaurant is extra fraai door een fresco van een Turijns land schap. Ook de bar is wat comfortabeler geworden. De kaart heeft eveneens enige uitbrei ding ondergaan. Nieuw bij 'La Per gola' zijn bijvoorbeeld de verse pasta's: lasagna, torteloni, etc. en de antipasto - het koude voorgerecht, bij- zamenlijk in de decembermaand weer een kerstcantate van Bach uitvoeren. Daar komt zo'n koor toch anders ook niet aan tóe?' De gemeenteraad van Soest, zo wordt duidelijk uit Koetsvelds verhaal, staat op het punt een historische blunder te begaan. De vraag is of de meerderheid van VVD en CDA inderdaad Jan Visser gelijk zal geven, die de beide partijen vorige week kwalificeerde als 'cultuur barbaren en kruideniers.' Morgen avond zal blijken of VVD en CDA met dat odium de verkiezingen tegemoet willen gaan. Steenhoffstraat 13 3764 BH Soest Telefoon 02155-10115 effitiency Voor uw complete KANTOORINRICHTING Bureau's Stoelen Computermeubelen Printertafels 0 Het vernieuwde interieur van 'La Pergola. Foto: Herman van üam voorbeeld kalfstong in diverse sauzen, vis, champignons, gevulde eieren en tomaten. Verder biedt 'La Pergola' ook een aantal bijzonder leuke wijnen voor redelijke prijzen. Daarnaast zor gen Franco en Annelies voor een aan tal interessante specialiteiten buiten de kaart om, die wekelijks verschillen. 'La Pergola' (niet alleen maar een piz zeria, maar een volwaardig en authen tiek Italiaans restaurant) heeft inmid dels een uitstekende reputatie opge bouwd. Franco en Annelies: 'We heb ben veel vaste gasten en we merken dat de waardering voor wat we hier doen steeds meer toeneemt. De men sen zijn altijd erg tevreden. 'La Pergola' biedt in de komende tijd op dinsdag (of donderdag) en zaterdag levende, uiteraard Italiaanse muziek. Vorige week was het Idalgo Ferri, die met stem en instrument de gezel ligheid ter gelegenheid van de her opening verhoogde. En er staat nog veel meer op het programma. De pizzeria/ristorante is dagelijks behalve maandag geopend van 17.00 tot 22.00 uur. Van dinsdag tot en met vrijdag kan men er ook voor de lunch terecht: tussen 12.00 en 14.00 uur. De gemeengte Soest goat niet in 1 beroep en daat wi'k best gleuve. gemeengte ben, daan zit je aal in knaap hoog beroep, vin ik. 't Zaal tot, heul niet meejvaalle om ut aalle Soes ders noar de zin te moake. Vrogger woare de mingse laang niet zo laastig as noeng. Je dee gewoon waajje mos doeng en doarmeej waas ut kloar. Vaandoag de daag het iedereejn waat te zeige as t'r un besluut 'enome mot worre. De aaksies en bezettinge ben niet vaan de lucht. En daat komp denk' ok wel omdaawwe veul wiesder benne daan daawwe vrog ger woare. Je heurt vaan aalles en je komp veul meer te wete, en daan be- meuj je je eige ok meer met aalle zoake. Moar volgus de rechter haad de ge meengte zich niet genogt bemeujt met d'r eige zoake en ze moste beter op d'r mede waarkers paasse. En daat aadviesje kost ongs duzend guldes. Daa's goejekoop: nog geejn stuver de maan op Soest. Doar kaajje je nooit un buul an vaalle, zaa'k moar zeige. Moewe doar daan over leige te melke? As de gemeengte óngs un bekeuring geeft bejje de maan meer kwiet. En 't wordt aallemoal zo baar op 'eblo- aze, teugeswoordig. As t'r eejn un scheet loat daan heurt un aangder un dongderslaag. Toen 'k ut verhoal laas vaan de dood 'espote bome in ongze bosse ben'k doa- luk op de fiets 'estaapt en goan kieke. Jk ken aalle bosse en struke en poade as me eige broekzaak, moar ik kong naargus koaie steppe vingde woar daa'k nog nooit 'eweest waas. Wel loage d'r heule baarge doje vogelkaarse laan- gest de weg, moar ik zaag t'r nog veul meer dieper in de bosse, die nog net zo fris as un hoentje woare. Ongze gemeentelukke netuurbescher- mer Chris Uterwiek zee daatter in de bosse wellus noast de pot "epiest wier, moar daat gleuf ik ok weer niet, waant wie goat 'r noeng op de pot in de bosse, ajje bome zaat om je heejn het? Of ut zouw motte weze daajje niet wis aachter welke boom je mis goan, moar daan kaajje ut nog aaltied an de bos- boas vroage. Of an de aamtenoare, moar die hejje ok niet aaltied doaluk bie de haangd in zukke ge vaalle. Ik weet niet waa'k t'r vaan denke mot, moar ik vin wel daazze un hoop aafvaal en troep loate leige in de bosse. Daa's beter veur de bojem, zeige ze, moar je kriegt 'r ok meer ongedierte meej, doch ik. Trouwes, d'r ben nog un zooj diere in de bosse die d'r niet thuus heure. Daat ben zoogdiere op tweej of meer daan tweej wiele, die d'r an 't krosse benne. Bromkrossers woare zullufs ongze gerepoareerde graafheuvel op de Neng an 't bekrosse en ze zoage kaangs om eejn vaan die grote steejne op de hoek in un greppel te douwe. Ajje 't ming vroagt, daan mok zeige. d'r ben round up Soest nog zoveul affaires die niks met gif te moake hebbe, moar wel met ongs eige, en doar houw ik me eige daan meej be zig veur de kraangt. HANNES VAN DE NENG In een brief aan de Gemeenteraad ver zetten de bewoners van de drie-hoog- flats in de Weegbreestraat zich tegen de plannen van de Woningbouwver eniging Soest, die de flats wil renoveren. Zij willen dat de eigenaar geen toe stemming krijgt van de gemeenteraad voor deze plannen en dat de W.S. "di rect start met verbeteringen van de c.v.-installaties en het achterstallige onderhoud". De initiariefnemer van de brief, de heer W. C. J. Scholten, heeft een en quête gehouden onder bewoners, waar van er 190 hebben gereageerd. Resul taat: éénentachtig procent wil de ver anderingen niet, 83% wil geen dakter raswoningen, 65% wil geen lift bij de flat, 88% wil geen technische aanpas singen van de woninginstallatie (elektra), 91% wil geen vuilstortkoker en 86% wil geen tuin. Wel zijn 77% van de bewoners voor isolatie van de woningen indien de kosten hiervan aanvaardbaar zijn. "Ik woon hier nu zestien jaar, ik heb het lijvige renovatierapport goed be studeerd en ik kom tot de conclusie dat de W.S. met haar zogenaamde renovatieplannen gewoon het groot onderhoud op de bewoners wil afwen telen", aldus de heer Scholten. Begin december werd over de plannen een voorlichtingsavond georganiseerd in de Open Hof waar maar zeventig bewoners aanwezig waren. "We kre gen de uitnodiging via de bewoners- vereniging en in het blad van de W.S. stond een summiere aankondiging van de vergadering. Het werd een klach tenavond. Ik ben bang dat het ongenoe gen straks losbarst in de buurt. De ver halen van de W.S. zijn verdoezelend en onjuist. Aldus de heer Scholten, die straks voor een dakterras dat hij niet wil hebben zestig gulden in de maand meer moet betalen. "Na elke renovatie moet de huur omhoog en of de stookkosten tot de helft worden teruggebracht, moet je maar afwachten. Veel mensen hier hebben nu al moeite met de betaling van de woonlasten. Die renovatie gaat nog meer geld kosten. De heer Scholten schreef zijn brief op 2 januari en hij verwacht wel een ant woord van de gemeenteraad. Installatiebedrijf j. cornetisse bv Tel. (02155) 13014-12577 Erik van Dorresteyn medewerker 't Vaarderhoogt Hout is een mooi natuurlijk materiaal, dat bijzonder goed in de tuin past. Uit de praktijk blijkt dat het de laatste jaren steeds vaker wordt toegepast in het openbaar groen en in de particuliere tuinen in de vorm van vlonders. Wat zijn de voor- en nadelen van het gebruik van hout als verhardingsmateriaal en hoe gaan we te werk? Het lijkt wellicht een wat vreemde tijd om ons druk te maken over vlonders in de tuin, nu het behoorlijk wintert maar voordat we het weten zitten we al weer in het voorjaar en komt er weer volop tuinwerk te voorschijn. Momenteel hebben we even tijd om ons wat te bezinnen op eventuele veranderingen in de tuin, waardoor we de komende zomer meer kunnen genieten van onze 'buitenkamer'. Zoals ik reeds ver meldde is hout een natuurlijk materiaal, dat alleen daardoor al bijzonder goed gecombineerd kan wor den met alle andere in een tuin voorkomende ele menten. Het meest essentiële element is de beplan ting. Deze komt bij een vlonder erg goed tot zijn recht. De natuurlijke kleur van hout harmonieert met elke bloem- en bladkleur. Daarnaast kan hout ook uitstekend gecombineerd worden met verhar ding, of deze nu uit oude klinkers, betonsteen, grind of andere natuursteenmaterialen bestaat. Vooral wanneer een tuin grenst aan water of wan neer er een vijver is aangelegd wordt de toepas sing van vlonders een zeer voor de hand liggende zaak in het ontwerp. Niet alleen ter overbrugging van water, maar ook voor de bereikbaarheid ervan in de vorm van een steiger, of als overgang naar een andere verharding. Bij de vormgeving van de tuin kan hout een belang rijke rol spelen. Door een juiste keuze van de breedte van de planken in de richting ervan, kunnen we namelijk optische effecten bereiken. Een smalle lange tuin kan door een goed gebruik van plank breedte en richting een stuk breder lijken en omge keerd. De planken die we voor vlonders kunnen gebruiken moeten of van het bekende Azobé-hout zijn of van drukgeïmpregneerd grenen of vurehout. Dat dit hout van goede kwaliteit moet zijn is vanzelfspre kend omdat het naast slijtage door het gebruik er van ook blootgesteld wordt aan alle mogelijke weersomstandigheden Verduurzaamd vuren of grenehout is aanzienlijk voordeliger en is gemakkelijker te verwerken. Op de lange termijn echter (na zo'n 15-20 jaar) blijkt Azobé-hout wel langer mee te gaan. De vlonderplan ken worden bevestigd op een reeks van dragers met een onderlinge afstand van zo'n 50 tot 70 cm. Deze dragers worden op gelijke diepte ingegraven zodat een mooi waterpas vlak ontstaat. Voor deze drager kunnen we biels of drukgeimpregneerd balkenhout gebruiken. Voordat we de planken aanbrengen met gegalva niseerde spijkers of schroeven met een tussen ruimte van 0.5 tot 1.5 cm. (bredere tussenruimten geven problemen met stoelpoten en schoeiseldoen we er verstandig aan om een laagje grind of mijn- steen tussen de dragers aan te brengen. Dit geeft niet alleen en leuke aanblik van bovenaf maar gaat ook de onkruidgroei tussen de naden tegen. Verder dient nog te worden vermeld dat houten vlonders licht zijn, snel droog, warm aan de voeten en vrij eenvoudig te maken. Voor voorbeelden van en infor matie omtrent het creëren van vlonders kunnen we altijd terecht op het tuincentrum.

Soester Courant | 1986 | | pagina 13