odcima MEDE KRJE 0.89 1.98 99S u zogezien Extra surveillance bij Amerikaanse instellingen i.v.m. terreurdreiging Commissaris van de Koningin maakt kennis met Soest Reorganisatie moet gemeente tot 'inzichtelijk geheel' voor burgers maken Jan Visser weer lijsttrekker 'Progressief Soest' 10% 30% 20% 40% en 50% korting Riblappen 500 gram Magere varkenslappen 64e JAARGANG NO. 21 WOENSDAG 22 JANUARI 1986 'Politie behoefte versterking' Nieuw gemeentehuis is stringente voorwaarde 'Doorrijder' ongeluk Nassauplant- soen door politie aangehouden Bundeling van 'klein links' mikt op 3 zetels CORDUROY PANTALONS op jacks, jassen, kolberts, kostuums, pantalons, overhemden, kamerjassen etc. GLAS HANDEL TRAPPENINDUSTRIE SOEST BOUWMARKT SHOWROOM KEUKENS, SANITAIR en TEGELS Veldweg 4 - Soest - Tel. 02155-14878 GEBRADEN KALFSGEHAKT Honsbergen Samen van 13.98 voor HONSBERGEN Parelwitte bloemkool Honsbergen lijd is geld Een koopje halen! bii PARFUMERIE VAN AMERONGEN KETTING FORMULIEREN Kantoor voor redactie en administratie Van Weedestraat 227 Postbus 57, 3760 AB Soest Telefoon 02155-14152* Postgiro 126156 Abonnement per halfjaar f 12,- Buiten Soest per half jaar f24,- Losse nummers 65 ct. Gecontr. opl. 8000 VERSCHIJNT IEDERE WOENSDAG De waarschuwingsfase voor mogelijke terreuracties van Palestijnse groe peringen tegen Joods- Israëlische en Amerikaanse instellingen blijft ook in Soest vooralsnog volledig van kracht, howel er in onze gemeente geen feiten bekend zijn over activiteiten van wie dan ook, zoals burgemeester P. Schol ten vorige week meedeelde. 'Wij blij ven niettemin op onze hoede,' aldus de burgemeester. De waarschuwingsfase is vorige week ingesteld na mededelingen van het mi nisterie van Binnenlandse Zaken. Soest kent alleen instellingen van Ameri kaanse origine, zoals een aantal bedrij ven, maar ook de Amerikaanse vlieg basis Camp New Amsterdam in Soes- terberg en de Amerikaanse wijk Apol- lo. Het College van B. en W. heeft zich vorige week op de situatie beraden en maatregelen getroffen, omdat Soest te maken heeft met een bijzondere si tuatie: de 'open' wijk Apollo, waar te gen de duizend inwoners van de Ver enigde Staten hun verblijf hebben. De vliegbasis wordt beschermd door eigen veiligheidspersoneel. Vorige week vrijdag vond in het Soes- ter gemeentehuis overleg plaats tussen burgemeester Scholten, de Utrechtse hoofdofficier van Justitie mr. A. Her stel, de 'Soester' officier mevrouw mr. Y. Kruyer, mr. J.C.M. Pommer van het kabinet van de Commissaris der Koningin, majoor S.M. Klijnhout, com mandant van de Koninklijke Mare chaussee Utrecht, en commissaris J.K. Adema en hoofdinspecteur E. de Na- tris van het Soester politiekorps. Het overleg had met name betrekking op de 'bevoegheidsvraag' in het geval dat er maatregelen genomen zouden moeten worden. Daarbij is vastgesteld dat de hoofdofficier van justitie en de burgemeester een gezamenlijke ver antwoordelijkheid dragen. De Soester politie wordt bijgestaan door de Ko ninklijke Marechaussee, die op haar beurt weer een beroep kan doen op de Amerikaanse 'security Police' in Soes- terberg. Daarnaast geldt ook de alge mene bijstandsregeling, als verster king nodig mocht zijn. De surveillance in en rond 'Apollo' is sinds begin vorige week verhoogd en blijft voorlopig op dat niveau gehand haafd, aldus de burgemeester. Versterking De heer Scholten merkte in dit verband overigens nog op dat uit de huidige si tuatie eens te meer duidelijk wordt dat het Soester politiekorps versterking behoeft. 'Er is hier immers sprake van een grote bevolkingsgroep, die verder niet wordt meegeteld bij de vaststel ling van de sterkte van het politie korps. Het streven is erop gericht dat er een wezenlijke vergroting van het korps plaatsvindt, waartoe eerdere verzoeken die tot dusver niet zijn geho noreerd, nog eens zijn herhaald,' aldus burgemeester Scholten. Bedrijven Naast de maatregelen voor 'Apollo' is Camp New Amsterdam ook in staat van verhoogde waakzaamheid gebracht. Verder heeft de politie vorige week de vestigingen in Soest op de hoogte gebracht van de waarschu wingen van Binnenlandse Zaken en Justitie. Het betreft hier Mercurius B.V., Branson Europa B.V., Foxboro Nederland N.V., Trane Airconditioning B.V., Chemco Incorporated en Coca Cola B.V. De politie surveilleert extra in de omgeving van deze bedrijven, maar heeft te weinig personeel voor een intensieve bewaking. Daarom heb ben de bedrijven naar verluidt eigen veiligheidsmaatregelen getroffen over de inhoud waarvan echter niets bekend gemaakt is. e Maandagmiddag j.l. bracht de nieuwe Commissaris van de Koningin in de provincie Utrecht, jhr. mr. P.A.C. Beelaerts van Blokland een kennisma kingsbezoek aan de gemeente Soest. De heer Beelaerts volgde onlangs mr. P. van Dijke op als hoogste bestuurder van onze provincie. Hij werd op het Foto: Herman van Dam bordes van het gemeentehuis aan de Steenhof f straat hartelijk begroet door burgemeester P. Scholten en onder hield zich gedurende enige tijd met het College van Burgemeester en Wet houders, waarbij hij zich uitgebreid over Soest liet informeren. Bekeuringen voor brommende schooljeugd Bij een verkeerscontrole op diverse plaatsen in Soest heeft de politie vorige week vier jeuèdige bromfietsers be keurd. Tweemaal gebeurde dat wegens een verlengde voorvork, tweemaal wegens overmatig geluid van de mo tor. De gemeente Soest moet toe naar een geheel nieuwe organisatie, waarin de onderverdeling in verschillende diensten op uiteenlopende lokaties wordt vervangen door een geïntegreer de organisatie die is onderverdeeld in een viertal sectoren, die gehuisvest worden op twee lokaties: het complex van Gemeentewerken aan de Lange Brinkweg en een nieuw gemeentehuis aan de Dalweg. Daar komt - zeer in het kort - het rap port op neer van het organisatie-ad viesbureau De Galan en Voigt, dat vo rige week door het College van Burge meester en Wethouders aan alle mede werkers is vertrekt met het oog op de komende 'inspraakronde' waarvoor het gemeentepersoneel tot 28 februari de gelegenheid krijgt. Na afloop van de inspraak zal het College een definitief standpunt innemen, dat in de gemeen teraadsvergadering van 10 april wordt behandeld. Het standpunt van het College geldt in De politie is er vorige week na intensief speurwerk in geslaagd de identiteit te achterhalen van de onbekende automo bilist, die op donderdag 9 januari op het Nassauplantsoen twee fietsende kin deren aanreed, die daarbij o.m. een hersenschudding en verschillende kneuzingen opliepen. De bestuurder reed vervolgens met gedoofde lichten snel weg, de kinderen zonder enige hulp achterlatend. De politie stond voor een moeilijke op gave omdat in de verwarring twijfels was ontstaan over de kleur en het merk van de auto, alsmede over het juiste kenteken. Aanvankelijk was gedacht aan een donkergroene Opel, later bleek het te gaan om een blauwe wagen van een ander merk. Ook het kenteken bood de politie onvoldoende aankno pingspunten. Een teruggevonden stuk van de grille leverde echter een bruik baar spoor op. De gezochte wagen werd aangetroffen achter een woning aan de Laanstraat. De eigenaar bleek de schade inmiddels te hebben laten herstellen bij een garagebedrijf in Amersfoort. Bij zijn aanhouding legde Van D. een bekentenis af. Hij verklaar de in paniek te zijn geraakt nadat hij de kinderen had aangereden. De ouders van de kinderen hebben inmiddels laten weten zeer ingenomen te zijn met het optreden van de politie. Dat werd o.m. duidelijk in de bezorging van een aantal taarten aan het politiebureau. Het gemeenteraadslid van "Progres sief Soest", Jan Visser, is unaniem door de politieke groeperingen PPR, PSP, EVP en Onafhankelijken geko zen tot lijsttrekker voor de gemeente raadsverkiezingen op 19 maart a.s. Vier jaar geleden deed de PSP zelf standig mèe aan de verkiezingen, wat de progressie ven een zetel kostte. Nu rekent men op drie zetels in de nieuwe gemeenteraad. Visser is al sinds 1974 raadslid voor "Progressief Soest". Eerst alleen, daarna met drie zetels en deze zittings periode weer alleen. Leidje Tomassen staat op de tweede plaats. Zij was al eerder raadslid voor P.S. in de periode 1978-1982, net als Jan Nuijten, de voorzitter van "Pro gressief Soest". De Politieke Partij Radikalen bezet de plaatsen 1, 2, 7, 10, 11, 12, 14 en 16. De Pacifistisch Socialistische Partij neemt de plaatsen 3, 5, 9 en 13 voor haar rekening. De Evangelische Volks partij komt voor op de plaatsen 6 en 15, terwijl de Onafhankelijken de plaat sen 4 en 8 bezetten. Onafhankelijken zijn niet-partijgebonden mensen die het verkiezingsprogramma van "Pro gressief Soest" volledig ondersteunen. Half februari zal "Progressief Soest" in haar politieke café "Proest" (de Rode Haan) het nieuwe verkiezings programma ten doop houden. "Dat is dan de start van een zeer ludieke en sprankelende verkiezingscampagne dei z'n weerga niet kent in Soest", aldus de lijsttrekker van P.S. De lijst ziet er als volgt uit 1. Jan Visser 2. Leidje Tomassen 3. Gerrit Leeflang 4. Jan Nuijten 5. Elly Joosten 6. Maarten Schaafsma 7. Nel Koster 8. Klaas Levinga 9. Gerard Snijderlaar 10. Frans Diks 11. Jan Uit den Bogaard 12. Astrid Ruepert 13. Dik Fuykschot 14. Wolter Spaink 15. Reeuwert Tromp 16. Klaas van der Schoot 100% katoen met bandplooi en elastische katoen zonder bandplooi in diverse kleuren NU' herenmode Soesterbergsestraat 51 Soest Laat u eerdaags uw huisje verbouwen Vraag Jan van Ede zijn plan te ontvouwen voor strak dubbel glas op de millimeter pas Die vakman die kunt u volledig vertrouwen. Beckeringstraat 50 - Soest (werkplaats woonhuis) BEL 160 55 Of 18429 EN WIJ KOMEN! de huidige fase dan ook nadrukkelijk als 'voorlopig,hoewel B. en W. zich on omwonden uitspreken voor de advie zen die in het rapport zijn neergelegd. Sectoren De gemeentelijke organisatie zal op gaan in een geheel nieuwe structuur, waarin de verschillende diensten wor den ondergebracht in vier hoofdsec toren: 'Planologische Ontwikkeling' (waarin opgenomen Ruimtelijke Or dening, Volkshuisvesting, Milieu, Grondzaken, Stedebouw en Verkeer, Bouw- en Woningtoezicht en Civiele Techniek'Maatschappelijke Voorzie ningen' (Sociale Dienst, Welzijn/Volksgezondheid, Onderwijs, Cultuur, Woonruimteverdeling, Bevol king); 'Publieke Werken' (Sport, Groen en Recreatie, Reiniging, Onder houd Wegen, Bouwkunde CAI) en 'Bestuursdienst' Beleidscoördinatie, Juridische Zaken, Bestuurssecre- tariaat, Kabinet, Financieel Beleid, Voorlichting, Belasting, Interne Zaken en Personeel De brandweer en de politie worden niet in deze sectoren ondergebracht en voor het Gasbedrijf geldt dat moet worden afgewacht wat er van de plannen tot regionalisering terecht zal komen. Centraal in de nieuwe organisatie staat de functie van de gemeentesecretaris, die naast zijn wettelijke taken wordt belast met en bevoegd tot beleidsplan ning en coördinatie. De sectoren, ook die van de bestuursdienst, krijgen elk een sectordirecteur. Daarnaast zullen in de nieuwe organisatie alleen de afde lingshoofden nog leidinggevende func ties hebben. Het rapport stelt voor de uitvoering van het nieuwe model wel als stringente voorwaarde de realisering van het nieuwe gemeentehuis aan de Dalweg, waar behalve de afdelingen van de sector Publieke Werken alle an dere afdelingen worden geconcen treerd. Daarbij speelt de 'klantgerichte benadering' - een van de eerste eisen waaraan de nieuwe organisatie moet voldoen - een belangrijke rol. Burgemeester Scholten refereerde daar vorige week aan tijdens de pre sentatie van het rapport aan de pers, in aanwezigheid van 'personeelswet- houder' Oudemans, loco-gemeente secretaris Nieuwenhuyzen en de heer J.W. Klootwijk van De Galan en Voigt. 'In de voorbesprekingen is unaniem ge-, zegd dat onze organisatie beter op de burger moet worden afgestemd. De huidige organisatie voldoet niet. De burger heeft daar recht op, want die is tenslotte onze werkgever, en op hem hebben wij ons optimaal te richten.' Echt dienstverlenend bedrijf Ook de heer Klootwijk benadrukte dat het de bedoeling van de reorganisatie moet zijn van de gemeente een 'echt dienstverlenend bedrijf' te maken. Volgens hem draagt de nieuwe ver deling in vier sectoren ook in belang rijke mate bij tot een voor de burgers 'meer inzichtelijk geheel,' dat aanzien lijk minder verspreid en versnipperd zal zijn dan de huidige organisatie. Het rapport vormt in de eerste plaats de neerslag in hoofdlijnen van de on langs in Wolfheze gehouden tweedaag se conferentie van burgemeester, wet houders, diensthoofden en vertrou wenspersonen van het personeel. Volgens burgemeester Scholten is ook volop voldaan aan de door de gemeen teraad uitgesproken wens dat in de eerste plaats goed geluisterd zou wor den naar het personeel. De burgemees ter benadrukte dat er overigens nog niets besloten is, zodat de medewer kers in de komende periode volop ge legenheid tot inspraak zullen krijgen. De heer Klootwijk onderstreepte, bij gevallen door de burgemeester, dat de bouw van een nieuw gemeentehuis ab soluut gewenst is. Als dat niet gebeurt blijft het effect van de reorganisatie volstrekt beneden de maat. Wie niet bereid is dat aan te pakken kan het hele verhaal wel vergeten,' aldus de heer Klootwijk. Breed draagvlak nodig Ook wethouder Oudemans merkte op dat er in het rapport wordt uitgegaan van een 'ambitieus wijzigingspro gramma.' Hij wees erop dat het voor veel mensen wellicht een bedreiging kan betekenen, vandaar dat inspraak en goede voorlichting van het grootste belang zijn. 'Wij realiseren ons dat er voor het plan een breed draagvlak no dig is. Bij grote weerstanden is realise ring ervan een onbegonnen zaak. Daarnaast wees Oudemans vooral op de positieve kanten, zoals de andere (snellerewijze waarop ambtelijke ad viezen kunnen worden verwerkt, het geen heel wat bevredigender moet zijn voor de betrokken ambtenaren, omdat er rechtstreeks lijnen worden gelegd naar het College. 'Daar horen we nu nog wel eens klachten over,' aldus de heer Oudemans, die verwachtte dat de medewerkers meer bevrediging en uit daging zouden vinden in de nieuwe werkwijze. Burgemeester Scholten tenslotte sprak als zijn oordeel uit dat het rapport een 'samenhangend' geheel biedt, dat ten slotte ook de burger honderd procent voordeel zal opleveren, 'mits er geen poten worden uitgetroken. Val Op korte termijn wordt ook gewerkt aan een berekening van de financiële aspecten van de plannen. 'We moeten voorkomen dat we in Soest voor de tweede keer in de val lopen door wel mooie plannen te maken en vervolgens te ontdekken dat er geen geld voor is,' aldus de heer Scholten. Concreet naar de burger toe speelt ook de automatisering een gewichtige rol in de plannen voor de reorganisatie. De verbeterde service aan het publiek zal ook tot uitdrukking moeten komen in bijvoorbeeld verlengde openingstijden van een aantal gemeentelijke afdelin gen. 'Maar ook hier geldt de eis van adequate werkruimte.' aldus de burge meester. Datzelfde geldt ook voor het bestuur van de gemeente, met name de gemeenteraad, die moet kunnen be schikken over goed geoutilleerde werk ruimte als bijvoorbeeld fractiekamers. De gemeenteraad zal zelf ook een be langrijke bijdrage moeten leveren om tot een efficiënter organisatie te ko men. Het rapport bevat op dat gebied een aantal opmerkelijke voorstellen. Zo wordt het van groot belang ge noemd dat het raadsprogramma wordt uitgewerkt in een 'concreet richtingge vend collegeprogramma,' dat in elk ge val moet worden geaccepteerd door de 'regeringsfracties.' Daarvoor moet er voor de verkiezingen al een overzicht van al genomen relevante besluiten worden verschaft, waarvan de contïnuiteit bijzonder gewenst wordt en moet tijdens de college-onderhande lingen ook de burgemeester in het overleg worden betrokken, 'gezien zijn deelname aan het collegewerk.' Onvoorspelbaarheid Burgemeester Scholten sprak in dit verband over een 'zekere mate van on voorspelbaarheid' in de besluitvor ming van de gemeenteraad, waardoor het ambtelijk beleid vaak een kwestie van zoeken en tasten is. 'Bij een helder der progamma weet ook het ambtelijk apparaat wat de raad wil en ontstaat er IS G. A. P. van den Bosch Klaarwaterweg 83 - Soest - Tel. 02155-11512 UITVOERINGEN IN ALLE HOUTSOORTEN Alleen donderdag 100 gram Alleen donderdag 500 gram Alleen donderdag door Gerard Paul Meer eerlijk dan tactisch trapte ik bo venop zijn juweliershart toen ik hem zei dat z'n handel mij geen zier inter- reerde. Ik hèb al een trouwring. En een horloge kreeg ik destijds al van mijn verloofde". "Een Pontiac zeker", zei hij met iets schampers in zijn stem. Ondanks mijzelf gaf ik wat onwillig toe dat zulks inderdaad het geval was. Waarom ook niet? Het heeft er al bijna dertig jaar voor gezorgd dat ik overal min of meer op tijd aankom. Taxerend keek hij me aan en, alsof hem plotseling iets geheel anders in viel, zei hij: "Ik heb nog een leuke Cartier voor je". "Wat is dat voor een ding?" vroeg ik terughoudend. "Jij bent toch ook een echte analfa beet, hoor. Wedden dat de eerste de beste voorbijganger jou preceis kan vertellen wat een Cartier is?". En, terwijl ik op mijn gemak van mijn voetstuk duikelde, vertelde hij de ge schiedenis van ene Louis-Francois Cartier die in 1847 een juwelierswinkel in Parijs opende en binnen enkele ja ren hofleverancier van Keizer Napo leon Hl werd. Hij en zijn gasten koch ten sieraden als waren het saucijze- broodjes en de naam van Cartier was al gauw niet meer weg te denken van de talrijke halls en soirees van die dagen. Vanuit het zeer internationaal georiënteerde Parijs droegen Russi sche grootvorsten, Italiaanse edel lieden en steenrijke Amerikanen met zwier de naam Cartier uit over de ge hele wereld. De Zuidafrikaanse ge broeders De Beer leverden schitteren de diamanten die in klokken en horlo ges werden verwerkt. Elkaar opvol gende Cartiers werden intimi aan de vele negentiende-eeuwse hoven. De praatgrage juwelier toonde een in koninklijke stijl uitgevoerde catalogus met wat Cartier zelf "het meest nage maakte horloge" noemt: de Santos. Niet zonder trots wordt daarin Orson Welles geciteerd die ooit zei dat ver valsing een eerbetoon aan het origineel is. De prijslijst van dit zeer courante model-waarvan in 1981 inderdaad 3.000 imitatiekastjes door een stoomwals gerechtelijk gemold werden - begint ergens bij 2.500,-. De kleurige folder showde tevens door briljanten onder gesneeuwde klokken en horloges van enkele tonnen per stuk. Achteloos gaf hij mij een horloge in handen waarin een paar ons goud ver werkt was. Na wat gehannes stond ik met een Cartier om mijn pols voor de prijs van vijftienduizend volkoren broden. ik kon er inderdaad op zien hoe laat het was. bij de ambtenaren meer zekerheid over de vraag welke voorstellen het in de raad al dan niet halen.' 'En dat geeft rust in huis,' aldus de heer Scholten. Verder bevat het rapport o.m. aanbe velingen om de portefeuilleverdeling door de vier nieuwe sectoren heen te laten lopen, om 'verkokering' te voor komen 'Een wethouder is geen minis ter,' en wordt ook aanbevolen voort aan een raadscommissie per porte feuillehouder in te stellen. De commis sie Financiën zou zich ook niet nog eens over de financiële aspecten van be paalde beleidsadviezen moeten buigen, maar zich alleen bezighouden met het financiële beleid als zodanig. Bestuurders gewond bij aanrijding Bij een aanrijding op het kruispunt Van Weedestraat/Stadhouderslaan/- Nassauplantsoen liepen de beide auto bestuurders verwondingen op. Het on geluk ontstond doordat de heer A.B. (84) uit Bussum verzuimde voorrang te verlenen aan mevrouw R.B. (34) uit Soest, die op het kruispunt rechtdoor wilde rijden. Mevrouw B. moest met hoofdwonden naar het ziekenhuis Maarschalksbos in Baarn worden overgebracht. De heer B. zou zich onder behandeling van zijn huisarts stellen. Beide auto's moesten worden weggesleept. Dat doet u in de uitverkoop Soesterbergsestraat 55 Lees (op pag. 6) hoe een Peters-taxatie u handen vol geld bespaart, j* Peters bv r&u voor wonen in de groene zone. MMM in elke samenstelling en uitvoering. Onze specialiteit: o.a. levering kleine oplagen - korte levertijden. Drukkerij Smit B.V. Postbus 57 3760 AB Soest Vanadiumweg 6 3812 PZ Amersfoort Telefoon 033-18747

Soester Courant | 1986 | | pagina 1