ONZE GELDERSE ROOKWORST OFFICIEEL BEKROOND ïersfoort SLAGERIJ DUWEL Twee Soester slagers onderscheiden voor 'ambachtelijke' vleeswaren Infoscan opende showroom in Soest naar ïersfoort D'66 wil nadruk blijven leggen op democratiserin id'Oude Enghe\ Bij ONS OP SOEST ?rs? Een echte ambachtelijke slager maaktz'n vleeswaren zelf Met het mooiste vlees, altijd vers en fijn gekruid volgens een vanouds vertrouwd recept. De beste van Nederland worden van tijd tot tijd bekroond door een speciale jury van het Instituut voor Ambachtelijke Slagersproduktett (JAS). Zo 'n onderscheiding is ons nu uitgereikt. En u kunt welproeven waarom. Mogen wij U daartnp. uitnndiom Kunst Vermaak WOENSDAG 22 JANUAR11986 SOESTER COURANT PAGINA 9 Huisvuil-inzameling Honingbij voorlopig gunstig geregeld Opknapbeurt voor Colenso-park werkster Soesterberg moet uitgroeien tot 10.000 inwoners tketbakker dzestig liger in profite- u wel- 67351 Foto: Herman van Dam als motto: 'Een beeld zegt meer dan Verhalen J. C. van Schagen dichtte, niet om je blijft alleen. Foto:Goos van der Wilt De barbier zingend 'En waar de snelle Eem De Soester bodem kust En waarde motorspuit heengaat De felste branden blust Zo gaan we maar steeds voort AI is het geen paradijs Het Soester volk eet anders niet Dan brood met spek en kijs. (sprekend): Mijn vader was een ge boren Soester en heette in de volks mond Schele Piet van Schrale Helmus van Dikke Jaan van 't Pad. Helmus komt van Wilhelmus en zo heet ik ook. Met 't Pad wordt bedoeld het Kerkpad. Opa Helmus had een kruidenierswin keltje en als kleine jongen mocht ik aan het gigantische wiel draaien van de koffiemolen. Vader Piet schilderde de buitenkant van zijn huis toen veld wachter Kareisen vroeg: kun je mijn fiets ook even een kwastje geven? Va der mengde de zwarte verf met iets wat slecht opdroogt, zodat de veld wachter drie maanden lang met een natte fiets rondreed. Toen er op de Veenhuizerstraat bij Rasch een ruit werd ingegooid, moest Kareisen de schade controleren. Hij stapte naar binnen, kwam weer naar buiten en zeiMinse, minse, aan de bin nenkant is hij ook kapot... We hadden een leuke jeugd als kwajongens in Soest. Het was toch een feest als de sproeiwagen langs kwam met Arie en Henk Vos op de bok. We zochten eikels voor één cent per kilo. Ik bracht ze met Arie van Doorn op de kruiwagen naar Reier Pik of naar de beste wethouder van Soest Peter van Mart. Veel is ver dwenen bij ons op Soest. Zoals Klein Jonkerhofstede op het Kerkpad, Villa Middelwijk, Drikus-over-de-plank, de Gouden Ploeg, de tramremise, het manufacturenwinkeltje van mevrouw van Doorn, het café van Teus van Isselt en de pastorie in de Kerkebuurt. Vroe ger had je daar éénrichtingverkeer achter de kerk om. Daar woonde Ant Kors. Zij was een bietje aan de dove kant en op een dag zit ze koffie te drin ken met Piet en ze zegt tegen hem: Piet, ga eens kieken, ik geleuf dat er geklopt wordt. Afijn, Piet gaat even neuzen en ontdekt een levensgrote vrachtwagen in de keuken die daar pardoes naar binnen was gereden. Soester knollen bestaan ook niet meer, dat was een echt Soester produkt. Een traktatie op tafel. Je moest ze vóór tien augustus zaaien, want de spreuk luid de: wie knollen wil eten moet Lauren- tius niet vergeten. En oppeuzelen vóór de vorst, want 'als het kindje Jezus is geboren, hebben de knollen hun smaak verloren.' Prins Leut I t/m Prins Leut XI Op mijn zevende jaar werd ik al lid van het jongenskoor van meester Horvers. Zevenenvijftig jaar heb ik gezongen en ben ik lid geweest van een koor. Na twee jaar kweekschool ben ik in de crisisjaren leerling-kapper geworden bij Klomp aan de Koninginnelaan. We werkten toen tachtig uur per week. Elke dag van acht tot acht en op zater dag van acht tot half twaalf 's avonds! Na tienen kwamen Jan van Breukelen (slager), slager Renes, Koenen (boer), De gemeente heeft nogmaals nage gaan of er mogelijkheden zijn om het ongemakt voor wat betreft het inzamelen van huisvuil aan de Ho ningbij woningen 10 tot en met 32 voor de bewoners te verminderen. Onderzoek en overleg heeft geleid tot de volgende tijdelijke oplossing totdat de weg gereed is Indien de bewoners van Honingbij 10 tot en met 32 op de vrijdagen de mini-container uiterlijk 11.30 uur aan de bouwweg bij hun woning plaatsen, zal de aannemer ervoor zorgdragen dat de mini-containers naar de Turfstreek ter lediging worden gebracht. Omstreeks 12.30 uur worden de mini-containers ge ledigd en nadien zullen de contai ners - eveneens door de aannemer - naar de woningen worden getrans porteerd, aldus een mededeling van voorlichter Ben J. van Os van de gemeente. De vijver van het Colenso-park wordt momenteel uitgebaggerd. Door de vele bladeren die er in gevallen zijn is de toestand van de parkvijver erg slecht geworden. Het werk wordt uitgevoerd door de firma Post uit Eemnes. Het bruggetje in het park Colenso kreeg gisteren een grote opknapbeurt. Auto vernield De heer J.P. van H. uit Soest meldde de politie begin deze week dat onbekenden een spatbord en de motorkap van zijn auto hadden beschadigd. Er waren deuken in getrapt. De auto stond gepar keerd aan de Beukenlaan. Watersnood in Gouden Ploeg De politie moest er vorige week aan te pas komen toen een bewoner van de Gouden Ploeg door werkzaamheden aan zijn waterleiding plotseling gecon fronteerd werd met een complete wa tersnood in zijn huis. Hij had de hoofd kraan niet kunnen vinden en had daarom de watertoevoer niet afgeslo ten, terwijl hij in de keuken met de kraan bezig was. Opmerkelijk genoeg trof de politie de man gekleed in oliejas en zuidwester in zijn keuken aan. Het leed was overigens gauw geleden. Na een reeks van keuringen en steek proeven zijn op 20 januari in De Ree horst te Ede 80 slager/worstmakers voor hun ambachtelijk vervaardigde vleeswaren door "De Dikzak" (Jules Croiset) onderscheiden. Onder hen waren twee bekende Soester slagers: de heer T. B. Du wel (Steenhoff straat 58) en de heer J. de Bruin (Tamboerijn 17). Tijdens Croisets act "De martelgang van De Dikzak" voor 300 slagers werd het belang benadrukt van kwaliteit en originaliteit op het gebied van smaak en presentatie van de maaltijd. De bijeenkomst was georganiseerd door het Instituut voor Ambachtelijke Slagersprodukten (I.A.S.). Het I.A.S. is een instituut van het Bedrijfschap Slagersbedrijf, de bedrijfsoverheid van de Nederlandse slagerij (werkge vers en werknemers). Het I.A.S. ver zorgt keuringen voor ambachtelijke, door de slager zélf vervaardigde pro- dukten. De eisen die men aan de te keuren produkten stelt, zijn bijzonder hoog. Uitgangspunt is het verwachtingspa troon dat de consument heeft ten aan zien van in eigen bedrijf vervaardigde kwaliteitsvleeswaren. In Nederland zijn nu 637 slagersbedrijven (van de circa 8.500) onderscheiden met een I.A.S.-erkenning. Ieder ambachtelijk slagersbedrijf kan deelnemen. De keuring is ingesteld voor de meest verkochte vleeswaren in Nederland, te weten: rookworst, gekookte worst, leverworst, haus- macher, gebraden gehakt, gekookte achterham en droge worst. De smaak van de genoemde vleeswaren is zeker geen "eenheidsworst". Dit komt om dat de receptuur individueel en streek gebonden is en soms berust op jaren lange ontwikkeling. De keuring per produkt bestaat uit drie onderdelen: een aangekondigde keuring, een on aangekondigde keuring en steekproeven. De consument kan door middel van de I.A.S.-onderscheidingen de erkende produkten duidelijk in de desbetreffen de slagerijen terugvinden. De heer Duwel kreeg een gouden er kenning voor zijn grove rookworst; de heer De Bruin ontving zilveren onder- Tweemaal reikte Jules Croiset een erkenning uit. Op de bovenste foto aan scheidingen voor zijn gekookte worst, <j,e heer en mevrouw Duwel, op de onderste aan de heer De Bruin. rookworst, gekookte ham en lever worst. aardige haarkosmetika roek naar: i typediploma onont- Duits een must is. eve u kontakt op te persoonlijke afspraak 8 HD SOEST nwet swet en de Ouder- 8 en 9 '3. laar gevestigd zijn dingen vanaf 31 ja- 3800 EC Amersfoort. STEENHOFFSTRAAT 58 - TEL. 12377 - SOEST Uw adres voor fijne vleeswaren Sinds vorige week beschikt de firma Infoscan, die zich bezighoudt met de verkoop van draagbare expositiesyste men, over een moderne, goed inge richte showroom op een centrale plaats in Soest: boven de bekende Ford-ga- rage Splinter Eemland op de hoek van de Dalweg en de Beukenlaan. Het bedrijf is het eigendom van het echtpaar J. en M. Engström, dat sinds augustus 1984 in Soest woont en de showroom aanvankelijk had gevestigd in het souterrain van hun huis aan de Korte Middelwijkstraat. Aan de nieu we showroom is ook een moderne kan toor-afdeling verbonden. De officiële opening werd vorige week woensdag verricht door de heer E. Wallström, secretaris van de Zweedse handelsdelegatie in Nederland, in sa menwerking met de uitvinder van het Expand-systeem, de heer Ulf Spannare. Zij deden dat door een Expand-systeem zoals dat in de showroom stond opge steld uit te klappen, waarbij zowel de Zweedse als de Nederlandse vlag tevoorschijn kwam. De heer Engström is van Zweedse af komst en was aanvankelijk in Neder land werkzaam bij de firma Eriksson. Ongeveer drie jaar geleden richtte hij Infoscan op. Behalve het Expand-sys teem verkoopt Infoscan ook het Origi- nal-systeem en levert het verder alle 'toebehoren' bij de mobiele exposities, zoals foto's en tekstwerk, dia-lichtbak ken, info-frames, etc. De bezoekers van de feestelijke openingsreceptie kregen behalve een toespraak van de heer Engström, met duizend woorden,' ook een film over Zweden te zien, waarin met name aan dacht werd besteed aan de hoogwaar dige voortbrengselen van de Zweedse industrie. Auto bekrast Onbekenden hebben vorige week de motorkap en het kofferdeksel van de auto van de heer F.H. aan de Gems hoorn met een scherp voorwerp be krast. De schade bedraagt ca. 500 gul den. uit vervlogen jaren vergeet je niet. Oude mensen vertel len graag over de dingen die voorbijgaan. In Bij ons op Soestpu bliceert de Soester Courant ook in 1986 de herinneringen van Soester burgers die niet zo jong meer zijn. wat eigen was, gaat van je heen en ziet Jan visser ontmoet hen, luistert geïnteresseerd en schrijft hun re-: laas op. Vandaag: Wim Butzelaar 67) Inbrekers SEC-kantine gepakt De politie heeft vorige week twee jeug dige Soesters in de leeftijd van 14 en 15 jaar aangehouden. In oktober waren ze door een openstaand raam binnenge drongen in de kantine van de voetbal vereniging SEC aan de Bosstraat. Daarbij was ook een sleutel buitge maakt. Een van hen ging daarmee in december opnieuw de kantine binnen en maakte daar een aantal dozen met snoepgoed buit. De jongelui bicken belden lid van de club te zijn. Inbraak Duinweg Onbekende daders zijn in het afgelopen weekeinde binnengedrongen in het ge bouw van Amnesty International en de vereniging Naald en Draad aan de Duinweg. Daarbij is vermoedelijk ge bruik gemaakt van een valse sleutel. Een tussendeur in het gebouwtje werd opengebroken en een kast vernield. De buit bestond uit een digitaal klokje ter waarde van 6 gulden. Voorzitter Piet Kort (l.) overhan digt Adriaan Pothuizen het verkie zingsprogramma van D '66. Voor de oudere bevolking wil D'66 een actief beleid, met alle mogelijkheden van inspraak; hetzelfde geldt voor de gehandicapte burgers. Op emancipatiegebied wil D'66 dat de gemeente zich niet beperkt tot het doorgeven van rijks- en provinciale subsidies en verlangt dat bij belang rijke beleidsvoornemens de gevolgen voor de emancipatie worden aangeduid. In de besturen van de gesubsidieerde instellingen moeten vrouwen metter daad deelnemen, al kan dat niet wor den afgedwongen. Gezondheidszorg in Soest vraagt o.m. versterking van de eerste lijn, aldus de democraten, en D'66 zal zich inspannen om alsnog tot verwezenlijking van 'De Oelte' te komen. Op cultureel gebied bepleit D'66 steun aan de Historische Vereniging en de Stichting Oud-Soest, met name met het oog op het behoud van karakteristieke gebouwen, en medewerking aan de herbouw van 'De Windhond.' De 1-pro- centregeling voor kunst bij nieuw bouwprojecten moet weer worden ingevoerd. Natuurbad D'66 heeft geen bezwaren tegen de op heffing van de Sportstichting en wil dat het Soester Natuurbad zo toegankelijk mogelijk blijft voor Soesters, tegen om en nabij de gebruikelijke tarieven. Voor de politie bepleit D'66 een meer op preventie gerichte en meer dienst verlenende aanpak, voorlichting over alcohol en drugs, uitbreiding van het vandalismeproject naar jongeren van 16 tot 18 jaar en vermindering van de administratieve rompslomp. Ook zou D'66 graag vrouwelijk politieper soneel zien aangesteld voor een goede opvang van vrouwen en kinderen na gewelds- en seksuele misdrijven. Op onderwijsgebied wil D'66 meer sa menwerking tussen de verschillende levensbeschouwelijk georganiseerde instellingen en het openbaar onder wijs. Daarvoor moet ook een plan ningssysteem voor de scholen worden ingevoerd. De verkeersveiligheid moet worden be vorderd, de Eng moet autovrij zijn (be halve voor de landbouw en begrafenis sen), hét treingebruik moet bevorderd worden door betere bereikbaarheid van de NS-stations. Ook moet er een betere busverbinding komen met Amersfoort, in het bijzonder met het industrieterrein de Isselt. De financiële paragraaf van het D'66 programma vermeldt tenslotte de wens dat reserves slechts mogen groeien voor zover 'aanduidbaar is welk belang daarmee wordt gediend.' Reservevorming bij gemeentelijke be drijven mag niet plaatsvinden, maar het treffen van voorzieningen is accep tabel. De 'overwinsten' van het gasbe drijf moeten allereerst wórden aange wend om particulieren voor wie een 'onrendabele aansluiting' onbetaal baar is op het gasnet aan te sluiten. BAREETCAFE I Middelwijkstraat 2 1 3764 CG Soest c Tel. 02155-13331 DAGMENU 2 voor ƒ11,50 2 vanaf 17.00 uur Woensdag 22 januari Gehaktbal met spitskool Donderdag 23 januari Goulash met rijst VJUU.UJMIIICllljJ en tomatensla 2 Vrijdag 24 januari 2 Bruinebonen schotel 2 Maandag 27 januari Zuurkool stamppot 2 met worst 2 Dinsdag 28 januari 2 Kerryschnitzel. tuinboontjes Woensdag 29 januari Verse worst met bloemkool Zaterdag en zondag is er geen 2 dagmenu. TEL. 11365 IANSTRAAT 38 onhandig met de inspraak is omge gaan. Pothuizen lanceerde ook een opmerke lijke suggestie voor de werkwijze van de raadscommissies. Hij pleitte ervoor bij de inspraak van burgers twee instan ties in te stellen, zodat de insprekers op hun beurt ook weer mogen reageren op de opmerkingen van de commissiele den. Zo'n regeling mocht wat hem be treft best eens op proef worden inge voerd. Niet voor de eerste keer hield Pothuizen een pleidooi om ook burgers in raadscommissies op te nemen, bij voorbeeld als plaatsvervangend lid, wat zeker voor de kleine fracties een uitkomst zou zijn. Over de gemeentelijke organisatie merkte hij tenslotte op dat bij een orga nisatie 'die efficiënt maar machtig is' de wisselwerking tussen bestuur en burgers in het geding kan komen. 'Dan hoeft het voor mij niet. Beïnvloeding door burgers en politici moet optimaal mogelijk blijven,' aldus Pothuizen. In dit verband noemde hij met name on derwerpen als landschaps- en milieu beheer en ook Soesterberg, dat door woningbouw als gemeenschap in 'even wicht' moet worden gebracht. 'Wie D'66 stemt zal in de komende vier jaar zijn stem herkennen,' beloofde hij zijn kiezers. Programma D'66 Soest legt de kiezers met een pro gramma van 'openheid, redelijkheid en menselijkheid' een aantal voorne mens voor, waarin de door Pothuizen aangesneden onderwerpen zijn terug te vinden. Daarnaast pleit D'66 voor o.m. het vermijden van ophoping van functies bij een persoon in het gemeen tebestuur. Burgemeester, wethouders en raadsleden moeten een opgave van hun nevenfuncties doen, die geen be lemmering mogen vormen voor het werk als bestuurder. Met name is D'66 van mening dat het wethouderschap niet gecombineerd kan worden met het voorzitterschap van een gemeentelijke stichting. D'66 pleit ook voor een sociaal jaarver slag van de gemeente, betere openings tijden van gemeentelijke instellingen (eventueel ook in de avonduren), en zal zich niet verzetten tegen de bouw van een eenvoudig gemeentekantoor van passende omvang. Het personeelsbe leid van Soest moet vrouwvriendelijk zijn, eventueel door een tijdelijke voor keursbehandeling van vrouwen. Winkelpolen gelijkwaardig Op economisch gebied wil D'66 o.m. een actief werkgelegenheidsbeleid, be vordering van deeltijdarbeid binnen het ambtelijk apparaat en de ontwikke ling van een winkelbeleid waarin de' tweepoligheid wordt gehandhaafd. D'66 zal dan ook slechts instemmen met de ontwikkeling van winkelcentra die bedoeld zijn te voorzien in een buurtbehoefte en vindt verder dat de beide winkelpolen gelijkwaardigheid ten opzichte van elkaar dienen te be houden. Voor Soesterberg wil D'66 dat het inwonertal wordt opgevoerd, zodat een volwaardig voorzieningenpakket economisch mogelijk is. üp het gebied van de Ruimtelijke Or dening bepleit D'66 beperking van de vlieghinder van Soesterberg, al is de aanwezigheid van de vliegbasis in we zen 'onaanvaardbaar.' De gemeente Soest moet niet meer groeien en dus in hoofdzaak voor de eigen woningbehoef te bouwen, met uitzondering van Soes terberg, waar naar 10.000 inwoners moet worden gestreefd. Iedere aantas ting van de Eng moet worden tegenge gaan. Bij de woningbouw moet rekening wor den gehouden met kleine huishoudens, onvolledige gezinnen, gehandicapten, alleenstaanden en etnische minderhe den. Betaalbare koopwoningen moeten komen te staan in Soesterberg, Klein Engendaal, Overhees en de 'gaten' in Soest. Vergroening Op milieugebied bepleit D'66 o.m. dat de vervuiler moet betalen en een be spoediging van de afgifte van hinder wetvergunningen. Chemische onkruid- bestrijding is niet langer nodig, vindt D'66, en de natuurlijke omgeving van Soest moet worden beschermd. Ook willen de democraten een verant woorde 'vergroening' van het indus trieterrein. o D'66 is, althans voor zover het afdeling Soest betreft, nog springlevend. Dat bewezen de Soester democraten vrij dagavond j.1. tijdens een zeer leven dige nieuwjaarsbijeenkomst, waar te gelijkertijd op informele wijze het ver kiezingsprogramma aan de openbaar heid werd prijsgegeven. Voorzitter Piet Kort noemde 1986 in een korte speech een jaar waarin voor D'66 veel op het spel staat. Hij citeerde o.m. Van Mierlo, die onlangs had ge zegd dat D'66 nu meer dan ooit nodig is, omdat de democratische spelregels niet meer de goede antwoorden geven op de ontwikkelingen in de samenleving. 'Er zijn nieuwe instrumenten nodig, zodat de parlementaire democratie tot in lengte van jaren gewaarborgd is,al- dus Kort, die opmerkte dat ook in Soest het regentendom nog lang niet was uit- "gebannen. 'Het moet anders en beter. D"66 noemde hij een partij die ook in de Soester gemeenteraad een degelijke politiek voert. 'We zijn eigenlijk de i enige oppositiepartij, maar het leek ér wel eens op dat wij de enige fractie waren die het collegeprogramma had ^ondertekend. Wij conformeerden ons vaak waar anderen zich distancieer- den.' Kort overhandigde lijsttrekker Adriaan Pothuizen vervolgens het zojuist ge reedgekomen programma van D'66, en de tot dusver enige vertegenwoordiger van de democraten in de Soester raad aanvaardde het geschrift op zijn beurt net een korte toespraak, waarin hij al- ivast een voorschotje op het program ma nam. Pothuizen vroeg zich af of een kleine partij eigenlijk wel een programma no- dig had, omdat D'66 toch nooit alle 27 zetels zou kunnen bezetten en een achtspositie buitengewoon onwaar schijnlijk lijkt. De jaren '82-'86 ken schetste hij als een tamelijk ongeluk- Jtige periode, waarin de verhoudingen in de raad veel te vast lagen, vooral (door het numerieke overwicht van VVD en CDA. D'66 noemde hij een par- .tij met nuchtere ideeën over het mee besturen van de burger, al komt de er- I kenning meestal te laat. Inspraak verbeteren Volgens Pothuizen moet in de komende I raadsperiode de nadruk opnieuw K komen te liggen op de democratisering van het bestuur van de gemeente. 'Aan E de inspraak valt in Soest nog veel te i verbeterende burgers kunnen vaak i alleen maar ja zeggen, en als ze toch i nee zeggen zijn ambtenaren en be- I stuurder snel beledigd.' Ook zette hij E vraagtekens bij het winkelbeleid - 'moet dat nu plotseling veranderen?' - e waarvan hij de ontwikkelingen als 'niet zo gezond' kenmerkte, en ook op het ge- bied van het ouderenwerk en de eman- cipatie constateerde hij dat er maar 'Wim Butzelaar in zijn eerste eigen kapsalon. was ik secretaris van de kappersbond, afdeling Soest. Tot mijn vijfenvijftig ste heb ik als kapper gewerkt. Verder was ik lid van de parochieraad en de li turgiecommissie. Zeven jaar heb ik klarinet gespeeld bij de Soester Har monie en al 35 jaar ben ik nu lid van de Springbokken. Op de Bonifaciusschool heb ik 25 jaar voor Sinterklaas ge speeld. Elf jaar lang was ik Prins Car naval voor de Raad van Elf. Prins Leut de Eerste tot en met Prins Leut de Elfde. En nu nog ben ik voorzitter van ORVES, de oude raad van elf. Vol gende week sta ik na jaren weer op de planken ter gelegenheid van het honderdjarig bestaan van de Soester Onderlinge Brandverzekering. Dan vertel ik de aanwezigen over de brand weer van vroeger met z'n opperbrand- meester, kwartiermeester, pompers, pijpleiders, klokkeluiders, klepperlie den, voerlieden, brandputten en sloten. Toen moeten ze bij brandalarm eerst het peerd vangen in de wei om hem vóór de spuit te zetten. En dan zong ik als ceremoniemeester op bruiloften en partijen vaak het Soester lied: 'Er is een hooiberg in de brand gevlogen Hoal de spuut, hoal de spuut, hoal de spuut, Toen de brandweer kwam al aange vlogen Toen was 't uut, toen was 't uut, toen was 't uut. JAN VISSER P.S. Even een rectificatie. In mijn vo rige verhaal (nummer 77moet de ach ternaam van de stationschef van Soest- duinen gespeld worden als: Quick. Een bekende naam in Soest. De naam van het café wasvan Raay Excuus voor de slordigheid. J. V. Paul Dijkman (melkboer) en van Es sen (kruidenier) nog even scheren en knippen. In 1934 zong Jan van Breukelen bij de barbier dan steevast 'Wie met een zachte hand wil zijn ge schoren Kome niet zondags, maar daags tevoren Want wie mij des zondags komt be zoeken Vindt niets anders dan stompe messen en vuile doeken. De vaste klanten hadden een maand abonnement van 1,75 voor drie keer scheren in de week en één keer knippen in de maand. Mijn eerste klant was Evertje Onwezen, de petroleumman. Ik zette het mes recht op z'n kin en gaf hem een jaap, zodat hij naar de dokter moest om de wond te laten hechten. Ik zal ook nooit mijnheer Iseger vergeten. De man was kaal en zijn hele hoofd moest ingezeept en geschoren worden. In 1945 werd ik eigen baas en nam de zaak over van Omzeem aan de Steen- hoffstraat. Vooral door de mede werking van mijn vrouw, die aan alle klanten koffie en thee serveerde, wisten wij een gezellige sfeer te schep pen. Er kwamen vrouwen in de kapsa lon die zeiden: ik mag niet van mijn man thuiskomen znder dat u een bak hebt verteld. Kijk, dit is een boekje waarin ik wel driehonderd moppen schreef, waarvan ik de kernwoorden noteerde. Ik was lid van de toneelver eniging 'Kunst Vermaak'. Alders was de regisseur en Jan Onwezen de conciërge van het Verenigingsgebouw. Zijn vrouw maakte een pan met ballen gehakt voor de pauze. Maar tussen het eerste en tweede bedrijf hadden de mannen van onze toneelclub Ton, Hooft, Karei Visser, Lambert Alders. Toon en Helmus Kok, Arie Stalenhoef en vele anderen de ballen al opgegeten. Later werd ik lid van de examencom missie van de lerarenopleiding. Voor twee uur les kreeg ik 2,50 per uur. Ook

Soester Courant | 1986 | | pagina 9