I m VJÏNBOÜW Agrarisch Onderwijs Centrum Naarden 2« CHRISTELIJKE AGRARISCHE SCHOOL Agrarische school draait uitstekend Eemlandschap is meester schap (m/v) 'Open huis' Eemland - Soest i DE GROENE SCHOOL PAGINA 1? WOENSDAG 29 JANUAR11986 SOESTER COURANT PAGINA 13 OPEN DAG CIEEL EN IDERWIJS 12.00 uur vo-Mavo Doelstelling van de school Voor welke leerlingen: OPEN HUIS Nieuw dierenpaviljoen in Maartensdijk MAVO Soest: mogelijkheden van individuele leerling tot ontplooiing brengen OPENBARE SCHOLENGEMEENSCHAP "DE SCHOTHORST" ATHENEUM,HAVO, MAVO AANMELDING CURSUS '86/'87 Méér mogelijkheden op de Schothorst LU uJEBEasBB&mimMCB» Het Departement van Landbouw Vis serij heeft het Agrarisch Onderwijs Centrum toestemming verleend om per 1 augustus 1986 aan de school de j_|_ vakrichtingen plantenteelt en dierver zorging te verbinden. De leerlingen, die op 1 augustus 1986 in de eerste klas komen, zullen straks in de tweede en derde klas deze twee vakrichtingen rolgen. 3ij de vakrichting plantenteelt zullen iderwerpen uit de bollen-, bloemen-, >ente- en fruitteelt aan de orde ko- ïen, maar natuurlijk worden de bloem- erkunst en aanleg en onderhoud van ven niet vergeten, j de vakrichting dierverzorging, wei tot nog toe niet aan deze school •rbonden was, zal met name de aan- icht gericht worden op de kleine huis eren. Dieren dus die als hobby wor- gehouden of die gebruikt worden en belangrijk zijn voor recreatiedoel einden. In de vierde klas kunnen de leerlingen dan kiezen welke praktijkrichting(en) zij in hun examenpakket willen op nemen: plantenteelt, aanleg en onder houd, bloemsierkunst of dierverzor ging- De volgende agrarische onderwijs op leidingen zijn mogelijk: 1. Lager Agrarisch Onderwijs, waarbij plantenteelt en dierverzorging de nieuwe vakrichtingen zijn naast de reeds bestaande vakrichtingen bloem sierkunst en aanleg en onderhoud van tuinen. 2. Individueel Lager Agrarisch Onder wijs (I.L.O.). 3. De Leerlingstelstels: Bloementeelt A, Groenverzorging A, 2 iaar assisfpntenopleiding; Groenver zorging B, 2 jr. met vervolgopleidingen in de groenvoorziening van eveneens 2 jaar; Bloemsierkunst, 2 jr; 4. CursusonderwijsAlgemene Tuin bouw Cursus 1 jr. Bijenteeltcursus 2 jr. Wellicht kan het volgend cursusjaar ook gestart worden met de opleiding voor medewerkers van Tuincentra. Op 5 februari a.s. zal de wethouder van onderwijs in de gemeente Naar den, de heer Ing. E. G. Dolmans, een nieuw vignet onthullen, nadat de in specteur van het agrarisch onderwijs een korte toespraak heeft gehouden on der de titel: "Vernieuwing in het agra risch onderwijs' Daarna zullen leerlingen van het Agra risch Onderwijs Centrum in een soort mini-bloemengala de leerling van toen en nu fleurig in beeld brengen. Het L.E.A.O. geeft een basisopleiding voor dienstverlenende functies in winkelbedrijven/handelsondernemingen en voor allerlei administratieve functies in onder meer het bank bepaalde overheidsinstellingen. De opleiding omvat: algemene vorming reis- en verzekeringswezen, als ook bi| godsdienst Nederlands, Engels, Duits wiskunde, aardrijkskunde, kennis der natuur handvaardigheid, lich.oefening, muziek boekhouden, bedrijfsrekenen, economie kantoor-, verkooppraktijk machineschrijven; 165 aanslagen per minuut informatica: vanaf 1 e leerjaar ver trouwd worden met gebruik computer toerisme/recreatie Zangvogelweg 4 3815 DL AMERSFOORT Tel. 033-722157 economisch-admimstratieve scholing beroepsvoorbereiding Directeur: J. C. Brosius idatheneum neum DINSDAG 25 FEBR. van 16.00-21.00 uur Examinering: Mogelijkheden na L.E.A.O. opB-C - M.E.A.O., M.C.O., V.H.B.O., K.M.B.0 M.D.G.O. verzorgende beroepen D niveau Aanmelding: zo spoedig mogelijk bij de directeur of op de basisschool ministratie: lort Lager beroepsonderwijs voor dierverzorging planfverzorging, groenvoorziening HAMSEWEG 70 - POSTBUS 28028 3828 ZG HOOGLAND - TELEFOON 033-801331 Schoolleider: Chr. S. Bakker Brugklascoördinator: J. Groenhof js 1986 uit lenbare i der Hucht ilkom. everband n kleine duele uren ierg, Amers- Hstreeks bij: Het verzorgen van een ruime algemene vorming in zowel theorie- en praktijkvakken, waarbij plant en dier centraal staan met als uitgangspunt: goede doorstroming naar vervolgonderwijs. jongens en meisjes die houden van de natuur vaak niet weten wat ze willen worden. OPEN DAG: woensdag 29 januari van 09.00 tot 16.00 uur en van 19.00 tot 21.00 uur. itraat 4) Aanmelding leerlingen tot 30 april 1986 Aanmeldingsformulieren: verkrijgbaar bij de schooladministratie. Dierenriem 2 - Maartensdijk - Tel. 03461-1436 Centraal staat de algemene vorming van het kind. Dit gebeurt vanuit een kennismaking met de land en tuinbouw. In de verbrede opleiding zijn theorie en praktijk zo verdeeld, dat er aansluiting is naar vele vormen van vervolgonderwijs, ook buiten land- en tuinbouw 1e leerjaar: brugklas 2e en 3e leerjaar: verbreding 4e leerjaar: examenjaar Het eindexamen bestaat uit: vier algemeen vormende vakken twee praktijkgerichte vakken te keizen uit: dierhouderij plantenteelt groenvoorziening bloemschlkken/-binden techniek/lassen Diploma is te behalen op A, B, C, D (mavo)niveau. Extra te behalen diploma's: booglassen, typen, machinaal melken en tractor-rijbewijs. Doorstromingsmogelijkheden naar: middelbaar beroepsonderwijs leerlingwezen kort middelbaar beroepsonderwijs vooropleiding hoger beroepsonderwijs De school heeft een afdeling voor: INDIVIDUEEL ONDERWIJS met kleine klassen en extra begeleiding. Elke woensdag van 13.00-14.30 uur tot en met 5 maart. Daarnaast ook de zaterdagen 1 februari (inclusief hanenkraaien) en 1 maart (inclusief bloemschik wedstrijd) van 10.00-12.00 uur. De Christelijke Agrarische School aan de Dierenriem is een streekschool voor land- en tuinbouw. Het verbrede onderwijs vindt algemene waardering. Dit blijkt wel uit de sterke groei van de school de laatste jaren. Binnenkort komt een nieuw dierenpa viljoen klaar en aan de uitbreiding van de school met 4 lokalen wordt hard ge werkt. Onder het verbrede onderwijs wordt verstaan, dat leerlingen de eerste drie jaren een breed vakkenpakket aange boden krijgen. De theorie en de prak tijk zijn zo verdeeld, dat er aansluiting is naar vele vormen van vervolgonder wijs, ook buiten de land- en tuinbouw. Aan het eind van klas drie wordt ge kozen in welke vakken eindexamen wordt gedaan. Dat op de Agrarische School de tuin- bouw-afdeling geen ondergeschoven kindje is blijkt bijvoorbeeld uit het feit dat in het examenpakket ook vakken worden opgenomen als bloemschikken en binden, tuinaanleg- en onderhoud. Voor een deel worden deze vakken in de nieuwe plantenkas gegeven. In de winterperiode wordt aandacht besteed aan tuinaanleg- en het onderhoud daar van. In het voorjaar wordt alles leeg gehaald en worden in de kas planten gekweekt, 's Zomers worden de leer lingen buiten in de schooltuin aan het werk gezet. Na de zomervakantie wor den planten gestekt, die later weer in de perken en plantsoenen worden uitgezet. Per seizoen wisselen de werkzaamhe den en dat geldt eveneens voor de groentetuin, waar door leerlingen de traditionele landbouwgewassen ge teeld worden, zoals mals, gerst, haver, rogge, voeder- en suikerbieten. Aan deze gewassen wordt ook onderzoek verricht. Behalve alle voorkomende groentesoorten worden ook bloemen gekweekt, waarvan de leerlingen de Latijnse namen in het hoofd moeten stampen. Leuker vinden zij het in het algemeen om van de bloemen fraaie stukjes te maken. 1 Augustus 1986 start in Soest een Mavo voor algemeen bijzonder onderwijs, die ontstaan is uit een fusie tussen de Openbare Mavo Soest en de Van der Hucht IVO-MAVO. De school zal zich voorlopig presenteren als "Mavo Soest." Het onderwijs is gericht op het eind examen Mavo-d en Mavo-c. De werk wijze die zal worden gehanteerd wil de mogelijkheden van elke individuele leerling zo veel mogelijk tot ontplooi ing brengen. Binnen het onderwijsleer proces zal daarom veel aandacht be steed worden aan de begeleiding van de leerlingenImmers om optimaal te presteren zal een leerling goed bege leid moeten worden. Om dit te kunnen realiseren zal de school veel aandacht besteden aan: DBK, differentiatie binnen klasseverband De leerlingen blijven per jaargroep in klasseverband bij elkaar. Binnen die groep wordt naast de basisleerstof per vak, individueel of in groepjes, ge werkt aan herhalings- en/of verrij kingsstof, afhankelijk van de presta ties van elke leerling afzonderlijk. Daarnaast wordt de leerstof aangebo den en verwerkt d.m.v. verschillende werkvormen. Leerstofindeling De leerstof is per vak voor een jaar verdeeld in kleine gedeelten. Dit maakt diagnostische toetsing moge lijk. Door de diagnostische toetsing krijgt de docent inzicht in de mate van verwerking van de leerstof. De leer stofeenheden zijn gegroepeerd in een tiental grotere gehelen. Hieraan ge koppeld is een tienmalige rapportage van de vorderingen. De tien rapporten geven ouders, leerlingen en docenten een goed inzicht in de vorderingen en maken snel ingrijpen mogelijk, indien dat nodig is. Paladijnenweg 611 - 3813 KD Amersfoort Telefoon 033-750184 Rector: drs. A. M. van der Werf "De Schothorst" is gehuisvest in een modern, goed geoutilleerd gebouw, gelegen aan de noordkant van de stad Amersfoort en uit stekend bereikbaar met openbaar vervoer. Voorde cursus '86/'87 kunnen nu reeds leerlingen aangemeld worden voor: a. de brugklas b. de 2e klas atheneum, de 2e klas atheneum/havo, de 2e klas havo/mavo en de 2e klas mavo c. de 3e, 4e, 5e en 6e klas atheneum d. de 3e, 4e en 5e klas havo e. de 3e en 4e klas mavo Aanmelding voor bovengenoemde leerjaren kan rechtstreeks bij de school plaatsvinden. Voor de brugklas kan de aanmelding ook via de basisschool geschieden. Een informatiepakket wordt op aanvraag toegezonden. Om ouders en hun kinderen in de gelegenheid te stellen met de school kennis te maken, wordt er OPEN HUIS gehouden op maandag 24 februari en op dinsdag 4 maart a.s. Aanvang 19.30 uur. Indien U de school op een ander tijdstip wilt bekijken, kan dat na telefonische afspraak. Directeur Nieuwenhuyze vindt dat de school zijn „expansiedrang" wel op kan vangen. Nu zijn de leerlingen on dergebracht in de "de Vierstee", om dat de (nieuwe) school te klein bleek. "Wij verwachten dat met het nieuwe cursusjaar honderd leerlingen voor de deur staan, waarvoor geen lokaal be schikbaar is. Er liggen al plannen op tafel voor de bouw van vier extra lo kalen. Ik ben niet bang voor vergroting van de school. Als een school goed draait wordt hij groter. Dat is een na tuurlijke groei. In die gezonde situatie kunnen nieuwe leerkrachten zich mak kelijker aanpassen en meedraaien in de traditie van de school. Daarnaast komen wij een middag per week in onze vrije tijd bij elkaar voor het begeleiden van de kinderen en niet alleen op leertechnisch terrein. Er wordt besproken op welke wijze kinde ren geholpen kunnen worden die in de problemen zitten" Nieuw dierenpaviljoen Onlangs werd een nieuw dierenpavil joen opgetrokken. Het is een prachtig rustiek gebouw in de dierenwei, gele gen in de schooltuin. Daar komen binnenkort de wat grotere huisdieren zoals konijnen, schapen en geiten. De kleine huisdieren zijn gehuisvest in het lokaal dierenhouderij. Daar zijn de vissen, cavia's en vogels. Open huis Voor wie meer van de school wil weten is er tot 5 maart elke woensdagmiddag van 13.00 - 14.30 uur open huis in de school aan de Dierenriem 2 te Maar tensdijk. Toekomstige leerlingen kunnen door middel van een puzzeltocht met het ge bouw en de verschillende vakken ken nis maken. In de recreatieruimte van de school staat een video waarop een film wordt gedraaid, waarin het ver loop van een dag wordt vertoond. Op zaterdag 1 februari is er open huis van 10.00 - 12.00 uur. Dan is er ook een wedstrijd hanenkraaien. Op zaterdag 1 maart is er op dezelfde tijd open huis, maar dan met een bloem schikwedstrijd. De behoefte aan goed geschoolde be roepsbevolking neemt weer toe in Ne derland. Op de S.G. "Eemland" te Soest heeft men een goede graad meter: de rinkelende telefoon rond de examentijd. Werkgevers bellen dan de school, om te vragen of wij nog geschik te meisjes of jongens zijn, die wil len werken! Dat is jaren anders ge weest, maar nu is het weer actueel. Vaak kan de vraag bevestigend be antwoord worden, maar even vaak wordt de werkgever teleurgesteld. Niet omdat jongens of meisjes er niet zouden zijn, maar ze willen meestal eerst nog verder leren via het MBO! De mogelijkheden met een LBO-diploma zijn zeer uitgebreid. De mogelijkheden voor een leerling op een LBO-school ook.- De samenstelling van het examenpakket en de vaststel ling van het niveau (A, B, C, D) biedt iedere leerling individuele kansen. Het LBO levert geen eenheidsworst, maar een opleiding, die aangepast is aan de capaciteiten van ieder kind per soonlijk. Wanneer men bedenkt, dat het LBO-C diploma dezelfde doorstro mingsmogelijkheden biedt, als een MAVO-diploma (ja, zelfs een 3-jarige opleiding, gelijkwaardig aan HAVO, het z.g. VHBO: Voorbereidend Hoger Beroepsonderwijs), kun je gerust stel len, dat een LBO-opleiding de meest veelzijdige is. Wie er dan bij vergelij king tussen MAVO en LBO nog praat over "hoger" en "lager" niveau, is ge woon niet (meer) op de hoogte van de laatste ontwikkelingen. LBO is gewoon iets heel anders, maar zeker niet min der! Veranderingen, vernieuwingen en verbeteringen zijn in het verleden steeds voorbereid op LBO-scholen. Met name het werken op verschillende niveaus, doet geen schoolsoort het LBO na. Geen hapklare brokken, maar wel pas-gemaakte pakketten voor ieder kind afzonderlijk. Niet te groot De S.G. "Eemland" te Soest is (nog) geen grote leerfabriek. Men kent de leerlingen nog bij naam. Persoon lijke contacten en aandacht voor el kaar is op zo'n niet te grote school nog te verwezenlijken. Voorlopig is de S.G. "Eemland" groot genoeg om ook in de toekomst de opleidingsmogelijkheden te handhaven. Op dit moment zijn er zeven afstudeerrichtingen voor de 400 jongens en meisjes - Verzorgende Beroepen - Mechanische Techniek - Bouwtechniek - Verkooppraktijk - Mode en Kleding - Motorvoertuigentechniek - Vrije Afstudeerrichting Deze krant zou te klein blijken, als alle doorstudeermogelijkheden zouden worden gegeven. De afstudeerrichtingen prikken een leerling namelijk niet vast. Iemand met Bouwtechniek in z'n pakket, gecombineerd met Wis- en Na tuurkunde, kan ook in de elektrotech niek. Raar maar waar. Getallen Dat Nederlanders niet zo gek zijn op statistische cijfers behoeft geen be toog. Toch hangt de Nederlandse sa menleving van statistieken aan elkaar en meestal kun je er nuttige gegevens uithalen. Wanneer men in deze tijd van het jaar nu toch bezig is met school keuze na de basisschool, is het best nut tig om cijfers van vraag en aanbod op de arbeidsmarkt eens onder de loupe te nemen. Wist u dit al? Getallen van 1985! Het eerste getal geeft het aanbod (van schoolverlaters) aan, het tweede getal de vraag in vacatures Mavo: 12-14,5 Havo/VWO: 15-9,9 HBO: 11-15 LBO: 22-30,3 MBO: 16-21 Universitair: 6-3 Deze getallen zijn eind 1985 vrijge geven door het COA (Contact Onder wijs Arbeidsveld) een instantie, inge steld door het ministerie van Onder wijs (ze doen nog wel eens goede din gen en het Bedrijfsleven. Het meest opvallend is, dat opleidings instituten, waar de B van Beroepson- dewijs in voorkomt, er het gunstigst afkomen! Voeg daar het gegeven aan toe, dat de doorstroming van LBO naar MBO uitstekend is en veelvuldig voor komt, dan is zo'n LBO-keuze zo gek nog niet. Wilt u voorlichting over LBO-- mogelijkheden, dan kunt u die dage lijks krijgen aan de vele LBO-scholen in onze regio. Eén van die scholen treft u vlak bij huis: S.G. 'Eemland' - Soest. Voor inlichtingen02155 -14244. i-uren In het lesrooster zijn een aantal uren gepland waarin leerlingen individueel, of in groepjes, extra hulp krijgen voor vakken waarbij dit nodig blijkt te zijn. Huiswerkbegeleiding De lessen worden zo veel mogelijk in gericht op een wijze dat er per les tijd overblijft om aan het opgegeven huis werk te beginnen; de leerling weet dan nog hoe een en ander moet worden aan gepakt en de docent of een medeleer ling kunnen hulp bieden. In de studie lessen en in de i-uren wordt aandacht besteed aan het "leren heren." Motivatiebevordering Tijdens de studielessen en tijdens de i- uren wordt gewerkt aan de motivatie van de leerlingen met behulp van moti vatie ondersteunende methodes. Mentoraat Elke leerling wordt begeleid door een docent die het reilen en zeilen van zijn/haar groep en van de individuele leerling binnen die groep leidt en bege leidt. Indien nodig helpt en adviseert de mentor leerlingen bij persoonlijke problemen. Dekanaat De dekaan informeert de leerlingen met betrekking tot hun toekomstige school- en beroepkeuze. Hij adviseert eveneens bij het samenstellen van het vakkenpakket voor het examenjaar. Naast bovenstaande kenmerken is het volgende op te merken - in klas 2 en 3 wordt informatiekunde gegeven - er wordt veel aandacht gegeven aan buitenschoolse activiteiten - er zijn goede doorstroommogelijkhe den naar Havo en middelbaar beroeps onderwijs; - vanuit Utrecht-Soesterberg-Amers- foort-Baarn-Hilversum is de school goed bereikbaar (bushalte voor de school). scho lengemeenschap "Eemland" in Soest open huis. Overdag vonden zo'n 480 ba sisschoolleerlingen hun weg door de school. Het "E-team" leidde hen langs de verschillende afdelingen. Een leer zame dag voor alle 8e-groepers Het hoogtepunt vond donderdagavond plaats, toen de met feestverlichting versierde school open stond voor alle belangstellenden. Daar kon iedereen er getuige van zijn dat "Eemland schap is meesterschap" geen loze kreet is. De hypermoderne digitale af- leesapparatuur in de afdeling mecha nische Techniek en de Pizzeria "Pal- ma Talma", waar ook een modeshow van zelfgemaakte kleding werd ge geven, waren de nieuwtjes van de avond. In een rustige feestelijke sfeer konden belangstellenden op hun ge mak de zaak bekijken. "Eemland" mag terugzien op twee zeer geslaagde dagen, waarbij men over belangstelling niet te klagen had Zoals op veel scholen in Nederland het geval is, heeft de o.s.g. de Schothorst de opleidingsmogelijkheden voor de leerlingen verruimd. Was er tot voor kort een 2-jarige brugperiode voor alle leerlingen, nu zijn er naast een twee jarige brugklas, aparte klassen voor de Atheneumopleiding en aparte klassen voor de Mavo-afdeling. Leerlingen dat gene bieden wat ze nodig hebben en aankunnen, is de basis voor deze school structuur. Jarenlang gold het als een groot ideaal als alle leerlingen, ongeacht hun intel lectuele mogelijkheden, zo lang moge lijk bij elkaar onderwijs zouden kun nen volgen. Een verlengde brugklas tot 2 leerjaren, zelfs 3 jaar gaf daar het logische antwoord op. Op de Schot horst is men van mening dat er inder daad grote voordelen aan een verleng de brugklas zijn verbondenMeer leer lingen krijgen kansen om te laten zien wat ze aankunnen. In de praktijk blijkt het namelijk voor te komen dat leerlingen zich pas in de loop van het 2e en 3e leerjaar ten volle ontwikkelen, ook op intellectueel ni veau. Sommige leerlingen die met een Mavo-advies de eerste klas binnen stappen, blijken na twee jaar toch naar het Atheneum te kunnen. Het omge keerde komt soms echter ook voor. Om deze leerlingen de tijd te geven en zich te bewijzen heeft de Schothorst in de 2e klas speciale mengklassen, Mavo/Havo en Havo/Atheneum. Van een groot aantal leerlingen echter kan men na één jaar (de brugklas) wel aangeven in welke richting zij zich gaan ontwikkelen: Mavo, Havo of Atheneum. Voor deze leerlingen zijn er 2e klassen Mavo en 2e klassen Athe neum. De leerlingen van wie duidelijk is dat zij naar de Mavo-afdeling gaan, kunnen in die aparte 2e klassen Mavo rekenen op een aanpak, die op hen is afgestemd. Zij krijgen géén leerstof die voor hen te hoog gegrepen is. Leerlingen in de 2e klas van het Athe neum kunnen beslist méér aan dan de basisleerstof die alle leerlingen in de 2e klas krijgen. Zij zullen dan al zwaar der worden belast, en een grote intel lectuele uitdaging voorgeschoteld krij gen. In de 2e klas kunnen zij dan latijn gaan volgen; latijn niet als zuiver an tiek cultuurgoed, maar als basis voor de talenstudies en vele andere univer sitaire studies later. Uiteraard op hun niveau, kunnen ze rekenen op een meer wetenschappelijke aanpak, die o.a. blijkt uit een grotere zelfstandigheid. Hoe zit het dan met die idealen van vroeger? De school heeft gemeend om enerzijds vast te houden aan de idealen van "meer kansen op ontwikkeling ge ven" en anderzijds de leerlingen dat te geven waar ze recht op hebben: goed onderwijs aangepast aan hun eigen mogelijkheden.

Soester Courant | 1986 | | pagina 13