O 't Zwaantje f:u j REGENJAS „,8?0 WINDJACK „,6?° 'De horizon is wijder dan de Van Goyenlaan in Soest' i^Qjeharines4^ BLIJ MET DE STOMERIJ" TUIN-ADVIESCENTRUM 'tvaanlerhooQt WOENSDAG 29 JANUAR11986 SOESTER COURANT PAGINA 17 Een man fantasie Wandelaar j. cornelisse bv. Licht- en Krachtinstallaties King's kapsters in de prijzen Kinderboerderij De Vrije Teugel Libel-bewoners: problemen met gevaarlijke verkeers situatie FEBRUARI-AANBIEDING: TEXTIELREINIGERS Peter Ensdorff en Elly van Ziel maken 'wereldreis' Tweede projekt Afbouwwoningen in Soest? x'fx' 1 iü'.t: Stichting 'Spullenhulp' Jeugd Kardinaal Alfrink-Mavo ondersteunt aktie Nederlandse Jeugd Rode Kruis voor doe-het-zelvers Kiwi's uit eigen tuin door Arie Toen we nog 1985 schreven kwam Marie, enkele dagen voor Kerstmis, met schone was, en een merkwaardig verhaal uit de wasserette thuis. Dit bij vele Soester huisvrouwen zeer popu laire schoonheidsinstituut is door was- baas De Bree voorzien van een prik bord. Tal van levende wezens, zoals honden en katten, komen via deze ser vice in de aanbieding, en wie hand schoenen, paraplu's, goud en zilver ge vonden, dan wel verloren heeft, kan ook van deze gratis advertentie-ruimte gebruik maken. Verder is er nog wel eens jeugdig personeel in de aan bieding. Ook kan het gebeuren dat jongelieden zich op vrijersvoeten wil len begeven en zichzelf daarvoor met welgekozen teksten ongeveer de hemel inprijzen. De wasserette, "elck wat wils." Van dit alles wordt Arie door Marie re gelmatig op de hoogte gesteld, om het vervolgens voor kennisgeving aan te nemen. Eén mededeling, vlak voor wij aan Kerstmis '85 zouden gaan begin nen, maakte daarop een uitzondering. Lees u even mee: S.O.S. "Wie weet er een kado voor een man van Jf6 die alles al heeft voor 15,- tot f20,-." Inventieve geesten waren met geschre ven voorstellen hulp komen bieden en hadden oplossingen als: "een Anton Pieck kalender, sleutelhanger die terugfluit, een rubberen pop" aangedra gen. Marie's bijdrage bestond uit de gekrabbelde tekst: "Een vrouw met fantasie. Wat Arie van het opgeprikte noodsig naal dacht, wilde Marie na het voorle zen van de voorgeschreven S.O.S.-ad vertentie weten. Arie's visie zorgde voor grote verwar ring in huize Wandelaar. Hij stelde vast dat mannen van 46 tegen het eind van ieder jaar onder kalenders worden bedolven, dat het voorstel van de sleu telhanger een ludieke grap was, omdat hiermee een kanariepiet bedoeld was met een sleutelhanger aan z'n pootje, en de rubberen pop was ontstaan in de fantasie van een gestoorde, zij 't met de aantekening dat je het tegenwoor dig maar nooit kunt weten. Marie was het daarmee geheel oneens. Volgens haar worden Anton Pieck-ka- lenders steeds zeldzamer, bestaan er sleutelhangers die terugfluiten en zijn rubberen poppen een gangbaar artikel als versiering in personenauto's. Arie leest geen advertenties en loopt in be paalde opzichten enkele jaren achter, luidde vervolgens haar slotconclusie. De daarop aangesprokene liet 't maar zo, maar ontkwam er niet aan zijn me ning te geven over de suggestie van Marie: Een vrouw met fantasie. Le.ukJ' vond Arie, "maar niet erg practisch. Een vrouw met fantasie is in de handel niet verkrijgbaar. Fantasie heb je, of je hebt het niet." Marie's laatste woorden over dit onderwerp: "Dan heb jij met mij toch maar ge boft. Dit gesprek zou nimmer meer aktueel zijn geweest ware het niet dat Arie's schoonmoeder het memorabele feit herdenkt dat ze zeventien kruisjes haalt, oftewel 85 jaar wordt. "Wat moeten we haar geven?", steunde Marie enkele dagen voor het "lang zal ze leven" zou worden aange heven. "Een mens van 85, dat alles al heeft. Of Arie in de wasserette het prikbord stond te lezen. "Wat dacht je van een Anton Pieck-kalender?informeerde hij vals. "De kalenders liggen bij d 'r onder het bed. Zo veel heeft ze er. Weet je niet iets anders? J Arie droeg de volgende oplossing aan. "Wat me leuk lijkt is een sleutelhanger die terugfluit. Dat is weer eens iets an ders. Marie blikte vernietigend en oor deelde: "Wat zijn we geestig." Toen Arie vervolgens de rubberen pop, voor in de auto, in stelling had gebracht be gon het te dagen in het blonde koppie van zijn metgezel. "Aan jou heb ik ook niks, klonk het vernietigend vonnis. Zonder verdere inspraak van Arie be sloot Marie bij haar moeder twee maal de hoogte te nemen, vervolgens in Soest-Zuid een lap stof aan te kopen en daarvan een rok te componeren, alsof de negen aanwezige rokken in schoon moeders kledingkast gisteren een niets ontziende aanval van een legioen motten niet hadden overleefd. Marie's compositie oogde fraai, maar was volgens Arie geheel overbodig, laat staan origineel. Om 't oude mens in een zame ogenblikken aanspraak te geven koos Arie te Soest uit het prikbord met suggesties de werkelijk bestaande sleutelhanger die terugfluit, mits men er dichtbij of in de directe omgeving eerst zelf tegenaan gefloten heeft. Om voor Arie onbegrijpelijke redenen was zijn1 schoonmoeder blij verrast met de werkelijk op maat gemaakte rok. "Zoiets heb ik nu altijd willen hebben" kraaide ze blij, alsof ze levenslang in een nachthemd door het leven was gegaan. "Dan heb ik ook nog iets voor U,kon digde Arie tot verrassing van de jarige moeder en haar dochter aan. Zijn onge wone geschenk vroeg en kreeg enige toelichting en zolang Arie de dop van een kokende fluitketel nabootste bleek het vernuftige apparaat waar voor z'n geld te bieden. Arie moedigde z'n schoonmoeder tot een fluitconcert aan. Tevergeefs. "Weet je wat zo jammer is jongen?", liet ze ongevraagd weten, "Ik heb nooit kunnen fluiten, en nu ik 85 geworden ben zal daarin wel geen verandering meer komen. Maar eenman met fantasie ben je, vervolg de ze troostend. Op dat moment verslikte Marie zich in een, volgens Arie, veel te groot stuk taart. ARIE WANDELAAR. Installatiebedrijf Tel.(02155)13014-125 77 Irene Klomp (22) en Annemarie van Nieburg (20), allebei kapster bij de bekende kapsalon King's Hair Fashion aan de Tamboerijn in Overhees, zijn vorige week bij wedstrijden, georgani seerd door de Anthony Fokker-kap- persschool in Hilversum in de prijzen gevallen. Irene haalde in de categorie "heren knippen" de eerste prijs weg; Annemarie legde beslag op de derde prijs in de categorie "soft punk." Irene is derde-jaarsleerlinge van de opleiding herenkappen, maar heeft de papieren voor het dameskappen al in het zak. Annemarie is derde-jaars in de dames-opleiding. Voor het begeerde diploma binnen is moet de dames nog een jaartje verder leren, maar intussen staan ze bij King's Hair Fashion al hun "mannetje"; Irene sinds twee jaar, Annemarie sinds een Een dineetje voor twee, vier of negentig personen? En dat in een gemoedelijke ambiance op nog geen 10 minuten van uw huis? Hoe komt 't toch dat het zo ver lijkt van Soest naar Soesterberg. Jammer, want zo'n ritje is toch echt de moeite waard! Rademakerstraat 2 03463 -1423 3769 BD Soesterberg Weekpro gramma Donderdag 30 januari: Deze morgen begint op 9.30 tot 11.30 uur met de vol wassen groep. Er worden mooie dingen gemaakt zoals schilderijtjes en pop pen. Deze middag is de dierenmiddag. Vandaag gaan we een schilderijtje van een dier of mens schilderen. Natuurlijk gaan we ook met de ezelkar weg of pony- en ezelrijden. Na afloop de dieren voeren. .s Middags bloemschikcursus. Deze is één keer in de maand. Vandaag maken we een rondstukje. De kosten zijn per keer 2,50 of per cursus (dit is 5 keer) 10,- gulden. Graag van tevoren op geven. Bel hiervoor tot en met woens dag 29 januari telefoonnummer 18136. Vrijdag 31 januariPeuter/ouderocht- tend. Voor ouders en hun kinderen. Je leert hier anderen mensen kennen en de kinderen kunnen leuk met elkaar spelen. De kosten zijn 3,- gulden per peuter/ouderpaar. De vrijdagmiddag staat open voor ak- tiviteiten. Je bent altijd welkom en er kan van alles gedaan worden. Vanmid dag is er ook het kinderrestaurant. De kinderen hebben drie weken kunnen oefenen op het menu. Vandaag laten ze het proeven aan vriendjes, ouders, opa's en oma's en iedereen die wil komen eten. Het menu is tomatensoep, macaroni en als toetje een vla flip. Voor de prijs hoeft u het niet te laten. Zaterdag 1 februari: Vier aktiviteiten voor de jarigen en hun vriendjes en vriendinnetjes. Voor een verjaardag moet je je wel opgeven. Bel 18136. Deze dag is niet alleen voor verjaar dagen maar ook voor niet jarigen. Dinsdag 4 februari: Tentoonstelling over Jan Klaassen. Tot kwart over drie is de tentoonstelling voor de scholen die zich op hebben kunnen geven. Daar na kan iedereen die belangstelling heeft komen kijken tot 21.00 uur. De entree zal dan ƒ1,- gulden bedra gen. De tentoonstelling laat het leven van Jan Klaassen zien en deze zal de rondleiding verzorgen samen met zijn vrouw Katrijn. Woensdag 5 februari: 's Morgens zijn er weer schoolbezoeken voor de ten toonstelling over Jan Klaassen. Het programma voor die middag zal zijn, video films over poppenkasten en het spelen met poppen. De kinderen kun nen hun eigen Jan Klaassen trekpop maken en er zal een poppenkastvoor stelling zijn waar je een kijkje neemt hoe Jan Klaassen en Katrijn leven. Ook voor deze dag is de openingstijd tot 21.00 uur. Irene Klomp (l.) en Annemarie van Nieburg. Foto: Goos van der Wilt maand. Ze is overigens twee dagen per week in de kapsalon aan de Burge meester Grothestraat te vinden. Voor Irene was er een föhn, voor Anne- dat ze een prijs in de wacht sleept. Vier jaar geleden behaalde ze de be ker in de categorie dames föhnen. Binnen een half uur en onder het oog van een deskundige jury van kappers patroons moesten ze hun kapsel klaar hebben. Irene leverde een gedekt "sa lon-kapsel" af, Annemarie vervaar digde zonder te knippen een "wild" kapsel met gebruik van kleur, haarlak, gel, etc. Behalve een beker kregen de dames uiteraard ook een cadeautje. Voor Irene was een föhn, voor Anne marie een flinke zak met kappersspul len. Behalve de dames zelf is uiteraard ook de heer Koning van King's Hair Fashion bijzonder ingenomen met de prestaties van zijn jonge medewerksters. En te recht, zoals de cliënten van de kap salon in het winkelcentrum Overhees regelmatig kunnen constateren. De bewoners van Libel 29 t/m 39 wonen weliswaar aan een 'voetpad,' maar worden dagelijks geteisterd door fiet sers en bromfietsers op het trottoir. Deze situatie is voor de kinderen uit de buurt en de scholieren van de Van der Huchtschool zo gevaarlijk, dat men zich in een brief tot het gemeentebe stuur heeft gewend om maatregelen. Men vrees dat wanneer over een paar maanden het project woningbouw aan de Turfstreek wordt opgeleverd, deze drukte alleen maar zal toenemen. Verder worden de parkeerplaatsen aan de Libel dagelijks in beslag genomen door automobilisten (ouders van scho lieren) die de hele aan- en uitrijroute blokkeren. Bij een oefening verleden jaar Van de brandweer bleek dat de brandweerauto's moeilijk de bochten konden nemen in die buurt. Volgens de bewoners heeft de politie al gezegd 'er niet veel tegen te kunnen doen.' De mensen horen nu eenmaal te weten dat een trottoirband en paarse tegels 'voetpad' betekenen. 'Waarom wordt dan wel opgetreden als iemand door het rode stoplicht rijdt? Men wordt ook geacht te weten dat dat niet mag. En over de situaties bij de school parkeren, ach, dat is maar een paar keer per dag en dan kon men elke dag wel daar gaan staan om politie agent te spelen. Wij vinden dit geen juiste houding, men is politie en consta teert een gevaarlijke situatie of niet,' aldus de briefschrijvers, die gaarne be reid zijn tijdens een gesprek met het gemeentebestuur mee te denken over een Autoruiten vernield De heer C.L.D. uit Soest meldde de po litie vorige week dat een onbekende da der een van de ruiten van zijn auto met een steen had ingegooid. De wagen bleek doorzocht, maar er was niets weggenomen. De auto stond gepar keerd aan het Kerkplein. Daar stond ook de auto van de heer G. van B. uit Soest. Ook daarvan was een ruit inge slagen. De eigenaar stelde politie op de hoogte. SOEST - TELEFOON 14302 'We gaan echt puur voor ons plezier, niet met een of andere bevlogen mis sie. We willen graag landen en mensen zien, maar dan niet de verplichte plaatjes uit de vakantiefolders. Wat ons trekt is een beetje avontuur, en nieuwsgierigheid. Alles wat we zien willen we gewoon over ons heen laten komen, en als het geld op is komen we weer terug.' Dat zeggen Peter Ensdorff uit Soest en zijn vriendin Elly van Ziel uit IJssel- stein, die op zaterdag 8 februari a.s. op Schiphol in het vliegtuig stappen met bestemming Nepal, het land dat diep in Azië ligt en vooral bekend is door het hoogste gebergte ter wereld: de Hi- malya. Peter en Elly willen daar twee maanden blijven, o.m. om een voet tocht te maken, en dan verder door reizen naar India, Thailand, Hong Kong, China, de Filippijnen, Indonesië en Australië. Al met al hebben ze voor deze 'wereldreis' ruwweg een jaar uit getrokken. 'Ik moet er niet aan denken tot m'n 85e jaar in Soest te wonen en hooguit een keer per jaar op vakantie naar Nun- speet te gaan,' aldus Peter. 'Het klinkt gewichtig, maar nu ik het nog kan wil ik de mogelijkheid gebruiken om an deren landen, culturen en mensen te zien. Over een paar jaar komt het er misschien niet meer van. De plannen voor de reis, die uitsluitend per 'openbaar vervoer' wordt afgelegd en op de allereenvoudigste manier plaatsvindt, dateren van nog niet eens zo land geleden. Medio vorig jaar raakte Peter zijn baan kwijt. 'Het bekende ver haal: na drie weken verveel je je suf en ga je je lopen opvreten. Daarom was het nu de kans om te doen wat ik twintig jaar geleden al wilde. In die zin is het zeker wel de vervulling van een jongensdroom.' Peter woont al twintig jaar in Soest, zonder zich hier overigens al te sterk geworteld te hebben, en deelt met Elly behalve zijn leven ook het plezier in wandelen in de bergen ('lekker van alle mensen weg'en de zin voor avon tuur om deze reis te gaan maken.' Rugzak 'Alles wat we meenemen moet in een rugzak kunnen, en we bereiden ons erop voor dat we niet in luxueuze hotels zullen slapen, maar hoogstens in sim pele herbergen of zo. Wat dat betreft bereiden we ons op 't ergste voor, maar zo erg primitief zal het daar toch niet zijn. We stellen andere eisen aan com fort.' De voorbereiding op de reis heeft vooral bestaan in het doorlezen van een aantal praktische reisgidsen en het be studeren van kaarten, en natuurlijk de verplichte injecties. 'Je merkt wel dat je met allerlei touwtjes aan Nederland vastzit.' aldus Peter. 'Je moet echt van alles regelen: de verzekeringen, de auto, de telefoon - al die dingen, daar gaat nog heel wat tijd in zitten. Maar verder laten we zoveel mogelijk aan het toeval over. We hebben ook geen strak reisschema. Als het ons ergens bevalt, dan blijven we daar een tijdje hangen, en anders reizen we weer ver- lx" 1 1 Vorig jaar is door een aantal inwoners van Soest de Werkgroep Afbouwwo ningen Soest opgericht, met als doel het realiseren van een tweede projekt afbouwwoningen in Soest. In de kon takten van de Utrechtse architekt Van Klooster met de gemeente, begin vorig jaar, werd positief gereageerd op de afbouwwoningen. Het eerste projekt in Soest van 45 van deze woningen is ook van architekt Van Klooster. Totaal zijn er door dit bureau al in 25 gemeenten ruim 700 afbouwwo ningen gerealiseerd. Ook in de buurge meente Baarn zijn op dit moment af bouwwoningen in aanbouw. De werkgroep heeft nog net in het oude jaar het College van B. en W. een brief gezonden, met het verzoek grond be schikbaar te stellen in Overhees III, voor het realiseren van afbouwwonin gen. Bij afbouwwoningen wordt de woning door de koper met het bijgeleverde af- bouwpakket in de doe-het-zelf-sfeer binnen verder afgewerkt. Daardoor zijn er veel mogelijkheden voor een ei gen indeling en afwerking in de woning en lagere stichtingskosten. Bovendien kan de toekomstige bewo ner kiezen uit een aantal uit- en aan bouwen, zoals serre, dakkapel, dakop- bouw, garage, e.d. De werkgroep hoopt dat de gemeente snel en positief zal reageren. Dan is het de bedoeling een informatieavond te houden, waarbij aan de hand van een uitgebreide dia-serie nader op de af bouwwoningen wordt ingegaan. Het sekretariaat van de werkgroep is gevestigd aan de Varenstraat 322A te Soest. Voor informatie kan men zich wenden tot bovengenoemd sekre tariaat (tel. 18577) of tot de architekt (tel. 030-712462). Peter Ensdorff (r.) en Elly van Ziel buigen zich over een kaart van India. der. We denken in november zo'n bet- je in Australië aan te komen, dat wil zeggen: als het geld toereikend is. An ders zijn we natuurlijk eerder terug. Peter en Elly denken het overigens lang te kunnen uitzingen. 'Je kunt in die landen in het algemeen voor heel weinig geld eten, drinken en slapen. Al kan ik me ook voorstellen dat ik iets voorgezet krijg waarvan ik spontaan ga overgeven,' aldus Elly. 'Verder zien we wel waar we uitkomen. We nemen er de tijd voor - niet als Amerikaanse toeristen die Europa in zeven dagen be kijken en van het een naar het ander scheuren.' Horizon In India willen Peter en Elly in elk ge val ook een kijkje nemen bij een aantal Nederlandse projecten van de SNV. 'Gewoon uit persoonlijke interesse. Het gaat ons erom dat de horizon wijder is dan de Van Goyenlaan in Soest (waar Peter woont).' Anders dan Peter heëit Elly min of meer haar schepen achter zich moe ten verbranden. Ze heeft haar baan opgezegd en haar huis verkocht, om deze reis te kunnen maken. Na te rugkeer op Hollandse bodem blijven Peter en Elly in Soest. Ongetwijfeld met een schat aan indrukken en er varingen, die voor een groot deel op foto's zullen worden vastgelegd. 'We zijn van plan veel te gaan zien. Je moet niet vergeten: het zijn stuk voor stuk landen met een enorme culturele geschiedenis. Europeanen hebben nog al eens .de neiging om daar een beetje laatdunkend over te doen, maar ons idee is dat we van dat soort arrogantie gauw af moeten,' legt Peter uit. Het is niet de eerste keer dat beiden buiten de grenzen van Europa treden, al hebben ze de meeste wandelervaring opge daan in de Alpen en de Pyreneeen. Peter werkte ook bij de Britse moeder vestiging van de bekende Wimpy-ham- burgerrestaurants en installeerde o.m. vestigingen in Egypte en Koeweit. Elly heeft nog niet zo lang geleden een maandenlange reis door de Verenigde Staten gemaakt. Hun komende reis krijgt een heel ander karakter, dat staat vast. 'We zullen waarschijnlijk veel leuke dingen zien, maar ook veel ellende. Daar is er nogal wat van, maar dat weet je van te voren. Dat zal wel invloed op ons heb ben, al zullen we nauwelijks veran deren. Maar je komt waarschijnlijk toch wel een beetje anders terug dan je gegaan bent.' Zuk rotweer de leste weke. 't Liek om trent wel zomer! Aalle doage moar weer rege, d'r komt heul geejn end an. 'k Waas aal un tied niet op de fiets vurt 'eweest en toeng d'r daan toch nog un droge daag vaan de kallender viel ben'k doaluk moar de hort op 'egoan. 't Waas baar modderig op de bospoaje en die Soestdune waas ik ut aal haar- stikke zaat deur de naatte voete vaan ut spaatte. Ik moar weer op huus an, laangest de Soesderbaargsestroat, en daat gong droger. Bie de stoplichte op Soest-Zuud mos ik ho houwe en ik kreeg ut toch kouwd in me naatte schoene jonges, heul baar! En die rot- laamp gong moar nooit op greujn. En omdaa'k met de naatte schoene ok de stoute an haad ben'k op 't lest moar deur 't rooje licht noar de overkaangt 'ereje. Ze ben ongderlest un tied met die laampekaaste an 't mulle 'eweest, dus ik doch daazze vaast un knoppie of droadje vergete haadde. D'r sting wel un ploatje an de poal met un voet- gaanger d'r op, die op un knoppie mos drukke om de sprong te woage, moar ik waas fietsgaanger en daa's un aangder soort verkeersgaanger, dus ik haad niks 'edrukt, moar of je noa zo'n haan deling wel loopes an de aangdere kaangt kwaam hek niet 'ezien En toeng laas ik loater in ongze kraan gt daa'k toch op de voetgaangers haad motte drukke. Daan stoat d'r toch un bordje te weinig, waant woar mojje daan op drukke ajje loopes ben? Volges ming motter daan un bordje bie met un fiets d'r op, as daat zo aangderstom waarkt. Vrogger gong ut doaro veul vlugger. Ut licht wier aal greujn ak t'r an kwaam fietse. Ik vin ut toch aal gevoarluk om met je fiets veur 't rooje licht te waachte, waant je stoat gewoon in de weg. Ze rieje an aalle kaangte om je heejn deur 't verbod. Moar met slecht weer is 't laangest de grote weg ok geejn fluut vvoard om te fietse. 't Is t'r meer plaas daan paad. Plaaspoaje, kaajje omtrent wel zeige. Ze moake ze wel aaf en toe weer vlaak en straak, moar effe loater groave ze 't net zo haard weer ope veur 't gaas of de woaterleiding, en zo krieje ut nooit goed. Soest zit weer un bietje beter in ze slaappe waas en daan vin ik daazze eerst moar us un greejp in ut wege- fondskaassie motte doeng. As de goate in de begroting weer dicht zitte mojje noeng us de goate in de stroat slutend moake, waant daa's haard no dig. Aangdere goate hewwe ok nog zaat, en doar zaa'k ut ok nog wellus over hebbe, denk'. 't Gemeentehuus zaal eerst wel an de beurt komme, waant ABC-,plaan of niet, d'r zaal toch waat motte beure. Ongderlest waas de Commesoarus vaan de Koningin bie ongze baarrege- meester op de koffie. Zouwe ze soame nog op excursie noar ongs beraakke- kaamp 'eweest weze? Ajje 't ming vroagt, daan mok zeige, daa'k doch vaan wel. De commesoarus haad 'r op 'erekend, waant ie haad un taas ongder ze aarm met un twoalf- uurtje d'r in. Ajje ut heule kaamp wil bekieke hejje omtrent wel un daag no dig. En daan hejje Soesderbaarg d'r nog niet eejns bie. Ajje doaro an begint maajje wel komme logere hiero. HANNES VAN DE NENG knntflnr Steenhoffstraat 13 nui m 3764 BH Soest efficiencv Telefoon 02155-101 15 VERKOOP VAN OCCASIONS Schrijfmachines Rekenmachines Copieermachines Snelheidscontroles De politie hield vorige week controles op de naleving van de maximumsnel heid. Op de Koningsweg bleken van de 69 passerende automobilisten er 11 te hard op het gaspedaal te drukken. De hoogst gemeten snelheid was 86 kilo meter per uur. Op de Soesterbergse- straat werden 70 auto's gecontroleerd. Tien bestuurders reden te hard. De top bedroeg hier maar liefst 105 kilometer per uur. De overtreders werden gever baliseerd. Veldweg 6, Soest, tel. 18730 Openingstijden: vrijdag 12.20 - 15.00 uur; zaterdag 11.00 14.00 uur. Ophalen: donderdagmorgen. Tel. kontakt: ope ningstijden en woensdagmorgen. De Kardinaal Alfrink Mavo in Soest heeft positief gereageerd op het ver zoek van het Nederlandse Jeugd Rode Kruis om deel te nemen aan een aktie ten behoeve van de kinderen die in november vorig jaar getroffen zijn door de vulkaanuitbarsting in Colum- bia. Het jeugd Rode Kruis heeft namenlijk de zorg op zich genomen voor de kinderen in het getroffen gebied. Het is de bedoeling om via een bliksemaktie in de periode tot 1 februari zoveel mogelijk toiletsets in te zamelen. De Kardinaal Alfrink-Mavo is vanaf Kerstmis bezig met de leerlingenaktie voor Columbia. Omdat het hoofddoel van de aktie het inzamelen van zoveel mogelijk toiletsets is, dit met het oog op het gevaar van uitbreken van be smettelijke ziekten, heeft dit de hoog ste prioriteit. De kinderen gaan toilei- sets samenstellen, die op school worden ingeleverd. Zo'n set bestaat uit o.a. tandenborstel, tube tandpasta, toi letzeep, desinfecterende zeep, zeep- doos een kleine handdoek, een stevige kam en wondpleisterstrips. In de school zijn affiches opgehangen en via de intercom wordt regelmatig op de aktie geattendeerd. Deze week ligt het hoogtepunt van de aktie. Dan gaan de leraren aardrijkskunde, maat schappijleer, godsdienst en biologie tijdens hun lessen aandacht besteden aan de problematiek in Columbia. De konsumptieprijzen in de kantine zijn met tien cent verhoogd en tijdens de pauzes worden verzoekplaten gedraaid voor vijftig cent. Wanneer andere Soesters ook willen in haken op deze speciaal op Columbia gerichte aktie, kan men kontakt opne men met de Kardinaal Alfrink Mavo, di Lassostraat 65, tel. 16921 en vragen naar de heer Van de Heuvel. 'L In de laatste paar jaar is de kiwiplant vrij snel be kend geworden. Niet zo'n wonder als we bedenken dat de vreemduitziende vrucht zeer vitaminerijk is en zeer smakelijk. De kiwi's die we bij de groen- tenman kopen komen veelal uit Nieuw-Zeeland en Australië, maar dat houdt niet in dat de aankweek van deze bijzondere vruchten in ons land niet kan plaatsvinden. Met de nodige zorg en wat geluk is het heel goed mogelijk zelf rijpe vruchten te oogsten in de herfst. Wat moeten we weten voordat we over gaan tot de aanschaf van kiwiplanten en hoe moeten we deze toch wel aparte fruitsoort verzorgen? Allereerst is het dacht ik vermeldenswaard dat de teelt niet echt moeilijk is, de vruchtbaarheid van de planten uitstekend is en snel intreedt. Bovendien is het gewas erg gezond zodat bespuitingen tegen ongedierte en ziekten zelden nodig zijn. Opmerkelijk is ook dat een kiwiplanten van beiderlei kun ne zijn en dat aanplant van een mannelijke plant beslist noodzakelijk is voor de vruchtvorming aan de vrouwelijke plant (en). De kiwi is een subtropi sche slingerplant, die bijzonder snel groeit, zodat de plant flink wat ruimte nodig heeft. De belangrijkste teeltmaatregel is het beheersen van de groei door zomer- en wintersnoei. Doen we dit niet dan ontstaat in korte tijd een enorme warwinkel van scheuten en bladeren met vruchten van inferieuze kwaliteit. Hierover straks meer. Wat zijn de voorwaarden voor een gezonde groei?. Welnu, echte eisen aan de grond worden niet gesteld. Wel is een losse hu- musrijke kalkhoudende grond het beste. De grond moet genoeg vocht kunnen bevatten, vooral in de bovenste 50 cm. omdat de kiwi vrij oppervlakkig wortelt. Een belangrijke voorwaarde is een warme en beschutte standplaats. Een stevig hek van latten Erik van Dorresteyn medewerker 't Vaarderhoogt of draden tegen een zonnige muur of schutting is een ideale groeiplaats. Een beschutte pergola is eveneens een mogelijkheid. We doen er verstandig aan bij aankoop van kiwiplanten wel te bedenken dat een volwassen plant wel 5 meter hoog en 8 meter breed uit kan groeien. De grote brede ronde blade ren zorgen voor de noodzakelijke beschaduwing van de vruchten. Bij voorkeur wordt er in het voor jaar geplant, liefst met een kluit uit de container teelt; op deze wijze worden overigens tegenwoordig haast alle klimplanten gekweekt en aangeboden. Omdat droogte funest is voor de teelt is regelmatig water geven, zeker bij aanhoudende droogte onont beerlijk. In verband met concurrentie naar vocht en voedingsstoffen mag er geen beplanting aan de voet van de kiwi worden gezet. Een jaarlijkse gift van verteerde organische mest is zonder meer aan te raden; de plant vraagt namelijk veel voedings stoffen. Kiwi's bloeien erg rijk. De grote schaalvormige bloemen zijn schitterend en bloeien in de tweede helft van mei tot begin juni. Ze geuren heerlijk. De mannelijke bloemen hebben veel meeldraden. De vrouwelijke exemplaren hebben een stijl met daar omheen een fraaie krans. Wind en hommels en bijen zorgen voor de bestuiving. Vanaf het derde groei- jaar kunnen vaak al de eerste vruchten worden ge oogst. Echte topoogsten treden in vanaf het 7e jaar. Het kweken van minstens enkele honderden vruch ten moet dan mogelijk zijn. De oogsttijd valt laat, vanaf eind oktober tot in november. Te vroeg pluk ken is niet ideaal, het beste plukken we het gewas regelmatig door. De kiwi's kunnen een lichte nacht vorst hebben (tot -3°C). Dit verbetert zelfs de kwa liteit van de vruchten. De vruchten worden met steel en al geoogst. Volgende week nog meer wetens waardigheden over de kiwi, met o.a. een uiteenzet ting van de juiste snoeiwijze.

Soester Courant | 1986 | | pagina 17