Laatse week opruiming bij Schoemaker OPRUIMING 498.- Film van de week ALL OF ME Wi A|Ly SILVER STAR VIDEO O Busroute en -halteplaats blijven 'steen des aanstoots' i Gemeenteraad schoorvoetend akkoord met MAVO-fusie Voor alle zekerheid! SILVER STAR VIDEO TOP 10 PAGINA 1S WOENSDAG 29 JANUARI 1986 SOESTER COURANT PAGINA 19 Profiteer nu nog even van de opruiming bij Schoemaker. Veel koopjes, fabrieksnieuw met Schoemaker service én garantie (dus niet alleen fabrieksgarantie) STOFZUIGERS WASAUTOMATEN DR00GAUT0MATEN 449.- 749.- KOELERS VRIEZERS 499.- 549.- 669.- F0RNUIZEN MAGNETRON 479.- 598.- 698.- 898.- WINKELKRING VAN WEEDESTRAAT 78 TEL. 17253 (Technische dienst tel. 10344) Inspraakavond verkeerssituatie Soest-Zuid: Holland Electro 189.- Nilfisk439." Electrolux, 1100 Watt 349.- Miele, 1150Watt 379.- Zanussi v.a. 699.- Bauknechtv.a. 899.- Miele v.a. 1298.- AEG/Zankerturnamat 995.- Philips AWB 650 598.- Philips dubbeldeurs 679.- Zanussi koel/vries 798.- Bosch dubbeldeurs 260 978.- 140 liter, tafelmodel Zanussi, tafelmodel Bauknecht Gasfornuizen van ETNA - ATAG - PELGRIM en KALORIK v.a Scharp magnetron Moulinex v.a Philips v.a Mielev.a. scliocmsilufr De bewoners van de Korte Ossendam voelen niets voor de maatregelen die de gemeente Soest heeft bedacht voor de verbetering van de verkeerssituatie in Soest-Zuid en met name die in hun vvoonstraat. Zowel de instelling van eenrichtingverkeer als de volledige af sluiting van de weg - behalve dan voor de bussen en het (brom)fietsverkeer - stuit op grote bezwaren. Het liefst zien de bewoners de bus helemaal verdwij nen. De problemen die omwonenden hebben met de bushalte aan de Soesterbergse- straat zijn bij lange na de wereld nog niet uit. Nog altijd ondervinden de be trokkenen geluid- en stankoverlast en delen zij de zienswijze van de gemeen te (dat het volgens de gemiddelde me tingen allemaal nog wel meevalt) ab soluut niet. De verkeersproblemen langs de Soes- terbergsestraat leven lang niet zo sterk dat die bestreden moeten worden met maatregelen die de parkeermogelijk- heid verminderen. Wel zou de situatie op de parkeerplaats bij het winkelcen trum verbeterd moeten worden door het creëren van een tweede in- of uitrit en het door eenrichtingsverkeer laten circuleren van het verkeer op de par keerplaats. Dat zijn - in het kort - de voornaamste conclusies die vorige week woensdag getrokken konden worden uit de dis cussie tijdens de "inspraakavond" in De Rank, waar het evaluatierapport van de verkeerssituatie rond de win- kelpool Soest-Zuid met belangstellende burgers (waarvan er zo'n 50 de moeite hadden genomen om te komen) werd besproken. Namens de gemeente namen aan het gesprek onder leiding van wethouder Günther Plomp deel de heren P. Kroeze, verkeersdeskundige van Gemeentewerken, P. Schmitt- mann van de afdeling Ruimtelijke Or dening, belast met verkeerszaken, en hoofdinspecteur E. de Natris en briga dier C. Jehee van de Soester politie. 'Heilig huisje' Na een korte samenvatting van het rapport door de heer Kroeze maakte een flink aantal aanwezigen gebruik van de mogelijkheid om hun bezwaren en suggesties aan dit forum voor te leg gen. Verschillende sprekers bleken zich vooral te storen aan het feit dat de omstreden busroute door Soest-Zuid buiten de discussie werd gehouden, als of de busmaatschappij Centraal Ne derland "een heilig huisje," zoals één van de bezoekers veronderstelde) een onaantastbare machtspositie zou heb ben. De heer Sleutel spuide het eerst zijn be zwaren, met name tegen de overlast van de bussen bij de halte aan de Soes- terbergsestraat. Hij wilde nieuwe me tingen van geluid en stank en herinner de de vertegenwoordigers van de ge meente eraan dat ooit was aangekon digd dat deze bespreking gewijd zou zijn aan de gehele situatie, dus inclu sief de busroute. De heer Kroeze reageerde daarop door erop te wijzen dat de metingen de et- maalwaarde aangeven, en dat de ge middelden bij andere metingen prak tisch op hetzelfde zouden uitkomen. "Die pieken in geluidsoverlast zijn in de berekeningen verwerkt, en uitschie ters heb je overal," aldus Kroeze. Een andere busroute kan alleen bekeken worden in samenhang met het hele tra ject, en daar valt in dit kader dan ook geen uitspraak over te doen. De toege nomen overlast - die binnen de wette lijke normen blijft - is volgens de ge meente niet speciaal de bussen aan te rekenen, maar de toegenomen ver keersintensiteit in het algemeen. Mevrouw Swanink nodigde de heer Kroeze uit nog maar eens metingen bij haar voor het huis te verrichten. Volgens haar zijn de metingen net zo veel waard als het tellen van auto's in de nacht. "De bussen staan soms wel een kwartier lang te ronken." Ze vond dat de halte maar om de hoek aan de Ossendamweg een plek moet krijgen. De heer Kroeze gaf wel toe dat het ge luidsniveau ter plaatse hoog is," maar dat is het ook als de bussen ergens an ders zouden stoppen." Wegdek De heer Unkel stelde voor de Korte Os sendam voor het doorgaande verkeer via een inrijverbod af te sluiten en be nadrukte de ernstige gevolgen van de door de bussen teweeggebrachte tril ling in die te smalle straat. De heer Kroeze antwoordde dat de bussen niet in de eerste plaats oorzaak waren van de trilling, maar het wegdek, dat door het bouwverkeer destijds veel te lijden heeft gehad. De voorgestelde "bus- sluis" zou bovendien de snelheid van de bus nog verminderen. De heer Unkel drong erop aan het wegdek te as falteren, zodat het niet binnen korte tijd opnieuw kapot zou gaan. De heer Eshuis stelde bitter vast dat de bewoners van Soest-Zuid zowel voor de busroute "in het land van de voldongen feiten" verkeerden als voor de si tuering van het winkelcentrum als zo danig. Hij bepleitte omlegging van de verkeersstroom door verlenging van de Koningsweg, die dan op een andere manier zou moeten aansluiten op de Soesterbergsestraat. Een kwestie die echter in het hoofdwegenstructuurplan thuishoorde, aldus de heer Kroeze. De heer Boers en mevrouw Van Welze- nis wezen op het belang van de onder nemers aan de Korte Ossendam. "Bij deze plannen is de weg naar de Sociale Dienst gauw gevonden," aldus de heer Boers, die het volstrekt openhouden van de Korte Ossendam bepleitte, evenals mevrouw Van Welzenis: "Ik heb ook een winkeltje, en ik wil het graag houden zoals het is." Wel vonden beiden ook dat de bus moest verdwij nen. De heer Veenstra merkte op in het rap port een belangrijk knelpunt te hebben gemist: de in- en uitrit bij het parkeer terrein. Hij bepleitte een simpele op lossing: een tweede "opening," door de zuidelijke poot van de rondweg door te trekken, zodat de circulatie zou verbe teren. De heer Kroeze merkte op dat dit pro bleem bij de gemeente niet bekend was, al voorzag hij problemen omdat er dan twee conflictpunten aan de Soes terbergsestraat zouden ontstaan. Ver bodsborden hielpen volgens hem in dit geval niet veel, omdat de weggebrui ker zich daar waarschijnlijk toch niets van zou aantrekken. "Als we daarvan uitgaan kunnen we gelijk wel ophou den," reageerde de heer Veenstra. De heer De Natris zegde toe het voorstel "positief" te zullen meenemen. "Het lijkt in principe wel een goede oplos sing." 'God zegene de greep' Mevrouw Henselmans, sprekend als consument, stelde vast dat er op de Soesterbergsestraat veel te hard wordt gereden. "Als je oversteekt is het dood eng, meer een kwestie van 'God zegene de greep.' "Volgens haar moet het doorgaande verkeer van de Ossendam weg via de Vondellaan worden geleid. Ook bepleitte zij veiliger oversteekmo- 0 Ook tijdens de koffiepauze werd er door bewoners nog duchtig 'ingespro ken. gelijkheden bij het kruispunt Gallen- kamp Pelsweg, met name voor fietsers. Verder had ze moeite met minder parkeerplaatsen aan de Soes terbergsestraat en sprak ze haar af keuring uit over het feit dat de parkeer plaats tijdens de gladheid wel een ijs baan leek. Op de Soesterbergsestraat zou ze de snelheid graag beperkt zien tot 30 kilometer per uur. De heer Jehee wees erop dat het gebied voor derge lijke maatregelen niet in aanmerking komt. De heer Hovestad stelde vast dat het rapport spreekt over een positieve ont wikkeling van de verkeersveiligheid sinds de realisering van het winkelcen trum. "Waarom moet die dan zo nodig nog weer worden bevorderd? Ik kijk er de hele dag op, en het valt allemaal reuze mee." De heer De Natris ant woordde daarop dat het niet alleen gaat om de objectieve verkeersveilig heid (geregistreerde ongelukken), maar vooral om de subjectieveschrik reacties, bijna-ongelukken, etc. "Die kun je niet meten, maar je kunt er wel iets aan doen." De heer Reehorst sprak als winkelier zijn ongerustheid uit over de plannen tot inperking van de parkeermogelijk- heden langs de Soesterbergsestraat. Dat zou de winkeliers in een zeer on gunstige positie brengen. Hij uitte overigens zijn verbazing over het feit dat niet méér winkeliers aanwezig wa ren om hun bezwaren te laten horen. Hij merkte verder op dat er nauwelijks sprake is van overlast door het laden en lossen van vrachtwagens. "Dat zijn er hooguit twee of drie per dag, en die kunnen ook op de parkeerplaats of het Drift je terecht." De heer De Natris stelde vast dat de belangen van de bewoners en de consu menten hier botsten met die van de winkeliers, maar dat werd weerspro ken door mevrouw Walter, die erop wees dat het voor de consument even min aantrekkelijk is om parkeerplaat sen te verliezen. Volgens haar is de si tuatie aan de Van Weedestraat overigens veel gevaarlijker dan in Soest-Zuid. 'Bliksems goed opletten' De parkeerproblemen zijn niet zo groot, merkte ze op, want als de auto's schots en scheef staan zullen bromfiet sers en passerende automobilisten wel "bliksems goed opletten," en dat zou de veiligheid juist bevorderen. Over de bushalte merkte ze op dat abri's pijn lijk, worden gemist. "De mensen zitten soms op de CAI-kasten en de hekken van omwonenden." Voor de Korte Os sendam suggereerde ze "gewone" ver keersdrempels. De heer Kroeze wees er echter op dat de trillingen daardoor alleen maar zouden toenemen. De heer Lamboo stelde voor althans de uit Amersfoort komende bus op de Os sendamweg te laten stoppen, zodat de Korte Ossendam in elk geval voor de helft ontlast zou worden. Ook pleitte hij voor éénrichtingsverkeer in deze straat, met verscherpte politiecontrole op de naleving van het verbod om linksaf te slaan naar de Soesterbergse straat, met boetes van 75 tot 100 gul den. "Laat ze maar bloeden!De heer Kroeze herhaalde nog eens dat de hui- dige bushalte volgens alle instanties de best denkbare is en dat Centraal Ne derland bovendien eist dat de bussen bij het overstappen naast of achter el kaar staan. Wethouder Plomp zegde toe de suggestie verder te bekijken en op te nemen met de busmaatschappij. De heer De Graaf had ernstige bezwa ren tegen het verloop van de discussie "Het lijkt erop dat - ondanks alle wen sen die kenbaar worden gemaakt - achter de tafel de opvatting heerst dat het beleid al vaststaat. Er is ook een dictaat: de bus blijft, verplaatsing kun je vergeten! En er wordt almaar ge schermd met gemiddelden." Hij ver zocht de vertegenwoordigers van de gemeente wat meer "open te staan" voor de problemen van de insprekers en niet alleen te denken in termen van puur technische oplossingen, maar serieus met de burgers om te gaan, hetgeen hem een applausje opleverde. Wethouder Plomp zei het volstrekt met hem eens te zijn. "Wij luisteren goed en staan volledig open voor suggesties. Ook wij willen deze avond zo zinvol mogelijk laten zijn. Verantwoordelijkheid De heer Unkel vroeg zich af of er aan het beleid van de busmaatschappij niet te tornen viel. "We hebben toch een ge meentebestuur, met zijn eigen verant woordelijkheid ten opzichte van de bur ger? Wie bepaalt nu eigenlijk het be leid?" De heer Plomp beloofde hem alle suggesties en opmerkingen met Centraal Nederland te zullen bespre ken. De heer Unkel wees er verder op dat het Driftje te smal is voor twee richtingsverkeer en informeerde naar de nieuwbouwplannen voor het Elthe- to-terrein. Éénrichtingsverkeer op de Korte Ossendam, behalve voor de bus, leek hem heel gevaarlijk, maar de heer Kroeze hield hem voor dat hij enig ver trouwen moest hebben in de buschauf feurs. De heer Lamboo wilde graag concrete informatie horen over de nieuwbouw plannen op het Eltheto-terrein, maar wethouder Plomp wilde daarover nog niets kwijt. Op de vraag van de heer Sleutel of een apotheek ook een Lydia Meijer. "dienstverlenend" bedrijf is (naar ver luidt wil de Apotheek Soest zich aan het Driftje vestigen) antwoordde de heer Plomp: "Dat merk je vanzelf als je ziek bent." Niemand van de aanwezigen, daartoe uitgenodigd door de heer Reehorst, sprak zich uit voor verminderen van de parkeermogelijkheden langs de Soes- terbergsestrat, en de heer De Graaf stelde - kennelijk met instemming van nogal wat anderen - met betrekking tot de busroute voor het oude pin van D'66 nog maar eens uit de ijskast te halen, waarbij de overstaphalte gesitueerd wordt aan de Birkstraat (ter hoogte van Tensen), en bus 77 via Bartolotti- laan en Van Beuningenlaan zou moeten rijden. Over de Korte Ossendam merkte de heer De Graaf op: "Begin met de ver betering van het wegdek, spreek met Centraal Nederland, zodat de bus uit de straat verdwijnt, en beperk de toe gang tot de straat tot uitsluitend het be stemmingsverkeer. Maar neem geen andere maatregelen; die willen we echt niet. Geef ons wel de vrijheid om in onze eigen straat links- of rechtsaf te gaan." Hij werd beloond met een warm applaus. Wethouder Plomp sloot de bijeenkomst met de mededeling dat alle opmerkin gen gewogen zullen worden en zo mo gelijk verwerkt in het uiteindelijke raadsvoorstel, dat op 15 maart wordt gepubliceerd. De commissies Ruimte lijke Ordening en Financiën behan delen het voorstel op resp. 25 en 27 maart. De gemeenteraad neemt op 10 april een definitieve beslissing over de voorgestelde maatregelen. Ondanks bezwaren op onderdelen van sommige raadsleden heeft de gemeen teraad vorige week toch met overgrote meerderheid ingestemd met de fusie tussen de Van der Hucht IVO Mavo en de Openbare Mavo, die per 1 augustus a.s. samengaan als 'Mavo Soest.' Het verzet tegen het voorstel kwam vooral van de linkerzijde van de raad. Met name Jan Visser (Progressief Soest) verklaarde zich tegen het voor stel, vooral omdat er geen enkel deug delijk motief - 'aleen emotionele over wegingen' - was aangevoerd om het Lager Beroepsonderwijs in Soest bui ten de fusie te houden, zoals de teams en medezeggenschapsraden van de beide Mavo's hebben weten te bewerk stelligen. Hij wees er in dit verband op dat jonge mensen met een LBO-di- ploma tegenwoordig betere kansen op een baan hebben dan met een Mavo-di ploma. Als er over twee jaar alsnog ge fuseerd zou worden met het LBO, dan zou de tussenliggende periode wel eens funest kunnen blijken te zijn. 'Als we het nu niet doen, dan verdwijnt het LBO uit Soest. Lydia Meijer (PvdA) vond het besluit 'heel moeilijk.' Het was haar liever ge weest als bij de fusie een echte open bare Mavo was ontstaan. 'Het is van avond dus de laatste keer dat we in vloed kunnen uitoefenen op het open baar voortgezet onderwijs in Soest," stelde ze vast. Betutteld? Ze vroeg zich af wat de gemeente in het verleden misschien fout had gedaan, dat de betrokkenen op de scholen zich tegen een openbare school hadden uit gesproken. Ze merkte op dat de be stuursvorm van de nieuwe school ken nelijk door de vingers van het gemeen tebestuur is geglipt. 'Hebben we ze te veel betutteld? Ze zijn ons liever kwijt dan rijk.' Diefstal uit auto De heer F. de Z. uit Soest meldde de po litie vorige week dat een onbekende da der een ruitje van zijn auto had ver nield en een koffertje en een tas had weggenomen. In de koffer bevonden zich diverse papieren en tekeningen. De auto stond geparkeerd aan de Peter van den Breemerweg. ^KiMKTIN oor STEVE MARTIN LILYTOMLIN SOLO VOOR TWEE Als de rijke excentrieke Edwina Cutwater (Lily Tomlin) sterft, probeert een dwaze goeroe haar ziel in het lichaam van een beeldschone, jonge vrouw over te brengen. De goeroe faalt echter waardoor Edwina's ziel bij toeval de vol ledige rechterkant van haar advokaat Roger Cobb (Steve Martin) overneemt. Roger, een swingende vrijgezel die eigenlijk liever jazzmusikus had willen worden, moet nu leren leven met een lichaam dat maar voor de helft van hem is. Hij verliest zijn baan, zijn vriendin en wat hij ook probeert, het wil maar niet lukken om van Edwina af te komen. Een schitterende komedie van het duo Steve Martin en Lily Tomlin. 1Police Academy II 2. Gremlins 3. The woman in red 4. Beverly Hills cop 5. Amadeus w 6. A Passage to India 7. Ghostbusters 8. Cotton club 9. Baby 10. Striking Back Ze vroeg zich af welke rol de machts verhoudingen tussen de scholen onder ling speelden. 'De openbare Mavo heeft meer leerlingen en zeven basis scholen achter zich staan, maar moet veel meer inleveren, namelijk zijn openbaarheid.' Als de rollen eens om gedraaid waren, aldus Lydia Meijer, zou de Van der Huchtschool waar schijnlijk niet met de Openbare Mavo in zee zijn gegaan, maar met het LBO, dat immers ook een 'stichting' is. 'Dan zou de openbare Mavo uit de boot zijn gevallen en zouden de overlevingskan- sen er veel slechter voor staan,' stelde ze vast. 'Onze wens is altijd een grote fusie ge weest,' vervolgde ze. 'Wie garandeert ons nu dat hét LBO in Soest behouden blijft?' Ze wilde aan de statuten een artikel toegevoegd zien, waarin wordt vastge legd dat de gemeenteraad nog invloed zal hebben op het al dan niet meefu- seren van het LBO en dat het openbaar karakter gehandhaafd blijft. 'Anders heben we nooit meer iets in te bren gen.' Adriaan Pothuizen (D'66) wees erop dat de huidige statuten 'om moeilijkhe den vroegen' en een latere fusie mis schien onmogelijk maakten. Hij wilde wel 'raadbreed' uitgesproken hebben dat de latere fusie met het LBO in elk geval moest doorgaan. Ouders Bert Krijger (VVD) zei ook liever een 'grote fusie' tot stand te hebben zien komen. 'Maar dit is kennelijk het ma ximaal haalbare. De WD draagt het openbaar onderwijs een warm hart toe, maar we moeten wel pragmatisch blijven. Bovendien: de gemeente stuurt niet zoveel meer, tegenwoordig hebben de ouders veel meer in te brengen. Arend Bolhuis (CDA) deelde Krijgers visie. 'Het CDA-programma spreekt zich ook uit voor meer directe betrok kenheid van ouders bij de school. Wethouder Menne (CDA) trachtte de ongerustheid van sommige fracties nog weg te nemen door erop te wijzen dat de invloed van de door de raad be noemde bestuursleden nog groot genoeg zal zijn om het nieuwe bestuur ervan te weerhouden de fusie met het LBO onmogelijk te maken. Hij voelde niets voor het wijzigingsvoorstel van Lydia Meijer, omdat daarover dan weer overlegd moest worden en dat het kon fusieproces in tijdnood brengen. Hij kwam met een lang betoog, waarin hij het voorstel verdedigde, maar waar nauwelijks een raadslid nog naar luis terde. Miniem Een wollig en warrig verhaal,' consta teerde Jan Visser dan ook. Hij wees erop dat uit de brief van de MR's wel duidelijk is geworden dat er niet op in stemming met een. fusie met het LBO te rekenen viel. 'De kans is miniem dat het doorgaat.' Pothuizen deed nog de suggestie om de tweemaal drie bestuursleden ge zamenlijk een 7e lid te laten benoemen, en Lydia Meijer verweet de medezeg genschapsraden van de Mavo's dat ze de gemeenteraad niet als pottekijkers wilden hebben. Bert Krijger (WD) reageerde fel: 'Meijer schiet nu gericht op de mede zeggenschapsraden, maar die bestaan voor de helft uit ouders. Als je het on derwijs zo graag aan de mensen zelf wilt overlaten moetje nu niet zeuren.' De wethouder wees erop dat de MR van de nieuwe school het instemmings recht heeft, maar bij het LBO alleen adviesrecht. Volgens hem had ook het Van der Hucht-bestuur concessies ge daan, maar volgens Visser zouden de MR's, als Menne voet bij stuk had ge houden, van de geschillencommissie toch wel ongelijk hebben gekregen. 'U hebt de weg van de minste weerstand gekozen en legt zich daarbij ook neer.' Bij de stemming, sprak alleen Visser het 'tegen' uit. Pothuizen en Lydia Meijer hielden bezwaren tegen onder delen, maar gingen niettemin akkoord.

Soester Courant | 1986 | | pagina 19