KRJE 1.75 1.25 RIBLAPPEN adama HET IS BIJNA TE GEEF BIJ ADAMA... WITLOF KILO 1 98 Burgemeester Scholten: 'Maak verkiezings programma's zo concreet mogelijk' PvdA-Soest voelt niets voor 'versimpelende' suggesties van Scholten INLIJSTEN? X i zo gezien Jarige koningin I 64e JAARGANG NO. 22 WOENSDAG 29 JANUAR11986 Honsbergen HONSBERGEN Honsbergen HANDEL YiUllil/Ii BWS,29 Zeer malse van 15.98 voor JL Politie zoekt 'achtervolger' van doorrijder Nassauplantsoen Klein-kind É^«obby Pleidooi voor onderzoek naar nieuw winkelbeleid Veldweg 4 BOUWMARKT SHOWROOM KEUKENS, SANITAIR en TEGELS Soest - Tel. 02155-14878 'Burgemeester doet er verstandiger aan zijn mond te houden' exha korting Vroeqboekaktie (G' TORONTO met f QR1 - Hare Majesteit koningin Beatrix wordt vrijdag 31 januari 48 jaar. Abonnement per halfjaar 112,- Buiten Soest per halfjaar f24,- Losse nummers 65 ct. Gecontr. opl. 8000 VERSCHIJNT IEDERE WOENSDAG Kantoor voor redactie en administratie Van Weedestraat 227 Postbus 57, 3760 AB Soest Telefoon 02155-14152* Postgiro 126156 Alleen donderdag Heerlijke LAND- LEVERWORST met tuinkruiden 250 gram voor Alleen donderdag HEEL KILO KETTING FORMULIEREN in elke samenstelling en uitvoering. Onze specialiteit', o.a. levering kleine oplagen korte levertijden. Drukkerij Smit B.V. Postbus 57 - 3760 AB Soest Vanadiumweg 6 3812 PZ Amersfoort Telefoon 033-1 8747 GIAS ITRlTflM Beckeringstraal50 - Soest li 11 m L IIL (werkplaats woonhuis) Lees (op pag. 6) hoe een Peters-taxatie u handenvol geld bespaart. Peters bv, voor wonen in de groene zone. G. A. P. van den Bosch Klaarwaterweg 83 - Soest - Tel. 02155-11512 UITVOERINGEN IN ALLE HOUTSOORTEN Alleen donderdag f4.00 voordeel De Soester politie is op zoek naar de automobilist die op donderdag 9 ja nuari de auto heeft achtervolgd, warvan de bestuurder op het Nassauplant soen twee fietsende kinderen had aangereden en vervolgens met gedoofde lichten wegreed. De achtervolgende automobilist wordt dringend verzocht zich te melden in verband met het verstrekken van inlichtingen. Ofschoon de bestuurder van de doorgereden auto, een 28-jarige inwoner van Soest, inmiddels is opgespoord en een bekentenis heeft afgelegd, is het onderzoek nog niet afgesloten. De politie is vooral geïnteresseerd in infor matie van de automobilist die de veroorzaker van de aanrijding heeft ach tervolgd. Deze automobilist reed ook op het Nassauplantsoen, maar dan in de andere richting (Van Weedestraat/Stadhouderslaan) dan de vier kinderen fietsten van wie er twee door de hen achteropkomende auto werden aangereden. Daarbij werd een derde kind in de val van de anderen meegesleurd. Het Is volgens de politie niet zeker dat de automobilist die uit tegenoverge stelde richting kwam de aanrijding heeft zien gebeuren. Wel staat vast dat hij na de aanrijding direct is gekeerd en ach.er de veroorzaker is aange reden in een poging hem te achterhalen. Deze automobilist heeft zich later niet meer gemeld. De politie wil graag met hen in contact komen. &/K door Gerard Paul De aardigste manier om boodschappen te doen is lopend achter een wandelwa gen. We waren dat bijna vergeten tot dat we aangeboden hadden om een dag op de eerstgeborene van vrienden te passen, te sitten zo u wilt. De wagen zelf was een super vervoermiddel, voorzien van draaibare voorwielen, wat het nemen van bochten aanzienlijk vergemakkelijkt, maar wél weer met zo'n duwstang die, net als vroeger, zo laag is dat je er voorovergebogen achteraan loopt te sjokken. Even vlug een kilo suiker halen is er niet bij. Zodra je je met zo'n wurm op straat vertoont houdt de een je aan met de vraag waar 'dat' zo plotseling van daan gekomen is ("ik dacht dat jullie uitgekinderd waren") en geeft een an der zijn mening te kennen dat je toch maar opa bent voordat je er goed en wel erg in hebt("die jongens toch, hè..."). Aardiger dan de vrouw die mij ooit zuurzoet toevoegde: "Geniet er nu nog maar zo veel mogelijk van. Later doen ze je alleen maar verdriet." Veel vrouwen kunnen hun moederlijke gevoelens nauwelijks de baas bij het zien van zo'n klein meisje in een wan delwagen. "Wat een dot," zeggen ze er gens naar nergens, want ze zien jou pas nadat de baby in z'n rode koontje ge knepen en over z'n bol geaaid is. Aan één van die aardige dames bood ik de baby in onderhuur aan. Het kind had kort tevoren een half uur liggen janken en enig zwart geld is ook nooit weg, maar ze keek me aan of ik een oneer baar voorstel had gedaan. "Daar meen je niks van. Je vindt het vast hartstikke leuk om met dat kindje te pronken," zei ze en maakte zich uit de voeten. Als we zoiets nog eens doen, dan vraag ik aan de ouders een briefje, zodat ik antwoord kan geven op de geijkte vra gen. Juist toen ik na lang wachten en veel geëmmer over kleine kinderen aan de beurt was, vroeg een alleraar digste dame: "Hoe oud is ze nu?" Omdat ik die dag nog meer te doen had ei ik: "Ik weet 't niet. Kijk maar even op het prijskaartje. We hebben haar zelf ook nog maar net." Snelheidscontrole De politie hield maandagmiddag een controle op de naleving van de maxi mumsnelheid aan de Burgemeester Grothestraat. Van de 441 passerende automobilisten reden er tien te hard. De hoogst gemeten snelheid bedroeg 77 kilometer per uur. De hardrijders werden bekeurd. GROTE SORTERING i200 modellen in houten aluminium Snelle service Koninginnelaan 48 Soest 02155-12245 Nieuwe collectie Exclusieve damesmode. Byoux/Horlogerie Leder- accessoires. Schoenen en Lingerie. ZUID PROMENADE 5 SOEST TEL 243 14 TALENPRAKTIKUM AMERSFOORT Inl. 033-729097 EFFEKTIEVE TALENSTUDIE Jeugdige schutter aan gehouden De politie heeft begin deze week de 17-- jarige H.S. uit Soest aangehouden, die met zijn luchtbuks vanaf de Molen straat de jeugd van de scholengemeen schap 'Eemland' op het schoolplein aan de Molenstraat beschoot. Hij wordt ook verdacht van het inschieten van een raam van de woning van de fa milie W. aan de Molenstraat. De re cherche heeft de zaak in onderzoek. Politie gaat letten op juiste snorfiets-plaat De politie heeft aangekondigd scherper te gaan letten op het juiste gebruik van de snorfiets-plaat. Die moet namelijk oranje zijn, in tegenstelling tot de bromfiets-plaat, die geel moet zijn. De maatregel is vorig jaar al door de minister ingevoerd, met een over gangsperiode tot 1 januari j.1. Omdat deze termijn inmiddels is verstreken zal de politie bij onjuist gebruik van de platen bekeuringen geven. Oom Jan was met stomheid geslagen en ging zich bij buurman beklagen. Wat was dan zijn lot? Een ruit was kapot! Toen kwam VAN EDE de koude verjagen! hij de relatie tussen hen en de gemeen te van groot belang achtte. In dat ver band wees hij ook op de toenemende tendens tot individualisering, 'een ont wikkeling in de samenleving die mij steeds meer bezighoudt.' 'We moeten elk voor ons proberen ons erdoorheen te slaan, maar dat kunnen we niet al leen. Als we in de samenleving te ver uit elkaar gaan lopen neemt de kans op ongelukken toe.' 40% enz. Sne| naar Adama, voordat het OP IS- herenmode Soesterbergsestraat 51 Soest Zakenkring-voorzitter De Leur (l.) in gesprek met burgemeester en me vrouw Scholten. meentebesturen als voor ondernemers, om in te spelen op de marktmogelijk- heden en de wensen van de klanten. 'Dat geldt ook voor de winkels in Soest. Er moet evenwicht zijn tussen de beide winkelpolen; de economische ontwik keling brengt als het goed is echter nooit stilstand met zich mee, maar be weging. Verstarring is een verkeerde zaak, want dat is achteruitgang.' Bewegend evenwicht Hij noemde het een goede zaak het win kelbeleid in Soest weer eens onder de loep te nemen en 'in de gaten te houden wat er gebeurt.' 'Het onderzoek daar naar moet zijn kansen hebben; welk be leid er daarna uitkomt zien we dan wel weer,' aldus de heer Schol ten, dié in dit verband pleitte voor een 'bewegend evenwicht' tussen de beide winkelpo len. De burgemeester consthteerde dat de winkels in Hartje-Zuid een gemiddelde omzetvergroting van 30 procent heb ben ondervonden sinds de totstandko ming van het nieuwe winkelcentrum, in weerwil van de vrees die bij velen in het begin heerste. 'Nu zie je: wie durf heeft, heeft de toekomst in zijn han den.' Bij het winkelbeleid is het van het eerste belang dat men zich richt op wat 'verantwoord en gewenst' is, aldus de heer Scholten. 'Maar wat wil de bur ger, wat wil de consument? Dat is de centrale vraag, al is het niet de enige vraag,aldus de burgemeester die erop wees dat Soest op het goede spoor zit als het zoveel mogelijk 'self-supporting is. 'Dat vereist alert blijven en inspelen op de wensen van de burgers.' Opiniepeiling Datzelfde geldt volgens de burgemees ter ook voor de gemeente zelf. 'Ook hier geldt de vraag: Wat wil de klant? Wij zijn tenslotte een dienstverlenend bedrijf en de burger is onze werkgever. 'Doelend op de gemeenteraadsverkie zingen noemde hij deze 'een opiniepei ling onder de consumenten,' die niet vrijblijvend is maar mogelijkheden geeft om exact vast te stellen wat er volgens de burgers moet gebeuren. In dit verband maakte hij zijn opmer kingen over de programma's van de politieke partijen. Tot de ondernemers van de Soester Za- kenkring sprak de heer Scholten uit dat Gemeenschappen Bedrijven, .aldus de heer Scholten, zijn méér dan winstmakende onderne mingen, maar ook gemeenschappen waarin mensen zich opgenomen en ge borgen moeten voelen. Het gemeente bestuur is zich ervan bewust dat het ac tief moet zijn in het scheppen van voor waarden voor groeimogelijkheden van het bedrijfsleven. 'Om gezond te blij ven is het nodig dat we ruimte hebben, al was het alleen maar om in balans te blijven nu er honderden banen in Soest op de tocht staan.' De burgemeester noemde in dat ver band o.m. Howson, Foxboro en het zie kenhuis Zonnegloren en sprak de hoop uit dat de provincie bij het overleg over het streekplan gehoor zal geven aan de Soester verlangens voor wat betreft de uitbreiding van het industrieterrein. Hij constateerde overigens met tevre denheid dat de werkloosheid in Soest in het afgelopen jaar is gedaald van 12 tot 10,4%. 'Landelijk bedraagt het 15%; daar zitten we gelukkig ver onder, maar we moeten niets nalaten om dat percentage nog te drukken.' Eerder had Zakenkring-voorzitter J.M.C. de Leur in zijn speech al opge merkt dat het Soester zakenleven ze ker heeft meegeprofiteerd van de eco nomische opleving als gevolg van de 'vrij harde' regeringsmaatregelen, die echter wel 'meegeholpen hadden om de economie weer te herstellen. 'Er zijn in Soest gelukkig bedrijven die vrij sterk uitbreiden, maar helaas ook die moeten inkrimpen. Dat is voor de betrokkenen niet altijd prettig, maar dat is onvermijdelijk. De een groeit, de ander wordt gesnoeid,aldus De Leur. De voorzitter sprak zijn ongerustheid uit over het feit dat de gasprijs 'nu om ongezonde redenen' daalt. 'De zakken de olieprijs kan ook voor de Neder landse bedrijven een gevaar betekenen en ik heb m'n bedenkingen tegen de koppeling van de aardgasprijs aan die van olie.' Hij kondigde aan dat de heer Van Leede, voorzitter van het Verbond van Neder landse Ondernemingen, op dinsdag 25 maart in Soest zal komen spreken, als de Soester Zakenkring aan de beurt is om in samenwerking met de kringen van Baarn en Bunschoten weer een 'grote manifestatie' te verzorgen. Computers Ook kondigde de heer De Leur een actie van de Soester Zakenkring aan, die alle lagere scholen van Soest wil voorzien van computers. Daarvan zijn er nog te weinig, aldus de heer De Leur. Het is belangrijk dat de school jeugd al in een vroeg stadium kennis maakt met de automatisering. Daar om zijn er ook plannen om bedrijven open te stellen om daar de computers aan het werk te kunnen zien. De Soester Zakenkring hoopt met de hulp van sponsors nog dit jaar alle ba sisscholen een 'apparaat' te kunnen schenken. 'Wij vinden dat er nu al iets aan moet gebeuren en niet pas over vijf jaar, als het een keer uit Den Haag komt. Dat duurt veel te lang.' Aanhangwagen gestolen Onbekende daders hebben vorige week achter een winkelpand aan de Van Weedestraat een e.en-assige aanhang wagen weggenomen. De heer J.S. stelde de politie op de hoogte. De aan hangwagen heeft rode wielen en een laadrek aan de voorzijde. De Partij van de Arbeid in Soest heeft (als eerste partij?) afwijzend gerea geerd op de opmerkingen van burge meester Scholten over het concretise ren van de verkiezingsprogramma's en zijn oproep om de "wensenlijstjes" van de verschillende politieke partijen bij de gemeentelijke afdeling finan ciën te laten doorrekenen op hun finan ciële consequenties. Dat bleek daags na de opmerkingen van de burgemees ter tijdens de presentatie van de kandi daten en het programma van de Soester PvdA. Volgens Frans Kingma, de lijsttrekker van de PvdA bij de komende raads verkiezingen, zou een en ander een sterke "versimpeling" van de politieke stand van zaken inhouden. "Het gaat veel te ver om in de programma's nu al te plussen en te minnen. Het gaat im mers in de eerste plaats om een poli tieke afweging. Het prijskaartje kun je uiteraard niet vergeten, maar je zult altijd moeten kiezen, en dat kan pas als de machtsverhoudingen in de nieuwe raad duidelijk zijn." Volgens Kingma is een partij nu een maal niet in staat tot het opstellen van meerjarenramingen. "Dat is een kwestie van onderhandelen tussen de fracties. Daarna komt er een College programma, dat afspraken bevat waar van het duidelijk is dat zelfs die nog niet echt helemaal financieel vertaal baar zijn." In dit verband wees Kingma ook op de samenhang met de Tweede Kamerver kiezingen, waarbij met name het rege ringsbeleid ten opzichte van de gemeen ten een rol speelt. "Er is een duidelijke relatie tussen de vraag wat plaatselijk kan en het geld dat de rijksoverheid de gemeenten beschikbaar stelt. De PvdA pleit op landelijk niveau dan ook voor een miljarden-impuls voor de gemeenten." 'Niet wijs' Raymond van Gelder, fractievoorzitter van de PvdA in de gemeenteraad, merk te op dat de burgemeester er verstandi ger aan zou doen zijn mond over de zaken te houden. "Ik vind deze stellingname niet wijs. De politieke partijen stellen zélf wel vast met welke prioriteiten ze de verkiezingen ingaan. Een amb telijke toetsing is in dit stadium niet Raymond van Gelder. op z'n plaats. Bovendien gaat het geld wat je voor het ene doel wilt uittrek ken altijd ten koste van een ander doel. Die afweging blijkt uit het pro gramma. De totale hoeveelheid geld in de gemeente verandert immers nauwelijks." Van Gelder vervolgde: "Er zijn veel zaken die als ze worden gerealiseerd niet méér geld gaan kosten. Het is vaak alleen een kwestie van hoe je de middelen aanwendt, en dat is weer af hankelijk van de werkwijze binnen het ambtelijk apparaat. Het is natuurlijk wel goed om je steeds te herbezinnen op de financiële ruimte die ons door Den Haag wordt gegeven. Reserves De door de burgemeester gewenste concretisering zal het voor de kiezer allemaal nauwelijks duidelijker ma ken, aldus de beide PvdA-kopstukken, die ook grote reserves blijken te heb ben tegen de hierop betrekking heb bende passages in het rapport over de ge meentelijke reorganisatie. Burgemeester Paul Scholten heeft de politieke partijen in Soest opgeroepen hun verkiezingsprogramma's zo con creet mogelijk te maken, om op die manier in te spelen op de wensen van de burgers. 'De programma's moeten niet alleen vage wensen bevatten over schone lucht en werkgelegenheid, want dat wil iedereen wel, maar nog scher per worden geconcretiseerd, zodat de kiezer ook weet wat hij kiest. Volgens de burgemeester zouden de partijen hun programma's op de afde ling financiën van het gemeentehuis moeten laten doorrekenen voor wat be treft de financiële consequenties. "Dat doen ze in Den Haag ook", aldus de heer Scholten, "en alleen dat valt te zien of de wensen ook realistiscn zijn, en oi er eventueel een belastingverhoging aan gekoppeld is." De burgemeester deed deze oproep ('Zegt het voort!') vrijdagavond tijdens de nieuwjaarsbijeenkomst van de Soester Zakenkring in restaurant De Soester Duinen, waar hij in zijn speech impliciet ook een andere ac tuele kwestie aanroerde: het nu al om streden ABC-project, dat op de plek van- het huidige gemeentehuis aan de Steenhoffstraat zou kunnen gaan ver rijzen. Scholten merkte, nadat hij met genoe gen had vastgesteld dat ook Soester be drijven het in het afgelopen jaar 'een stuk beter hadden gedaan' op, dat het een eerste verreiste is, zowel voor ge- Auto gestolen De heer H. van D. uit Soest meldde de politie vorige week de diefstal van een auto vanaf het terrein van zijn garage bedrijf aan de Laanstraat. Het betreft een Honda van 1983, blauw, met het tenteken JR-75-SK. De schade be draagt 21.900 gulden. Nadere inlichtingen Van Weedestraat 58 - Tel. 22144 Zuidpromenade 21 Tel. 12683 "Er zijn van ons geen moeilijkheden te verwachten als het gaat om meer efficiëncy en burgergerichtheid, maar er zijn bij het rapport en de aanbeve lingen wel een paar kanttekeningen te plaatsen", aldus Van Gelder, die overi gens opmerkte dat hij de reorganisa tieplannen nog niet in het stadium vond verkeren om ze tot inzet van de ver kiezingen te maken. "Maar we laten ons niet opleggen dat we vanaf nu tien jaar lang hetzelfde moeten zeggen, al leen om het ambtelijk apparaat te ge rieven." Frans Kingma stelde tenslotte vast dat er wel altijd een "spanningsveld" zal blijven bestaan tussen de politiek en de ambtelijke organisatie. Martinair v.a. I «ÏU 0 Frans Kingma.

Soester Courant | 1986 | | pagina 1