Genieten van Karnaval is een groeiproces Prins Bernard de Eerste: Kaartverkoop WOENSDAG 29 JANUARI 1986 NA 12 KNOLLENKRANT PAGINA 13 Nog een paar dagen! Dan zal in Soest voor de gelegenheid omge doopt in "Knollendam" - het Kar naval weer op uitbundige wijze los barsten. Achter de schermen is al ongelooflijk veel werk verzet en net als andere grote gebeurtenissen heeft het feest, dat elk jaar meer Soesters in beweging zet dan het jaar daarvoor, zijn vrolijke scha duwen al vooruit geworpen. Veel Soesters maken de borst al nat en kunnen nauwelijks wachten tot de datum van vrijdag 7 februari, als het feest officieel begint. Dat geldt ook voor de Narre Knollen - De Soester Karnavalsvereniging - zélf. Van tijd tot tijd is de vereniging in de afgelopen maanden al naar buiten getreden, op kleine schaal, en heeft laten merken dat de stem ming er bij voorbaat al goed in zit. Het geldt in elk geval zéker voor de man waarom alles in de komende Karnavalstijd in Knollendam gaat draaienPrins Bernard de Eerste, aanvoerder van een illustere Raad van Elf, die het/Knollenvolk zal voor gaan in de vijf dagen durende feestroes. "Ik ben helemaal gek van Karnaval," aldus Prins Bernard (zonder h!in het dagelijks leven bekender als Ben van der Linden Jr. "Eigenlijk verklaar ik mezelf voor gek, want ik heb het samen met m'n zus Corry en m'n vrouw Elly druk genoeg met de slijte rij/wijnhandel en daarnaast de groothan del, plus nog eens -en dat weten veel mensen niet - onze camping in Laren, al is nu het sei zoen voorbij." Toch neemt Bernard I met volle inzet deel aan alles wat er, vooral in de functie van de Prins, bij het feest én de voorbereidingen komt kijken. "Het is ook een uitdaging, een beetje het noodlot tarten om te zien wat je ervan terecht brengt. Er bestaat geen oplei ding voor Prins, maar er wordt wel veel van je gevraagd: organiseren, verantwoorde lijkheid dragen, de talenten die je hebt te ge bruiken." Voor Ben van der Linden 36gaat in zekere zin een droom in vervulling, zo blijkt. "Sinds ik bij de Narre Knollen ben heb ik al tijd gehoopt op deze functie. Het zal wel iets te maken hebben met het feit dat ik een Ram ben. Dan heb je als het ware zo'n diertje in je zitten dat rondhuppelt en tegen dat plaatje aanklopt: Prins Karnaval! Ik ben ook twee jaar adjudant geweest van Prins Jan II, en ik denk dat ik het aankan." De nieuwe Prins is van jongsaf vertrouwd met het Soester Karnaval. "Mijn vader was al in de tijd van Wim Butzelaar (Prins Leut I t/m XIheel sterk betrokken bij het Kar naval, en als kind was ik dus al vroeg van de partij." Ben is overigens al de tweede Van der Linden van de tweede generatie die als vorst van Knollendam optreedt. Zijn broer Toon fungeerde als zodanig in 1977/1978 als Prins Teun j. Het zit echt in de familie, kun nen we vaststellen. Kruuk Het heeft overigens niet veel gescheeld of Ben zou onder een geheel andere naam de Karnavalsgeschiedenis van Soest zijn inge gaan. "Ik had mezelf eigenlijk een andere naam toebedacht: Kruuk I. Dat is karna- valesk en verwijst ook 'n beetje naar m'n vak. en ik twijfel nóg wel eens, maar het is toch Bernard geworden." De gedachten- associatie met de écht prinselijke bewoner van paleis Soestdijk heeft daarbij ook een rol gespeeld. "We zijn al jaren hofleveran cier, ik werk ook in Soestdijk, en bovendien is 't m'n doopnaam." Karnaval betekent voor de nieuwe Prins persoonlijk vooral een ontlading van de spanningen in het zaken doen. "Het is fijn om je gedachten ergens anders op te rich ten. Aan de ene kant het genieten van het feest, en dat kan ik, en aan de andere kant druk in de weer zijn met de organisatie er van." Dat Ben zelf hartstochelijk kan feesten wordt bevestigd door zijn echtgenote Elly: "O ja, als-ie de muziek van de blaaskapellen hoort belandt-ie vroeg of laat bovenop de ta fel." Ben zelf: "Dat heb ik al als ik feestmuziek op de radio hoor, dan kan ik niet op m 'n stoel -• blijven zitten. Dan lopen we hier rond te springen, met de kinderen, die het ook prachtig vinden." Dat laatste blijkt wel uit het feit dat Alexan- der (5), helemaal gek van z'n vader, zoals Elly zegt, zich voor de gelegenheid ook als "Prins Alexander" presenteert. "Hij ziet het al helemaal zitten, dus daar kun je in de toekomst ook wel wat van verwachten." En in dochter Angélique (7) steekt nu al op en top een Dansmarieke, dat staat vast. Kick "We hadden in het afgelopen weekend de ju bileumreceptie en de reünie voor het ll-ja- rig bestaan," vertelt de Prins. "Het was één groot feest met al die mensen en al die mu ziek, die dan op jou staat in te blazen. In Moergestel gebeurde dat zelfs met acht blaaskapellen. Dat is geweldig! Nog dagen daarna heb je daar een kick van Toch brengt het prinsschap heel wat met zich mee. "Dat begon al bij het Prinsenbal in november, al liep het allemaal van een leien dakje. Maar je moet al dagen van tevo ren nadenken over wat je zegt, over het draaiboek dat in nauw overleg met het be stuur wordt opgesteld, en natuurlijk ook over de manier waarop je je presenteert." (De presentatie van de nieuwe Prins - tot dat moment eigenlijk een diep bewaard geheim - gebeurt altijd op ludieke wijze. Prins Bernard I koos daarvoor dit jaar een soort tent, zoals de vorsten en veldheren van vroeger die op het slagveld gebruikten, waarmee tegelijk ook de relatie met de camping werd uitgebeeld Dat er heel wat aan het Prins-zijn vastzit is duidelijk. "Niet iedereen kan die belasting aan, want het brengt een enorme verant woordelijkheid met zich mee," aldus Prins Bernard I. "En dat wordt nog sterker als je inderdaad Prins Bernard I Leut. Dat kun je nauwelijks uitleggen. Je moet im mers overal voor zorgen. Ik heb het zelfs al een beetje moeten terugdraaien. Als Prins ben je ook voorzitter van de Raad van Elf, en in het begin heb ik de vergaderingen wel eens zo strak geleid, dat ik me wel eens moest realiseren dat we uiteindelijk toch met iets feestelijks en ontspannend bezig waren." Eén van de aantrekkelijkste aspecten van de functie noemt de Prins het omgaan met mensen. "Je bent in een paar weken inten sief met elkaar bezig, en dan leer je elkaar door en door kennen. Het breidt je vrienden kring enorm uit, en bovendien verbreedt het ook je blikveld, je krijgt een wat ruimere kijk op de wereld om je heen. Dat is toch heel anders dan in de winkel. Dat heb ik trouwens ook door de camping geleerd, al moet je de mensen daar ook wel eens op hun donder geven." Op de vraag of dat ook voor de Narre Knollen geldt antwoordt Ben met een schaterlach.... ideale Raad van Elf De Raad van Elf speelt in het geheel - net als het bestuur, al blijft dat meer op de achter grond - een voorname rol. "De ideale Raad van Elf is een gezelschap van allerlei plui mage," aldus Ben. "De beste Raad is er een waar alle groepen van de samenleving in vertegenwoordigd zijn: de boerengemeen schap, maar ook de middenstanders, de politiek, hoge en lage functies." Volgens de nieuwe Prins laat de verant woordelijkheid voor het welslagen van het feest hem voldoende ruimte over om er zelf volop van te genieten. "En het is natuurlik heerlijk om te zien dat anderen het zo gewel dig naar hun zin hebben. Kijk maar naar de kinderen van 'De Nieuwe Weg,' waar we vo rige week waren. Ze praten er nóg over. Je geniet al als je erin slaagt je eigen enthou- Prins Bernard, de Eerste twee jaar gele den "op stage" met zoon "Prins Alexander" en dochter Angélique die toen reeds plannen leek te hebben als dansmarieke. 0 Ben van der Linden in vervlogen tijden, toen hij als prijswinnaar werd gekiekt tussen de Narre Knollen van het eerste uur. siasme op anderen over te brengen. In dit verband brengt de Prins ook de "so ciale aspecten" van het Karnaval ter spra ke en hij wijst daarbij op de traditionele be zoeken aan de instellingen voor gehandicap ten - Eemeroord en de Lindenhof, bijvoor beeld - maar ook op het bejaarden- en het kinderkarnaval. "De warmte die je dan overbrengt, die krijg je dubbel terug. Als er mensen zijn die echt genieten van het Kar naval dan zijn die het wel Echtgenote Elly bevestigt dat. "Het is heel dankbaar werk. In het begin zien de mensen - vooral de nieuwelingen - er wei eens tegen op, maar het is heel plezierig om te doen." Elly zelf heeft destijds nogal wat reserves moeten overwinnen, voordat ze zich met vreugde in het Karnavalsgebeuren liet op nemen. vertelt ze. "Ik kom uit Bussum, en daar houden ze niet van Karnaval. Toen Ben bij de Narre Knollen ging was ik er ook niet zo blij mee, want ik had natuurlijk al allerlei vervelende verhalen gehoord. Maar ik weet nu wat het is, en ik vind het prachtig." Met de andere dames van Raad en bestuur kan ze het uitstekend vinden. "We hebben on derling een leuke groep, en dat moet ook wel want er wordt ook van ons het nodige verwacht - zoals de "dames-act" bij het be- jaardenkarnaval. Daardoor ontstaat een heel plezierige band." Over de kinderen zit ze tijdens het Karnaval niet in de zorg, want de uitgebreide familie heeft voldoende neven en nichten beschik baar voor de oppas. "En ze gaan natuurlijk ook vaak met ons meeals het even kan Ideeën De nieuwe Prins Karnaval van Knollendam mankeert het niet aan ideeën over hoe het feest moet verlopen, en wat er aan elemen ten aan toegevoegd zouden kunnen worden om er echt het "gemengde volksfeest" dat hem voor ogen staat van te maken. Zo speelt hij met de gedachte om voortaan jaarlijks de "Soesder Knol" uit te reiken aan een Soester die zich in het voorafgaande jaar op bijzondere wijze heeft onderscheiden. "Bij voorbeeld iemand die een landelijke presta tie heeft geleverd, maar het kan ook een sportman, een musicus of een politicus zijn") en zou hij de oud-gedienden van het Karnaval - oud-bestuursleden, oud-Prinsen, oud-leden van de Raad van Elf - graag bij het gebeuren betrokken willen houden in een soort adviesraad of "garde." Een aantal zaken mogen voor hem ook best wat anders worden aangepakt. "Bijvoor beeld 'krelis begraven,' als het Karnaval is afgelopen, dinsdag om middernacht. Eigen lijk vind ik dat toch iets lugubers hebben en dat stoot me af. Ik ben op zoek naar een ma nier om een echt vrolijke manier afscheid van het Karnaval te nemen." Ook zou hij in de toekomst de plaatselijke horeca graag meer bij het Karnaval betrok ken willen zien. "Het moet mogelijk zijn om goed samenspel te bereiken tussen de vereniging en de plaatselijke café's, want zo hoort Karnaval eigenlijk gevierd te wor den." Maar vooral zou hij willen proberen héél Soest het feest te laten meevieren. "Het is al lang geen katholieke aangelegenheid meer, maar een echt volksfeest, en dat is ook pre cies de bedoeling. Iedereen is welkom die de bloemetjes eens lekker wil buiten zetten en zich onder elkaar eens lekker wil uitleven." Dat daarbij geen plaats is voor "ontspo ringen" van welke aard dan ook is voor de Prins duidelijk. Verkeerd beeld Het stoort hem wel dat het Karnaval bij veel mensen nog zo verkeerd overkomt. 'Dat het alleen maar gaat om het uitbundig wegwer ken van drank is een volkomen verkeerd beeld. Ik heb er ook moeite mee als dat op die manier toch naar buiten wordt gebracht, bijvoorbeeld in de optocht. Het plezier en de ontspanning, die staan voorop, en natuurlijk mag dat best vergezeld van een lekker pilsje, maar dat is niet de hoofdzaak. Alle mensen die desondanks zeggen dat het Karnaval "niks voor hen is" zou hij willen toeroepenProbeer het eens'Ik zou ze ent housiast willen maken. De mensen moeten niet de fout maken door te zeggen: ik stap binnen en beleef het. Genieten van Karna val is een groeiproces. Je wordt langzamer hand opgenomen in de massa en in de mu ziek, en van lieverlee gaat 't vanzelf." Prins Bernard de Eerste heeft, zoals gebrui kelijk is, zijn eigen medaille ontworpen. Die is, behalve met de knol, ook een wijnfles, ge sierd met wijnranken "wijn is ontstaan uit de alcoholische gisting van het sap der drui ven," herinnert de slijter zich van zijn oplei ding) en lauwertakken, die herinneren aan de verschillende jubileua, zoals het 75-jarig bestaan van de zaak aan de Burgemeester Grothestraat, het 50-jarig bestaan van de andere Van der Linden-vestiging, zijn eigen 12%-jarig huwelijk en uiteraard het ll-jarig bestaan van de Narre Knollen, al wordt er intussen al 25 jaar Karnaval gevierd in Soest. "Kapper Egberts uit Baarn is er hier destijds mee begonnen. Die heeft het een jaar gedaan, en toen heeft Wim Butzelaar het overgenomen. Motto 'We knollen er tegenaanzo luidt het mot to van Prins Bernard de Eerste voor het ko mende Karnaval. Een andere van hem be kende uitspraak is: "Toon tolerantie en be grip," iets wat hij niet alleen de feestvier ders, maar ook de rest van de Soester bevol king graag wil voorhouden. "De mensen zouden begrip moeten hebben voor al het werk dat ervoor verricht wordt. Kijk bij voorbeeld naar de optocht - daar zitten soms honderden uren werk in. Dan is het ook wel te begrijpen dat de jurering wel eens moei lijk is." Prins Bernard benadrukt vooral de onont beerlijke verstandhouding en samenwer king met het bestuur van de Narre Knollen en alle medewerkers op de achtergrond, die enorm veel werk verzetten en wat minder op de voorgrond treden. "Zonder hen zou er van het Karnaval niet veel terecht komen." Hij ziet de komende feestdagen met ver trouwen tegemoet, ook al omdat hij zich ge steund weet door zijn beide adjudanten An- ton van Logtenstein en Jan van Ede. "We vullen elkaar uitstekend aan, maar hun be langrijkste taak is wel dat ze mijn ent housiasme een beetje bedwingen. En dat is niet overdreven De voorverkoop van entreekaarten voor de verschillende evenementen op 7, 8, 9, 10 en 11 februari gaat via de hieronder genoemde adressen. Leden Voor leden van de Narre Knollen, die op alle avonden kunnen profiteren van een korting, blijft het voorverkoopadres, zoals het al se dert mensenheugenis is, bij Fam. Th. van Steen, Hartweg 36 dagelijks van 13.00 -19.00 uur. De entree voor de vrijdag, zaterdag en zondag bedraagt voor hen 10.-. Niet-leden Voor de karnavalvierders niet-leden, en dit aantal stijgt gelukkig nog ieder jaar, zijn de verkoopadressen Soestdijk:fam. Beijer, Beukenlaan 7. Soest-Midden: Binnen en Buiten verlichting, F.C. Kuyperstraat 26. Soest-Zuid: Tabakspeciaalzaak Jac. de Bruin, Gallenkamppelsweg I. Overhees: Tabakspeciaalzaak De Beer, Soesterveen: Tabaksspeciaalzaak Van de Fliert, Smitshof. De entreeprijs bedraagt als voorgaande ja ren, (prijscompensatie kennen de Narre Knollen niet en inflatie evenmin15 gulden voor vrijdag-, zaterdag- en zondagavond en 7,50 voor het jeugdkarnaval op maandag avond. Kinderkarnaval Entreekaarten voor het kinderkarnaval zijn op een vijftal scholen verkrijgbaar. In het artikel van het kinderkarnaval staat precies op welke datum en op welke scholen. Moch ten er desondanks kinderen zijn die niet via de scholen een kaart kunnen kopen dan kun nen zij vanaf 29 januari terecht op de vier verkoopadressen. De entreeprijs bedraagt voor de zondagmiddag 4 gulden. Bejaardenkarnaval De kaarten voor het 60+ karnaval worden door enkele leden van de Raad van Elf op de bejaardencentra en clubs verkocht. Wan neer en hoe laat wordt op de verschillende punten bekendgemaakt. Mochten er men sen zijn die op deze verkoopdagen niet in staat zijn een kaart te kopen dan kunnen zij ook terecht op de vijf genoemde adressen en anders uiteraard aan de zaal, maandagmid dag vanaf 13.00 uur. Start kaartverkoop De voorverkoop voor alle evenementen be gint op woensdag 29 januari. Wilt u zich ver zekeren van een entreekaart haalt u deze dan in de voorverkoop. Verkoop aan de zaal is vaak slechts in beperkte mate mogelijk, of in het geheel niet.

Soester Courant | 1986 | | pagina 41